Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-08-2018

STEM: Nejpopulárnějším politikem zůstává Babiš, druhý je Faltýnek

Nejpopulárnějším českým politikem zůstává premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V červnu jeho obliba klesla podle průzkumu STEM na 47 procent z únorových 48 procent. Na druhé místo se dostal předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který má oblibu 38 procent lidí. Podle STEM popularitu politiků ovlivnil složitý proces sestavování vlády. Popularita předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka klesla na 31 procent, zatímco u předsedy KSČM Vojtěcha Filipa stoupla z 27 na 33 procent. Popularita premiéra Babiše se dostala pod 50 procent, což je jeho nejhorší výsledek od roku 2014, uvedl STEM. Na třetím místě je předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož hodnocení je stejné jako v posledním (únorovém) výzkumu. Pozitivní názor na něj má 36 procent lidí. Na čtvrtém místě zůstává lídr SPD Tomio Okamura s neměnnou podporou 35 procent lidí. Pátou příčku obsadil komunistický předseda Filip a šestou předseda sociálních demokratů Hamáček. Hodnocení Okamury je podle STEM rozporné. Na jedné straně má tábor pevných příznivců, na straně druhé skupinu silných odpůrců. Jednoznačně odmítavý postoj vůči němu zastává třetina veřejnosti. Nejhůře hodnoceným politikem je šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, kterého krajně nepříznivě vidí téměř tři pětiny dotázaných.

Třinecké železárny nechtějí koupit ArcelorMittal Ostrava

Společnosti Moravia Steel a Třinecké železárny (TŽ) nepodají závaznou nabídku na koupi ostravské huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Bližší důvody svého rozhodnutí společnost neuvedla. ČTK o tom dnes informovala mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková. Skupina ArcelorMittal chce koupit italskou ocelárnu Ilva a prodej ostravské huti je součástí kompenzačního balíčku. Skupina chce slezský podnik prodat do konce roku. Třinecké železárny v červnu oznámily, že podaly nezávislou iniciační nabídku. Koupi ArcelorMittalu Ostrava jim doporučoval také prezident Miloš Zeman, podle kterého by podniky měly pokud možno zůstat ve vlastnictví domácího kapitálu. Závaznou nabídku ke koupi ale třinecká společnost nakonec nepodala. Evropská komise stanovila podmínky, které musí zájemce o koupi splňovat. Akciová společnost ArcelorMittal Ostrava patří do skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než dva miliony tun oceli pro stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají téměř 7000 zaměstnanců.

Soudce Šámal míní, že stát by měl odškodnit klienty H-Systemu

Do případu H-Systemu podle předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala musí vstoupit český stát a odškodnit poškozené. "Je tu minimálně varianta, že stát doplatí ten rozdíl mezi tím, co požaduje správce konkurzní podstaty, a tím, co nabízejí z hlediska odkoupení nemovitostí vedlejší účastníci v družstvu Svatopluk," uvedl. Poměrně by podle něj měl stát odškodnit všechny, kdo do projektů H-Systemu vložili peníze. Šámal to řekl po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. Omluvil se v té souvislosti za průtahy řízení, právě proces kolem H-Systemu je podle něj příkladem, kdy soudy rozhodovaly nepřiměřeně dlouhou dobu. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dodal, že H-System je příklad selhání českého státu v 90. letech.

Současná legislativa podle soudců i ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) plošné odškodnění neumožňuje. Lidé se ale mohou obrátit na ministerstvo se žádostí o náhradu škody. Nejvyšší soud (NS) minulý týden nařídil asi stovce obyvatel domů v Horoměřicích u Prahy postavených na pozemcích H-Systemu, aby se do 23. srpna vystěhovali. Šámal připustil, že chápe, proč lidé z Horoměřic pociťují výsledek procesu jako nespravedlivý.

Euro: Armáda nakoupí 80 lehkých obrněných aut za 5,1 mld Kč

Armáda nakoupí 80 lehkých obrněných vozidel na podvozku Iveco za 5,1 miliardy korun, píše server Euro. První by měla získat v roce 2020, do dalších dvou let pak všech 80. Lehké obrněné vozy jsou určeny pro jednotku radiačního průzkumu v Liberci, která má vynikající reputaci, její vybavení ale podle ministerstva obrany zastarává. Vláda kontrakt projednala už před rokem, smlouva by měla být podepsaná v září.

Ministr Lubomír Metnar (za ANO) nákup odsouhlasil minulý čtvrtek během jednání vedení resortu, uvedl server. Jde tak o jeho první velké rozhodnutí po nástupu do čela ministerstva. Podpis smlouvy odkládali ministr obrany Martin Stropnický (ANO) i jeho nástupkyně Karla Šlechtová (za ANO), která chtěla další posudek na cenu. Vozidla budou sloužit k automatickému zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek v prostoru, taktickému odběru vzorků a zpracování a odesílání informací vojenským jednotkám.

Studie: Česká ekonomika by cla na dovoz aut do USA ustála

Česká ekonomika by případné zavedení cel na dovoz aut z Evropy do USA přečkala bez větších problémů. Ani pokles poptávky po autech z USA o 25 procent by nezpůsobil výraznější zpomalení růstu HDP Česka. K významnějším dopadům by došlo pouze v případě eskalování situace do podoby obchodních válek, ale ani to by nevedlo k recesi české ekonomiky či výraznějšímu oslabení koruny. Vyplývá to ze studie analytiků České spořitelny (ČS). Celkové dopady na českou ekonomiku dokument odhaduje v případě poklesu poptávky v USA o desetinu na 9,2 miliardy korun, v případě propadu odbytu o čtvrtinu na 24 miliard Kč. Pokud by vypukly obchodní války, dopad na českou ekonomiku by činil 75,6 miliardy Kč. Z celkového objemu českých vývozů směřuje do USA zhruba 2,1 procenta. Z toho tvoří automobily jen zlomek.

Nielsen: Ovocných piv se v Česku prodalo o pětinu více

Objem prodaných ovocných piv, tzv. radlerů, v maloobchodě se za uplynulý rok končící pololetím v ČR zvětšil o 18 procent na 25,1 milionu litrů. Zvýšil se také prodej piva o 1,6 procenta na 736 milionu litrů. Češi za ovocná piva kupovaná v obchodech za uplynulý rok zaplatili 814 milionů korun, což je 13procentní nárůst, za pivo pak 16,9 miliardy korun, meziročně o sedm procent více. Dnes to v tiskové zprávě uvedla analytická společnost Nielsen. Stále více se prodává pivo balené proti točenému v restauracích a hospodách, loňský poměr byl podle Českého svazu pivovarů a sladoven 62 ku 38 procentům.

Nejrychleji z pivního maloobchodního trhu rostly právě ovocná piva, podobný trend je podle firmy na Slovensku. "V obou případech však platí, že rostoucí trend je podporovaný jen nealkoholickými verzemi, zatímco alkoholické radlery zažívají výrazné ztráty," uvedl Nielsen. Před třemi lety bylo osm z deseti prodaných ovocných piv alkoholických, v současnosti je 70 procent prodaných v nealkoholické verzi. "Nealko radlerům se rekordně dařilo a meziroční nárůst spotřeby o 66 procent a rok předtím o 90 procent je opravdu výjimečný," dodala společnost.

Ministerstvo neví, kdy zprovozní elektronický monitoring vězňů

Zavedení elektronických náramků pro vězně se opět odkládá, ministerstvo přitom chtělo jejich provoz spustit letos v červenci. Náramky mají zajistit výkon trestu domácího vězení, které trestní zákoník zavedl už v roce 2010. Vybrat dodavatele technologie trvalo státu osm let. Za pořízení technologie a za šestiletý provoz monitorovacího centra zaplatilo ministerstvo 93 milionů korun. Smyslem monitoringu je to, aby nahradil dosavadní namátkové kontroly domácích vězňů prováděné probačními úředníky. Měly by také hlídat některé obviněné, kteří by jinak skončili ve vazební cele. Bez zprovoznění náramků nelze očekávat, že by soudci začali alternativní trest domácího vězení ve větší míře ukládat.

Podle informací ČTK z několika zdrojů vykazují testovaná zařízení stále zásadní chyby, které vylučují, aby domácí vězně dostatečně ohlídala. Pět tendrů vypsaných na dodání náramků skončilo neúspěšně. Z šestého vzešel vítězný uchazeč, firma SuperCom, s nímž Probační a mediační služba podepsala smlouvu loni v září.

V červenci zemřelo dosud při nehodách 53 lidí, o 8 více než loni

Při červencových nehodách na českých silnicích zemřelo podle předběžných policejních statistik dosud 53 lidí, o osm více než loni. Celkem bylo za sedm měsíců letošního roku 286 obětí, v loňském roce jich za stejné období bylo o 18 méně. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. "Zaznamenali jsme poměrně vysoký počet usmrcených spolujezdců, a to celkem deset. Je to dáno i charakterem tragických letních dopravních nehod, kdy velmi často hraje roli teplé počasí, ovlivnění sluníčkem nebo únava řidiče. To může způsobit přejetí do protisměru, kde pak má nehoda častěji fatální následky pro celou osádku vozidla," uvedl Lerch.

Nejtragičtější červencová nehoda se stala v pondělí 16. července u Bohuňovic na Olomoucku. Na křižovatce se tam střetlo osobní auto s nákladním. Srážka měla fatální následky pro osádku osobního auta, ve kterém cestovali podle informací ČTK prarodiče se třemi vnoučaty. Oba starší dospělí i jedno z dětí těžkým zraněním podlehli na místě, další dítě zemřelo později v nemocnici. Také nehoda, která se stala v sobotu 21. července v Třeboni, měla velmi tragické následky. Při čelním střetu dvou osobních aut tři lidé zahynuli, dalších šest lidí utrpělo lehká a středně těžká zranění.

Na Vysočině spadla dvě rogala

V obci Třeštice na Jihlavsku havarovalo v úterý večer motorové rogalo. Při nehodě se zranil pětapadesátiletý pilot, uvedla mluvčí policie Stanislava Miláčková. Je to už druhá úterní nehoda rogala na Vysočině. Dopoledne spadlo motorové rogalo i na Žďársku. Pilota večerní nehody převezla letecká záchranná služba do nemocnice. V nemocnici s vážným zraněním skončil dopoledne také devětapadesátiletý pilot rogala, které spadlo u obce Vysoké.

Čtvrtý film Ondřeje Trojana je o kontroverzní osobě Zdeňka Tomana

Režisér Ondřej Trojan natočil svůj čtvrtý snímek - filmové drama Toman o vzestupu a pádu člověka, který kšeftoval s osudy lidí. Pokusil se o co nejvěrnější rekonstrukci skutečných událostí opírající se o archivní a očitá svědectví. Zdeněk Toman byl v letech 1945 až 1948 šéfem československé zahraniční rozvědky, zároveň šmelinářem, podvodníkem a manipulátorem s osudy mnoha lidí. Pro osobní profit i získávání financí nezbytných pro úspěch komunistického puče v roce 1948 se neštítil kšeftovat s kýmkoli a s čímkoli.

"Byl osobou organizující odchod východoevropských Židů přeživších holokaust přes Československo do Palestiny, ovšem za tučné provize od židovských organizací," dodal Trojan. Podle něj byl prvním vězněným komunistickým pohlavárem, který věděl příliš mnoho. Tomanovi se podařilo uprchnout z vězení a dostat se do americké zóny v Německu.

Letní filmová škola představuje zahraniční tvorbu Jiřího Voskovce

Festivalová sekce Češi v zahraničí představuje na letošní Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti tvorbu herce a scénáristy Jiřího Voskovce. Po emigraci z Československa se v 50. letech prosadil v americké kinematografii. V USA hrál v desítkách filmů. Návštěvníci LFŠ dnes mohli zhlédnout sci-fi snímek 27. den z roku 1957, ve kterém ztvárnil Voskovec jednu z hlavních rolí. Je inspirován úspěšným románem, který je však oproti filmu umírněnější, řekl v úvodu k snímku dramaturg Jan Jendřejek. Voskovec ve snímku představuje německého profesora, který je unesen mimozemšťany a jako jeden z pětice vyvolených obdarován záhadnou zbraní hromadného ničení. V časovém limitu 27 dní musí rozluštit její tajemství. Sám Voskovec však zmíněný film neměl rád. V dopise svému kolegovi z Osvobozeného divadla Janu Werichovi napsal, že se o něm nikdo nemůže zmiňovat seriózně. Voskovec snímek dokonce označil za blbý, komický a bezvýznamný.

Čech se vrátil na pozici nejlépe placeného českého sportovce

Na pozici nejlépe placeného českého sportovce se po roční pauze vrátil fotbalový brankář Petr Čech z Arsenalu. Podle magazínu Forbes si za uplynulý rok vydělal 242 milionů korun a na druhé místo odsunul loňského vítěze, hokejového útočníka Philadelphie Jakuba Voráčka. Voráček se před rokem vyšvihl do čela po podpisu osmiletého kontraktu s Flyers celkem na 1,6 miliardy korun. Za sezonu 2016/17 jeho příjmy z platu a sponzorských smluv činily 322 milionů korun, za uplynulý ročník mu Forbes vypočítal "jen" 222 milionů.

Čech je v elitní pětce jediným fotbalistou, za ním následují čtyři hokejisté. Třetí je nováček v žebříčku David Pastrňák, jenž loni v létě podepsal šestiletou smlouvu s Bostonem na 878 milionů korun a vydělal si tak 176 milionů. Za ním jsou v pořadí jeho klubový spoluhráč David Krejčí (165 milionů) a Ondřej Palát z Tampy Bay (123). Na šestém místě zastupuje basketbal Jan Veselý z Fenerbahce Istanbul (120) a po něm následují opět hokejisté Martin Hanzal z Dallasu (116) a Tomáš Plekanec z Montrealu (110). Jedinou zástupkyní individuálních sportů v Top Ten je na deváté pozici tenistka Karolína Plíšková (96), jež byla loni v úvodu sledovaného období světovou jedničkou.

Teploty opět budou šplhat na tropické hodnoty

Česko dnes podle meteorologů čeká další velmi teplý den s teplotami překračujícími tropických 30 stupňů Celsia. Dnešní maxima by se měla nejčastěji pohybovat mezi 32 až 36 stupni. Kvůli suchu také platí varování před nebezpečím vzniku požárů, a to zejména v severní polovině Čech a na jižní Moravě. Zatím nejteplejším dnem letošního roku bylo úterý, kdy se rtuť v teploměru na několika místech dostala nad 37 stupňů. Nejvyšší teplotu naměřili ve středočeské Řeži, kde bylo 37,6 stupně. Na 37 stupňů a více vystoupila v úterý teplota ještě na stanicích v Tuhani na Mělnicku, v Ústí nad Labem, Děčíně a v Plzni-Bolevci.

Letošní červenec byl v Česku sedmý nejteplejší za 58 let

Letošní červenec byl v Česku sedmý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové sledovat průměrné měsíční teploty. První prázdninový měsíc průměrná teplota dosáhla 19,7 stupně Celsia. Zatím nejteplejší červenec Češi zažili v roce 2006, kdy průměrná teplota činila 21,3 stupně. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejteplejším dnem měsíce bylo úterý 31. července, kdy v Husinci-Řeži meteorologové naměřili 37,6 stupně. Teplotu vzduchu vyšší než 35 stupňů zjistili na 34 stanicích v Česku. Letošní počasí v Česku láme rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Velké teplo by mělo být i první dva srpnové týdny.

01-08-2018