Denní souhrn zpráv Zprávy

20-12-2006

Personální složení vlády je téměř hotovo

Předsedové ODS, lidovců a zelených se už téměř dohodli na složení nové vlády, ohledně programu koaličního kabinetu ale přetrvává několik nejasností. Premiér Mirek Topolánek (ODS) tak zřejmě ve čtvrtek představí prezidentovi Václavu Klausovi jména nových ministrů bez toho, že by občanští demokraté, lidovci a zelení podepsali koaliční smlouvu, řekli novinářům předseda zelených Martin Bursík a lidovců Jiří Čunek.

"Máme už téměř hotovy personálie," uvedl Bursík. Jména ani poměr sil jednotlivých stran ve vládě ale neprozradil. Zbývá totiž podle něj doladit ještě některé detaily a pak chtějí o návrzích politici jednat uvnitř stran. "První, kdo má právo jména vidět a slyšet od premiéra, je prezident republiky," dodal Bursík. Základní body programu koaliční vlády by však podle něj měli politici představit ještě před tím, než Topolánek odnese seznam ministrů na Hrad.

Podle zjištění ČTK by mohla mít nová vláda až čtyři vicepremiéry. Stát by se jimi měli předseda KDU-ČSL Čunek, šéf zelených Bursík, dosavadní ministr zahraničí za ODS Alexandr Vondra a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). ODS by měla mít ve vládě devět křesel, lidovci šest a zelení tři.

CVVM:S politikou je spokojen každý desátý

Se současnou politickou situací je spokojen pouze každý desátý Čech, dvě třetiny lidí jsou nespokojeny. Zatímco před červnovými volbami bylo nespokojených méně než 50 procent lidí, od konce prázdnin nelibost s politikou mezi lidmi neklesá pod 60 procent a měsíc co měsíc mírně roste až na aktuálních 64 procent. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Spokojenost s politikou se od září drží na hranici deseti procent či mírně pod ní. Spokojeni jsou podle CVVM zvláště mladí, bohatí, studenti a voliči ODS. Nespokojenost převažuje mezi staršími lidmi, důchodci, chudými a voliči KSČM.

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo také svůj volební model. Pokud by se v prosinci konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je ODS, pro kterou by hlasovalo 38 procent lidí. Druhá ČSSD, která by získala 23,5 procenta hlasů. Na třetí místo se posunula Strana zelených, která by s 12 procenty hlasů těsně předstihla KSČM. Komunisté by dostali o půl procenta méně. Lidovci by získali 11 procent hlasů.

Topolánek a Vlk chtějí společně řešit vztah státu a církve

Dlouhotrvající problémy mezi státem a českou katolickou církví chtějí společně v budoucnu řešit designovaný premiér Mirek Topolánek (ODS) a kardinál Miloslav Vlk. Novinářům to ve středu řekli po předvánočním setkání, při jehož příležitosti si Topolánek v doprovodu Vlka prohlédl Svatovítskou katedrálu. "Chtěli jsme s panem kardinálem demonstrovat, že máme vůli bavit se, řešit, pomoci," uvedl Topolánek. Také katolický primas Vlk po schůzce s premiérem řekl, že cítí politickou vůli problémy řešit. "Je to začátek dialogu. Znamení, že je ochota řešit problémy, které jsou, které zůstávají mezi církví a státem," uvedl Vlk. Právě advent je podle něj důležitým obdobím pro komunikaci.

Česká republika je jednou z mála evropských zemí, která nemá vztahy s Vatikánem upraveny smluvně. S návrhem textu smlouvy vyjádřil v minulosti otevřený nesouhlas prezident Václav Klaus. Do sporu s Vlkem se dostal také kvůli novele církevního zákona. Předlohu sice původně vetoval Senát, hlasy sociálních demokratů a komunistů ji ale poté znovu schválila sněmovna. Zástupci církví se na prezidenta následně obrátili s prosbou, aby novelu nepodepsal. Obsahuje podle nich opět sporné pasáže týkající se evidence charit, diakonií a vzdělávacích zařízení, které již dříve zrušil Ústavní soud. Klaus ale novelu stvrdil před rokem svým podpisem. Katolický primas uvedl, že Klaus porušil ústavu. Prezident se proti tomu ohradil. "Premiér je muž, který by měl s námi tyto věci (vztah církve a státu) dohadovat. Prezident má samozřejmě svoji reprezentační funkci a tak dále. Takže to, že se třeba nesetkáváme, tak nějak vyplynulo," řekl ve středu ČTK Vlk.

Dalším ze sporných bodů mezi oběma stranami je otázka restitucí a vlastnictví katedrály svatého Víta. V polovině června ji pražský městský soud definitivně přiřkl církvi. Soudci rozhodli, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem za doby totality na stát nepřešlo. Pravomocný verdikt tak padl po více než 13 letech sporu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale proti němu podal v září dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vláda stáhla návrh na odklad účinnosti zákoníku práce

Vláda vzala zpět návrh novely zákoníku práce, která měla účinnost normy odložit o jeden rok. Zákoník práce začne platit 1. ledna 2007. Důvodem stáhnutí návrhu je to, že poslanci ČSSD a KSČM zablokovali projednání novely ve zkráceném termínu. Návrh tak nebude možné schválit do konce roku. Projednání odložení zákoníku po 1. lednu ztrácí jakoukoliv logiku a smysl, řekl novinářům po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Vláda schválila plán MF na sloučení výběru daní a pojistného

Vláda schválila záměr ministerstva financí sloučit orgány daňové a celní správy a postupně slučovat systémy výběru daní a sociálního a zdravotního pojištění. Sdělil to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "Znamená to postupně se vydávat cestou k vytváření pouze jednoho výběrního místa, kam by občané a především podnikatelské subjekty směřovali veškeré své daňové a odvodové povinnosti," uvedl Nečas. Změna by podle materiálu MF snížila administrativní zátěž u plátců daní a pojistného, protože by jednali pouze s jediným úřadem. Koncepce slučování výběrních míst by měla být jasná zhruba do poloviny příštího roku, sdělil ČTK Nečas. Nejprve by se sloučil výběr daní a cel a pak postupně i jednotlivých pojištění.

Češi zřejmě povedou jeden z rekonstrukčních týmů v Afghánistánu

Češi zřejmě povedou jeden z rekonstrukčních týmů na severu Afghánistánu. Vláda schválila záměr, na jehož základě by se Česká republika měla od října 2008 ujmout takzvané vedoucí role v provinčním rekonstrukčním týmu v Púli Chumrí. Do té doby budou jednotce působící v rámci aliančních Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) velet Maďaři. "Znamenalo by to převzetí většího dílu zodpovědnosti," řekl novinářům vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Tak jako každé vyslání vojáků do zahraničí musí ještě vládní návrh schválit parlament.

Provinční rekonstrukční týmy v Afghánistánu například budují školy, zavlažovací systémy nebo rozdělují humanitární pomoc. Fungují také jako poradci místních představitelů a samospráv, snaží se předcházet konfliktům, cvičí afghánské vojáky a policisty. Uplatnění by v Afghánistánu zřejmě mohly nalézt rovněž české firmy.

Senát vyzval Libyi, ať zruší trest smrti pro cizí zdravotníky

Libyjský parlament by měl podniknout kroky k propuštění šesti zahraničních zdravotníků, které ve středu soud je uznal vinnými z úmyslné nákazy více než čtyř stovek libyjských dětí virem HIV a odsoudil k trestu smrti. Libyjský zákonodárný sbor k tomu ve středu vyzval český Senát na popud svého místopředsedy Petra Pitharta (KDU-ČSL). "Spáchání trestného činu nebylo soudem dokázáno, nebyly vzaty v úvahu posudky odborníků na problematiku HIV," citoval Pithart z jednomyslně přijatého usnesení Senátu. "Trvání na rozsudku by poškodilo pověst Libye ve světě a způsobilo by její mezinárodní izolaci," uvedl.

Senát odmítl popírání holokaustu, vyzval k odsouzení i ostatní

Senát ve středu rezolutně odmítl snahy zpochybňovat a popírat holokaust, tedy systematické vyhlazování Židů za druhé světové války. Popírání holokaustu je podle přijatého usnesení podporou antisemitismu, odporuje historickým faktům a "vede ve svém důsledku k vládě lži, k popírání práva člověka na důstojný život, a tudíž nastolení diktatur a totalitních režimů". Senátoři současně vyzvali členy všech demokratických parlamentů, aby také vyjádřili svůj nesouhlas. Usnesení navrhl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) v reakci na nedávnou konferenci v Teheránu, kterou se podle něj Írán snažil "sjednotit na mezinárodní úrovni popírače holokaustu, a vytvořit tak prostor k tomu, aby se nejhrůznější zločiny našich novodobých dějin mohly v blízké budoucnosti opět opakovat".

"Zkušenosti z vlastních dějin nás vedou k přesvědčení, že proti lžím a bezpráví se musí bojovat od samého počátku," prohlásil. Ministr zahraničí Alexandr Vondra (za ODS) jménem vlády schválení rezoluce ocenil. Věří, že tento krok bude mít význam i za hranicemi českého státu. Předseda Senátu uvedl, že usnesení se rozhodl poslat předsedům ostatních parlamentů se žádostí, aby se tyto orgány k deklaraci připojily.

Senát odmítl zpřísnit podmínky pro provoz hazardních heren

Senát zejména hlasy ODS odmítl senátorskou novelu, která měla zpřísnit podmínky pro provoz kasin a výherních automatů. Současně vyzval vládu, aby co nejdříve předložila komplexní úpravu loterijního zákona, která bude lépe odrážet technologický vývoj a "aktuální společenské potřeby" regulace hazardního průmyslu. Ministerstvo financí to má v úmyslu až koncem roku 2008. Odmítnutí senátorské předlohy roztrpčilo jejího spolutvůrce Josefa Novotného (SNK ED). "Zamítnutí zákona ukázalo, že hazard ovládá nejen Poslaneckou sněmovnu, ale i Senát," prohlásil.

Senát: Služba obětem domácího násilí nemusí mít zvláštní statut

Intervenční centra, která mají od ledna pomáhat obětem domácího násilí po vykázání násilníka z domu, mohou podle Senátu začít pracovat bez toho, aniž by tato služba byla v zákoně zvlášť zakotvena. Senátoři proto nepodpořili poslaneckou novelu zákona o sociálních službách, která počítala s tím, že zákon přesně vymezí roli a povinnosti intervenčních center. Novela se nyní vrací zpátky poslancům, kteří posoudí senátní úpravu.

Vysoké školy zřejmě budou moci volněji hospodařit s dotacemi

Vysoké školy zřejmě budou od příštího roku snáze hospodařit se státními dotacemi. Senát přijal novelu zákona o vysokých školách, která pro ně zavádí volnější rozpočtová pravidla. Úpravu nyní dostane k posouzení prezident Václav Klaus. Nový režim hospodaření má vysokým školám umožnit snadněji převádět finanční prostředky z jednoho fiskálního roku do dalšího. Zároveň by měly mít možnost více ovlivnit, jak převedené peníze použijí.

Soud Pitrovi a Provodovi nový proces nepovolil

Odsouzení podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod nedostali šanci znovu přesvědčovat českou justici o své nevině v případu daňových deliktů, za něž dostali pět let vězení. Městský soud v Praze zamítl jejich žádost o nový proces. Oba muži proti rozhodnutí podali stížnost, a jejich věc tak ještě posoudí Vrchní soud v Praze.

Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Ve dvanáct let starém případu byl počátkem června s Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Podnikatelé od počátku vinu odmítali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek.

Rath podá trestní oznámení na Langra kvůli posudku o časopisu ČLK

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) podá po Novém roce trestní oznámení na ministra vnitra Ivana Langra (ODS) kvůli posudku, který poukázal na špatné hospodaření s majetkem ČLK při vydávání profesního časopisu Tempus Medicorum. Rath novinářům řekl, že podá trestní oznámení i na znalce, který posudek vypracoval. Podle Ratha mohl mít zájem na chybném posudku právě Langer. Rath uvedl, že posudek považuje za chybný i protikorupční policie. Kvůli údajné ztrátě 13,5 milionu korun z peněz ČLK čelil Rath trestnímu oznámení. Protikorupční policie je 30. listopadu odložila, k trestnému činu prý nedošlo.

Otrokovickou leteckou továrnu získá CzechAircraft

Novým majitelem letecké továrny Moravan-Aeroplanes z Otrokovic na Zlínsku, která je od roku 2004 v konkurzu, se stane firma CzechAircraft, již vlastní irská společnost QucomHaps Holdings. Firma za letecký podnik nabídla přes 50 milionů korun. ČTK to řekl konkurzní správce Moravanu-Aeroplanes Petr Hajtmar. V továrně pracuje asi 170 lidí. Irská společnost se zajímá o otrokovickou leteckou továrnu dlouhodobě. "Firma chce do areálu v Otrokovicích převést část jiné výroby, kromě toho deklarovala zájem pokračovat ve výrobním programu Moravanu-Aeroplanes," řekl Hajtmar. Moravan-Aeroplanes vyrábí celokovové letadla s obchodní značkou ZLIN Z 142C, Z 242L, Z 143L a Z 143Lsi. QucomHaps již několikrát uvedla, že chce v Otrokovicích vyrábět také komponenty k speciálnímu letadlu pro šíření signálu.

Hyundai zahájil nábor zaměstnanců pro nošovickou továrnu

Společnost Hyundai Motor Manufacturig Czech (HMMC) odstartovala nábor zaměstnanců pro svou nošovickou továrnu. Korejská automobilka během dvou let nabere 2900 zaměstnanců, do poloviny roku 2011 by jejich počet měl dosáhnout konečných 3500. Během roku 2007 chce firma přijmout zhruba 600 zaměstnanců, polovina z toho budou dělnické profese, jejichž nábor začne od poloviny příštího roku. Továrna, která se má na jaře začít stavět v Nošovicích na Frýdecko- Místecku, bude produkovat až 300.000 vozů ročně. Výrobu by měla spustit v prvních měsících roku 2009. HMMC podle svých představitelů počítá s tím, že zaměstná hlavně lidi z Moravskoslezského kraje a ty obyvatele, kteří z regionu sice odešli a pracují jinde, ale mají zájem se vrátit. Při náboru bude spolupracovat s úřadem práce a třemi personálními agenturami. Zaměstnanci automobilky mohou podle Radkovského počítat s platem, který bude minimálně srovnatelný se všemi automobilkami v Česku.

ČNB nechala v souladu s očekáváním trhu sazby opět beze změn

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. ČTK o tom informovala mluvčí ČNB Pavlína Bolfová. Trh tento krok očekával. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 2,50 procenta. ČNB má nejnižší úroky v celé Evropské unii. Podle ekonomů bankovní rada neměla důvod se sazbami hýbat především díky nízké inflaci a posilující koruně.

Koruna ve středu opět překonala rekord vůči euru, když se dopoledne obchodovala až za 27,605 Kč/EUR. "V období, kdy koruna láme jeden rekord za druhým, se sazby nezvyšují. Silná koruna totiž působí výrazně protiinflačně," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl s tím, že čím déle bude měna takto sílit, tím více oddaluje další růst sazeb.

MŽP uvolnilo 14 milionů korun na likvidaci skládky v Libčanech

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo 14 milionů korun na likvidaci nelegální skládky chemikálií v Libčanech na Hradecku. Pracovníci firmy Dekonta odvezli z areálu do poloviny prosince přes 400 tun nebezpečných látek, což jsou přibližně dvě třetiny z celkového množství, které bylo ve skladišti objeveno. "Ministerstvo životního prostředí uzavřelo smlouvu s Královéhradeckým krajem na využití finančních prostředků ve výši 14 miliónů korun určených k odstranění odpadů v obci Libčany," uvedl Jakub Kašpar, který na ministerstvu vede odbor styku s veřejností. Podle něj budou peníze také použity na provedení analýzy, která vyhodnotí případná rizika plynoucí z nelegálního skladování chemikálií. S financemi bude oprávněno nakládat město Hradec Králové. Peníze, určené na likvidaci skládky, bude nutné vyčerpat do 31. srpna 2007. Likvidace chemikálií v libčanském areálu bude stát několik desítek milionů korun. Dosud ministerstvo financí uvolnilo 21 milionů korun, pět milionů zaplatil Hradec Králové a dva miliony krajský úřad.

Celníci obdrží 25 vozidel pro kontrolu mýtného

Ve čtvrtek ráno obdrží generální ředitelství cel 25 vozidel, která budou od 1. ledna kontrolovat řádné placení mýtného na českých dálnicích a rychlostních silnicích. Vozidla celníkům dodá společnost Kapsch, která mýtný systém v České republice buduje. ČTK to sdělil mediální zástupce Kapsche David Šimoník. Vybavení a dodání kontrolních automobilů ukládá Kapschi smlouva se státem. Podle původních plánů měli celníci dostat vozidla již minulý týden. Předání pozdržely formality spojené s dokumenty k vozidlům a jejich přihlašováním, sdělil Šimoník. Na každé vozidlo připadá pět celníků, kteří se již nyní seznamují s technikou a programovým vybavením aut. Tato technologie bude komunikovat s palubní jednotkou OBU uvnitř kamionu a umožní celníkům odhalit neplatiče přímo za jízdy. Pokuty za nezaplacení mýtného se mohou podle zákona o pozemních komunikacích vyšplhat ve správním řízení až na 500.000 korun.

Trasa metra D by se měla začít stavět do dvou let

Výstavba plánované trasy D pražského metra by měla začít do dvou let. První úsek má spojovat Hlavní nádraží a jižní části města, zejména sídliště Novodvorská, Krč, Libuš, Lhotka či Modřany. Magistrát zvažuje možnost postavit zde takzvané lehké metro s kratšími vlaky a nástupišti. Městská rada vybere typ podzemní dráhy počátkem příštího roku, řekl radní Radovan Šteiner. Jak se rada města rozhodne, závisí i na tom, zda se lehké metro ukáže jako levnější varianta. Šteiner je přesvědčen o tom, že ano. První provozní úsek nové trasy povede z Písnice přes Nové Dvory na Hlavní nádraží. V příštím roce chce radnice také zahájit práce na prodloužení trasy A směrem k Ruzyni. Magistrát bude usilovat o to, aby v příštích letech na pražské metro více přispíval stát. V současné době ho financuje hlavní město z 90 procent.

Ministr kultury získal český pas a v nové vládě již nebude

Ministr kultury Martin Štěpánek ve středu na radnici Prahy 3 složil slavnostní slib, kterým získal české občanství. Dosud vlastnil pouze německý pas, který si však může nadále ponechat. Štěpánek zároveň novinářům řekl, že po sestavení nové vlády již v úřadu pokračovat nebude. Domnívá se, že příští vláda bude politická, a proto nepředpokládá, že v ní jako nestraník bude nadále působit. Zisk českého občanství si Štěpánek pochvaloval. "Uzavírá se pro mě jedna obrovská cesta, která začala v červenci 1981, kdy jsem se stal poutníkem po Evropě," řekl novinářům. V roce 1981 Štěpánek emigroval do Rakouska, a o československé občanství tak přišel. O české občanství Štěpánek požádal letos v listopadu. Podle Štěpánka také žádné právní překážky na české nebo německé straně nebrání tomu, aby si mohl ponechat dvojí občanství. "Právní překážky z bavorské strany byly mimo jiné odstraněny díky osobnímu dopisu premiéra Topolánka," dodal.

Již 210 let dělá Vánoce radostnější známá mše Jakuba Jana Ryby

Zlidovělá mše Hej mistře! Jakuba Jana Ryby neodmyslitelně patří k vánočním svátkům a období adventu. Svěží, melodické dílko rožmitálského kantora oslovuje i lidi křesťanstvím nepolíbené a stalo se symbolem Vánoc stejně jako kapr, stromek, dárky nebo Ježíšek. První provedení Rybovy České mše vánoční pravděpodobně zaznělo - s autorem u varhan - při půlnoční mši v noci ze 24. na 25. prosince před 210 lety v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Premiéru bez famfár - před nepříliš velkým počtem posluchačů v malém vesnickém kostelíku - podle dobových zápisů provázelo bubnování deště a vanutí silného větru. Vánoce 1796 byly navíc bez sněhu. Svým radostným poselstvím a poetikou Rybova mše musela zaujmout hned napoprvé, protože se zřejmě rychle rozšířila po kraji. V té době jednatřicetiletý skladatel si jí však nijak zvlášť necenil, alespoň o tom neexistuje žádná zmínka. Mohl to být jen jeden z kamínků rozsáhlé kompoziční mozaiky, který v Rybově případě čítal přes 1500 skladeb duchovních i světských. "Je to skladba, kde autor nic nepředstírá, tvoří jasně a prostě, nemyslí na kontrapunkt a mistrovskou skladbu, ale na posluchače, a pod rukama - možná aniž to sám tuší - mu vzniká opravdu geniální kus," myslí si o "Rybovce" varhaník a dirigent Robert Hugo. Pod jeho vedením mimo jiné vznikla profesionální nahrávka, kde jednou ze sólistek byla Magdalena Kožená.

Rybova mše má málo společného s tradiční latinskou mešní kompozicí, snad jen formální členění. Jde spíše o vánoční hru o zvěstování a příchodu pastýřů k jesličkám. K její oblíbenosti přispělo jistě i to, že je ryze česká. Ryba ji napsal záměrně prostým stylem, aby byla co nejvíce srozumitelná.

Na Barrandově natáčí vedle Vina Diesela i Gérard Depardieu

Dalším hvězdným hercem, který v těchto dnech natáčí v ateliérech filmového studia na Barrandově, je slavný Gérard Depardieu. Koprodukční projekt Francie a USA s názvem Babylon A.D., v němž hlavní roli hraje hollywoodský herec Vin Diesel, režíruje Mathieu Kassovitz. Podle mluvčího akciové společnosti Barrandov Studio Tomáše Želazka se premiéra této adaptace knihy francouzského spisovatele Maurice G. Dantece s názvem Babylon Babies (Děti Babylonu) uskuteční už v příštím roce. Zatím ještě filmový štáb pracuje ve starším ateliéru číslo 5; začátkem ledna se ale přemístí do nového ateliéru číslo 10. Zvukotěsný komplex, otevřený 11. prosince, je největším filmovým ateliérem v Evropě. Kromě snímku Babylon A.D. se od počátku roku stane místem realizace druhého dílu série Letopisy Narnie - Princ Kaspian v americké produkci.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku se opět otevřela pro turisty

Mariina vyhlídka v Národním parku České Švýcarsko, kterou loni na podzim zničil požár, se opět otevřela pro turisty. Dřevěná stavba byla v úterý úspěšné zkolaudována. Nic už tedy nebrání tomu, aby začala opět sloužit veřejnosti. Obnovu vyhlídky, která stála 400.000 korun, zdržel zejména rozsáhlý požár v národním parku. Koncem července zachvátil oheň její okolí. Naštěstí se plameny ke stavbě nedostaly. Problémy měla správa parku podle Drozda později i s dodavatelem stavby. Původně měla být vyhlídka otevřena o Velikonocích. Pracovníci parku počítají s tím, že na jaře nechají vybudovat nové zábradlí u vyhlídky na nedaleké Vilemínině skále. Kromě těchto vyhlídkových míst je v parku ještě vyhlídka na Rudolfově kameni (Rudolfstein). Před časem pracovníci parku zřídili úplně novou vyhlídku na Gabrielině stezce, vedoucí na Pravčickou bránu.

Projekt Foglarovy uličky v Hradci Králové zřejmě nabere zpoždění

Projekt takzvané Foglarovy uličky, který chce v pasáži mezi Švehlovou ulicí a Tylovým nábřežím v centru Hradce Králové vybudovat Muzeum skautingu a Jaroslava Foglara a další atrakce, zřejmě nabere zpoždění. Jeho iniciátoři letos v srpnu slibovali otevření uličky na 6. července příštího roku, náměstek hradeckého primátora Martin Soukup ve středu řekl, že se realizace projektu zřejmě opozdí. "Ten původní odhad realizace byl velmi odvážný, projekt má jistá úskalí," řekl Soukup. Podle radnice projekt zřejmě není v souladu s územním plánem města a bude nutné začít pracovat na jeho změně. V případě, že by bylo nutné zpracovat změnu územního plánu, lze podle Soukupa počítat s přibližně rokem a půl odkladu.

Podle projektu by v pasáži zůstala zachována atmosféra 30. až 40. let minulého století, kromě muzea by měli v uličce lidé najít antikvariát a další služby a prodejny, náklady na vybudování uličky by se měly pohybovat od pěti milionů do 23 milionů korun, podle zvolené varianty úprav. V budovách ve vnitrobloku domů, kolem kterých ulička povede, dříve sídlila továrna na nábytek. Budovy, které byly v havarijním stavu postupně procházejí rekonstrukcí.

Rosický vyhrál podzimní část českého Zlatého míče před Čechem

Záložník londýnského Arsenalu a fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se stal vítězem podzimní části ankety Zlatý míč České republiky. Výsledky zveřejnili zástupci Klubu sportovních novinářů, kteří anketu jedenáctým rokem pořádají. Za kapitánem reprezentačního celku je po podzimu obhájce prvenství z minulé sezony Petr Čech, gólman dalšího anglického mužstva Chelsea, třetí skončil obránce Tomáš Ujfaluši z italské Fiorentiny.

Celkový vítěz ankety bude znám v červnu. Body z podzimu a jara se sčítají, Rosického náskok je přitom letos hodně výrazný. Od hlasujících dostal 1378 bodů, Čech má o 437 bodů méně. Do nejlepší jedenáctky se dostali pouze členové národního týmu s výjimkou pátého Pavla Nedvěda z druholigového italského Juventusu, který se s reprezentačním dresem po světovém šampionátu rozloučil. Mezi elitu se oproti minulému roku prosadili i dva hráči působící v nejvyšší domácí soutěži. Sedmý je liberecký brankář Marek Čech, osmý slávistický střelec Stanislav Vlček.

Čtvrteční počasí v České republice

Zataženo až oblačno, ojediněle mrholení nebo slabý déšť se sněhem, na horách sníh. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.

20-12-2006