Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

28-03-2018

Babiš podporuje snahu Středočeského kraje o změnu určení daní

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) pokládá za logický požadavek Středočeského kraje na změnu rozpočtového určení daní (RUD), která by nejlidnatějšímu regionu v republice zajistila větší příjmy. Hejtmanství by mělo navrhnout legislativní změnu a bude na Sněmovně, aby o tom rozhodla, řekl Babiš novinářům při návštěvě regionu. "Středočeský kraj je vlastně jediný kraj u nás, který má dramatický nárůst obyvatel. Od roku 2000 to je de facto o 20 procent," uvedl Babiš. V případě, že by byly tyto faktory zohledněny, mohl by kraj získat ročně do rozpočtu zhruba o 1,2 miliardy korun více.

Andrej Babiš (ANO) se pak v rámci návštěvy elektrárny v Horních Počaplech na Mělnicku sešel se zástupci petičního výboru Stop spalovně. Převzal od nich petici proti plánované stavbě zařízení na energetické využití odpadu, pod kterou se podepsalo zhruba 3000 lidí. Podle Babiše je potřeba další veřejná diskuse na toto téma. Okolní obce mají obavy z nárůstu dopravy kvůli spalovně.

Prezident Miloš Zeman příští týden navštíví Slovensko

Prezident Miloš Zeman příští týden navštíví jako první zemi ve svém druhém funkčním období Slovensko. Na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách se setká se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou i novým slovenským premiérem Peterem Pellegrinim. Prezidenti by se měli také bavit o letošních oslavách 100. výročí založení Československa a dalších "kulatých" výročích a o způsobu jejich připomenutí. Dalším důležitým tématem bude předsednictví visegrádské čtyřce. Slováci ji povedou od začátku letošního července, Češi na ně navážou od července příštího roku. Ještě letos by měl Zeman navštívit i další sousední země Polsko, Německo a Rakousko.

Téměř čtvrtina silničních mostů v ČR je ve špatném stavu

V Česku bylo loni na silnicích druhé a třetí třídy ve špatném stavu 23,2 procenta mostů. Šlo o 2914 mostů z celkem 12.579. V havarijním stavu jich bylo 102, tedy 0,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které na tiskové konferenci zveřejnila Česka komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Mezi hlavními příčinami jsou podle ní tlak na nejnižší cenu nebo nevyhovující přístup vlastníků staveb k údržbě. V bezvadném stavu bylo loni 1470 mostů, tedy necelých 12 procent.

Mezi ČSSD a ANO zůstávají rozpory ohledně daní

Mezi ČSSD a ANO zůstávají rozpory ohledně daňové politiky a proplácení prvních dnů nemocenské. Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka ale půjde rozpory vyřešit. ČSSD také nadále požaduje pro případnou koaliční vládu pět ministerstev, zatímco ANO jí nabízí čtyři, řekl po jednání špiček obou stran předseda ČSSD Jan Hamáček. ANO trvá na svém předsedovi Andreji Babišovi jako jediném kandidátovi na premiéra. V takovém případě ČSSD požaduje kontrolu nad ministerstvy financí, nebo vnitra. Chce tak zajistit, že Babiš nebude ovlivňovat vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán.

Podle Hamáčka bylo po předchozím vyjednávání expertních týmů ANO a ČSSD 17 sporných bodů, deset z nich se podařilo vyřešit. Zmínil například to, že by vláda neprivatizovala státní majetek, garantovala nezávislost veřejnoprávních médií, garantovala, že se nebude zvyšovat spoluúčast pacientů, nebo se přihlásila k závazku zvýšit výdaje na obranu do konce svého funkčního období na nejméně 1,4 procenta HDP.

Ryan chce dětem ukázat Prahu i další části Česka

Po návštěvě Prahy se předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan s rodinou vydá i na další místa v České republice. Během prvních dvou dnů své návštěvy v ČR se třetí nejvýše postavený muž USA setkal s některými českými politiky. Vystoupil v Poslanecké sněmovně a Senátu a zúčastnil se také debaty se studenty. Dál bude jeho program soukromý. Ryan novinářům řekl, že s manželkou v Praze již byli a město si zamilovali. "Chceme, aby naše děti poznaly Českou republiku a naučily se tady i něco o evropské historii," řekl Ryan.

Na velikonoční provoz budou v Česku dohlížet stovky policistů

Řidiči budou o Velikonocích tradičně pod větším dohledem policie. Na silnice totiž vyrazí kromě vyježděných šoférů také lidé, kteří za volantem zase tak často nesedí. Loni v období od Zeleného čtvrtka až po Velikonoční pondělí zemřelo při dopravních nehodách 6 lidí, 35 se zranilo těžce a 277 lehce. Nehod bylo přes 1100. Uvádí to Centrum dopravního výzkumu. Loni policisté o Velikonocích zkontrolovali zhruba 50.000 vozidel a zjistili asi 10.000 přestupků.

Lék firmy Sotio získal evropský status léku na vzácná onemocnění

Lék na rakovinu vaječníků české firmy Sotio, která spadá do skupiny PPF Group, získal od Evropské lékové agentury (EMA) status léku na vzácná onemocnění. Firma zahájí další klinické studie pacientek, doporučení může další vývoj urychlit a lék se dostane k více pacientkám. Sotio je první společností v Česku, která tento status od EMA získala. "Přiznání tohoto statusu může umožnit například studie menšího rozsahu oproti jiným diagnózám, a tím i rychlejší realizaci klinických studií," řekl na dotaz ČTK mluvčí firmy Richard Kapsa. Lék DCVAC se vyrábí pro každého pacienta individuálně s využitím jeho vlastních dendritických buněk, které jsou součástí imunitního systému. Kromě rakoviny vaječníků vyvíjí firma variantu pro karcinom prostaty a plic. Sotio je působí v Evropě, USA, Rusku a Číně. Je součástí finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Skladatel a olympijský výbor představili varianty české hymny

Možná nová verze české národní hymny zazněla v budově Českého rozhlasu i v jeho vysílání. Podle záměru jejích iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky, jak tomu bylo dříve. Autorem nových variant je hudební skladatel Miloš Bok. Jisté kontroverze vyvolaly návrhy už při tiskové konferenci, dvě ze zveřejněných variant jsou totiž pompéznější a majestátnější, než jsou lidé dnes zvyklí. Přítomní hudební publicisté či muzikologové je označili spíše za Bokovu skladbu na námět hymny než hymnu. Iniciátorem nových variant hymny je Český olympijský výbor (ČOV).

Spis o procesu Slánský chybí v archivu, záznam by měl být památka

Národní archiv nemá mezi svými dokumenty soudní spis z politického procesu s Rudolfem Slánským a dalšími odsouzenými v roce 1952. ČTK to řekla Alena Šimánková z Národního archivu (NA). O to cennější by mohl být nedávný nález audiovizuálních záznamů z největšího politického procesu z dob komunismu. Z někdejšího pražského krajského soudu, kde podle Šimánkové spis ležel do 90. let, pravděpodobně nikdy do centrálního archivu nedoputoval. Historikové uvádějí, že nalezené filmové záznamy procesu by se měly stát památkou, stejně jako tomu je v případě záznamu procesu s Miladou Horákovou. Podle historika Petra Blažka by se okolnosti přechovávání záznamů měly vyšetřovat. Filmový materiál našel správce konkurzní podstaty ve zkrachovalé továrně v Panenským Břežanech. Po zveřejnění se přihlásil zástupce firmy Václav Hlásek s tím, že bedny se záznamy patří jemu. Ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant uvedl, že archivní materiál patří státu a nemohl nikdy být v soukromých rukou.

Grand designérkou roku je šperkařka Nastassia Aleinikava

Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2017 pro nejlepší tuzemské designové tvůrce se stala šperkařka Nastassia Aleinikava. Původem běloruská designérka šperku, která dlouhodobě tvoří a žije v Praze, byla na ceny nominovaná již několikrát. Nyní zvítězila i v kategorii šperku, porota ji ocenila za kolekci inspirovanou záhadnou knihou z 15. století Voynichův rukopis a za extravagantní kolekcí brýlí Utopie.

Spolu s hlavní vítězkou si cenu odneslo dalších osm tvůrců, značek či výrobců. Podobu ceny vytváří vždy loňský Grand designér, letos ji navrhlo studio deForm. Ocenění dostali kovovou krabičku s tlačítkem, která v sobě ukrývá desítku zvukových stop. Jedna z nich - potlesk publika - vznikla při zaznění jména každého laureáta. Designérem roku se již podruhé stal Jan Čapek, který zkoumá možnosti plastu jako výrobního materiálu.

Sport

Čeští fotbalisté do 21 let prohráli v kvalifikačním utkání v Řecku 0:3 a na soupeře, kterému patří první místo v tabulce znamenající přímý postup na evropský šampionát, ztrácejí už devět bodů. Výběr Vítězslava Lavičky má sice zápas k dobru, ale porážka ho odsoudila k boji o teoretickou účast v baráži.

Vstup do baráže o dvě místa v příštím ročníku hokejové extraligy vyšel v domácím prostředí oběma zástupcům nejvyšší soutěže. Třináctý tým konečného pořadí mezi elitou Jihlava zdolal Kladno 4:0 a poslední Litvínov vyhrál na šampionem první ligy Karlovými Vary 3:1.

Poslední česká zástupkyně ve dvouhrách na turnaji v Miami Karolína Plíšková podlehla v čtvrtfinálovém duelu bývalých světových tenisových jedniček 5:7 a 3:6 Bělorusce Viktorii Azarenkové.

Počasí

Zataženo až oblačno. Během odpoledne postupně na většině území déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

28-03-2018