Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-08-2018

Sebevražedný atentátník zabil tři české vojáky v Afghánistánu

Tři čeští vojáci dnes zahynuli na východě Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka, k němuž se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Afghánec se v jejich blízkosti odpálil, když byli na pěší hlídce nedaleko Bagrámu, kde je největší americká základna v zemi. Těla trojice mladých mužů dopraví do Česka armádní speciál ve středu, oznámil generální štáb české armády. Premiér Andrej Babiš označil vojáky za hrdiny, prezident Miloš Zeman zdůraznil, že je třeba i přes tuto tragédii pokračovat v boji proti terorismu.

Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli na patrole zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu. "V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán tak, že následky bohužel byly fatální," popsal událost na tiskové konferenci v Praze zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner.

Česká armáda od roku 2002 do Afghánistánu poslala více než 9000 vojáků, 13 z nich zahynulo. Oběti dnešního atentátu byly členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně 42. mechanizovaného praporu v Táboře. Další čeští vojáci působící na základně jsou podle Vernera v pořádku. Při útoku byli podle velení mise zranění tři další členové hlídky, jeden Američan a dva vojáci afghánské armády. Verner označil padlé Čechy za hrdiny a uvedl, že podpoří jejich posmrtné vyznamenání. Ke změně přístupu k české misi v Afghánistánu by však jejich smrt podle něj neměla vést.

O hrdinech mluvila v reakci na osud trojice i řada českých politiků včetně premiéra Babiše, který uvedl, že si váží toho, co udělali pro vlast. Podle prezidenta Zemana, který se hodlá zúčastnit středečního příletu jejich těl, by smrt vojáků neměla Čechy odradit od úsilí bojovat proti mezinárodnímu terorismu. Lítost nad smrtí příslušníků podpůrné mise NATO dal najevo i vrchní velitel amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádní generál John Nicholson. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyjádřil na twitteru soustrast blízkým vojáků a České republice.

V zahraničí se utopilo několik Čechů

V Rakousku zemřela čtyřiadvacetiletá Češka. ČTK to dnes řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle jejích informací se údajně utopila po pádu do krimmlského vodopádu, kde byla v rámci cestovatelského závodu LowCost Race, který o neštěstí informoval na facebooku. Ministerstvo dostalo informace o úmrtí ženy od pořadatele závodu a následně je prověřilo u policie. LowCost Race je závod, při kterém dvoučlenné týmy cestují s omezeným rozpočtem po Evropě a plní zadané výzvy. Letos se koná pátý ročník, na jehož start se v pátek v Praze postavilo téměř 140 týmů. Cíl závodu je opět v Praze, a to 13. srpna.

V Bulharsku se ve čtvrtek a v pátek utopili dva čeští turisté. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Pětačtyřicetiletý muž z Ostravy utonul ve čtvrtek poblíž města Lozenec, o 18 let starší turista ze Zlína zemřel u nedalekého Kitenu. Turista z Ostravy přijel do Bulharska v úterý 31. července s rodinou a byl ubytován v Lozenci, který leží asi 60 kilometrů jihovýchodně od Burgasu. Neštěstí stalo ve čtvrtek večer, podle místních médií se šel koupat do rozbouřeného moře. Muž ze Zlína byl rovněž v Bulharsku individuálně bez cestovní kanceláře. Koupat se vyrazil v pátek pozdě večer u Kitenu několik kilometrů severozápadně od Lozence.

Na pietu u Lhoty za dva utonulé chlapce přišlo kolem 150 lidí

Kolem 150 lidí se dnes odpoledne sešlo na pietní akci za dva utonulé vietnamské chlapce u koupaliště Lhota nedaleko Prahy, mezi nimi velká část Vietnamců. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže. Kvůli zapáleným svíčkám na shromáždění dohlíželi hasiči. Jeden u organizátorů akce svolané přes facebook, Bohdan Bláhovec novinářům řekl, že bylo cílem udělat gesto směrem do společnosti a upozornit na to, kam vede lidská lhostejnost. "Naším záměrem není hledat viníky. Nechceme nikoho pranýřovat," zdůraznil.

Okolnosti čtvrtečního utonutí dvou dětí prošetřuje policie. Podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali. Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl serveru iDnes, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Česko-vietnamská společnost žádá vyšetření události.

Pracovní úrazy se v Česku nejčastěji stávají čtyřicátníkům

Pracovní úrazy se v Česku nejčastěji stávají čtyřicátníkům, další nejohroženější skupinou jsou dvacetiletí zaměstnanci. Nejrizikovější den je pondělí a čas kolem desáté hodiny dopoledne. Upozorňují na to odborníci na bezpečnost práce s odvoláním na statistiky Státního úřadu inspekce práce. Zatímco dvacetileté pracovníky ohrožuje především nezkušenost, pro čtyřicátníky je nebezpečná hlavně profesní slepota a rutinérství. Za rok se ve firmách v Česku stane přes 47.000 úrazů.

Odborníci: Učitelům se stále nedaří dějepisem zaujmout žáky

O historii posledního století se děti ve školách učí čím dál více, některým učitelům se ale nedaří žáky při výuce moderních dějin zaujmout. Měli by více podporovat diskusi a samostatné uvažování žáků, shodli se odborníci z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a portálu Modernídějiny.cz. Tyto instituce umožňují učitelům využívat vedle učebnic i další moderní výukové materiály. Metodickou podporu nabízí učitelům také ministerstvo školství.

Podle vedoucího oddělení vzdělávání ÚSTR Vojtěcha Ripky není výuka moderních dějin stále dost efektivní, i když se vylepšuje. Současné učebnice dosud minulost příliš popisují, a děti tak od dějepisu spíše odrazují. Petr Šimíček z portálu Modernídějiny.cz se proto domnívá, že by politici měli dát moderní historii naprostou prioritu.

Sto Čechů neodletělo v sobotu z Hurgady kvůli problému s letadlem

Lidé, kteří měli v sobotu odpoledne letět z Hurgady do Prahy s egyptským dopravcem AlMasria Airlines, se svého letu nedočkali. Cestovní kancelář Exim Tours je rozvezla do hotelů. Marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma ČTK řekl, že šlo zhruba o sto lidí. Důvodem byl problém s letadlem. Jeden z cestujících ČTK sdělil, že museli na letišti čekat deset hodin bez informací, než je kancelář po půlnoci z letiště odvezla. Podle Zímy však o mimořádnou situaci nešlo. "Pokud někdo rozhodne, že letadlo musí projít leteckou kontrolou, tak v zájmu bezpečnosti cestujících jsme se ani nesnažili vyvíjet tlak na leteckou společnost," dodal. Klienti leteckých společností podle něj navíc ví, že pokud dojde k většímu časovému prodlení, dostanou odškodné.

Tradiční pěstitelé kmínu v Malči ukončili sklizeň, úroda je dobrá

Zemědělské družstvo Maleč, které patří mezi tradiční české pěstitele kmínu, letos toto koření sklidilo ze 75 hektarů polí. Sucho urychlilo zrání kmínu o víc než týden. Je drobnější, ale výnosy jsou dobré, řekl ČTK agronom Josef Lihnart, který je zároveň předsedou spolku Český kmín sdružujícího pěstitele. Kmín se ale většinou pěstuje jako dvouletá plodina a chybějící vláha je znát na stavu mladých porostů vysetých zjara. Dopad sucha na letošní sklizeň nebyl podle Linharta tak velký i díky tomu, že starší rostliny kmínu mají silný kořen.

Kromě toho, že jde o tradiční koření české kuchyně, kmín podle Linharta také pozitivně ovlivňuje trávení. Podotkl, že komu vadí celý kmín, může použít mletý nebo drcený. Objevují se i nové výrobky. Jeden mlýn teď začal z kmínu z Malče dělat olej. Kmín se využívá také ve farmaceutickém průmyslu.

Elektronické pohlednice jsou na vzestupu, ale papírové vedou

Zájem Čechů o zasílání elektronických pohlednic rok od roku stoupá. Nejvíce jich lidé rozesílají v létě, kdy více cestují. S Českou poštou lidé odeslali za čtyři roky fungování této alternativy přes milion elektronických pohlednic, každoročně jich pošlou dvojnásobné množství. Klasické papírové pohlednice nad nimi přesto vedou, byť jsou na ústupu. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Online pohlednice nabízí Česká pošta od roku 2015. Za první rok fungování služby prošlo přepravní sítí pošty 93.523 elektronických pohlednic. O rok později jich bylo 229.445 a loni téměř 450.000. Během letošního roku lidé přes poštovní aplikaci rozeslali 312.000 elektronických pohlednic. Cena pohlednice Online pro poslání v Česku stojí 25 korun, zatímco papírová verze přijde odesilatele na 19 korun za známku plus cenu pohlednice. Výhodou elektronické pohlednice je podle Vitíka například to, že si lidé mohou zvolit obrázek pohlednice sami.

Na festivalu v Locarnu soutěží český krátký film

Na filmovém festivalu v Locarnu ve Švýcarsku se představí krátký film českých tvůrců Rekonstrukce inspirovaný skutečným případem vraždy bezdomovce dvěma mladíky. Je režisérským debutem Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka. Zda uspěje v soutěži, se ukáže na závěr festivalu 11. srpna. Už zařazení do soutěže jednoho z největších festivalů lze považovat za úspěch. České filmy se na nich sice občas objevují, ale většinou nesoutěží. V případě Rekonstrukce znamená její uvedení pro český film návrat do soutěžní sekce festivalu po 17 letech. Z českých snímků porota v minulosti ocenila například film Noční hovory s matkou režiséra Jana Němce, který si v roce 2001 odnesl cenu Zlatý leopard v sekci video.

Film Rekonstrukce vznikal nezávisle na státní i soukromé podpoře. Scénář filmu kombinuje prvky dokumentu a fikce. Vychází z reálného případu vraždy bezdomovce spáchané dvojicí teenagerů v roce 2015 a následného vyšetřování. Jeden z pachatelů činu, sedmnáctiletý Olda, čeká na soud ve vazební věznici pro mladistvé, a jeho jednotvárný život protínají vzpomínky na policejní rekonstrukci činu.

U kostela ve Sloupnici našli archeologové v dlaních mrtvých mince

Archeologové objevili při záchranném výzkumu u kostela svatého Mikuláše ve Sloupnici 13 hrobů z různých období, někteří pohřbení měli v dlani minci. Nelze vyloučit, že ta nejstarší, parvus Václava II., byla v hrobě zakladatele Sloupnice, řekl ČTK archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě David Vích. "Díky tomu hrobu s mincí můžeme s jistotou říct, že kostel tam už byl počátkem 14. století. Parvy Václava II. se razily mezi lety 1300 až 1305, možná i krátce poté, a nebyly dlouho v oběhu, neboť se často po přetavení použily pro další ražby.

Podle Vícha nepatřilo vkládání mincí do hrobů mrtvých ve vrcholném středověku k běžné praxi. "Křesťanský ritus zakazoval přidávání milodarů. Podobných případů mnoho není. Šlo vlastně o přenos předkřesťanských zvyků, lze to vysvětlit jako mince mrtvých, mince pro Charóna," řekl Vích.

V Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola, nabídla 235 filmů

Posledními projekcemi, takzvanými nedělními bonusy, dnes v Uherském Hradišti skončil 44. ročník Letní filmové školy (LFŠ). Přehlídka začala 27. července, nabídla celkem 235 filmů ve 307 projekcích. Hlavním hostem přehlídky byl britský režisér Mike Leigh. "Uváděl své filmy, besedoval, chodil i na jiné filmy, velice nás všechny obohatil," uvedla ředitelka LFŠ Radana Korená. Na LFŠ dostal výroční cenu Asociace českých filmových klubů, která přehlídku pořádá. Odnesli si ji také íránský režisér Bahman Ghobadi, herečka Iva Janžurová či scenárista Lubor Dohnal. LFŠ se letos věnovala české a slovenské kinematografii, také tvorbě Ingmara Bergmana či Larse von Triera. V sobotu měl světovou premiéru snímek Roberta Sedláčka Jan Palach

Festival Muzea autíček v Přísece připomněl hračky dnešních rodičů

Festival Přísekohraní v Muzeu autíček na Jihlavsku dětem připomněl hračky jejich rodičů. Na trávníku a ve stanech před zámečkem, v němž muzeum sídlí, si mohly pohrát s plastovými igráčky, plechovým traktorem na klíček, šlapacími autíčky nebo si svou hračku sestavit samy. Vítané ochlazení v horkém dnu nabízely zámecké prostory s novou expozicí pěti desítek modelů aut, ve kterých v minulém století jezdili významní čeští i světoví státníci nebo papežové.

Muzeum autíček bylo v zrekonstruovaném zámečku Příseka nedaleko Jihlavy otevřeno v říjnu 2015. Vybudovala ho pražská firma Abrex, která vyrábí modely aut. Výstava autíček se pořád rozrůstá. "Dneska už jsme asi na 10.500 exponátech," řekl ředitel muzea Robert Švec.

Kornfeil v Brně proměnil pole position ve třetí místo

Jakub Kornfeil obsadil třetí místo v motocyklové Velké ceně České republiky a počtvrté v kariéře se v mistrovství světa probojoval na stupně vítězů. Po sobotním premiérovém vítězství v kvalifikaci bojoval český jezdec v Brně do posledních metrů o první triumf v životě, ten si ale v dramatickém závodě zajistil Ital Fabio Di Giannantonio a před pětadvacetiletým Čechem projel cílovou čárou i Španěl Arón Canet.

Miguel Oliveira ovládl třídu Moto2 na Velké ceně České republiky v Brně a ujal se vedení v mistrovství světa. Dosavadnímu lídrovi Francescu Bagnaiovi z Itálie nestačilo k udržení čelní pozice ani třetí místo a po desátém závodě sezony ztrácí na Oliveiru dva body.

Počasí - neděle

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C,na horách kolem 23 °C.

05-08-2018