Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-05-2018

Účastníci vzpomínkových akcí odmítli názory, že Pražské povstání bylo ukvapené a zbytečné

Památku obětí Pražského povstání proti nacistům uctili zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, hlavního města a Parlamentu ČR. Sešli se před staroměstskou radnicí, která byla během květnových bojů v roce 1945 silně poškozena, a poté položili věnce obětem povstání. Akci přihlíželi kromě několika členů svazu pouze turisté. Předseda svazu Jaroslav Vodička zkritizoval malou účast a to, že se dnes podle něj na význam povstání zapomíná.

Vzpomínková akce se konala také u budovy Českého rozhlasu. Právě o něj se na sklonku druhé světové války svedly tvrdé boje, padlo na 170 lidí. V celé Praze zemřeli při střetech s německými vojáky tisíce lidí. Proti názorům, že Pražské povstání bylo ukvapené a zbytečné a že stačilo vyčkat na příchod Rudé armády, se ohradil předseda Senátu Milan Štěch. "Tady se ale zapomíná na záměry německé armády, která počítala s obranou nejméně dvoutýdenní, přičemž by celá historická část na levém břehu Vltavy byla zničena," řekl v projevu. Rovněž slovenský velvyslanec Peter Weiss, jenž vyzdvihl hrdinství a vlastenectví povstalců, podotkl, že povstání zachránilo Prahu před zkázou, kterou jí chystali vojska generála Ferdinanda Schörnera.

Tisíce lidí šly centrem Prahy v průvodu za legalizaci marihuany

Tisíce lidí prošly centrem Prahy v průvodu za legalizaci marihuany pro osobní potřebu. Akce byla poklidná, policie uložila jen několik pokut a zadržela jednoho člověka. V Česku je legální užívání konopí pro léčebné účely, jinak ale marihuana zůstává mimo zákon. Za pěstování nebo přechovávání ve větším než malém množství hrozí postih. Účastníci 21. ročníku pochodu Million Marihuana March vyrazili krátce po poledni z Karlova náměstí. Jejich cílem byl ostrov Štvanice, kde akce pokračovala přednáškami, hudebním programem a politickou diskusí. "S policií jsme došli k číslu sedm až osm tisíc lidí v průvodu," řekl ČTK organizátor a předseda spolku Legalizace.cz Robert Veverka. To je podobný počet účastníků jako loni.

Průvod prošel ulicemi za zvuků živé kapely a elektronických hudebních aparatur, které vyhrávaly z aut. Na jednom z vozů v průvodu jel i předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Piráti v pátek ohlásili, že zatím nebudou předkládat poslaneckou iniciativou návrh na legalizaci, protože by narazil na mezinárodní protidrogovou úmluvu. Chtějí, aby si dospělí lidé mohli sami pro sebe beztrestně vypěstovat omezený počet rostlin konopí, usušit je a zpracovat. Podle Veverky je legalizace pouze politickou záležitostí, která ale často naráží na byznys.

V roce 2021 bude opět sčítání lidu

Do příštího sčítání lidu, které se uskuteční v roce 2021, se znovu budou muset zapojit všichni lidé v Česku. Vyplňovat by ale měli mnohem méně údajů než v roce 2011. Místo 47 by jich mělo být 23. Vypadnout by mohla třeba otázka na víru či obor vzdělání. Zbývající potřebná data získá Český statistický úřad (ČSÚ) z registrů. Sčítání se koná každých deset let. Poprvé bylo na českém území v roce 1869. Do sčítání se vždy zapojovali všichni obyvatelé. Naposledy statistici obdrželi skoro 17,5 milionu papírových a elektronických formulářů.

Sčítání se uskuteční po celé EU. Údaje budou pak srovnatelné. Výsledky hrají roli i při stanovení váhy hlasů v Radě Evropy. Poslouží také státu a samosprávám jako podklady pro plány k rozvoji bydlení, vzdělávání či služeb. Vliv mají i na ochranu menšin.

Novou Marxovu sochu v Trevíru kritizuje exprezident Klaus

Ke kritice vztyčení sochy Karla Marxe v jeho rodném Trevíru (Trier) se připojil také bývalý český prezident Václav Klaus. V projevu na protestní akci německé AfD řekl, že řada Němců i Čechů vnímá vztyčení sochy jako výsměch dějinám a obětem režimů, které vznikly na základě Marxova učení. Kritizoval "Marxovy věrné stoupence", kteří jsou podle něj přesvědčeni, že filosof "světu odevzdal skvělé myšlenky, ale že ty nebyly správně pochopeny, interpretovány a realizovány". Podle českého exprezidenta Marx dobře věděl, že uskutečnění komunistického ideálu vyžaduje diktaturu proletariátu. Marx tak podle něj výrazně přispěl ke vzniku diktatur 20. století "s desítkami, ne-li stovkami miliónů obětí".

Textilka Veba čelí insolvenci, její úpadek žádá Raiffesenbank

Jedna z největších českých textilek Veba z Broumova na Náchodsku čelí insolvenci. Její úpadek u Krajského soudu v Hradci Králové žádá banka Raiffeisenbank, u níž má Veba nesplacené úvěry. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Mluvčí Veby Monika Mrštinová ČTK řekla, že do společnosti kapitálově vstoupí jako investor podnikatel Otakar Moťka. Podniku by měl poskytnout finanční injekci ve stovkách milionů korun a tím mu pomoci překonat jeho problémy.

Veba, jejímž hlavním produktem je takzvaný africký brokát, zaměstnává přibližně 800 lidí. Do problémů se firma dostala v letech 2015 a 2016, když kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit úvěry. V březnu se Veba o několik dní zpozdila s únorovými výplatami zaměstnancům.

Lékaři ze zemí mimo EU budou muset složit zkoušky do pěti let

Lékaři ze zemí mimo Evropskou unii, kteří budou chtít léčit v Česku, budou muset složit zkoušky do pěti let od skončení šestiměsíční praxe. Podmínky, které zavedl od letošního roku nový zákon o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k vykonávání povolání lékaře, upřesňuje ministerstvo zdravotnictví v připravované vyhlášce. Česká lékařská komora žádala zkrátit lhůtu na dva roky. Dlouhodobě kritizuje, že se protahováním praxí snaží lékaři pracovat bez složení zkoušky.

Kromě praxe mají zubaři, lékaři nebo farmaceuti, kteří chtějí v Česku pracovat, povinnost složit písemný test a ústní zkoušku. Zkoušky ověřují, zda jsou schopni se v češtině odborně vyjadřovat v rozsahu, který je pro práci lékaře třeba.

Platy učitelů by v dalších letech mohly začít stagnovat

Na platy učitelů by v příštích letech mohlo jít méně peněz, než kolik slibovala vláda. Vyplývá to z rozpočtové strategie sektoru veřejných financí, kterou tento týden schválil kabinet v demisi. Kraje by podle ní měly od ministerstva školství dostat 11,5 miliardy Kč navíc na reformu financování škol. S dalším navyšováním jejich rozpočtu ale už materiál nepočítá. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) přitom avizoval, že bude chtít do roku 2021 vyjednat zhruba 36,5 miliardy Kč navíc na růst ohodnocení školských pracovníků.

Růst platů učitelů označila vláda v demisi ve svém programovém prohlášení za jednu ze svých priorit. Podle ministerstva školství by učitelé v roce 2021 měli dostávat průměrně 46.000 korun měsíčně a nepedagogové 22.700 korun měsíčně. Loni činil průměrný plat pedagogů v ČR 31.632 korun.

Během dvou dnů zmizely z přírody Krkonoš skoro čtyři tuny odpadků

Během dvou dnů sesbírali dobrovolníci a pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) při Akci Čisté Krkonoše téměř čtyři tuny odpadků. Výsledek je podobný jako minulý rok. "Strážci vždy vytipují trasy tak, aby se nikdo nevracel po už vyčištěné oblasti. To by byla zbytečná vycházka a je potřeba udělat co nejvíc práce," uvedl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Do úklidu se zapojilo asi 240 zaměstnanců KRNAP a pět desítek dobrovolníků. Množství odpadků několik let stagnuje nebo i mírně klesá. Podle Drahného jsou návštěvníci disciplinovanější.

Festival otevře v noci muzea, sklářskou huť nebo hrobku

Festival muzejních nocí opět nabídne řadu zážitků. Lidé se mohou přijít podívat a vyzkoušet si práci třeba ve sklářské huti, pobýt v železniční výtopně nebo v kostelní hrobce anebo jít po stopách filmařů v jihočeské krajině. Akce, do níž se letos postupně zapojí 480 institucí ve 157 městech, začne 18. května na Mezinárodní den muzeí a vyvrcholí tradičně Pražskou muzejní noci 9. června. Uvádí to web festivalu. Například Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí chystá archeologickou noc a Památník bitvy 1866 na Chlumu láká na boj muže proti muži, jízdu kočárem taženým koňmi nebo lampiónový průvod pro děti.

V 96 letech zemřel významný sklářský výtvarník René Roubíček

Ve věku 96 let zemřel sklářský výtvarník René Roubíček. Jak uvedla ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea (UPM) Helena Koenigsmarková, patřil k otcům moderního sklářského umění. Jeho vizionářský styl okouzlil tři generace tvůrců a milovníků skla z celého světa. Roubíček významně přispěl k tomu, že se sklo začalo používat jako materiál ve volné sochařské tvorbě. Svými rozměrnými realizacemi a objekty René Roubíček podstatně ovlivnil podobu přelomové české expozice na výstavě Expo 58 v Bruselu a následujících světových výstav v Montrealu 1967 a Ósace 1970 a sklidil za to mezinárodní uznání.

Součástí Roubíčkovy tvorby bylo od konce 60. let navrhování svítidel. Zdobí mnohé veřejné prostory, včetně několika českých velvyslanectví nebo například vstup do hotelu Thermal v Karlových Varech. Roubíček se v 60. letech stal poručníkem budoucího designéra Bořka Šípka, který v jeho rodině vyrůstal poté, co osiřel, a vždy na něj vzpomínal. Významnou sklářskou umělkyní byla také jeho žena Miluše Roubíčková, která zemřela v roce 2015.

V Terezíně bylo otevřeno cyklistické muzeum

V Terezíně bylo slavnostně otevřeno Muzeum závodní cyklistiky. Hosté si v něm mohou prohlédnout vývoj závodních kol, jež pocházejí ze soukromých sbírek či z Národního technického muzea. Nechybí ani historické dresy, fotografie a řada dalších artefaktů. Muzeum se dočkalo otevření u příležitosti 47. ročníku Závodu míru juniorů. Mezi hosty byli například bývalý slavný německý reprezentant Gustav-Adolf Schur, jenž letos oslavil už sedmaosmdesátiny, ale i velikáni historie české a československé cyklistiky jako například Jan Smolík, Ján Svorada, Lubor Tesař, Jozef Regec nebo Tomáš Konečný, bývalý profesionál a současný reprezentační kouč.

Tenistka Petra Kvitová vyhrála pražský turnaj WTA

Tenistka Petra Kvitová vyhrála pražský turnaj WTA a získala 23. titul v kariéře. Druhá nasazená hráčka ve finále na antuce ve Stromovce za pomoci plných tribun otočila utkání s Mihaelou Buzarnescuovou a Rumunku porazila 4:6, 6:2 a 6:3. Stala se třetí domácí vítězkou v čtyřleté historii J&T Banka Prague Open. "Byla to bitva se vším všudy. Rozhodla bojovnost," řekla Kvitová České televizi po svém prvním českém titulu. Z Prahy Kvitová spěchá do Madridu, kde vyhrála v letech 2011 a 2015.

Oštěpař Jakub Vadlejch skončil v úvodním mítinku Diamantové ligy pátý výkonem 86,67 metru, což byl jeho zatím nejlepší hod v začínající sezoně. Další český medailista z loňského světového šampionátu Petr Frydrych obsadil v Dauhá devátou příčku, ale zajistil si start na mistrovství Evropy. Osmdesátimetrový limit přehodil o sedm centimetrů. Soutěži vládlo trio německých reprezentantů, kteří poslali oštěp za devadesátimetrovou hranici. Nejlepší z nich byl olympijský vítěz Thomas Röhler (91,78).

Loni zesnulé wimbledonské vítězce Janě Novotné se dostalo před finále pražského turnaje WTA další pocty. Rodiče bývalé světové dvojky Libuše a František Novotní obdrželi z rukou legendy Martiny Navrátilové pamětní prsten, který dostává každý tenista uvedený do Síně slávy mezinárodní federace ITF. Novotná, která zemřela v listopadu v 49 letech na rakovinu, byla do Síně slávy uvedena v roce 2005. Dalším oceněním je předání prstenu.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C, v Čechách až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C.

Teplé počasí bude v Česku pokračovat. Příští týden teploty vystoupají až na 27 stupňů Celsia, nad 20 stupňů se přes den dostanou i v dalších týdnech. Pršet bude spíš méně, nejvíce srážek se čeká koncem května. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

05-05-2018