Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

23-12-2018

Práce v severní lokalitě Dolu ČSM budou obnoveny 27. prosince

Práce v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku budou obnoveny 27. prosince. Část dolu, kterou ve čtvrtek zasáhl výbuch metanu a následný požár, ale zůstane ještě několik týdnů uzavřena speciálními hrázemi. Důlní neštěstí si vyžádalo životy 13 lidí. Dvanáct horníků bylo z Polska. U kriticky zraněného horníka se objevily náznaky drobného zlepšení. Jeho stav je ale nadále kritický. Mírně se zlepšil i stav druhého popáleného horníka. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Naďa Chattová.

Bánští záchranáři vyprostili z podzemí ostatky dalších tří horníků, kteří ve čtvrtek zahynuli při neštěstí. Průzkumu se účastnila šestičlenná četa báňských záchranářů. V dole už nehoří, zůstávají tam ale velmi riziková místa s vysokými koncentracemi metanu a kyslíku. Kdyby se oba plyny smísily, hrozil by další výbuch. Vedoucí likvidace havárie proto okamžitě rozhodl o uzavření nebezpečného prostoru. Uzavřené místo se musí dostatečně zchladit. Bude se do něj pouštět dusík.

Sbírky pro sirotky a rodiny mrtvých horníků vynesly už 500.000 Kč

Sbírky na podporu sirotků či rodin 13 horníků, kteří zemřeli ve čtvrtek v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, vynesly už víc než 500.000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, druhé Nadace OKD. ČTK to řekli představitelé těchto organizací. Spolku Svatá Barbora už přišlo víc než 450.000 korun. Druhý účet, na který zatím dorazilo asi 85.000 korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD.

Mezi oběťmi cunami v Indonésii Češi zřejmě nejsou

Nejméně 429 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a Sumatra. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle dosavadních informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi. Příčinou cunami byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem cunami.

"Český zastupitelský úřad v Jakartě situaci nadále sleduje a v případě nových informací bude informovat," uvedl Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí. Ministerstvo rozeslalo varovné SMS vzkazy lidem pobývajícím v oblasti a doporučilo sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny úřadů. V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě. "Chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám postiženým cunami v Indonésii. Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě," napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jednou z nejhůře postižených oblastí je Banten, na jehož plážích jsou ubytováni turisté.

Na misi v Afghánistánu se podílí i česká meteoroložka

Dvakrát denně vypouštěním balonu se sondou meteorologové na vojenském letišti v Kábulu v Afghánistánu zjišťují potřebná data pro předpověď počasí. Součástí mezinárodního týmu je i česká vojačka, poručice K. S., která v misi slouží jako meteoroložka. Jejím úkolem je připravovat předpověď počasí na 24 hodin. V Afghánistánu je už pátým měsícem, do konce mise jí zbývají asi dva měsíce, řekla ČTK a televizi Nova na kábulské základně. Předpovídat počasí v Afghánistánu je podle ní složitější, protože meteorologové nemají k dispozici takové technické zázemí jako v ČR. Osmičlenný tým má na starosti meteorologickou službu pro civilní i vojenskou část kábulského letiště,

Návrh na zákaz jízdy kamionů v levém pruhu dálnic je ve Sněmovně

Ve Sněmovně už je návrh, podle kterého by řidiči nákladních automobilů a kamionů nesměli jezdit na dálnicích v levém jízdním pruhu. Zákaz by podle novely skupiny poslanců ANO, KSČM a ČSSD platil v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Dopravci uzákonění zákazu odmítají. Restrikce by se podle předlohy vztahovala na řidiče nákladních automobilů nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Předkladatelé tvrdí, že by na dálnicích zvýšila plynulost a bezpečnost provozu. V zákonu by zároveň zůstalo ustanovení, podle něhož nákladní automobily a kamiony nesmějí na dálnici předjíždět jiné vozidlo, pokud k tomu nemají dostatečnou rychlost, aby manévrem neomezily ostatní auta.

O možném zákazu jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích mluvil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), ale také poslanci KSČM, už minulý týden v souvislosti s kolapsem na modernizovaném úseku D1 na Vysočině. Podle silničních dopravců by ale úřady měly takovým situacím předcházet preventivní údržbou a postižené úseky při dopravní kalamitě případně uzavřít. Navrhovaný zákaz by podle dopravců kolapsům provozu nezamezil. V případě nutnosti by ale bylo možné tuto restrikci vynucovat dopravními značkami.

Obchodníci hlásí z víkendu rekordní tržby za potraviny i dárky

Poslední víkend před Štědrým dnem vzrostly tržby obchodníků meziročně až o desítky procent na letošní rekordní hodnoty. Vyšší byly také proti předchozí sobotě a neděli. Lidé o víkendu končícím zlatou nedělí nakupovali především čerstvé potraviny, ale i dárky na poslední chvíli, zejména drobnou elektroniku nebo kosmetické balíčky. Díky zvýšení počtu výdejních míst nepolevil ani zájem o nákupy v internetových obchodech.

V pátek padl dosavadní rekord, kdy na AlzaShowroomu v Holešovicích v Praze 7 odbavili 11.200 objednávek za jediný den. Za deset dní do 19. prosince vykázal obchod obrat dvě miliardy Kč. Tržby v e-shopu Datart se meziročně zvýšily o více než 40 procent, kamenné prodejny pak zaznamenaly růst návštěvnosti o desítky procent.

Vánoce jsou záchranáře a policisty nejnáročnějším obdobím

Pro záchranáře a policisty jsou Vánoce nejnáročnějším obdobím roku, častější službu mají i strážníci. Naopak pro pražské hasiče bývají vánoční dny těmi klidnějšími. Na dotaz ČTK to sdělili tiskoví mluvčí. V prosinci a lednu narůstá pražským záchranářům počet případů proti jiným obdobím o deset procent denně, tedy o několik desítek událostí. Mezi nejčastější případy však nepatří zapíchnutá kost v krku. "Převažují pacienti s poruchou dýchání a poruchou činnosti oběhového systému, dále s křečemi, bolestmi, otravami, úrazy a podobně. Případy jako jsou kosti v krku jsou jen ojedinělé, stejně tak jako poranění způsobená zábavní pyrotechnikou," uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Za poslední tři roky záchranáři v hlavním městě vyjížděli k 35 úrazům spojeným se zábavní pyrotechnikou.

Hlavní nádraží poosmnácté rozezněla Česká mše vánoční

Již poosmnácté se hlavní nádraží v Praze stalo svátečním setkáním stovek lidí, kteří si přišli poslechnout Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Profesionální hudebníky a sboristy doplnili amatéři, kteří se připojili až na místě. Všechny vedl jako obvykle ze štaflí dirigent a organizátor akce Lukáš Prchal. Rybovu mši si mohou Pražané i návštěvníci hlavního města o Vánocích poslechnout na mnoha místech. V orchestru se sešlo podle Prchala zhruba 70 hudebníků. Provedení mše, která je po autorovi lidově nazývána Rybovkou, zpříjemnila předvánoční čas i cestujícím, kteří v hale čekali na odjezd vlaku.

O vánoční rybí polévku byl v centru Prahy velký zájem

Tisíce porcí vánoční rybí polévky i houbového kuby na Staroměstském náměstí v Praze rozdával pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterému asistoval předseda strany Ivan Bartoš i místopředseda Jakub Michálek. Naběračky se Hřib ujal netradičně již den před Štědrým dnem, v minulých letech rozdávali primátoři polévku až 24. prosince. V pondělí Pražany i jiné návštěvníky metropole nasytí starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Mezi lidmi, kteří dnes přišli vánoční pokrmy ochutnat, byli jak Češi a turisté, kteří přišli do centra metropole za předvánoční atmosférou, tak i potřební a lidé bez domova. Kuchaři na dnešek připravili 2000 porcí polévky podle speciálního receptu s koňakem a karamelem a 1000 porcí houbového kuby, který se rozdával na přání primátora Hřiba. Lidé si recepturu obou jídel velmi pochvalovali.

Betlémy mají v českých zemích tradici starou přes 400 let

Betlémy s výjevy z Ježíšova narození, jejichž návštěva patří k tradičním vánočním zvyklostem, jsou v mnohých kostelích přístupné již delší dobu před Vánocemi. Někde se figurka malého Ježíška objeví až 25. prosince, kdy se zrození Krista připomíná. Jen v Praze si letos mohou lidí vybírat ze čtyř desítek kostelů, kde si lze betlém prohlédnout. Jedny z nejzajímavějších pražských jesliček jsou v Loretě. Kapucínské jesličky jsou ve zpovědní chodbě kostela Panny Marie Andělské. Betlém, který má 48 figur pocházejících z přelomu 17. a 18. století, je vystavován teprve od 80. let minulého století. Postavy jsou v životní velikosti, zhotoveny ze dřeva, papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do Tří králů leží Ježíšek na seně a od Tří králů ho Panna Maria drží v ruce.

Jesličky či betlémy mají v českých zemích tradici starou přes 400 let. V Evropě se inscenované situace připomínající chvíli narození Ježíše Krista rozšířila díky sv. Františkovi z Assisi, který ve 13. století uspořádal poprvé živý betlém. Na tom, že se v Česku stavějí betlémy z figurek, má také velkou zásluhu františkánský řád a jezuité. V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562, v dnešním areálu Klementina a někdejší jezuitské koleji. Nejstarší dochované jesličky v Čechách jsou v podzemí kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Pod schodištěm je vybudována kopie Svaté jeskyně, byla vysvěcena v roce 1712.

Sport

Oba čeští účastníci závodu biatlonistů s hromadným startem v Novém Městě na Moravě pronikli do elitní desítky. Ondřej Moravec obsadil osmé a Michal Krčmář desáté místo. Králem Světového poháru na Vysočině se stal Nor Johannes Thingnes Bö, který po sprintu a stíhačce ovládl i poslední závod. Dnes vyhrál o tři čtvrtě minuty před Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem. Nové Město na Moravě vidělo nejpovedenější závod českých mužů v dosavadní sezoně. Moravec se zotavil ze žaludečních potíží, které ho trápily při sobotní stíhačce.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. V polohách nad 700 m, na jihozápadě nad 1000 m, srážky sněhové. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C.

23-12-2018