Denní souhrn zpráv Zprávy

19-12-2006

Paroubek: Počítám s tím, že ČSSD bude v opozici

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že sociální demokracie zřejmě skončí v opozici. Osobně už prý nepočítá s tím, že poslanec Miloš Melčák, který opustil poslanecký klub strany, bude hlasovat společně se sociálními demokraty. Melčák z klubu ČSSD odešel údajně mimo jiné proto, že se s vedením strany rozcházel v názoru na roli ČSSD v povolebním uspořádání. Hovořil také o špatné atmosféře ve straně a o zastrašování. Nevyloučil přitom, že by mohl vznikající vládu ODS, KDU-ČSL a zelených podpořit. Zelení, lidovci a občanští demokraté mají ve sněmovně dohromady 100 hlasů. Je tak možné, že to bude právě Melčákův hlas, který rozhodne o tom, zda formující se kabinet získá důvěru sněmovny.

Ministerstvo financí chce sloučit výběr daní a pojistného

Ministerstvo financí chystá sloučit výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění. Proto na středeční jednání předložilo materiál, který navrhuje vypracovat plán postupu sloučení výběru daní. Změna by podle matriálu snížila administrativní zátěž u plátců daní a pojistného, protože by v praxi jednali pouze s jediným úřadem, vyplývá z návrhu MF. "V praxi by to znamenalo, že kompetence k výběru sociálního a zdravotního pojistného by byly z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotních pojišťoven převedeny na daňovou a celní správu," uvádí MF. Návrh předkládaný na jednání vlády souvisí se snahou MF zjednodušit zákon o dani z příjmu. Věcný záměr zákona, který by měl zjednodušit definice základu daně a daňové přiznání, je již podle ministra financí Vlastimila Tlustého připraven a v krátké době jej bude možné předložit do Poslanecké sněmovny v paragrafovém znění. Cílem je podle Tlustého větší přehlednost systému, snížení prostoru pro daňové úniky, zlepšení výběru daní a společně s dalšími opatřeními také stabilizace veřejných rozpočtů. Zjednodušení daňového systému počítá se zachováním společného zdanění manželů.

MD a Kapsch: Dopravci by se měli rychle registrovat k mýtnému

Dopravci, kteří provozují kamiony s 12 a více tunami, by se měli urychleně registrovat do systému elektronického mýtného. Vyhnou se tak frontám i případným pokutám. Ve společném tiskovém prohlášení to v úterý uvedly ministerstvo dopravy a firma Kapsch. Podle zákona o pozemních komunikacích hrozí neplatičům ve správním řízení pokuta až půl milionu korun. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia předpokládá, že se dopravní firmy zaregistrují včas.

Mýtné se začne vybírat na dálnicích a rychlostních silnicích 1. ledna 2007, průměrná sazba je 4,05 koruny za kilometr. Podle informací Kapsche je potřebnou palubní jednotkou zatím vybaveno asi 20.000 kamionů a denně se zaregistruje dalších 500 až 1000.

Student Agency chystá stížnost k ÚOHS kvůli mýtnému

Jeden z největších tuzemských provozovatelů dálkových autobusových linek Student Agency chystá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli sazbám mýtného pro autobusy. Firmě se nelíbí, že mýtné pro autobusy se třemi nápravami bude o 70 procent vyšší, než pro dvounápravová vozidla. ČTK to řekl ředitel společnosti Radim Jančura. Ministerstvo dopravy považuje stížnost firmy za neopodstatněnou. Antimonopolní úřad nemá podle předsedy Martina Peciny k posouzení problému kompetenci.

"O autobusech o třech nápravách je známo, že přestože mají podobnou povolenou hmotnost, mají podstatně nižší zatížení na nápravu. Jsou tedy vůči vozovce šetrnější. Mýto je však o 70 procent vyšší, což je diskriminační. Přitom mají obsaditelnost maximálně o pětinu větší a povolenou hmotnost vyšší maximálně o 40 procent," vysvětlil Jančura s tím, že úřad by měl prošetřit výpočet cen pro různý počet náprav u autobusů. Společnost Student Agency, stejně jako ostatní dopravci, doufala, že stát nakonec mýtné pro autobusy nezavede, podobně jako například v sousedním Německu. Zavedení mýta bude podle dopravců znamenat zdražení dopravy. Student Agency od ledna zvýší ceny v průměru o 15 procent.

Silničáři otevřeli 42 kilometrů dálnice D11 do Hradce Králové

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo v úterý 42 kilometrů dálnice D11 z Poděbrad k Hradci Králové. Celkem dálnice z Prahy na východ Čech nyní měří 84 kilometrů. Díky novému dálničnímu úseku se cesta řidičům mezi Prahou a Hradcem Králové zkrátí přibližně o půl hodiny. Dalšího usnadnění cestování se řidiči dočkají ve čtvrtek, kdy se v severních Čechách otevře nový úsek dálnice D8.

Setuza nabídla státu 850 milionů Kč za urovnání sporů

Společnost Setuza nabídla v úterý státu 850 milionů korun za to, že s ní urovná všechny spory, sdělila ČTK agentura, která Setuzu zastupuje. Stát se s potravinářskou firmou pře kvůli čtyřmiliardové pohledávce, kterou uplatňuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). V polovině listopadu na návrh státu soud nařídil na Setuzu exekuci. Podle předsedy představenstva Setuzy Františka Janů "jde o nabídku, která je na samé hranici ekonomické únosnosti Setuzy." V případě, že na nabídku stát kývne, musel by se podnik zadlužit. Podle Janů by ale další pokračování exekuce vedlo ke zhoršování ekonomické situace společnosti.

Telemost spojil vojáky v Afghánistánu s jejich blízkými v Liberci

Příbuzní a přátelé se v úterý v Liberci při speciálním telemostu spojili s vojáky z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, kteří slouží od září v Afghánistánu. Psycholožka brigády Adéla Štíťáková ČTK řekla, že kontakt ulehčil rodinám překonat vánoční odloučení. Na severu Afghánistánu slouží 27 příslušníků 31. brigády, mají se vrátit v březnu. Civilní obyvatelstvo nebrání před zbraněmi hromadného ničení, nýbrž před útoky teroristů. V Afghánistánu patří k jednotce elitních průzkumníků české armády z prostějovské brigády. "Jejich úkolem je zabezpečení průzkumových jednotek," uvedl velitel brigády Jiří Gajdoš.

Armáda oslovila rodiny všech vojáků, zájem o telemost projevila třetina z nich. "Jsem za to ráda, je to poprvé, co nebude syn na Vánoce doma. Přemlouvali jsme ho, aby nikam nejezdil, ale nebylo to nic platné," řekla ČTK Irena Vraštilová, matka osmadvacetiletého vojáka, který má ze sebou již dvě mise v Kuvajtu. Mladý muž rodinu uklidňoval slovy: "Co se má stát, se stane, ať jsem kdekoli."

Češi budou dále cvičit Iráčany v odhalování falešných dokladů

Čeští odborníci budou pokračovat ve školení iráckých expertů v tom, jak odhalovat falešné doklady. Vyplývá to z materiálu o české pomoci iráckým migračním úřadům, který předloží vládě ministr vnitra Ivan Langer. Projekt začal loni v únoru a kromě ministerstva vnitra se na něm podílely i ministerstvo zahraničí a Mezinárodní organizace pro migraci. Dosavadní pomoc byla hodnocena kladně, a proto se obě strany dohodly na jejím pokračování, vysvětlují české úřady.

. V Iráku působili také čeští vojenští policisté, kteří tam vedli výcvik irácké policie. Od příštího roku se jejich role změní a vojáci se z tábora rozmístí na jednotlivé policejní služebny.

V Havířově stále nemají jasno v povolebním uspořádání

Politické strany v Havířově na Karvinsku se stále nedohodly na povolebním uspořádání sil ve vedení města. ČSSD by se měla ve středu rozhodnout, zda dá přednost variantě s komunisty či ODS. Hlavním důvodem nedokončených jednání je s největší pravděpodobností boj o křeslo primátora, na němž trvají sociální demokraté, kteří mají nejsilnější vyjednávací pozici. Post primátora měli v tehdejší koalici přislíbeno už po řádných komunálních volbách.

Sobotní opakované komunální volby v Havířově na Karvinsku vyhráli na rozdíl od těch říjnových, v nichž zvítězila ODS, komunisté. Koalici by mohli vytvořit jen se sociálními demokraty, společně by totiž strany měly 26 mandátů v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Rozhodující podíl hlasů při vyjednávání však drží ČSSD, která může vytvořit i koalici s ODS.

Zničené Krušné hory možná pomůže zachránit Evropská unie

Česká republika by mohla získat z Bruselu prostředky, které by umožnily obnovit lesy v Krušných horách poničené exhalacemi z elektráren a průmyslových podniků. Ministryně zemědělství Milena Vicenová Ústeckému kraji slíbila, že se uvolnění peněz pokusí dojednat. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zemědělství Jiří Felčárek. Další prostředky by pak mohli poskytnout sami znečišťovatelé. Majitelé lesů potřebují v příštích deseti letech na obnovu poničených porostů nejméně 2,5 miliardy korun. Podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce bude v případě, že se peníze z Bruselu podaří získat, nutné 30 procent uhradit z národních zdrojů. Kraj ministerstvu zemědělství navrhuje, aby je zaplatili znečišťovatelé. Především se jedná o státem vlastněný ČEZ," uvedl hejtman. Mluvčí energetické firmy ČEZ Eva Nováková tvrdí, že elektrárenská společnost je připravena část nákladů zaplatit. Dodala, že od roku 1990 do roku 2005 ČEZ investoval do obnovy krajiny v severních Čechách téměř tři miliardy korun. Do modernizace a odsíření elektráren pak dal 50 miliard korun. Emise oxidů síry proto podle Novákové klesly o 92 procent, oxidu uhelnatého o 78 procent, tuhých znečišťujících látek o téměř 95 procent a oxidů dusíku o téměř polovinu.

Lesy v Krušných horách nejvíce utrpěly v 70. a 80. letech minulého století. Nejhůře je poškodily zplodiny z neodsířených severočeských elektráren, kde se spalovalo hnědé uhlí. Smrkové porosty zde tehdy lesníci začali nahrazovat odolnějšími druhy stromů. Ve druhé polovině 90. let i přes masivní odsíření elektráren, zasáhla Krušné hory další kalamita, která poničila i část nových porostů.

Škoda Roomster se stala po Švédsku i autem roku v Bulharsku

Letošní novinka Škoda Roomster vyhrála v anketě o auto roku v Bulharsku. Po nedávném ocenění Rodinný automobil roku 2006, který roomster dostal ve Švédsku, je to druhá národní cena pro nejnovější modelovou řadu společnosti Škoda Auto. ČTK o tom informoval Roman Meliška z podnikové komunikace firmy.

Novinka roomster měla světovou premiéru letos v březnu na ženevském autosalonu a od poloviny roku ji automobilka uvádí postupně na evropské trhy. Automobilka počítá s tím, že letos vyrobí více než 20.000 roomsterů. V dalších letech plánuje, že prodá ročně přes 50.000 vozů tohoto modelu. Automobilka již také zveřejnila první snímky novinky Škoda Roomster Scout, která patří k vozům pro volný čas a může vyjet i mimo zpevněné silnice. Uvedení modelu na trh firma plánuje v březnu 2007.

Průzkum: Čtyři z pěti Čechů jsou spokojeni s životní situací

Čtyři z pěti Čechů jsou spokojeni se svou životní situací. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Factum Invenio, který se konal v rámci evropského šetření Eurobarometr 66. Češi se tak blíží k evropskému průměru a se svou životní situací jsou spokojenější než třeba Slováci, Poláci nebo Němci. Nejspokojenější Evropané pak žijí ve Švédsku, Dánsku, Nizozemsku, Finsku a Lucembursku. Naopak nejméně spokojení jsou prý Maďaři. Češi na rozdíl od jiných evropských národů ale nevěří v další zlepšení své životní situace. "Ve výhledu na následujících 12 měsíců je česká populace dlouhodobě o poznání pesimističtější, než odpovídá průměru všech zemí Evropské unie," řekl novinářům ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann.

Jinak než ostatní Evropané ale Češi hodnotí vývoj ekonomické situace v zemi. Zlepšení v tomto směru očekává 26 procent občanů. Průměr v Evropské unii je přitom o šest procent nižší.

Sošku madony ukrývanou v cizině předá Vrzáňová kardinálu Vlkovi

Soška Madony s dítětem, kterou po šedesát let ukrývali z podnětu někdejšího kardinála Josefa Berana američtí krajané, se vrátí zpátky do Čech, kde údajně kolem roku 1360 vznikla. Nynějšímu pražskému arcibiskupovi, kardinálu Miloslavu Vlkovi ji ve čtvrtek v Praze předá Čechoameričanka, mistryně světa v krasobruslení z let 1949 a 1950 Ája Vrzáňová. "Jsem šťastná, že se Madona vrátí tam, kam patří," řekla v New Yorku před odletem do své původní vlasti Vrzáňová ČTK. Z toho, jak kardinál Beran naléhal, aby soška opustila ještě před komunistickým pučem v roce 1948 tehdejší Československo, usuzuje, že jde o velice cenný předmět. Její podrobnou historii ale nezná. Kardinál Beran údajně tvrdil, že soška sloužila jako vzor pro další madony. Odborná expertiza ji teprve zřejmě čeká. "Nechtěla jsem s ní nikam chodit, hned jsem ji dala do sejfu," vysvětlila pětasedmdesátiletá krajanka, která sošku opatruje od letošního léta. "Doufám, že pan kardinál Vlk najde místo, kam se na ni všichni budou moci přijít podívat," uvedla. Asi 25 centimetrů vysoká nekolorovaná soška z tmavě hnědého dřeva je podle ní ve velmi zachovalém stavu. Chybí ji prý jen část paže Jezulátka.

Komunistickým režimem silně pronásledovaný kardinál Josef Beran, který byl za své zásadové postoje vězněn už v době nacistické okupace, předal z obav před nástupem komunistické totality sošku ještě na sklonku roku 1947 Františku Vodičkovi, aby ji ukryl v zahraničí. "Trval na tom, že musí být vyvezena do ciziny," zdůraznila Vrzáňová. Vodička ji pak v roce 1964 v Kalifornii odevzdal před smrtí do péče svého syna Vladimíra. Po jeho smrti vdova Marcia požádala letos v létě svoji přítelkyni Áju Vrzáňovou, aby ji odvezla zpátky do Prahy. Za posledních bezmála šedesát let soška procestovala tři kontinenty, Vodičkovi o ni pečovali ve čtyřech státech světa a v osmi městech, popsala Vrzáňová osud madony. "Nikdy ji nespustili z očí," poznamenala.

"Jsem velice hrdá, že mohu madonu vrátit a že po šedesáti letech bude na Vánoce opět doma," řekla s dojetím nositelka vysokých českých vyznamenání a nedávná držitelka letošního ocenění Lady Pro udělovaného ženám, které v životě dosáhly významných úspěchů. V Praze Vrzáňová oslaví i Vánoce. Na Štědrý den plánuje, že podobně jako loni bude na Staroměstském náměstí s primátorem Pavlem Bémem rozdávat rybí polévku. Do své původní vlasti se chystá i příští rok. "Jezdím tam od roku 1990 třikrát, čtyřikrát ročně," říká krajanka, která nesměla domů od své emigrace v roce 1950. Nyní žije převážně v New Yorku.

Vracení konfiskovaného židovského majetku bude trvat ještě léta

Restituce židovského majetku, konfiskovaného za druhé světové války, se podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause chýlí v Česku k závěru, ale vyhledávání, identifikace a vracení uměleckých předmětů, jichž by mohlo být dvacet až čtyřicet tisíc, bude pokračovat ještě léta. Umožňuje to novela příslušného zákona, která odstranila časové omezení do konce letošního roku.

Česká republika řeší navracení židovského majetku zabaveného za války na základě doporučení washingtonské konference z roku 1998, a to podle Krause v mezinárodním kontextu výjimečně pragmaticky a vstřícně. Uvedl to v souvislosti s činností Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války. Mnohé předměty ještě nebyly dohledány. Nacističtí pohlaváři je za války legálně i nezákonně vyvezli do Německa a odtud v mnoha případech místo navrácení byly odvezeny sovětskými či americkými vojáky. Odhaduje se, že do Československa se vrátilo 30 procent věcí.

Ostatky 4000 německých vojáků budou pochovány v Hlučíně

Exhumované ostatky 4000 německých vojáků padlých během druhé světové války budou uloženy v Hlučíně na Opavsku. V úterý o tom rozhodli zastupitelé města. Podmínkou je, že přesun ostatků a náklady spojené s vybudováním hřbitova uhradí německá strana. Ta s přemístěním již dříve souhlasila. Nyní jsou ostatky provizorně uloženy ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy.

S umístěním hrobů v České republice nesouhlasí Jan Dudek z Českého svazu bojovníků za svobodu. "Nemají tady co dělat. Mohou si za to sami. Pohřbeni by měli být v Německu," řekl ČTK. Podle zastupitelů za KSČM, kteří hlasovali proti, s uložením pozůstatků nesouhlasí ani někteří obyvatelé města. "Setkal jsem se většinou s pozitivními ohlasy," reagoval na to bývalý starosta Petr Adamec (KDU-ČSL). "Zaznamenal jsem jen dva negativní. Z toho jeden byl anonymní," dodal současný starosta David Maňas (ODS). Na zastupitelstvu v úterý vystoupila i členka Slezsko-německého spolku přátelství. "Lidový spolek pro péči o válečné hroby je německou vládou podporovaná organizace. Funguje ve stovce zemí a stará se o dva miliony hrobů," řekla. Dodala, že spolek v roce 1919 založil Adolf Hitler. Po roce 1945 byla jeho činnost obnovena. Hlučín, který v minulosti dlouho patřil k Prusku, byl ve válce součástí říše a místní tam také rukovali do wehrmachtu, si vybral německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby.

Tetínské hradiště je možná o něco starší, než se uvádí

Středověké hradiště Tetín na Berounsku je možná o něco starší, než se uvádí. Ukazuje na to objev pohřebiště, jehož několikaměsíční průzkum ukončili archeologové letos na podzim. Nejstarší hroby pocházejí ze druhé poloviny 9. století. Počátky hradiště se dosud kladly na přelom 9. a 10. století, řekl ČTK Daniel Stolz z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.

Tetínské hradiště bylo jedním z opěrných bodů soustavy hradišť, která obklopovala přemyslovský stát ve středních Čechách. V roce 921 tam byla zavražděna vdova po českém knížeti Vratislavovi Ludmila. Tetín je proto znám už z ludmilských a václavských legend. Význam hradiště ale patrně již od poloviny 10. století klesal. Současný archeologický průzkum na jižním okraji Tetína byl záchranný. Uskutečnil se před výstavbou nových ulic a rodinných domů.

V Praze se sníží počet stánků

V Praze se opět sníží počet stánků. Podle novely tržního řádu platné od středy ubude v metropoli 39 tržních míst. Nyní jich je 568. Magistrát zdůvodňuje rušení stánků tím, že nechce, aby centrum města vypadalo jako orientální bazar. Nejvíce tržních míst bude zrušeno v první městské části. Do konce roku jejich počet klesne o 23 na 136. Prodejní plochy zaniknou například v Mikulášské ulici, na Ovocném trhu, na Petříně, v Celetné a Nerudově ulici a na Betlémském náměstí. Koncem roku bude uzavřeno stálé tržiště i na Staroměstském náměstí za radnicí, o čemž rozhodli radní už v dubnu. S koncem února příštího roku rovněž zmizí tržiště na Starých zámeckých schodech. Rušení některých míst se nelíbí radnici Prahy 1. Kritizují zejména konec tržiště na Staroměstském náměstí, z něhož má příjmy radniční Nadace Pražské děti. Do tržního řádu bude naopak nově zařazeno na žádost Židovského muzea tržiště u Pinkasovy synagogy. V Klementinu budou moci být víkendové burzy starožitností, o což usilovala Národní knihovna.

České polárníky čeká nejen boj s Antarktidou, ale i s vařením

Vědci, které čeká pobyt na české polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, budou svádět nejen boj s nehostinnými podmínkami, ale budou muset čelit i nástrahám v kuchyni. Čeští polárníci totiž ve svém týmu nemají na rozdíl od svých kolegů kuchaře. Proto je kromě plnění vědeckých úkolů čeká i práce u sporáku. "V tuto dobu máme v Chile jednoho z kolegů, který nakupuje proviant, a to především maso, konzervované potraviny, trvanlivou zeleninu a mouku," řekl ČTK jeden z účastníků expedice, biolog Miloš Barták. Zdůraznil, že z potravin se budou připravovat hlavně klasická česká jídla. V kuchyni se geologové, biologové a geografové budou střídat ve dvoučlenných týmech ve službách. Barták připouští, že v případě kuchařského neúspěchu hrozí, že bude jídelníček okořeněn takzvanou univerzální polární stravou. Složení tohoto pokrmu popsal vědecky - vzniká tím, že "se smíchají komponenty, které jsou spolu kompatibilní".

Brněnská Husa na provázku se možná bude do New Yorku vracet

Úspěch, který sklidilo brněnské Divadlo Husa na provázku na svém zájezdu do New Yorku, by mohl souboru pomoci k dalším příležitostem za oceánem. Husa na provázku má šanci stát se spolu s pražským Národním divadlem nebo Divadlem Archa jedním z pravidelných hostů v České národní budově v New Yorku. ČTK to řekla ředitelka instituce Gita Fuchsová. "Česká národní budova bude spolupracovat s tím nejlepším, co v České republice je. Huse na provázku takové místo určitě náleží, všechny její projekty jsou naprosto jedinečné. Důležité podle mého názoru je, aby to, co přivezeme, dokázalo oslovit americké publikum," uvedla Fuchsová.

Čeští a polští ochránci zvířat protestují proti týrání kaprů

Ochránci zvířat z ČR a Polska protestují pod hlavičkou Koalice za nekrvavé Vánoce proti týrání kaprů ve vánočním čase. Vadí jim zejména to, že kapři před cestou na štědrovečerní stůl neúměrně trpí ve stísněných podmínkách v kádích. Podle tiskového prohlášení české Svobody zvířat a polského sdružení VIVA! by se mělo 20. prosince ve více než deseti českých, slovenských a polských městech uskutečnit několik veřejných akcí, jejichž cílem je na problém upozornit. Protesty by se měly mimo jiné konat v Praze, Brně, Písku, Bratislavě nebo Varšavě. Cílem českých a polských ochránců přírody je odradit lidi od nákupu vánočního kapra. "Kapři v pouličních kádích jsou pomlácení, poranění, přidušení, nemocní a hladoví. Je až neuvěřitelné, že je takto trápíme zrovna na oslavu Vánoc, které jsme nazvali svátky klidu, míru a lásky," uvedl v tiskovém prohlášení Marek Voršilka ze Svobody zvířat. Ochránci se rovněž domnívají, že legislativa na ochranu kaprů je nedostatečná.

Voda ani půda v okolí skladu s jedy v Nalžovicích není znečištěná

Voda ani půda v okolí nelegálního skladu chemických látek v Nalžovicích na Sedlčansku není znečištěná chemikáliemi, které byly v objektu bývalého vepřína objeveny minulý čtvrtek. ČTK to sdělil ředitel pražského inspektorátu České inspekce životního prostředí Pavel Martan. V objektu byly dříve zjištěny radioaktivní látky, v sobotu už je specialisté odvezli a převzal je státní úřad pro jadernou bezpečnost. Majitel skladu, podnikatel Petr Budil, podle Martana napsal Středočeskému kraji prohlášení, z něhož vyplývá, že na likvidaci uskladněných látek nemá peníze a není schopen situaci sám vyřešit. "Takže to bohužel bude muset vyřešit kraj, potažmo pověřená obec za státní peníze," sdělil Martan.

Bezdomovci budou moci v Praze přespávat na lodi

Bezdomovci budou moci v Praze přespávat na lodi. Upravené nákladní plavidlo pro lidi bez domova kupuje zhruba za 23 milionů korun magistrát. Rozhodla o tom městská rada, která uzavřela výběrové řízení na pořízení lodi. Loď, v níž bude 250 lůžek, by měla být připravena ve druhé polovině ledna. Kromě lůžek v dřevěných kajutách bude na lodi jídelna, čajová kuchyně a veškeré sociální vybavení. Provoz lodi by měli zajišťovat pracovníci některé z humanitárních organizací. Magistrát by na to měl vyhlásit další soutěž. Roční provozní náklady se odhadují zhruba na 8,5 milionu korun. Zatím nebylo jasné, kde bude loď kotvit. Možná jsou údajně čtyři místa: u Císařské louky, u přístavu při Podolském nábřeží, u holešovického přístavu, nebo u Štefánikova mostu při nábřeží Edvarda Beneše.

Podle některých odhadů v Praze žije 5000 až 6000 lidí bez přístřeší. V azylových domech je asi 600 lůžek. V zimě zpřístupňují charitativní organizace i svá denní centra. O denní centrum v Bolzanově ulici nedávno přišlo kvůli restituci domu sdružení Naděje. Měly by jej nahradit buňky blízko pod severojižní magistrálou. Má v nich být kolem 160 míst, čeká se jen na stavební povolení.

Prima kvůli sporům ukončí vysílání třetí řady Rodinných pout

Prima kvůli soudním sporům ukončí vysílání třetí řady jednoho ze svých nejúspěšnějších pořadů, seriálové ságy Rodinná pouta. Divákům seriál nabízí od jara roku 2004. ČTK to sdělila mluvčí Primy Jana Malíková. Výrobu třetí řady zastavil předběžným opatřením soud před několika dny. První dvě řady Rodinných pout vyrobila společnost Pro TV, třetí však Prima zadala firmě Etamp. To se společnosti Pro TV nelíbilo, a tak požádala soud o předběžné opatření, kterým by výrobu zakázal; soud Pro TV vyhověl. "Společnost FTV Prima je připravena respektovat rozhodnutí soudu a ukončí vysílání Rodinných pout, přestože na základě informací o soudním rozhodnutí, které má, ho považuje za neoprávněné a bude se proti němu bránit," uvedla Malíková. Třetí řada již v televizi běží a odvysíláno byly zhruba dvě desítky dílů. Seriál v poslední době láká přes milion dospělých diváků.

Rodinná pouta byla prvním původním seriálem na české komerční celoplošné stanici, do té doby byly původní seriály letitou doménou Československé a posléze České televize. Na podzim 2004 se přidala i Nova se svou Pojišťovnou štěstí a adaptací původně španělského seriálu Redakce. Seriály České televize (Náměstíčko, Četnické humoresky, Dobrá čtvrť, Náves a další), Novy (Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě nebo On je žena!) a Primy (Rodinná pouta, Letiště) si získaly za poslední dva roky u diváků značnou odezvu. Televize proto na původní seriály vsadily i tento podzim, kdy například Nova i Prima je vysílaly každý den od pondělí do čtvrtka v hlavním večerním čase po 20:00.

Zelenka byl podroben testům několika soudních znalců

Petra Zelenku, obviněného z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, zkoumají znalci z oboru psychiatrie, psychologie a dalších oborů. Vyplňuje řadu testů, řekl ČTK jeho advokát Jan Herout. Znalci také zkoumají, zda by údajné Zelenkovy oběti zemřely i bez podání heparinu. Herout chce zřejmě obhajobu svého klienta postavit na tom, že je Zelenka duševně nemocný. "Vraždit přece není normální, s výjimkou války, kde se vraždí programově. Něco na něm musí být. Vždyť skutky, ze kterých byl obviněn, nedělal pro peníze ani ze žárlivosti. Jaké chcete jiné vysvětlení, nežli pomatenost," řekl Herout ČTK.

Roztočil odsouzený za vraždu se dočká nového procesu

Uprchlý vězeň Rostislav Roztočil se dočká nového procesu v případu vraždy egyptského studenta, za kterou byl v roce 1985 odsouzen k výjimečnému trestu. Roztočil v úterý u Krajského soudu v Praze prohlásil, že nesouhlasí s původně uloženým trestem. Splnil tím formální podmínku k obnovení jeho procesu, se kterou ho do Česka německá justice vydala. Soud rozsudek zrušil a rozhodl, že se uskuteční nové soudní jednání. Na Roztočila zároveň uvalil vazbu. Soud v Německu, kam Roztočil loni utekl z věznice Bory, muže vydal jen pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Roztočil přijel do Čech v pondělí večer a na letišti ho okamžitě zatkla česká policie. Je na něj totiž stále vydán zatykač jako na uprchlého vězně.

Roztočil v 80. letech emigroval do Rakouska a poté do Německa. Československé soudy ho za vraždu odsoudily v roce 1985 v nepřítomnosti k výjimečnému trestu. Později mu trest snížily na 17 let. Rakousko ani Německo ale Roztočila do ČSSR nevydaly, prý proti němu chyběly usvědčující důkazy. Roztočil žil léta v jihoněmeckém Bietigheimu-Bissingenu. Zadržen byl až v roce 2000 na hraničním přechodu při vstupu na české území. Od té doby byl v plzeňském vězení na Borech. Celou dobu se domáhal zrušení rozsudku a obnovy řízení. Když se nic nedělo, zvolil prý jako poslední možnost útěk z vězení. Z borské věznice uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou. Ukryli se do beden a nechali se vyvézt nákladním automobilem expedujícím materiál z věznice. Po útěku zamířil do Německa ke své sestře. Německá justice ho nejdříve na českou žádost zadržela a umístila do vydávací vazby, letos v dubnu jej ale propustila na svobodu. Odůvodnila to tím, že česká justice příliš dlouho rozhoduje o obnovení procesu. Vrchní zemský soud ve Stuttgartu rozhodl, že vydání Roztočila zpět do Česka je možné za podmínky, že mu česká justice umožní nový proces v přiměřené lhůtě.

Řidič, jenž opilý zabil dva lidi, dostal 4,5 roku vězení

Na čtyři a půl roku poslal v úterý Okresní soud ve Frýdku-Místku do vězení čtyřiadvacetiletého Jana Kudriho z Návsí. Navíc mu na sedm let zakázal řízení. Muž letos v květnu silně opilý řídil automobil a zavinil dopravní nehodu. Během předjíždění se v protisměru srazil s dalším vozem. Při čelním střetu dva lidé zemřeli a mladá žena utrpěla zranění. Sám odsouzený byl zraněn velmi těžce. Soudce ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že odsouzený hrubým způsobem porušil pravidla silničního provozu. "Měl lehkovážný přístup. V době nehody byl vinou alkoholu ve stavu, který neumožňoval usednout za volant. Předvedl riskantní a nebezpečný styl jízdy, který nemá na našich silnicích co dělat," řekl soudce.

Policisty prý chtěl na Novojičínsku opilý řidič uplatit slivovicí

Silně opilý řidič údajně v pondělí na Novojičínsku nabídl policejní hlídce celkem deset litrů slivovice. Podle policie za to požadoval beztrestnost. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili 3,4 promile alkoholu. ČTK to řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Řidiče hlídka zastavila na silnici mezi Trojanovicemi a Kunčicemi pod Ondřejníkem. Když zjistili, v jakém je stavu, naložili jej do vozu a převáželi na záchytku. "Cestou muž policistům nabídl úplatek nejdříve 500 a pak až 1000 korun. Každý měl navíc dostat i pět litrů slivovice," řekla mluvčí. Policistům tvrdil, že zrovna dnes pálil a za tyto dary požadoval beztrestnost. Řidič je podezřelý z úplatkářství a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Bývalý voják dostal za sex se školačkou podmíněný trest

Podmíněný trest 30 měsíců vyměřil v úterý Okresní soud v Klatovech čtyřiatřicetiletému bývalému vojákovi z povolání Davidovi Tučkovi za sex se třináctiletou školačkou. Soud ho uznal vinným z pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy a nařídil mu rovněž ústavní sexuologické léčení.

Vysokoškoláka, který v armádě dosáhl hodnosti majora a účastnil se zahraničních misí, vinila obžaloba z toho, že se loni přes internet seznámil s dívkou ze Sušice na Klatovsku a měl s ní pohlavní styk. Navíc chtěl mít sex i s její desetiletou sestrou. Tuček styk s dívkou přiznal, tvrdil ale, že nevěděl, kolik jí je let. Děvče se sexem prý nejen souhlasilo, ale bylo v něm i značně aktivní, tvrdila obhajoba.

Ze sportu:

Stav zraněného fotbalového brankáře Petra Čecha se stále lepší rychleji, než se předpokládalo. Opora londýnské Chelsea a české reprezentace, která v říjnovém duelu s Readingem utrpěla frakturu lebky, v těchto dnech už podstupuje dvoufázové tréninky, při nichž nabírá fyzickou kondici. Čechův manažer Pavel Zíka ČTK řekl, že by se jeho klient mohl v polovině ledna znovu zapojit do normálního brankářského tréninku. "Petr si už teď během přípravy přidává víc a víc, z čehož máme velkou radost. Trénuje velmi intenzivně a všechno jde podle předpokladů," řekl Zíka. "Petr hodně běhá, chodí do posilovny, bazénu a také hraje tenis," přiblížil Čechovu současnou tréninkovou náplň.

Po dalším dnu bez mrazů se znovu o něco zmenšila naděje na konání Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. Do prvního dílu premiérového ročníku Tour de Ski zbývá pouhých deset dnů a pořadatelé Zlaté lyže marně čekají na změnu počasí. "Teploty se sice v noci pohybovaly okolo nuly, ale současné podmínky nám stále nedovolily zahájit výrobu umělého sněhu. S přibývajícím časem se stále zmenšuje naše naděje, že bychom připravili alespoň dvoukilometrový okruh," řekl ČTK předseda organizačního výboru Petr Honzl. Koncem týdne přijede do Nového Města prověřit situaci ředitel běžeckého úseku FIS Švýcar Jörg Capol. "Při jeho návštěvě by mělo padnout definitivní rozhodnutí, zda závod zrušíme. Capol hledá náhradní řešení i případné možnosti přeložení. Jeho snahou je, aby se program Tour de Ski odjel v plném rozsahu," dodal Honzl. Obdobné potíže jako Nové Město mají ale i další pořadatelé. V italském Val di Fiemme, kde má seriál 5. a 6. ledna končit, také zatím marně čekají na mráz.

Poprvé v kariéře se Martin Koukal vydá na trať lyžařské Jizerské padesátky. Bývalý mistr světa v maratonu volnou technikou se přihlásil do jubilejního čtyřicátého ročníku závodu na padesát kilometrů klasicky z Bedřichova na Jizerku a zpět. Podle odborníků by mohl být v úvodním podniku seriálu Worldloppet a jednom z dílů FIS Marathon Cupu velkým adeptem na přední umístění. Koukal, který v roce 2003 senzačně vyhrál na MS ve Val di Fiemme padesát kilometrů volnou technikou, oznámil svou účast v pondělí a chce zaplnit mezeru v kalendáři po skončení Tour de Ski a před pokračováním Světového poháru 20. ledna v Rusku. Jizerská padesátka se pojede v neděli 14. ledna. "Účast Martina je dalším důkazem toho, že Jizerská padesátka patří mezi nejvýznamnější a nejprestižnější závody této kategorie nejen v České republice, ale v celé Evropě," nechal se slyšet zástupce hlavního sponzora Martin Kodýdek a slíbil, že organizátoři přijdou i s dalším známým jménem.

S trojčlennou posádkou a jen lehce vylepšeným kamionem Liaz se v lednu postaví v Lisabonu na start 29. ročníku Rallye Dakar český pilot Martin Macík. Původně sice chtěl představit na slavném pouštním závodě zcela nový vůz, ale nestihl jej homologovat. Proto bude i při svém pátém startu spoléhat na starší model. Před rokem řídil nejlépe umístěný český kamion, když zkušenější Karel Loprais i Tomáš Tomeček do cíle nedojeli. Na zopakování prvenství v minisouboji českých jezdců Macík nemyslí, ambiciózní pilot si je totiž dobře vědom, že jeho "stařičká", i když značně zmodernizovaná liazka, má hranici svých možností.

Počasí:

Středa přinese oblačnou oblohu a ojediněle slabé sněžení. Během dne od severozápadu má být zataženo s občasným sněžením, v polohách pod 500 m déšť se sněhem, ojediněle i mrznoucí. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.

19-12-2006