Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-06-2018

Babiš ke kompetenční žalobě kvůli Pochemu nevidí důvod

Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že při středečním jmenování vlády bude vedením ministerstva zahraničí místo kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho dočasně pověřen předseda sociální demokracie a adept na místo ministra vnitra Jan Hamáček. Ke kompetenční žalobě, kterou by v takové chvíli měl podle některých sociálních demokratů podat na prezidenta Miloše Zemana, Babiš nevidí důvod. Novinářům to řekl po zasedání kabinetu v demisi.

Babiš předal Zemanovi seznam ministrů včetně Pocheho, na kterém trvala navzdory kategorickým připomínkám prezidenta a komunistů ČSSD. "Já jsem splnil závazek v rámci dohody s ČSSD a předpokládám, že dojde k dočasné alternativě, kdy pan Hamáček by měl být pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí," uvedl Babiš. Na doplňující dotaz, zda v takovém případě vyvolá u Ústavního soudu kompetenční spor, řekl, že k tomu není důvod.

Zpravodajské služby by mohly tajně získat chráněné informace bank

Vláda v demisi chce rozšířit pravomoci zpravodajských služeb. Na svém posledním jednání schválila návrh novely zákona, který třeba tajným službám umožní získat chráněné informace bank - a to bez jejich vědomí. Údaje by zpravodajcům poskytla Česká národní banka.

Tajné služby by také třeba mohly vytvořit vlastní systém odhalování lidí podle fotografií. Norma navrhuje i prodloužení povolení pro použití odposlechů ze tří na čtyři měsíce. Novela se týká všech českých tajných služeb - Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Vláda v demisi navrhla povýšit Opatu do hodnosti armádního generála

Vláda v demisi schválila návrh ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO), aby byl náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata povýšen do hodnosti armádního generála. Odcházející ministryně to uvedla na twitteru. Opata je nyní generálporučíkem, po případném jmenování armádním generálem by v české armádě zastával nejvyšší hodnost. Generály jmenuje a povyšuje prezident republiky.

Šlechtová dříve navrhla Opatu do pozice náčelníka generálního štábu, které se ujal letos v květnu. "Můj poslední materiál jako ministryně obrany na vládě, a to návrh na povýšení generálporučíka Aleše Opaty do hodnosti čtyřhvězdičkového armádního generála, vláda schválila. Odpovídající generál naší armády, jaký má být," napsala Šlechtová na twitteru.

LN: České dráhy zajímají o koupi konkurenčních dopravních firem

České dráhy podle Lidových novin zvažují, že koupí konkurenci. Šéf společnosti Pavel Krtek deníku řekl, že se zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné do soukromých firem RegioJet a Leo Express vstoupit. Antimonopolní úřad by podle něj případnou akvizici konkurenčních firem mohl za určitých podmínek povolit.

Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura prodej části své firmy opakovaně vyloučil. Naopak železniční dopravce Leo Express nedávno vydal materiál pro případné investory, píší Lidové noviny.

Zahraniční a tuzemské firmy v ČR investují 65 miliard Kč

Více než 65 miliard korun plánují investovat v Česku zahraniční a tuzemské firmy. Každý třetí z celkem 106 investičních záměrů, které loni dojednala agentura CzechInvest, je tzv. high-tech projektem, tedy projektem vysoce technologicky orientovaným nebo navázaným na výzkumně-vývojové aktivity. Nejvíc v ČR investují firmy z Německa, USA a Japonska. ČTK údaje poskytl CzechInvest.

V 80 případech expandovaly tuzemské podniky. Nejvíce zahraničních investičních záměrů, ať už nových či expanzí, přijde z Německa, a to 23,8 miliardy Kč, dále ze Spojených států amerických (2,6 miliardy Kč) a Japonska (čtyři miliardy Kč). Nejvíc investic směřuje do Jihomoravského kraje, Ústeckého kraje a do středních Čech. Z oborů šlo nejvíce investic do kovodělného a kovozpracujícího průmyslu, výroby dopravních prostředků a IT a vývoje softwaru.

Přechod na chov slepic bez klecí by stál až 6 miliard Kč

Až 6 miliard korun by stál přechod na chov slepic bez klecí. Řekla to předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Reagovala na vyjádření obchodních řetězců, které uvedly, že po roce 2025 plánují prodávat jen vejce z neklecových chovů. Řada chovů je podle ní z 60. let, musely by se tak předělávat nejen technologie chovu, ale třeba i ventilace, nebo by pro zachování produkce byla nutná stavba nových budov. Většina obchodních řetězců v minulém týdnu po reportáži České televize uvedla, že plánuje prodávat po roce 2025 pouze vejce z neklecových chovů.

V ČR je téměř 90 procent nosnic v klecových chovech, v celé EU podle Dlouhé 53,1 procenta nosnic. Podle Dlouhé nemají čeští drůbežáři na modernizaci dostatek peněz, náklady na výrobu jednoho vejce jsou podle ní kolem 1,6 koruny u klecového chovu, u voliér o 30 haléřů více. "Řetězce je ale vykupují s rozdílem zhruba 0,15 Kč," dodala. Prodej vajec z voliér se tak podle ní drůbežářům nevyplácí. Pokud by řetězce skutečně odmítaly kupovat po roce 2025 vejce z klecových chovů, bude podle ní na pultech nedostatek českých vajec. Výrobci podle ní na nové systémy přejít nestihnou, už kvůli tomu, že investovali před rokem 2012 do tzv. obohacených klecí, neobohacené menší klece byly tehdy zakázány v celé EU. Tehdy před Velikonocemi stálo kvůli nedostatku vajec jedno až šest korun.

Kancelář ombudsmana stále řeší podněty na restituce

Kancelář veřejného ochránce práv stále řeší podněty ohledně restitucí, které začaly z kraje devadesátých let. Za posledních pět let jich dostala bezmála 150, v průměru jde asi o dva podněty na toto téma měsíčně. Na tiskové konferenci to uvedl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Od července má platit tzv. restituční tečka, ve středu se k ní ale vyjádří Ústavní soud.

Restituce do působnosti ombudsmana spadají jen zčásti, ombudsman se může zabývat řízeními, která vedly pozemkové úřady. "Lidé, kteří se na nás obracejí, buď nesouhlasí s tím, že byl jejich restituční nárok zamítnut, případně se domnívají, že by mohli nějaký nárok po předcích mít. Aby ale mohly být majetkové křivdy napraveny, musel být restituční nárok včas uplatněn a dnes už to není možné," uvedl Křeček.

Kvůli africkému moru prasat by se mohly oplotit dálnice D1 a D2

Kolem dálnic D1 a D2 by mohly vyrůst ploty, které by zamezily rozšíření afrického moru na západ. Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda jednají veterináři o možnosti oplocení s Ředitelstvím silnic a dálnic.

Do současnosti potvrdily testy nákazu u 230 divokých prasat - 18 jich myslivci ulovili, ostatní divočáci uhynuli. Naposled zaznamenali veterináři africký mor u mrtvého divočáka v dubnu. Veterináři už vyplatili na Zlínsku za zástřelné a nálezné za divoká prasata 114 milionů korun.

Dobrý konec všechno spraví zahájí Letní shakespearovské slavnosti

Letošní Letní shakespearovské slavnosti v prostorách Pražského hradu zahajuje premiéra méně hrané melancholické komedie Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského. Inscenace o neopětované lásce je jedním ze Shakespearových loučení se žánrem komedie. V hlavní roli Heleny se představí Anna Fialová, v dalších rolích pak Ondřej Pavelka, Martin Siničák, Marie Durnová, Jan Vlasák, Martin Dejdar, Oldřich Vízner nebo David Novotný.

Letní shakespearovské slavnosti na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě mají letos na repertoáru celkem 11 inscenací, do 7. září uvedou 144 představení. V Praze se odehrají v Královské zahradě Pražského hradu a v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. V programu slavností se letos bude po loňské premiéře dále hrát Hamlet v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem. Návštěvníci si mohou užít také Mnoho povyku pro nic, komedii plnou intrik a milostných zvratů v režii Jiřího Menzela. Jubileum oslaví komedie Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a Evou Režnarovou v hlavních rolích, hraje se už desátou sezonu.

Počasí ve středu

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Během dne od východu až zataženo a místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v Polabí až 25 °C.

26-06-2018