Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

10-08-2018

Na pomoc rodinám padlých vojáků lidé poslali téměř čtyři miliony

Téměř čtyři miliony korun poslali lidé od pondělka do mimořádné sbírky pro rodiny tří českých vojáků, kteří padli minulý týden v Afghánistánu. ČTK to dnes řekla předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová. Částka je podle ní neuvěřitelná, pro vojáky je však důležitá hlavně podpora veřejnosti. Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku v pondělí. Výsledná částka na účtu se zatím každý den zvyšuje o více než milion. Ve čtvrtek dopoledne bylo na kontě 2,7 milionu korun, dnes je to 3,8 milionu. Zatím ještě nejsou připočtené peníze z DMS zpráv, ze kterých bylo ve čtvrtek dalších 400.000 korun, dodala Šmerdová.Ochota veřejnosti přispět je podle Šmerdové známkou toho, že lidé vnímají armádu pozitivně.

Čeští vojáci se v Afghánistánu zatím nevrátili do patrol

Čeští vojáci v Afghánistánu se po útoku, při němž sebevražedný atentátník zabil tři jejich spolubojovníky, zatím nevrátili do společných hlídek v okolí základny Bagrám. Plyne to z dnešní odpovědi armádního generálního štábu na dotaz ČTK. O návratu do společných patrol rozhoduje místní vedení spojeneckých vojsk. Vojáci nejezdí mimo základnu v Bagrámu od neděle, kdy při sebevražedném útoku zemřeli Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25). Cílem armády je, aby se vojáci co nejdříve vrátili ke standardu.

Pohřeb Martina Marcina, který se stal obětí atentátníka v Afghánistánu, bude v úterý ve 12:00 Chomutově. Obřad se uskuteční v kostele sv. Ignáce z Loyoly. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Město také u kostela zřídilo pietní místo. "Martin pocházel z Chomutova, narodil se zde a žil, než byl pracovně převelen k posádce do Tábora. Uvažoval i o tom, že se do Chomutova vrátí," řekla dnes ČTK Marcinova teta Martina Jírová. Pohřeb Kamila Beneše se bude konat ve čtvrtek 16. srpna v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Kdy a kde se uskuteční pohřeb Patrika Štěpánka, zatím není známo.

Odbory žádají vládu o jednání o platech, dohodu chtějí v srpnu

Odbory žádají o stanovení termínu pro další jednání s vládou o platech ve veřejném sektoru. V srpnu by chtěly vyjednávání uzavřít a vědět, o kolik a odkdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší. Požadují růst tarifů o deset procent. Novinářům to po schůzce se zástupci ČSSD řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK napsal, že se na něj odboráři s žádostí o schůzku kvůli platům neobrátili.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese, nejnižší dvouprocentní tarifní růst by měli mít policisté či vojáci. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček dnes po schůzce se Středulou řekl, že sociální demokracie bude ve vládě prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku. Odbory se s kabinetem v červenci dohodly na tom, že by rozhodnutí o přidání mohlo padnout v polovině srpna. Termín dalšího jednání zatím ale stanoven nebyl. Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se na nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že by desetiprocentní navýšení nebylo adekvátní. Vládní sociální demokraté naopak stojí na straně odborů.

V ČR zemřelo za sedm měsíců při nehodách 14 dětí, nejvíc od 2008

Na českých silnicích zemřelo od ledna do konce července při nehodách 14 dětí, což je nejvíc od roku 2008 a o devět víc než loni. Během července jich zemřelo pět, víc to bylo naposledy v červenci 2007. Těžce zraněných dětí bylo letos 92, také víc než za stejné období loni. Podle Centra dopravního výzkumu (CDV) jde o jeden z nejhorších dílčích ukazatelů vývoje nehodovosti na silnicích. Celkem zemřelo za sedm měsíců na silnicích 287 lidí, což je o 19 více než loni.

Z celkové počtu usmrcených bylo letos 65 chodců, více než třetina z nich zemřela v Praze. V hlavním městě činí jejich podíl na zemřelých v důsledku dopravní nehody 83 procent. Ve srovnání s předchozími dvěma lety jde podle CDV o tragický vývoj. V kategorii nad 65 let zemřelo na silnicích 71 lidí, což je o 19 více než loni. Motocyklistů zemřelo 49, to kopíruje čísla posledních dvou let.

Restaurace čelí nedostatku kuchařů a číšníků, pomohli by cizinci

Nízká nezaměstnanost, která v Česku v červenci činila 3,1 procenta a v Praze 2,1 procenta, se projevuje i v gastronomickém odvětví. Nejen v pražských restauracích se provozovatelé potýkají s nedostatkem personálu, ať už kuchařů nebo obsluhy. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václava Stárka by situaci zlepšilo otevření trhu práce zájemcům z ciziny. Absolventi kuchařských škol podle Stárka situaci nezlepší. "Nové generace mají jiné představy o životě. Zjistí, že v řemesle se pracuje o víkendech, že je to práce nárazová, někdy sezónní. To ne každému vyhovuje. Studenti jdou na podobné školy jen proto, aby dosáhli nějakého vzdělání, případně maturity. Osmdesát procent z nich ale dopředu ví, že tu práci dělat nebude," uvedl. Kvalitní personál je podle pražských restauratérů vzácným zbožím.

"Nikdo nemá kuchaře. Všichni je potřebují, ale nejsou. Kvalitního číšníka už jsem také neviděl roky. Mám jednoho, na kterého se chodím dívat. Vařím mu kafe k snídani, jsem na něj hodný," řekl ČTK Petr Habovčík, manažer společnosti Lucerna catering. Z celkového počtu 309.996 volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce ČR ke konci července 7881 pozic pro kuchaře a pomocné kuchaře (kromě šéfkuchařů) a 3457 míst pro číšníky a servírky.

ČSZZ vyplatila za otcovskou dovolenou přes 91 milionů korun

O otcovskou dovolenou od února do června požádalo téměř dvacet tisíc mužů. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení. Ta za prvních pět měsíců celkem vyplatila dávky přes 91 milionů korun. Výše otcovské je 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Dávka je určená pro otce, kteří v prvních týdnech po narození miminka chtějí pomáhat s péčí o něj. Otcovská dovolená se netýká jen zaměstnanců, mohou o ni požádat i osoby samostatně výdělečně činné. Například při hrubém příjmu 30 tisíc korun je otcovská 4837 korun.

V Opavě léčí čtyři pacienty s vzácnou liščí tasemnicí

Čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí tasemnicí má momentálně ve své péči infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Parazit se do lidského těla může dostat například při konzumaci lesního ovoce. Novinářům to dnes řekli zástupci nemocnice. V celé republice je zhruba 30 pacientů s tímto onemocněním. Prevencí je podle lékařů tepelná úprava sesbíraného ovoce, která tasemnici spolehlivě zahubí. Nebezpečného parazita měla také pětatřicetiletá Vendula Černá z Opavy. Matka dvou malých dětí kvůli onemocnění musela podstoupit transplantaci jater a zřejmě doživotně bude muset brát protiparazitární léky. Žena si až do loňských Vánoc myslela, že je zdravý člověk. Během svátků si ale v břiše nahmatala větší bouli. Zamířila proto k obvodní lékařce a následovala série vyšetření. Lékaři se původně domnívali, že by mohlo jít o nádor v játrech. Tasemnice se tak totiž chová. Jak uvedl primář Infekčního oddělení Petr Kümpel, na onemocnění se většinou přijde až v pozdním stádiu, protože parazit v těle může růst pět až 15 let, než vůbec pacient začne pociťovat nějaké problémy.

Zaměstnavatelé a Charita varují před škrtáním dotací neziskovkám

Unie zaměstnavatelských svazů i organizace na pomoc lidem v tísni, seniorům, dětem či postiženým varují před případným seškrtáním dotací pro neziskové organizace. Poukazují na to, že neziskovky tvoří téměř tři pětiny poskytovatelů sociálních služeb pro potřebné. Snížení dotační sumy by tak omezilo nabídku a rozsah péče a dopadlo hlavně na klienty. ČTK to sdělil prezident Unie zaměstnavatelských svazů (UZS) Jiří Horecký a zástupci Charity ČR jako největšího poskytovatele sociálních a zdravotních služeb v zemi.

O přehodnocení dotací pro neziskové organizace se několikrát zmínil premiér Andrej Babiš (ANO). Před nástupem ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) řekl, že by se měla na neziskové organizace zaměřit. Uvedl, že nejvyšší výdaje na ně mají resorty práce a školství. Prezident Miloš Zeman už dřív označil neziskové organizace za "pijavice na státním rozpočtu". Jejich činnost začali zpochybňovat i další politici a žádají omezení dotací. Neziskové organizace se staly také terčem nenávistných komentářů na sociálních sítích.

Mladí Češi odcházejí od rodičů mezi 26. a 27. rokem

V Česku žije více než 1,2 milionu lidí, kterým je mezi 15 a 26 lety. Jejich podíl na celkové populaci země tak dosahuje 12 procent. Od rodičů odcházejí mladí Češi mezi 26. a 27. rokem života, což je mírně nad průměrem Evropské unie. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad u příležitosti Mezinárodního dne mládeže, který připadá na neděli 12. srpna. Nejkratší čas zůstávají s rodiči mladí Švédové, kteří se osamostatňují už v 21 letech. Naopak Malťané se osamostatňují až ve 32 letech. Dívky opouštějí "rodné hnízdo" dříve než mladí muži ve všech unijních zemích. Mladé Češky se v průměru osamostatňují ve věku 25,1 roku, mladíci ve věku 27,7 roku. Statistiky také zajímalo, která obec v Česku má nejnižší věkový průměr obyvatel. Vítězem jsou středočeské Nupaky s průměrem 31,7 roku.

Světově známý fotograf Koudelka představil svou knihu Návraty

Český a ve světě proslulý fotograf Josef Koudelka, kterého proslavily snímky z okupace Československa v roce 1968, v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu představil knihu Návraty. Vychází ze stejnojmenné výstavy, která se v muzeu koná a která u příležitosti jeho letošních 80. narozenin představuje jeho celoživotní tvorbu. Výstava, kterou podle ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové navštívilo na 30.000 lidí, potrvá do 23. září. Obsáhlá fotografická publikace, kterou fotograf ve zcela zaplněném sále muzea také výjimečně podepisoval, není podle něj klasickou monografií, ale určitým uzavřením. Je také souhrnem dvou knih jeho fotografií, které vyšly v zahraničí pod názvy Nationality Doubtful (Národnost pochybná) a Exiles (Exily). V publikaci jsou i reprodukce jeho deníků, které chtěl původně zničit.

Koudelka patří k významným světovým fotografům, od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos. Má české a francouzské občanství. Je držitelem řady významných ocenění udělených v České republice i v zahraničí. V posledních 20 letech se věnuje především scenériím panoramatického formátu.

V Domažlicích začínají Chodské slavnosti

Stovky účinkujících, tisíce chodských koláčů zdobených povidly, mákem a tvarohem a desítky hodin programu jsou připraveny pro návštěvníky 64. Chodských slavností a Vavřinecké pouti. Jedna z největších a nejstarších národopisných slavností v Česku začíná dnes v Domažlicích. V centru města na náměstí a kolem Chodského hradu uvidí lidé i další chodské tradice - lidové kroje, které mnozí místní stále udržují a nosí, ukázky malování typické chodské keramiky a jarmark. Návštěvníci uslyší chodské dudáky a lidové vypravěče. Součástí programu jsou bohoslužby pod širým nebem a i pouťové atrakce.

Svatovavřinecká pouť přilákala na Sněžku stovky lidí

Stovky lidí dnes zamířily na nejvyšší horu České republiky Sněžku, kde se uskutečnila tradiční Svatovavřinecká pouť. Po vlně veder v uplynulých dnech, kdy i v Krkonoších teploty vysoko přesahovaly 20 stupňů Celsia, poutníci stoupali na Sněžku v mnohem chladnějším počasí. Na vrcholu Sněžky bylo v poledne zataženo, kolem deseti stupňů. Na vrchol vystoupal také bývalý prezident Václav Klaus, tradiční účastník Svatovavřinecké pouti. Na Sněžku vyrazil z Luční boudy, ušel tak zhruba čtyři kilometry včetně závěrečného ostrého stoupání na vrchol. "Ještě jsem to ušel, takže jsem docela spokojený," řekl ČTK Klaus. Podle něj se chladnější počasí odrazilo v nižší účasti. Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky.

Sport

Fotbalisté Olomouce vstoupili do 3. předkola Evropské ligy výhrou nad Kajratem Almaty 2:0. O vítězný návrat Hanáků do pohárové Evropy po devíti letech se brankami postarali Martin Sladký a Václav Pilař, který skóroval v přesilovce po vyloučení hostujícího Sujumbajeva. Také domácí však posledních dvacet minut dohrávali v deseti bez vyloučeného Vepřeka a Kajrat v závěru dvakrát trefil tyč. Odveta se bude hrát příští čtvrtek v Kazachstánu.

Triatlonistka Vendula Frintová obsadila na mistrovství Evropy v Glasgow po třech čtvrtých místech za sebou pátou pozici, další česká reprezentantka Petra Kuříková byla devátá. Pro šesté evropské zlato v kariéře si doběhla švýcarská favoritka Nicola Spirigová. Majitelka medailí z ME 2011 a 2013 Frintová tentokrát v horku v Strathclyde Country Parku za stupni vítězů zaostala o více než minutu. Po 1,5 km plavání uzavírala elitní desítku a při 40 km na kole se propracovala až na čtvrtou pozici, kterou obsadila na třech předchozích evropských šampionátech.

Sportovní střelkyně Anna Šindelářová je juniorskou vicemistryní Evropy ve skeetu a navíc na šampionátu brokařů v rakouském Leobersdorfu pomohla družstvu k bronzu. Čeští junioři týmovou soutěž ovládli, ale individuální medaile jim unikla, Richard Klika byl čtvrtý.

Počasí

Oblačno až zataženo, na východě zpočátku ještě polojasno. Místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 21 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku 27 až 33 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

Teploty ve čtvrtek na některých místech Česka přesáhly 37 stupňů. Nejtepleji bylo ve stanici Tuhaň na Mělnicku a ve stanici Hradec Králové. Ty shodně naměřily 37,1 stupně. Na rovných 37 pak vystoupila teplota ještě na stanici Brandýs nad Labem.

10-08-2018