Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-05-2020

Prymula: Chytrá karanténa odhalí dvě třetiny kontaktů nemocného

Hygienici by za pomoci chytré karantény měli být schopni zjistit zhruba dvě třetiny lidí, se kterými přišel pacient nakažený novým koronavirem do styku. ČTK to řekl náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Projekt takzvané chytré karantény spustila vláda dnes naplno v celé České republice. Podle Prymuly se podařilo vyřešit naprostou většinu problémů, se kterými se dříve potýkal. Systém chytré karantény používá k odhalování nových případů nemoci covid-19 moderní technologie, například údaje z mobilních telefonů. Takzvaná vzpomínková mapa vytvořená z dat mobilního operátora a platební karty, která ukáže místa pohybu za posledních pět dní, pomůže nakaženému člověku vzpomenout si na rizikové kontakty. Na bázi pohovoru a mapy by pak podle Prymuly měli hygienici dokázat zachytit 67 procent kontaktů. Hygienici však mohou data od operátorů použít jen v případě, že s tím dá nemocný souhlas.

Při uvolňování plošných opatření v České republice roste důležitost odpovědnosti jednotlivců v boji proti šíření covidu-19. Opatření proti novému koronaviru by neměla být v budoucnosti celoplošná, ale namířená na konkrétní místa jeho výskytu. Na tiskové konferenci to uvedli náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar. Prymula novinářům řekl, že celoplošná opatření před dvěma měsíci zabránila exponenciálnímu rozvoji epidemie ve chvíli, kdy nemoc lidé do Česka přiváželi z dovolených v Itálii a Rakousku. "Myslím, že se to beze zbytku podařilo," uvedl. Výsledkem jsou nicméně výrazné dopady na ekonomiku, izolace lidí a jejich psychické problémy či omezení jiné zdravotní péče, připustil.

Proto v současnosti nastupuje rozvolňování plošných opatření, které umožňuje epidemiologická situace. "Ale virus nespí, stále tu je a v různých lokalitách vidíme, že k šíření dochází," uvedl Prymula. Poukázal na neobvyklé chování koronaviru, který se šíří velice rychle v uzavřených zařízeních a rodinách. Stát se tak chce zaměřit na komplexní testování všech lidí v zasažených oblastech či zařízeních, kde se virus objeví. Maďar apeloval na každého, aby při příznacích nemoci zůstal doma, nejezdil hromadnou dopravou a nechodil na veřejná místa či na nákup.

Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 17. května

Nouzový stav v celé České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny tak rozhodla vláda. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) po zasedání uvedla, že kabinet aktuálně nepočítá s žádostí o další prodloužení, záviset to ale bude na epidemiologické situaci. Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí především v oblasti obchodu a služeb. Sněmovna však na návrh KSČM souhlasila jen s prodloužením do 17. května, což vláda využila. Kabinet chce další trvání restrikcí zajistit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že zákon bude střídmý a kompetence resortu jen zpřesní. Novela má dát ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekce. Schillerová zdůraznila, že zákon by neměl dávat ministerstvu možnost zasahovat do závažných opatření, jako je například omezení svobody pohybu či uzavření hranic. "Je s podivem, že všichni komentují ten zákon, byť ho ještě neviděli," uvedla.

Od 11. května se budou moci konat akce s účastí do 100 lidí

Od 11. května se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Opatření se týká i provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, spadat do této kategorie budou i svatby. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud platí limit deseti osob, na základě debat epidemiologů je podle Vojtěcha možné dosavadní opatření proti šíření koronaviru rozvolnit. Od 11. května se podle dřívějšího plánu vlády otevírají všechny obchody v nákupních centrech, zahrádky restaurací, kadeřnictví a kosmetická studia, muzea a galerie, zahrady zámků a hradů a venkovní prostory pro trénink sportovců profesionálů. Vojtěch řekl, že k venkovním sportovištím pro trénink se 11. května otevřou i vnitřní prostory.

Herci a muzikanti také budou moci při vystupování a natáčení přestat od pátku za určitých podmínek používat roušky. Umělci ale budou muset mít PCR test na koronavirus s negativním výsledkem, který není starší než čtyři dny. Pokud provádění díla trvá déle, budou muset umělci být testováni alespoň jednou za dva týdny. Povinnost nosit roušku se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů nebo na osoby, jejichž aktuální duševní stav dodržování zákazu neumožňuje.

Pendleři na Folmavě protestovali proti povinnému testování na covid

Na hraničním přechodu do Německa ve Folmavě na Domažlicku protestovala podle policejních odhadů zhruba stovka pendlerů. Nelíbí se jim, že pokud chtějí denně přejíždět hranice mezi domovem a zaměstnáním, musí si povinně platit testy na koronavirus metodou PCR. Na akci byla i policie, která mimo jiné dohlížela, aby měli lidé roušky a aby se neshlukovali ve větších skupinkách. Zhruba hodinová akce se obešla bez narušení veřejného pořádku, řekla ČTK policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Po několikatýdenním omezení cest kvůli šíření koronaviru pendlerům vláda v pondělí dovolila opět cestovat do sousedních zemí. Původně nařídila povinné testování jednou za dva týdny, ve čtvrtek čas mezi dvěma povinnými testy zvýšila na jeden měsíc. Na transparentech pendleři označovali povinné testy výpalným pro vládu, nebo trestem za to, že chtějí pracovat. Pendlerům vadí, že musejí mít negativní test na koronavirus, ale lidé, kteří jezdí například z Rokycanska, které má jen jednotky prokázaných případů nákazy, do silně zasažené Prahy, povinnost testování nemají. Jak uvedl hlavní organizátor Jan Průha, třicetidenní lhůta je navíc nesmyslná. "Během doby mezi dvěma testy bych stihl tu nemoc chytit, prodělat, uzdravit se a opět mít druhý negativní test, nic to neřeší," uvedl. Pendlery vyzýval k tomu, pokud už placený test podstoupili, aby se obrátili na vládu s žádostí o proplacení.

Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i štít

Kadeřníci, manikérky a pedikérky budou muset nosit roušku i ochranný štít. Nutné bude sledovat teplotu těchto pracovníků, při tělesné teplotě nad 37 stupňů nebudou moci pracovat, platí to i pro další symptomy nákazy novým koronavirem. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny. Na tiskové konferenci k novým bezpečnostním a hygienickým standardům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Po každém zákazníkovi bude nutné dezinfikovat dané místo, včetně všech použitých pomůcek. Vojtěch doporučil v provozovnách zavedení objednávkového systému na konkrétní čas, aby se lidé v místech neshlukovali. Většina služeb už takto funguje.

Povinnost nasazené roušky a štítu bude kadeřníkům komplikovat práci. Shodují se v tom, že se v této kombinaci bude velmi špatně dýchat. Někteří se obávají toho, že štít bude odrážet světlo a zkreslovat vidění například při střihu. Naopak nedostupnost štítů podle většiny není problém. Potíže kadeřníci nevidí ani v povinných dvoumetrových rozestupech. Vyplývá to z odpovědí kadeřníků na dotazy ČTK. Udělat i běžný střih vlasů s nasazeným štítem, který odráží světlo, bude problém podle manažera pražského kadeřnického studia Ten pocit Milana Straky. "Další věcí je vysoušení, kulmování nebo žehlení vlasů. Při těchto tepelných úpravách se kadeřník pod štítem jen velmi těžko nadechne čerstvého vzduchu. Byl bych nerad, kdyby nám na pracovišti někdo omdlel. Vytížení, kterým budou muset kadeřníci projít v souvislosti s velkým množstvím klientek, bude hodně těžká zkouška a štíty jsou pro ně reálná překážka v práci," uvedl.

Zákazníci na zahrádkách budou muset sedět 1,5 metru od sebe

Zákazníci na zahrádkách u restaurací od sebe budou muset sedět nejméně s odstupy 1,5 metru, pokud nebudou patřit k jednomu stolu. Při jídle a pití si budou moci sundat roušky, řekl novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Na zahrádkách podle něj bude moci chodit obsluha. Provozovny se zahrádkou mohou mít otevřeno od 11. května, vnitřní prostory restaurací se budou moci zákazníkům otevřít o dva týdny později. "Zákazníci budou usazeni tak, že v rámci jednoho stolu budou moci sedět bez omezení," uvedl Havlíček. Poobědvat tak spolu budou moci rodina, přátelé i známí. Ostatní návštěvníci zahrádky pak budou muset být nejméně metr a půl od ostatních, a podle toho bude muset mít provozovatel rozmístěné stoly.

Asociace: Uvolňování služeb je chaotické, hotely diskriminovány

Uvolňování služeb je chaotické a rozpačité, podpora státu pro podnikatele v ubytovacích a stravovacích službách nedostatečná. Ubytovací zařízení jsou diskriminována, měla by se otevřít už od 11. května, i za předpokladu limitované kapacity. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Stanovení podmínek pro provoz restauračních zahrádek, které budou moci fungovat s obsluhou a hosté budou smět používat vnitřní zázemí, AHR vítá. Nelogické je podle ní ale to, že od 11. května se budou moci konat akce do 100 účastníků, včetně kin, divadel, cirkusů a svateb, s otevřením ubytovacích zařízení včetně jejich restaurací a kaváren vláda ale počítá až od 25. května. AHR proto požaduje, aby ubytovací služby mohly zahájit provoz od 11. května. V první fázi může být limitovaný počet obsazených pokojů, od 25. května by pak mohly fungovat už neomezeně, uvedla.

Počet případů covid-19 stoupl do pátku odpoledne o 44

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za pátek zatím stoupl o 44 na 7726. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:25. Počet lidí vyléčených z covidu-19 vzrostl od středečního večera o 78 na 3359 a množství zemřelých nakažených koronavirem o pět na 240. Největší absolutní počet potvrzených případů nákazy i největší výskyt covidu-19 má Praha. V hlavním městě bylo dosud zaznamenáno 1732 nakažených a na každých 100.000 obyvatel Prahy připadá přes 127 potvrzených případů nemoci. Praha má také největší počet zemřelých lidí s covidem-19, a to 83. Většinu zemřelých nakažených koronavirem tvoří lidé ve věku nad 65 let.

Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Vláda schválila návrh na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty zůstanou zachovány i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně," uvedlo ministerstvo financí. Zrušení daně bude znamenat snížení příjmů rozpočtu o zhruba 13,8 miliardy korun ročně.

Novela by měla mít podle ministryně zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později. Případné zrušení daně z nabytí nemovitosti označili již dříve za správný krok zástupci většiny realitních firem a developerů. Podle nich by to mohlo rozhýbat realitní trh. Opozice zrušení daně z nabytí nemovitostí prosazuje dlouhodobě.

Strany si připomínají 1. máj poděkováními i kritikou vlády

Poděkování všem občanům a především lidem, kteří bojují v první linii proti novému typu koronaviru, příspěvky o lásce, práci a opatřeních vlády zveřejňují u příležitosti dnešního Svátku práce na webu politické strany. Politická uskupení letos musela zrušit svá obvyklá shromáždění a jiné oslavy kvůli koronavirovým opatřením, která umožňují na veřejně dostupných místech pobývat nejvýše v počtu deseti osob. Například vládní sociální demokraté zveřejnili zhruba dvouminutové video, ve kterém promlouvají straničtí ministři, poslanci, hejtmani či starostové. Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček ve videu říká, že 1. máj je letos velmi specifický. "Každá těžká doba má své hrdiny. I my jsme je našli, jste jimi právě vy, lidé a obyvatelé ČR." Opoziční ODS na sociálních sítích kritizuje nepřehlednost vládních opatření proti epidemii koronaviru. "V zákazech se dnes sice už nikdo nevyzná, ale políbit nejbližšího člověka pod rozkvetlou třešní určitě můžete. Pěkný 1. máj," uvedl ve svém vzkazu šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Divadla se i přes rozvolnění koronavirových omezení neotevřou

Většina pražských divadel se 11. května neotevře, další vlna rozvolnění koronavirových omezení, kterou 30. dubna zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, jim podle jejich zástupců nepomůže. Podle nového ustanovení vlády do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět od 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu. Za daných podmínek se nevyplatí hrát ani Národnímu divadlu. "Hrát pro takto malý počet diváků by jen prohlubovalo ekonomické ztráty. Těšíme se na návrat k normálnímu životu," sdělil ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Dodal, že první česká scéna od 4. května otvírá pokladny a spouští předprodej na příští divadelní sezonu.

Otevřít 11. května se nevyplatí ani malým scénám, jakou je například komorního Divadla Viola. "Diváci v klasickém divadelním uspořádání musí sedět ob řadu a v každé obsazené řadě vždy dva vedle sebe, a pak místo volné. Takže v našem případě 76 míst děleno dvěma je 38 a z toho mínus třetina je nějakých 25. Možná 30 míst bychom v tomhle režimu mohli mít, ale to je z hlediska honorářů, výdajů za energie a všeho nerentabilní. Vzhledem k dvěma předchozím měsícům karantény to nepůjde," řekl ředitel Violy Robert Tamchyna. Rovněž majitel Divadla Kalich Michal Kocourek míní, že současný limit do 100 míst pro jeho scénu nic neřeší. "Za takových podmínek by pro nás bylo každé představení silně ztrátové, což si jako nedotované divadlo nemůžeme dovolit. Nicméně doufáme, že až se prokáže, že lidé v hledištích nepředstavují za dodržování hygienických podmínek žádnou katastrofu, dojde k dalšímu navýšení povolené kapacity a letní scény na vzduchu budou smět fungovat za ještě velkorysejších podmínek než vnitřní hlediště," podotkl. Otevřít se podle informací ČTK nechystá ani Divadlo na Vinohradech a Ungelt.

Přehlídka českých filmů v Severní Americe se letos koná online

Devátý ročník největší přehlídky českých filmů v Severní Americe Czech That Film odstartoval vzhledem ke koronavirové pandemii online promítáním snímku Staříci. Příběh pojednávající o touze po pomstě dvou bývalých politických vězňů mohou zhlédnou diváci v celé Americe do 3. května. Dalších pět snímků festival nabídne do 7. června. ČTK o tom za pořádající Česká centra informovala Petra Jungwirthová. Na stránkách festivalu se každý týden objeví jeden film z výběru, který si bude možné po zaplacení poplatku přehrát.

"Festival Czech That Film je vlajkovou lodí našich prezentačních aktivit ve filmové oblasti pro severoamerické publikum. Každoročně probíhal ve více než dvaceti městech USA a Kanady. Letos jsme se však museli přizpůsobit aktuální situaci a přinést český film online za divákem - domů. Pevně věřím, že se nám díky posunu do výhradně internetového prostředí podaří oslovit nové zájemce o film po celé Americe. Třeba i těch, kteří by promítání v klasickém kině nenavštívili," uvedl generální ředitel Českých center Ondřej Černý.

Pořadatelé zrušených letních festivalů doufají v podporu fanoušků

Pořadatelé letních hudebních festivalů, kterých se týká rozhodnutí vlády a zrušení velkých kulturních akcí s tisíci účastníky, doufají v podporu fanoušků. Za devastační označují možnost, že by lidé požadovali hromadně vracet peníze za zakoupené vstupenky. Své akce plánují přesunout na příští rok. O pomoc žádají i vládu. Ta schválila, že velké kulturní akce se letos v létě v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Zároveň také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci. Od okamžiku účinnosti zákona se začne počítat ochranná lhůta, podle návrhu zákona by byla až do 31. října příštího roku.

"Rozhodnutí nám ministerstvo kultury mohlo říct dříve, nemusela jsem do poslední chvíle platit za kampaň. Pro pořadatele koncertů a festivalů to je ohrožující rozhodnutí. Navíc spousta muzikantů, zejména z menších kapel, si vydělává hlavně přes léto," dodala Hana Petřinová, pořadatelka festivalu Okoř. Promotér letního putovního festivalu Hrady CZ, který měl začít 10. července, Viktor Souček upozornil, že tisíce lidí se dostanou do existenčních problémů. "Máme spoustu subdodavatelů a šanony faktur. Festivaly mají sice velké obraty, ale nikde není napsáno, že mají také velké zisky," uvedl.

Starosta Spytihněvi symbolicky odemkl sezonu na Baťově kanále

Starosta Vít Tomaštík (Vize pro Spytihněv) v přístavu ve Spytihněvi na Zlínsku velkým kovovým klíčem symbolicky odemkl plavební sezonu na Baťově kanále. Slavnostní zahájení sezony na oblíbené vodní cestě se v obci konalo po dlouhých letech, řekl ČTK Tomaštík. Kvůli pandemii nového typu koronaviru však první letošní plavby po kanále začnou se zpožděním. Obec v minulosti v přístavu opravila dva hrázní domky. Další modernizaci areálu nyní dokončuje. "Vzniká tady terasa, která má být zhruba pro nějakých 100 návštěvníků. Ve druhém hrázním domku vzniká nová restaurace," uvedl Tomaštík.

Podle ředitele obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěcha Bártka je návštěvnost vodní cesty v poslední době konstantní. V posledních třech letech se na palubě některé z lodí brázdících Baťův kanál svezlo zhruba 90.000 lidí, přičemž asi 5000 z nich strávilo na obytných plavidlech vícedenní pobyty.

Počasí

Převážně oblačno, postupně zejména na západě a severu přeháňky. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C, na západě a severu kolem 14 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

Začátek května přinese ochlazení. V příštím týdnu se ráno objeví přízemní mrazíky a teploty přes den většinou nepřesáhnou 20 stupňů Celsia. Na horách bude možná i sněžit. Po zbytek května se pak budou střídat chladnější a teplejší období. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Denní teploty v příštím týdnu mohou klesnout hlavně v první polovině týdne až na devět až 13 stupňů. Až koncem týdne by mohly vystoupat na 22 stupňů Celsia.

01-05-2020