Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-02-2020

Petříček: V italských horských střediscích koronavirus zatím není

Výskyt nového typu koronaviru v severoitalských horských střediscích, která navštěvují čeští lyžaři, zatím nebyl podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) potvrzen. Varování před cestami do nákazou zasažených oblastí ale platí, řekl Petříček novinářům. Diplomacie také podle něj nemá informace o tom, že by byli kvůli výskytu koronaviru v karanténě nějací další čeští občané kromě šestice turistů v hotelu na Tenerife. Doporučení omezit cesty do ciziny platí i pro další země. "Případ z Tenerife ukazuje, že ten sekundární přenos může být kdekoli," uvedl šéf české diplomacie.

České dráhy začaly kvůli šíření nového koronaviru přijímat bezplatná storna jízdenek do Itálie. Cestující je mohou využívat na mezinárodních pokladnách dopravce. Společnost to oznámila na twitteru. Dráhy přímé linky do Itálie neprovozují, storna jsou však možná u jízdenek s přestupem v Rakousku nebo Německu. Samotné vlakové linky zatím omezovány nejsou. Opatření zavádějí také autobusoví dopravci, kteří nabízejí pravidelné spoje do Itálie. Jde především o prevenci, spoje ale neomezují. Od smlouvy na zájezd do oblasti, kde se objevil nový koronavirus a jsou tam vyhlášena ochranná opatření, lze podle občanského zákoníku odstoupit bez storno poplatků. Platí to v případě, pokud v místě pobytu nebo v jeho bezprostředním okolí nastaly mimořádné okolnosti a pokud mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu. ČTK to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) zrušil kvůli novému koronaviru plánovanou rodinnou dovolenou v severní Itálii, kam měl jet na lyže. Z jeho vyjádření vyplynulo, že se tak rozhodl z předběžné opatrnosti. Nechtěl by se dostat do situace, že by někde uvízl nebo byl vystaven karanténě.

V USA začaly testy léku na koronavirus, který vyvíjel i Čech

V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. S odkazem na vyjádření místních zdravotnických úřadů o tom informovala agentura AP. Lék před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích světa. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Prvním účastníkem testu v USA je nakažený Američan ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, který byl nedávno evakuován z výletní lodi Diamond Princess.

Expert: Koronavirus může snížit české HDP jako při měnové krizi

Koronavirus, který postupně zasahuje další státy Evropy, může způsobit pokles české ekonomiky podobný situaci při propuknutí měnové krize v eurozóně v letech 2012 a 2013. ČTK to řekl ekonom a výkonný ředitel finanční skupiny Starteepo František Bostl. Česko je nejvíce ekonomicky závislé na Německu, Francii, Itálii a Británii. Ochromení některé z těchto ekonomik by tak mělo rozsáhlé ekonomické následky nejen pro celou Evropu, ale logicky i na ČR jako její nedílnou součást, uvedl Bostrl. Připomněl, že zmíněné čtyři ekonomiky představují více než 50 procent celkového exportu ČR.

Firma Respilon bude vyrábět masky na koronavirus v Izraeli i Brně

Společnost Respilon z Brna by měla do několika týdnů začít nabízet speciální masky s nanovláknem a oxidem mědi, které jsou schopné zachytit koronavirus a zahubit ho. Nechá je vyrobit v Izraeli ve spolupráci s izraelskými parntery, řekla ČTK spolumajitelka firmy Jana Zimová. Firma začne s výrobou masek s nanotechnologiemi v květnu i v Brně, uvedla. Nyní má masky vyprodané, nabízí ale nákrčník se speciálním filtrem, který by měl být od čtvrtka zase v prodeji na internetu v počtu 1500 kusů, po neděli jich bude mít dalších 7000. Respilon spolupracoval se třemi čínskými firmami. Nyní se nemůže dostat ke svým zásobám, které čítají asi 750.000 kusů. Podle Zimové firma přizvala k jednání s čínskou stranou i českou ambasádu. "Vypadá to, že tam naše zásoby pořád jsou. Nemyslím si ale, že je to zboží, které bychom měli mít zítra v ruce, moc na to nespoléháme," řekla Zimová.

Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko. Měsíc po návratu si musí ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) počkat turisté, kteří se vrátili z kterékoliv evropské země mimo Slovenska. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a Thomayerově nemocnici platí omezení jen na Itálii. Vyplývá to z informací pro dárce krve na webech nemocnic. Omezení zavádějí i některé komerční centra pro darování plazmy.

V hotelu na Tenerife izolovaném kvůli koronaviru panuje nejistota

Tisícovka turistů, kteří jsou uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife, stále neví, jak dlouho tam budou prakticky uvězněni. Hotel je v izolaci kvůli dvěma italským turistům, kteří tam trávili dovolenou a nyní jsou v místní nemocnici, protože se u nich prokázal nový typ koronaviru. Někteří hosté mají obavy, že se v hotelu nakazí. Například český turista Michal řekl ČTK, že tam přitom na dovolenou přijel teprve v pondělí. "Jsme zavření na pokoji a čekáme, co bude. Je to šílený pocit nevědět, jestli se nakazíme, nebo ne. Navíc jsme tu s malou dcerkou," popsal ČTK situaci v hotelu H10 Costa Adeje Palace turista Michal, který si nepřál uvádět své příjmení.

"Brzy ráno jsme šli s malou dcerkou ven, protože nemohla spát a na recepci už lítali s rouškama a hnali nás, ať se vrátíme do pokoje," popsal ČTK otec pětileté dcery. V areálu hotelu se podle něj pohybovat lze, ale ven se jít nedá. Hotel je od rána uzavřen a hlídán policií. Češi jsou v kontaktu s konzulátem České republiky. Podle cestovní kanceláře Canaria Travel CZ je v hotelu šest českých turistů.

Z Číny se vrátili téměř všichni studenti UP, zákaz i pro Írán

Osmiproudé liduprázdné ulice, ochranka s teploměry na veřejných místech či všude přítomné roušky doprovázely nedávný pobyt olomouckého pedagoga Michala Müllera v Číně. Za svou přítelkyní z Univerzity Palackého přijel zrovna v době, kdy se v zemi objevily první příznaky koronaviru. Oba se nakonec vrátili přes Dubaj domů, po povinné domácí karanténě již pedagog opět učí. Jeho přítelkyně ukončila studijní pobyt v Číně na výzvu olomoucké univerzity předčasně, stejně jako dalších 42 jejích kolegů. Kromě Číny univerzita zakázala výjezd či příjezd akademiků také z Íránu.

Zhruba 50 středoškoláků a studentů či zaměstnanců vysokých škol má se stipendijním programem Erasmus naplánovaný jarní semestr v Lombardii či Benátsku, kde se v posledních dnech začala rychle šířit nákaza koronavirem. Někteří z nich již do Itálie vycestovali. Pokud zatím ne, měli by svou cestu zrušit či odložit. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Domu zahraniční spolupráce (DZS) Lucie Durcová. Pražské vysoké školy jsou se studenty v kontaktu a informují je o možnostech předčasného ukončení pobytu. Po návratu do ČR by měli zůstat dva týdny v domácí karanténě.

ČR udělá maximum pro začátek jednání o rozšíření EU

Česko udělá maximum pro to, aby Evropská unie za měsíc zahájila přístupové rozhovory se Severní Makedonií a s Albánií. Obě země splnily nutné podmínky, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání se severomakedonským protějškem Nikolou Dimitrovem. Podle Dimitrova je třeba posunout vztahy s EU na novou úroveň poté, co Severní Makedonie ztratila celé desetiletí kvůli sporu o název země. Evropská rada původně měla o zahájení přístupových rozhovorů rozhodnout už loni v říjnu, především kvůli nesouhlasu Francie ale toto rozhodnutí nepadlo. Šéfové států a vlád by se měli k otázce vrátit na březnovém summitu EU. Česko dlouhodobě podporuje rozšíření EU o země západního Balkánu.

Zpráva Charity: Lidé v tísni mají v ČR ztížený přístup k pomoci

Lidé v tísni mají v Česku ztížený přístup k pomoci. Dostupného bydlení a sociálních služeb je nedostatek. Úřady práce nejsou nastaveny tak, aby s klientem jeho situaci individuálně řešily. Chybí školky i dlouhodobá zdravotní péče. Závěry zprávy Caritas Cares 2019 o dostupnosti služeb pro zranitelné představili v Praze zástupci Charity ČR a Caritas Europe. Zprávu evropská charita vydává pravidelně. Nyní se na ní podílelo 16 zemí. Charita ČR je největším poskytovatelem sociálních služeb v Česku, zajišťuje jich pětinu.

Jak uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, problém představuje hlavně nedostupnost bydlení, na které řada lidí kvůli rostoucím cenám a nájmům nedosáhne. "Zákon se řeší 15 let. Zda je to politikum, záměr, neochota, je otázka na politiky," dodal šéf charity. Podle zprávy nejsou služby úřadů práce nastaveny tak, aby klientovu situaci řešily. Úřední postup bývá složitý, chybí individuální přístup. Nedostatečná je nabídka bydlení i předškolní péče pro děti z rodin bez jistého bydlení či s jinými potížemi. Služby pro lidi bez domova nestačí na pokrytí potřeb.

Dnes je Popeleční středa, křesťanům začíná čtyřicetidenní půst

Dnešní Popeleční středou začíná křesťanům čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Období přípravy na největší křesťanské svátky přichází po masopustu. Lidé by měli v jídelníčku vynechat maso nebo se vzdát dočasně věcí, na které jsou zvyklí a které jim ulehčují život. Smyslem půstu, který zná nejen křesťanství, ale i judaismus a islám, je duchovní očista. Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu." Název popelec pochází z 10. století, kdy se udílel kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím.

Do genové banky na Špicberkách přispěla i ČR 95 vzorky semen

Mezi desetitisíci novými vzorky, které byly v úterý uloženy do největší světové banky rostlinných semen na arktických Špicberkách, bylo i 95 vzorků z České republiky. Informovalo o tom české ministerstvo zemědělství. Obří podzemní sklad na norském souostroví Špicberky může celkem pojmout zhruba 4,5 milionu vzorků a v současné době jich je tam už kolem milionu. V úložišti jsou semena udržována při stále teplotě minus 18 stupňů Celsia. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů. Jsou přitom 130 metrů nad úrovní moře. V tomto globálním úložišti 1263 jedinečných druhů a odrůd zemědělských plodin z českého Národního programu rostlin.

Vědci z ČVUT získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů

Čeští vědci z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech. Týmu se kromě toho podařilo získat také první a druhé místo ve dvou dílčích disciplínách. Vědci získali odměnu ve výši 250.000 dolarů (5,8 milionu korun). Přístroje vědeckých týmů musely v závodech najít a likvidovat balónky umístěné ve vzduchu, stavět zeď, či hasit požár. Na konci soutěže pak účastníky čekala závěrečná hlavní disciplína, která kombinovala prvky všech předchozích. V ní se technikům z ČVUT podařilo zvítězit.

"Věděli jsme, že soutěž bude náročná, bude vyžadovat velkou přípravu, takže 36 dní před soutěží jsme se přesunuli do Spojených arabských emirátů, kde jsme trénovali v poušti," řekl Vojtěch Spurný, jeden z členů úspěšného týmu. Za úspěch český tým vděčí také takzvanému multirobotickému přístupu, který podle Spurného čeští vědci použili jako jediní z celkových 31 týmů z univerzit po celém světě. Jejich drony, které létají samostatně s využitím počítačových senzorů, spolu totiž spolupracovaly a zastávaly dílčí úlohy, čímž se jim podařilo splnit zadané úlohy rychleji a účinněji.

Tři kostry staré 1000 let v základech zámku v Břeclavi

Archeologové objevili v základech břeclavského zámku kosterní pozůstatky tří lidí. Jsou staré asi 1000 let, řekl ČTK David Mahovský z břeclavské radnice. Kostry byly v těsné blízkosti a v extrémních pozicích. Podle archeologa Miroslava Dejmala mohli být lidé svázaní a mohlo jít o násilnou smrt. Archeologové budou nález dál zkoumat. Podle Mahovského zatím nelze říct pohlaví ani další podrobnosti. Vše bude předmětem dalšího zkoumání. Napříč přes všechna těla jsou zbytky velkého kovového předmětu, který se nám dosud nepodařilo identifikovat," uvedl Dejmal. Podle něj je to z celostátního pohledu vzácný nález.

Podle Dejmala byli lidé umístěni na podloží vysypaném kamením. "Nikde v Břeclavi zdroje kamení nejsou, proto pracujeme s hypotézou, že sem byly dovezeny z Pohanska, kde lidé rozebrali již zaniklé hradisko. Celá hradba je jinak ze dřeva a hlíny," doplnil archeolog. I když na pozůstatky působil tlak a hradba v minulosti hořela, jsou kostry dobře rozpoznatelné. "Podle genetického rozboru chceme zjistit, jestli nešlo o příbuzné, jestli trvale žili zde, nebo pochází odjinud. V té době totiž bylo běžné otroctví. Je možné, že tito lidé mohli být třeba zotročenými válečnými zajatci," řekl Dejmal.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, místy dešťové nebo smíšené přeháňky. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, na východě až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

26-02-2020