Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-04-2019

NKÚ: Stát není schopen správně reagovat na změny ve společnosti

Stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok, ve které hodnotí fungování České republiky. Na malé výkonnosti celé státní správy se podle kontrolorů podepisuje stávající struktura a procesy. I když stát investuje výrazné prostředky, nedostává za ně to, co čeká, uvedl NKÚ. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítá, proti zprávě se vláda ohradí dopisem. "Pan předseda NKÚ opakovaně dělá politiku, která mu nepřísluší. Vláda se zásadně ohrazuje proti jeho výrokům, které my zásadně odmítáme," uvedl Babiš po jednání vlády.

Kala Babišovým vyjádřením nerozumí, řekl v Českém rozhlasu - Radiožurnálu. "Já dělám svoji práci, která spočívá v tom, co je definováno v ústavě a zákoně," uvedl. NKÚ má podle Kaly kontrolovat zákonnost nakládání s penězi státu, správnost vyúčtování i účelnost využití peněz. Odmítl, že by úřad nějak překročil své pravomoci. Podobné třenice Kala zažil podle svých slov i s jinými premiéry či ministry. Podle kontrolorů se potřebné reformy v řadě oblastí stále oddalují. Například na splnění daňových povinností potřebují firmy v ČR o 40 procent více času, než je průměr zemí EU a Evropského sdružení volného obchodu, a to 230 hodin. Některá opatření zavedená státem v rámci boje proti daňovým únikům administrativní zátěž naopak zvýšila. Česko také podle NKÚ významně zaostává v rozvoji on-line služeb státu.

Petříček ocenil, že ukrajinské volby byly bez vážných problémů

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil, že se Ukrajině podařilo zorganizovat prezidentské volby bez vážnějších problémů. Dobrou zprávou je hojná volební účast, napsal ČTK. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se zdá povzbudivé, že vedoucí kandidáti podporují směřování země na západ. Favorit Volodymyr Zelenskyj podle něj má v týmu některé zkušené profesionály. Podle některých dalších oslovených politiků dosavadní výsledky potvrzují, že Ukrajinci touží po změně. Předseda KSČM Vojtěch Filip si však myslí, že výsledky voleb o skutečné situaci na Ukrajině nic nevypovídají.

Ústřední volební komise na Ukrajině oznámila, že žádný z kandidátů nedokázal získat nadpoloviční většinu hlasů, a tak se 21. dubna uskuteční rozhodující druhé kolo. Do něj by podle výsledků z více než dvou třetin volebních okrsků měli postoupit herec a politický nováček Zelenskyj a stávající šéf státu Petro Porošenko. Zelenskyj zatím vede se 30,45 procenta hlasů, Porošenko má 16,22 procenta hlasů. Expremiérka Julija Tymošenková získala 13,12 procenta hlasů, a tedy nejspíše ani napotřetí neuspěla s prezidentskou kandidaturou. Podle nedělních předběžných informací se volební účast pohybovala kolem 64 procent. "Těší mne, že i v Praze a v Brně hlasovalo několik tisíc ukrajinských občanů," doplnil Petříček.

V Brně se srazily trolejbus a tramvaj, 40 zraněných, škoda 2 mil.

V centru Brna se čelně srazil trolejbus s tramvají, zranilo se při tom 40 lidí, z toho 13 těžce a středně těžce. Všichni pacienti byli rozvezeni do brněnských nemocnic, mezi zraněnými jsou dvě děti. ČTK to řekla mluvčí zdravotnické záchranné služby Michaela Bothová. Zraněni byli také oba řidiči. Příčina nehody se vyšetřuje. Škoda je kolem dvou milionů korun. Zranění byli rozvezeni prakticky do všech brněnských nemocnic.

Mluvčí drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že šlo o čelní střet. Hasiči sedm lidí vyprošťovali z trolejbusu. "Příčina nehody může být od technické závady přes zdravotní indispozice řidiče až po chybu řidiče," řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Některá média spekulují o tom, že jednou z vyšetřovacích verzí je to, že se trolejbus vyhýbal ženě s kočárkem nebo že ho oslnilo slunce.

Zeman: Evropská komise by si neměla hrát na vládu EU

Evropská komise by si podle podle prezidenta Miloše Zemana neměla hrát na vládu EU, ale měla by poskytovat pouze úřednický servis. Skutečnou unijní vládu by měla představovat Evropská rada, která je složena zejména z předsedů vlád a hlav států EU, řekl Zeman v rozhovoru pro Českou televizi, který se týkal 15 let Česka v EU. Potřebné změny ve fungování EU budou podle Zemana záviset na výsledku voleb do Evropského parlamentu. Ten by podle prezidenta měl získat právo předkládat zákony. Zeman také zopakoval, že by chtěl, aby EU měla kromě ministra zahraničí také ministry obrany a financí.

Prezident také komentoval otálení s odchodem Velké Británie z EU. "Je to organizovaný chaos, nikdo pořádně neví, co se má dělat, a tak se předstírá aktivita," řekl Zeman. "Britové se naprosto, ale naprosto zesměšňují. Ať už to trápení skončí," uvedl. Nejlepší by podle něj nyní bylo, aby britský parlament po opakovaných odmítáních schválil dohodu o odchodu z EU. Případné další britské referendum ohledně vztahů s EU by se mělo konat až za deset let, dodal Zeman.

Babiš se sešel se Zemanem, téma premiér ani Hrad neupřesnili

Premiér Andrej Babiš (ANO) se sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda vlády o nadcházející schůzce řekl bez dalších podrobností novinářům po zasedání kabinetu, později o setkání informoval Hrad. O tématu jednání neinformoval premiér novináře ani po koaličním jednání. Babiš před cestou na Hrad odmítl komentovat práci jednotlivých ministrů v návaznosti na zprávu deníku Mladá fronta Dnes, že ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) odejde z vlády na vlastní žádost a ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) v dohledné době vystřídá místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Ministr: Psychiatrické nemocnice do 2030 opustí třetina pacientů

Psychiatrické nemocnice by do roku 2030 mělo opustit asi 30 procent pacientů. Kvalita péče v některých nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví není dobrá, pacienti tu jsou fyzicky omezováni a mají málo soukromí. Chyba je v systému, ne v konkrétních lidech, řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO) na společné tiskové konferenci s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Reforma psychiatrické péče počítá s přesunem části pacientů z velkých zařízení do komunitních center. V současné době je v 21 psychiatrických nemocnicích v Česku více než 8000 lůžek. Do roku 2022 by mělo být zrušeno 1200 z nich. Komunitní centra by pacienti měli mít blíže domovu a pravidelně by do nich docházeli, bydleli by ale samostatně a mohli by i pracovat. Velkou část péče o tyto lidi zajišťují terénní týmy složené z psychiatrů, psychologů, sester a sociálních pracovníků. Letos se počítá s přesunem asi 300 pacientů do jejich péče mimo nemocnice.

Ze zprávy o mapování kvality péče ve smyslu Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením vyplývá, že nejproblematičtější je malé zohledňování preferencí pacientů při léčbě, jejich izolace a omezování, nedostatek soukromí a jejich nedostatečný přístup ke vzdělávání či práci. "Budovy obecně jsou ve špatném technickém stavu, často neumožňují kvalitní spánek, neposkytují adekvátní pohodlí a prostor pro interakci a hygiena také často nedosahuje optimální úrovně," píše se v dokumentu. Počítá se proto s úpravami nemocnic, například na méně lůžek na pokoji. V současnosti jsou podle ministra časté i pokoje pro osm či deset osob.

Náklady na režijní jízdenky stát nehradí, platí je ČD

S náklady na přepravu cestujících s režijními jízdenkami musí České dráhy (ČD) počítat ve svém rozpočtu, stát je nehradí. Dráhy přitom musí jízdenky, které umožňují drážním zaměstnancům cestovat zdarma, ze zákona uznávat. Zvýhodněné jízdné ovšem nabízejí svým zaměstnancům i další dopravní firmy v Česku. Vyplývá to z informací, které dostala ČTK od dopravců. Režijní jízdné v ČR využívá přes 100.000 lidí. Odbory dnes ustavily stávkový výbor kvůli poslaneckému návrhu, který by zrušil garanci režijních jízdenek v zákoně. Výši nákladů na uznávání režijních jízdenek dráhy nechtějí specifikovat.

Režijní neboli zaměstnanecké jízdné má v Česku dlouhou tradici, uplatňováno bylo už v období rakousko-uherské monarchie. V různých podobách funguje i u ostatních železnic v Evropě. Například německý státní dopravce Deutsche Bahn nabízí svým zaměstnancům rovněž zvýhodněné jízdné. Má však podobu zaměstnaneckého benefitu, v Německu zákon režijní jízdenky negarantuje.

V základních školách začínají zápisy budoucích prvňáků

Základní školy dnes začínají zapisovat děti, které v září nastoupí do prvních tříd. K zápisům by podle odhadů ministerstva školství mělo přijít kolem 137.000 dětí. Počet zapisovaných by se tak oproti loňsku mohl snížit o 8100. Nejpozdější termín zápisů je 30. dubna. O přesném datu na jednotlivých školách rozhodují jejich ředitelé. K zápisu musí letos přijít všechny děti narozené od 1. září 2012 do 31. srpna 2013. Podobně jako v minulých letech jich pravděpodobně kolem pětiny přinese žádost o odklad povinné školní docházky. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i potomka, který by do školy nastoupil v pěti letech. Podle odhadů ministerstva by tak k zápisům mohlo přijít přibližně 110.500 šestiletých, 1000 pětiletých a asi 25.500 sedmiletých a starších dětí.

Rodiče mohou pro svou ratolest vybrat kteroukoli školu. Povinnost přijmout dítě má ale pouze spádová škola, která se nachází v místě trvalého bydliště žáka. Pokud by se stalo, že škola nebude mít dost míst ani pro děti ze spádové oblasti, rozhodne o přijatých v losování.

Ve Francii vyšla ke Kunderovým devadesátinám biografie

Ve Francii vyšla k devadesátinám spisovatele Milana Kundery biografie, jejímž autorem je francouzský novinář a muzikolog Jean-Dominique Brierre. Osobní svědectví rodáka z Brna, jenž se straní veřejnosti i médií, ale Brierre nezískal, musel tedy při psaní vycházet pouze z Kunderova díla, hrstky publikovaných rozhovorů a svědectví Kunderových přátel. Autor životopisů Boba Dylana nebo Leonarda Cohena označuje Kunderovo dílo za polyfonické. "Narodil jsem se prvního apríla. To má svůj metafyzický význam," zní citace z rozhovoru Antonína J. Liehma s Kunderou, která knihu Milan Kundera, une vie d'écrivain (Milan Kundera, život spisovatele) otevírá. Životopis vyšel těsně před Kunderovými 90. narozeninami.

Plzeňská zoo chová jako jediná zoo v Česku kolibříky

Plzeňská zoologická zahrada získala do své expozice tři kolibříky Amaziliiny. Drobné ptáčky, kteří dorůstají hmotnosti pěti gramů a velikosti 11 centimetrů, chová zoo vůbec poprvé ve své více než devadesátileté historii. V tuzemských zoo jde rovněž o ojedinělý počin, řekl ČTK mluvčí zahrady Martin Vobruba. "Chov kolibříků je velmi náročný. Naše zoo je získala v závěru roku 2018 z odchovu Weltvogelparku Walsrode v Německu," uvedl. Kolibříci jsou známí tím, že jako jediní ptáci mohou létat pozadu, pozoruhodní jsou také velkou frekvencí mávání křídel, až devadesátkrát za vteřinu. Kolibříkům se díky jejich často velmi nápadnému zbarvení říká létající drahokamy.

Počasí

Jasno až polojasno. Zpočátku zejména v jižních a západních Čechách zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C, na Šumavě až 8 °C.

01-04-2019