Denní souhrn zpráv Zprávy

05-12-2006

ODS: Základem je program trojkoalice, ČSSD by měla být v opozici

Program nové vlády vypracovaný občanskými demokraty vychází z někdejší dohody trojkoalice ODS, lidovců a zelených. Nejsilnější strana si proto myslí, že sociální demokraté by měli radši zůstat v opozici a nový kabinet jen podporovat. ČTK to po grémiu ODS řekl místopředseda strany Petr Bendl. I premiér a šéf ODS Mirek Topolánek by radši viděl sociální demokraty v opozičních lavicích, a ne v ministerských křeslech. Tím by podle něj byla větší šance prosadit reformy. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek ale takovou dohodu, kterou označil za opoziční smlouvu číslo dvě v obráceném gardu, odmítl. Socialisté vypracovali vlastní program nazvaný Agenda 2010, který podle nich obsahuje reformní kroky na celé, nebo jen mírně zkrácené volební období.

Pokud se sociální demokraté do poloviny prosince nedohodnou s ODS a KDU-ČSL na společné koaliční vládě, neuvažují o odchodu do opozice, ale čekají na třetí pokus sestavit kabinet. Ať už nynější jednání dopadnou jakkoliv, hlasování o důvěře druhé vládě Mirka Topolánka (ODS) bude závazné pro všechny poslance ČSSD. Předseda ČSSD Jiří Paroubek tak reagoval na informace tisku, že část poslanců ČSSD se přiklání k odchodu do opozice. Místopředseda Zdeněk Škromach považuje za urážející, že ODS mluví o tom, že si sociální demokraty ve své vládě nepřeje.

Prezident Václav Klaus se ve středu sejde s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Ten ho bude pravděpodobně informovat o tom, jak pokračují jednání o budoucí vládě a její podpoře v parlamentu.

ČR a další nováčkové vstoupí do Schengenu poslední den roku 2007

Hranice zemí schengenského prostoru volného pohybu osob se České republice a dalším osmi novým členským zemím Evropské unie otevřou 31. prosince 2007. Čeští občané i obyvatelé dalších unijních nováčků tak budou moci překračovat hranice všech zemí EU vyjma Británie a Irska bez předkládání pasů. Dohodli se na tom unijní ministři vnitra. K 31. prosinci 2007 se otevřou pozemní a námořní hranice Schengenu a v březnu 2008 pak odpadnou kontroly i na letištích. Podle dřívějších předpokladů se schengenská zóna měla rozšířit o desítku nováčků a o Švýcarsko na podzim příštího roku. Ale kvůli technickým potížím se spouštěním nové policejní databáze a legislativním průtahům hrozilo až dvouleté zpoždění. Nové členské země kritizovaly toto zdržení jako politicky motivované.

Euro je pro ČR v nedohlednu, schodek rozpočtu až 4,1 pct HDP

Další hodnocení Evropské komise potvrdilo, že přijetí eura je pro Českou republiku stále v nedohlednu. Schodek veřejných rozpočtů bude příští rok v Česku podle odhadu EK až 4,1 procenta hrubého domácího produktu. Komise to uvedla ve zprávě, která pravidelně posuzuje pokrok jednotlivých zemí na cestě k euru. Před přijetím jednotné měny musí ČR snížit schodek veřejných rozpočtů pod tři procenta HDP. Původně to měla země dokázat v roce 2008, ale ukázalo se, že tento cíl je nesplnitelný. Česko tak podle komise nadále plní pouze dvě kritéria ze čtyř, které jsou nutné pro přijetí eura. Jde o kritérium cenové stability, tedy inflační hledisko, a o kritérium stability úrokových sazeb. Problémy Češi mají právě s příliš velkým schodkem veřejných financí a s takzvaným kurzovým hlediskem. Za poslední dva roky tak ČR neudělala příliš velký pokrok, protože stejný počet podmínek plnila i v roce 2004.

Romové budou před sjezdem KDU-ČSL protestovat proti Čunkovi

Brněnskému sjezdu KDU-ČSL bude v sobotu ráno předcházet demonstrace několika občanských sdružení proti senátorovi a kandidátovi na předsednické křeslo lidovců Jiřímu Čunkovi. Demonstranti se chtějí ohradit proti jeho kandidatuře a poukazují přitom na vystěhování romských neplatičů, o které jako starosta Vsetína rozhodl v polovině října. Čunek má podle politologů a komentátorů velké šance na úspěch. Aktivisté však jeho kandidaturu označují jako tah na špatnou branku a tvrdí, že straně spíš ublíží.

Radnice vystěhovala z města za hranice Zlínského kraje přes 100 lidí. Dalších 200 neplatičů přestěhovala na okraj města do komplexu z plechových obytných kontejnerů. Tyto kroky vyvolaly pobouření obhájců lidských práv a romských organizací, bylo podáno 13 trestních oznámení. Vedle Čunka budou o předsednické křeslo usilovat i poslankyně Vlasta Parkanová, senátor Adolf Jílek a bývalý poslanec Jiří Karas. Vsetínského starostu už v kandidatuře podpořili lidovci z Pardubického, Jihomoravského, Královéhradeckého a Zlínského kraje a z Prahy. Naopak středočeský krajský výbor podporuje Parkanovou.

Hejtman odvolal ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde se prý vraždilo.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil odvolal ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla. Učinil tak dva dny poté, co policie oznámila, že podezřívá bývalého zaměstnance nemocnice Petra Zelenku z toho, že podáním léku na ředění krve zabil sedm pacientů a v deseti dalších případech se o to pokusil. "Důvodem jeho odvolání je absence nutné komunikace s krajem jako zřizovatelem nemocnice a manažerské selhání ředitele zařízení v případě řízení nemocnice po zjištění úmyslného poškozování pacientů," řekl hejtman novinářům po jednání rady.

"Bylo mi sděleno, že málo komunikuji. Když ale někdo nechce slyšet o problémech, tak není s kým komunikovat," řekl odvolaný ředitel ČTK. Připomněl, že hejtmana o problému pravděpodobného poškozování pacientů krátce a všeobecně informoval hned poté, co se to sám 29. září dozvěděl. Tehdy ještě sám nevěřil, že by něco takového bylo možné. Podle hejtmana však nelze omluvit fakt, že ředitel poté, co propustil ze zaměstnaneckého vztahu podezřelou osobu, nedokázal operativně zabránit tomu, aby mohla dále působit v jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Hejtman uvedl, že mu někdy v září ředitel řekl, že v nemocnici řeší problém s možným poškozováním pacientů. "To byla jediná zmínka pana ředitele, byla to obecná zmínka o možné existenci poškozování pacienta. Nepožádal ani, aby zřizovatel jakkoliv zasáhl," uvedl hejtman na dotaz novinářů. Vůbec ho v té chvíli nenapadlo, že by mohlo jít o něco tak hrůzného, jak se nakonec ukázalo.

Zelenka se prý přiznal k osmi vraždám, policie mluví o sedmi

Počet obětí v nemocnici v Havlíčkově Brodu je podle advokáta podezřelého Vítězslava Menšíka osm, nikoli sedm, jak doposud uváděla policie. Menšík to řekl České televizi s tím, že bývalý zaměstnanec nemocnice Petr Zelenka se přiznal k osmi vraždám. Podle advokáta tak policie od neděle chybně informuje o počtech obětí, když doposud tvrdila, že Zelenka údajně zavraždil sedm lidí a dalších deset se prý pokusil zabít.

Sněmovna schválila účast českých vojáků v zahraničních misích

Zahraniční mise českých vojáků na Balkáně, v Afghánistánu a v Iráku budou pokračovat i v příštím roce. Česká republika se nově zapojí také do mírové mise OSN v Libanonu a přispěje do rychlých sil Severoatlantické aliance. Sněmovna bez výhrad schválila vládní plán zahraničních vojenských operací na příští rok. Senát jej podpořil již v listopadu, takže účasti českých vojáků v misích už nic nebrání. Český stát má v plánu v příštím roce na zahraniční mise vydat 1,85 miliardy korun, což je o zhruba 350 milionů více než letos.

Průzkum: Polovina Středoevropanů nevěří v klid na Blízkém východě

Více než polovina Čechů, Poláků, Slováků a Maďarů nevěří v trvalý klid na Blízkém východě. Vyplývá to z průzkumu provedeného ve všech čtyřech zemích, jehož výsledky zveřejnila polská agentura CBOS. Zhruba polovina Středoevropanů se domnívá, že by k vyřešení konfliktu měla přispět mírová mise OSN. Celkem 60 procent Maďarů, 57 procent Čechů a stejné procento Poláků a Slováků si myslí, že není žádná šance na ukončení izraelsko-palestinského konfliktu.

ČEZ nedostane pokutu za zneužití dominance, upravil smlouvy

Společnost ČEZ nedostane pokutu za zneužití dominantního postavení při nákupu uhlí od Sokolovské uhelné. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ukončil správní řízení bez postihu. Firma se zavázala, že změní příslušné smlouvy, sdělil mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Podniku hrozila pokuta v řádu desítek milionů kvůli rozdílným cenám, za které od těžařských firem vykupoval uhlí. Antimonopolní úřad prověřoval smlouvy platné od 1. ledna 2006. Vzorce na výpočet ceny uhlí byly pro Sokolovskou nevýhodné. Sokolovští už dříve poukazovali na to, že za stejné množství uhlí dostávají méně než Severočeské doly, které jsou součástí ČEZ, i Mostecká uhelná společnost.

Rakouští odpůrci Temelína zvažují blokády čtyř přechodů do ČR

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín (JETE) chtějí zatarasit hned čtyři hraniční přechody s Českou republikou, pokud si rakouský kancléř Wolfgang Schüssel nebude v Praze stěžovat na údajné porušení bilaterální dohody z Melku. Informovalo o tom hornorakouské sdružení Atomstopp. Rakouští odpůrci jaderné energie tvrdí, že Česká republika dohodu porušila kolaudací JETE z počátku minulého měsíce, aniž předtím provedla údajně nezbytné technické úpravy. Aktivisté se odvolávají na závěry jedné z expertních komisí, která prý v JETE zjistila sedm "závažných bezpečnostních nedostatků" na vysokonapěťovém vedení nebo na souběžném vedení vysokotlakých potrubí. Vedení Temelína však tvrdí, že bezpečnost elektrárny byla již mnohokrát potvrzena odborníky z celého světa.

Jaroslav Dolejší už není šéfem odboru závažné hospodářské kriminality

Jeden z nejznámějších českých státních zástupců Jaroslav Dolejší byl odvolán z funkce ředitele 6. odboru na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Tento odbor má na starosti nejzávažnější hospodářskou kriminalitu. "Důvodem odvolání je prostá obměna v této řídící funkci, nic většího v tom nehledejte. Nevztahuje se to k žádné události, úkonům či věcem, nešlo ani o žádné konkrétní pochybení pana Dolejšího," komentovala odvolání mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Dolejší vedl vyšetřování mnoha závažných kauz, které se často stávaly předmětem různých politických sporů. Mimo jiné to byl právě odvolaný ředitel 6. odboru, který nepřímo asistoval loňskému útěku miliardáře Radovana Krejčíře z jeho domu. Kontroverzní podnikatel dokonce ve své knize tvrdí, že poskytl Dolejšímu a jeho kolegovi Vladimíru Trýznovi v minulosti úplatek. Dolejšího 6. odbor dozoroval také případ pokusu o podvod na státní společnosti Čepro, o němž se zmiňuje i takzvaná Kubiceho zpráva, nebo kauzu bývalého sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimíra Šiši, který je stíhán za korupci v souvislosti s případem údajně zmanipulovaných konkurzů,skupinou kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.

Vězeňská služba chce vězňům poskytnout více místa

Vězeňská služba plánuje, že vězňům poskytne více místa. Postupně by se měl prostor pro jednoho vězně zvýšit ze současných čtyř metrů čtverečních až na pět, řekl ČTK generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Před rokem 1990 připadaly tři metry až tři a půl metru čtverečního na osobu, nyní jsou to čtyři metry. Pro srovnání třeba Polsko má tři metry čtvereční na osobu, Slovensko tři a půl metru. Na Západě činí ubytovací kapacita pro jednoho vězně někde šest, dokonce až 12 metrů. Ombudsman Otakar Motejl nedávno upozornil na to, že české věznice jsou přeplněné. Ovšem je to dáno mimo jiné právě výměrou místa pro vězně. České věznice jsou nyní naplněny zhruba na 101 procent, přitom vazební věznice jsou obsazeny z 85 procent, zatímco ve věznicích pro výkon trestu je kapacita překročena. Vězeňská služba nyní otevírá novou věznici v Rapoticích na Třebíčsku pro téměř 600 vězňů.

Soud potřetí zprostil exšéfa Sparty Macha obžaloby z podvodu

Pražský městský soud již potřetí zprostil obžaloby z údajného mnohamilionového úvěrového podvodu někdejšího prezidenta fotbalového klubu Sparta Praha Petra Macha. Předchozí dva osvobozující verdikty vždy odvolací vrchní senát zrušil, také proti tomu současnému se žalobce odvolal. Případ bude tedy znovu projednávat vrchní soud. Mach podle státního zástupce nesplatil úvěry ve výši 160 milionů korun, jež si před 15 lety vzal od Československé obchodní banky (ČSOB) pro svou firmu, kterou pak ale i s dluhy převedl na jinou společnost. Nový majitel však záhy zemřel, účetnictví se ztratilo a zůstaly jen stamilionové dluhy. Civilní soudy tak daly Machovi podle něj za pravdu v tom, že dluh už nebyl jeho. Mach kvůli průtahům zvažuje podání žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.

Ombudsman dal nezákonně dotace, jeho úřad chyboval v účtech

Pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zjistili, že Kancelář veřejného ochránce práv vedla špatně účetnictví a věnovala dotaci na dobročinné účely téměř půl milionu korun, i když jí to neumožňoval zákon. Nesrovnalosti jsou v účetní závěrce za rok 2005, kde vznikla chyba ve výši 4,4 milionu korun. ČTK to řekl prezident NKÚ František Dohnal s tím, že ale žádné peníze nezmizely. Ombudsman Otakar Motejl připustil chyby v účetnictví. Zdůraznil, že neměly za následek ztrátu peněz ze státního rozpočtu. Je přesvědčen o tom, že způsob vynaložení peněz z fondu nebyl v rozporu s morálkou. Později dal Motejl sám pokyn podřízeným, aby dispoziční fond zrušili.

V tržnici u Chebu zabavili celníci zboží za 140 mil.Kč

Padělky značkového textilu, obuvi a spotřebního zboží za více než 140 milionů korun zabavili celníci na tržnici ve Svatém Kříži u Chebu. Akce, která začala v sobotu v 10:00 a skončila v neděli v 02:00, byla největší a nejúspěšnější v historii západočeských celníků. Západočeští celníci měli také vůbec poprvé povolení chebského okresního státního zástupce k tomu, že mohli vnikat do stánků a nacházet tak sklady a tajné skrýše trhovců. Celníci dále zabavili více než 1,2 milionu kusů nekolkovaných cigaret, po jejichž prodeji by stát tratil na spotřební dani 2,5 milionu korun. Dále zajistili téměř 54.000 pirátských CD a DVD a celkem 73.600 padělků textilu, obuvi a jiného spotřebního zboží.

Iniciativa chce prosazovat srovnání platů mužů a žen

Srovnání platů mužů a žen si stanovila za cíl Česká iniciativa pro rovné odměňování. Zásadu stejného výdělku za stejnou práci chce připomenout plakáty, které nyní začala rozesílat. Informační kampaň v Praze na konferenci o rovnosti pohlaví v práci představily vedoucí německo-českého partnerského projektu o zavádění rovného zacházení na pracovišti. Podle výzkumu centra CERGE-EI se hodinové příjmy mužů a žen stejného věku, vzdělání, ve stejných odvětvích a typech firem v Česku liší zhruba o čtvrtinu. Přímo v jednom podniku na stejných místech pak mívají ženy o desetinu nižší hodinovou mzdu než jejich kolegové. Ženy obecně působí hlavně na nižších pozicích a v odvětvích s nižšími příjmy. Do vedení firem pronikají jen pomalu. Situace v Česku se od stavu v dalších zemích EU příliš neliší. Mezi ženami a muži od 40 do 59 let se postupně rozdíly mezd začínají stírat. U lidí mezi 50 a 59 lety se mediánové platy liší o 15,8 procenta. U pracovníků a pracovnic nad 60 let pak rozdíl činí 17,3 procenta.

V Olomouci funguje baby box pro odložené děti, je třetí v ČR

Ženy v zoufalé životní situaci mohou nyní odložit anonymně své novorozené dítě do baby boxu, který se nachází v areálu Fakultní nemocnice v Olomouci v těsném sousedství porodnice. Je to třetí zařízení v Česku. Baby boxy fungují také v Praze a Brně, byly do nich zatím odloženy čtyři děti. Vybudování olomoucké schránky stálo zhruba 300.000 korun, řekl Ludvík Hess z občanského sdružení baby box pro odložené děti Statim.

S dobrovolníky ve světě je na tom ČR jako Irsko či Německo

V rozvojových zemích pomáhá ročně kolem dvaceti českých občanů, kteří pracují v projektech OSN, řekla u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků Jitka Jandusová z Národního kontaktního místa pro spolupráci s dobrovolníky v OSN. Čeští dobrovolníci byli loni například v Libérii, Kosovu, na Ukrajině, v Angole, Kongu, Burundi, Východním Timoru a Sierra Leone. Češi se ve světě podílejí na boji proti šíření HIV a AIDS, pomáhají v úsilí o mírový vývoj, dodržování lidských práv, posílení role žen ve společnosti či potírání extrémní chudoby.

Ministerstvo financí chce zachovat nižší DPH pro stavbu všech bytů a domů

Ministerstvo financí vládě navrhne, aby výstavba všech domů a bytů byla i nadále zařazena v nižší, pětiprocentní sazbě DPH. Odmítlo tak dřívější návrh, aby pro výstavbu bytů větších než 90 metrů čtverečních podlahové plochy a domů nad 150 metrů čtverečních byla od roku 2008 uplatněna 19procentní sazba DPH. Pojem sociální bydlení, tedy do jaké plochy se na výstavbu vztahuje nižší DPH, si Česko podle evropských nařízení může stanovit v podstatě samo. Evropský komisař Lászlo Kovács letos v lednu uvedl, že definice sociálního bydlení je výhradně záležitostí národní vlády a Evropská komise do ní nemůže nijak zasahovat. Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič minulý týden ale prohlásil, že tento návrh může být obtížné u komise prosadit.

V ČR začala česká část celoevropské kampaně proti domácímu násilí

V Česku začala národní část celoevropské kampaně proti násilí na ženách, kterou organizuje Rada Evropy. Jejím cílem je přimět jednotlivé státy, aby násilí včetně domácího odmítly a přijaly proti němu účinná opatření. Podle letošního výzkumu agentury STEM se v Česku s domácím násilím setkalo 23 procent lidí, a to v roli oběti, násilníka či svědka. Třináct procent Češek a Čechů je pak zažilo na vlastní kůži. Každý stý člověk přiznal, že se choval násilně. V lednu příštího roku začne platit zákon, který umožní vykázat násilné osoby na deset dní z domova. Před týráním nebude muset prchat oběť. Kampaně proti domácímu násilí pořádaly zatím neziskové organizace. Tentokrát se do akcí zapojí i sněmovna.

Česká televize Ostrava natočila dokument o Husákovi

Česká televize Ostrava natočila dokumentární film o posledním československém komunistickém prezidentovi Gustávu Husákovi. "Na jedné straně dokument Husáka zobrazuje jako člověka vězněného režimem. Na druhé pak jako politika, který se stal čelným přisluhovačem Sovětského svazu," řekla mluvčí studia Jolanda Pilařová. Dodala, že snímek přibližuje i Husákovy role stranického funkcionáře, spolutvůrce totality a posledního komunistického prezidenta, jeho osudy a složitý vývoj včetně okolností. V dokumentu se obraz politika a československého občana Husáka skládá ze vzpomínek a názorů jeho spolupracovníků, stranických soudruhů, politologů i historiků.

Historička hledá osudy Čechoslováků odvlečených do gulagů

Přes sedm tisíc Čechoslováků bylo odvlečeno od konce druhé světové války do bývalých sovětských pracovních táborů označovaných jako gulag. Jejich osudem se ve své nové knize Čechoslováci v Gulagu a československá diplomacie 1945-1953 zabývá historička Milada Polišenská. "Sovětský svaz doplňoval deportacemi ohromné ztráty ve své pracovní síle. Lidé tam byli odvezeni, aby byli nasazeni na otrocké práce. Byl tam i politický aspekt, deportace byly zaměřeny třídně, ale také národnostně," řekla Polišenská ČTK.

Seznamy deportovaných lidí byly podle odbornice na dějiny diplomacie sestaveny podle toho, kdo za odvlečené lidi intervenoval. Uvedený počet asi 7500 osob odráží podle ní pouze záznamy. Je však obtížné vystopovat celkové množství lidí nasazených v gulagu, zdůraznila. Podle Polišenské bylo chybou bývalé československé diplomacie, že zanedbala pokus o prezentaci tohoto problému na mezinárodní úrovni. Neodhalené záznamy dosud podle historičky skrývají ruské archivy. Českým badatelům však mnohdy nejsou přístupné. To se týká například archivu prezidenta Ruské federace.

Josef Fanta: více než jen stavitel pražského Hlavního nádraží

Slavný architekt - označení, které samo o sobě budí respekt. Pro obsáhnutí záběru a tvorby Josefa Fanty je však nedostačující. Za svého bezmála stoletého života byl téměř vším. Stavitelem, designérem, malířem, pedagogem, spisovatelem, památkářem, mecenášem. Od jeho narození letos 7. prosince uplyne plných 150 let. Významný úspěch zaznamenal Fanta se svým návrhem a realizací interiéru pavilonu české Obchodní a živnostenské komory na Světové výstavě v roce 1900, za které získal zlatou medaili.

Fantovy dodnes nejznámější stavby se nesou v duchu secese - monumentální pražské Hlavní nádraží, kterému se pro jeho vzhled říkalo "zámecké nádraží", Mohyla míru na místě bojiště slavkovské bitvy a dům Zpěváckého spolku Hlahol na vltavském Masarykově nábřeží. Během let navrhoval i interiéry, nábytek, náhrobky, sakrální předměty, bohoslužebná roucha, mříže či plynové lampy. Navíc se věnoval i ochraně a rekonstrukci historických památek. Bez zajímavosti jistě není ani to, že společně se spisovatelkou Gabrielou Preissovou založil slávu vesnice Jevany, dodnes oblíbeného místa víkendového odpočinku pražské smetánky. Právě zde se před první světovou válkou Fantova dcera Marie, proslavená za první republiky jako Ma-Fa - novinářka a překladatelka nevšedního vtipu a inteligence, často setkávala se svou velkou životní láskou Janem Masarykem.

Národní knihovna získala část premonstrátské sbírky starých tisků

Unikátní sbírku prvotisků a starých tisků z klášterní knihovny premonstrátů v Teplé na Karlovarsku získala do svých fondů Národní knihovna ČR (NK). Stát za 546 prvotisků a 746 tisků z let 1501 až 1550 zaplatil řádu 20 milionů korun; skutečná cena se těžko odhaduje, je však rozhodně vyšší. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek a administrátor kláštera Augustin Ján Kováčik podepsali kupní smlouvu. Knihovna získává cenné přírůstky, klášter peníze nutné na opravy a údržbu rozsáhlého areálu vráceného v restituci. Stát však nevydal přilehlé polnosti, které dříve na provoz areálu vydělávaly. Tepelští premonstráti dnes podle Kováčika nemají prostředky nejen na to, aby se starali o vzácný knižní fond, ale ani na nutné opravy staveb. Návštěvníci kláštera ale přesunem tisků nebudou "ochuzeni" o část prohlídky. Prvotisky a staré tisky byly i v klášteře uchovávány v trezoru, stejně tak tomu bude i v NK.

Semilský filatelista přivezl z Monaka dvě zlaté medaile

Se dvěma velkými zlatými medailemi se vrátil z Monaka semilský filatelista Ludvík Pytlíček. Na víkendové přehlídce 100 největších filatelistických rarit světa vystavoval unikátní historický telegram z roku 1918 s ofrankovanou desetihaléřovou skautskou známkou a kolekci československých poštovních známek z let 1918 až 1939. Výjimečný telegram, který získal Pytlíček před 15 lety v aukci, obsahuje sdělení o příjezdu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka do nového československého státu. Pochází z 21. prosince 1918.

V Monte Carlu se představilo v muzeu známek a mincí veřejnosti 100 světových filatelistických rarit z 20 poštovních muzeí a od 80 nejlepších sběratelů světa. Vystavovala tam například královna Alžběta nebo monacký princ Albert II. Vedle rarit se tam prezentovalo v muzeu i 20 největších sběratelských kolekcí. Výstavu zhlédlo asi 12.000 znalců.

Sázkařský rok okořenily sázky na Koženého

Letošní rok byl k příznivcům legálního hazardu štědrý. Stále širší i originálnější byla nabídka společenských sázek. Sázet bylo například možné na vydání kontroverzního finančníka Koženého z jeho azylu na Bahamských ostrovech ke stíhání zpět do Česka, a to v astronomickém kurzu 1000:1. Stejná sázková příležitost byla vypsána i na Radovana Krejčíře, toho času na Seychelských ostrovech. Společnost Fortuna raději sázky brzy stáhla. Velký zájem přitáhlo i dlouho odkládané zahájení provozu rychlovlaků Pendolino. Lidé většinou nevěřili, že se poruchy podaří v daném termínu odstranit. Sázkaři si mohli vsadit i na sestavování vlády.

Po setmění se na ulicích objevil Mikuláš, čert a anděl

Mikulášové v biskupském rouchu, andělé se zlatými vlasy a křídly a rohatí čerti se objevili se soumrakem v ulicích. Zvonili také u dveří rodin, kde mají malé děti, aby je podarovali drobnými sladkostmi. Některé děti se Mikuláše a čerta bojí, jiné ne, některé vědí, že jim sladkosti nadělí rodiče, jiné věří v pohádkové bytosti. Tradice obchůzek je v českém etnografickém prostředí úzce spjata s církevními prvky, prolínají se však do ní i světské a pohanské obřadní zvyky. Na českém venkově se kdysi do mikulášského průvodu řadili i kominíci, husaři, žid, bába s nůší, mouřenín a další charakteristické postavy.

Nedvěd dostal za šlápnutí na soupeře trest na pět zápasů

Pavel Nedvěd bude muset vynechat pět zápasů Juventusu v druhé italské fotbalové lize. Český záložník dostal od disciplinární komise trest za to, že v závěru pátečního zápasu s Janovem, který skončil remízou 1:1, šlápl na soupeře. Od rozhodčího za to dostal okamžitě červenou kartu, s verdiktem ale nebyl spokojen a při protestech údajně sudího inzultoval.

Kvůli počasí se nebude konat EP snowboardistů v Krkonoších

Kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu se nebudou 15. a 16. prosince konat ani závody Evropského poháru ve snowboardingu ve Špindlerově Mlýně. "Je nám líto, že musíme odložit nejvyšší soutěž v paralelních disciplinách, která zatím v České republice nebyla. Ale v průběhu sezony budeme hledat náhradní termín," uvedl místopředseda úseku snowboardingu lyžařského svazu Miroslav Schimmer.

Nejtepleji bylo v Doksanech, naměřili tam 15,4 stupně Celsia

Vysoké teploty opět panovaly na mnoha místech České republiky. Již v úterý ráno bylo například v Praze 11 stupňů Celsia, ke 13 stupňům se teplota dostala během dopoledne. Místy stoupla ještě o stupínek a nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, tam naměřili 15,4 stupně Celsia. To je o více než deset stupňů nad hodnotami, které odpovídají dlouhodobému průměru pro toto období v pražském Klementinu. Letošní podzim je v Česku nejteplejší od roku 1961.

A jak bude? Oblačno, teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

05-12-2006