Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

15-11-2018

Osud vlády zůstává nejasný, poslanci ANO svého šéfa podpořili

Dění kolem syna premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho údajného únosu na Krym už třetí den vyvolává napětí na domácí politické scéně. Osud Babiše jako premiéra i jeho vlády s ČSSD zůstává nejasný. Senát včetně zástupců sociální demokracie vyzval premiéra k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, kvůli které Babiš podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka. Babišův syn vzkázal, že je připraven kvůli pobytu na Krymu mluvit s českou policií. Předseda vlády zopakoval, že případ považuje za připravenou kampaň proti sobě, v níž novináři zneužívají jeho psychicky nemocného syna. Jednoznačně ho podpořil poslanecký klub ANO a stejně se zachová příští pátek při hlasování o nedůvěře vlády. Ruská diplomacie mluví o provokaci.

Z e-mailové adresy Babišova syna žijícího ve Švýcarsku novinářům ze serveru Seznam Zprávy, kteří s ním natočili reportáž, dorazil další dopis. V něm Babiš mladší podle reportérů uvedl, že chce být v telefonickém kontaktu s českými vyšetřovateli svého údajného únosu. Tvrzení jeho otce, že je kvůli schizofrenii ve Švýcarsku pod neustálým dozorem, označil za lživé. Předseda vlády se v krátkém vyjádření pro média k této záležitosti nevyjádřil, uvedl jen, že reportéři ze Seznam Zprávy zneužívají i korespondenci s jeho synem. Novináři podobně jako v předchozích dnech nedostali prostor pro doplňující dotazy. Babiš také prohlásil, že jeho syn Andrej nikdy nebyl českým občanem, má švýcarské občanství. V Rusku byl podle něj na výletě, dostal kvůli tomu vízum. Spolu s manželem jeho psychiatričky Petrem Protopopovem odtamtud podle Babiše "zaletěli" na Krym a byli několikrát i na Ukrajině. "Nevím, proč to někdo řeší," konstatoval předseda vlády. Kritizoval i lidi, kteří zpochybňují diagnózu jeho syna. Ve středu uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš mladší v e-mailu pro Seznam Zprávy nicméně hovořil o "pseudonemoci" a odmítl, že by musel kvůli ní být pod "neustálým dozorem", jak tvrdil premiér.

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl Babišův syn s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Česká republika anexi poloostrova odmítá. Petříček to chce s premiérem probrat. Ministerstvo zahraničí cesty na Krym nedoporučuje, vstup z ruské strany je zakázán. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček ale upozornil na to, že Česko to nemůže řešit, když Babiš mladší není českým občanem. Hamáček se odpoledne sešel s prezidentem Milošem Zemanem, zatím ani jedna strana schůzku nekomentovala. Senát označil za nepřijatelné, aby Babiš s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Usnesení podpořila i většina senátorů vládní ČSSD, zástupci ANO se hlasování zdrželi, nebo byli proti.

Klíčové pro osud vlády je ale postoj Sněmovny. Opozice již má 92 podpisů poslanců pro svolání mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Podle poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové se sociální demokracie o setrvání v kabinetu rozhodne do této schůze, tedy do druhé poloviny příštího týdne. Zástupci krajských organizací ČSSD s podporou pro případný odchod z vlády váhají. Někteří varují před uvolněním místa pro SPD Tomia Okamury.

Průzkum: Babiš, nebo i celá vláda mají podle většiny Čechů skončit

Premiér Andrej Babiš (ANO) sám, nebo i s celou vládou by měl kvůli kauze kolem jeho syna podle většiny Čechů skončit. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median. Pro konec samotného Babiše, nebo celého jeho kabinetu se vyslovilo dohromady 56 procent účastníků průzkumu. Od předsedy hnutí ANO se odklání i část voličů hnutí. Průzkum prováděl Median 13. a 14 listopadu. Zúčastnilo se ho 1015 obyvatel České republiky ve věku 18 a více let. Kvůli kauze by měla podle 29 procent účastníků průzkumu skončit celá vláda a podle dalších 27 procent jen samotný premiér. Pro pokračování Babišovy vlády beze změn se vyslovilo jen 29 procent lidí. Dalších 15 procent neví, jak situaci řešit.

Morawiecki vítá kompromis v jednání o brexitu

Polský premiér Mateusz Morawiecki vítá kompromis v jednání o brexitu, podle něj je důležité zachovat do budoucna stabilní vztahy mezi Evropskou unií a Británií. Řekl to v Praze po společném jednání české a polské vlády. Český premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je na podobu dohody zvědavý a že se ji dozví na summitu EU 25. listopadu. Upozornil ale na to, že její prosazení bude složité, připomněl v té souvislosti dnešní rezignace několika britských ministrů. Oba premiéři se shodli na tom, že za klíčové považují zachování práv evropských občanů, kteří už nyní v Británii žijí. Oba také ocenili, jak evropský vyjednávač Michel Barnier vyjednávání o brexitu vedl.

Sněmovna schválila pomalejší růst platů vrcholných politiků

Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok zřejmě zhruba o devět procent, nikoli razantněji o pětinu. Sněmovna schválila pomalejší růst ve vládní platové novele. Opoziční hnutí SPD Tomia Okamury neprosadilo zmrazení platů prezidenta, senátorů, poslanců a členů vlády na tři roky v nynější výši. Piráti neuspěli s návrhem, aby se platy počítaly z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli jen ve veřejné sféře, jak tomu je v současnosti. Mimořádná schůze Sněmovny k platové novele se uskutečnila z popudu poslanců Pirátů a SPD.

Exportéři: Vývoz z ČR letos dosáhne rekordní 4,3 bilionu Kč

Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun po loňských 4,2 bilionu Kč. Bilance zahraničního obchodu by měla být opět kladná a dosáhnout plusu na úrovni 375 miliard korun po 443 miliardách korun loni. Na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Pro rok 2019 asociace další růst exportu nečeká. Původně Asociace exportérů pro letošní rok odhadovala, že letos objem exportu nového rekordu nedosáhne. Hlavním důvodem letošního růstu vývozu je podle Daňka to, že koruna neposílila tak, jak se čekalo. Slabá koruna přináší exportérům vyšší výnosy.

Primátorem Prahy je Pirát Zdeněk Hřib, opozice ho nepodpořila

Novým pražským primátorem je Pirát Zdeněk Hřib. Na ustavujícím jednání ho zvolilo 39 z 65 členů zastupitelstva, opoziční ANO a ODS ho nepodpořily. Na koalici se v Praze domluvili Piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). V 65členném zastupitelstvu mají většinu 39 hlasů, přičemž každá strana má 13 mandátů. Vedle primátorských povinností se chce Hřib zaměřit na IT a usilovat o výrazné snížení nákladů města na informační systémy. Další pro primátora důležitou oblastí je problematika smart city, tedy "chytré" řízení města s využitím moderních technologií.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů a měla by obsadit placené místo předsedy kontrolního výboru. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

Policie: Šest Čechů z Mostecka pracovalo v Británii jako otroci

Policisté nalezli při zásahu proti obchodníkům s lidmi v britském Manchesteru šest Čechů z Mostecka, kteří se podle nich stali oběťmi takzvaného moderního otroctví. S anglickými detektivy spolupracovali na akci čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Na webových stránkách policie to uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej. Dva z Čechů se podle něj vrátili zpět do ČR. "Šest Čechů z Mostecka mělo vykonávat různé práce, především na mycích linkách. K práci, kterou denně vykonávali více než deset hodin, měli být nuceni i fyzickým násilím," sdělil Ibehej. Kromě šestice Čechů nalezla britská policie dva Litevce, jednoho Slováka a jednoho Španěla. Z obchodování s lidmi obvinila čtyři muže původem z Asie.

Policii se vrátí právo řešit přestupky i domluvou

Policistům se vrátí právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Senát schválil poslaneckou novelu, která domluvu ze zákona opět umožní. Bude to platit i pro přestupky v dopravě, za něž nyní policisté pokutu jednotlivcům uložit musí. Předkladatelé si od změny slibují zejména snížení administrativy. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Měla by být účinná už od ledna.

Zájem o brigádníky před Vánocemi roste ještě více než loni

Zájem o brigádníky ze strany firem, které potřebují zvládnout předvánoční nápor, je ještě vyšší než před rokem. Platby brigádníků stouply až o deset procent. Největší poptávka je po asistentech prodeje, pokladních, skladnících, kurýrech či hosteskách, vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Jak uvedla ředitelka marketingu Grafton Recruitment Jitka Součková, obchody a sklady hledající v předvánočním období pracovní síly snižují na minimum požadavky na uchazeče, roli už například vůbec nehraje vzdělání.

Největší poptávka po brigádnících každoročně vzniká v logistických centrech elektronických e-shopů, uvedl manažer Manpower Group Jiří Halbrštát. Čechy jsou podle něj k brigádníkům o něco štědřejší než Morava a Slezsko. Mzdy se tu pohybují v průměru v rozmezí 120 až 130 Kč za hodinu. V Praze a okolí zaznamenal roční růst průměrné mzdy brigádníka ze 130 na 150 Kč za hodinu. Není však výjimkou, že kvalifikovaný zaměstnanec získá mzdu výrazně vyšší než 200 Kč za hodinu. Na Moravě si brigádník v průměru vydělá cca 120 Kč za hodinu a Slezsko nabízí průměrnou hodinovou mzdu 100 až 110 Kč.

Začíná veletrh starožitností, věnuje se stoletému Československu

Na Novoměstské radnici v Praze začíná veletrh starožitností Antique. Ve více než 60 expozicích představí známá díla českých designérů posledních 100 let, nabídne jim posezení a besedy v prvorepublikovém salonu, ale především představí škálu starožitností od šperků, mincí, porcelánu, keramiky a skla, obrazů a grafiky až po starožitný nábytek, zbraně, doplňky a módu. Veletrh potrvá do neděle.

Přestože nebudou chybět oblíbené styly, jako jsou secese nebo art deco, důraz budou vystavovatelé i pořádající Asociace starožitníků klást na díla českých designérů posledních 100 let. Na veletrhu jsou tak vystaveny předměty podle návrhů Josefa Sutnara, Pavla Janáka, Josefa Gočára, V. H. Brunnera nebo Jindřicha Halabaly. Milovníci výtvarného umění se mohou těšit například na Preislerova Milosrdného samaritána nebo soubor kreseb Jana Zrzavého.

Vatikán chystá betlém z písku, podílet se bude i sochař z Česka

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu bude o letošních Vánocích zdobit obří betlém z písku, na jehož vytváření se bude podílet i sochař z České republiky. Už o tomto víkendu kvůli tomu auta do centra Vatikánu přivezou přes 700 tun písku z Dolomit. Vatikán jako autory vybral čtyři sochaře - po jednom z USA, Nizozemska, Ruska a Česka, které zastupuje Radovan Živný. Ti mají čas od 21. listopadu do 7. prosince, aby zvládli z písku vydlabat obří reliéf dlouhý 16 metrů, pět metrů vysoký a šest metrů hluboký. Celé dílo bude zabírat plochu 25 metrů čtverečních. Vatikán se snaží svými obřími betlémy každoročně přilákat na Svatopetrské náměstí co nejvíce turistů.

Počasí

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 6 °C.

15-11-2018