Denní souhrn zpráv Zprávy

08-12-2006

Poslanci se střetli nad zákoníkem práce, projednali novelu ústavy

Ostrá politická debata v pátek ve sněmovně provázela projednávání návrhu na odklad účinnosti zákoníku práce. Sněmovna návrh sice postoupila do dalšího čtení, do konce roku ale předlohu s největší pravděpodobností schválit nestihne. Nový zákoník práce tak zřejmě začne od 1. ledna 2007 platit. Sněmovna do dalšího čtení postoupila také senátní novelu ústavy, která by měla usnadnit cestu k předčasným volbám. Odpoledne poslanci schůzi přerušili. Znovu se sejdou v úterý, kdy mají schvalovat rozpočet na příští rok. Případné přijetí senátní ústavní novely ale ještě neznamená, že budou předčasné volby. Jde jen o další možnost, jak se k těmto volbám dostat. Senátní novela počítá s tím, že prezident by mohl sněmovnu nově rozpustit i poté, co vláda podá demisi a s návrhem na rozpuštění souhlasí nadpoloviční většina dvousetčlenné dolní komory. Pokud má mít novela ve sněmovně šanci na úspěch, potřebuje kromě hlasů ODS, lidovců a zelených ve finále i hlasy KSČM. ČSSD je totiž proti. Sociální demokraté říkají, že jde o účelovou změnu, která se jejím zastáncům momentálně hodí. Obávají se také, že novela nepřípustně posiluje pravomoci prezidenta.

Podstatnou část jednacího dne ale vyplnila debata o odkladu zákoníku práce. Rozprava začala klidně, vyústila ale ve slovní přestřelku, v níž si levice a pravice vzájemně vyčítaly ideologickou předpojatost a politickou nezodpovědnost. Poslanci ČSSD a KSČM občanské demokraty mimo jiné obvinili z toho, že jim ve skutečnosti nezáleží na ochraně zaměstnanců. ODS naopak levici vyčetla, že připravila "legislativní paskvil" a nyní před důsledky své politiky "strká hlavu do písku".

Do druhého čtení sněmovna postoupila také vládní předlohu, která by měla umožnit vydat státní dluhopisy za téměř 133 miliard korun. Penězi chce kabinet uhradit jistiny státního dluhu, který bude muset Česká republika zaplatit v letech 2007 a 2008. Před závěrečným hlasování je také novela zákona o státním rozpočtu na příští rok. Novelou chce vláda zvýšit letošní schodek rozpočtu o devět miliard korun. Peníze potřebuje vláda kvůli tomu, že ve druhé polovině prosince budou chybět v rozpočtu prostředky na výplaty důchodů.

Zelení končí jednání o čtyřkoalici

Předseda Strany zelených Martin Bursík oznámil, že jeho strana končí jednání o čtyřkoaliční vládě s ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Novinářům řekl, že v programovém návrhu ODS, o němž nyní jednají představitelé tří stran, nenašli zelení své programové priority, například podporu alternativních zdrojů energie. Nelíbí se jim ani mandát vlády na celé volební období. Nejmenší parlamentní strana navrhuje návrat k trojkoaličnímu projektu s občanskými demokraty a lidovci s tím, že by tento stovkový blok ve sněmovně podpořili někteří poslanci ČSSD. Zelení zopakovali, že pokládají za neférové jednání občanských demokratů s ČSSD a lidovci o personálním složení možné vlády. Větší význam přikládají programu Sedm statečných reforem, do kterého podle nich však ODS nezařadila priority, které zelení prosadili do letní trojkoaliční smlouvy. Chybí v něm podle Bursíka ekologické změny v dopravě a jasné vyjádření o budoucnosti české energetiky.

V případě, že by se ODS vrátila k trojkoaličním jednáním, zelení nebudou požadovat předčasné volby. ODS rozhodnutí zelených ukončit čtyřkoaliční jednání mrzí, stále s nimi počítá i ve variantě trojkoalice. Sociální demokraté vzali rozhodnutí zelených na vědomí a dál chtějí stejně jako dosud jednat jen s ODS a lidovci.

Melčák potvrdil odchod z klubu ČSSD

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek obdržel v pátek dopis, ve kterém poslanec ČSSD Miloš Melčák oficiálně oznamuje odchod ze sněmovní frakce. Poslanecký mandát si ale ponechá. Své rozhodnutí nijak nevysvětluje. O odchodu Melčáka z ČSSD jednali ráno poslanci této strany. Melčák se jednání klubu nezúčastnil, omluvil se také z jednání Poslanecké sněmovny. Podle Haška se nikdo další k odchodu ze sociální demokracie nechystá. Dodal, že Melčák nezvolil důstojnou komunikaci se stranou a poslaneckým klubem. Melčák podle informací Aktuálně.cz odchází z klubu ČSSD kvůli atmosféře ve straně a zastrašování. ČSSD by podle něj měla umožnit vznik kabinetu Mirka Topolánka (ODS), a jeho kroky pak kritizovat z opozice. Jeho názor prý sdílejí i další sociální demokraté - jejich jména ale nesdělil, aby je nevystavil nátlaku.

Zeman odmítl pozvání na ústřední výbor ČSSD

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman příští týden na zasedání ústředního výkonného výboru své strany nepojede. Pozvalo ho vedení ČSSD, které chtělo vysvětlit jeho kritické názory na postup strany při povolebních jednáních. Reagovalo také na informace, že expremiér údajně připravuje vnitrostranický "puč" proti předsedovi Jiřímu Paroubkovi. "Právě proto, že nepřipravuji žádný puč a že se nehodlám vrátit do politiky, nevidím důvod, proč bych se účastnil zasedání ÚVV," řekl ČTK Zeman. Ze stejného důvodu se prý Zeman nezúčastní ani sjezdu, který se uskuteční na jaře příštího roku. "Doufám, že ti, kdo podlehli hloupým mediálním spekulacím o mém návratu do politiky, to pochopí jako nezpochybnitelný důkaz, že žádný puč nepřipravuji a že se do politiky vrátit nehodlám," dodal.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že strana si chtěla vyslechnout Zemanovy názory "naživo" přímo, a ne je mít zprostředkované přes média. Dodal, že Zeman může přijet na zasedání ústředního výkonného výboru kdykoliv i bez pozvánky.

Dvě komise prověří postup nemocnice v Havlíčkově Brodě a působení Zelenky v Jihlavě

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se rozhodl zřídit v případu vražd v havlíčkobrodské nemocnici dvě znalecké komise. Jedna prověří postup havlíčkobrodské nemocnice, druhá se bude zabývat měsíčním působením zdravotníka Petra Zelenky v nemocnici v Jihlavě. Komise by měly začít pracovat začátkem příštího týdne.

Julínek to oznámil po páteční návštěvě havlíčkobrodské nemocnice. Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Pavel Longin podle ministra významně přispěl k odhalení Zelenkovy činnosti. Nemocnice však není schopna správně vyhodnocovat případy, které se odchylují od normy, nemá standardizované postupy pro situace, kdy vznikne podezření na pochybení personálu, a to dokonce i při pochybení s následkem smrti. Vše podle Julínka zůstalo na primářově iniciativě a pečlivosti, i když jeho informování managementu bylo možná trochu laxnější. Následné úkony ředitele nemocnice podle něj nebyly správným manažerským krokem. "Mám-li říct osobní názor - manažerský postup ředitele mě vůbec nepřesvědčil. Nechci se vměšovat do kompetence ministerstva vnitra, ale ani postup policie nebyl podle mě adekvátní," dodal.

Bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Zelenka je podezřelý z osmi vražd pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem snižujícím srážlivost krve. Vše se odehrávalo od letošního května do září. Primář ARO, kde Zelenka pracoval, ho začal podezřívat. Po dohodě Zelenka v září z nemocnice odešel. Okresní policejní ředitelství dostalo nekonkrétní trestní oznámení, které podala nemocnice, 23. října. Zelenku policisté zadrželi až 1. prosince.

Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská práva

Vsetínská radnice zřejmě porušila lidská práva, když před časem přestěhovala několik romských rodin do Vidnavy, Staré Červené Vody a obce Vlčice na Jesenicku. Shodli se na tom členové senátního výboru pro lidská práva, kteří v pátek obce navštívili, řekl ČTK senátor Josef Pavlata (ODS). "V tomto případě se ukazuje, že není všechno v pořádku. Romové předem nevěděli, do čeho jdou. Nemohli si své domy prohlédnout a smlouvy podepisovali pod nátlakem. Byla zneužita jejich právní nevědomost, měli být mnohem více poučeni právníkem," uvedl Pavlata. Vadí mu také způsob, jakým byli Romové do obce dopraveni. Většinou se jednalo o pozdní večerní či noční hodiny.

O vystěhování Romů rozhodla vsetínská radnice v čele se starostou Čunkem. "Věřím, že senátní výbor vše neuzavře bez toho, aby mne vyslechl. Je velmi problematické určit, co je a co není pravda. Jiný pohled na věc mají ti, co byli stěhováni, a ti co stěhovali," řekl ČTK Čunek. Doplnil, že radnice Romy informovala dostatečně.

Prezident Václav Klaus považuje vystěhování neplatičů nájemného za hranice měst za "méně šťastnou metodu" řešení tohoto problému. Současně podle něj ale není na místě obce za případný sporný postup "lacině odsuzovat". ČTK prezidentovo stanovisko sdělil jeho tajemník Ladislav Jakl. Klaus tak reagoval na otevřený dopis, který mu adresovalo Grémium romských regionálních představitelů. Vytýkají mu v něm, že se nevyjádřil k vystěhování Romů ze Vsetína a že se jich nezastal. "K vsetínskému případu se pan prezident nevyjadřoval, protože se nechtěl přidávat k trivializujícím soudům," uvedl Jakl. Podle něj Klaus list od grémia neobdržel, dozvěděl se o něm z tisku.

Růst HDP ve 3. čtvrtletí zpomalil na 5,8 procenta, odpovídá prognóze ČNB

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční tempo růstu na 5,8 procenta z revidovaných šesti procent ve druhém čtvrtletí. Oznámil to Český statistický úřad. Růst hrubého domácího produktu předčil očekávání analytiků, kteří předpokládali průměrný vzestup o 5,3 procenta. V běžných cenách se v uplynulém čtvrtletí zvýšil hrubý domácí produkt meziročně o 8,4 procenta na 813,1 miliardy korun.

Snižuje se přínos zahraničního obchodu, který byl od druhého čtvrtletí 2004 do letošního prvního čtvrtletí klíčovým zdrojem ekonomického růstu. Roste naopak vliv výdajů na konečnou spotřebu a tvorbu kapitálu. Výdaje domácností vzrostly ve srovnání s loňským obdobím reálně o čtyři procenta. Nabídkovou stranu ekonomiky stejně jako v předchozích čtvrtletích táhl především zpracovatelský průmysl, jehož hrubá přidaná hodnota se ve stálých cenách zvýšila o 13,9 procenta. Pod úrovní předchozího roku zůstalo vlivem klimatických podmínek zemědělství, jehož hrubá přidaná hodnota klesla o 6,4 procenta.

Růst HDP vnímá Svaz průmyslu a dopravy jako signál stabilního vývoje ekonomiky. "Růst je vyvážený, je rovnoměrně tvořen vývozem, investicemi a nyní i rostoucí domácí spotřebou," sdělila ČTK mluvčí svazu Blanka Růžičková. Svaz očekává, že by růst HDP mohl pokračovat i v dalším období a že se projeví i snížením nezaměstnanosti.

Růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí přesně odpovídá prognóze České národní banky. Mezičtvrtletí růst byl oproti prognóze nepatrně vyšší. Do značné míry odpovídá předpovědi ČNB i struktura hospodářského růstu, uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.

Inflace je nižší než očekávání ČNB, sazby se nebudou zvyšovat

Růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 1,5 procenta z říjnových 1,3 procenta, oznámil Český statistický úřad. Inflace se tak drží pod dvěma procenty, v předchozích měsících letošního roku se přitom pohybovala mezi 2,7 až 3,1 procenta. Podle analytiků zvyšování cen drží na uzdě silná koruna a nižší ceny pohonných hmot. Inflace je podle nich při zemi, a tak nelze v nejbližší době čekat změnu úrokových sazeb. Údaje o růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí přitom ukazují, že zrychluje spotřeba domácností. Budoucí vývoj tak může podle analytiků vyvolat další růst cen, a tím i tlak na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou.

Koruna se dostala na nové maximum k dolaru

Koruna v pátek posílila na nové maximum vůči dolaru a odpoledne vystoupala na 20,88 Kč/USD. Důvodem bylo vedle pohybu na eurodolarovém trhu i zveřejnění údajů o růstu české ekonomiky, které byly pro korunu mírně pozitivní. ČTK to sdělil Tomáš Vlk z Patria Online. Česká měna zpevnila i vůči euru. Čtvrteční jednání Evropské centrální banky bylo podle Vlka mírně negativní pro euro, páteční zveřejnění HDP Českým statistickým úřadem vyznělo mírně pozitivně pro korunu. K tomu se podle něj přidává výraznější oslabení dolaru proti euru po datech z trhu práce v USA.

EK by mohla odmítnout stížnost na nákup českých transportérů

Evropská komise by mohla zamítnout stížnost na postup, jakým Česká republika nakupovala obrněné transportéry. ČTK to řekly zdroje Evropské komise, podle nichž budou komisaři o věci jednat příští týden v úterý. Stížnost do Bruselu zaslal jeden z neúspěšných uchazečů o armádní kontrakt - finská společnost Patria. Na tuto největší zakázku české armády za 23,6 miliardy korun měla být podle Patrie vypsána otevřená veřejná soutěž. Ministerstvo obrany ale označilo kontrakt za strategický a oslovilo jen předem vybrané uchazeče. Zakázku dostala rakouská zbrojovka Steyr. Celou věcí se bude zabývat v úterý zasedání Evropské komise, ale je docela dobře možné, že případ bude uzavřen, uvedl zdroj EK. Podle dalšího zdroje komise prý není zapotřebí jít s každým případem k soudu.

Nigérie vyzve ČR, aby předložila nabídku na prodej letadel L-159

Nigerijci vyzvou českou stranu, aby předložila konkrétní nabídku na prodej vojenských letadel L-159. Takový je výsledek jednání, která v pátek vedli zástupci obou zemí v nigerijské Abuje a jenž jeho účastníci považují za úspěch. O prodeji 47 letounů L-159 z výzbroje české armády rozhodla vláda v červenci 2004. Českými stroji zamýšlí nigerijské letectvo nahradit staré letouny Alpha Jet. Podle generálního ředitele Škodaexportu Jaroslava Hubáčka by mohlo jít o 12 až 24 kusů. "Samozřejmě je to úspěch," řekl ČTK Hubáček za Škodaexport, který se na snahách o prodej letounů podílí. Hlavním kontraktorem je jejich výrobce Aero Vodochody, Škodaexport spolu s firmou Pamco jsou v rámci tohoto projektu jeho partnery.

Zástupci firem doprovázejí prezidenta Václava Klause na cestě po Africe. Právě o prodeji letadel jednal Klaus již ve čtvrtek se svým nigerijským protějškem Olusegunem Obasanjem, který doporučil, aby se začalo jednat na úrovni ministerstev obrany. ČR zde zastupuje náměstek ministra Martin Barták.

Karosa se od příštího roku přejmenuje na Iveco Czech Republic

Největší domácí výrobce autobusů Karosa se od počátku příštího roku přejmenuje na Iveco Czech Republic, a.s. Zanedlouho poté přestane i vyrábět pod značkou Karosa a autobusy ponesou pouze název Irisbus-Iveco. V pátek o tom rozhodla mimořádná valná hromada společnosti na návrh italského Iveca, které vlastní téměř 98 procent podniku. Po změně názvu firmy ve Vysokém Mýtě nepřežije dlouho ani značka Karosa. "Až skončí v lednu až únoru výroba autobusů řady 900 do Ruska, bude všechno vyráběno pod značkou Irisbus-Iveco," uvedl Černý. Ostatní vozidla se už nyní vyrábí pod touto značkou.

Experti nenašli v Temelíně žádné bezpečnostní nedostatky

Jaderná elektrárna Temelín se podle expertů z mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren organizace WANO nevymyká běžným bezpečnostním standardům v oboru. Novinářům to řekl šéf mise expertů Willie Waddell. Komise tento týden prověřovala na Temelíně organizaci a řízení, údržbu, technickou podporu a chemii. Kontrola navázala na prověrku před dvěma roky. Tehdy odborníci doporučili zlepšit především bezpečnost práce, údržbu a komunikaci s dodavateli. Technické potíže v Temelíně komise nehodnotila. "Tato o mise se týkala pouze kontroly plnění doporučení z minulosti, proto jsme ani žádné jiné problémy nehledali," uvedl vedoucí mise. Čtvrteční neplánovanou odstávku druhého bloku kvůli závadě na přívodu vody do parogenerátoru označil za záležitost, která se v jaderných elektrárnách občas stává. "Jednalo se o selhání zařízení, nikoliv lidského faktoru. Důležité je, že k odstavení došlo bezpečným způsobem a že nedošlo k žádnému ohrožení veřejnosti," dodal Waddell. Elektrárna bude podle něj tuto událost analyzovat a přijme opatření, aby se již v budoucnosti neopakovala.

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín připojili energetici do sítě v pátek odpoledne po jednodenní odstávce, informoval ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Reaktor zastavila závada na systému, který přivádí vodu do parogenerátorů. Reaktor v Temelíně byl naposledy neplánovaně automaticky odstaven před dvěma roky. Tehdy jej vyřadil z provozu výpadek v systému řízení turbonapájecích čerpadel.

Ministerstvo životního prostředí nabízí dotace na následky záplav

Ministerstvo životního prostředí nabízí dotace oblastem, které letos postihly povodně. Obce a další právnické subjekty mohou do konce prosince žádat o peníze na asanace luk a pastvin, odstraňování naplavenin, rekonstrukci rybích přechodů, výsadbu zeleně v záplavových oblastech. Úřad poskytuje dotace například také na výstavbu suchých poldrů a stabilizaci sesuvů. Pravidla poskytování dotací zveřejnilo ministerstvo na svých internetových stránkách.

Ombudsman: Stížnosti na průtahy nevyřizují soudy vždy správně

Stížnosti na průtahy v soudním řízení nejsou v České republice vždy řádně kvalifikovány ani vyřizovány. Zjistila to kancelář ombudsmana Otakara Motejla, který dostal za uplynulých pět let asi 1500 stížností na průtahy v soudním řízení. Přibližně osm procent z nich považuje za oprávněné. Motejl proto navrhl soudcům několik nápravných opatření, jak lze tuto situaci řešit. "Především si soudci musí zvyknout omlouvat se lidem za případné průtahy. Nestačí v dopisech na stížnosti odpovědět tím, že došlo k prodlevám. Je nutné připojit to slůvko omluva. Pro občana to může být velmi důležité," řekl ČTK Motejl.

Také poukázal na to, že v několika zjištěných případech soudy vyhodnotily stížnosti na průtahy v řízení jako nedůvodné, i když prodlevy byly zjištěny. Ombudsman ale zdůraznil, že se situace za uplynulých pět let výrazně zlepšila. Stížnosti na průtahy již nemizí v soudních spisech jako jejich přílohy a ve většině případů jsou automaticky předávány předsedům soudů k vyřízení.

Distribuce dálničních známek do Německa začne příští týden

Tuzemská asistenční služba ÚAMK se dohodla s německým autoklubem ADAC na distribuci dálničních známek v Sasku. Začít by měla příští týden. Dohoda má vyřešit problém chybějícího prodejního místa u hraničního přechodu na nově otevíraném úseku dálnice D8 z Ústí nad Labem do Drážďan. ČTK to řekl mluvčí ÚAMK Pavel Kuchálik. Dálnice se má otevřít 21. prosince a zejména saská média kritizovala fakt, že si němečtí motoristé při přejezdu hranice nebudou moci přímo na hraničním přechodu nálepku pořídit. Za chybějící známku by jim hrozila vysoká pokuta.

Jako dočasné řešení, než bude vytvořeno prodejní místo ABA přímo u hranic, ministerstvo financí zajistilo prodej na odpočívadle Varvažov, které je na půl cesty mezi hranicemi a Ústím nad Labem. Povinnost používat známky na nově otevíraném úseku začne 1. ledna 2007.

V Brně se narodilo mládě žirafy síťované

V brněnské zoo se v pátek ráno narodila samička žirafy síťované. Zatím je se svojí matkou ve stáji. Pokud se jí bude dařit dobře, lidé by ji mohli vidět ve výběhu asi za deset dní, řekl ČTK veterinář zahrady Petr Číhal. Zoo chová jednoho samce a dvě samice žirafy síťované. K mláděti s matkou nechtějí chovatelé zatím nikoho pouštět, aby se dvojice zbytečně nestresovala. Mládě se má čile k světu. Mládě je potomkem žirafy, kterou získala zahrada v roce 2000 ze zoo v Dvoře Králové.

Krátce ze sportu

Česká plavkyně Petra Klosová postoupila na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Helsinkách do finále polohového závodu na 100 metrů. V pátečním večerním semifinále vylepšila časem 1:02,39 minuty svůj výkon z dopolední rozplavby a do sobotních bojů o medaile postoupila jako osmá. K šest let starému českému rekordu Ilony Hlaváčkové se přiblížila na rozdíl čtyř desetin sekundy.

Nachlazení připraví českého běžce na lyžích Lukáše Bauera o účast v závodu Světového poháru v italském Cogne. Stříbrného olympijského medailistu z Turína trápí bolest v krku a nachlazení, kvůli němuž se ve středu předčasně vrátil ze soustředění na ledovci Tauplitz.

Česká házenkářská reprezentace se na lednovém mistrovství světa v Německu s velkou pravděpodobností bude muset obejít bez brankářské jedničky Martina Galii. Sedmadvacetiletý gólman bundesligového Göppingenu si ve středečním utkání proti Kronau zlomil ukazováček a doba léčení se odhaduje na šest až osm týdnů.

Po Albertu Tombovi zavítá do Prahy další legenda sjezdového lyžování nedávné minulosti - pětinásobný vítěz Světového poháru Marc Girardelli. Rakouský rodák, který závodil za Lucembursko, přijede do české metropole 14. prosince a fanouškům bude k dispozici odpoledne při autogramiádě v nákupním Centru Černý Most.

Sobotní počasí v České republice

V Čechách bude převážně zataženo s deštěm, později může na horách sněžit. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno, místy zataženo, později déšť. V Čechách teploty vystoupí na 4 až 8 stupňů, na Moravě a ve Slezsku bude 8 až 12 stupňů Celsia.

08-12-2006