Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-06-2019

ČR hrozí vracení dotací pro Agrofert, Babiš nálezy auditu odmítá

Česku hrozí, že by mohlo do rozpočtu EU vracet 451,17 milionu korun dotací, které čerpal holding Agrofert. Vyplývá to z návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš (ANO) po celé své vládní působení ve střetu zájmů a má vliv na firmu i na použití unijních peněz. Sedmdesátistránkový dokument v angličtině zveřejnila některá média. Šéf kabinetu předložené argumenty kritizoval, ČR podle něj pošle do Bruselu odmítavé stanovisko. Babiš zasedá v českých vládách od roku 2014. V únoru 2017 vložil své firmy do dvou svěřenských fondů kvůli tomu, že začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Do té doby zákon členům kabinetu přístup k evropským fondům neomezoval, nesměli ale chod svých firem ovlivňovat. I když podle předběžné auditní zprávy Babiš český zákon o střetu zájmů porušoval po celou dobu svého vládního působení, komise navrhuje vrátit jen dotace přidělené Agrofertu po novele, tedy po únoru 2017.

Babiš odmítá, že by zákon porušoval. Uvedl, že postupoval podle české legislativy. Řekl, že koncem loňského roku Evropská komise poukazovala na střet zájmů podle unijní vyhlášky, nyní podle českého zákona. "Podle informací, které mám, ti lidé, kteří tomu rozumějí, jsou přesvědčeni, že tu část o střetu zájmů museli psát Češi. Jsou tam stejné názory, jako mají Piráti a zkorumpovaná Transparency (International). Takže vysoce nestandardní audit," řekl ČTK předseda vlády.

Podle zprávy se auditoři zaměřili na dotace pro Agrofert před únorem 2017 i po něm. Popisují také, jak premiér ovládá oba svěřenské fondy. Může jmenovat a odvolávat správce i dohližitele, z nichž jedním je jeho manželka Monika. Podle textu si Babiš může vzít majetek z fondů kdykoliv zpět a má zájem na tom, aby byly firmy úspěšné. Komise v návrhu textu českým úřadům vytýká, že nezajistily účinnou kontrolu dotací. Opozice už vyzvala stát, aby vyplacené dotace po Agrofertu vymáhal. O situaci chce jednat v úterý ve Sněmovně.

Do Prahy dnes přiletí barmská vůdkyně Su Ťij

Do České republiky dnes přiletí barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. O víkendu má soukromý program, poté se oficiálně setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a zdvořilostní jednání ji čeká i s prezidentem Milošem Zemanem. V úterý vystoupí také na podnikatelském fóru.

Do ČR měla Su Ťij přiletět už předloni v září, návštěvu však odložila. Mezinárodní organizace upozorňovaly, že barmská armáda provádí etnickou čistku menšinového etnika Rohingů. Su Ťij operaci proti Rohingům v počátku podpořila. Později odsoudila jakékoli porušování lidských práv. Váhavý postoj Su Ťij, která do té doby platila za symbol boje za lidská práva, vyvolal na mezinárodní scéně kritiku. Su Ťij byla zbavena řady mezinárodních poct.

Dlužníkům může zůstat víc peněz a mění se i pravidla oddlužení

Lidem v exekuci či insolvenci může nyní zůstat víc peněz. Hranice, nad kterou se dlužníkům sráží z výplaty bez omezení, se posouvá. Pro člověka bez rodiny se zvedá z 16.072 na 25.715 korun. Loni bylo podle Exekutorské komory v exekuci 821.300 lidí a v osobním bankrotu podle nové mapy 114.000 lidí. Pravidla oddlužení mění od 1. června insolvenční novela, šanci zbavit se dluhů by měla dát více lidem. Podle novely jsou možné dvě varianty oddlužení. Lidé mohou buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud by to bylo méně než 30 procent, rozhodoval by soud. Musel by posuzovat, jak se dlužník snažil. Senioři mají pravidla oddlužení mírnější, bez dluhů by mohli být do tří let. Zvyšuje se také částka, která dlužníkům při splácení dluhů může zůstat.

Ministerstvo spravedlnosti, které nařízení připravilo, si od změny slibuje omezení práce na černo a zvýšení ochoty přijmout lépe placené místo. Odborníci na sociální problematiku označují velký počet exekucí za pandemii a zásadní překážku v zaměstnávání. Dlužníkovi musí zůstat dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájmu ve městě od 50.000 do 100.000 obyvatel. Letos je to 6429 korun. Podle některých odborníků změna pomůže jen lidem s vyšším příjmem a situaci chudých nezlepší. Zvednout by se měla spíš základní nezabavitelná částka, která by měla vycházet ze skutečných nákladů na bydlení, ne z normativů, sdělila ČTK už dřív vedoucí výzkumného týmu Centra pro společenské otázky (SPOT) Lucie Trlifajová.

Jednou z obětí páteční střelby v Curychu je 38letá Češka

Jednou ze dvou obětí páteční střelby v Curychu je osmatřicetiletá Češka. S odvoláním na místní úřady o tom informoval švýcarský tisk. Šedesátiletý Švýcar zadržoval jako rukojmí ve svém bytě dvě ženy a vyhrožoval, že je zastřelí. Asi po třech hodinách muž vyjednávačům oznámil, že se během několika minut vzdá. Pak se ale ozvaly výstřely. Když policie vnikla do bytu, našla muže i obě ženy s těžkými zraněními. Všichni tři poté svým zraněním na místě podlehli. Dnes místní úřady sdělily, že rukojmími byly 38letá Češka a 34letá Švýcarka. Už v pátek švýcarský server 20minuten informoval, že se pravděpodobně jednalo o zločin z vášně. Podle něj měl muž s mladší z obětí vztah, po jeho rozpadu žena odešla bydlet ke své známé z Česka, která údajně ve Švýcarsku pracovala jako pečovatelka. U ní v bytě se podle serveru 20minuten také čin stal. Policie se ale zatím k motivu činu nevyjádřila.

Policie po vniknutí do bytu našla všechny tři osoby mrtvé. Druhou mrtvou ženou je 34letá Švýcarka. Podle místních úřadů všechni tři žili v kantonu Curych. Další podrobnosti k případu policie nesdělila. Znám tak není ani motiv střelce.

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů

Šest nemocnic otestuje fungování a náklady paliativních týmů, které se zaměřují na péči o umírající pacienty. Pilotní projekt začne 1. června a bude trvat 21 měsíců, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě. Podpoří jej evropské fondy. Podle odborníků má tento druh péče pozitivní vliv na kvalitu života pacientů, kontrolu jejich symptomů a prožívání jejich blízkých. Někdy i prodlouží přežití. Do projektu se zapojí tři pražské nemocnice: Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní nemocnice Motol, v níž budou pracovat dva týmy - pro děti a dospělé. Dále se jej zúčastní Fakultní nemocnice Olomouc a krajské nemocnice v Ústí nad Labem a Jihlavě. Na konci května absolvovaly jejich týmy třídenní vzdělávací program.

Součástí paliativního týmu je vedle lékaře také dětská sestra, sociální pracovník a psychoterapeut či psycholog. Cílem projektu je otestovat metodiku a standardy v nemocnicích akutní i následné péče. Podobně byla v minulosti otestována činnost mobilních hospiců, které o umírající pečují v domácnostech. Od loňského roku se jejich péče běžně hradí. V ČR umírá ročně asi 108.000 lidí, zhruba 65 procent zemře v nemocnici. Ze statistik vyplývá, že velká část je do nemocnice převezena na poslední dny či hodiny života. Průzkumy ale ukazují, že až 80 procent lidí si přeje umírat doma.

Český Krumlov zpoplatnil vjezd zájezdových autobusů do města

Český Krumlov zpoplatnil vjezd zájezdových autobusů do města. Za příjezd a odjezd z takzvaného bus stopu zaplatí jeden autobus 1250 korun. Dosud dopravci neplatili nic. Český Krumlov čeká, že letos bude mít z tohoto placeného systému příjmy osm milionů korun. Cestovní kanceláře si již místa rezervují na webu. ČTK to řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová. Systém je dočasný, na tři roky, než město otevře terminál zájezdových autobusů. Město chce placeným systémem regulovat počet krátkodobých návštěvníků a zvýšit příjmy z turismu. Každý rok přijede do Českého Krumlova kolem 16.000 zájezdových autobusů, turistů ročně zhruba dva miliony. V Českém Krumlově žije asi 13.000 lidí.

Autobusy mohou přijet i bez rezervace, ale za vyšší poplatek, 1500 Kč za příjezd a odjezd.Vjezd zdarma budou mít proti původním plánům autobusy se žáky základních škol, které do města často jezdí na výlety.

Čeští vodáci v Rakousku vjeli do vodopádu, zasahoval vrtulník

Dva čeští vodáci se v pátek dostali do úzkých poté, co při sjíždění řeky Steyer poblíž rakouské obce Hinterstoder neúmyslně vjeli do vodopádu. Jednoho z nich musel zachránit vrtulník, uvedla s odvoláním na policii agentura APA. Dvoučlenné posádce kanoe se nepodařilo včas vysednout a proud řeky ji začal strhávat do vodopádu Stromboding.

Dvaatřicetiletému muži se naštěstí povedlo zachytit skály uprostřed koryta, zatímco jeho o rok mladší vodácká partnerka sama v pořádku doplavala na břeh. Dvojice byla součástí české osmičlenné vodácké skupiny, jejíž zbylí členové přivolali na pomoc záchranáře. Podle pokynů pro sjíždění řeky musí vodáci před vodopádem vystoupit, což podle policie česká výprava věděla. Proud řeky byl ale v tomto zúženém místě natolik silný, že se to dvěma jejím členům nepovedlo.

Dva Němci se pohřešují po srážce s lodí s Čechy ve Španělsku

Dva Němci jsou pohřešováni poté, co se jejich loď v pátek převrhla po srážce s plavidlem s Čechy na přehradě na severovýchodě Španělska. Tři Češi při nehodě zranění neutrpěli, sdělil ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí. Španělská média píší, že posádku tvořili čeští i slovenští občané a jeden z nich byl lehce zraněn. Lodě se čelně srazily v pátekna vodní nádrži poblíž města Mequinenza. Plavidlo dvou německých občanů se při kolizi převrhlo a potopilo. Po pohřešovaných stále pátrá policejní helikoptéra a potápěči. Posádka druhé lodi sdělila vyšetřovatelům, že se snažila Němce zachránit, ale bezvýsledně.

Nehoda vzbudila u místních expertů údiv, v místě havárie je totiž podle jejich názoru dostatečný manévrovací prostor. Podobná srážka se tam nikdy předtím nestala. Podle vyšetřovatelů ale mohlo být příčinou nehody zapadající slunce, které posádky obou lodí oslepilo.

Nový registr dárců má pomoci psům, kteří potřebují krev

Nový registr dobrovolných psích dárců Červená tlapka má pomoci psům, kteří potřebují transfuzi krve. Majitelé do něj mohou registrovat větší psy. Zakladatelku projektu Alici Bílou přitom přivedla na nápad zkušenost s vlastním psem, který potřeboval transfuzi. "Naší fence Jasmíně diagnostikovali cysty na slezině a musela akutně na operaci. Najednou jsme byli postaveni před problém sehnat pro ni doslova v řádu hodin vhodného dárce krve. Na pražské veterinární klinice, kam jsme volali, bohužel zrovna nic na skladě neměli. A ani náš veterinář moc nevěděl, jak nám pomoci," uvedla. Darovat krev může dvouletý až osmiletý pes, který váží aspoň 20 kilogramů, netrpí žádnou chronickou nemocí a neužívá léky.

Nejúspěšnějším filmem zlínského festivalu je Rocca mění svět

Německý snímek Rocca mění svět o dívce, která se snaží změnit svět, je nejúspěšnějším snímkem letošního 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Film režírovala Katja Benrathová, získal několik zvláštních cen, cenu dětské poroty i diváckou cenu. Ceny festivalu se předávaly dnes při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru. "Rocca je příklad vynikajícího filmu pro děti i celou rodinu, každý z diváků si tam najde to své, děti to moc bavilo. Bylo tam nějaké morální poselství, kdy se čistá holka objeví ve skupině dětí, které jsou už určitým způsobem zkažené a snaží se to napravit a změnit svět," uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti získal snímek Nezapomenutelné léto s Tess, který porotce ohromil výtvarnými kvalitami a vyrovnaným vyprávěním. Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež získal kanadský film Malé velké lži. Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film získal český snímek Pod mrakem režisérů Filipa Diviaka a Zuzany Čupové.

Zámek Horšovský Týn otevřel výstavu kostýmů z Vorlíčkových filmů

Desítky kostýmů a další filmové rekvizity z pohádek, které natočil nedávno zesnulý režisér Václav Vorlíček, ukazuje výstava v bývalé konírně státního zámku v Horšovském Týně na Domažlicku. Režisér měl k horšovskotýnskému zámku blízký vztah. V posledních letech sem každoročně jezdil na festival filmů pro děti a mládež Juniorfest. Loni tu opožděně oslavil své 88. narozeniny, jeho jméno nese i hradní kino. Výstavou připomínající jeho slavné pohádky mu chce zámek vzdát hold, řekl ČTK kastelán Jan Rosendorfský. Výstava bude přístupná do 1. září.

Návštěvníci si mohou prohlédnout kolem 50 kostýmů z pohádek Jak se budí princezny, Princ a Večernice, Pták Ohnivák, Jezerní královna a Kouzelný měšec. Výstavy zámek pořádá každý rok ve spolupráci s oddělením barrandovského kostýmního fundusu. Loni přišlo na zámek kolem 26.000 turistů, z toho výstavu kostýmů a rekvizit z pohádek Zdeňka Trošky vidělo kolem 6000 návštěvníků.

Expedice Monoxylon má za sebou první třetinu své cesty

Expedice Monoxylon, která chce v replice pravěkého plavidla překonat cestu z pevninského Řecka na Krétu, má za sebou první třetinu cesty. Týmu se podařilo po šesti dnech přistát na ostrově Milos. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě člen výpravy, kameraman a fotograf Jan Bartoň. Expedice vyplula v sobotu 25. května z řeckého přístavu Lavrio. Od té doby absolvovala zhruba 150 kilometrů, dosáhla břehů ostrovů Makronisos, Kea, Kythnos, Serifos, Sifnos a Milos. "Ukázalo se, že člun je na svojí cestu více než dobře připraven a je výborně uzpůsoben pro plavbu na moři. Posádka se na něm stabilně pohybuje rychlostí 4,5 až pět kilometrů za hodinu," uvedl Bartoň.

Podle Bartoně jsou kromě ojedinělých náznaků mořské nemoci a menších odřenin a šrámů všichni členové výpravy ve velmi dobré kondici a optimistické náladě. "Snad jediným problémem tak může být fakt, že zásoby jídla po třetině expedice jsou na své polovině," uvedl Bartoň. Ostrov Milos je důležitý i pro historický kontext expedice. V období neolitu se tam těžil obsidián, tedy sopečné sklo, které bylo používáno na výrobu nástrojů a bylo rozváženo po celé egejské oblasti. Plavbou v Egejském moři v replice pravěkého plavidla chce posádka přispět k poznání o šíření raných zemědělských kultur ve Středomoří. Součástí experimentu má být proto i přeprava nákladu, který dávní kolonizátoři Středomoří mohli mít. Výpravy se účastní 22 lidí, navíc kameraman a lodivod moderní lodi, která člun doprovází.

Sport

Kajakář Josef Dostál vyhrál na Světovém poháru v Duisburgu závod na 1000 metrů a vylepšil bronzové umístění z úvodní regaty v Poznani. Kanoista Martin Fuksa obsadil na olympijské trati stejně jako před týdnem v Polsku druhé místo. Dostál vyhrál v Německu rozjížďku i semifinále a také ve finále si počínal suverénně. Rychlejší start měl jen vítěz z Poznaně Fernando Pimenta, v polovině trati už ale vedl český reprezentant a první místo uhájil až do cíle. Portugalec naopak v závěru nestačil na Rusa Romana Anoškina a Bálinta Kopasze z Maďarska. Fuksa, který rovněž v rozjížďce ani v semifinále nezaváhal, měl nejrychlejší první polovinu. Pak se ale před něho dostal Francouz Adrien Bart a slavil vítězství. Třetí skončil Polák Tomasz Kaczor.

Kajakářka Amálie Hilgertová se v Pau ve Francii nečekaně stala mistryní Evropy ve vodním slalomu. Britskou vicemistryni světa Mallory Franklinovou porazila o 19 setin sekundy, třetí skončila Jasmin Schornbergová z Německa. "Je to pro mě určitě největší úspěch," prohlásila v tiskové zprávě překvapivá vítězka, která oproti semifinále zrychlila o téměř osm vteřin. Jednadvacetiletá Hilgertová, někdejší juniorská mistryně světa a neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové, byla ve finálovém bloku ME jedinou českou zástupkyní. Kateřina Kudějová i Veronika Vojtová vypadly v semifinále a neuspěl ani kanoista Lukáš Rohan.

Triatlonistka Vendula Frintová obsadila na mistrovství Evropy v Nizozemsku páté místo, na medaili ztratila minutu a čtyři sekundy. Pětatřicetiletá česká reprezentantka, držitelka stříbra z ME 2011 a bronzu o dva roky později, tak obhájila umístění z loňského šampionátu v Glasgow. Po plavání se přitom Frintová nacházela až na 46. místě, po cyklistice na devatenáctém. "Ve vodě jsem si vybrala černou chvilku. Bylo to pro mě jedno z nejhorších plavání za poslední dva tři roky," řekla Frintová na svazovém webu. Zato v běžecké části ale excelovala, měla druhý nejrychlejší čas. S bezmála minutovým náskokem zvítězila britská závodnice Beth Potterová, další medaile si rozdělily Sandra Dodetová z Francie a Belgičanka Claire Michelová.

Česká tenistka Kateřina Siniaková vyřadila na Roland Garros světovou jedničku Japonku Naomi Ósakaovou. Vítězku předchozích dvou grandslamů porazila ve třetím kole 6:4 a 6:2 a poprvé v životě postoupila do osmifinále grandslamového turnaje. V něm se utká s loňskou semifinalistkou Roland Garros Madison Keysovou z USA, která je nasazenou čtrnáctkou.

České házenkářky překvapivě vyhrály v úvodním utkání play off kvalifikace o postup na mistrovství světa nad Černou Horou 26:24 a vytvořily si solidní pozici do venkovní odvety. Balkánského soupeře zdolaly reprezentantky teprve podruhé v historii a mají reálnou naději na to, aby favoritkám oplatily porážku z play off o světový šampionát v roce 2011. Odveta se hraje ve středu v Nikšiči.

Počasí

Polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.

Červen zřejmě bude teplý až horký. Už příští týden mají maximální denní teploty stoupat k tropickým 25 až 31 stupňům Celsia. V dalších třech týdnech má být sice o něco chladněji, přesto se průměr denních maxim má držet nad 20 stupni. Množství srážek bude obvyklé pro červen. Vyplývá to z aktuální měsíční prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

01-06-2019