Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

17-01-2019

Babiš je spokojený s výsledky své návštěvy v Thajsku

Premiér Andrej Babiš je spokojený s výsledky své cesty do Thajska. Delegace podle něj udělala maximum pro to, aby české firmy mohly být v Thajsku úspěšné. Nyní je na nich, aby to dotáhly, dodal Babiš. Doufá, že jeho thajský protějšek Prajutch Čan-Oča využije pozvání a přicestuje do Prahy. V Thajsku je podle něj zájem o letadla L-39NG, aktivní i pasivní radary či pancéřová vozidla. "Zakázek je strašně moc, proto jsme měli (ve středu) separátní jednání s ministrem obrany," uvedl. Škoda Transportation podle něj nabízí tramvaje na Phuket, společnost Vamed pak chce stavět v Thajsku nemocnici. Český premiér absolvoval několik jednání se zástupci firem a asistoval při zahájení podnikatelského semináře.

Ministryně průmyslu Marta Nováková ČTK řekla, že Thajsko hodně zajímá import zbraní. "České firmy se v tomto směru výrazně aktivizují a byly aktivní už před naší návštěvou. Zrovna pro zbrojní průmysl má ale oficiální premiérská návštěva velký význam," uvedla ministryně. Významná je i turistická výměna.

Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla začít fungovat do Vánoc. Pro společnost Air Asia, s jejímiž zástupci v Bangkoku jednal premiér Andrej Babiš (ANO), jde o první linku do Evropy. Spojení, o kterém Češi jednají již delší dobu, podle předsedy vlády pomůže turistice i obchodu. V jednání je jeden let denně, řekl Babiš novinářům po schůzce s tím, že je třeba doladit administrativní záležitosti. Zástupce letecké společnosti proto do měsíce navštíví Prahu. Let z Prahy do Bangkoku trvá zhruba deset hodin a letecká společnost nyní hledá partnera, který by pasažéry z Prahy napojil na další evropské destinace. Ročně létá do Thajska zhruba 43.000 Čechů, do Česka míří kolem 50.000 Thajců. Linka by ale mohla do Česka přivést turisty i z dalších zemí jihovýchodní Asie, protože Bangkok je jedním z dopravních uzlů skupiny Air Asia, takže by bylo možné vytvořit síť navazujících letů.

Žádná strana nechce vetovat zrychlení přijetí zákona o brexitu

Žádná ze sněmovních stran nechce vetovat zrychlené projednání zákona, který by upravil práva Britů v Česku po případném odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Novinářům to po schůzce se zástupci sněmovních stran řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předpokládá, že Sněmovna by mohla o návrhu hlasovat už příští týden. Vláda podle Hamáčka předpokládá, že Británie se zachová k Čechům žijícím tam recipročně, konkrétní britská vyhláška ale zatím podle něj přijata není.

Piráti, TOP 09 a STAN chtějí jednat o přístupu Hradu k justici

Piráti, TOP 09 a STAN budou chtít ve Sněmovně projednat přístup prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře k justici. Představitelé stran tak reagovali na aktuální informace médií o vystupování Hradu v některých kauzách. KSČM a SPD důvod k jednání Sněmovny o záležitosti nevidí. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) by záležitost mělo řešit ministerstvo spravedlnosti, které je věcně příslušné pro záležitosti justice. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) musí soudci umět tlaky ustát. "Od toho jsou soudci nezávislí, neodvolatelní, proti své vůli nepřeložitelní a mají vcelku vysoký stálý plat," podotkl. Týdeník Respekt minulý týden napsal, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta.

Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout. Uvedl, že cítí velké zklamání z toho, jak se prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář chovají vůči justici. Hrad podle něj také nechápe, že i pro prezidenta republiky platí rovnost před zákonem a v řízení před soudem. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že když si Baxa přisuzuje právo dávat doporučení prezidentovi, nemůže totéž právo hlavě státu upírat. "Žijeme ve svobodné společnosti, toto opravdu není doba komunistické justice," reagoval dnes Ovčáček na twitteru.

Regan: Kanada a ČR mají velmi dobré obchodní vztahy

Kanada a Česká republika mají velmi dobré obchodní vztahy a v řadě mezinárodních otázek zaujímají podobná stanoviska. Po setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem to řekl předseda dolní komory kanadského parlamentu Geoff Regan. V roce 2017 činil vzájemný obchod mezi Kanadou a Českou republikou 820 milionů kanadských dolarů, z toho český export do Kanady tvořil 626 milionů kanadských dolarů, uvedl Regan a doplnil, že o nárůst v exportu se zasloužila dohoda o vzájemném obchodu mezi EU a Kanadou. Vondráček řekl, že česko-kanadské vztahy jsou v nejlepší kondici, v jaké kdy byly. Zároveň ale poznamenal, že návštěvy předsedů dolních komor parlamentu se možná nekonají dostatečně často; naposledy se vzájemná návštěva uskutečnila v roce 2005.

Šéf Senátu podpořil snahu nezakazovat olověné střely a závaží

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil snahu zabránit zvažovanému unijnímu zákazu střeliva s olovem a olověných rybářských závaží kvůli jejich údajné škodlivosti. Uvedl to při převzetí výzvy proti chystanému zákazu, kterou zorganizovali zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů. Navíc mu věnovali zachovalou olověnou střelu z bitvy u Slavkova jako důkaz, že přírodě neškodí a že se ani za dvě století v zemi nerozpustila. Zvažovaný zákaz podle předsedy Senátu ke zlepšení životního prostředí nepomůže. "Já jsem 30 let měl doma olověné vodovodní trubky, čili podle těchto teorií už jsem tady dávno neměl být. Nevím, připadám si docela zdravý," dodal předseda Senátu ke kritizovanému tvrzení Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), podle níž je zákaz třeba kvůli úhynu hlavně vodních ptáků na následky otravy olovem. Podle zástupce Českomoravské myslivecké jednoty Bohumila Straky by užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu zhoršilo bezpečnost střelby. Zvýšily by mimo jiné riziko zasažení lovce odraženými střelami.

Mediální podnikatel zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa

Mediální podnikatel Jaromír Soukup zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Oznámil to ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy. Soukup chce každý rok zveřejnit seznam věcí, které je potřeba změnit a je to možné v daném roce. "Jako jeden z prvních cílů navrhuji, pojďme prosadit trestní odpovědnost politiků za to, že nám jednoduše zdražují život, za nedostatek bytů, za drahé energie, za předražené účty za mobilní internet a telefon," řekl. Soukup kandidoval v evropských volbách v roce 2009 za tehdy jím financovanou Demokratickou stranu zelených, která získala 0,62 procenta hlasů. V posledních letech je Soukup známý hlavně moderováním řady pořadů ve svojí televizi Barrandov, kde má i pravidelný rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Soukupova Empresa Media televizi ovládla v únoru 2013.

Nové politické hnutí List Jaromíra Soukupa (LJS) by případné voliče mohlo přebrat levicovým stranám, SPD a ANO, shodli se politologové, které oslovila ČTK. Cílit bude podle nich i na sympatizanty prezidenta Miloše Zemana. V celostátních volbách moc šancí na úspěch nemá, volby do Evropského parlamentu by mu mohly vyhovovat, míní. Oslovení politici si nemyslí, že by je Soukupovo hnutí ve volbách výrazněji ohrozilo. "Už jen název napovídá, že to bude hnutí jednoho muže postavené zcela na jeho osobě. Tudíž potřebuje volby, které jsou k tomu jako stvořené. Takové jsou v České republice v zásadě jen jedny, volby do Evropského parlamentu," řekl ČTK politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze. Dílčí úspěch LJS nevylučuje Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze, pomoci Soukupovi mohou mimo jiné přízeň jeho médií, vlastnictví reklamní a marketingové agentury či agentury pro výzkum veřejného mínění.

Vědci vyvinuli zdroj UV záření, který dokáže zničit škodliviny během vteřin

Vědci z Centra polymerních materiálů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve spolupráci se slovinskými kolegy vyvinuli vysoce efektivní zdroj UV záření, který dokáže například ve zdravotnickém zařízení zlikvidovat nežádoucí mikroorganismy a další škodliviny během několika vteřin. Na vynález získala UTB společně s Institutem Jožefa Stefana (IJS) v Lublani na konci roku 2018 evropský patent, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské univerzity Jan Malý. "Zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, námi vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund. Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace," uvedl jeden z tvůrců vynálezu Marián Lehocký. Zařízení může najít využití i v jiných oblastech, například při vytvrzování polymerů. "Náš přístroj zvládne takový proces za desetinu času, který potřebují běžné zdroje záření," uvedl Lehocký.

Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt 4992 lidí

Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt 4992 lidí, což bylo o 254 více než v roce 2017. Nejčastěji to byli Ukrajinci, Moldavané a Vietnamci, kteří překročili povolenou dobu pobytu. Běženců, kteří využili Českou republiku jako tranzitní zemi, přibylo loni meziročně o 19 na 191. Mířili převážně ze Slovenska většinou do Německa. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. "Situace nelegální migrace v České republice je stabilizovaná a naše země není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince," uvedla mluvčí.

Lyžaři museli na lanovce vydržet i tři hodiny, stála po pádu stromu

V areálu Buková hora v Červené Vodě zůstalo uvězněno 71 lyžařů na sedačkové lanovce. Zastavila poté, co na ni spadl strom. Lyžaře, mezi nimiž byly děti, se podařilo dostat v pořádku dolů, nikdo nebyl zraněný nebo podchlazený. Poslední lidé na sedačkách i ve výši několika metrů strávili kolem tří hodin. Lanovka je moderní a vyhřívaná. Záchranné týmy tvořily hasiči, kteří mají lezecký výcvik. Do Červené Vody v Orlických horách, kam areál spadá, přiletěly dva vrtulníky z Brna a Prahy, záchranáři měli rolby a skútry, uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková. Lanová dráha měří 1688 metrů, je čtyřsedačková a vyhřívaná. Strom spadl na lano zhruba v polovině trasy. Obsluha lanovky strom odřezala, pak se pokusila lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. Lano se ale zpět dostat nepodařilo.

Ministryně: Dokud bude ČR bezpečná země, bude počet turistů růst

Dokud bude trvat současná bezpečnostní situace ve světě a Česko bude mít status jedné z nejbezpečnějších současných zemí, měl by počet turistů v Česku růst, předpokládá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Loni za první tři čtvrtletí se v Česku ubytovalo 17 milionů turistů a roste jak počet tuzemských, tak zahraničních hostů, řekla ministryně ČTK na zahájení veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně. "Domácí a zahraniční jsou zhruba půl na půl, což mě těší. Zahraničních bylo 8,2 milionu. Zjišťujeme u nich i zpětnou vazbu a stále častěji slýcháme, že se jim tu líbí a že se sem chtějí vrátit. Dokonce začínají chválit i služby, s čímž jsme měli v minulosti problémy," řekla Dostálová. Stále roste počet turistů z východní Asie a Číňané už se dostali do první pětky zemí.

Česko patří k nejmírumilovnějším zemím světa podle Světového mírového indexu (GPI), který loni v létě zveřejnil britský Institut pro hospodářství a mír (IEP). Mezi 163 hodnocenými státy je sedmá nejlepší. Index odráží míru kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míru nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech. Situace se podle Dostálové začne měnit ve chvíli, kdy se situace ve světě uklidní. "Pak nám samozřejmě budou konkurovat přímořské země," uvedl Dostálová. Turistů může ubývat i v důsledku ekonomického zpomalení či recese.

Aleš Loprais skončil na Dakaru pátý, Prokop šestý

Aleš Loprais zakončil Rallye Dakar druhým místem v etapě a celkově skončil pátý. Počtvrté v kariéře zvítězil mezi piloty kamionů Rus Eduard Nikolajev. Martin Prokop obsadil šesté místo. O jednu příčku tak vylepšil české maximum v kategorii automobilů. Šestatřicetiletý pilot se spolujezdcem Janem Tománkem předčili ve fordu vlastní výsledek z loňska. Prokop i při čtvrté účasti na slavné soutěži dojel do cíle, od pondělního karambolu přitom pokračoval s pohmožděnýma rukama. V Peru se králem Rallye Dakar stal potřetí v kariéře katarský pilot Násir Attíja. Motocyklům vévodil Australan Toby Price a zopakoval si vítězný pocit z roku 2016. Nejlepší Čech Milan Engel obsadil v Peru životní patnácté místo, jeho maximem byla dosud 30. příčka z premiérové účasti v roce 2015.

V takzvaném "malém" Dakaru, do kterého se ve druhé poloviny rallye zapojily posádky, jež první část nedokončily, obsadil Martin Macík druhé místo, další pilot kamionu Martin Kolomý byl pátý.

Sport - další výsledky

Tenistka Karolína Plíšková postoupila popáté za sebou do třetího kola Australian Open. Turnajová sedmička si ve 2. kole poradila s Američankou Madison Brengleovou 4:6, 6:1 a 6:0. Kristýna Plíšková na svoji sestru nenavázala a s Číňankou Čang Šuaj prohrála 3:6 a 5:7.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká dá přednost mistrovství světa v alpském lyžování před snowboardingovým. Oba šampionáty se překrývají a každý je na jiném kontinentu, přesto Ledecká dlouho doufala, že stihne oba. "Pojedu lyžovat. Nejraději bych stihla oboje, ale musela jsem se rozhodnout a to jsem udělala. Už se těším," citovala Ledeckou agentura AP po trénincích sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Na sjezdařském mistrovství světa by měla jet superobří slalom a sjezd. "A možná kombinaci. Už jsem jela v tréninku třikrát slalom na lyžích, tak si myslím, že budu docela slušně připravená," uvedla třiadvacetiletá závodnice. Ledecká je v šestičlenné nominaci na sportovního Oscara. Mezi největší světové hvězdy roku 2018 se dostala díky vítězství v paralelním obřím slalomu na snowboardu a šokujícímu triumfu v super-G na lyžích na hrách v Pchjongčchangu. Slavnostní vyhlášení cen Laureus se uskuteční 18. února v Monaku.

Počasí

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

17-01-2019