Denní souhrn zpráv

ANO, ČSSD: Věci kolem novičoku by měla posoudit bezpečnostní rada

Záležitostí kolem látky novičok v Česku, údajně rozdílných zpráv tajných služeb a výroků prezidenta Miloše Zemana by se měla zabývat Bezpečnostní rada státu. V České televize se na tom shodli místopředsedové ANO a ČSSD Petr Vokřál a Martin Netolický. Podle Netolického by se měla vládní bezpečnostní rada sejít za za přítomnosti prezidenta a věc si vysvětlit. Pozornost vzbudil čtvrteční Zemanův výrok, že se v Česku jed novičok v malém množství vyráběl a testoval. Ministerstva obrany a zahraničí následně uvedla, že látky tohoto typu se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Z laboratoří uniknout nemohly. Konkrétní látka, kterou byl otráven ve Velké Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal, se v Česku podle úřadů netestovala.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Bezpečnostní rada státu kvůli záležitostem kolem látky novičok v ČR není třeba. V pondělí se sejde se šéfy BIS a Vojenského zpravodajství.

MF: Ekonomická úroveň ČR se bude nadále přibližovat zemím eurozóny

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí (MF) v aktuální dubnové makroekonomické prognóze letos očekává, že český hrubý domácí produkt na obyvatele v poměru k eurozóně stoupne na 85 procent a příští rok na 87 procent. Česko by tak na tom mělo být lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko. Cenová hladina v ČR loni podle odhadů MF stoupla na 66 procent průměru eurozóny z 64 procent v roce 2016. Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost koupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích.

Vláda projedná zvýšení bezpečnosti hraček pro malé děti

Hračky pro nejmenší děti by měly být bezpečnější. Vláda ve středu projedná zpřísnění povoleného obsahu některých chemických látek používaných v hračkách, kabinet tak sladí českou legislativu s novými unijními směrnicemi. Nově bude doplněn limit chemické látky fenol, která dosud není v legislativě obsažena. Sníží se také limitní hodnota bisfenolu A (BPA) a olova. V případě fenolu i bisfenolu A se jedná o chemické látky, které se používají v hračkách určených pro děti mladší 36 měsíců nebo v jiných hračkách, které jsou určené pro vkládání do úst.

Lesům ČR v 1. čtvrtletí klesl zisk o 27 procent

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun z předchozích 1,72 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva. "Důvodem je přebytek dříví na trhu v důsledku živelných kalamit. Prodává se dříví v nižší kvalitě," řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Jednou z hlavních priorit podniku v letošním roce je likvidace kůrovcové kalamity, která v Česku trvá od roku 2016.

Ministerstvo navrhuje zrušit v zákoně e-neschopenky, chce nový projekt

Ministerstvo práce navrhuje prozatím zrušit a ze zákona vyškrtnout elektronické neschopenky, které se měly v Česku používat od ledna 2019. Podle vedení resortu není jejich zavedení v tomto termínu reálné. Vzniknout by měla úplně nová právní úprava tak, aby e-neschopenky začaly fungovat od ledna 2021. Ministerstvo to uvedlo v podkladech k novele, která e-neschopenky ruší. O projektu e-neschopenek by měla ve středu jednat tripartita, která bude diskutovat o návrzích na zrušení karenční doby a výši nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnavatelé uvedli, že by se případné proplácení náhrad výdělku za první tři dny stonání mělo obnovit až po odstartování e-neschopenek.

Nejcennější medaili Fucimanovy sbírky vydražili za 90.000 eur

V Praze se dražily mince a medaile ze sbírky Jiřího Fucimana. Nejcennějším draženým předmětem byla zlatá medaile Dokončení stavby Chrámu sv. Víta z roku 1929, která se prodala za 90.000 eur (zhruba 2,3 milionu Kč) bez aukční přirážky. "Druhou nejvýznamnější položkou byl desetidukát z roku 1930, který se prodal za 42.000 eur," řekl majitel dražební společnosti Pavel Kroužek. Některé položky se vydražily za mnohem vyšší cenu, než byla vyvolávací. "Největším překvapením dražby byl jednodukát Marie Terezie z roku 1751, který se prodal za 14.000 eur," uvedl Kroužek. Jeho cena začínala na 1200 eurech. Do aukce se zapojilo zhruba 70 kupců z různých zemí, vedle Česka také ze Slovenska, Maďarska, USA a Japonska.

Jiří Fuciman byl dlouholetým členem Československé a poté České numismatické společnosti. Budoval kolekci mincí především z období habsburské monarchie. Podle Kroužka obsahovala jeho sbírka také vzácné tolary ražené na českém území - v Praze, Jáchymově a Kutné Hoře. Fuciman zemřel v roce 2017. Jeho dědicové se rozhodli, že ve sbírání mincí nebudou pokračovat.

Praha bude mít pomník Marie Terezie

Rok po odhalení základního kamene radní Prahy 6 odsouhlasili uzavření smlouvy se sochařem Janem Kováříkem, který vytvoří pomník Marie Terezie. Bude stát v Morávkově parku jižně od třídy Milady Horákové. Socha ze sklobetonu bude vysoká 5,5 metru. Loni v květnu, kdy od narození Marie Terezie uplynulo 300 let, byl v parku odhalen základní kámen pomníku. Marie Terezie se narodila 13. května 1717. Její otec, císař Karel VI., zemřel bez mužských potomků, proto se stala v roce 1740 první a jedinou habsburskou vladařkou Rakouského arcivévodství. Modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání.

Anifilm přilákal 30.000 diváků, zvítězil film z Jižní Koreje

Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé získal na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni jihokorejský film Skončím prostě na ulici. Mezi celovečerními snímky pro děti zvítězil irský Živitel. Program přilákal přes 30.000 diváků. Přehlídka nabídla na 500 filmů, z toho 129 soutěžních. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu převzala na Anifilmu 1. května Libuše Čihařová (87), spoluautorka večerníčků Bob a Bobek či Maxipes Fík.

Novinkou byla soutěž Český obzor; v sekci krátkých filmů zvítězil Vít Pancíř se snímkem Chůze a běhy, nejlepším studentským dílem je WOO-HOO! Dávida Štumpfa z pražské FAMU. Jedním z cílů Českého obzoru bylo, aby diváci viděli české filmy. "Zdaleka nejsilnější je (v ČR) studentská tvorba, co do počtu, tak dost často i do kvality," řekl ČTK ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký.

Seriál Strážce hradu vyhrál hlavní cenu festivalu Serial Killer

Chorvatský seriál Strážce hradu se stal hlavním vítězem letošního premiérového festivalu seriálů v Brně. Čtyřdenní akci nazvanou Serial Killer navštívilo asi 2500 lidí, řekla ČTK mluvčí festivalu Adela Hrivnáková. V kategorii internetové tvorby uspělo české dílo Lajna a čestné uznání v televizní soutěži dostala estonská Banka.

Ceny se rozdávaly ve dvou kategoriích zaměřených na filmovou a internetovou seriálovou tvorbu ze střední a východní Evropy. Přehlídka nabídla akční thrillery, autorská dramata i břitké satiry včetně novinek z produkce Netflixu, HBO, České televize nebo Stream.cz. Festival uvedl hlavně novinky a premiérové tituly z loňského roku. Vedle toho se chce každoročně zaměřit na jednu zemi. Letošní první ročník mířil na Dánsko, například uvedl klasiku v podobě Království Larse von Triera nebo cenami ověnčené rodinné drama Dědictví.

Čeští hokejisté na MS poprvé prohráli, se Švédskem 2:3

Čeští hokejisté prohráli ve druhém zápase na mistrovství světa v Kodani se Švédskem 2:3 a po sobotním úvodním vítězství nad Slovenskem 3:2 v prodloužení svoji dvoubodovou sbírku nerozšířili. Gólově se prosadili v přesilových hrách Filip Hronek a Tomáš Hyka. Úřadující mistři světa s 15 hráči z NHL v sestavě vedli už v osmé minutě 2:0, poté co nejprve otevřel skóre Rickard Rakell a potom proměnil přesilovou hru Mattias Janmark. Další zápas v základní skupině A čeká český výběr v úterý, kdy se utká se Švýcarskem.

Maraton vyhrál Američan Galen Rupp a Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová

Bronzový medailista z olympijských her v Riu Galen Rupp vyhrál maraton v Praze. Je prvním Američanem, kterému se to podařilo. Osobní rekord si vylepšil o více než tři minuty na 2:06:07, což je druhý nejrychlejší výkon ve čtyřiadvacetileté historii Pražského maratonu. Nejrychlejší maratonkyní v Praze byla Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová. Jednatřicetiletý Rupp necelé čtyři kilometry před cílem nastoupil Etiopanovi Sisayu Lemmovi, který byl největším favoritem závodu. Nakonec ho porazil bezmála o minutu. Třetí skončil Keňan Stephen Kwelio Chemlany. Českým šampionem se stal podruhé v kariéře Jiří Homoláč (2:20:09), jenž díky lepšímu závěru vyhrál přetahovanou s Vítem Pavlištou. Navázal tak na titul z roku 2013. Třetí skončil pětinásobný šampion a obhájce Petr Pechek.

Počasí

Jasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C, na Šumavě až 15 °C.