V Egyptě v neděli začal historicky první summit Evropské unie a Ligy arabských států (LAS). Účastní se jej i český premiér Andrej Babiš (ANO). Na úvod summitu se sešel na jednání s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem a libanonským premiérem Saadem Harírím. Se Sálihem diskutovali o bezpečnostní situaci, podpoře boje proti Islámskému státu, poválečné rekonstrukci země i vzájemných ekonomických vztazích. Spíše než o konkrétních projektech se ale podle předsedy vlády mluvilo o politice. Naznačil, že konkrétním formám spolupráce budou zasvěcené další bilaterální schůzky.
Ještě před začátkem summitu navštívil Andrej Babiš základnu mezinárodní pozorovací mise MFO nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Působí zde také 13 českých vojáků, kteří podle Babiše na Sinajském poloostrově Česku dělají dobré jméno. Premiér taky hovořil o potřebě rozšířit počet transportních letadel CASA ve službách české armády, které slouží i zahraničním misím.
Generální inspekce bezpečnostních sborů loni trestně stíhala na 190 příslušníků bezpečnostních sborů, z toho 116 policistů. Je to o čtvrtinu méně než v roce 2017. Nejčastěji páchali trestné činy v Praze. Vyplývá to z nových statistik inspekce, které má Český rozhlas k dispozici. Podle člena sněmovního bezpečnostního výboru Pavla Žáčka (ODS) je celkový pokles odhalených trestných činů v bezpečnostních sborech způsobený personální nestabilitou GIBS v minulém roce. "GIBS není schopna dovést tyto kauzy do konce. Rozhodně bych si nemyslel, že by se v loňském roce snížila kriminalita nebo věci, které má GIBS vyšetřovat v rámci bezpečnostních sborů," uvedl. Loňské problémy v inspekci připouští i její nový ředitel Radim Dragoun, zároveň ale význam statistik nechce přeceňovat. "Z mého pohledu by bylo spíš lepší, kdyby kauz bylo míň a byly závažnější," dodal.
Z údajů za minulý rok vyplývá, že většinu trestných činů páchali příslušníci bezpečnostních sborů úmyslně a v době, kdy byli mimo službu.
Ministerstvo zdravotnictví při kontrolách v některých nemocnicích zjistilo, že zaměstnávají lékaře ze zemí mimo Evropskou unii, i když ještě nesložili aprobační zkoušky. Lékaři bez zkoušek jsou v Česku na úrovni mediků, což znamená, že nesmí pracovat samostatně a musí mít neustálý dohled atestovaného lékaře. Na problém dlouhodobě upozorňuje Česká lékařská komora. Podle jejího prezidenta Milana Kubka nemocnice nelegálním zaměstnáváním lékařů-cizinců řeší personální krizi.
Zdravotní pojišťovny to můžou trestat nezaplacením péče. V praxi jde ale problém řešit jen těžko, přiznává náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. "Kdybychom měli postupovat do důsledku, tak v některých případech bychom museli dát podnět k zavření části nemocnice nebo celé nemocnice, což je problém," uvedl.
V Česku pracují stovky lékařů ze zemí mimo unii. Ministerstvo jejich zaměstnávání kontroluje jen na základě podnětů, na plošné kontroly nemá kapacity.
V Česku se podařilo zastavit odliv pracovníků ze sociálních služeb. Český rozhlas to zjistil u desítek zřizovatelů domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení po celé republice. Důvodem je podle většiny z nich hlavně výrazné zvýšení platů v posledních dvou letech. Ty narostly v průměru o 6 tisíc korun. Zaměstnanci si teď průměrně vydělají okolo 25 tisíc korun měsíčně. Třeba v sociálních zařízeních Moravskoslezského kraje aktuálně o lidi pečuje 1600 zaměstnanců, zatímco v roce 2016 jich bylo o stovku méně. Díky vyšším platům můžou zřizovatelé poskytovat i další služby, na které zatím neměli dost personálu. Třeba Středočeský kraj se chce víc zaměřit na domácí péči. I přes vyšší platy ale někde dál zaměstnanci stále chybí. Třeba v Ústeckém kraji je to asi třicet lidí.
V Česku jsou stále oblíbenější bezhotovostní platby. Počet vydaných karet loni stoupl zhruba na 11 a tři čtvrtě milionu, to je asi o půl milionu víc než rok předtím. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty. Stále víc malých a středních podniků totiž umožňuje bezhotovostní platbu. V Česku roste také obliba placení z mobilního telefonu a v internetových obchodech. Zvýšil se také počet bankomatů. Loni jich bylo skoro 5 a půl tisíce. Oproti předchozímu roku je to nárůst zhruba o osm stovek.
V hlavním městě Praze není dostatek českých občanů na to, aby pokryli požadavky zaměstnavatelů po pracovnících. Většinu poptávky zejména v méně kvalifikovaných pozicích pokrývají cizinci, kterých v metropoli pracuje zhruba 200.000 a tvoří pětinu zaměstnanců. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Pražský magistrát si nechal vypracovat i další studii od Sociologického ústavu AV. Podle ní má 82 procent registrovaných cizinců v metropoli středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání a magistrát by se měl zaměřit na výuku češtiny.
V Číhošti na Havlíčkobrodsku v neděli lidé vzpomínali na pátera Josefa Toufara umučeného komunistickou státní bezpečností. Od jeho smrti v pondělí 25. února uplyne 69 let. Slavnostní bohoslužbě v číhošťském kostele naslouchalo víc než sto lidí. Sloužil ji bývalý dlouholetý vězeňský kaplan ve Valdicích a signatář Charty 77 páter Josef Kordík. Na bohoslužbu navázala beseda v nedalekém hostinci, kde se Josef Toufar čas od času s místními setkával.
Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli roku 1949. Při mši se podle svědků několikrát pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Dosud neobjasněný úkaz se později opakoval. O událost se začala zajímat Stb, která Toufara v lednu 1950 zatkla odvezla do Jihlavy a poté do valdické věznice. Po krutém mučení při výsleších Toufar 25. února zemřel.
Dostat turisty na méně známé památky je cílem česko-rakouského projektu Památky žijí. V jižních Čechách a na Vysočině se do něj zapojilo 13 hradů a zámků. Vznikají přeshraniční stezky od hradu k hradu, na zámku Třeboň bude díky projektu nový orientační systém. Náklady na jihočeskou část tříletého projektu, který skončí letos v prosinci, jsou 295.091 eur (asi 7,5 milionu Kč), dotace z EU je 85 procent. ČTK to řekli ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek a mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Hlavní myšlenkou projektu je představit méně známá místa a podpořit i organizaci kulturních akcí. "Cílem je zvýšit počet návštěvníků v památkách a počet přenocování v regionu, řekla manažerka jihočeského veletrhu cestovního ruchu Travelfest Klára Kaštylová.
Z jižních Čech se zapojily zámky a hrady Dačice, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň, Vimperk, Zvíkov a klášter Zlatá Koruna. Z Vysočiny Jaroměřice nad Rokytnou, Lipnice a Náměšť nad Oslavou. Jsou to památky, kam jezdí méně turistů než na ty nejznámější.
Vzácný dokument z roku 1414 související s církevním reformátorem Janem Husem se na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražil za zhruba 7,2 milionu korun. Koupil ho soukromý majitel. Notářský zápis na pergamenovém papíře s pečetí je podle aukční síně jediným exemplářem svého druhu a kromě historické ceny je také důležitým dokladem právní argumentace počátku 15. století. O listinu projevila zájem i Národní knihovna (NK). Dokument se ale podle generálního ředitele NK Martina Kocandy vydražil za více peněz, než mohla knihovna dát.
Notářský instrument z roku 1414 se týká rozhodnutí odebrat právníkovi a kazateli Janovi z Jesenice doktorát kanonického práva a vyhlásit nad ním v souvislosti s Janem Husem ztíženou klatbu. Jan z Jesenice byl Husův přítel a obhájce.
Muzeum v Poděbradech na Nymbursku láká letos již třetím rokem příznivce filmů na unikátní sbírku soch, figurek a replik filmových postav. Před rokem muzeum otevřelo pobočku i v Praze, v každé z poboček lidé uvidí zhruba 650 exponátů. Každou z poboček navštíví ročně kolem 30 tisíc lidí, řekl ČTK majitel muzea vystupující pod sběratelským jménem Johnny Wolf. Muzeum podle něj nabízí jednu z největších popkulturních sbírek, vlastní zhruba 1300 exponátů. Podle něj jde o jednu z největších sbírek na světě, v Evropě pak unikátní.
V muzeu jsou k vidění nejrůznější filmové postavy, všechny v měřítku od 1:6 až po životní velikost. K vidění je například Terminátor, Vetřelci, Avatar, sošky Disney a další. Své zastoupení tu má také jediná česká postavička - major Zeman ze seriálu 30 případů majora Zemana.
Čeští basketbalisté v závěrečném utkání úspěšné kvalifikace o postup na mistrovství světa prohráli 66:82 ve Francii. V konečném pořadí skupiny obsadili třetí místo za druhým Ruskem a dnešním soupeřem, který však měl stejně jako výběr trenéra Ronena Ginzburga účast na šampionátu v Číně jistou už před zápasem. Národní tým si místo na mistrovství světa zajistil už loni v září, na šampionátu se představí poprvé v samostatné historii a poprvé od účasti Československa v roce 1982. Turnaj v Číně se uskuteční 31. srpna do 15. září a soupeře v základní skupině určí české reprezentaci losování, které proběhne 16. března v Šen-čenu.
Jasno až polojasno, během dne místy až oblačno. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v Čechách místy až 15, na horách 9 stupňů Celsia.