Denní souhrn zpráv Zprávy

03-12-2006

Topolánek: Neustoupíme z reformy zdravotnictví a důchodů

Reforma zdravotnictví, důchodů, boj proti byrokracii a korupci - to jsou zásady, ze kterých v případné koaliční vládě premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nehodlá ustoupit. Řekl to v pořadu Nedělní partie televize Prima. Topolánek zopakoval, že by přivítal, kdyby sociální demokraté neaspirovali na členství ve vládě. Zajistilo by to totiž podle něj jasnější vztah mezi kabinetem a opozicí. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jsou ale sociální demokraté připraveni do společné vlády s ODS vstoupit, a to i přesto, že je to poškodí v očích voličů. "Cena je pro nás vyšší, riskujeme více než ČSSD," míní ale Topolánek. Nejpřijatelnějším řešením povolební patové situace podle šéfa ODS stále zůstávají předčasné volby.

Sociální demokraté minulý týden přišli s návrhem vlastních programových priorit obsažených v dokumentu Agenda 2010. "Agenda 2010 je řada poměrně líbivých hesel, pod která se podepíše skoro každý," poznamenal Topolánek, podle kterého ale za hesly není vidět obsah. "Chceme, aby v programu vlády byly kroky reforem s konkrétními termíny," uvedl. S předsedou sociálních demokratů stejně jako se zástupci lidovců a zelených by se měl setkat příští týden. "Trvám na tom, že dohoda musí být na půdorysu čtyř stran, ať už budou ve vládě nebo v konstruktivní opozici," podotkl premiér. Zda se podaří novou vládu sestavit, by podle něj mělo být jasné v polovině prosince. "Máme velkou vůli se dohodnout," uvedl Paroubek.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že ačkoli má pravice a levice na reformy všude na světě odlišný názor, lze najít kompromisní středový názor. Uvedl v to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Místopředseda ODS Pavel Bém dává dohodě na společné vládě šanci jen 50,1 procenta. Jen těsně nadpoloviční naději prý zvolil, protože je životní optimista. Sobotka mezi spornými tématy jednání o možné příští vládě jmenoval také tempo snižování schodku rozpočtu. Naopak shoda panuje na základních parametrech penzijní reformy. Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová doplnila, že strany se už shodly také na nezavádění školného. Zelení budou chtít v programových diskusích, které začnou po středě, debatovat o ekologické daňové reformě a energetice. Zatímco zelení do letního koaličního programu s ODS a KDU-ČSL prosadili větu o tom, že stát nebude pokračovat ve výstavbě jaderných zdrojů a neprolomí limity těžby uhlí, ČSSD chce jasně formulovat podporu jaderné energetice. Kuchtová poznamenala, že program by měl být zelený, což rozladilo Béma. "Zezelenal jsem hrůzou, především musí být modrý, ODS musí mít hlavní slovo," dodal.

Topolánek: Marek Dalík je můj kamarád a tím zůstane

Premiér Mirek Topolánek se bude dál stýkat s Markem Dalíkem, jehož výroky k zákulisí vyjednávání o vládě minulý víkend vyvolaly roztržku mezi ODS a ČSSD. Premiér, který s Dalíkem profesionálně léta spolupracoval, zopakoval, že Dalík je expert na média a žádnou oficiální funkci v kanceláři ODS nezastával. "Je můj kamarád a tím zůstane," konstatoval v pořadu televize Prima Nedělní partie.

Kauzu odstartovalo Dalíkovo vyjádření, že ODS teď s ČSSD jedná jen naoko a pak je "pošlou do pr..." a vládu nakonec podpoří nějací přeběhlíci. Topolánek se pak Dalíka zastal a prohlásil, že jeho výroky jsou "plně v souladu s oficiálním názorem ODS". V neděli uvedl, že po aféře změnil názor na hájení novinářských zdrojů. Dosud se vždy stavěl za novináře, nyní bude podle svých slov ve sporech vystupovat pasivně. Dalíkova slova přinesla Mladá fronta Dnes, bývalý Topolánkův poradce se k nim nejdříve neznal. Potom ale novináři zveřejnili záběry skryté kamery, které jejich tvrzení potvrdily.

Zadržení letadla v Turkmenistánu vyvolalo diplomatickou roztržku

Český speciál, kterým se vracela česká vojenská delegace z Afghánistánu, byl v sobotu na 14 hodin zadržen na letišti v turkmenském Ašgabatu. Krok tamních úřadů, které zablokovaly letoun při mezipřistání údajně kvůli ozbrojené ochrance na palubě, vyvolal diplomatickou roztržku. Šéf české diplomacie Alexandr Vondra chce o incidentu jednat s představiteli Turkmenistánu. Podle premiéra Mirka Topolánka přitom nemuselo jít pouze o nedorozumění. "Částečně jde o nedorozumění, částečně se můžeme domnívat, že jde ze strany Turkmenistánu o vědomý akt," řekl v neděli novinářům premiér. Turkmenské úřady totiž nejprve povolily přistání českého speciálu. Na ašgabatském letišti chtěl stroj při návratu do Česka jen dotankovat palivo. Později ale kvůli údajným nesrovnalostem v dokumentaci zbraní na palubě turkmenská strana nečekaně povolení zrušila a v pátek pozdě večer zaslala informaci faxem na českou ambasádu v Moskvě, která vyřizuje i turkmenskou agendu. Turkmenské úřady ale údajně nevyužily číslo, které je pro tyto případy určeno, a na důležitou informaci navzdory zvyklostem ani neupozornily telefonicky. Český velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka se tak o problémech dozvěděl až od posádky českého letadla po zadržení stroje v Turkmenistánu.

České ministerstvo zahraničních věcí označilo postup Turkmenistánu za neadekvátní a přehnaně striktní a velvyslanectví v Moskvě už podle náměstka Jaroslava Bašty zaslalo turkmenským diplomatům dvě protestní nóty. Incident bude mít i další diplomatickou dohru. Český ministr zahraničních věcí Vondra slíbil, že bude chtít o zadržení letadla jednat s představiteli Turkmenistánu. Hodlá tak učinit v pondělí v Bruselu, kde se schází ministři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Přístup turkmenských úřadů byl takový, na jaký jsou zvyklé, tedy těžkopádný, dlouho se rozhodovaly, nevěděly asi, co s tím problémem udělat," popsal vyjednávání náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který byl členem delegace. Povolit odlet českému speciálu se turkmenské úřady rozhodly dnes ráno. V Praze letoun přistál v neděli krátce po 09:30.

Odlet údajně posvětil turkmenský prezident Saparmurat Nijazov. Ten autoritářsky vládne Turkmenistánu, zemi s asi pěti miliony obyvatel ale přibližně šestkrát větší než Česká republika, od října 1990. Podle náměstka ministra obrany Martina Bartáka se turkmenský zástupce ředitele civilního letectví české straně omluvil, že došlo k politováníhodné skutečnosti způsobené administrativní chybou, a vyjádřil naději, že to nenaruší dobré vztahy s Turkmenistánem.

Česká delegace se vracela z Afghánistánu, kde navštívila české vojáky. Ti v sobotu oficiálně převzali velení nad letištěm v Kábulu.

ČT: Na diskusi o Iráku se do Prahy chystají Saddámovi stoupenci

Několik hostů konference Pražská výzva pro Irák, která se má v české metropoli uskutečnit příští týden, patří podle České televize mezi stoupence svrženého diktátora Saddáma Husajna. Na seznamu hostů jsou prý členové Saddámovy strany Baas. Televize to uvedla s odvoláním na irácké disidenty žijící v Británii. Pořadatelé konference se brání a tvrdí, že údajně Saddámovi stoupenci se prý také postavili proti režimu a některým z nich za to dokonce hrozil trest smrti. Bezpečnostní informační služba prý monitoruje pohyb osob, které by mohly být rizikem pro Českou republiku. "Ještě to můžeme posoudit. Pokud tam budou problematické osoby, tak není nutné jim dávat prostor," uvedl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který převzal nad akcí záštitu.

Proti konferenci již dříve protestovala ODS. Nelíbilo se jí, že Zaorálek nabídl jako místo jejího konání budovu Poslanecké sněmovny. Podle české diplomacie by konference nemusela prospět pozici České republiky v Iráku. Mají se jí účastnit i opoziční irácké skupiny, které kritizují americkou politiku v zemi. Znepokojení nad konáním konference už dříve vyjádřilo irácké velvyslanectví v Praze.

Pořadatelé konference o Iráku podali trestní oznámení na ČT

Organizátoři dvoudenní konference Pražská výzva pro Irák podali trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy na redaktora České televize kvůli sobotní reportáži, podle které budou mezi hosty setkání stoupenci svrženého diktátora Saddáma Husajna. Toto nařčení organizátoři konference odmítají, naopak výsledkem reportáže Martina Ruska je podle nich mimo jiné neskrývané zastrašování účastníků konference, která začíná 9. prosince.

"Oznámení jsme poslali poštou," sdělila ČTK předsedkyně Českého mírového fondu Vladimíra Levá. Spolu s fórem pořádá konferenci Česko-irácké sdružení. Organizátoři zaslali stížnost také Radě České televize a mediální komisi sněmovny.

Policie: Pracovník nemocnice v H. Brodě zavraždil sedm pacientů

Bývalý třicetiletý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě je podezřelý z vraždy sedmi pacientů a z pokusu vraždy dalších deseti. Podle policie jde o jeden z nejzávažnějších případů české kriminalistiky. Činů se měl dopustit od letošního května do září na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Policisté muže v pátek zadrželi a obvinili z trestného činu vraždy. Novinářům to dnes v Hradci Králové řekl ředitel východočeské policie Petr Přibyl.

Obviněný, kterému hrozí až doživotní trest vězení, se k činům doznal. Motiv jeho jednání není jasný. "Motiv, který nám uvedl, není věrohodný. Bude záležet na vyjádření znalců z oboru psychologie a psychiatrie," uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta. Podle detektivů nebyla motivem eutanazie ani majetkový prospěch. Detektivové také budou dál prověřovat, zda obětí nemůže být více. Oběti usmrtil nepovoleným podáním léku na ředění krve heparin, který nemocným způsobil masivní krvácení. "Bylo to promyšlené jednání vedoucí k smrti lidí. Hovoříme o vraždách," řekl Jušta. Pacienty podle něj obviněný vraždil, když byli ve stavu bezmoci, například když byli na oddělení převezeni po operacích či autonehodách. Oběti, které si vybíral náhodně, často byly ve spánku.

Obviněný v nemocnici pracoval přes šest let na pozici zdravotní sestry. "Hodnocen byl jako aktivní a vstřícný člověk. Měl vynikající výsledky," řekl ředitel nemocnice Josef Pejchl. Podle Jušty je obviněný velmi inteligentním člověkem, který pracoval na svém sebevzdělání. "Heparin používal v mírách, které byly těžko odhalitelné. Obětem bylo mezi 56 až 78 lety, jedna oběť byla mladší," řekl Jušta.

Lítost na svými činy obviněný ve výpovědi na policii nevyjádřil. "Jedinou lítost vyjádřil nad tím, že byl dopaden," řekl Jušta. S policií však spolupracuje. "Od zatčení se chová přirozeně a chladně komunikuje," řekl Přibyl. Policie také oznámila, že dílčí informace k případu v nadcházejících dnech podávat nebude. "Další informace k případu budou uvolněny 11. prosince," uvedla mluvčí krajské policie Iva Marková.

Bureš: Ústavní soud porušil moje práva na spravedlivý proces

Místopředseda Nejvyššího soudu Jaroslav Bureš tvrdí, že Ústavní soud porušil jeho práva na spravedlivý proces. Ústavní soud nyní projednává stížnost proti jmenování Bureše k Nejvyššímu soudu, kterou podala předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Burešovi se nelíbí, že není účastníkem tohoto řízení. Uvedl to v prohlášení, které má ČTK k dispozici. "Jsem si jist, že žádný jiný soudce by si nedovolil vyloučit z řízení občana, jehož se bezprostředně týkají důsledky jeho rozhodnutí," uvedl Bureš.

Bureš v pátek obvinil pět ústavních soudců z podjatosti. Podle Ústavního soudu ale Bureš není v tomto řízení účastníkem a nemůže tedy vznášet námitku podjatosti. "Žádám proto, aby mi Ústavní soud neprodleně přiznal postavení účastníka řízení," uvedl Bureš.

Hypoteční banka začala nabízet 40letou splatnost hypoték

Hypoteční banka začala nabízet hypoteční úvěry se splatností až 40 let. Informoval o tom mluvčí banky David Sahula. Ostatní hypoteční banky nabízejí hypotéky se splatností maximálně 30 let. Díky prodloužené splatnosti mohou klienti získat hypotéku s nižšími měsíčními splátkami. "Hypoteční banka je první bankou v České republice, která nabízí splatnost hypotečního úvěru až 40 let. V rozvinutých zemích ovšem dlouhé doby splatnosti nejsou nikterak ojedinělé a splatnost hypotéky může přesáhnout i několik generací," sdělil ČTK analytik finančního serveru Měšec Petr Zámečník. Podle něj je velmi pravděpodobné, že s prodlužováním doby splatnosti budou Hypoteční banku následovat i další bankovní domy.

Aktuálně.cz: Do Česka míří americké restaurace Rodeo Drive

Do Česka míří další síť restaurací s rychlým občerstvením. Podle serveru Aktuálně.cz otevře příští týden v Brně svou první restauraci v kovbojském stylu americký řetězec Rodeo Drive. Ten patří do sítě společnosti American Restaurant, která provozuje také restaurace KFC, Pizza Hut a FreshPoint. Česko se po Polsku stane druhou středoevropskou zemí, kde bude Rodeo Drive otevřena. "Další dvě restaurace pak plánuje otevřít v Praze," řekla serveru Simona Malkovská z agentury, která společnost provozující síť Rodeo Drive zastupuje.

Obraz Jana Zrzavého byl vydražen za 5,5 milionu korun

Nového majitele má od neděle obraz Jana Zrzavého Studně v Locronan III, který byl hlavním lákadlem dražby, jež se uskutečnila v Praze. Z vyvolávací ceny 2,5 milionu se jeho cena vyšplhala až na 5,5 milionu korun. "Je to rekordní cena za obraz tohoto autora, dosud ceny jeho obrazů u nás i ve světě nepřesáhly dva miliony korun," řekl ČTK Martin Kodl z Galerie Kodl, jež aukci uspořádala společně s Aukční síní Vltavín. "Jedná se o jeden z posledních obrazů, které Zrzavý namaloval před svým odchodem z Francie," uvedl Kodl. Společně s dalšími poplatky kupce dílo klasika českého imaginativního umění z roku 1938 přijde na 6,5 milionu korun.

Zrzavého obraz se tak zařadil do desítky nejdráže prodaných obrazů v Česku, patří mu osmá příčka. V pomyslné české aukční "hitparádě" je to v tomto týdnu již druhá změna. V sobotu se na její páté místo probojoval kubistický olej Kopretiny, který namaloval v roce 1922 Antonín Procházka. Na aukci obrazů a soch uspořádané Galerií Art Praha byl Procházkův obraz vydražen za 7,1 milionu korun. Za největší částku byl zatím na dražbě uspořádané stejnou aukční síní před dvěma měsíci vydražen za 9,3 milionu korun obraz Koupel nohou od Josefa Čapka.

Botanická zahrada ukazuje návštěvníkům staré vánoční zvyky

První zájemce o staré vánoční zvyky a tradiční výrobky přivítala v neděli Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na výstavě Staročeské vánoce lidé ve skleníku obdivovali ozdoby z rybích šupin, vrbového proutí, papírové hmoty, drátu, kukuřice a jablečných křížal. Z výkladu a pohlednic se mohli dozvědět o starých tradicích ode dne svatého Martina až po svátek Tří králů. "Zaměřili jsme se zejména na pohanské období. Adventní věnce jsou poměrné mladé, ale věnce jako takové vyráběli lidé od pradávna. Kruh byl symbolem pospolitosti rodu, měl zabránit přístupu zlých sil," řekl ČTK pořadatel Petr Herynek. Staří Češi měli v úctě také Slunce, o slunovratu si ho připomínají různými terčíky ze špejlí a ovoce nebo oblíbenými prasátky. "Lidé si v zimě uvědomovali, jak je světlo důležité, "řekl Herynek. Návštěvníci si proto mohou prohlédnout například pro Švédsko typické postavy Lucií, které nesou svíčky. "Křesťané chtěli, aby byli v době adventu všichni vážní a nedrželi se pohanských tradic, stejně se jim je nepodařilo úplně vytlačit," dodal Herynek.

Lidé se na výstavě také dozvědí, proč jsou na vánočních pohlednicích trpaslíci, proč nesmí v tradiční vánoční dekoraci chybět jelen jako symbol mužství, jak uchovávali vinaři na jižní Moravě hrozny, aby jimi mohli ozdobit na Štědrý den stromek, nebo jak vypadá vrkoč pro nejlepší přadlenu dlouhých adventních večerů.

Na Pražském hradě se rozsvítil strom, začala sbírka pro děti

Manželka prezidenta republiky Livia Klausová rozsvítila v neděli vánoční strom na Pražském hradě. Zahájila tak sbírku Nadačního fondu Livie a Václava Klausových společně s Výborem dobré vůle - Nadací Olgy Havlové. Výtěžek bude určený pro děti z dětských domovů, pěstounských a sociálně slabých rodin. "Vánoce jsou obdobím, kdy myslíme i na ty děti, které kouzlo domova mají od jiných, ne od svých maminek a tatínků," řekla Klausová dětem a poděkovala jim za krásné ozdoby, které na hradní strom vyrobily.

Diplomaté vyměnili diplomacii za tržiště

Kostýmky a saka mohli v neděli diplomatky, diplomaté a další pracovníci ambasád nechat doma. Místo diplomatického protokolu se totiž věnovali charitě a kanceláře vyměnili za tržiště, na němž pro dobrou věc prodávali opravdu kdeco. Stánky v jednom z pražských hotelů nabízely pochutiny a sladkosti z nejrůznějších koutů světa, tradiční výrobky, oblečení a módní doplňky, kosmetiku, víno, suvenýry či dekorativní předměty. Málokdo odolal. Ceny na vánočním bazaru, který si nenechala ujít ani manželka prezidenta Livia Klausová, byly totiž často lidové nebo alespoň výhodné.

Třeba kabelku z kobry nabízel pákistánský stánek za tisícovku. Kdo přišel k Rakušanům, mohl si při nákupu popovídat přímo s rakouskou velvyslankyní Margot Klestilovou-Löfflerovou. Veselo bylo u Američanů. "Podívejte, čepice se značkou Harley Davidson. Ta by byla dobrá třeba na golf, ne? Máme také výborné koláčky," smála se mluvčí amerického velvyslanectví Victoria Silvermanová. Na své "prodejce" dohlížel u iráckého stánku velvyslanec Zía Hádí Mahmúd Dabás. Mohl být spokojen, dlouho před koncem trhu byl stánek skoro vyprodaný. "Běžte k Vietnamcům. Mají super věci do bytu," svěřila se paní Božena z Prahy. A opravdu. Byl u nich nával a vkusné tácy, slaměné podložky a hedvábné doplňky rychle mizely v taškách kupujících. Filipínky zase měly úspěch s náramky z pravých perel. U Slováků dali do charity i cédéčka Richarda Müllera. A kdo si u nich nakoupil, dostal navrch ještě módní sluneční brýle. Zájem příchozích o nákupy byl veliký a mezinárodní atmosféru tu umocňovaly rozličné vůně. Radost z pořízení drobnosti bylo možné hned oslavit třeba pojídáním thajských nudlí. Jinde se člověk mohl radovat z nákupu anglického čaje s jahodovou a vanilkovou příchutí. "Jenom deset korun za čaj? Tak to beru hned dva," uvedla starší paní. Na své si přišli také milovníci orientálních cukrovinek. Tradiční vánoční bazar pořádala Asociace žen diplomatického sboru. Z akce budou mít zisk české charitativní organizace.

V brněnském kostele zhlédli věřící představení o anglickém světci

Osud anglického světce Tomáše Becketa si připomněli věřící, kteří v neděli navštívili brněnský kostel svatého Michala na Dominikánském náměstí. Herec Miroslav Částek sehrál před oltářem divadelní představení pro jednoho účinkujícího na motivy básně T.S. Eliota Vražda v katedrále. Výtěžek z dobrovolného vstupného je určen na podporu dálkových adopcí dětí z karibského státu Haiti. Herec Miroslav Částek patří k průkopníkům divadla pro jednoho účinkujícího. Sám na jevišti stává již od 60. let a zinscenoval bezmála padesát původních her. V minulosti měl široký žánrový záběr, jednu z her sestavil například z české anarchistické poezie. Od 90. let se zaměřuje výhradně na spirituální texty. Při adaptaci Eliotovy Vraždy v katedrále spolupracoval s hudebním skladatelem Josefem Fojtou a výtvarníkem Petrem Posoudilem.

O Peklo v Jihlavě byl velký zájem, prošlo jím tisíc hříšníků

Kolem tisícovky malých i velkých hříšníků prošlo od pátku do neděle Peklem v jihlavském podzemí. Vyprodáno bylo všech dvacet plánovaných exkurzí do katakomb. Do jihlavských středověkých chodeb se čerti nastěhovali hned v pátek odpoledne a setrvali tam po tři dny. V katakombách hráli mariáš, spali v jeskyni na slámě, vařili dušičky ve víně a občas chytli za ruku vyděšené návštěvníky. Ti spolu s andělem chodili za Luciferem, aby mu přiznali své hříchy a slíbili nápravu.

Podzemím se ozýval jekot čertů, burácení hromu i pláč malých dětí, které tatínkové a dědečci svírali v náručích. Se třemi caparty se do Pekla vydal i slavný hokejový reprezentant a někdejší trenér národního týmu Josef Augusta. Podle organizátorů žádný návštěvník jihlavského Pekla neutrpěl újmu na zdraví.

Mikulášské radovánky budou na Vysočině pokračovat až do 5. prosince, kdy má světec svátek. Například o překonání českého rekordu v co největším počtu čertů kolem jednoho Mikuláše se pod dohledem pelhřimovské agentury Dobrý den pokusí v úterý děti z "čertovsky mazané" školy v Třebíči.

Tisíce lidí viděly v Praze taneční show Noc sultánů

Velkou taneční show plnou kostýmů, světel a rekvizit, které měly podle programu evokovat tajemný svět pohádek Tisíce a jedné noci viděli v sobotu večer diváci v pražské T-Mobile Areně. V Čechách se na svém evropském turné zastavila mezinárodní taneční skupina s představením Night of the Sultans.

Sedmdesátičlenný soubor nabízí divákům v hodinu a půl trvajícím představení směsici moderního tance, baletu, orientálních tanců, bojových umění a akrobacie. Spektakulární show doplňují neustálé převleky - soubor vystřídal na pět stovek kostýmů - a pyrotechnické efekty. Inscenace odkazuje do dávné Mezopotámie, země mezi Eufratem a Tigridem, která je jedním z míst zrodu dávných kultur a umění. Je také zemí mytických bohů, s nimiž bojují lidé snažící se porazit zlé síly - o tom vypráví právě Noc sultánů.

Inscenace, která je svým efektním projevem podobná keltským tanečním show Lord of the Dance či Riverdance, vznikla v roce 2004 a od té doby podle pořadatelů slavila úspěchy po celém světě, viděli je v USA, Německu, Francii, Izraeli či Turecku.

Fotbalová Slavia se díky trefě Necida v nastavení vyhoupla do čela tabulky

Pražské Slavii hrozila pátá remíza ze šesti posledních domácích duelů, a tak si trenér Karel Jarolím oddechl, že jeho svěřenci nakonec proti Baníku Ostrava brali za vítězství 2:1 všechny tři body. Kouč slávistů měl šťastnou ruku, když na trávník poslal na závěrečných deset minut Tomáše Necida, jehož gól v nastavení posunul Slavii do čela tabulky.

Další výsledky: Olomouc - Mladá Boleslav 3:1, Most - Jablonec 3:1, Plzeň - Příbram 2:0, Liberec - České Budějovice 2:0, Slovácko - Zlín 0:0 (hráno v sobotu).

Akrobatického skokana Valentu čeká rozhodnutí o konci kariéry

Akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta odletěl v neděli do Číny, aby zahájil zimní sezonu, která může být poslední v jeho kariéře. První závody Světového poháru začínají příští víkend v Číně v lyžařském areálu poblíž města Ťi-lin a olympijský vítěz ze Salt Lake City chce v sobotním i v nedělním dílu skončit nejhůře desátý. V sobotu se Valenta vrátil z takřka dvoutýdenního tréninkového kempu v Kanadě. "Byl to jediný sníh, který jsme našli," komentoval v rozhovoru pro ČTK Valenta nedostatek sněhu v celé Evropě.

Během sezony čeká Valentu osm závodů SP, finále v Davosu na začátku března bylo zrušeno kvůli nedostatku peněz. "Takže těch závodů není moc, musím se snažit bodovat na každém," nastínil Valenta, že chce být pravidelně v elitní desítce. I přes velkou zimu byl s tréninkem spokojen, třebaže se nedostalo na trojná salta s pěti vruty. "Nebyly na to podmínky, takové skoky teď skákat nebudu," uvedl Valenta. V letošní sezoně se třiatřicetiletý Valenta rozhodne, jestli bude pokračovat v kariéře. Vážně zvažuje, že nadcházející lyžařský rok může být jeho poslední ve sportovním životě, na olympijské hry do Vancouveru v roce 2010 se však prý už rozhodně nechystá. Důvodem je skutečnost, že se chce věnovat rodině a ne se trmácet po celém světě.

Počasí:

V pondělí očekávají meteorologové oblačno až zataženo, místy občasný déšť. Teploty vystoupí maximálně do 9 stupňů Celsia, na horách bude kolem 5 stupňů.

Zimní počasí do střední Evropy podle meteorologů nepřijde ještě nejméně dva týdny. Sníh by se mohl objevit až o Vánocích či ke konci roku. Za opožděný příchod "paní zimy" do Evropy může podle Českého hydrometeorologického ústavu studený vzduch držící se nad Kanadou a severní částí Spojených států. Studený vzduch odtamtud proniká nad teplou vodu Atlantiku, kde podporuje tvorbu hlubokých tlakových níží, které při postupu přes oceán nad Skandinávii přinášejí do Evropy teplý mořský vzduch. Protože tento typ cirkulace bývá dost vytrvalý a v zimě i poměrně častý, meteorologové se domnívají, že charakter počasí se jen tak nezmění. Už v uplynulém týdnu meteorologové oznámili, že podzim je letos v Česku nejteplejší za posledních 45 let.

03-12-2006