Denní souhrn zpráv

Babiš: Vláda se chystá za podnikatele zaplatit třetinu nájemného

Stát se chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli dopadům šíření koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Třetinu nájemného by měl uhradit nájemce, třetinu nájemník a třetinu stát, řekl serveru iDNES.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Dosáhnout na podporu by měla nejen obchodní centra, ale i hospody, malé obchody nebo například kadeřnictví. O úhradu části nákladů postižených podnikatelů usilovala již dříve opozice. "Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo," řekl serveru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda by to podle něj měla projednat příští týden, nejpozději 11. května. V ten den se v rámci uvolňování omezení mají otevřít mimo jiné obchodní centra.

"Z ekonomického hlediska lze takové opatření vítat. Na podpoře takto decimovaného podnikatele se ovšem podílí pronajímatel, takže stát, respektive daňový poplatník nepřebírá veškeré záchranné plnění. Stát zde mohl být přece jenom velkorysejší a podílet se na záchraně nikoli z jedné třetiny, ale z poloviny," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Havlíček serveru řekl, že existuje i možnost, že by se stát podílel na nájemném podnikatelů i více než třetinou. Podle něj by to mohla být až polovina, rozhodnout o tom ale musí vláda. V případě, že by stát hradil třetinu nájemného, stálo by to rozpočet zhruba tři miliardy korun. V případě poloviny by to byly čtyři miliardy korun.

Na Olomoucku se do testovací studie zapojilo 9559 dobrovolníků

Na Olomoucku skončila testovací studie na covid-19. Na odběrových místech v Olomouci, Litovli a v Uničově se od minulého pátku otestovalo celkem 9559 dobrovolníků. Původní kapacita byla 6500 zájemců, kraji se však kvůli enormnímu zájmu lidí i rychlosti vyšetření podařilo nakonec kapacitu navýšit. Na Olomoucku jako na jediném místě prošli dobrovolníci nejen rychlotesty, ale byla jim odebírána i žilní krev, která poslouží vědcům pro další vědecký rozbor. "V uzavřeném regionu Litovelska, Uničovska, Červenky a přilehlých obcí, kde je zhruba 24.000 obyvatel, se této studie zúčastnilo obdivuhodných 16 procent obyvatel," řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

Předběžné výsledky studie na Olomoucku stejně jako na ostatních místech v republice chtějí odborníci sdělit příští týden ve středu na ministerstvu zdravotnictví. Odborníci však naznačili, že vzorky lidí z oblasti Litovelska a Uničovska, která byla kvůli enormnímu nárůstu onemocnění na dva týdny neprodyšně uzavřena, budou rozdílné.

Jihočeský kraj spustí plošné testování na koronavirus 5. května

Plošné testování na koronavirus, které připravuje Jihočeský kraj, začne na Strakonicku a Písecku 5. a 7. května. Výsledky naznačí promořenost koronavirem v regionu. Kraj chce otestovat 2000 lidí. Ve videobriefingu to řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). "Budeme testovat dvě skupiny lidí. V jedné půjde o profesní skupinu, v níž budou zástupci exponovaných povolání jako řidiči, policisté, hasiči, nebo prodavačky. A druhá skupina bude statistický vzorek průměrné populace a bude to odstupňováno podle věku," řekla Stráská.

Kraj bude testovat lidi na Písecku a Strakonicku. Tyto dva okresy jsou optikou koronaviru naprosto rozdílné. Zatímco na Strakonicku je 37 potvrzených případů onemocnění covid-19, což je téměř nejvíce v kraji, Písecko zatím evidovalo devět pacientů. Jihočeský kraj je v přepočtu na obyvatele nejméně nakaženým regionem v republice. Na 100.000 lidí připadá aktuálně 26,99 prokázaných případů.

Největší počet potvrzených případů nákazy má nadále Praha

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za sobotu zatím stoupl o 13 na celkových 7750. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Počet lidí vyléčených z covidu-19 vzrostl od pátečního večera o 87 na 3446. Pět pacientů s koronavirem za stejnou dobu zemřelo, čímž počet úmrtí od začátku epidemie stoupl na 245.

Největší absolutní počet potvrzených případů nákazy i největší výskyt covidu-19 má Praha. V hlavním městě bylo dosud podle statistik ministerstva zdravotnictví zaznamenáno 1739 případů, takže na každých 100.000 obyvatel připadá v Praze téměř 128 nemocných. Metropole má také největší počet zemřelých lidí s covidem-19, a to 84. V celém Česku za sobotu zemřel zatím jediný pacient. V pátek to přitom bylo šest lidí a o den dříve sedm. Většinu z 245 dosud zemřelých lidí nakažených koronavirem tvoří lidé ve věku nad 65 let.

Pedagogická komora kritizuje přístup ministerstva k otvírání škol

Za chaotický považuje postup ministerstva školství k postupnému otvírání škol spolek Pedagogická komora. Školám podle ní stále chybí jednoznačné informace a závazné postupy, kterými se budou muset řídit. Odpovědnost tak zůstává na ředitelích škol. Vláda ve čtvrtek informovala, že po přerušení výuky kvůli nemoci covid-19 umožní od 11. května návrat do školy deváťákům, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky. "Například školský zákon neobsahuje pojmy jako výuka na dálku nebo školní skupina; distanční výuku na základních školách neumožňuje vlastně vůbec," upozorňuje prezident Pedagogické komory Radekk Sárközi.

Podle schválených pravidel musí základní školy po návratu části žáků 11. května zajistit, aby se při příchodu do školy neshlukovali na jednom místě. Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole. Ministr Plaga v pátek zdůraznil, že návrat deváťáků bude dobrovolný a žáci se budou moci scházet na konzultacích do 15 lidí. Ministerstvo na dotaz ČTK uvedlo, že příslušné metodiky školám rozesílá dnes. V Česku je podle statistické ročenky ministerstva školství necelých 4200 základních škol. Vyučuje v nich přibližně 82.300 pedagogů. Na základních a středních školách v Česku dohromady působí bezmála 116 tisíc učitelů.

Průzkum: Korononavirová krize potrvá podle třetiny lidí do jara

Krize spojená s koronavirem letos neskončí a bude s přestávkami trvat až do příštího jara. Myslí si to třetina z tisíce lidí oslovených v průzkumu online životního pojištění Mutumutu a společnosti EMA data. Před necelým měsícem byla očekávání lidí odlišná, když tento černý scénář uváděla dvě procenta lidí. "Mezi oslovenými Čechy se ale objevují i optimisté. Téměř třetina lidí je přesvědčena, že do života, jak ho známe z doby před epidemií nemoci covid-19, se vrátíme už na podzim. Pětina si dokonce myslí, že tato situace nastane už v červnu, kdy otevřou i poslední zavřené restaurace, obchody a provozovny," uvedl šéf Mutumutu Jindřich Lenz.

Proti předchozím vlnám dotazování roste také počet lidí, kteří uvádějí, že na ně epidemie a s ní spojená opatření dopadají finančně. Na 59 procent lidí pociťuje negativní důsledky omezeného fungování ekonomiky. Nejčastěji, v jedné třetině případů, uvádějí propad rodinných příjmů o polovinu, přibližně desetina oslovených ale bojuje s poklesem příjmů o tři čtvrtiny. Pokles příjmů nutí Čechy šetřit. Na 42 procent oslovených musí šetřit na měsíčních výdajích, hlavně na jídle, ale i na dalších běžných útratách v domácnosti. "Ukazuje se, že v českých domácnostech už se jede na doraz. Třetina lidí už odložila všechny dříve naplánované větší výdaje, jako jsou rekonstrukce, nákup auta či nábytku, pětina lidí už teď ví, že si nebude moci dovolit letní dovolenou, a to ani v rámci Česka, a necelá pětina počítá s tím, že letos bude mít chudší Vánoce," podotkl jednatel EMA data Jiří Paták.

Ambasády přesouvají oslavy výročí konce války na internet

Oslavy 75. výročí konce druhé světové války musejí zahraniční ambasády v Praze kvůli epidemii koronaviru uskutečnit v omezeném formátu. Většinu aktivit přesouvají na internet a sociální sítě, slovenský velvyslanec Peter Weiss připravuje také projev v Českém rozhlase. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci jednotlivých velvyslanectví. Americká ambasáda se pravidelně podílela na pořádání Konvoje svobody, tedy akce, kdy se z Prahy do Plzně vydal konvoj historických vojenských džípů. Letos velvyslanec Spojených států Stephen King zveřejnil zdravici na internetu, v níž připomněl roli USA při osvobození jižních a západních Čech, stejně jako skutečnost, že komunistický režim bránil vzpomínání na tyto události. Vyjádřil přesvědčení, že příští rok se už oslavy uskuteční jako obvykle.

Také francouzské velvyslanectví muselo kvůli koronaviru chystané připomínkové akce k výročí konce války zrušit. Ruské velvyslanectví pořádalo v minulosti 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství, recepci, na které v posledních letech opakovaně s projevem vystoupil i prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK, jaká bude podoba oslav v letošním roce, ambasáda neodpověděla.

Vědci se vrátili z Antarktidy o měsíc později, jsou v karanténě

Výzkumná expedice z Masarykovy univerzity v Brně se o měsíc později vrátila z Antarktidy do České republiky. Všech devět vědců po návratu zamířilo do čtrnáctidenní karantény. Původně měli odplouvat z Antarktidy v polovině března. "Cestu domů jim zkomplikovala závada na lodi chilského námořnictva, která je vyzvedla na ostrově Jamese Rosse až 21. března," uvedla Ema Wiesnerová z tiskového oddělení univerzity. Další komplikace nastaly kvůli koronaviru, vlivem kterého ustala letecká doprava z Chile. Do Evropy se tak expedice dostala díky repatriačnímu letu Francie až 30. dubna. "Dokud kolegové nenasedli do francouzského letadla, neměli jsme v podstatě žádnou jistotu, kdy se dostanou domů," uvedl vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt.

Expedice odjela z České republiky 17. ledna na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Cílem bylo zajistit data například pro dlouhodobé sledování dopadů klimatické změny na antarktické ledovce, vodní toky či půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny. I díky příznivému počasí se skupině podařilo splnit všechny plánované úkoly, sdělila Wiesnerová.

Počasí

Proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C, na západě kolem 12 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.