Denní souhrn zpráv Zprávy

17-12-2006

Topolánek: O důvěře vládě by se mělo hlasovat do půlky ledna

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek soudí, že sněmovna by mohla o důvěře kabinetu hlasovat do poloviny ledna. Prezidentovi by chtěl návrh nové vlády předložit nejpozději ve čtvrtek. Uvedl to v neděli v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Vedení KDU-ČSL i Strany zelených v sobotu podpořila další vyjednávání o vzniku trojkoalice s ODS. Vznikající vláda ale stále nemá v dolní komoře nadpoloviční většinu hlasů potřebnou pro to, aby získala parlamentní důvěru. Komunisté a sociální demokracie trojkoalici odmítají. Topolánek, předseda KDU-ČSL Jiří Čunek i šéf zelených Martin Bursík potvrdili, že i kdyby vláda důvěru získala, její budoucnost by se odvíjela od reforem. Kdyby je pak nebyla schopna ve sněmovně prosadit, měla by odejít.

Spekuluje se o tom, že většinu by Topolánkovu kabinetu mohl zajistit někdo z ČSSD. Z klubu sociální demokracie vystoupili Michal Pohanka a Miloš Melčák. Pohanka ale podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka v zásadních věcech hodlá hlasovat s ČSSD a šéf socialistů si je téměř jist, že ani Melčák vládu pravého středu nepodpoří. ODS by proto podle Paroubka měla říct, na koho jiného spoléhá. "Jinak je to chiméra," dodal. Čunek již dříve uvedl, že by byl nerad, kdyby vláda stála na takzvaných přeběhlících.

ODS nabídla svým partnerům polovinu vládních křesel

ODS by v připravované trojkoaliční vládě měla obsadit polovinu křesel. Stejný počet ministerských funkcí by měli dohromady získat lidovci a zelení. Na nedělní schůzce se na tom dohodli šéfové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Domluvili se také na tom, že vytvoří expertní skupiny, které se budou zabývat čtyřmi programovými okruhy - daňovou reformou, energetikou, dopravou a lidskými právy. ČTK to po schůzce řekli předseda zelených Martin Bursík a lídr KDU-ČSL Jiří Čunek. "Důležité je, aby se v tom projektu všichni cítili komfortně," komentoval Bursík jednání o rozdělení vládních funkcí. Ocenil proto, že ODS "nabídla základní paritu". Příprava vládního programu podle něj nyní bude pokračovat vytvořením čtyř pracovních skupin. "Jedna skupina jsou ekonomická témata včetně reformy sociální, zdravotní a ekologické. Druhá zahrnuje energetiku a ochranu klimatu. Třetí skupina je doprava a čtvrtá jsou lidská práva, prvky přímé demokracie, volební systém," řekl Bursík. "Programových shod jsme našli hodně, protože část programu již je odpracovaná. Pojmenovali jsme programové nevyjasněnosti a bude se o nich diskutovat. Je to určitá část energetiky, určitá část dopravy, určitá část lidských práv," uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. O personálním složení vlády lídři trojkoalice podle Čunka nejednali, mluvili však o rozdělení ministerstev.

Nové hlasování radnice moc nezměnilo; jen v Havířově vyhrála KSČM

Sobotní opakované hlasování v šesti obcích nebo městských částech výsledky říjnových voleb nijak razantně nezměnilo. Jen v Havířově na Karvinsku po dvou měsících tentokrát vyhrála KSČM nad ODS a do zastupitelstva se dostala i KDU-ČSL, což se odrazilo i na rozdělení mandátů. V Jiřetíně pod Bukovou na Jablonecku jedno z místních sdružení nezávislých kandidátů přišlo o nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, další ji v Hradčanech na Nymbursku naopak získalo. V opakovaném hlasování, které nařídily krajské soudy převážně kvůli pochybením volebních komisařů při řádných říjnových volbách, mělo zájem znovu vybrat zastupitele zpravidla méně voličů než před dvěma měsíci. Naopak v mosteckém Chanově přišlo k urnám podle serveru www.volby.cz rekordních 50,65 procenta oprávněných voličů, v říjnu to bylo 36,5 procenta.

V Praze skončila konference kritizující působení USA v Iráku

V Praze se v neděli uzavřela dvoudenní konference, která kritizuje postup USA v Iráku. Akce nazvané Pražská výzva pro Irák se účastní asi dvě desítky Iráčanů, několik českých levicových intelektuálů, politiků a odborníci na Blízký východ. Již v sobotním úvodu vyzvali její organizátoři české představitele a prezidenta Václava Klause, "aby se zasadili za lidskou důstojnost, která je v Iráku pošlapána". Odpoledne následovala neveřejná panelová diskuse arabsky mluvících účastníků. Iráčané se na pražskou konferenci sjeli z Británie, Německa, Švédska, Nizozemska či Dánska. Jsou to zejména protiamericky zaměření akademici, novináři a diplomaté. Jde o lidi, kteří se podle svých slov postavili v minulosti proti diktátorskému režimu Saddáma Husajna, a opustili proto svoji zemi. Nyní ale ostře vystupují proti působení Američanů v Iráku, vadí jim, že v zemi vládne chaos a zmítá jí násilí.

Únik jedů z vepřína v Nalžovicích nehrozí, o likvidaci se jedná

Bezprostřední únik škodlivin ze skladu chemikálií v Nalžovicích na Příbramsku, odkud odborníci odvezli v sobotu v menším množství i radioaktivní látky, nehrozí. Tvrdí to zástupci hasičů, obce i kraje. Hasiči ukončili práce ve skladu v Nalžovicích již v sobotu. Nyní připravuje specializovaná firma Dekonta bezpečnostní projekt s návrhy na likvidaci chemikálií, který předloží vedení kraje. Objekt nepřetržitě střeží policie. Hasiči v sobotu naměřili v objektu zhruba na šesti místech radioaktivitu a příslušné látky předali Státnímu ústavu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který je podrobí přesnějšímu měření. Šéfka SÚJB Dana Drábová ČTK řekla již v sobotu, že hodnoty radioaktivity jsou sice zvýšené, ale nikoli alarmující. Podle týdeníku Nedělní svět uvedla, že kontejnery s radioaktivními látkami obsahovaly nejspíše sloučeniny uranu a thoria.

Síť studijních oborů je nepřehledná, zaznělo na konferenci v Brně

Střední školy, univerzity a zaměstnavatelé spolu dostatečně nekomunikují a síť oborů, kterou nabízejí maturantům české vysoké školy, je nepřehledná. Shodli se na tom koncem tohoto týdne účastníci konference o postavení českých vysokoškolských studentů v Brně. Aktéři setkání proto v brzké době ministerstvo školství a akreditační komisaře vyzvou, aby usilovali o vyšší kvalitu vzdělávání a aby se síť vysokoškolských oborů zpřehlednila, informovala ČTK Zuzana Nováková z Akademického centra studentských aktivit.

Pojišťovnám po zavedení trestných bodů nehod výrazně neubylo

Pojišťovny několik měsíců po účinnosti nového silničního zákona a udělování trestných bodů nezaznamenaly výraznější pokles počtu dopravních nehod. Navíc prý roste průměrná škoda. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Důvodem poklesu počtu škod v policejních statistikách je podle nich zejména to, že klienti musejí nyní hlásit policii nehody až při škodě nad 50.000 Kč, takže při menších škodách policisty kvůli obavám z přidělení trestných bodů raději nevolají.

Předvánoční nákupy vrcholí, obchodníci hlásí až dvojnásobné tržby

V Česku o víkendu vrcholily předvánoční nákupy a spokojení obchodníci hlásí až dvojnásobné tržby proti běžnému období. Lidé kromě dárků pro své blízké mnohem více nakupovali také potřeby na pečení a potraviny určené na sváteční stůl. Obchodníci tvrdí, že takzvaná stříbrná neděle předčila předchozí bronzovou. Ještě větší nápor zákazníků ale prodejci očekávají příští týden. "Tržby našich obchodů se například v pátek a sobotu zvýšily o 100 až 120 procent proti běžnému pátku a sobotě. Pokud tržby porovnáme se stejným obdobím loňského roku, tak jejich nárůst odhadujeme na 80 až 100 procent," řekl v neděli Libor Kytýr ze společnosti Ahold, která v Česku provozuje 300 supermarketů Albert a hypermarketů Hypernova. Lidé podle něj o víkendu nakupovali hlavně hračky, DVD a CD, elektroniku a větší zájem byl již také o trvanlivé potraviny a alkoholické nápoje.

Vánoce na venkově bývaly chudé, viděli lidé v Pohledi

Vánoce na venkově před 200 lety bývaly poměrně chudé. Přesvědčili se o tom lidé, kteří o tomto víkendu zavítali do malého skanzenu Michalův statek v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Posedět mohli u vyhřáté pece ve vyzdobené světnici. Přístupné byly i hospodářské budovy nebo sousední stavení bezzemka, v němž se zdobily perníky a vyráběly svíčky ze včelího vosku. "Chudoba Vánoc mohla návštěvníky překvapit," řekl v neděli ČTK starosta obce Jindřich Holub, který se o skanzen stará. Tehdejší vánoční obyčeje vyhledal ve starých knihách. "Nevím to přesně, zvyky v Pohledi se nezachovaly," podotkl. Adventní doba bývala poklidná. Na Štědrý den se lidé postili, ani večeře nebyla moc vydatná. "Uzené bylo v komoře. Mohli se na něj podívat, ale nesměli ho jíst," podotkl s úsměvem Holub. Mezi hlavní pochoutky na statku před 200 lety patřilo sušené ovoce, jablka, perník a sladké pečivo. Vánoční stromky se ještě nezdobily - ve světnicích s hliněnou podlahou se o zeleň postaral mech na oknech a jehličnaté větve.

Policisté předčasně ukončili koncert extremistů v Č. Budějovicích

Koncert asi 120 pravicových extremistů v Českých Budějovicích ukončil v neděli po půlnoci zásah policie. Důvodem byl text písně, který hrála kapela Imperium, informovala ČTK jihočeská policejní mluvčí. Sedm osob policie předvedla kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Ostatní účastníci koncertu se po výzvě policistů rozešli. V jižních Čechách je to podle sdružení Tolerance a občanská společnost poprvé za tři roky, kdy policie koncert extremistů ukončila razantním zákrokem. Koncert navázal na odpolední vzpomínkovou akci, při níž skupina fotbalových fanoušků a vyznavačů hudby kapely Imperium uctila památku tragicky zesnulých kamarádů. Jeho dějištěm byla restaurace Nexos. Policisté akci po celou dobu monitorovali. Poté, co zjistili, že ze sálu zní píseň se závadným textem, koncert ukončili, uvedla mluvčí. Zákrok provedlo asi 40 policejních těžkooděnců. Následně byli předvedeni členové hudební skupiny a organizátoři.

Jihočeští astronomové objevili dosud neznámou planetku

Jihočeští astronomové z observatoře na Kleti objevili v noci na sobotu dosud neznámou asi 20 metrů velkou blízkozemní planetku. ČTK v neděli řekli, že ji zaznamenali v okamžiku, kdy míjela Zemi ve vzdálenosti necelých 600.000 kilometrů, což je jen o málo dál, než je od Země vzdálen Měsíc. "Kdyby se ale střetla se Zemí, nic by nehrozilo, protože by se rozpadla v atmosféře," uvedl Miloš Tichý z observatoře. Planetka dostala označení 2006 XR4. Podle ředitelky Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích Jany Tiché, která je rovněž předsedkyní Komise Mezinárodní astronomické unie pro pojmenovávání planetek, je tento asteroid jedním z nejtěsněji Zemi míjejících těles, které byly objeveny z Evropy. Většinu jich totiž obvykle zachytí velké americké observatoře. Planetka se k Zemi podle Tichého opět přiblíží v červnu 2009 na vzdálenost 15 milionů kilometrů. "Takové těsné přiblížení jako tento víkend nelze očekávat nejméně příštích sto let," dodal.

Provázek slavil v New Yorku úspěch s Vánocemi na lidové motivy

Tradiční Vánoce s lidovými koledami a povznesenou sváteční atmosférou přivezlo do New Yorku brněnské Divadlo Husa na provázku. Biblický příběh o Kristově narození čerpající z lidových vánočních her, ale prolnutý prvky moderního expresivního divadla, přijalo při třech víkendových představeních obecenstvo v rekonstruované České národní budově s mimořádným ohlasem. Pochválil ho i bývalý český prezident Václav Havel, který je nyní na pozvání Kolumbijské univerzity v New Yorku. Kulisami hry Jana Antonína Pitínského Betlém v režii Vladimíra Morávka byl syrový potemnělý prostor secesního sálu se zdmi otlučenými na cihlu a vyzdobený jen prostými vánočními stromky a svíčkami. "Nejdůležitější částí výpravy byla budova sama," řekl Morávek ČTK. "Příběh se odehrává v chlévu stranou města. A ten stav obnaženosti stěn mu skvěle vyhovuje," dodal.

V Janáčkově divadle v Brně skončila mezinárodní baletní soutěž

V Janáčkově divadle v Brně skončila v neděli mezinárodní baletní soutěž, jíž se účastnilo skoro 130 tanečníků z osmi evropských zemí. Podle ředitele Národního divadla Brno a předsedy poroty Zdeňka Prokeše měla soutěž velmi dobrou úroveň, ale nepřilákala mnoho diváků. Nejvíce ocenění posbírali profesionální tanečníci z brněnského a pražského Národního divadla, oba soubory získaly po šesti cenách. "Na to, že jde o tak významnou událost, která se koná jednou za tři roky, jsem čekal větší zájem lidí. Neměli jsme ale dost peněz na propagaci," řekl ČTK Prokeš. Absolutní vítězkou se stala Elena Karpuhina z polské Státní baletní školy Gdaňsk. Tanečníci soutěžili v několika kolech, povinný repertoár zahrnoval variace na klasický balet i moderní kompozice.

Jiří Menzel točil "anglického krále" pro inteligentního diváka

Režisér Jiří Menzel by na projekcích svého "anglického krále" rád viděl inteligentního diváka, pokud prý ještě existuje. ČTK před pondělní premiérou v neděli řekl, že pro takový typ publika film dělal. "A navíc i pro ty, kteří třeba původní Hrabalovu předlohu ani neznají, jsou vstřícní a něco jim film řekne. Není to asi podívaná pro teenagery, ti jsou zvyklí na trošku jiný druh filmů," uvedl. Když režíruje divadelní inscenace, má představu, jak asi divák vypadá. "Párkrát tam při reprízách sedím a koukám na reakce lidí, protože potřebuji poznat tu atmosféru. V případě filmu je to trošku těžší. Žiji v této zemi, vnímám, co se kolem nás děje, a snažím se představit si, jací lidé budou přicházet," řekl Menzel. Ví, že jeho generace i ti trochu mladší do kin příliš nechodí. I proto nedělal takzvané testovací projekce, na nichž se dokončované dílo představuje ještě před závěrečným sestřihem. Takovému publiku příliš nevěří, stejně jako sezvaným přátelům.

Clowntime Blues Borise Hybnera uzavřela festival Mimraj

Půlroční festival Mimraj uzavřela premiéra pořadu Clowntime Blues Borise Hybnera. Při tomto autorském představení hlavního dramaturga přehlídky v Divadle Komedie symbolicky převzala "štafetový kolík" mladá generace mimů. Podala na Mimraji podle Borise Hybnera, duchovního otce projektu, skvělý výkon a v evropském prostoru je naprosto konkurenceschopná. Festival představil publiku moderní mimické divadlo - českou pantomimu, klaunérii a grotesku. V České republice se takto ucelená a dlouhodobá přehlídka těchto žánrů dosud nekonala.

Autor románu Hodiny: Jsem romantik, který věří v sílu lásky

Jako romantika, který věří v lásku - největší a nejúžasnější sílu na světě, charakterizoval v sobotu v Praze sám sebe autor slavného románu Hodiny Michael Cunningham. Do české metropole přijel na pozvání Festivalu spisovatelů Praha. V Městské knihovně večer předčítal ze své nové knihy Vzorové dny. "Říká se, že moje knihy jsou plné temnoty. Myslím ale, že je v nich také moře naděje. Ne že by to vždycky všechny postavy přežily, ale stejně na konci vždycky zbývá dostatek naděje do budoucnosti," uvedl jeden z nejčtenějších prozaiků dneška během debaty se šéfem festivalu Michaelem Marchem.

Štafeta českých běžkyň má po dvaceti letech medaili ve SP

Po dvaceti letech se dočkalo české běžecké lyžování medaile v ženské štafetě ve Světovém poháru. Bronz v neděli ve francouzském středisku La Clusaz vybojovaly Helena Erbenová, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a finišmanka Kateřina Neumannová, která dosáhla na svém bruslařském pětikilometrovém úseku nejrychlejšího času ze všech závodnic. České lyžování získalo v této sezoně už druhou štafetovou medaili, muži byli rovněž třetí před měsícem v Gällivare. Od stříbrného švédského kvarteta dělily české reprezentantky jen dvě sekundy, na vítězné Němky ztratily necelých patnáct vteřin. "Katka měla ztrátu zhruba padesát sekund, ale podala fantastický výkon. Řekl bych, že zajela ještě líp než v Gällivare," srovnal trenér Vladimír Pavlata nedělní závod s listopadovým ve Švédsku, kde Neumannová po heroickém výkonu vytáhla českou štafetu na čtvrté místo.

Čeští hokejisté podlehli i Rusku a skončili v Moskvě bez bodu

Čeští hokejisté v neděli prohráli ve svém závěrečném vystoupení na Channel One Cupu v Moskvě s domácím Ruskem 1:4 a turnaj opouštějí bez zisku jediného bodu. K vítězství sborné pomohl dvěma trefami kapitán Alexej Morozov, český tým se prosadil až při čtyřbrankovém manku. Rusové se posunuli do čela turnaje a k triumfu potřebují porážku Švédska v posledním utkání s Finskem. Navíc si zajistili účast v dubnovém finále Euro Hockey Tour. Sestava českého týmu se oproti sobotnímu duelu se Švédy výrazně proměnila. Mezi náhradníky zůstali útočníci Kubinčák, Kalla a obránce Gureň. Kouč Hadamczik pozměnil složení všech čtyř útočných formací a už ve čtvrté minutě musel náhle měnit i gólmana. Hnilička, který dostal oproti minulému utkání přednost před Svobodou, si při souboji před brankou pohmoždil pravý ramenní kloub a čeká ho několikadenní pauza.

Čeští biatlonisté skončili ve štafetě těsně pod stupni vítězů

České biatlonové kvarteto ve složení Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Zdeněk Vítek v nedělním štafetovém závodě Světového poháru v rakouském Hochfilzenu dlouho bojovalo o medailové příčky, ale nakonec finišovalo se ztrátou 18 sekund na třetí Německo na čtvrté pozici. Z vítězství se radovali Norové, přestože jim scházel suverén této sezony Ole Einar Björndalen. Trenér Milan Janoušek udělal oproti prvnímu týmovému závodu v minulém týdnu, kde Češi obsadili osmé místo, jednu změnu: nevýrazného Tomáše Holubce nahradil zkušený Vítek. Hned na prvním úseku si ale Češi vybrali smůlu, když se Moravcovi při střelbě vstoje zasekl náboj v komoře. "Ondra ztratil dobrých dvacet vteřin, než se mu podařilo náboj vyjmout a mohl použít náhradní," řekl spolupracovníkovi ČTK kouč Janoušek.

Počasí v pondělí

Zataženo, mlhavo a místy mrznoucí srážky. Teploty +1 až -3 st. C.

17-12-2006