Denní souhrn zpráv

Ministr Petříček: Odklad brexitu je v českém zájmu

Česko je připraveno důkladně zvážit žádost Británie o odklad odchodu z Evropské unie. Po jednání se svým britským protějškem Jeremym Huntem to novinářům řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. V zájmu Prahy podle něj je vytvořit prostor pro možné schválení brexitové dohody britským parlamentem, o něž usiluje premiérka Theresa Mayová. Británie oficiálně požádala ostatní členské země EU o prodloužení brexitové lhůty do konce června.

Česko na Evropské radě podpoří britskou žádost o odklad odchodu z EU. Na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Neumí si představit, že by některý členský stát EU zablokoval summit a že by kvůli tomu nastal brexit bez dohody. Podotkl také, že z českého pohledu by bylo nejlepší, kdyby Británie změnila názor a unii nakonec neopustila. Babiš zdůraznil, že Británie je pro Česko důležitý partner z hlediska obchodu, z hlediska Čechů, kteří v Británii žijí, i z hlediska spolupráce v unii.

Češka zatčená v Pákistánu s heroinem dostala osm let a osm měsíců

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Informovala o tom pákistánská televize Geo. Nyní 22letá Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu 113.000 pákistánských rupií (asi 18.200 Kč). Soudního stání na místě sledovala zástupkyně českého velvyslanectví v Islámábádu. Právník Hlůškové podle agentury AP uvedl, že jeho klientka se proti rozsudku odvolá. Soudní proces se v Láhauru vlekl více než rok a provázely ho četné odklady. Případ pákistánská média po celý rok bedlivě sledovala a opakovaně Hlůškovou označovala za profesionální modelku.

Pákistánští celníci zadrželi dívku loni 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se chystala pokračovat do Irska. Devět kilogramů drogy našli celníci v jejím kufru. Podle pákistánského tisku osobám, které jsou usvědčeny z pašování více než deseti kilogramů drog, hrozí v Pákistánu doživotní vězení či trest smrti. Ten se ale podle dřívějších vyjádření české diplomacie zpravidla neuplatňuje vůči cizincům. Za pašování méně než deseti kilogramů narkotik je v zemi až desetiletý trest vězení. České konzulární statistiky uvádějí, že v loňském roce bylo v zahraničí ve vazbě či výkonu trestu 943 občanů České republiky, z toho 111 za drogové delikty.

Senát odmítl záměr EK rozhodovat o daních většinově

Senát podpořil odmítavý postoj vlády k návrhu Evropské komise, aby rozhodnutí o daňových záležitostech na úrovni Evropské unie byla přijímána většinově, nikoliv už jednomyslně. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) negativní stanovisko zdůvodnila senátorům mimo jiné tím, že Česko by tak mohlo být přinuceno k některým daňovým změnám, které by pro něj byly nevýhodné. Proti odmítnutí se postavili předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) a šéf ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj je zavedení většinového rozhodování jediná možnost, jak zajistit financování veřejných rozpočtů a jak omezit daňové odvody firem, které působí v Česku, do zemí z nižším zdaněním příjmů. Sněmovna se zatím k návrhu nevyjádřila.

Zatímco nyní je potřeba souhlas všech států, kvalifikovaná většina znamená v současnosti potřebu souhlasu 16 zemí bloku, které dohromady reprezentují 65 procent obyvatel EU. Je to nejčastěji používaný způsob rozhodování v Radě EU, kde spolu o návrzích nových unijních pravidel rozhodují členské státy bloku.

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v únoru klesla pod tři procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru nepatrně klesla na 2,99 procenta z lednových tří procent. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Zájem o hypotéky byl podobný jako v lednu. Hypotéku si jsednalo 4961 klientů. Před rokem bylo sjednáno 7446 hypoték. "Stejně jako v lednu ani v únoru nepřekročil počet hypotečních úvěrů hranici 5000. Prozatím se alespoň stabilizovaly úrokové sazby a nyní jsme se po období jejich zvyšování dočkali u některých bank i zlevnění. Další vývoj sazeb bude záviset na krocích České národní banky," popsal vývoj na hypotečním trhu hlavní analytik společnosti Fincentra Josef Rajdl.

"Přestože úrokové sazby přestaly růst, hypoteční trh skutečně zamrzl. Ukazuje se, že tři negativní vlivy, tedy regulace ČNB, vysoké ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby, si vybírají svou daň," řekl ČTK Milan Voldřich z Raiffeisenbank. Předpokládá, že k oživení trhu dojde, ale pravděpodobně bude letos propad v prodejích hypoték hlubší než odhadovaných 20 procent. U úrokových sazeb nyní neočekává další růst, sazba podle něj zůstane mírně pod třemi procenty. "Banky ve snaze nalákat nové klienty snižují sazby, na počtech klientů to ale významně znát není," upozornil hypoteční specialista poradenské firmy ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Lidé si půjčují menší částky. Po říjnovém zpřísnění podmínek se podle něj noví klienti rekrutují z těch, kteří vlastní zdroje mají nebo je v rodině seženou.

Horník zraněný při výbuchu metanu ve Stonavě už rehabilituje

Zdravotní stav těžce popáleného polského horníka zraněného před třemi měsíci při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku se výrazně zlepšil. Nyní se muž s popáleninami na 65 procentech těla, který byl po převozu do Fakultní nemocnice Ostrava dlouhou dobu v kritickém stavu, věnuje rehabilitaci. Novinářům to řekla mluvčí zdravotnického zařízení Naďa Chattová. Pacient se nyní léčí už na standardním oddělení, je v kontaktu s rodinou i přáteli a podle lékařů je ve velmi dobré psychické kondici. Před propuštěním do domácího léčení bude muž muset podstoupit ještě drobné operační zákroky na hlavě. Popálený horník potvrdil, že se cítí dobře. "Vím, že jsem se do takového stavu dostal jen díky práci zdejších lékařů a sester. Nejhorší jsou ruce, ale snažím se a poctivě cvičím," uvedl prostřednictvím tiskové zprávy nemocnice popálený muž. Neštěstí se stalo loni 20. prosince v severní lokalitě Dolu ČSM. Explodoval metan a následně tam vypukl požár. Při výbuchu zemřelo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno.

Těžební společnost OKD zvýšila o 100.000 korun jednorázové odškodnění rodinám třinácti horníků, při výbuchu metanu zemřeli. Mezi rodiny kromě toho navíc rozdělí prostřednictvím své Nadace OKD dalších 15 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Jednorázové odškodnění se zvedne z 240.000 na 340.000 korun. Pozůstalí budou mít podle Čelechovského rovněž nárok na úhradu přiměřených nákladů spojených s léčením nebo pohřbem. Pozůstalí mají také nárok na náhradu nákladů na výživu, tedy takzvanou rentu.

ČR patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem TBC, případů ubývá

Česko patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy (TBC). Počet pacientů každoročně klesá. Zatímco v roce 2008 lékaři evidovali 879 případů, loni jich bylo kolem čtyř stovek. Zemřelo 18 lidí. Výsledky na tiskové konferenci představil vedoucí národní jednotky dohledu nad tuberkulózou z pražské Nemocnice Na Bulovce Jiří Wallenfels. "Patříme mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy," podotkl Wallenfels. Nejhorší je situace v Rumunsku, kde na 100.000 obyvatel připadá asi 66 nakažených. Nejlépe je na tom naopak Island s ani ne třemi nemocnými na 100.000 lidí. V Česku na 100.000 obyvatel připadalo pět lidí s tuberkulózou. Nejvíc hlášených případů bylo loni v Praze, a to 84. V hlavním městě tak na 100.000 obyvatel připadalo skoro sedm nemocných. Celkem 41 nemocných přibylo v Ústeckém kraji, 46 v Jihomoravském a 51 ve Středočeském. Zhruba třetinu nakažených tvoří cizinci. Mezi rizikové skupiny patří bezdomovci, lidé ze squatů, uprchlíci či vězni. Mnohem vyšší riziko nákazy mají také pacienti s vážnými chorobami, kteří užívají léky. Ty často potlačují jejich imunitu.

V pražské MHD by mohly být všechny autobusové zastávky na znamení

V pražské MHD by mohly být všechny autobusové zastávky na znamení. Změna by přinesla finanční úspory, zrychlení dopravy nebo zvýšení počtu spojů. Rovněž by se snížil hluk a emise z rozjíždějících se autobusů. Nevýhodou by naopak bylo, že by lidé nemohli dobíhat spoje a nemohli by stát v neprůhledném přístřešku. Stejně tak by mohlo být problémem pro seniory či matky s kočárky stisknout včas tlačítko ve starším voze, kde jich je nižší počet. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovala organizace Ropid, jež plánuje pražskou MHD. V Praze je 2342 zastávek, z nichž je 1384 na znamení, 933 stálých a u zbylých se režimy střídají. Zavedení všech zastávek na znamení by přineslo roční úsporu až pět milionů korun. Každé zastavení a rozjezd autobusu vyjde podle materiálu na jednu korunu. Kdy a zda budou všechny zastávky na znamení, Ropid ani vedení města nerozhodly.

Vědci letos v Antarktidě uklízeli, sesbírali šest tun odpadu

Účastníci jedné ze dvou letošních antarktických expedic Masarykovy univerzity měli za úkol především uklidit okolí stanice, kterou si univerzita nově pronajala. Sesbírali tam zhruba šest tun odpadu, včetně odpadu naplaveného mořem. Podle nich to dokládá, že znečištění způsobené člověkem ohrožuje celou planetu, Jižní ledový oceán nevyjímaje. Brněnská Masarykova univerzita vypravila tuto zimu do Antarktidy tradiční výpravu na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, druhá výprava pak vyrazila na Nelsonův ostrov, kde si univerzita na 99 let pronajala stanici od Českého antarktického nadačního fondu. Stanice, kterou na konci 80. let minulého století založil cestovatel Jaroslav Pavlíček, je zastaralá a v posledních letech nebyla v provozu. Devítičlenná výprava ji měla připravit tak, aby ji v budoucnu bylo možné rekonstruovat.

Herget: Zahraniční návštěvníci by měli jezdit do ČR na delší dobu

Zahraniční turisté by měli do Česka jezdit na více dní než nyní, řekl ČTK nový ředitel státní agentury na podporu turismu CzechTourism Jan Herget. V současnosti turisté ze zahraničí v Česku stráví v průměru zhruba tři dny. Prostor Herget vidí také v podpoře agroturistiky. Agentura se má podle něj snažit, aby cizinci nejezdili jenom do Prahy, ale také do regionů. Pro Prahu si podporu představuje pouze v zimní části sezony, kdy tolik turistů do ČR nemíří. V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 21,3 milionu hostů, což bylo o 6,4 procenta více než předloni. Počet domácích a zahraničních hostů byl téměř vyrovnaný.

Jan Herget neplánuje zvyšovat počet zahraničních zastoupení, naopak se hodlá více zaměřit na potenciál portálu Kudyznudy.cz. Šetřit chce i na tisku brožur, řekl v rozhovoru s ČTK. Agentura má nyní zhruba 20 zahraničních zastoupení, například v Rusku, Jižní Koreji nebo v Číně. CzechTourism má 69 tabulkových míst, snižovat je ale Herget nechce. "Na to, jakou agendu spravujeme, jsme rádi, že to zvládáme," dodal. Odborníci, jež agentura na veletrhy a tisk brožur má, dostanou podle něj širší záběr. Základním cílem agentury je propagace České republiky jako destinace cestovního ruchu v Česku i v zahraničí.

Nadšenci s vozíčkářem vyrazí na pěší výlet do Španělska

Na téměř 3500 kilometrů dlouhý pěší výlet do Španělska vyrazí ve čtvrtek ráno z Olomouce sedm nadšenců, mezi kterými bude i vozíčkář Milan Langer. Cílem jejich dvousetdenního putování bude pobřeží Atlantického oceánu nedaleko Santiaga de Compostela, které bylo dříve považováno za konec světa. Netradiční výlet dostal název Poutí k sobě, řekl ČTK Langer. Po celou cestu do Španělska jej budou střídavě tlačit a tahat jeho přátelé, kteří na pěší výlet vyrazí bez doprovodného vozidla. Vše potřebné si ponesou s sebou. Jejich netradiční putování začne ve čtvrtek ráno v centru Olomouce, odkud sedm poutníků pěšky a na vozíku vyrazí směrem na Brno, Mikulov a dál přes Rakousko, Švýcarsko a Francii do Španělska.

Dnes nastává rovnodennost a začíná tak astronomické jaro

Začíná astronomické jaro. Zhruba hodinu před půlnocí stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Od tohoto okamžiku se den bude prodlužovat až do letního slunovratu, který připadá na 21. června. Z hlediska stavu vegetace přišlo letos jaro do Česka dříve než obvykle. Nástup jara bývá tradičně problematickým obdobím pro alergiky. Množství pylu ve vzduchu je v současnosti díky chladnějšímu počasí stále spíše malé.

Počasí

Jasno až polojasno, během dne přechodně oblačno. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.