Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-09-2018

Babiš je kritický k zahájení evropského řízení s Maďarskem

Premiér Andrej Babiš (ANO) je kritický ke středečnímu rozhodnutí Evropského parlamentu (EP), který vyzval země EU, aby zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Od europoslanců ANO bude chtít slyšet, proč usnesení podpořili. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) se od hlasování vlastních europoslanců distancoval. Výsledek hlasování Evropského parlamentu (EP) kritizovaly ODS a SPD, postavili se za něj naopak Piráti, STAN a TOP 09. Babiš považuje za zbytečné, že europoslanci hlasovali pro zahájení řízení s Maďarskem, když poslední slovo budou mít členské země EU. Evropa se podle něj nemá rozdělovat, problémy unie jsou jinde, řešit by měla například brexit. Kritiku Maďarska a Polska, která řadu měsíců zaznívá kvůli údajnému porušování evropských hodnot, odmítl.

Česko má v EP 21 zástupců. Pro usnesení jich hlasovalo devět: Dita Charanzová, Martina Dlabajová (obě ANO), Petr Ježek, Pavel Telička (nestraníci zvoleni za ANO), Stanislav Polčák (STAN), Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina (všichni TOP 09) a Miroslav Poche (ČSSD), který je nominován na funkci ministra zahraničí. Proti byli všichni tři zástupci KDU-ČSL, všichni tři europoslanci KSČM, dvojice zástupců ODS, Jan Keller (ČSSD) a Jiří Payne (Svobodní). Zdržel se Pavel Poc, hlasování se nezúčastnila Olga Sehnalová (oba ČSSD). Babiš chce se zástupci ANO o jejich hlasování mluvit. Teličku a Ježka, kteří se s hnutím rozešli, označil za zrádce. Místopředseda EP Telička se proti Babišovým slovům ohradil a uvedl, že on se od programu ANO pro evropské volby neodchýlil.

EP schválil zprávu o dvojí kvalitě zboží

Evropský parlament vybídl Evropskou komisi k vypracování přísnější legislativy, která by z vnitřního trhu odstranila problém dvojí kvality výrobků ve stejném balení. Učinil tak přijetím zprávy české europoslankyně Olgy Sehnalové (ČSSD) v poměru 464 ku 69 hlasům, 17 zákonodárců se zdrželo. Rozprava, podobně jako hlasování, vyzněla jako jasná podpora postoje Sehnalové, která s dvojí kvalitou výrobků zápolí již déle než sedm let. "Je to vysoce výbušné téma. Vypovídá o rovnosti a spravedlnosti na unijním trhu," prohlásila na úvod debaty. Zazněly ale i výhrady. "Lokální preference je nutné respektovat," apelovala francouzská nacionalistka Mylene Troszczynskiová a varovala, že zvýšené náklady nebudou ku prospěchu spotřebitelů. Sama Sehnalová připouští, že ještě není dobojováno - a větší oříšek než EK může při vytváření nových předpisů na ochranu spotřebitelů představovat postoj členských států, mezi nimiž by čeští představitelé měli co nejintenzivněji usilovat o získání spojenců.

Počet přiotrávených syntetickou drogou vzrostl

Lidí přiotrávených nebezpečným syntetickým kanabinoidem, který se šíří hlavně v Ostravě, přibývá. Už je jich jedenadvacet. Stoupl i počet obviněných, kterých je aktuálně šest. Policisté odhalili také další desítky balení drogy. ČTK to řekla policejní mluvčí Gabriela Pokorná. Dosud zemřel po požití jeden člověk, šlo o dvaatřicetiletého bezdomovce. Pokorná připomněla, že drogu lze popsat jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. "Jejich aroma je spíše bylinného charakteru a od aroma konopí se výrazně liší. Látky zpravidla uživatelé kouří. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy," uvedla Pokorná. Policie i zdravotníci upozorňují na to, že fatální následky může mít požití syntetického kanabinoidu v kombinaci s alkoholem. Právě bezdomovec, který po požití drogy zemřel, byl opilý. Přiotrávení většinou trpí křečemi, dezorientací, poruchami vědomí a neklidem.

Ministr se s odbory nedohodl na růstu platů zdravotníků

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se s lékařskými a zdravotnickými odbory nedohodl na výši růstu platů zdravotníků. Nabízel jim sedm procent do tarifních platů zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. Odbory chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda. "My nemáme přímý vliv na odměňování v jiných nemocnicích než ministerstvem přímo řízených a některých krajských," řekl novinářům ministr. Odmítá navíc plošné odměňování, ředitelé nemocnic si podle něj mají sami rozhodnout, komu a kolik přidají. Peníze na to příští rok podle něj mít budou, do nemocnic půjde o 13,6 miliardy korun víc než letos. Je to výsledek dohody všech segmentů zdravotnictví.

Odbory ale ředitelům nevěří, že se peníze navíc dostanou k zaměstnancům. "Plošný nárůst platů měl pro nemocnice sloužit jako stabilizační prvek, protože většina zaměstnanců v nemocnicích je extrémně přetěžovaná," řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. "Plošně ve všech českých nemocnicích je porušovaný zákoník práce i další předpisy, například o manipulaci s těžkými břemeny," dodala Žitníková. Na některých odděleních podle ní sestra sama zvedá těžké pacienty. Odbory proto pošlou podání na inspektoráty práce, aby zkontrolovaly počty přesčasových hodin.

Nemocnice si lékaře z Ukrajiny chválí, některé by jich chtěly víc

České nemocnice si většinou pochvalují ukrajinské lékaře a nesouhlasí s nedávnou kritikou na jejich adresu od České lékařské komory (ČLK). Případné zrušení projektu Ukrajina, který příchod lékařů z Ukrajiny do Česka usnadňuje, by některým zdravotnickým zařízením způsobil značné komplikace. Nemocnice totiž často tímto způsobem řeší nedostatek českých lékařů, zjistila ČTK. ČLK uvedla, že v Česku pracovalo přes 400 lékařů z ciziny bez potřebných zkoušek. Z nich 145 právě díky takzvanému projektu Ukrajina, který lékařům umožňuje odložit si aprobační zkoušku. Do jejího složení pracují pod dohledem českých lékařů v režimu výjimky ministerstva zdravotnictví. Například v Karlovarském kraji má podle ministerstva výjimku nyní osm lékařů v karlovarské nemocnici, šest v Sokolovské, tři v chebské a dva v ostravské nemocnici. Nemocnice by bez nich měly problémy se zajištěním zdravotní péče. Zájem českých lékařů o práci v pohraničí je velmi malý a nestačí na to, aby nemocnice některé obory mohly personálně zajistit.

LN: Babiš jedná se zahraničními investory, chce udržet zisky v ČR

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v úterý sešel s šéfy nejvýznamnějších zahraničních firem, které mají pobočku v České republice. Důvodem byla diskuse o odlivu zisků do zahraničí. Premiér chce udržet peníze nadnárodních firem v Česku, nehodlá ale více danit, s firmami se chce domluvit, aby peníze v tuzemsku investovaly. Píšou o tom dnes Lidové noviny (LN). Podle údajů České národní banky (ČNB) loni odteklo zahraničním matkám českých firem 280 miliard korun. Na úterní diskusní večeři sezval premiér 26 vrcholových manažerů z nejvýznamnějších zahraničních firem v Česku. Například z automobilek Škoda Auto či Hyundai, z operátorů Vodafone a T-Mobile, z České spořitelny či Googlu. Všechny oslovené společnosti, které měly v Lichtenštejnském paláci vyslance, podle LN kvitují s povděkem, že se s nimi chce vláda bavit, slyšet jejich pohled na věc, spolupracovat na řešeních a připustit, že mnohé z nich tady peníze už reinvestují.

Na myšlenku, že bude lepší zkusit najít smír mezi státem a kapitálem než mu vyhlašovat válku, přivedl premiéra advokát a předseda Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný. Podle deníku dal spolu s dalšími zástupci byznysu a národohospodáři dohromady analýzu s názvem Strategie růstu bohatství České republiky, na níž je nová premiérova platforma postavena.

Ke konci srpna zemřelo 47 lidí při nehodách zaviněných mladými řidiči

Ke konci srpna zemřelo letos na silnicích 47 lidí při dopravních nehodách, které zavinil mladý řidič. Těžce zraněných osob bylo 228. Na tiskové konferenci to řekl Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení Besip. Pomoci řešit situaci má kurz Ford Driving Skills for Life, který má atraktivní formou naučit začínající řidiče ve věku 18 až 24 let bezpečnému chování za volantem. Akce se uskuteční 15. a 16. září na letišti v Brně-Tuřanech. V Česku se bude konat poprvé. Během dvou dní se uskuteční v Brně čtyři kurzy, proškoleno by mělo být zhruba 400 mladých řidičů. Kampaň vznikla v roce 2003 v USA, před pěti lety se do ní zapojila i Evropa. Letos se koná ve 14 státech a 23 lokacích, proškoleno má být zhruba 8500 řidičů. Celý kurz je zdarma.

Mladí řidiči jsou podle Besipu rizikovou skupinou účastníků silničního provozu zejména proto, že mají nedostatek řidičských zkušeností, nedostatečné povědomí o možných následcích nehod, často podcení dopravní situaci nebo přecení své řidičské schopnosti.

Při nočním požáru v jihlavském bytě se zranilo několik lidí

Asi čtyřmilionovou škodu způsobil požár jednoho z bytů v jihlavském sídlišti Na Dolech. Hořet hačalo krátce před středeční půlnocí. Hasiči museli z domu evakuovat 35 lidí. Podle vyjádření policie se zranilo šest lidí. Zdravotnická záchranná služba potvrdila, že do nemocnice převezla tři osoby s lehkým a středně těžkým zraněním. Všichni se přiotrávili kouřem, řekla ČTK Vladislava Filová, ředitelka krajských záchranářů. Hořet začalo v přízemním bytě, který jeho obyvatelka stačila sama opustit. "Hasiči ji později našli v domě o patro výš. Společně s ní evakuovali dalších 34 osob. Z vyšších pater jsme lidi evakuovali s pomocí masek, menší děti hasiči vynášeli v náruči," řekla mluvčí hasičů Petra Musilová.

V Praze se uskuteční kampaň proti dovážení dětí do školy autem

V Praze se v druhé polovině září uskuteční kampaň Pěšky do školy. Chystá ji nezisková organizace Pražské matky, která tak chce upozornit na to, že rodiče dnes velmi často dovážejí děti do školy autem. Podle organizace má tento trend řadu nevýhod a škodí zdravému vývoji dětí. Kampaň jim má pěší cestu nabídnout jako příležitost, kdy mohou něco zažít. Novinářům to řekla Blanka Klimešová z organizace Pražské matky. Zatímco dnešní matky a otcové podle průzkumu ŠkoFIN cestovali do školy autem asi ve dvou procentech případů, dnes podíl dovážených dětí podle organizace Pražské matky dosahuje v některých pražských školách až 40 procent. Velký provoz před školou považuje za nebezpečný 44 procent dotazovaných dětí, uvedli zástupci organizace. Kampaň zve rodiče a děti, aby zkusili alespoň jeden den dorazit do školy pěšky. Upozorňuje na to, že vinou řidičů, které ráno děti dováží autem, vznikají před školami nepřehledné a nebezpečné situace.

Začínají oslavy 680 let od založení Staroměstské radnice

U příležitosti 680. výročí založení Staroměstské radnice začíná šestidenní akce Radnice dokořán 2018. Návštěvníkům se otevřou reprezentační sály i běžně nepřístupné prostory Staroměstské radnice a jejího okolí. Dále jsou na programu přednášky, hudební a divadelní představení a tematické prohlídky. Jak uvedl ředitel Staroměstské radnice Antonín Baloun, rozsahem je to dosud největší akce pro veřejnost, která se na Staroměstské radnici kdy pořádala. Hlavním bodem programu Radnice dokořán 2018 budou v neděli 16. září dvě speciální komentované prohlídky, které budou každá trvat více než tři hodiny. V rámci akcí bude také znovu slavnostně vysvěcena zrekonstruovaná kaple ve Staroměstské radnici, která byla významným místem bohoslužeb i státnických událostí. Do kaple se po 73 letech vrátí opravený dřevěný oltář Panny Marie z dílny Josefa Mockera, který byl vážně poškozen útokem nacistů v roce 1945.

Za Česko bude o Oscara usilovat snímek Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). Vybírali z 21 českých hraných a dokumentárních filmů. ČTK o výsledku informovala Michaela Dostálová. Film Všechno bude získal cenu za nejlepší režii na letošním mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Snímek Všechno bude vznikl v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci. Inspirací pro příběh dvou chlapců, kteří prožívají dobrodružství za volantem auta, byla skutečná policejní svodka. Hlavní postavy ztvárnili neherci Tomáš Mrvík a Jan František Uher.

Antropologové budou zkoumat ostatky 27 habánů z Přibic

Antropologové z brněnské Masarykovy univerzity dokončili průzkum první čtvrtiny rozsáhlého pohřebiště takzvaných habánů či novokřtěnců v Přibicích na Brněnsku. Vyzvedli ostatky 27 lidí a několik stovek přimísených kostí. ČTK to řekl Tomáš Mořkovský z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. "Jak tomu u protestantů bývá, jedná se o pohřebiště s minimem nálezů. Nevěřili, že by nebožtíkům po jejich smrti mohli ještě nějak prospět a tomu odpovídá i pohřební ritus. Hroby nejsou příliš pietně uložené, v zásypech je řada kosterních pozůstatků z porušených hrobů a z hmotné kultury jsou k nalezení jen záponky a špendlíky na spínání oděvů," vysvětlil Mořkovský. Vědci mohou díky velkému množství kompletních koster zjistit, jak habáni vypadali, zda se nějak lišili od běžné moravské populace, i jaký byl jejich zdravotní stav. Habáni neboli novokřtěnci byli náboženská komunita, která v českých zemích žila v 16. a 17. století. Roku 1622 musela z regionu odejít. Novokřtěnci byli proslulí například výrobou keramiky.

Letošní léto bylo spolu s rokem 2003 nejteplejší od roku 1961

Letošní léto bylo společně s létem 2003 nejteplejší od roku 1961, odkdy začali meteorologové na českém území sledovat měsíční průměry teplot. Průměrná teplota vzduchu za červen, červenec a srpen tohoto roku dosáhla 19,3 stupně Celsia, stejně jako před 15 lety. Letošní horké léto je spojeno s vlnou tropických dní, během nichž teplota vystoupá na 30 a více stupňů Celsia. První tropický den byl letos zaznamenán už 3. května na několika stanicích na Ostravsku. Na víc než 40 stanicích Českého hydrometeorologického ústavu zažili tento rok nejméně 30 tropických dní. Nejvíc jich napočítali na stanici Doksany na Litoměřicku, zatím jich bylo 48. Po vedrech dnes přijde ochlazení doprovázené deštěm. Po chladnějším víkendu se začne znovu oteplovat a není vyloučeno, že ke konci příštího týdne budou znovu teploty atakovat tropickou třicítku.

Počasí

Polojasno až oblačno. Během dne postupně až zataženo. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, na západě a severozápadě Čech 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C, v Krušných horách a Krkonoších kolem 15 °C.

13-09-2018