Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-04-2018

Ostatky kardinála Berana byly slavnostně převezeny do katedrály svatého Víta

V Praze věřící, zástupci církví i poutníci přivítali kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se do vlasti vrátily po téměř padesátiletém spočinutí v exilu. Mši ke cti sv. Vojtěcha, úzce spjatého s kardinálem Beranem, sloužil v poledne v katedrále sv. Víta pražský arcibiskup, Beranův nástupce v této pozici, kardinál Dominik Duka. V závěru bohoslužby zaznělo 19 pomalých úderů na zvon Zikmund, největší v katedrále i v celé zemi. Počet úderů symbolizuje součet let, která Beran strávil jako vězeň nacistického a komunistického režimu. Rakev s ostatky teď bude v katedrále vystavená do pondělí, kdy bude kardinál Beran pohřben do sarkofágu v kapli svaté Anežky.

Ve svém sobotním kázání stavěl Duka vedle sebe osudy sv. Vojtěcha a kardinála Berana. "Obhajoba lidské svobody, zápas s otroctvím spolu s vytrvalým úsilím o láskyplné rodinné soužití, jako i o pravdivost života duchovních. To byl misijní program obou našich velkých exulantů," uvedl. Připomněl ale také, že ve chvíli, kdy se v katedrále připomíná osud politického vězně dvou totalitních režimů, jímž Beran je, účastní se prezident Miloš Zeman sjezdu komunistů. "Strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka. Na jeho slova reagovali přítomní velkým potleskem.

Vojtěch Filip obhájil post předsedy komunistické strany

Staronovým předsedou Komunistické strany Čech a Moravy je Vojtěch Filip. Delegáti sjezdu v Nymburce mu dali 165 hlasů. V druhém kole tak Filip porazil dosavadního místopředsedu strany Josefa Skálu, ten obdržel 145 hlasů.

KSČM by se podle Filipa měla aktivně podílet na moci. S hnutím ANO a ČSSD chce od příštího týdne mluvit o podmínkách, za kterých by komunisté podpořili vznikající menšinovou vládu.

Prezident Zeman doporučil komunistům, aby podpořili případnou menšinovou vládu ANO a ČSSD

Prezident Miloš Zeman vyzval komunisty, aby nepromarnili příležitost podílet se na moci. Řekl to ve svém projevu na volebním sjezdu KSČM v Nymburku. KSČM uvažuje o podpoře menšinové vlády, o které jednají hnutí ANO a ČSSD. O podrobnostech, stejně jako o novém vedení strany, rozhodnou v sobotu odpoledne delegáti.

Prezident kritizoval minulost komunistické strany a vyzval delegáty k sebereflexi. Připomněl oběti minulého režimu a takzvaný Vítězný únor v roce 1948, který vedl k nástupu komunistů k totalitní moci, označil za prohraný únor. Proti komunistům a účasti Zemana na jejich sjezdu demonstrovalo v Nymburce několik stovek lidí.

Zemřel autor Lichožroutů, básník, textař a spisovatel Pavel Šrut

V pátek večer zemřel básník, autor knížek pro děti, textař a překladatel Pavel Šrut, bylo mu 78 let. ČTK to jménem rodiny řekl publicista Jaroslav Veis. Šrut byl nositelem prestižní Ceny Jaroslava Seiferta, Ceny Karla Čapka udělované českým PEN klubem, Státní ceny za literaturu a překlad a ceny Magnesia litera za první díl populární knížky pro děti Lichožrouti.

Pro díla Pavla Šruta je typická hravost, lehkost, humor a jazyková vynalézavost. Proslul zejména jako básník a autor knížek pro děti, psal ale i fejetony a povídky, překládal z angličtiny a španělštiny. Širokou popularitu mu vynesly jeho písňové texty, jež se staly hity repertoáru například Petra Skoumala, Luboše Pospíšila, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka. Šrut je podepsán například pod legendární písní Kolej Yesterday, která vznikla z jeho spolupráce s Michalem Prokopem a kapelou Framus 5.

Výstava v Senátu přiblíží roli parlamentu v roce 1968

Roli československého parlamentu během roku 1968 přiblíží výstava ve Valdštejnském paláci. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a vernisáž bude mít v úterý. Historikové se v ní snažili zachytit fungování Národního shromáždění nejen během srpnových událostí, ale i před nimi a po nich. Své místo má na výstavě také příběh "čtyř statečných", tedy čtyř poslanců a poslankyň, kteří hlasovali proti dočasnému pobytu sovětských vojsk na československém území. Později byli zbaveni mandátu.

Původně měla být výstava věnována celkově okupaci v roce 1968, historikové ale využili to, že ji bude hostit Senát, a zaměřili se v ní hlavně na fungování tehdejšího parlamentu. "Chtěli jsme zmapovat jeho úlohu v reformním vývoji a během okupace a později, protože ve všech těchto fázích byla jeho úloha pro společnost významná," řekl ČTK historik Milan Bárta.

České tenistky vedou v semifinále Fed Cupu 2:0

České tenistky vedou v semifinále Fed Cupu v Německu po sobotních dvouhrách 2:0 na zápasy a jedna výhra je dělí od dalšího finále. Náskok na antuce v hale ve Stuttgartu zařídily Petra Kvitová a Karolína Plíšková, které si se soupeřkami poradily bez ztráty setu.

Dvojnásobná wimbledonská vítězka Kvitová nejdříve vyhrála nad domácí jedničkou Julií Görgesovou 6:3 a 6:2 za hodinu hry. Plíšková pak Angelique Kerberovou v souboji bývalých světových jedniček zdolala 7:5 a 6:3.

Čeští hokejisté vyhráli nad Švédy 3:1

Čeští hokejisté vyhráli i druhé utkání na Carlson Hockey Games v Pardubicích. Švédsko porazili 3:1 a dostali se do čela Euro Hockey Tour. Posledním zápasem českého výběru na turnaji bude nedělní duel s Ruskem.

Výjimečně teplé počasí vydrží až do pondělka

Mimořádně teplo vydrží až do pondělka, teploty porostou až k 27 stupňům Celsia. Na jihu Moravy bude ještě tepleji. Pak se nad Česko podle předpovědi přesune studená fronta, která přinese ochlazení, déšť a bouřky.

Další čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné. Meteorologové taky varují před slabou ozonovou vrstvou. Lidé by proto neměli pobývat dlouho na přímém slunci.

Počasí v neděli

Skoro jasno až polojasno, během dne zejména v Čechách místy oblačno. Odpoledne v Čechách ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C.

21-04-2018