Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-04-2020

Nakažených koronavirem je přes 6 tisíc

Počet vyléčených z nemoci covid-19 způsobované koronavirem stoupl v Česku od pondělního večera o čtvrtinu na 642. Úmrtí lidí nakažených koronavirem přibylo o více než desetinu na 161. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Množství potvrzených případů covid-19 v republice se za dnešek zvýšilo o 42 na 6101. Nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem ze všech regionů v Česku je nadále v Praze, a to 1456. V hlavním městě je také největší podíl nakažených v přepočtu na obyvatele. Na každých 100.000 obyvatel Prahy připadá zhruba 107 zaznamenaných případů covid-19.

Lavrova pohoršilo odstranění Koněvovy sochy

Za pobuřující a cynické označil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov počínání úřadů v Praze, které před jedenácti dny nechaly odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Tento čin představuje porušení bilaterální smlouvy, řekl Lavrov podle agentury TASS ruským a zahraničním novinářům. "Doufáme, že česká strana si uvědomí rizika dalšího vyostřování této situace," dodal Lavrov. Česká strana ujišťuje, že Koněvova socha byla majetkem Prahy 6, ale podle Lavrova tomu tak nebylo a socha byla v republikovém registru jako památečný objekt.

Sochu maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, odstranila radnice Prahy 6 začátkem tohoto měsíce. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice k tomu využila nynější nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii. Proti tomuto postupu protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. TASS připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin 7. dubna podepsal zákon, umožňující trestní postih za ničení či poškozování pomníků zvěčňujících památku padlých při obraně vlasti. České ministerstvo zahraničí minulý týden označilo stíhání české samosprávy ruskými úřady za nepřípustné a upozornilo, že příslušné ruské zákony nejsou v Česku vymahatelné.

MMF: Česká ekonomika letos kvůli koronaviru klesne o 6,5 procenta

Česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. V jarním výhledu světové ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Pokud se prognóza naplní, bude to znamenat zdaleka nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009. Na příští rok už ale fond očekává citelné oživení, růst hrubého domácího produktu (HDP) by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta.

V regionu střední, východní a jižní Evropy letos čeká masivní hospodářský propad zejména Chorvatsko, pro které je důležitý turistický sektor. Právě na ten pandemie doléhá obzvlášť tvrdě. Hlubokému propadu se zřejmě nevyhnou ani pobaltské státy. Eurozóna podle MMF letos vykáže propad o 7,5 procenta, nejdramatičtější vývoj ekonomové fondu čekají v Itálii, kde předpovídají propad o 9,1 procenta. V Německu čekají hospodářský propad o sedm procent, ve Francii o 7,2 procenta. Spojené státy, tedy největší ekonomika světa, podle měnového fondu letos vykážou propad o 5,9 procenta. Po něm by ale měl příští rok přijít vzestup o 4,7 procenta. Z velkých ekonomik by se propadu měla vyhnout Indie i Čína, i tyto země ale zaznamenají prudké zpomalení tempa růstu.

Automobilka Hyundai obnovila výrobu, TPCA prodloužila odstávku

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku po třítýdenní odstávce zapříčiněné pandemií nového typu koronaviru jako první velký podnik v Česku obnovila výrobu. ČTK to řekl její mluvčí Pavel Barvík. Zpočátku se v továrně i kvůli hladkému náběhu výroby bude místo obvyklých tří pracovat jen na dvě směny. "Začínáme pozvolna, to znamená ranní a odpolední směnou. To nám umožňuje větší flexibilitu, co se týká logistiky a veškerých procesů. V případě, že by někdo chyběl, můžeme doplnit zaměstnance z nočních směn," řekl Barvík. Zaměstnanci, na které v daném týdnu vyjde noční směna, zůstanou doma a dostanou náhradu mzdy ve výši 70 procent průměrného výdělku. V souvislosti s aktuální situací firma přijala opatření pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců. Několikrát denně se bude desinfikovat areál závodu, k desinfekci se bude využívat i čas noční směny.

Naopak automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii koronaviru. Výrobní linky by se měly v Kolíně rozjet v pondělí 4. května, řekl ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. Původně byl návrat zaměstnanců plánován na pátek 17. dubna. Výroba v kolínské automobilce se zastavila 18. března před půlnocí. S odstávkou kvůli koronaviru se spojila také plánovaná technologická odstávka. Zaměstnanci automobilky budou po dobu odstávky výroby kompenzováni kombinací 85 procent platu a přesunutím směn na dobu po odstávce. V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku.

PwC: Čtyři z pěti českých firem očekávají pokles příjmů či zisků

Téměř čtyři pětiny českých firem očekávají kvůli pandemii nemoci covid-19 pokles příjmů nebo zisků. Více než polovina firem ale zároveň věří, že kdyby mimořádná opatření nyní skončila, vrátil by se do tří měsíců jejich byznys do normálu. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC, ve kterém minulý týden odpovídali finanční ředitelé firem z 21 zemí. Celkem 80 procent světových finančních ředitelů uvádí, že covid-19 způsobí pokles jejich příjmů nebo zisků. V Česku je toto číslo velmi podobné celosvětovému průměru, činí 79 procent.

"Dopad na firmy je obrovský a bezprecedentní. Továrny největších výrobců se zastavily, narušily se dodavatelské řetězce, zamrzla poptávka," komentoval čísla partner PwC ČR Petr Smutný. Rozdíly mezi zeměmi vidí v jejich připravenosti. "V Německu je jasný plán a tamní podnikatelé mají důvěru ve státní instituce, které se chovají předvídatelně a transparentně," podotkl. Nejčastější obava českých finančních ředitelů pramení z toho, že světová ekonomika upadne do recese (79 procent), následuje obava z finančních dopadů, jako je třeba nedostatek likvidity a kapitálových zdrojů (47 procent) a na třetím místě je obava z poklesu nálady spotřebitelů a s tím spojeného poklesu poptávky (41 procent). Tato trojice největších obav kopíruje i globální pořadí.

Velikonoční útrata Čechů za hobby vzrostla na 552 milionů Kč

Češi přes Velikonoce v hobbymarketech a prodejnách jízdních kol, které se po nuceném uzavření od čtvrtka znovu otevřely veřejnosti, utratili zhruba 552 milionů korun. Je to o 61 procent více než loni, vyplývá ze statistiky společnosti Global Payments, přes jejíž platební terminály v České republice se uskuteční třetina plateb českých hobbymarketů a cykloobchodů. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Ondřej Holoubek. V České republice kvůli vládním opatřením je od 14. března uzavřená většina prodejen. Postupně se režim uvolňuje a před Velikonocemi dostaly výjimku hobbymarkety, kde mohli dosud nakupovat jen podnikatelé, a prodejny jízdních kol.

Inflace bude podle analytiků dále klesat

Meziroční inflace se bude kvůli zlevňování ropy i postupnému poklesu ekonomiky snižovat i v dalších měsících, uvedli analytici oslovení ČTK. Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 procenta z únorových 3,7 procenta. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje.

"V červnu už může být inflace hluboko pod trojkou, v závěru roku dokonce pod dvěma procenty. Otázkou je, jak rychle se do ní začne promítat nižší nájemné v Praze, ceny zájezdů, které se nemusí vůbec realizovat, nebo například ceny v obchodech a dalších službách, které mají pozastavenou činnost," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. "Měnová politika nyní musí reagovat především na prudký pokles ekonomické aktivity. Proto úrokové sazby klesly a budou nejspíše dále klesat. S inflací se nyní ČNB nemusí trápit," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

České aerolinie by měl podle Schillerové koupit stát

Stát by měl podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) koupit České aerolinie (ČSA). Řekla to Hospodářským novinám. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) již dříve připustili, že by stát mohl do klíčových podniků vstoupit, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Ministryně preferuje podnikům pomoci stejnou formou jako americká centrální banka, která v krizové době do strategických podniků vstoupila a později podíl zase prodala.

V Praze přistálo letadlo s Čechy z Austrálie a Nového Zélandu

V Praze přistálo letadlo s více než 300 českými občany, kteří se vrátili z Austrálie a Nového Zélandu. České ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že nynější evakuace byla posledním repatriačním letem, který pořádá. Na palubě letadla bylo i 35 občanů dalších evropských zemí. Letadla nejprve přepravila evakuované z Austrálie a z Nového Zélandu do Soulu, odkud pak přímým letem pokračovali do Prahy.

"Na palubu letadla se dostali všichni Češi, kteří byli v Austrálii nebo na Novém Zélandu v nouzi. Tedy všichni turisté, studenti a lidé, kterým končila víza," uvedl o víkendu ministr zahraničí Tomáš Petříček. Evakuaci z opačné strany světa označil za organizačně i finančně nejnáročnější repatriační let, který ministerstvo zahraničí uspořádalo. Cestující za letenku zaplatili 700 eur (zhruba 18.000 korun). V současnosti už diplomacie další pořádání zvláštních letů nepořádá. Češi v zahraničí se ale mohou ve spolupráci s ambasádami dostat i do repatriačních letů organizovaných jinými evropskými státy, pokud to umožní kapacita letadel. České zastupitelské úřady také pomáhají občanům s organizováním návratu do vlasti pomocí komerčních spojů.

Vojtěch: Hranice se určitě neotevřou dříve než v červnu

Hranice se určitě neotevřou dříve než v červnu, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Bude záležet i na situaci v jiných zemích. Kabinet se podle Vojtěcha otázkou příliš nezabýval, nechce dávat predikce nepodložené odborným názorem. Ode dneška mohou Češi v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Do ciziny mohou jet například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu.

První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy. Osoby, které vycestují v odůvodněných případech z ČR, policie zaeviduje. Až na výjimky budou muset po návratu do čtrnáctidenní karantény.

Vláda: Do července se výuka do škol v plném rozsahu nevrátí

V plném rozsahu se do července výuka do škol nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně. Nejméně počítá návrh na uvolnění škol a školských zařízení s návratem žáků 2. stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků. Nejdřív by se už příští týden mohli studenti vrátit na vysoké školy, to ale pouze omezeně studenti posledních ročníků při společných aktivitách nejvýše pěti. Mohly by se tak konat například státnice či rigorózní zkoušky, uvedl po jednání vlády ministr Robert Plaga (ANO). Plaga zdůraznil, že otevírání škol se řídí rozhodnutími ministerstva zdravotnictví. Školy vláda kvůli šíření epidemie nového typu koronaviru uzavřela 11. března.

Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Výuka na prvním stupni bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou. O nošení roušek má rozhodnout v hodině učitel, povinně je budou žáci nosit ve společných prostorách škol. S prvními maturitami počítá ministerstvo školství po 1. červnu. V červnu se odehrají také přijímací zkoušky na střední školy a formou třídních hodin či konzultací by se do škol mohli v posledním měsíci školního roku vrátit i žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci mimo závěrečný ročník. Pro ně bude ale do konce roku převažovat výuka na dálku, uvedl ministr.

Průzkum: Téměř třetina zdravotně postižených nemá dostupnou péči

Téměř třetina lidí s postižením či chronickým onemocněním, kteří se neobejdou bez pomoci, nemá nyní kvůli nařízeným omezením proti šíření koronaviru dostupnou péči. Omezeně se k ní dostane šest z deseti potřebných. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky na tiskové konferenci zveřejnila Aliance pro individualizovanou podporu (AIP). Podle ní by bylo potřeba mimo jiné posílit služby v terénu a zajistit ochranné pomůcky i testování. Zhruba polovina dotázaných také uvedla, že zřejmě brzy nezvládnou hradit potraviny, léky či nezbytné služby. Pětina odpověděla, že se v nejbližší době bez finanční pomoci neobejde.

"Několik týdnů jsou zavřené sociální a rehabilitační služby, speciální školy. Tento stav je nadále neúnosný," uvedla předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. Podle expertů je velká část pečujících na hranici svých psychických, fyzických i finančních sil a je potřeba, aby ministerstva i obce problém řešily. Aliance zastřešuje čtyři desítky expertů a organizací na pomoc postiženým. Výsledky průzkumu před velikonočními svátky poslala vládě, krizovému štábu, ministerstvům, krajům a dalším institucím. Na reakce zatím čeká.

Nadšenci zprovoznili u Ptenského Dvorka samoobslužnou pivní budku

Vlastnoručně načepovaným pivem či limonádou se mohou v době zavřených restaurací osvěžit výletníci a obyvatelé v malé obci Ptenský Dvorek na Prostějovsku. Na jejím okraji nadšenci v čele s místním hospodským zprovoznili samoobslužnou pivní budku. Zájem o lahodný mok předčil očekávání konstruktérů dřevěné budky s výčepem. Její tvůrci nyní dohlížejí na to, aby provoz netradičního občerstvení byl v souladu s preventivními opatřeními a kolem pípy se neshlukovali lidé. "Pivní budku jsme otevřeli v neděli odpoledne. Lidé si zatím načepovali 320 piv a vypili dvě bečky sodovky," řekl ČTK provozoval restaurace a jeden z konstruktérů pivní budky Zdeněk Bábek.

Dřevěná budka je vybavena výčepním zařízením, dávkovačem plastových kelímků, dezinfekcí i gumovými rukavicemi. Za načepované pivo a limonádu lidé platí stanovenou částku do instalované kasičky. Pivo si od neděle do budky chodí čepovat někteří místní, výčepního zařízení se ale nejčastěji chopí výletníci a cyklisté, kteří projíždí kolem. Počtem prodaných piv se samoobslužná dřevěná budka zatím vyrovná dni s lepší návštěvností v místní hospodě. Provoz pivní budky v pondělí přijela zkontrolovat policie a podle Bábka neshledala žádný problém s dodržováním bezpečnostních pravidel, která byla zavedena kvůli epidemii koronaviru.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, postupně v polohách pod 500 m přechod sněhových přeháněk v dešťové nebo smíšené. Od severozápadu ustávání srážek a večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C.

14-04-2020