Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-06-2018

Hrad už podle Babiše dostal seznam ministrů včetně Pocheho

Pražský hrad už dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) seznam kandidátů na členy jeho nové vlády, je mezi nimi i adept na ministra zahraničí Miroslav Poche (ČSSD). Babiš to dnes řekl novinářům. Koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM se podle něj poprvé sejde ve středu před polednem, aby projednala a poslala do Sněmovny žádost o vyslovení důvěry, o níž by poslanci mohli rozhodovat 11. července. Není ale jisté, zda si Poche půjde spolu s ostatními ve středu na Hrad pro své jmenování s ohledem na nesouhlasný postoj prezidenta Miloše Zemana i komunistů. "O tom jsme se nebavili, ale víceméně pan prezident se už včera (v neděli) vyjádřil, že nominaci Pana Pocheho odmítá. Ale já jsem vlastně po formální stránce musel naplnit ten závazek vůči ČSSD, která trvala na té nominaci. V opačném případě nechtěli tu vládu podpořit," řekl premiér. Pokud by Zeman Pocheho nejmenoval, diplomacii by mohl dočasně řídit předseda ČSSD Jan Hamáček, který bude zároveň ministrem vnitra.

ČR chce pomáhat hlídat hranice Makedonie a Srbska pod Frontexem

Česko chce být aktivní v ochraně vnější hranice EU i po říjnu tohoto roku, kdy vyprší bilaterální dohoda s Makedonií o pomoci českých policistů při ostraze jejích hranic. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček při slavnostním nástupu policistů odjíždějících na šestitýdenní misi do Makedonii a také Srbska, se kterým dohoda skončí v srpnu. Nová forma spolupráce bude vázána na spolupráci s agenturou Frontex. Česko vysílá policisty na zahraniční mise od roku 2015, do cizích států jich do té doby vyjelo přes 1300. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je nyní situace na Balkánu složitější. Zatímco loni jedna mise průměrně zachytila 250 nelegálních migrantů, skupina, která byla v Makedonii naposled pomáhala při 1200 záchytech. V Makedonii se zatím vystřídalo 19 skupin českých policistů, v Srbsku 11. Česko od vypuknutí migrační krize vyslalo také 361 policistů do evropské agentury Frontex, kam spadá pobřežní a pohraniční stráž. Jejím úkolem je ochrana vnějších hranic EU. Čeští policisté prostřednictvím této agentury působili například v Itálii, Řecku, Turecku, Portugalsku nebo Španělsku. Letos se předpokládá, že by se do práce agentury mohlo zapojit 170 policistů. O zahraniční mise je dlouhodobě mezi českými policisty zájem. V databázi je 400 zájemců, kteří chtějí do ciziny odjet.

Průzkum: Češi mění zaměstnavatele kvůli platu i nedostatku uznání

Nízký plat, nedostatek uznání a neuspokojující kariéra patří mezi důvody, proč Češi nejčastěji opouští zaměstnavatele. Naopak jistota zaměstnání, finanční zdraví zaměstnavatele, mzda a zajímavý obsah práce patří k důvodům, kvůli kterým Češi zůstávají zaměstnavateli věrní. Vyplývá to z aktuálního průzkumu zaměstnaneckých preferencí personálně poradenské společnosti Randstad. "Stále důležitějším faktorem se pro Čechy stává rovnováha mezi pracovním a soukromým životem," uvedla marketingová ředitelka Randstadu Alžběta Honsová. Plat je důležitějším faktorem pro muže než pro ženy. V případě příliš nízkého platu v porovnání s konkurencí odchází od zaměstnavatele 57 procent mužů. Naopak pro ženy je výrazným faktorem pro rozhodování doba dojíždění do práce. Čtvrtina žen odejde od svého zaměstnavatele, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.

Rozdíly lze zaznamenat i v případě různých věkových skupin. Například mladší pracující ve věku od 18 do 24 let odchází od zaměstnavatele častěji v případě, že postrádají možnost kariérního postupu. Pracovníci ve věku 25 až 44 let zase častěji odejdou kvůli absenci uznání nebo odměny než pracovníci mladší 25 let. Věková skupina 45 až 64 let se zase častěji rozhodne zaměstnavatele opustit kvůli výši mzdy, pokud je nižší než u jiných firem. "Jak pro udržení zaměstnanců, tak i pro nábor nových lidí musí zaměstnavatelé pochopit, co Češi považují za důležité. Na prvním místě je to i dnes, a to v době velmi nízké nezaměstnanosti, jistota zaměstnání, na druhém místě pak finanční zdraví firmy a na třetím místě plat a benefity," uvedla Honsová.

Ekonomická diplomacie má směřovat k většímu propojování

Do společných projektů ekonomické diplomacie by se mohla zapojit i ministerstva dopravy, zdravotnictví nebo životního prostředí, řekl na poradě ekonomických diplomatů náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek. Rozpočet fondu na tyto projekty, které mají podpořit kontakty českých a zahraničních firem a otevírání obchodních příležitostí, se pro letošní rok zvýšil na 60 milionů korun. Loni jich resorty ve spolupráci s ambasádami připravily kolem tří set. Obvykle jde o podnikatelské mise, semináře, nebo účast na veletrzích. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podpořil plánovanou fúzi státních agentur CzechTrade a CzechInvest. Rady ekonomických diplomatů se tradičně účastní šéf resortu a premiér. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) svou neúčast omluvil dnes ráno kvůli jednání o nové vládě. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) má zdravotní problémy.

V Karolinu začíná setkání odborníků na předškolní vzdělávání

Slavnostním shromážděním v Karolinu v Praze začínátýdenní setkání členů Světové organizace pro předškolní vzdělávání (OMEP), která letos slaví 70 let od svého vzniku. Na shromáždění přijeli do Prahy zástupci 47 členských států organizace. Po něm se od středy do pátku uskuteční konference, na které budou odborníci diskutovat o výchově předškoláků k ochraně přírody a k vzájemné toleranci.

Na konferenci přijede do Prahy kolem 700 účastníků ze 67 států světa, řekla ČTK předsedkyně Českého výboru OMEP Dana Moravcová. Seznámí se například s různými náměty na hry, díky kterým mohou děti lépe pochopit třeba, proč je dobré třídit odpad. Navštíví také 26 školek v Praze 2, Praze 8 a Praze 9.

Potravinové banky mohou nově přijímat i velké dary

Potravinové banky v Česku budou moci nově přijímat i dary od velkých dárců. Česká federace potravinových bank má totiž ode dneška nové logistické centrum v Modleticích u Prahy, které umožní skladovat větší objem potravin. Federaci ho přenechala bezúplatně společnost Penny Market, zatím na pět let. Sklad pojme více než 700 tun potravin. "Žádná potravinová banka v republice nyní není schopna přijmout dodávku, která by byla větší než sedm palet," uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Potraviny z centra poputují do regionálních potravinových bank, kterých je v tuzemsku 15. Odtamtud se potraviny distribuují přímo potřebným jako například azylovým domům, denním stacionářům, vývařovnám nebo noclehárnám.

Podle nového zákona, který platí od ledna, musejí potravinovým bankám obchody s prodejní plochou nad 400 m2 povinně nabídnout potravinové přebytky. Potravinové banky loni v ČR distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96.000 lidí.

Největší rezervy vidí ředitelé nemocnic v komunikaci personálu

Ředitelé nemocnic vidí největší rezervy v komunikaci personálu mezi sebou i s pacienty. Problematická je podle nich také spolupráce s praktickými lékaři. Vyplývá to z výsledků průzkumu Barometr českého zdravotnictví z pohledu ředitelů nemocnic. Za další problémy považují nedostatek personálu, syndrom vyhoření, agresivitu pacientů nebo jejich rodin a obavy ze zhoršení kvality a dostupnosti péče. Rezervy v komunikaci personálu vidí 88 procent ředitelů, v komunikaci s pacienty 81 procent. Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Irena Hüllerová dodala, že komunikace s nemocnicemi funguje, pokud nemocnice práci praktických lékařů oceňují. Šéfové nemocnic mají rostoucí obavy i ze zhoršení kvality a dostupnosti péče. Zatímco loni se o kvalitu obávalo 62 procent ředitelů, letos to bylo o pět procent víc. Podobě vzrostly obavy ze zhoršení dostupnosti péče ze 70 na 74 procent. V posledních třech letech ředitelé intenzivně pociťují nedostatek zdravotního personálu.

S korejskými babičkami si zatančilo publikum pražského festivalu

V Praze vystoupilo uskupení korejských žen s představením Dancing Grandmothers. V něm spolu s profesionálními tanečníky účinkuje desítka starších žen. Korejská choreografka Eun-Me Ahn je sama našla ve městech i na venkově ve své vlasti a přiměla je zapomenout na čas, věk, upjatou výchovu plnou disciplíny a sebeovládání a společně si zatančit. Na festivalu Tanec Praha dnes svým energickým a odhodlaným projevem jako další z účinkujících stvrdily motto letošního ročníku Na věku nikdy nezáleželo méně. Večer byl i ochutnávkou jihokorejské popkultury a ukázkou tradic země, která je středoevropanům stále velmi vzdálená. Jihokorejský žánr je směsí západní taneční hudby, hip hopu, r'n'b i japonského popu.

Počasí - pondělí

Převážně oblačno, ojediněle, během dne místy přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.

25-06-2018