Denní souhrn zpráv

Ministerstvo prodlouží program příspěvků pro živnostníky až do konce omezení

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, budou dostávat jednorázový příspěvek i po 30. dubnu. Měl by jako nyní činit 500 korun za den. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla, že v pondělí vládě předloží návrh zákona, který umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června.

Od minulého týdne mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem žádat za období od 12. března do 30. dubna o příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. O příspěvek je již nyní možné požádat do 29. června. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ. Finanční správa k dnešnímu dni přijala 196.517 žádostí.

MZ: Prodejci s obchody nad 200 m2 si je budou moci zmenšit páskou

Prodejci s obchody nad 200 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají samostatný vstup z ulice, budou moci otevřít už 27. dubna. Prodejní plochu si totiž budou moci zmenšit vytýčením, například páskou. V dokumentu pro uvolňování opatření to na svém webu uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Harmonogram vlády kritizují zástupci podnikatelů. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je uvolňování velmi pomalé, nebylo konzultováno s podnikateli, navíc ho považuje za nelogický. Od 9. dubna totiž mohou být otevřené hobbymarkety, které patří k největším prodejnám na trhu, uvedl dříve. Vládní plán ostře kritizují také zástupci obchodních center, kteří ho považují za diskriminační.

Nábytkářské řetězce působící na českém trhu se spojily a žádají vládu o přehodnocení harmonogramu otevírání obchodů a služeb. Chtějí být zařazení do první vlny, která byla stanovena na 20. dubna, vláda s nimi ale počítá až v poslední etapě od 8. června. Jsou schopna dodržet veškerá předepsaná bezpečnostní a hygienická opatření. Současný plán není podle nich spravedlivý. Dnes proto vládě odeslaly otevřený dopis. Harmonogram podle nábytkářských řetězců není dobře nastaven, když už minulý týden mohly být otevřeny hobbymarkety. V některých přitom tvoří většinu sortimentu nábytek a příslušenství do domácnosti. Tímto postupem je tak podle nich narušována hospodářská soutěž.

Lidé mohou žádat o odklad splátek úvěrů, Zeman zákon podepsal

Lidé i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení si budou moci vybrat, o přerušení ale musí požádat. Moratorium svým podpisem vládního návrhu zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů umožnil prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V případě jednotlivců má být podle zákona odloženo splácení úroků i jistiny, ale úročení poběží dál. U firemních úvěrů bude pozastaveno jen splácení jistiny. Splátky bude možné odložit u spotřebitelských i podnikatelských úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných před 26. březnem, které byly čerpány po tomto datu.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ve čtvrtek uvedl, že poprvé bude možné podle zákona odložit splátku až za květen, nikoli za duben. Moratorium se naopak nemá vztahovat na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

Nakažených koronavirem je přes 6400

Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se blíží tisícovce. Od čtvrtečního večera se uzdravilo dalších sedm lidí, celkem jich je podle ministerstva zdravotnictví 979. Zemřelých v nemocnicích je 170, proti čtvrtku o jednoho více. Potvrzených případů nákazy je 6437. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30. Laboratoře ve čtvrtek provedly opět přes 8300 testů. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl ve čtvrtek o 132. Denní nárůst byl tak nižší než ve středu, kdy přibylo 160 nakažených. Denní přírůstek nakažených se dál drží na nižších úrovních než před Velikonocemi, kdy laboratoře vyhodnocovaly podobný počet testů, tedy přes 8000.

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání japonského léku na covid-19. Léčivou látku favipiravir prodávanou jako lék na chřipku Avigan, jehož použití pro nemocné novým typem koronaviru bude experimentální, bude možné pacientovi podat na základě jeho informovaného souhlasu. V Česku se používají i další experimentální přípravky na covid-19. Pro jednoho českého pacienta byl schválený americký lék remdesivir. Nemocnice používají i látku hydroxychlorichin a připravuje se použití krevní plazmy s protilátkami od již vyléčených pacientů.

ČR poslala Rusku nótu kvůli incidentu v Petrohradu

Česká diplomacie poslala nótu ruskému ministerstvu zahraničí kvůli čtvrtečnímu incidentu před generálním konzulátem v Petrohradu. Kritizuje, že ruská policie neinformovala zastupitelský úřad o řešení situace s demonstranty, kteří před konzulátem demonstrovali proti odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze a zapálili přitom dýmovnici. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Před dvěma týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina osob v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Misi EU v Mali povede od června český generál Ridzák

Vojenskou misi Evropské unie v Mali povede od 12. června půl roku český brigádní generál František Ridzák. Do čela západoafrické mise se 600 unijními vojáky jej jmenovala Rada EU. Třiapadesátiletý generál dosud působil jako ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů. Čeští vojáci v Mali budou sloužit v rámci mandátu schváleného vládou i parlamentem. Česká armáda by na jeho základě mohla do země vyslat až 120 vojáků. V současné době v zemi působí jednotka, která se stará o ochranu velitelství i výcvikového kempu v Koulikoru asi 60 kilometrů od hlavního města Bamako. Hlavním úkolem mise je pomoc při budování a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům.

Přijímací zkoušky na VŠ budou nejdříve 15 dnů po otevření škol

Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy je budou moci s ohledem na epidemii koronaviru uspořádat vedle prezenční formy i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Předpokládá to vládní návrh zákona, který schválil Senát hlasy všech přítomných členů. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Vysoké školy budou moci také prodloužit akademický rok. Dostanou navíc možnost odpustit studentům poplatky za příliš dlouhé studium. Některé vysoké školy už avizovaly, že kvůli epidemii budou muset zkoušky posunout. Termíny přijímacích zkoušek určuje každá vysoká škola sama, za standardního stavu je musí vyhlásit alespoň čtyři měsíce předem. Kvůli opatřením proti koronaviru to nemohou splnit, a zákon proto lhůtu zkracuje na 15 dnů.

Maturitní zkoušky by se podle jiné úpravy, která už byla přijata, měly konat 21 dnů po znovuotevření škol. Pokud se ale školy neotevřou do června, zkoušky na maturitním vysvědčení nahradí průměr známek z posledních tří vysvědčení střední školy. Za současné situace s ohledem na plán otevírání škol počítá ministerstvo školství s prvními maturitami po 1. červnu.

Babiš: Od 27. dubna budou zřejmě možné bohoslužby, od 8.června neomezeně

Stát zřejmě umožní od 27. dubna za určitých podmínek konání veřejných bohoslužeb a náboženských obřadů. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl Rádiu Z, že podle jeho návrhu by se bohoslužby zpočátku mohly konat za účasti nejvýše 15 osob, od 11. května třiceti a od 25. května maximálně padesáti lidí, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Od 8. června by už akce v kostelech neměly být omezeny počtem účastníků. Premiér řekl, že návrh projednal s kardinálem Dominikem Dukou i náměstkem ministra zdravotnictví, epidemiologem Romanem Prymulou, jednat o tom bude ještě vláda.

Ekumenická rada církví (ERC) a Česká biskupská konference (ČBK) se tento týden obrátily na premiéra, představitele vlády a krizový štáb s žádostí, aby se mohly konat veřejné bohoslužby při zachování preventivních opatření. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se letos slavily ve zvláštním režimu Velikonoce, hlavní křesťanské svátky. Lidé je trávili doma, sledovali bohoslužby on-line a nemohli navštěvovat chrámy k tradičním setkáním.

Senát umožnil pokutovat přestupky ohledně koronaviru až v květnu

Senát umožnil přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10.000 korunami lidi, kteří poruší opatření proti šíření koronaviru. Policisté a strážníci tuto možnost dostanou ale až nejdříve v květnu, pokud opatření budou platit i příští měsíc. Horní komora totiž normu neschválila, neodmítla ani nijak neupravila. Zákon tak dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, ale až po uplynutí ústavou stanovených 30 dnů, které má Senát na projednávání zákonů. Tato lhůta uplyne 9. května, tedy po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který byl prodloužen do konce dubna.

Kritici poukazovali na to, že opatření vlády i ministerstva zdravotnictví nejsou jednoznačná, nemají jasný výklad a že pokutování na místě otvírá prostor pro korupci. Podle Václava Lásky (Senátor 21) k rozdílnému výkladu přispívají členové vlády, kteří opatření vykládají rozdílně. Podle bývalého policejního prezidenta a předsedy senátorů ODS Martina Červíčka by vláda získala pro zákon větší podporu, pokud by umožnila pokutovat na místě pouze jasně vymezené nejzávažnější přestupky.

Centrální banka v reakci na Babiše zdůraznila svou nezávislost na vládě

Česká národní banka se ohradila proti slovům premiéra Andreje Babiše (ANO), že by se mohla se státem podělit o svůj zisk a mohla dál snížit úrokové sazby. Nezávislost tisku, soudů a centrální banky je jedním ze znaků vyspělosti demokracie, uvedla ČNB. "Česká národní banka, bankovní rada ani žádný člen bankovní rady ze zákona nesmějí přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta, vlády, parlamentu, správních úřadů ani jiného subjektu," zdůraznila mluvčí banky Markéta Fišerová. Dodala, že nezávislost je vedle otevřenosti a odbornosti jedním ze tří základních principů fungování ČNB.

Centrální banka uvedla, že není jasné, jaký zisk měl Babiš na mysli. Poukázala na to, že bankovní rada ČNB rozhodla 19. března o tom, že loňský zisk 57,9 miliardy korun využije na úhradu části účetní ztráty z minulých let. ČNB v březnu snížila úrokové sazby dvakrát s cílem zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. O případných dalších opatřeních na stabilizaci ekonomiky bankovní rada rozhodne pouze na základě svého uvážení, uvedla ČNB.

Hamáček chce před zmírněním zákazu cestování znát data od expertů

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. Až poté je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal twitteru. Kritizoval protichůdná vyjádření k tématu. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu v České televizi řekl, že se pravidla pro vycestování zřejmě zmírní, koncem března přitom prohlásil, že cesty do zahraničí mohou být omezeny i v příštím roce či dvou. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala kvůli pandemii koronaviru zhruba v polovině března. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi zmenší. Premiér Andrej Babiš si myslí, že zabývat se teď otevřením hranic je předčasné.

Chorvatsko plánuje v létě otevřít přístavy a některé kempy i hotely na odlehlejších místech, aby turistická sezona přinesla alespoň nějaké tržby. Novinářům to řekl chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli. Zda k Jaderskému moři budou moci i čeští turisté nezáleží podle něj na jejich přání a na chorvatském turistickém sektoru, ale na krizových štábech a vládách dotčených zemí, napsal server Total Croatia News. Cappelli, kterého cituje deník Jutarnji list, připomněl, že české cestovní kanceláře přišly s plánem zřídit silniční a letecké koridory pro zdravé turisty, kteří by po návratu z Chorvatska nemuseli do karantény.

Rychlobruslařka Sáblíková si při tréninku zlomila nohu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si při tréninku zlomila nártní kost na pravé noze a bude mít čtyři týdny sádru. Trojnásobná olympijská vítězka se zranila při běhu. "Když jsem přeskakovala potůček, tak jsem při doskoku špatně došlápla a zlomila si kost, která vede od malíčku k patě. Takže jsem dostala na čtyři týdny sádru," uvedla dvaatřicetiletá královna dlouhých tratí v tiskové zprávě. "Není toho moc, co teď můžu dělat: pár posilovacích cviků, dřepy na jedné noze," řekla Sáblíková. Do začátku nové sezony má ale rodačka z Nového Města na Moravě daleko, takže by vynucená pauza neměla být velkým problémem.

Na sněhovém poli Mapa republiky zůstává přes osm metrů sněhu

Letošní zima byla na sníh skoupá, přesto na sněhovém poli zvaném Mapa republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) naměřili 8. dubna maximální výšku sněhové pokrývky 9,5 metru. Množství uloženého sněhu v této sledované lokalitě odpovídá mírnému podprůměru posledních let. ČTK to sdělili zástupci Správy KRNAP. Mapa republiky bývá místem, kde na české straně Krkonoš zůstává sníh nejdéle.

Sníh v lokalitě na jižním svahu Studniční hory zůstává dlouho díky modelaci terénu a větrným proudům, v zimě se na tomto místě ukládá velké množství sněhu. "Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, posléze odtává Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Na hřebenech Krkonoš je i přes poměrně teplé počasí v podhůří místy až 80 cm sněhu, méně je ho na jižních a slunných svazích, například jižní svahy Sněžky a Kozích hřbetů jsou bez sněhu.

Počasí - padaly rekordy

Bude jasno až polojasno, místy přechodně oblačno. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C, na severu a severovýchodě 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C, na Šumavě kolem 15 °C.

V Česku ve čtvrtek padly teplotní rekordy téměř na pětině stanic měřících alespoň 30 let. Nové maximum zaznamenalo 30 míst. Nejtepleji 24,6 stupně Celsia teploměr ukázal v Plzni Bolevci. Víc než 24 stupňů meteorologové naměřili také na dalších šesti stanicích. Počasí s maximálními teplotami nad 20 stupňů Celsia má pokračovat i v dalších dvou dnech, od neděle se bude podle předpovědi mírně ochlazovat.