Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-08-2018

Agentura Fitch zvýšila ČR rating na AA-, výhled je stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky ze stupně A+ na AA-. Výhled byl v důsledku zlepšení ratingu změněn z pozitivního na stabilní, a to signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit. Informovala o tom agentura Reuters. Společnost Fitch poukázala na dobré finanční výsledky České republiky v poslední době, zejména pak na solidní výběr příjmů a relativní zpomalení růstu výdajů v posledních letech. Příznivě se podle ratingové agentury budou vyvíjet i investice, zčásti i díky zrychlení čerpání fondů Evropské unie.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit nižší úrok.

V Egyptě zemřel český turista napadený žralokem

V egyptském letovisku Marsá Alam zemřel český turista, kterého v pátek napadl žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská policie. Informaci serveru Echo24.cz potvrdila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Muž byl v Egyptě na dovolené s cestovní kanceláří Exim Tours. "Napadl ho pravděpodobně žralok v hlubší vodě pod molem," sdělil mluvčí Staniclav Zíma ČTK. Dodal, že za dvacet let praxe v cestovním ruchu podobný případ nezažil. Rodina českého turisty by měla být již zpátky v Česku, řekl dnes odpoledne ČTK Zíma. Pláž u místa, kde se neštěstí stalo, je podle něj uzavřená. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže klienti mířící do stejného hotelu nepanikaří. "Bere se to jako neštěstí, které se může stát kdekoliv. Je to bráno jako příroda, která taková je. Ani klienti, kteří míří do toho samého hotelu, nestornují, bereme to všichni naštěstí bez paniky jako věc, která může nastat," řekl ČTK Papež.

Neštěstí vyšetřují egyptské úřady. Ty podle Zímy zadržely poblíž místa neštěstí obchodní loď s dobytkem, jejíž posádka je podezřelá, že přes zákaz házela uhynulá zvířata do moře. Podle serveru Echo24 je obětí žraločího útoku údajně 41letý muž, který byl v Egyptě na dovolené s manželkou a dětmi. Egypt patří k oblíbeným cílům českých turistů.

Brněnští lékaři prodloužili muži nohu pomocí "rostoucího" hřebu

Ojedinělou operaci provedli lékaři z Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno. Pacientovi, kterému se po úrazu zkrátila noha o 3,5 centimetru, při ní zavedli do kosti speciální šroub, který postupně "naroste" a nohu opět prodlouží. Operovaný muž před dvěma lety při autonehodě utrpěl tříštivou zlomeninu stehenní kosti. Podstoupil operaci, po které zůstala jeho levá noha o 3,5 centimetru kratší než noha pravá. Tak velký rozdíl v délce končetin je pro člověka velmi omezující.

Lékaři při dvě hodiny trvajícím zákroku odstranili původní hřeb, který kost spojoval po první operaci, kost znovu přerušili a umístili do ní speciální hřeb, který roste v průměru o jeden milimetr denně. "Díky postupnému a velmi pomalému růstu končetiny dochází ke stimulaci a novotvorbě kosti v místě prodlužování. Můžeme tedy říci, že u našeho pacienta dojde k prodloužení jeho končetiny do požadované délky za cca 30-40 dní od provedeného zákroku," upřesnil vedoucí lékař kliniky Milan Krtička. Po dosažení potřebné délky se růst zastaví. Celková doba léčby je tři měsíce. Hřeb stojí 250.000 korun. Milan Krtička dodal, že jednání o proplacení hřebu bylo asi nejtěžší částí celé operace.

Policie prověřuje utonutí dětí, dle médií selhal personál areálu

Policie prověřuje okolnosti úterního utonutí dvou dětí v jezeře Lhota u Prahy. Podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti, podle dostupných informací vietnamské národnosti, hledali. Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl serveru iDnes, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Česko-vietnamská společnost žádá vyšetření události. V jezeře se ve čtvrtek odpoledne utopili dva sedmiletí chlapci. Server Blesk.cz s odvoláním na svědky uvedl, že matkám nikdo nevěnoval pozornost, zaměstnankyně koupaliště se prý ženám vysmívaly.

Po chlapcích pátrali potápěči i psovodi, nebylo jasné, zda jsou děti ve vodě, nebo na břehu. "Dostali jsme informaci, že se děti ztratily, ne že jsou ve vodě. Matky neukazovaly na vodu, ale myslely si, že děti jsou někde v okolí," řekl na webu ředitel areálu. Na dotaz ČTK, jestli je možné, že pracovnice koupaliště odmítaly matkám pomoci, policejní mluvčí Johnová uvedla, že policie veškeré okolností prověřuje.

Slovenští záchranáři letěli pro českého turistu, uštkla ho zmije

Devětadvacetiletého českého turistu dnes na hřebeni slovenské Malé Fatry uštkla zmije. Záchranáři pro něho vyrazili vrtulníkem, který jej ve stabilizovaném stavu převezl do nemocnice v Žilině, informovala slovenská média. Had muže kousl, když se pohyboval na značené turistické cestě mezi Malým a Velkým Rozsutcem, která bývá v létě frekventovaná.

Cestující letu ČSA v Helsinkách evakuovali z letadla kvůli dýmu

Cestující Českých aerolinií (ČSA) museli v Helsinkách těsně před startem nouzově opustit letadlo, na jehož palubě se náhle objevil dým. Informují o tom finská média. V Česku na incident upozornil server Blesk.cz, který kontaktoval jeden z cestujících. Podle něj se nikomu nic nestalo, což ČTK potvrdil také mluvčí ČSA Daniel Šabík. Podle něj je posádka na takové situace připravena. Lidé letadlo opouštěli po nafouknutých skluzavkách.

Holeček s Hákem dostanou za prvovýstup na Gašerbrum I horolezeckého "Oscara"

Marek Holeček a Zdeněk Hák získali jako první Češi horolezeckého "Oscara", prestižní ocenění Zlatý cepín. Cenu pro nejvýznamnější alpinistické výkony roku, jež se uděluje od roku 1992, dostanou za loňský unikátní prvovýstup na vrchol jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrum I. Podle serveru lideahory.cz převezmou čeští horolezci ocenění v září na horském festivalu v polském městě Ladek-Zdrój. Hlavní cenu dostanou spolu s nimi ještě dvě skupiny.

Jak uvádějí lidovky.cz, pokouší se aktuálně Holeček spolu s Tomášem Petrečkem zdolat jinou pákistánskou horu Nanga Parbat jižní Rupálskou stěnou, což se dosud povedlo jen čtyřem mužům.

Diplomacie připomene rok 1968 výstavami na ambasádách

Nadcházející 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomíná ministerstvo zahraničí výstavami na českých diplomatických zastoupeních ve světě, během roku uspořádalo v zahraničí také několik konferencí na toto téma. "Česká centra připravila v souvislosti s rokem 1968 samostatnou výstavu 'Pražské jaro 1968', kterou mají naše diplomatická zastoupení možnost prezentovat po celém světě," sdělila ČTK Irena Valentová z ministerstva zahraničí. V Česku bude možné výstavu navštívit ve výstavních prostorách Českého centra v pražské Rytířské ulici nebo na konci října v rámci dnů otevřených dveří na ministerstvu zahraničí.

Česká velvyslanectví v Británii a v Rusku také uspořádala v prvním pololetí konference o událostech roku 1968, velvyslanectví v Rakousku pořádalo vzpomínkové setkání. Za příspěvek k připomenutí invaze do Československa Valentová označila i to, že diplomacie udělila cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí skupině "osmi statečných", tedy osmi lidem, kteří v roce 1968 demonstrovali na moskevském Rudém náměstí proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Český rozhlas bude od pondělí promítat filmy z konce 60. let

Český rozhlas uspořádá od 6. do 12. srpna v pražském Karlíně každodenní promítání jednoho filmu československé nové vlny při příležitosti 50. výročí srpnových událostí roku 1968. Letní kino '68 otevře v pondělí snímek Spalovač mrtvol, v dalších dnech budou na programu například tituly Žert nebo Ucho. Na závěr přichystal Český rozhlas promítání snímku O slavnosti a hostech, za který označil anglický časopis Film and Filming režiséra Jana Němce za nejlepšího světového režiséra roku 1969.

Kromě Letního kina '68 pořádá rozhlas v srpnu další vzpomínkové akce. Ve čtvrtek 16. srpna se uskuteční vyhlášení nejlepší fotografie roku 1968, ve dnech 20. a 21. srpna živé vysílání speciálu za účasti diváků, pietní akt, předpremiéra filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka, vysílání snímku Okupace 68 nebo koncert, na němž zazní největší hity roku 1968.

Režisér Sedláček: Palach patří mezi výjimečné postavy našich dějin

Nový snímek Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka rekonstruuje poslední měsíce a týdny Palachova života. Hledá také odpověď na otázku, kým ve skutečnosti byl mladík, který se 16. ledna 1969 na protest proti okupaci Československa polil hořlavinou a zapálil. Palach patří podle Sedláčka mezi výjimečné postavy českých dějin, o které se však ví málo, řekl dnes ČTK Sedláček na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti. Sedláček se opíral o dostupná fakta a svědectví. "Byl v pozadí, nikdo se jím moc nezabýval, dokud neuděl ten čin. Pak začali všichni horečně zjišťovat, kdo to vlastně byl, od estébáků, přes spolužáky po vlastní rodinu," řekl režisér, podle kterého si interpretaci toho, jak Palach ke svému činu dospěl, udělá každý divák sám. "Film má umožnit 'poprat se' s Palachem a je natočený tak, abyste ho ze sebe jen tak nedostali," řekl Sedláček.

Naganský expres v kunovickém muzeu je už přístupný veřejnosti

Bývalý vládní letoun Tu-154, takzvaný Naganský expres, na jehož palubě slavili čeští hokejisté v roce 1998 olympijské zlato, bude po dvou letech montování a úprav v Leteckému muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku od pondělí přístupný veřejnosti. Vedoucí muzea Martin Hrabec to považuje za splněný sen. Dneškem symbolicky skončil projekt Velký přelet, před dvěma lety se převezl letoun z vojenského letiště v pražských Kbelích do Kunovic. Pořadatelé připravili také slavnostní rozsvícení letadla. Akce se zúčastnili i členové původní posádky a personál letadla. Do Kunovic přijel i Zdeněk Fridrich, který byl kapitánem letadla se slavícími hokejisty na palubě. Ocenil, že se nadšencům podařilo letoun sestavit.

V Hronově začal festival amatérského divadla

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov začal v Jiráskově divadle v centru města hrou Sen noci svatojánské v podání domácího souboru. V hlavním programu 88. ročníku festivalu se do 11. srpna divákům představí 37 inscenací či choreografií v 80 představeních. Festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují zahraniční neprofesionální divadla.

Fotografie ukazují homosexuální páry, které chtějí manželství

Na hlavním nádraží si mohou cestující prohlédnout 13 velkoformátových fotografií Roberta Vana, které zachycují gay a lesbické páry toužící po možnosti uzavřít manželství. V pondělí vpodvečer bude mít výstava s názvem Jedna láska, jedno manželství vernisáž, jíž se autor fotografií zúčastní. Putovní výstava do konce prosince projede celou zemi, uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech. Vystavené portréty doprovází také krátký příběh konkrétního páru. "Jeden z nejsilnějších příběhů, který mi utkvěl, je ten, který zažívají Radka s Vendulou. Radka pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra a Vendula je lékařka na chirurgii. Obě odvádějí denně obrovský kus náročné práce," řekl Czeslaw Walek, šéf Koalice za manželství Jsme fér.

Od roku 2006 platí v České republice zákon o registrovaném partnerství. Oproti manželství registrovaní partneři nemají společné jmění, nemohou po sobě dědit, nemohou společně nic vlastnit, nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod po smrti svého partnera nebo partnerky, nemohou společně adoptovat děti. Registrované partnerství zatím nahradilo manželstvím 26 zemí. Rozhodování o tom, jestli manželství v Česku bude i pro gaye a lesby čeká Sněmovnu zřejmě v současném volebním období. Ve většině poslaneckých klubů jsou oba tábory.

Nejtepleji dnes bylo opět v Řeži u Prahy, naměřili tam 37,6 st.C

Nejteplejším místem v Česku byla dnes opět Husinec-Řež u Prahy, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně Celsia. Teplotní rekord pro dnešní den pak padl na zhruba 30 stanicích, které zaznamenávají teplotu déle než 30 let.

Vedro neopustí Česko ani v dalších týdnech. V neděli se vysoké teploty sice zmírní o pár stupňů, od úterý bude ale teplota opět stoupat k extrémně nadprůměrným teplotám kolem 35 stupňů Celsia. Od konce příštího týdne by měly maximální teploty dosahovat průměrných 26 stupňů a v týdnu na přelomu srpna a září by měly klesnout na zhruba 24 stupňů. Sucho bude ale pokračovat dál, srážky v podobě bouřek a přeháněk budou spíše lokální.

Sport

Beachvolejbalistky Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková vyhrály major Světového okruhu ve Vídni a slaví největší úspěch v kariéře. Ve finále porazily brazilský pár Barbara, Fernanda po nepovedeném prvním setu a velkém obratu 10:21, 21:16 a 15:12. České jedničky ve společné kariéře trvající od léta 2015 získaly dnes na žhavém písku v rakouské metropoli nejcennější medaili. Z mistrovství Evropy mají stříbro a bronz, ve Světovém okruhu vyhrály turnaj potřetí, ale ve Vídni poprvé ovládly akci nejvyšší kategorie.

Český tenista Roman Jebavý s Argentincem Andrésem Moltenim porazili ve finále čtyřhry v Kitzbühelu italsko-argentinský pár Daniele Bracciali, Federic Delbonis 6:2, 6:4. Pro osmadvacetiletého Jebavého je to třetí turnajový triumf ve čtyřhře v kariéře. Loni spolu s Jiřím Veselým zvítězili v Istanbulu a s Nizozemcem Matwém Middelkoopem v Petrohradu. V letošní sezoně prohrál dvakrát ve finále - v Lyonu a Umagu.

Párová čtyřka lehkých vah Jan Cincibuch, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jiří Kopáč získala stříbrné medaile na mistrovství Evropy ve veslování v Glasgow. Čeští reprezentanti nestačili jen na suverénní Italy a v neolympijské kategorii tak vylepšili výsledek z loňského šampionátu v Račicích, kde skončili třetí.

Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová obsadil ve finále ME v Glasgow 5. místo. Zlaté medaile z loňského šampionátu v Račicích neobhájily.

Sportovní střelec Jiří Lipták vybojoval na mistrovství Evropy v Leobersdorfu bronzovou medaili v trapu a získal pátou medaili z velké akce v kariéře. Do šestičlenného finále přitom šestatřicetiletý český reprezentant prošel až z rozstřelu. Lipták v kvalifikaci nastřílel 121 bodů a o finále musel bojovat s osmi soupeři o pouhá dvě volná místa. Rozstřel však zkušený brokař zvládl a pohodu si přenesl i do finále, v němž se pohyboval od začátku na předních příčkách.

Motocyklista Jakub Kornfeil poprvé v kariéře vyhrál kvalifikaci závodu mistrovství světa a do domácí Velké ceny České republiky v Brně tak ve třídě Moto3 odstartuje z pole position. Druhý Čech na startu nejslabší kategorie Filip Salač, jedoucí na divokou kartu, byl poslední. Kornfeil dnes navázal na Lukáše Peška, který vyhrál kvalifikaci jako zatím poslední český jezdec v roce 2007 v Misanu.

Plavec Jan Micka má zatím v Glasgow vysokou úspěšnost. Po doplňkové čtyřstovce, na níž skončil český kraulař šestý, dnes proměnil další start na patnáctistovce v další finálovou účast. Ve Skotsku se dostal popáté v kariéře pod patnáctiminutovou hranici a věří, že v nedělním finálovém boji o medaile může atakovat český rekord, který loni na mistrovství světa v Budapešti stanovil časem 14:55,47 minuty.

04-08-2018