Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

27-06-2018

Prezident Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve Sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu. Zeman podle očekávání nejmenoval ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn. Sněmovna bude jednat o vyslovení důvěry koaliční vládě ve středu 11. července.

Předseda ČSSD Jan Hamáček se stal prvním místopředsedou vlády, ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) bude v nové vládě předsedkyní legislativní rady. Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr vnitra Hamáček, který byl zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman. Jako pátého člena vlády za ČSSD Babiš do vlády navrhl Pocheho. Zeman ale opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté.

Premiér Andrej Babiš (ANO) představil poslancům v úvodu dnešního jednacího dne Sněmovny členy nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Předsedové klubů TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura se ptali na okolnosti vedení ministerstva zahraničí. Jejich dotazy ale zůstaly bez odpovědi. Kalousek poblahopřál novým členům vlády ke jmenování. Řekl pak, že v pondělí byly informace o tom, že na seznamu nominantů je navrhován pro vedení ministerstva zahraničí kandidát ČSSD Miroslav Poche, řízením ministerstva ale Zeman pověřil předsedu ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. Kalousek podotkl, že ústava neumožňuje libovolně změnit jméno, aniž by to předseda vlády navrhl, Babiš tedy podle něho musel Hamáčka navrhnout. Premiéra se ptal, kdy se tak stalo. V podobném duchu se neslo Stanjurovo vystoupení. Jak uvedl, neví, zda je ministr vnitra ministrem zahraničí, ministr zahraničí ministrem vnitra, nebo obojí. Řekl, že buď byl navržen do čela diplomacie Hamáček, pak by se jednalo podle Stanjury o další ponížení ČSSD, nebo Poche, a pak by to nebylo podle předsedy frakce ODS v pořádku.

Pravice kritizuje složení nové vlády i to, kdy byla jmenována

Pravicová opozice kritizuje personální složení vlády, především to, že v ní chybí ministr zahraničí. Prezident Miloš Zeman kvůli svým výhradám nejmenoval šéfem diplomacie Miroslava Pocheho, ale řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. ODS podle jejího předsedy Petra Fialy nesouhlasí se složením, programem ani způsobem vzniku kabinetu Andreje Babiše (ANO). Šéfové TOP 09 Jiří Pospíšil či STAN Petr Gazdík mají výhrady také k tomu, že kabinet, který se má opírat o podporu komunistů, byl jmenován v Den památky obětí komunistického režimu. Nový kabinet se podle Fialy zapíše do dějin ČR jako první polokomunistická vláda po roce 1989. "ODS nevysloví důvěru takové vládě, protože nesouhlasí s jejím složením, programem, ani tím, jakým způsobem vznikala," uvedl na twitteru.

Také Pospíšil kritizuje to, že se vláda bude opírat o KSČM. "Skutečnost, že jmenování takovéto vlády proběhlo v den výročí zavraždění doktorky Milady Horákové, považuji za špatný vtip a urážku všech obětí komunistického režimu. Pokud budeme na tragické chvíle naší historie zapomínat nebo je relativizovat, budeme odsouzeni je prožít znovu," napsal v tiskové zprávě.

Babiš chce s Macronem mluvit o "nešťastných výrocích k migraci"

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ostatní premiéři zemí visegrádské skupiny (V4) budou ve čtvrtek před summitem EU jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Mluvit se bude podle Babiše o nešťastných výrocích k migraci nebo francouzském odporu k rozšíření EU. Babiš to uvedl na twitteru. Státy visegrádské skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se minulý týden rozhodly k neúčasti na minisummitu, který se v neděli uskutečnil na popud německé kancléřky Angely Merkelové. Schůzka byla podle Babiše svolána nestandardně. Mluvčí francouzské vlády následně uvedl, že "bojkot" ztíží nadcházející čtvrteční summit EU, který bude věnován zejména migraci. Babiš v reakci uvedl, že podobný výrok je nešťastný.

Český premiér už v sobotu komentoval také Macronovo vyjádření, který se podle agentury Reuters vyslovil pro finanční sankce vůči zemím EU, jež by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl. Babiš zopakoval, že skupina V4 dál požaduje zastavení migrace mimo Evropu a odmítá přerozdělovací kvóty. Nedělního minisummitu v Bruselu se nakonec zúčastnila více než polovina států EU. Nadcházející čtvrteční bruselský summit má jako hlavní témata migrační problematiku, otázku zdanění či budoucí dlouhodobý rozpočet unie a také prohlubování společné obrany a bezpečnosti.

ČR vidí vyloďovací centra migrantů mimo Evropu

Střediska, kde by měli být v budoucnu vyloďováni na moři zachránění migranti mířící do EU, by se podle názoru České republiky měla nacházet mimo Evropu. Novinářům to po jednání ministrů členských zemí odpovědných za unijní problematiku řekl český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Shoda na tom podle něj ale před čtvrtečním unijním summitem stále není. Dodal, že vrcholná unijní schůzka se výrazně soustředí na vnější aspekty migrační krize. EU má zájem například na dohodách se zeměmi původu migrantů, které by umožnily rychlé a hromadné návraty těch, kdo na azyl v unii právo nemají.

Diplomaté v neoficiálních rozhovorech odhadují, že v nynějším migračním toku přes Středozemní moře je přes 90 procent migrantů ekonomických. Zprávy o jejich rychlém a hromadném návratu domů by přitom mohly působit také "psychologicky" a být tedy jasným signálem pro podobné lidi, že cesta do unie je zbytečná. Ona desetina s právem na mezinárodní ochranu by následně mohla být zařazena například do dobrovolných programů legálního přesídlování, které v rámci migrační krize unijní země zahájily. Podle Chmelaře je ale celý plán teprve na začátku a je stále velmi citlivý, kromě jiného také kvůli vyjednávání právě s těmi - pravděpodobně severoafrickými - státy, kde by měla být střediska umístěna.

Sněmovna dala šanci návrhům na zavedení obecného referenda

Sněmovna dala šanci návrhům na zavedení obecného referenda. Po úvodním kole dnes podpořila ústavní předlohy SPD Tomia Okamury, ČSSD i KSČM. Liší se parametry i například okruhem otázek, o nichž by lidé mohli hlasovat. Všechny tři návrhy čelily snahám o zamítnutí, kritici je ale neprosadili. Uzákoněním referenda se nyní budou zabývat ústavně-právní výbor a ústavní komise. Z debaty poslanců vyplynulo, že základem pro další projednávání by se mohla stát sociálnědemokratická předloha, která vychází z návrhu někdejší vlády. Je nejpřísnější, její parametry by se ale mohly v dalších diskusích zmírnit. Zaznělo ale také, že pokud by Sněmovna konečnou normu schválila, může narazit v Senátu.

Vobořil představil strategii, doporučuje zdražení cigaret a pití

Doporučení k výraznějšímu zdražení cigaret a alkoholu či využití procenta z daní z alkoholických nápojů, tabákových výrobků a hazardu na prevenci a léčbu obsahuje návrh nové strategie boje proti závislostem do roku 2027. Dokument představil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj hlavním cílem dokumentu není vymýtit kouření či popíjení, ale minimalizovat škody a dopady. V Česku denně kouří 2,4 milionu lidí. Alkohol si denně dá 600.000 mužů a žen. Stále častěji pijí ale i děti. Problémy s hazardním hraním může mít kolem půl milionu lidí. Na 120.000 je intenzivních kuřáků konopí. Na pervitinu a opiáty je závislých kolem 47.000 osob. Léky nadužívá asi 900.000 Češek a Čechů, vypočítal Vobořil.

V Česku by se měla také začít vést debata, zda by se užívání konopí nemělo povolit rekreačně v přísně kontrolovaném režimu, řekl odcházející protidrogový koordinátor. Podle něj to neznamená plnou legalizaci. "Neměli bychom jít cestou volného trhu, ale hledat způsoby, jak minimalizovat škody a rizika. Chceme hledat nějaký střed," řekl Vobořil. Návrh počítá s vyváženějším rozdělením financí mezi prevenci a léčbu a mezi represi. Do ní nyní putují dvě třetiny peněz. Strategii by měla vláda schválit to konce roku.

E15: Leo Express vyloučil prodej firmy Českým drahám

Soukromý dopravce Leo Express odmítl spekulace o možném prodeji firmy nebo jejího spojení s konkurenčními dopravci. Šéf společnosti Peter Köhler to řekl serveru E15.cz. Podle Lidových novin se České dráhy (ČD) zajímají o podmínky, za jakých by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet. "Žádnou oficiální nabídku jsme nedostali, diskuse ale probíhají. K dnešnímu dni však není nic konkrétního na stole, jakoukoliv spolupráci s Českými drahami vylučuji," řekl E15.cz Köhler Případný nákup soukromého dopravce není aktuální ani podle předsedy představenstva ČD Pavla Krtka. Podle něj se společnost pouze zajímá o případné podmínky, za jakých by bylo možné některého ze soukromých dopravců koupit. Případný prodej již dříve odmítl i majitel společnosti RegioJet Radim Jančura. Naopak železniční dopravce Leo Express nedávno vydal materiál pro případné investory, napsaly Lidové noviny.

Restituenti budou dál dostávat náhradní pozemky

Ústavní soud (ÚS) zrušil takzvanou druhou restituční tečku, stát by proto měl i po 1. červenci poskytovat restituentům náhradní pozemky, nejen finanční odškodnění. Zrušení novely schválené v roce 2016 úspěšně navrhla skupina 18 senátorů. Soud sporná ustanovení novely několika zákonů zrušil s platností ke konci letošního června. V jednomyslně přijatém nálezu uvedl, že i kdyby zbývalo třeba už jen jediné neskončené restituční řízení, není správné vytvářet nerovnost mezi více skupinami restituentů. Právě na nerovnost mezi lidmi, kteří už získali pozemkovou náhradu, a restituenty, jejichž nárok by se takto uspokojit nepodařilo, upozorňovali senátoři zastoupení Tomášem Grulichem. Druhá skupina restituentů už by dostala jen peněžní náhradu, podle senátorů vyplácenou ve zcela nedostatečné výši.

Soud poslal exhejtmana Ratha za korupci na 8,5 roku do vězení

Za korupci u veřejných zakázek Středočeského kraje má jít bývalý hejtman David Rath na 8,5 roku do vězení. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Praze, který někdejšímu vrcholnému politikovi sociální demokracie vyměřil stejný trest jako před třemi lety. Nařídil také, aby Rathovi propadlo zhruba 22 milionů korun, které mu zabavila policie. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Rath k dnešnímu jednání soudu nedorazil. Vyjádřit se k němu chce na tiskové konferenci. Manžele Kateřinu a Petra Kottovy, kteří podle obžaloby machinace s tendry organizovali, potrestal soud 7,5 lety vězení. Podle soudu by měli přijít také o peníze a cenné papíry, které se našly u nich doma a na bankovních účtech. Podnikatelka Lucia Novanská má jít do vězení na pět let, soud jí uložil i peněžitý trest. Ivaně Salačové, která se ke korupci přiznala, uložil soud za korupci podmínku. Podnikatelka v Rathově kauze figurovala jako spolupracující obviněná.

Soud obžalovaným vyměřil stejné tresty jako v roce 2015. Verdikt však o rok později zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy jako důkaz použít lze. Případ se tak musel před soudem řešit znovu. Státní zástupce Jirát není spokojen s tím, že Rathovi a manželům Kottovým nepropadl veškerý majetek, jak soudu navrhoval. David Rath už v úterý podal k vrchnímu soudu odvolání proti rozsudku ve své korupční kauze, který Krajský soud v Praze vynesl dnes. Chce tím dokázat, že jeho trest 8,5 roku vězení byl předem daný. Justice podle něj plní zadání některých politiků, jmenoval prezidenta Miloše Zemana. Informace o dnešním verdiktu měl z okruhu soudního senátu, který o věci rozhodoval, dodal.

Nevidomí se dostanou k autorským dílům v jim přístupném formátu

Zrakově postižení lidé se asi dostanou v jim přístupných formátech k literatuře, časopisům a notovým záznamům, na které se vztahují autorská práva. Tyto výjimky z autorského zákona má v souladu s požadavky EU přinést vládní novela autorského zákona, kterou v prvním kolem projednávání podpořila Sněmovna. Před dalším schvalováním normu posoudí sněmovní kulturní výbor. Pokud bude novela schválena, lidé se zrakovým hendikepem včetně nevidomých by měli v budoucnu mít přístup k uvedeným dílům na jakémkoli nosiči. Novela také umožní takové kopie převážet přes hranice, a to nejen v Evropské unii, ale po celém světě. Na změně na úrovni EU se evropští zákonodárci shodli loni v září. Jednotlivé unijní země by měly novinku zavést do svého legislativního rámce do poloviny letošního října.

Úroda ovoce má vzrůst o 55 procent na nadprůměrných 185.000 tun

Letošní úroda ovoce by měla meziročně vzrůst o 55 procent na nadprůměrných 185.184 tun. Sady v tomto roce nepostihly jarní mrazy, které sklizně výrazně srazily v letech 2016 a 2017. Sklizeň by letos měla jít nahoru u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. U meruněk, broskví, hrušek a malin se proti loňsku očekává dvojnásobná až trojnásobná sklizeň. V porovnání s pětiletým průměrem by sklizeň měla být vyšší o 22 procent. Letos očekávaná sklizeň by měla být druhou nejvyšší od roku 2006, kdy sadaři sklidili 190.955 tun ovoce. V ČR je 13.979 hektarů produkčních ovocných sadů a jejich plocha se stále snižuje. Ještě v roce 2013 bylo v ČR téměř 18.000 hektarů sadů. Největší část výsadeb zabírají jabloně, a to 6879 hektarů.

Česko si dnes připomíná popravu Horákové a další oběti komunismu

Česko si dnes připomíná političku Miladu Horákovou, kterou komunistický režim popravil před 68 lety při politických procesech, a další oběti komunismu. K výročí smrti Horákové se uskuteční pietní akt v pankrácké věznici a vzpomínková akce u pomníku v parčíku na konci Sněmovní ulice. Horáková byla jediná žena, kterou komunisté popravili pro její názory při politických procesech v 50. letech. Právničku a národněsocialistickou poslankyni oběsili za špionáž a velezradu na základě rozsudku ve vykonstruovaném procesu. Společně s dalšími 12 souzenými údajně tvořili špionské centrum. Horáková se kvůli své neústupnosti během soudního jednání stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany. Výročí její popravy se od roku 2004 připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu.

Čeští Lékaři bez hranic poskytli loni pomoc v hodnotě 76 milionů

Česká kancelář mezinárodní humanitární a zdravotnické organizace Lékaři bez hranic financovala loni díky dárcům humanitární pomoc v hodnotě 76 milionů korun. Šla do 13 zemí, na mise vyjelo 44 spolupracovníků organizace z Česka a Slovenska. "Peníze nám svěřené směřují do míst největších krizí, ať už jde o Blízký východ s pokračujícími krizemi v Jemenu, Iráku či Sýrii, nebo třeba o pomoc v ohromných uprchlických táborech v Bangladéši," uvedl ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber. Například v Mexiku pomáhali po zemětřesení, v Kyrgyzstánu s léčbou tuberkulózy, ve Svazijsku pacientům s HIV a AIDS, v Nigeru podvyživeným dětem. Na Ukrajině pomoc směřovala do oblasti Mariupolu poblíž konfliktní zóny.

Baletní umělci ztvární Smetanovu Mou vlast pod širým nebem

Na Staroměstské náměstí v Praze se lidé mohou přijít podívat na baletní ztvárnění skladby Bedřicha Smetany Má vlast. V inscenaci, kterou na zakázku Prahy připravili sourozenci Jiří a Otto Bubeníčkové, zatančí členové předních evropských baletních souborů i Baletu Národního divadla. Akce je součástí oslav stého výročí vzniku Československa. Pro diváky je připraveno 400 míst k sezení, pro ostatní budou nachystány velkoplošné obrazovky. Jiří a Otto Bubeníčkovi, kteří více než dvě desítky let tančili v prestižních zahraničních souborech, dostáli svým slibům a před dvěma lety ukončili svoji aktivní kariéru na pódiu. Oba se ale baletnímu umění věnují dál. V případě Mé vlasti je Jiří režisérem a dramaturgem, Otto se podílel na návrhu kostýmů a výpravě. Hudební doprovod zazní z nahrávky České filharmonie. Bubeníčkové pocházejí ze staré české cirkusové rodiny, a proto jim bylo předurčeno povolání artistů. V jejich 11 letech je ale učitelka tance doporučila ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. Dalším milníkem pro ně byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku. Po absolutoriu na konzervatoři přijali v hamburském souboru angažmá, a jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup. Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper, kde působil na stejné pozici a také vytvářel choreografie.

Ve věku 82 let zemřel člen Divadla Járy Cimrmana Bořivoj Penc

Ve věku 82 let zemřel v úterý v pražské nemocnici herec Bořivoj Penc, který byl 35 let členem Divadla Járy Cimrmana. ČTK to dnes řekl herec a spoluzakladatel divadla Zdeněk Svěrák. Penc hrál ve většině her tohoto souboru, ještě před 14 dny se objevil jako král v jedné z jeho nejslavnějších her Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Diváci ho znají také jako doktora Vypicha ze Záskoku, Jana Husa z Českého nebe a Hynka z Blaníku. Bořivoj Penc se narodil 19. ledna 1936. Byl vystudovaný nástrojař, se Zdeňkem Svěrákem se znali od základní školy. Počátkem 80. let ho oslovil ke spolupráci u Cimrmanů. V jednom z rozhovorů Penc vzpomínal, že v začátcích měl obrovskou trému. První představení Němý Bobeš bylo podle něj "na infarkt".

Vedle divadla hrál i ve filmu, první z těch, ve kterých se objevil, byla Nejistá sezona, který autorská dvojice Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak natočila na sklonku komunistického režimu a ve kterém s humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí peripetie malého divadelního souboru s nadřízenými orgány. Penc se dále objevil ve filmech Pražákům, těm je hej, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Vratné lahve nebo Tři bratři. Hrál také v televizních seriálech Bylo nás pět nebo Případy detektivní kanceláře Ostrozrak.

Na filmové fanoušky čeká ve Varech 180 snímků

Výběr 180 hraných a dokumentárních filmů připravili pro návštěvníky pořadatelé 53. filmového festivalu v Karlových Varech. Ten v západočeském lázeňském městě začne v pátek večer a tradičně se stane hlavní kulturní a společenskou událostí počátku léta. Filmové projekce ozdobí účast filmových hvězd. Při zahajovacím ceremoniálu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii herec, režisér, scenárista, producent a hudebník Tim Robbins. Podobně jako on má doma sošku americké filmové akademie také režisér Barry Levinson a ve Varech dostane Křišťálový globus při slavnostním zakončení festivalu. Za jeho osobní účasti festival uvede jeho slavný film Rain Man, na programu jsou i další jeho snímky jako třeba Vrtěti psem a jeho nejnovější režisérský počin, drama Paterno.

Festival v pátek zahájí film Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. "Je to způsob, jakým chceme připomenout nedávno zesnulého největšího režiséra tuzemské kinematografie, který proslavil naši zemi i v Americe," řekl ČTK programový ředitel festivalu Karel Och. Ve festivalových soutěžích budou mít letos velké zastoupení české filmy - mají po dvou zástupcích v každé ze tří sekcí - mezi hranými filmy, v sekci Na východ od západu i mezi dokumenty. Letos jubilující herec Jaromír Hanzlík dostane cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii.

Počet šťastných Čechů je podle výzkumu nejvyšší od roku 1991

Češi jsou v současnosti nejšťastnější od roku 1991. Ukazuje to dlouhodobý výzkum vědců z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU), který se zabývá proměnami hodnot v Česku a je spojen s celoevropským zkoumáním podobných otázek. Z dat vyplývá, že Češi se za dobu konání výzkumu ještě nikdy necítili tak šťastně jako nyní. Součet procentuálního počtu lidí, kteří se cítí být celkem šťastní i velmi šťastní, dokonce dosáhl 90 procent. Pocit štěstí vědci srovnali i mezi jednotlivými regiony a věkovými skupinami. Mladá populace je nejšťastnější na Moravě. Zatímco v Praze se za velmi šťastné označilo pouze 14 procent lidí, na Moravě to byl dvojnásobek. O něco šťastnější jsou na Moravě také senioři, jejichž hodnoty jsou však napříč regiony srovnatelné.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Během dne od východu až zataženo a místy občasný déšť. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v Polabí až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.

27-06-2018