Denní souhrn zpráv Zprávy

14-12-2006

Stabilní vláda stále není, v pátek bude jednat Klaus, ODS i ČSSD

Po dalším krachu jednání o stabilní vládě bude možná klíčovým dnem pátek. Premiér Mirek Topolánek (ODS) má jít na Hrad, přičemž už dříve slíbil, že prezidentu Václavu Klausovi přinese seznam ministrů. A to ať už bude mít v tu dobu dojednanou podporu sněmovny pro svůj ministerský tým, nebo ne. Zatím se zdá reálnější druhá možnost. Klaus bude chtít po návratu z týdenní návštěvy Afriky slyšet, proč se rozhovory opět dostaly do bodu nula. Jednání o stabilní vládě naposledy zkrachovala ve středu, tentokrát nevyšla varianta společné vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL, a to kvůli odporu občanských demokratů. ODS znovu oslovila lidovce a zelené s konkrétní nabídkou na složení kabinetu. Klaus soudí, že pokud půjde Topolánek už podruhé do sněmovny bez předem dohodnuté většiny potřebné pro získání důvěry, povede to ke třetímu pokusu a předčasným volbám.

Topolánek podle Klause může vrátit jmenování, ODS o tom neuvažuje

Prezident Václav Klaus za jedno z východisek nynější politické situace považuje možnost, že by mu šéf ODS Mirek Topolánek vrátil jmenování předsedou vlády. Hrad tvrdí, že v takovém případě by mohl prezident znovu vybírat premiéra, protože druhý pokus končí až hlasováním sněmovny o důvěře vlády. Teprve když znovu neuspěje, přebírá tuto pravomoc předseda sněmovny. ODS ale považuje za nepravděpodobné, že by jejich předseda vrátil jmenovací dekret. "Vrátí-li (Topolánek) jmenování předsedou vlády, pokusím se o nalezení jiného řešení. S neřešením nemohu souhlasit," uvedl mimo jiné Klaus ve čtvrtečním prohlášení k jednání o vládě. "Ústava to samozřejmě umožňuje, je to výčet všech možností, které jsou. Do hlasování o důvěře vlády trvá druhý pokus," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Občanští demokraté o tom, že by se Topolánek vzdal svého druhého pokusu složit kabinet, neuvažují. "Je to krajně nepravděpodobná varianta a výkonná rada by něco takového neschválila," soudí místopředseda ODS Petr Nečas.

Klaus podepsal zákon, který umožní zeleným vytvořit vlastní klub

Strana zelených bude moci vytvořit v dolní parlamentní komoře vlastní poslanecký klub. Příslušnou novelu jednacího řádu sněmovny ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus. Novela počítá s tím, že ke vzniku poslanecké frakce budou nově stačit tři poslanci, podle původních pravidel jich bylo zapotřebí nejméně deset. Strana zelených jich má šest. Zelení dlouhodobě upozorňovali na skutečnost, že podle současného systému voleb do sněmovny se do dolní komory může dostat strana s méně než deseti mandáty. Zelení tvrdí, že je tento nesoulad mezi volebním zákonem a jednacím řádem poškozuje, neboť jim neumožňuje plnohodnotné zastoupení ve sněmovně jako jiným frakcím. Zelení jsou podle poslankyně Kateřiny Jacques za současného stavu závislí na jiných klubech například při nominacích svých kandidátů na sněmovní funkce. Existence vlastního klubu nepřináší jen materiální výhody v podobě sněmovního zázemí pro stranu, ale také větší vliv na chod dolní komory.

Poslanec Pohanka by se podle Paroubka mohl vrátit do klubu ČSSD

Poslanec Michal Pohanka by se mohl vrátit do sociálnědemokratického poslaneckého klubu i ČSSD. Na tiskové konferenci v Havířově na Karvinsku to ve čtvrtek naznačil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Pohanka, který odešel v říjnu, zdůvodnil tehdy svůj odchod tím, že na něj ČSSD, jmenovitě předseda poslaneckého klubu Michal Hašek vyvíjeli tlak. Podobně svůj odchod z klubu zdůvodnil i poslanec Miloš Melčák. "Pan Pohanka mi slíbil, že ve všech zásadních věcech bude podporovat sociální demokracii a že bude uvažovat o zpětném vstupu do klubu sociální demokracie i do sociální demokracie," řekl novinářům Paroubek. Dodal, že osobně považuje Pohankovo chování za poněkud unáhlené. "Osobně si myslím, že každý má právo na chybu," uvedl Paroubek. Pokud Pohanka narovná své vztahy k sociální demokracii, může podle předsedy strany v ČSSD pracovat. Paroubek však opět zdůraznil, že nebude žádná tragédie, když ČSSD skončí v opozici bez dvou poslanců, kteří opustili její klub.

Rakouský parlament vyzval vládu ke krokům proti ČR kvůli JETE

Rakouský parlament ve čtvrtek svým usnesením jednomyslně vyzval vídeňskou vládu k případnému podání žaloby proti České republice kvůli nedávné kolaudaci jaderné elektrárny Temelín (JETE). Český prezident označil rozhodnutí rakouských poslanců za skandální a české ministerstvo zahraničí pohrozilo vypovězením bezpečnostního dialogu s Rakouskem. Rakouští odpůrci JETE odvolali blokády hranic chystané na tento víkend. Rakouská vláda má podle parlamentního usnesení podat žalobu na Prahu v případě, že Česko "neprodleně nepředloží" důkazy o posílení bezpečnosti JETE, jak pro ni údajně vyplývá z takzvané dohody z Melku. Prezident Václav Klaus označil rozhodnutí rakouského parlamentu za skandální. Podotkl, že si ani v nejbujnější fantazii nedovede představit, že by něco podobného vůči sousední zemi odhlasoval český parlament. Pokud bylo rozhodnutí skutečně jednomyslné, pak je to podle Klause smutné.

Vondra: Hraniční kontroly se Slovenskem jsou jednou z alternativ

Český ministr zahraničí Alexandr Vondra ve čtvrtek potvrdil, že když nebude Slovensko včas připraveno vstoupit do schengenského prostoru volného pohybu osob, je Česko připraveno zavést na hranicích se Slovenskem přísnější hraniční kontroly. Vondra ale ujistil, že ČR ještě nezaujala žádné definitivní stanovisko, a nabídl Slovensku pomoc při řešení problémů s ostrahou hranic. Je to ale jedna z alternativ, řekl o možnosti zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem, které by byly asi stejné jako na dnešních českých hranicích s Německem či Rakouskem.

Topolánek psal kvůli Galileu Finům, problém otevře na summitu

Český premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek finskému premiérovi Matti Vanhanenovi předal dopis, ve kterém lobuje za umístění evropského navigačního systému Galileo do Prahy. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Topolánek v dopise vyjadřuje znepokojení, že staré členské země EU zpochybnily závěry ze summitu 2003, v nichž přislíbili umísťování nových evropských agentur do nových členských zemí. Rovněž Finy, jež EU předsedají přemlouvá, aby vznesli otázku Galilea na čtvrtečním summitu. Ti to však odmítají a na Topolánka údajně naléhali, aby otázku Galilea na summitu neotvíral, potvrdil ČTK a Lidovým novinám diplomatický zdroj. Češi jsou přesto odhodláni otázku umístění sídla Galiela vznést. Ráno to řekl i ministr zahraničí Alexandr Vondra. Podle Vondry je v rozhodování o sídle pro Galileo klíčový slib unie, že nové agentury by měly být umísťovány do nových zemí EU.

Ředitel NPÚ odvolal čtyři vedoucí územních pracovišť

Ředitelé územních pracovišť v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem a Ostravě byli ve čtvrtek odvoláni ze svých funkcí. Rozhodl o tom Pavel Jerie, který je v současné době pověřen vedením Národního památkového ústavu (NPÚ. Mluvčí NPÚ Zdeněk Musil ČTK sdělil, že odvolaní památkáři se stali na počátku letošního roku řediteli na základě výběrových řízení, která byla "nejednoznačná nebo nebyla respektována". Podle Musila se nová výběrová řízení uskuteční v lednu 2007.

MD se dohodlo s Kapschem, mýtný systém se spustí včas

Ministerstvo dopravy se ve čtvrtek dohodlo s firmou Kapsch na novém dodatku ke smlouvě o mýtném. ČTK to řekl Viktor Meca z tiskového oddělení MD. Znamená to, že Kapsch může spustit zkrácený pilotní provoz a mýtné se začne od nákladních vozidel vybírat na českých dálnicích a rychlostních silnicích od 1. ledna 2007. Obě strany ve čtvrtek vyřešily poslední sporný bod, jímž byla výše úhrad za případnou nefunkčnost systému. Meca však neuvedl k dohodě žádné podrobnosti, neboť se podle něj obě strany zavázaly k mlčenlivosti až do pátku. Jednání o novém dodatku iniciovalo ministerstvo, neboť chtělo narovnat nevýhodné postavení státu vůči firmě Kapsch. To podle něj vyplývá z prvního dodatku ke smlouvě, který podepsal tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský. Stát se v dodatku mimo jiné zavázal, že převezme veškerou odpovědnost za provizorní řešení systému a navýšil Kapschi dohodnutou odměnu. Nevýhodnost dodatku pro stát Kapsch vždy popíral.

Julínek jmenoval komise k vraždám, první výsledky oznámí v lednu

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ve čtvrtek jmenoval dvě znalecké komise, které prozkoumají případ vražd v nemocnici v Havlíčkově Brodě. První průběžné výsledky se chystá zveřejnit nejspíš koncem ledna. ČTK to ve čtvrtek řekl ministrův mluvčí Tomáš Cikrt. První komise se zaměří na chorobopisy obětí. Druhá prověří působení stíhaného Petra Zelenky v jihlavské nemocnici, kde po odchodu z havlíčkobrodské nemocnice pracoval. Bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice Zelenku policie obvinila z vraždy osmi pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem heparin, který omezuje srážlivost krve a brání případnému vzniku krevních sraženin. Pacienti tak zemřeli na krvácení. Přestože policie vyšetřuje 17 případů, komise prověří 18 chorobopisů. Podle Cikrta panují u dalšího případu pochybnosti, smrt pacienta ale se Zelenkou pravděpodobně nesouvisí.

Lidé v Chanově půjdou znovu volit, rozhodl Ústavní soud

Lidé z mosteckého sídliště Chanov půjdou v sobotu znovu volit. Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek odmítl stížnost proti opakování voleb. Rozhodl bez veřejného jednání i bez vyhlášení nálezu. Na postupu Krajského soudu v Ústí nad Labem nenašli ústavní soudci žádné pochybení, řekl ČTK mluvčí ÚS Michal Spáčil. Krajský soud rozhodl o neplatnosti voleb do zastupitelstva Mostu a o jejich opakování v chanovském okrsku, kde je zapsáno asi 900 voličů. Vítězné Sdružení Mostečané Mostu (SMM) podle rozhodnutí ovlivnilo výsledek tím, že v den konání komunálních voleb rozdávalo v okolí volebních místností slosovatelné kupony do loterie či přímo nabízelo voličům 300 korun za hlas. Volební účast v Chanově proto výrazně stoupla. Sdružení nepovoleno agitaci u volebních místností popírá.

ČD zmodernizují 65 nádraží; ve čtvrtek zahájily práce v Praze

České dráhy chtějí v příštích letech zmodernizovat 65 velkých nádraží. Součástí projektu "Živá nádraží" je i rekonstrukce pražského hlavního nádraží, kterou ve čtvrtek zahájila italská firma Grandi Stazioni. Investor nádraží zmodernizuje a za to jej bude mít 30 let v pronájmu. Podobně chtějí dráhy postupovat i u dalších nádraží, protože samy na rekonstrukce nemají potřebných několik miliard, uvedl při zahájení stavby generální ředitel ČD Josef Bazala. Příprava rekonstrukce největšího tuzemského nádraží trvala tři roky a stavební úpravy se protáhnou na pět let. V modernizované budově by mělo vzniknout 16.000 metrů čtverečních komerčních prostor pro občerstvení, obchody, ale i banky a další služby, uvedl manažer projektu a jednatel Grandi Stazioni ČR Andrea Odoardi. Projekt počítá i s rekonstrukcí nástupišť a Vrchlického sadů, které se nachází před nádražní budovou. Nádraží by mělo v budoucnu sloužit nejen cestujícím, ale i jako nákupní centrum. V současnosti stanicí projde 100.000 lidí. Tento počet by se měl po dokončení projektu zvýšit až na 150.000.

Koruna posílila o 20 haléřů na nový rekord k euru 27,70 Kč/EUR

Koruna během čtvrtka posílila o 20 haléřů a vytvořila nový rekord vůči euru na 27,70 Kč/EUR. ČTK to sdělil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Rekordní zpevnění se dá vysvětlit možnými objednávkami ze zahraničí, kdy někteří hráči na trhu prodávali eura za koruny, dodal. Vůči dolaru koruna posílila na 21,00 Kč/USD. Koruna po dopolední stagnaci odpoledne bez jakéhokoliv zjevného impulsu během tří hodin posílala o 20 haléřů na nový rekord. Šlo o velmi výrazné posílení, sdělil Tomáš Vlk z Patria Finance. Standardně se kurz podle něj pohybuje v mantinelech plus minus pět haléřů.

Klaus podepsal novelu zákona o spotřebních daních

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek podepsal novelu zákona o spotřebních daních. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Petr Hájek. Novela mimo jiné zvyšuje spotřební daň z tabákových výrobků. Cigarety by tak měly podražit o zhruba osm až deset korun na krabičku. Skutečný termín, od kdy budou ceny cigaret vyšší, zatím není jisté. Sněmovna odhlasovala účinnost předlohy od 1. března 2007, výrobci a prodejci se ale před zdražením vždy předzásobují. Novela také určuje, že od spotřební daně budou osvobozeny stlačené zemní plyny, které se používají jako pohonné hmoty v dopravě, nebo čistá biopaliva, která se nemíchají s motorovým benzinem a motorovou naftou. Prezident podepsal také zákon o přijetí úvěru od Evropské investiční banky na financování protipovodňových opatření a novelu zákona o hospodaření energií.

Průzkum: O svátcích bude v běžném režimu pracovat polovina firem

Mezi Vánocemi a Silvestrem funguje v běžném pracovním režimu zhruba polovina firem. Zbývající část se rozděluje na ty, kde zaměstnanci povinně čerpají dovolenou, a na podniky s takzvaným celozávodním volnem. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Hospodářská komora pro ČTK mezi téměř 900 společnostmi. Štědrý den je letos v neděli, takže volno je v pondělí a v úterý. Především výrobní podniky dobu zkráceného týdne využívají k provádění revizí a údržbových prací, řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Technologické provozy se podle něj často ani nevyplatí spouštět na pouhé tři dny, protože výrobní linky bývají koncipovány pro běžný týdenní režim.

Tlustý napsal kvůli smíru s Nomurou policii, žalobcům i soudu

Ministr financí Vlastimil Tlustý učinil další krok v případech manažerů stíhaných a prověřovaných v souvislosti s kauzou Investiční a Poštovní banky (IPB), v níž měla podíl japonská banka Nomura. Poté, co jménem vlády požádal prezidenta o udělení milosti pro vyšetřované zástupce Nomury a neuspěl, napsal Tlustý policii, státnímu zastupitelství a také soudu, který vede proces v první z kauz kolem IPB. Tlustý je dopisem informoval o smíru Česka s Nomurou s tím, že Česká republika se necítí poškozena a nežádá náhradu škody. Mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková, mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová i předsedkyně senátu pražského městského soudu Jaroslava Lišková ve čtvrtek potvrdily informace ČTK, že dopis od Tlustého dostaly.

ČT příští rok nabídne 34 nových pořadů a bloků, změní i logo

Česká televize v příštím roce nabídne divákům 34 nových pořadů a programových oken složených z dalších nových titulů. Náklady na vlastní výrobu podle slov vrchního a programového ředitele České televize Františka Lamberta zvýší ČT o pětinu, přesnou sumu ale neuvedl. Hlavní změnou ve schématu je přesun začátku hlavní zpravodajské relace Události na 19:00 a Večerníčku na 18:45. Oproti letitým zvyklostem začne také ČT nově nabízet zahraniční dokumenty i na svém prvním programu v hlavním večerním čase. Zároveň ČT v příštím roce postupně změní logo a grafickou podobu, řekli ve čtvrtek zástupci vedení ČT novinářům. "Je to (vyšší náklady) směřováno nejen do výroby vlastních pořadů, ale také do nákupu pořadů jak ze zahraničí, tak do spolupráce s externími autory. A samozřejmě v tom jsou zahrnuty i prostředky na koprodukční filmy a spolupráci s jinými autory," řekl ČTK Lambert. Poukázal na to, že ČT poprvé "porušila tabu" a do hlavního vysílacího času zařadí dokument.

Soud zrušil milionovou pokutu ČRo za způsob vysílání Radia Wave

Český rozhlas zřejmě nebude muset zaplatit pokutu milion korun, kterou dostal letos v květnu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání za technický způsob vysílání nové stanice Radio Wave. Městský soud totiž zrušil verdikt rady o pokutě a vrátil jí celou věc k novému projednání. Informaci ČTK z důvěryhodného zdroje, který si nepřál být jmenován, potvrdil bez dalších podrobností mluvčí ČRo Ladislav Pavlík. "Je to tak. Budeme se tím zabývat na svém dalším zasedání v příštím týdnu," řekl ČTK předseda rady Václav Žák. Podle dřívějšího rozhodnutí rady rozhlas porušil zákon tím, že od 13. ledna vysílalo Radio Wave na kmitočtu v pásmu FM vyhrazeném pro stanici ČRo Region Střední Čechy.

Průzkum: Téměř 38 procent Čechů odmítá protiraketovou základnu

Téměř 38 procent Čechů je proti tomu, aby se Česká republika zapojila do systému protiraketové obrany. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného průzkumu společnosti Ivan Gabal Analysis & Consulting. V průzkumu, který vznikl na přelomu září a října na zakázku ministerstva zahraničních věcí, vyplývá, že pro umístění obou uvažovaných složek systému na českém území, tedy raket i radaru, by byla asi pětina lidí. Celkem 32 procent dotázaných by souhlasilo pouze s radary.

Na slavnostní schůzi k deseti letům trvání Senátu přijde i Klaus

Desáté výročí existence českého Senátu připomene jeho slavnostní schůze, která se příští úterý uskuteční v sídle horní komory. Projev na ní má přednést také prezident Václav Klaus. ČTK o tom ve čtvrtek informoval tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Na slavnostní setkání nynějších i bývalých senátorů přijdou také předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, premiér Mirek Topolánek a další členové jeho vlády, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

O pohledávky ČKA se uchází šest investorů, vítěz bude v březnu

Celkem šest společností včetně zahraničních podalo závazné cenové nabídky na koupi dvou bloků pohledávek České konsolidační agentury (ČKA) o objemu 27,29 miliardy korun. Agentura to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Vítěze výběrového řízení vyhlásí ČKA v březnu příštího roku. Bloky obsahují pohledávky jak za firmami v konkurzu, tak za těmi, které v konkurzu nejsou. Jde o pohledávky, které ČKA nevypořádala do června letošního roku. Tehdy uzavřela prodej individuálních pohledávek.

Policie chce postavit před soud údajné vrahy maršála karabiniérů

Pražští kriminalisté navrhují postavit před soud údajné vrahy maršála italských karabiniérů ve výslužbě Giovanniho Natoliho. ČTK to ve čtvrtek řekl zdroj blízký vyšetřování případu. Z lednové vraždy Natoliho je obviněn slovenský manželský pár Monika a Vladimír Chovancovi, které policisté dopadli na konci června. Soud je poslal do vazby. Páru hrozí 12 až 15 let vězení. Motivem vraždy byl podle policie záměr ukrást oběti peníze a cennosti. Společně s nimi policisté žádají obžalovat také dalšího muže, který údajně věci ukradené vrahy z Natoliho bytu rozprodával. Nyní je stíhán z trestného činu nadržování.

Církev získala zpět cenné památky odcizené z kostela v Nové Vsi

Ministerstvo kultury ve čtvrtek předalo římskokatolické církvi umělecké předměty, které před více než třemi lety ukradl sedmatřicetiletý Polák z kostela Nanebevstoupení Panny Marie v Nové Vsi u Chrastavy na Liberecku. Předměty se podařilo najít polským policistům, kteří je 6. prosince ve Vratislavi odevzdali zástupcům ministerstva. "Navrácení několika předmětů je signálem pro zloděje, že se jim věci ne vždy podaří skrýt a prodat," řekl ve čtvrtek novinářům v Praze litoměřický katolický biskup Pavel Posád poté, co památky převzal od ministra kultury Martina Štěpánka.

Policie našla v bývalém vepříně v Nalžovicích neznámé chemikálie

Velké množství neznámé chemikálie našla ve čtvrtek policie v bývalém vepříně v Nalžovicích na Příbramsku. Majitele se nepodařilo kontaktovat, objekt byl proto zapečetěn, řekla ČTK příbramská policejní mluvčí. Se žádostí o pomoc se na policii obrátila obec poté, co se mezi lidmi začalo hovořit o tom, že v objektu jsou uskladněny nebezpečné látky. Jméno majitele, pražského podnikatele, se podařilo zjistit přes katastrální úřad. Starostce Janě Pšeničkové se s ním ale nepodařilo navázat kontakt.

Policie navrhla obžalovat muže z vraždy kvůli dopravní nehodě

Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval z vraždy dvacetiletého řidiče, který se údajně loni v září pokusil v autě o sebevraždu vjetím do protisměru, a u Říčan tak prý úmyslně zavinil tragickou dopravní nehodu. Obviněnému v případě uznání viny hrozí až výjimečný trest vězení. Policie předložila návrh na podání obžaloby, řekl ve čtvrtek ČTK státní zástupce. Vůz Tomáše K. se loni na podzim čelně srazil s protijedoucím vozem, ve kterém cestovala manželská dvojice. Žena zemřela, její manžel utrpěl těžká zranění. Podle obvinění musel být mladý muž srozuměn s tím, že když se hodlá v protisměru v plné rychlosti srazit s jiným vozem, že může jeho osádku zabít.

Plzeňské divadlo uvede po 20 letech Cyrana z Bergeracu

Po více než dvou desítkách let se plzeňští diváci mohou těšit na nové nastudování klasické divadelní hry Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu v podání Divadla Josefa Kajetána Tyla. Režie představení, které bude v sobotu druhou premiérou činoherního souboru v této divadelní sezoně, se ujal ředitel divadla Jan Burian, řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí Eva Ichová. V hlavních rolích příběhu o proslulém gaskoňském nosatci, básníkovi, chvastounovi a snílkovi vystoupí Pavel Pavlovský, jeho Roxanu ztvární Andrea Černá. Scénickou hudbu představení složil Petr Malásek. Inscenace vychází z překladu Jindřicha Pokorného a určitou redukcí textu se snaží vytvořit Cyrana, se kterým by se mohl dnešní divák ztotožnit.

Zemřel hudební skladatel Otmar Mácha

Ve věku 84 let ve čtvrtek zemřel hudební skladatel Otmar Mácha, autor významných symfonických skladeb a partitur pro film a televizi, dlouholetý rozhlasový hudební režisér, dramaturg a redaktor. Základem Máchova srozumitelného hudebního jazyka byla především česká tradice a moravská lidová píseň. Byl považován za osobitého symfonika schopného vyjádřit sugestivní hudbou napětí silných konfliktů. K Máchovým nejznámějším skladbám patří symfonická díla Noc a naděje a Variace na téma a smrt Jana Rychlíka, dále Symphonia Bohemorum a dvě symfonietty, oratoria Odkaz J. A. Komenského a Stará vlast na texty z Obrazů z dějin národa českého. Je také tvůrcem oper Jezero Ukereve, Polapená nevěra, Růže pro Johanku a Proměny Prométheovy, jednoaktovky Zvířátka a loupežníci, baletu Broučci či Smuteční, Svatební a Vánoční toccaty pro varhany.

Brněnská městská rada zrušila tendr na opravu vily Tugendhat

Brněnská městská rada ve čtvrtek zrušila veřejnou zakázku na provedení oprav vzácné vily Tugendhat zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Rekonstrukce se tak dále odkládá. Důvodem je pokračující kontrola staršího tendru na projektovou dokumentaci oprav, který podle některých náznaků mohl být zmanipulovaný. Radní navíc došli k závěru, že poslední odhad ceny oprav, bezmála 200 milionů korun, byl výrazně nadhodnocený. "Renovace se každopádně odsouvá, otázkou zůstává, o kolik," řekl ve čtvrtek ČTK brněnský radní Jiří Zlatuška (Brno 2006), který je pověřen kontrolou tendru. Celé výběrové řízení nyní podle něj zkoumají právníci z kontrolního odboru magistrátu, věc řeší i soudy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Komise složená z odborníků a politiků vybrala před dvěma lety pro zhotovení projektu oprav architekty ze Sdružení pro vilu Tugendhat, ačkoliv při porovnání cen bez DPH nabízel nižší cenu tým architekta Jana Sapáka.

Nová kniha přibližuje Vlachův orchestr i Jana Wericha

Když se prý po válce vrátil Jan Werich z emigrace v USA domů, pozval ho dirigent Karel Vlach, aby si přišel poslechnout jeho orchestr do pražské kavárny Lloyd. Werich přišel a o spolupráci bylo rozhodnuto: už 1. ledna 1946 zpíval s jeho muzikanty. O rok později se seznámili se zpěvákem Rudolfem Cortésem a následovalo jedenáct let, které spolu prožili na zájezdech, v karlínském divadle a v Divadle ABC. Podrobnosti o tom přináší nová kniha Ondřeje Suchého. Má název Werich, Cortés a Vlachovci a nakladatelství Brána ve čtvrtek připravilo její křest na místech, kam Jan Werich často docházel, protože nedaleko žil - v restauraci Kampa. Mezi těmi, kteří ji doprovodili na knihkupecké pulty, byli například Jaroslava Adamová, Yvetta Simonová, Jiří Suchý, Josef Zíma, Miloň Čepelka a také Dáša Cortésová, s níž Ondřej Suchý knížku napsal, protože ona to tehdy všechno sledovala dětskýma očima.

Rakušan Honeck bude hlavním hostujícím dirigentem filharmonie

Rakušan Manfred Honeck, o němž se v létě spekulovalo jako o možném budoucím šéfdirigentovi České filharmonie, se za dva roky stane jejím hlavním hostujícím dirigentem, a to s úvazkem přesahujícím obvyklý rozsah. Ředitel Václav Riedlbauch ve čtvrtek novinářům řekl, že od koncertní sezony 2008/2009 nebude mít orchestr nejméně rok šéfdirigenta. Otázka obsazení funkce se bude podle něj nadále řešit. "Pokud by mi to situace jednou v budoucnu umožnila, lze uvažovat i o práci na plný úvazek," uvedl Honeck na čtvrteční tiskové konferenci. Na dotaz ČTK, zda ohlášené řešení předem vylučuje Honeckovo případné šéfdirigentské angažmá, odpověděl také Riedlbauch slovy: "Nikdy neříkej nikdy". Zdeňku Mácalovi, současnému šéfdirigentovi a letošnímu sedmdesátníkovi, by měla skončit smlouva v polovině roku 2008, bude však i nadále s filharmonií úzce spolupracovat - při koncertech i natáčení.

Čeští hokejisté podlehli Finům 2:3

Hokejisté České republiky prohráli v úvodním utkání Channel One Cupu v helsinské Jäähalli s domácím Finskem 2:3. Domácí vedli díky brankám Janneho Pesonena a Miky Pyöräläho 2:0, český tým sice vyrovnal díky trefám Jana Marka a Josefa Straky, ale v 39. minutě opět skóroval v přesilovce pěti proti třem Pesonen. Čeští hokejisté po pátečním přesunu do Moskvy nastoupí v sobotu v 16:00 SEČ v dalším utkání turnaje v nové hale na Chodynském poli proti Švédsku.

Slavný lyžař Girardelli zavítal do Prahy za obchodem i za zábavou

Takřka přesně na minutu čtyřiadvacet hodin stráví v Praze slavný lyžař Marc Girardelli. Pětinásobný vítěz Světového poháru přijel do české metropole nejen za zábavou, ale i za obchodem - hodlá zde propagovat vlastní značky lyžařského oblečení. Po Albertu Tombovi z Itálie se tak v České republice objevila další legenda světového lyžování. "Mám tady pár přátel, večer jim zavolám a něco vymyslíme," vyprávěl v dobrém rozpoložení rakouský rodák, který závodil za Lucembursko.

ČHMÚ: Po přechodném ochlazení se na Vánoce asi vrátí teplé počasí

Ve znamení relativně teplého počasí, které v Česku panuje po celý podzim, budou zřejmě i Vánoce. V první polovině příštího týdne se sice podle Českého hydrometeorologického ústavu přechodně ochladí, pak se ale teploty pravděpodobně vyšplhají opět na nadprůměrné hodnoty. Teplotně nadnormální byl celý listopad. Pro konec podzimu a začátek zimy obvyklé teploty Česko zažilo po dlouhé době v úterý. Ve středu už se ale opět pohybovaly o 4,5 stupně výš, než je obvyklé. Na adventní dobu neobyčejně teplo by mělo být podle meteorologů až do neděle. Letošek má podle Britského meteorologického úřadu nakročeno stát se šestým nejteplejším rokem od poloviny 19. století, kdy ze začaly vést podrobné záznamy o počasí.

Počasí

Skoro jasno až polojasno, místy se v pátek udrží mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů, na horách 9 stupňů C. Mírný jižní až jihozápadní vítr.

14-12-2006