Denní souhrn zpráv Zprávy

15-12-2006

Topolánek se s prezidentem dohodl na odložení schůzky

K původně plánované páteční schůzce předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka s prezidentem Václavem Klausem nedošlo. Šéf ODS chtěl na Hradě představit složení nové vlády, setkání bylo ale kvůli pokračujícím jednáním s lidovci a zelenými odloženo. Premiér se domluvil s prezidentem, že se sejdou až příští týden. Potvrdil to mluvčí vlády Martin Schmarcz.

ODS jednala o trojkoaličním projektu s lidovci a zelenými

V pátek se v Kramářově vile k jednáním o nové vládě postupně sešli občanští demokraté s lidovci a se zelenými. Dohodli na tom, že budou pokračovat v rozhovorech o proreformní trojkoaliční vládě. Nynější projekt je podle Mirka Topolánka posledním pokusem o reformní vládu, v případě jejího neúspěchu by přišly na řadu diskuse o termínu předčasných voleb.

Lidovci nadále nechtějí vládu postavenou na "přeběhlíkovi"

Nabídka ODS je pro lidovce podle jejich nového předsedy Jiřího Čunka důstojná. Podle neoficiálních informací by lidovci mohli získat šest křesel, a to včetně ministerstva financí pro bývalého předsedu Miroslava Kalouska. Na zelené by tak zřejmě připadla dvě až tři křesla podle toho, zda by vláda měla 16 nebo 18 členů. Předsednictvo KDU-ČSL v pátek večer doporučilo širšímu vedení strany, aby lidovci nadále jednali o vládě s ODS a zelenými. Podmínkou ale je, že taková koalice se nesmí opírat o hlasy "přeběhlíků" z jiných stran - musí jít o takzvanou institucionální podporu. Podle šéfa strany Jiřího Čunka je třeba najít mechanismus, který vyloučí závislost vlády na jednom či několika "odpadlících". V sobotu toto doporučení projedná celostátní výbor KDU-ČSL rozšířený o krajské lídry a poslance.

Vedení ODS posvětilo reformní vládu s lidovci a zelenými

Výkonná rada ODS v pátek večer jednomyslně posvětila jednání svých zástupců o vládě s KDU-ČSL a Stranou zelených, která zřejmě v lednu předstoupí před poslance s reformním programem. Občanští demokraté věří, že pro navržené změny získají i poslance z jiných stran. Vedení nejsilnější strany už ve středu odmítlo personální a programovou dohodu o koalici s ČSSD a lidovci. Občanští demokraté to zdůvodnili nedůvěrou vůči sociálním demokratům a jejich neúměrnými personálními požadavky. Místo toho začali jednat o obnově trojkoalice s lidovci a zelenými podpořené "konstruktivními poslanci". V té souvislosti se nejvíce mluví o Miloši Melčákovi, který opustil poslanecký klub ČSSD. Šéf ODS Mirek Topolánek zdůraznil, že doba trvání tříkoaliční vlády nebude omezena časově, ale tím, jak zvládne prosadit reformy.

Zelení se o účasti na vládě rozhodnou po nedělní schůzce s ODS a KDU

Zelení jsou ochotni jednat o projektu trojkoalice. Definitivní stanovisko by podle šéfa strany Martina Bursíka měli potvrdit v neděli odpoledne po schůzce lídrů ODS, lidovců a zelených. Podle zelených by se vyjednávalo asi do poloviny příštího týdne. Na své páteční schůzce s občanskými demokraty zelení definovali čtyři okruhy, o kterých chtějí debatovat. Jde o ekologické aspekty dopravy, energetiku, ekologickou daňovou reformu a lidská práva. Bursík se odmítl vyjádřit k tomu, jaký by byl případný poměr ministrů koaličních stran ve vládě. Vyvrátil také spekulace, že podmínkou zelených je, aby ve vládě nebyl předseda lidovců Jiří Čunek, a to kvůli vystěhovávání Romů na Vsetínsku. "To necharakterizuje náš politický styl, nedáváme si podmínky ve vztahu k předsedům ostatních politických stran," řekl Bursík. Potvrdil ale, že o této problematice již s Čunkem jednal. "Budeme formulovat společnou politiku ochrany menšin a speciálně romské menšiny," řekl předseda Strany zelených.

Podle Paroubka je řešením nepolitický kabinet

Nejlepším řešením nynější situace je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nepolitický kabinet v čele s nepolitickým premiérem, do něhož by všechny strany vyslaly své odborníky. Na jeho formování by se měl podílet i prezident. Po ranním grémiu ČSSD Paroubek řekl ČTK a Právu, že takové uspořádání by trvalo do chvíle, než se strany dohodnou na politické vládě. Dodal, že s takovou vizí chce jít za prezidentem Václavem Klausem. "Myslím si, že na těch několik měsíců, než by byla zformována politická vláda, tak by to bylo řešení, které bychom na základě jednání dnešního politického grémia (ČSSD) preferovali," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. Paralelu je možné podle Paroubka hledat v meziválečném Československu. Tehdy přišla úřednická vláda ke slovu, když se politické strany nedokázaly shodnout na jiném řešení. "A tohle je, myslím, situace, kdy ty politické strany se zatím nedokážou dohodnout," uvedl.

MF potvrdilo státní dluh ke konci září na 746,3 miliardy Kč

Státní dluh České republiky se ke konci září zvýšil na 746,3 miliardy korun. Od konce června se tak dluh zvýšil o 17,4 miliardy korun. Uvedlo to ministerstvo financí a potvrdilo tak údaje zveřejněné v říjnu. Na každého Čecha tak připadá dluh přibližně 73.000 korun. Vnitřní dluh se zvýšil od června do září o 15,3 miliardy korun na 626,7 miliardy korun a zahraniční dluh vzrostl o 2,1 miliardy na 119,6 miliardy korun. Takzvaný obchodovatelný státní dluh na konci září dosáhl 711,3 miliardy korun a od června stoupl o 15,2 miliardy korun. Podíl krátkodobého dluhu na celkové hodnotě vzrostl na 19,5 procenta z 17,6 procenta na konci druhého čtvrtletí. Průměrná splatnost státního dluhu stejně jako ve druhém čtvrtletí dále poklesla oproti konci prvního čtvrtletí na 5,9 roku. To již představuje opuštění vyhlášeného cílového pásma.

Nemocenská se v lednu nezmění

Nemocenská se bude v příštím roce vyplácet stejně jako dosud. Firmy ji pracovníkům začnou hradit až od roku 2008. Prezident Václav Klaus v pátek podepsal zákon, který systém změní o rok později. Informoval o tom prezidentův mluvčí Petr Hájek. Podle normy, která měla platit od ledna, by po první dva týdny nemoci pracovníkům náhradu mzdy vyplácely firmy. Za to by jim klesly odvody. Státní rozpočet by tak ale v příštím roce přišel o miliardy korun. Sněmovna pak před časem schválila kompromisní řešení - firmy budou v příštím roce dávky vyplácet, ale odvody jim neklesnou. Výdaje jim však stát vrátí. Ministr práce Petr Nečas (ODS) se se svým předchůdcem Zdeňkem Škromachem (ČSSD) dohodl na "vypuštění" příštího roku a nastartování systému až od ledna 2008. Návrh podal pak Senát. Sněmovna ho 12. prosince schválila.

Češi dostanou v Makedonii bezplatně nezbytné akutní ošetření

Lidé, kteří se chystají do Makedonie, dostanou v této zemi od ledna 2007 v případě potřeby nezbytné akutní ošetření bezplatně. Musejí ale být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za stejných podmínek budou ošetřeni i Makedonci v Česku. Sdělilo to ministerstvo zahraničí. Poskytnutá péče se ale podle ministerstva omezuje jen na nezbytný rozsah. Náklady navíc zaplatí zdravotní pojišťovna ošetřovaného pacienta. Bezplatné nutné ošetření zaručuje smlouva o vzájemném sociálním zabezpečení, která nahradí dvě úmluvy tehdejšího Československa s bývalou Jugoslávií z roku 1957. Nové ratifikační listiny si zástupci obou zemí vyměnili začátkem prosince v makedonském hlavním městě Skopje.

Nový dodatek s firmou Kapsch: sankce až 14 milionů denně

Firma Kapsch zaplatí až 14 milionů korun za každý den, kdy nebude fungovat systém elektronického mýtného. Uvádí se to v novém dodatku ke smlouvě, na kterém se rakouská firma Kapsch dohodla s ministerstvem dopravy. Dodatek zveřejnil náměstek ministra Jiří Hodač. Částka je součtem nové šestimilionové smluvní sankce a náhrady škod za ušlé mýtné ve výši osmi milionů. Kapsch na sankce poskytl státu bankovní záruku ve výši 660 milionů korun. Kapsch zatím stále nedodal ministerstvu dopravy všechny potřebné dokumenty k systému. Jde například o certifikáty k použitým materiálům nebo testovací protokoly. Podle Hodače stát takový systém nemohl převzít bez dalších garancí. Kapsch proto předá ministerstvu právně závazné prohlášení, kde bude garantovat, že systém má všechny náležitosti vyplývající ze smlouvy. Součástí prohlášení bude i seznam vad a nedodělků, které systém zatím vykazuje, ale které nebrání v provozu. Na základě tohoto prohlášení stát systém převezme k 1. lednu 2007. Za neodstraněné nedodělky hrozí Kapschi další sankce. Pokud do roka firma neodstraní 90 procent vad, zaplatí za každou z nich 20.000 korun denně. Pokud Kapsch vady neodstraní do roka a půl, hrozí mu sankce tři miliony korun za každý den.

Armáda podepsala smlouvu na nové Tatry za dvě a půl miliardy

Armáda začne od příštího roku měnit své střední nákladní automobily. Ministr obrany Jiří Šedivý a předseda představenstva kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams v pátek v Praze podepsali smlouvu na jejich nákup. Za 2,6 miliardy korun vojáci nakoupí 556 automobilů. V případě zájmu by si armáda mohla objednat dalších zhruba 400. Prvních 27 aut by měla dostat v polovině příštího roku, poslední pak v roce 2009. Kontrakt by měl přinést práci zhruba 2400 lidí, včetně subdodavatelů. Původně hrozilo, že kvůli škrtům v rozpočtu bude nutné kontrakt odložit, vláda se ale koncem září rozhodla armádní rozpočet právě kvůli nákupu tatrovek navýšit. Tatrovky nahradí zastaralé Pragy V3S a sovětské nákladní vozy. Nová auta chtěly armádě dodat i automobilky Renault, Iveco či Mercedes. Předchozí vláda ČSSD ale rozhodla, že zakázku bez výběrového řízení získá právě Tatra. Vládní rozhodnutí sice vzbudilo rozruch, analýza ale posléze potvrdila, že takový nákup je v souladu s českým i evropským právem, protože jde o strategický vojenský materiál. S přímým zadáním zakázky souhlasila i ODS.

Do ČR přijelo do září rekordních 5,14 mil. zahraničních turistů

Do ČR letos od ledna do září přijelo 5,136 milionu zahraničních turistů, což je o 2,7 procenta více než ve stejném období loni. Návštěvnost za tři čtvrtletí je z předchozích tří let nejvyšší a překonala i počet turistů za celý rok 2003. Uvedl to ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Agentura očekává, že za celý letošní rok příjezdová turistika meziročně stoupne o zhruba tři procenta. Nejvíce turistů přijelo z Německa. Němci tvořili čtvrtinu všech zahraničních turistů. Téměř o 14 procent naopak poklesl počet Britů v ČR, což souvisí s tím, že pivní turisté z Velké Británie zamířili dále na východ do Pobaltí a na Slovensko. ČR zaznamenala růst zájmu turistů z východních a vzdálených zemí. Počet přijíždějících Rusů stoupl o 26 procent a počet Litevců a Ukrajinců se zvýšil o více než polovinu. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče se devizové příjmy z cestovního ruchu za tři čtvrtletí pohybovaly kolem 3,7 miliardy USD, tedy zhruba 83,9 miliardy Kč.

V Praze se o víkendu koná sporná konference o Iráku

Sporná konference o Iráku, která byla kvůli pochybnostem o některých účastnících přesunuta mimo prostory Poslanecké sněmovny, se o víkendu koná na Novotného lávce v centru Prahy. Konference si klade za cíl analyzovat poválečné politické, sociální, ekonomické a bezpečnostní poměry v Iráku a dopad americké invaze na celý region. Na konferenci vystoupí protiamericky zaměření iráčtí akademici a novináři, diplomaté, čeští levicoví politici a odborníci na Střední východ. Uvedl to jeden z organizátorů Fajsal Ismáíl z Česko-iráckého sdružení. Vedle tohoto sdružení se na organizaci podílí také České mírové fórum. Mezi účastníky konference podle pořadatelů nejsou žádní příznivci svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna ani členové Saddámovy strany Baas. Většina Iráčanů, kteří na konferenci vystoupí, jsou podle Ismáíla disidenti, kteří před Saddámovým režimem uprchli do Evropy. Nesouhlasí ale s americkou politikou v Iráku a kritizují současné poměry v zemi. Konferenci zaštítil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kromě něj na konferenci vystoupí i další čeští levicoví politici, například šéf KSČM Vojtěch Filip a bývalý poslanec a ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD). Zúčastnit by se měl například i filozof Erazim Kohák, experti z českého ministerstva zahraničí či zástupci finského a německého velvyslanectví. Mluvčí pražské policejní správy Ladislav Bernášek řekl, že policisté budou na průběh akce dohlížet v rámci standardní hlídkové činnosti. Žádná speciální opatření nechystají.

Policie našla ukradený poštovní vůz, zmizelo 1,8 milionu korun

Policistům se ve čtvrtek podařilo nalézt poštovní automobil, s nímž ve středu večer po loupežném přepadení v Třebíči odjela dvojice neznámých pachatelů. Z vozidla zmizelo 14 kontejnerů pro převoz peněz. Podle mluvčího České pošty Iva Mravinace bylo v ukradeném poštovním voze 1,845 milionu korun. "Při násilné a neodborné manipulaci s kontejnery dojde k výbuchu, který peníze znehodnotí. Zařízení znehodnotí peníze i samovolně, pokud poštovní auto nedojede včas na místo určení," řekl Mravinac. Zásilky peněz jsou podle něj tímto způsobem jištěny od roku 1997. "V posledních letech je to už několikátý pokus, zatím nikdy se však nikomu nepovedlo dostat se k penězům tak, aby nebyly znehodnoceny," dodal mluvčí. Policisté teď pátrají nejen po pachatelích, ale také po odcizených boxech. S informacemi, které by mohly přispět k dopadení pachatelů, se občané mohou obrátit na kteroukoliv policejní služebnu nebo využít tísňové linky 158.

Plzeňský soud uložil Čabradovi za útěk z věznice 2,5 roku

Okresní soud Plzeň-město uznal Romana Čabradu vinným z maření výkonu úředního rozhodnutí za útěk z věznice v Plzni na Borech. Uložil mu trest 2,5 roku vězení. Už nyní si odpykává souhrnný trest za vraždu německého starosty, drogové delikty a loupež 24,5 roku. Čabrada uprchl z borské věznice loni v listopadu společně s Rostislavem Roztočilem, odsouzeným za vraždu egyptského studenta. Páteční rozsudek není pravomocný, protože vězeň se na místě odvolal. Čabrada si už část původního trestu odseděl, pokud by ale současný rozsudek nabyl právní moci, dostal by se z vězení zřejmě až v roce 2029. Zatím se neví, zda se mu do výkonu trestu započítá doba, kterou strávil po svém zadržení po útěku ve francouzském vězení.

Profesor, který prý hrozil bombou, dostal roční podmínku

Odvolací senát Krajského soudu v Praze v pátek potvrdil roční podmíněný trest, který letos v září dostal vysokoškolský pedagog Josef Pecen za to, že loni telefonicky pohrozil letišti uložením bomby. Anonym tehdy ochromil provoz řady letišť v zemi, protože hrozba nebyla adresná. Pecen podle obžaloby před více než rokem zavolal z manželčina mobilního telefonu na tísňovou linku 112 a nahlásil, že je na letišti umístěna bomba. Protože však tehdy anonym neřekl, kde má nálož explodovat, musela policie prohledat všechna velká letiště v zemi. Na některých dokonce na několik hodin přerušili provoz a evakuovali cestující. Nástražný výbušný systém nebyl nikde nalezen. Z letišť ale nemohly odletět tisíce cestujících a leteckým společnostem vznikly kvůli zpoždění linek škody. Sedmašedesátiletý učitel fyziky na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole od počátku popírá, že by anonymním telefonujícím byl právě on. Záhadou zůstává motiv, který mohl vést vysokoškolského učitele k takovému jednání. Důvody jeho skutku neodhalili ani psychologové, kteří jen naznačili, že se muselo jednat o zkrat.

Chemikálie v Nalžovicích prý neohrožují obyvatele

Nebezpečné chemické látky, které byly ve čtvrtek objeveny v bývalém zemědělském objektu v Nalžovicích na Sedlčansku, bezprostředně neohrožují obyvatele obce. Po jednání Bezpečnostní rady kraje to řekl středočeský hejtman Petr Bendl. Bezpečnostní rada proto zatím nevyhlásila stav nebezpečí. Hasiči v bývalém vepříně objevili přes sto tun chemikálií, jednou z nich je například benzen, řekl ČTK ředitel středočeských hasičů Jan Žižka. Další látky se hasiči teprve snaží identifikovat. Přítomnost radioaktivních látek s největší pravděpodobností vyloučili, jejich možný výskyt však ještě ověřují. O možném výskytu nebezpečných chemikálií v objektu informovala policisty starostka obce. Policisté ho nepřetržitě hlídají.

Na trhu se objevil sýr s nebezpečnou bakterií listeria

Ministerstvo zdravotnictví varuje před sýrem Baladur, ve kterém hygienici našli nebezpečnou bakterii listerii. V pátek to napsal server iDnes s tím, že tato bakterie letos v ČR zavinila již tři úmrtí. Bakterie ohrožuje hlavně nemocné a těhotné. Počet případů nakažených bakterií se z obvyklých deseti až dvaceti ročně letos zvýšil na nejméně 47. Podle hlavního hygienika Michala Víta právě probíhají kontroly ve všech lahůdkářských výrobnách po celém Česku.

Skanzen v Pohledi připomene staročeské vánoční zvyky

S vánočními zvyky venkovských hospodářů na Vysočině se mohou lidé o tomto víkendu seznámit v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Sváteční expozice na Michalově statku je zavede do doby před 200 lety. Návštěvníci ve skanzenu najdou výrobky z medu a uvidí pečení tehdejších pochoutek. Památka bude po oba víkendové dny přístupná od 10:00 do 16:00. O návštěvníky se budou starat průvodci v dobových šatech. V sobotu odpoledne připomene folklorní soubor Škubánek vánoční obchůzky koledníků. Michalův statek je jediným skanzenem v kraji Vysočina. Opravila a spravuje jej obec s několika desítkami obyvatel. Veřejnosti je přístupný přibližně dva roky. Letos jej navštívilo asi 2000 lidí. Hospodářské stavení si vyjma mimořádných akcí mohou turisté prohlížet od května do září.

Památkáři chtějí zpřístupnit podzemí valtického zámku

Památkáři chtějí v příštím roce alespoň na několik dní zpřístupnit podzemí barokního zámku ve Valticích na Břeclavsku. Zatím jsou ale v tamním sklepení nánosy sutě, kterou je třeba odklidit. Kdysi v těchto místech stály mohutné kotle, jimiž se objekt vytápěl. Komnaty zámku byly v době baroka vytápěny především kamny. Později je patrně vystřídaly kotle ve sklepích, z nichž teplý vzduch stoupal systémem nejrůznějších šachet a průduchů do komnat rozlehlého valtického zámku. Valtický zámek patří v Česku k vrcholům barokní architektury. S památkou je přístupná i barokní zahrada. Objekt je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného od roku 1997 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Záhrobská si pátým místem v supekombinaci vyrovnala rekord v SP

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila páté místo v superkombinaci Světového poháru v Reiteralmu a vyrovnala tak své osobní maximum v seriálu. Jednadvacetiletá závodnice, jejímž letošním nejlepším výsledkem bylo desáté místo ze slalomu v Aspenu, nestačila v součtu časů ze super-G a jednoho kola slalomu speciál jen na čtveřici Rakušanek v čele s Marlies Schildovou. Záhrobská po dopoledním superobřím slalomu figurovala na sedmém místě, a přestože ve slalomu zajela až dvanáctý čas, v celkovém pořadí se posunula. Do elitní pětky závodu SP se vešla poprvé po více než dvou letech, naposledy byla tak vysoko v únoru 2004 ve slalomu speciál ve Zwieselu. Na body nakonec nedosáhla druhá česká reprezentantka Lucie Hrstková. Po superobřím slalomu jí patřilo 29. místo, ve slalomu ale klesla na 32. příčku.

České kluby už koeficienty nevylepší, ale z patnáctky nevypadnou

České kluby v evropských pohárech už nepokračují, přesto si v tabulce národních koeficientů udrží i po tomto ročníku pozici v první patnáctce, která zaručuje České republice vyslat v sezoně 2008/2009 dva týmy do předkola Ligy mistrů a dva do Poháru UEFA. Koeficienty jednotlivých zemí se vypočítávají na základě výsledků v posledních pěti sezonách a určují počet nasazených klubů pro nadcházející roky. Česká republika si podle statistik vedla sice lépe než v předchozích dvou letech, ale kvůli vyřazení všech týmů už nemůže svoje postavení vylepšit. Z elitní patnáctičlenné skupiny navíc nemají Češi jako jediní svého zástupce. V současné chvíli jsou na 13. místě a dostat se před ně mohou ještě Turecko a Řecko.

ČHMÚ: Po přechodném ochlazení se na Vánoce asi vrátí teplé počasí

Ve znamení relativně teplého počasí, které v Česku panuje po celý podzim, budou zřejmě i Vánoce. V první polovině příštího týdne se sice podle Českého hydrometeorologického ústavu přechodně ochladí, pak se ale teploty pravděpodobně vyšplhají opět na nadprůměrné hodnoty. Teplotně nadnormální byl celý listopad. Pro konec podzimu a začátek zimy obvyklé teploty Česko zažilo po dlouhé době v úterý. Ve středu už se ale opět pohybovaly o 4,5 stupně výš, než je obvyklé. Na adventní dobu neobyčejně teplo by mělo být podle meteorologů až do neděle. Letošek má podle Britského meteorologického úřadu nakročeno stát se šestým nejteplejším rokem od poloviny 19. století, kdy ze začaly vést podrobné záznamy o počasí.

Počasí:

Bude polojasno, nejvyšší teploty 5 až 9 stupňů.

15-12-2006