Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-07-2018

ANO a ČSSD podepíšou podle Babiše koaliční smlouvu v úterý

Hnutí ANO a ČSSD podepíšou podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše koaliční smlouvu v úterý. Na stejný den se chystá i podpis dohody s KSČM o tolerování vlády. Babiš to řekl novinářům na summitu v Bulharsku. Ve středu má Poslanecká sněmovna projednat vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD podporovanému komunisty. Podle Babiše vláda důvěru získá.

Babiš jednal s čínským premiérem o rozšiřování obchodních styků

Premiér Andrej Babiš jednal v sobotu v Sofii s čínským premiérem Li Kche-čchiangem o možném rozšiřování českého obchodního zastoupení v dalších městech Číny i o dalším rozvoji společného strategického partnerství. Hovořili také o nadcházejícím mezinárodním dovozním veletrhu v Šanghaji. Podle předběžných plánů by měl českou delegaci vést prezident Miloš Zeman. Informovala o tom mluvčí vlády Petra Doležalová.

Dvoustranná schůzka se konala po skončení summitu mezi 16 státy střední a východní Evropy s Čínou, který se uskutečnil v bulharské metropoli. Dohodu o strategickém partnerství uzavřelo Česko s Čínou v březnu 2016, a to u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Babiš v Sofii řekl, že se chce po návratu do Prahy setkat se zástupci firem, hospodářské komory i svazu průmyslu a zjistit, jaké konkrétní výrobky chtějí v Číně prodávat. Hlavní prioritou pro Českou republiku podle Babiše je, aby byl čínský trh více přístupný. "Naše obchodní bilance je velmi negativní, de fakto dovážíme desetkrát více, než vyvážíme," řekl Babiš s tím, že Čína je druhý největší dodavatel ČR, nicméně z hlediska našeho exportu je až na 17. místě. Obrovský potenciál má v Číně například civilní letectví, což je oblast, ve které by Češi mohli uspět, doplnil Babiš.

Bavorský ministr chce zastavit migranty přicházející přes Česko

Z České republiky do Bavorska přichází ilegálně stále více imigrantů, řekl v rozhovoru v německém nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Uvedl také, že tyto migranty chce zastavit. O tom, že přes Česko přecházejí migranti do Německa, mluvil v dnešním rozhovoru v listu Welt am Sonntag i ředitel unijní agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri. Do země se dostane část migrantů, kteří přicházejí takzvanou balkánskou cestou. Většina z nich se ale dostane do Německa ze Slovinska přes Rakousko.

Český záchranář věří v záchranu všech uvízlých thajských chlapců

Zástupce náčelníka českých speleologických záchranářů Mojmír Záviška věří, že se podaří zachránit všech 12 chlapců i jejich trenéra, kteří před dvěma týdny zůstali uvěznění v thajském komplexu jeskyní. Řekl to ČTK v reakci na to, že se dnes záchranářům a potápěčům podařilo dostat ven první čtyři chlapce. Podle Závišky záchranný tým využil toho, že opadla voda a je málo zatopených míst. Uvězněná skupina zůstala asi čtyři kilometry od vchodu do jeskyně, některé její části jsou pod vodou.

Záchranáři včetně potápěčů dnes dostali ven první čtyři hochy. Čeští speleologové byli k možnosti vyvést chlapce ven pomocí potápění skeptičtí, protože se podle nich dobrý jeskyní potápěč trénuje několik let, voda je kalná, v jeskyni je tma a proplouvá se těžkým a někdy úzkým terénem. Podle Závišky však záchranářský tým využil toho, že opadla voda. "Co jsem slyšel, už je tam snad jen jedno místo, kde je potřeba se potopit. V tom kratším potápěcím úseku měly děti potápěčskou masku," uvedl Záviška.

Duka označil zdanění náhrad za skandál

Za skandální označil požadavky komunistů týkající se zdanění církevních restitucí a debatování o této otázce kardinál Dominik Duka. Novinářům to řekl na Velehradě na Uherskohradišťsku na tiskové konferenci po jednání 114. plenárního zasedání České biskupské konference. Církve by se podle něj proti zdanění náhrad za majetek, které nedostaly v restitucích, bránily soudně.

Sněmovna letos v únoru v prvním čtení schválila návrh na zdanění peněžitých náhrad, které stát posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Předlohu KSČM podpořili poslanci ANO, ČSSD a SPD. Komunisté uvádějí, že stát by mohl získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun ze zhruba dvou miliard korun, které církvím posílá. Vláda v demisi letos v lednu zdanění církevních restitucí podpořila, i když připustila, že zákon pravděpodobně povede k soudnímu sporu. Proti návrhu bylo ministerstvo kultury, podle něhož zákon znamená porušení smluv o majetkovém vypořádání s církvemi.

Betlémská kaple si připomněla 603. výročí upálení Jana Husa

Bohoslužba v zaplněné pražské Betlémské kapli připomněla 603. výročí upálení církevního reformátora Jana Husa. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na závěr bohoslužby připomněl Husovu lásku k pravdě a vyjádřil naději, že jeho slova o tom, že pravda vítězí nade vším, budou nadále platná a nestanou se prázdným heslem. Štěch řekl, že ho na Husově učení vždy nejvíc zaujala pokora pražského kněze před vírou a před pravdou.

Bohoslužby připomínající Husovo upálení se konaly i na dalších místech České republiky. V jihočeském Husinci, odkud církevní reformátor pocházel, se konala ekumenická bohoslužba, program nicméně trval už od čtvrtka a jeho součástí byla řada koncertů i trhy. Husa připomněly i dobové slavnosti na hradě Točník, kde v programu s názvem Ve znamení kalicha - za dob husitských mohli návštěvníci vidět například jeho kázání.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě navštívilo přes 50.000 lidí

Letošní Dny lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku navštívilo přes 50.000 lidí. ČTK to řekl tajemník akce Josef Kořenek. Středečního programu se podle odhadů zúčastnilo asi 23.000 lidí, na čtvrteční slavnostní mši dorazilo přes 30.000 lidí. Návštěvnost podle Kořenka patří k nejvyšším v historii, slavnosti připomínající odkaz slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se letos konaly 19. rokem. Slavnostem přálo počasí, bylo slunečno, některým lidem však vysoké teploty tradičně způsobovaly problémy. Velehradské cyrilometodějské slavnosti patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi.

"Domníváme se, že je to také tím, že jsme tady mohli uctít a přivítat vzácnou relikvii svaté Ludmily," uvedl Kořenek. Lidé na možnost uvidět lebku svaté Ludmily, která dle tradice přijala na Velehradě křest, reagovali velmi pozitivně. "Je to přelomová událost pro Velehrad," řekl Kořenek. Lidé se mohli pomodlit u relikvie v Královské kapli baziliky, vystavena byla také při mších.

Křišťálový glóbus převzal režisér Levinson

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na festivalu v Karlových Varech převzal Barry Levinson. Americký režisér, držitel Oscara za slavný snímek Rain Man cenu dostal od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky na závěrečném ceremoniálu. Levinson byl jednou z hlavních hvězd 53. ročníku tradiční přehlídky a osobně na ní uvedl svůj nejznámější film, který vstoupil do dějin kinematografie. Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostal britský herec Robert Pattinson. Kromě postavy upíra ze ságy Twilight má za sebou například snímky Nezapomeň na mě nebo Voda pro slony. Na festivalu představil futuristický western Rover z roku 2014, kde si Pattinson zahrál po boku Guye Pearce.

Oblíbený český herec Jaromír Hanzlík převzal v karlovarském hotelu Thermal cenu za umělecký přínos české kinematografii. Publikum festivalového ceremoniálu jeho padesátiletou kariéru před kamerou ocenilo dlouhým potleskem vstoje.

V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil koprodukční film s českou účastí "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři". Natočil ho rumunský režisér Radu Jude a při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal za něj převzal Křišťálový glóbus. Emocionálně působivý film přibližuje etnický masakr spáchaný rumunskou armádou na východní frontě roku 1941.

Tradici je potřeba zachovat, říkají sokolové z USA a Francie

Nejen sport a tělesná kondice, ale zejména systém hodnot v čele s disciplínou, respektem a přátelstvím je podstatou sokolského hnutí. Řekli to zástupci zahraničních sokolských organizací, kteří dorazili do Prahy na 16. všesokolský slet. Sokolové v Česku i zahraničí se slučují do Světového svazu sokolstva, který aktuálně zahrnuje 12 organizací v 15 zemích světa. "Nemusíte umět česky, protože mluvíte jazykem sokolů. Jakmile se řekne 'Nazdar!', víte, že máte vedle sebe bratra," popsala starostka americké sokolské organizace Jean Hruby, která do Sokola vstoupila ve věku tří let a nyní už pátým rokem stojí v čele americké sokolské obce. Sokolská sounáležitost podle ní dokáže oslovit i osoby, které neznají historii organizace a nemají předky z Československa. Popisuje to na příkladu své domovské jednotky na předměstí Chicaga, do níž nyní vstupuje řada dětí z hispánských komunit. Jejich rodičům prý vůbec nevadí, že při některých setkáních zní česká a slovenská hymna, a naopak oceňují rodinnou atmosféru, kterou Sokol kultivuje.

XVI. všesokolský slet připomněl mimo jiné 100 let od založení Československa. Hromadnými skladbami, kterých se účastnilo 15.000 cvičenců, ve čtvrtek a v pátek vyvrcholil program sletu. Sedmnáctý slet se uskuteční v roce 2024. Slet byl oficiálně zakončen slavnostním nástupem, při kterém zástupce jednotlivých souborů doprovodily postavy z české historie - sv. Václav, Karel IV. nebo Miroslav Tyrš. "Sestry a bratři, nazdar!," rozloučila se pak se cvičenci i diváky starostka České obce sokolské Hana Moučková. Ocenila i to, že se čtvrtečního prvního programu hromadných skladeb v Edenu zúčastnil jako jeden z hostů premiér Andrej Babiš.

Na oslavy Harley-Davidson dorazilo do Prahy 110.000 lidí

Na oslavy 115. výročí založení amerického výrobce motorek Harley-Davidson dorazilo do Prahy přes 110.000 lidí, o desetinu více než organizátoři předpokládali. Téměř dvě třetiny z návštěvníků oslav přijely na motorkách, jeden jel například na motocyklu až z Číny. Přesto se akce obešla podle pořadatelů, policie i záchranářů bez větších problémů. Čtyřdenní oslavy dnes končí. "Z celkového počtu 110.000 návštěvníků jich dorazilo 67.500 na motocyklech," uvedl v tiskové zprávě hlavní organizátor akce Jaroslav Vavřina. Návštěvníkem z nejvzdálenějšího místa byl účastník ze souostroví Fidži v Oceánii.

Centrem oslav se stalo výstaviště v pražských Holešovicích a v Praze se také konala v sobotu spanilá jízda 4000 motorek. Kromě toho se konaly organizované vyjížďky účastníků oslav po středních Čechách. Součástí oslav byly výstavy, jezdecké show či koncerty a dražby přileb a speciálně upravené motorky, které vynesly statisíce korun pro domov žen se zdravotním postižením Pramen a nadaci Domfree, podporující válečné veterány a veteránky.

Kajakář Jiří Prskavec získal stříbro v Augsburgu

Kajakář Jiří Prskavec získal stříbro v Augsburgu a v sezoně Světového poháru vodních slalomářů vybojoval druhou medaili. Na vítězného Slovince Petera Kauzera, který si připsal rovněž dvousekundovou penalizaci za dotyk branky, ztratil 24 setin. Zbývající tři čeští kajakáři Ondřej Tunka, Vít Přindiš a Luboš Hilgert ze semifinále nepostoupili.

Kanoistka Tereza Fišerová druhou medaili v letošním Světovém poháru ve vodním slalomu nepřidala, v Augsburgu skončila devátá. Finálová jízda se jí nepovedla a s eskymáckým obratem neměla šanci bojovat s ostatními. Roli suverénní jedničky v divoké vodě potvrdila Australanka Jessica Foxová a do třetice si v pohárové sezoně připsala double, protože konkurenci drtí i mezi kajakářkami.

Počasí

Jasno až polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky, zejména na severu a severovýchodě území. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C.

Zbytek července a začátek srpna zřejmě tropický nebude, přestože se v posledních dnech rtuť nad tropickou třicítku krátce dostala. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměr nejvyšších denních teplot bude v příštích čtyřech týdnech kolem 23 až 25 stupňů. Příští týden se rtuť může podle krátkodobé předpovědi dostat ke 29 stupňům.

08-07-2018