Denní souhrn zpráv Zprávy

21-12-2006

Topolánek věří, že Klaus nebude zdržovat jmenování vlády

Premiér Mirek Topolánek (ODS) věří, že prezident Václav Klaus nebude zdržovat jmenování členů vlády, které mu ve čtvrtek po dohodě s lidovci a zelenými navrhl. Na mimořádném brífinku oficiálně zveřejnil 17 kandidátů na ministry. ODS má spolu s premiérem devět míst, KDU-ČSL pět a zelení čtyři. Topolánek zdůraznil, že postupoval přesně podle ústavy. Citoval tu pasáž základního zákona, podle níž prezident jmenuje premiéra a na jeho návrh členy kabinetu. Spolu s veřejností a médií se prý i premiér těšil, že vláda vznikne ještě před Vánocemi. "Nejsem to já, kdo ten proces zdržuje," prohlásil Topolánek v reakci na Klausovo čtvrteční rozhodnutí zatím vládu nejmenovat. Prezident vyzval Topolánka, aby pro svou sestavu hledal širší podporu a dál jednal, protože trojkoalice má ve dvousetčlenné sněmovně jen stovku členů. Klaus z navrženého seznamu ministrů vyjádřil nespokojenost výslovně se senátorem Karlem Schwarzenbergem jako budoucím šéfem české diplomacie, a to s odkazem na "velmi křehké vztahy s Rakouskem". Topolánek ale prohlásil, že nemíní na tomto výběru Strany zelených nic měnit.

Paroubek: ČSSD je připravena jednat s ODS o vládě, ale rychle

Sociální demokracie je připravena jednat s občanskými demokraty o společné vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL. ČTK to poté, co se prezident Václav Klaus rozhodl, že zatím nebude jmenovat společný kabinet ODS, lidovců a zelených, řekli nezávisle na sobě předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda Zdeněk Škromach. Klaus trvá na tom, že neakceptuje kabinet podpíraný přeběhlíky z opozičních stran. Premiéra Mirka Topolánka vyzval, aby se pokusil nalézt pro kabinet širší podporu. "Tomu se nedivím, protože ta vláda by nebyla stabilní. Její existence, pokud by vůbec byla možná, tak by byla postavena na jednom přeběhlíkovi," komentoval prezidentovo rozhodnutí Paroubek. Program navrhované vlády je podle něj postaven na programu ODS. "Je zřejmé, že zelení a lidovci se vzdali svých programů výměnou za ministerská křesla. Vždycky jsem se domníval, že je potřeba mít vládu postavenou na širším základě," uvedl Paroubek. "Je to odvážný krok od pana prezidenta. Je otázka, zda to nakonec povede k nějaké významné změně," zapochyboval o dalším vývoji Škromach.

Median: Volby by vyhrála ODS, před ČSSD a KSČM, zelení čtvrtí

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je ODS, které by podle průzkumu agentury Median dalo hlas 40,4 procenta voličů. Na druhém místě by skončila ČSSD, získala by hlasy 28,2 procenta voličů. Třetí by s 11,4 procenta hlasů skončila KSČM, následovaná Stranou zelených s 8,2 procenta hlasů a KDU-ČSL s hlasy od 6,7 procenta lidí. Voleb by se podle aktuálního průzkumu nyní zúčastnilo 54,1 procenta voličů. V porovnání s červnovými volbami je ochota lidí jít k volbám o zhruba deset procentních bodů nižší. Průzkum se liší od výsledků šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které ve středu oznámilo, že pro ODS by hlasovalo 38 procent voličů, pro ČSSD 23,5 procenta voličů. Na třetí místo by se podle CVVM posunula Strana zelených, která těsně předstihla KSČM. Lidovci by podle CVVM získali 11 procent hlasů.

Krajané předali zpět do Prahy vzácnou gotickou sošku

Gotická soška madony, kterou těsně před komunistickým pučem předal do opatrování Čechům v zahraničí kardinál Josef Beran, se po šedesáti letech vrátila do Prahy. Kardinálu Miloslavu Vlkovi ji ve čtvrtek od krajanů z USA během vánoční návštěvy vlasti odevzdala Ája Vrzáňová, někdejší legendární krasobruslařka. Panna Maria s děťátkem zůstane přes Vánoce v kapli Arcibiskupského paláce. Původ nevelké dřevořezby z doby Karla IV. není zatím znám. Vzácnou památku čeká expertíza, restaurování a později vystavení. "Pokud by v té době ještě na Pražském hradě nebylo otevřeno Arcidiecézní muzeum, zvážili bychom možnost zápůjčky do Národní galerie," řekl ve čtvrtek novinářům arcidiecézní konzervátor Vladimír Kelnar. Muzeum nebude podle něj dříve než za tři roky. Kardinál Vlk nazval předání sošky událostí mající zejména v době adventu velkou symboliku. "Jako matka doprovázející své děti šla Panna Maria s mnoha Čechy, kteří odcházeli do exilu. Odešla do svobodného světa, nyní se vrací domů, do svobodného Česka," uvedl a připomněl biblický příběh o Marii a Josefovi, o narození Ježíše v Betlémě a o jejich egyptském exilu.

Transgas se dohodl na dodávkách ruského plynu do roku 2035

Společnost RWE Transgas ve čtvrtek s ruským plynárenským monopolem Gazprom prodloužila smlouvu o dodávkách zemního plynu z Ruska do České republiky až do roku 2035. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Gazprom bude do Česka dodávat devět miliard metrů krychlových plynu ročně. Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský ČTK řekl, že se smlouva netýká cen. "Ceny jsou stanovovány podle cenového vzorce, který reaguje na aktuální posuvy na světových trzích," uvedl Chalupský. Podle něj je dohoda především garancí, že sjednané množství zemního plynu dorazí do České republiky. Nová smlouva bude platit za stejných podmínek jako dosavadní kontrakt, který měl vypršet v roce 2014, dodal. RWE Transgas rovněž zachová původní rozdělení dodávek, které do Česka vedle Ruska plynou i z Norska. S ním má společnost smlouvu do roku 2017. Nadále platí, že z Ruska poteče zhruba 70 procent všech dodávek, doplnil mluvčí.

Kapsch: Úspěšnost mýtného v pilotním provozu je zatím 99,68 pct

Úspěšnost výběru elektronického mýtného v pilotním provozu je zatím 99,68 procenta. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl člen představenstva společnosti Kapsch TrafficCom Erwin Toplak. Podle zadávací dokumentace k systému musí Kapsch v kalendářním měsíci dosáhnout alespoň 95procentní úspěšnosti. Jinak mu hrozí sankce ze strany státu. Pilotní systém odstartoval se zpožděním minulý týden v pátek. Podle prvního dodatku ke smlouvě o mýtném si během prvních tří měsíců provozu může firma Kapsch ponechat vše, co vybere nad rámec 95 procent. Naopak doplatí vše, co nevybere do 85 procent úspěšnosti. Na dotaz ČTK to potvrdil náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Výsledky testování zatím neověřuje nezávislý auditor. Tendr na jeho výběr Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zrušilo, nové výběrové řízení by mělo být vypsáno v první polovině ledna.

Nový plán ČSA počítá na příští rok se ziskem 42 milionů korun

Nový obchodní plán ČSA, který ve čtvrtek schválila dozorčí rada, počítá na rok 2007 se ziskem 42 milionů korun. Součástí plánu je i prodej nákladového terminálu a stravovacích služeb. Sdělila to mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Letošní ztráta aerolinek bude asi půl miliardy. Od prodeje terminálu a stravování očekávají ČSA přísun hotovosti do firmy. Tu nutně potřebují, aby mohly plnit svůj základní cíl, kterým je zvýšení prodeje. Odprodej terminálu i stravovacích služeb by měl být ukončen v únoru, sdělil již dříve prezident společnosti Radomír Lašák. Ze stejného důvodu prodají ČSA příští rok také pět letadel Boeing 737-500, které si posléze zpětně pronajmou. Tuto možnost, jak získat hotovost, naznačil Lašák již v listopadu, když oznamoval výsledky firmy za tři čtvrtletí.

Nomura ve čtvrtek ukončila některé právní kroky v konkurzu IP banky

Japonská Nomura ve čtvrtek na základě smíru, který uzavřela s Českou republikou letos 30. listopadu, ukončila některé právní kroky související s konkurzem IP banky. Ta je následovníkem zkrachovalé IPB. Nomura společně se spřízněnou společností Saluka například vzala zpět svoji pohledávku vůči ČR za více než 12 miliard korun. Nomura to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. IP banka, která je od února 2004 v konkurzu, vedla několik soudních sporů souvisejících s krachem IPB a požadovala několik desítek miliard korun za zrušení prodeje IPB. Saluka v souvislosti s dohodou o smíru dále vzala zpět popření konkurzní pohledávky přihlášené do konkurzu Českou národní bankou za 11,3 milionu korun. Nomura také zahájila převod jí uplatňované pohledávky za více než 40 milionů korun na ČR.

Mzdy na dráze porostou příští rok o 5,6 procenta

Vedení Českých drah se dohodlo se železničářskými odbory na růstu mezd pro příští rok o 5,6 procenta, zatímco letos měli odboráři v kolektivní smlouvě zaručen růst o 5,7 procenta. ČTK to řekl mluvčí ČD Aleš Ondrůj. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců by podle předběžných odhadů podniku měla na konci letošního roku činit 21.900 korun. V celé České republice by měla letos podle ekonomů přesáhnout 20.000 korun. Dráhy jsou s více než 57.000 pracovníky největším zaměstnavatelem v zemi. Růst mezd v příštím roce byl posledním sporným bodem v letošním kolektivním vyjednávání. Odbory původně navrhovaly zvýšení o sedm procent, zatímco vedení si představovalo asi pětiprocentní růst. Přesto jsou odboráři vesměs spokojení.

NSS: Města nesmí podmiňovat slevu v MHD trvalým bydlištěm

Dopravní podniky českých měst nesmí podmiňovat slevu v hromadné dopravě (MHD) trvalým bydlištěm cestujících. Nejvyšší správní soud (NSS) při rozhodování o kasační stížnosti Dopravního podniku města Hradce Králové seznal, že takový postup je diskriminační. ČTK to ve čtvrtek řekl pracovník soudu Michal Lovritš. Za snížené jízdné mohli do roku 2004 cestovat královéhradeckou MHD lidé ve věku 65 až 70 let, kteří měli trvalé bydliště v Hradci Králové, Pardubicích nebo dalších obcích zahrnutých do městské dopravy. "Při poskytování slev však nelze rozlišovat občany podle toho, kde mají místo trvalého pobytu," řekl Lovritš. Mezi využíváním hromadné dopravy a trvalým bydlištěm na území určité obce totiž podle NSS nelze najít natolik úzký vztah, aby mohl ospravedlnit zvýhodňování obyvatel města před jinými lidmi. "Protože dopravní podnik zavedl dvojí ceny, dopustil se tím nepřípustné diskriminace," uvedl Lovritš.

ÚOHS snížil pokutu stavebním spořitelnám ze 484 mil. na 55 mil.

Šest českých stavebních spořitelen dostalo za nedovolenou výměnu informací pokutu 55 milionů korun místo původních 484 milionů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) sankci už podruhé snížil. Nepodařilo se mu prokázat všechny prohřešky, za které spořitelny původně pokutoval, řekl ve čtvrtek novinářům předseda ÚOHS Martin Pecina. Raiffeisen stavební spořitelna již ČTK sdělila, že se i přes snížení pokuty bude odvolávat. Vyjádření dalších společností ČTK zjišťuje. "Bez ohledu na výši pokuty, která už se několikrát měnila, stále trváme na své nevině a jakákoli pokuta je pro nás nepřijatelná. Takže se určitě budeme odvolávat," sdělil ČTK marketingový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Tomáš Vašáry.

Pokuta pro distributory léčiv je 113 mil., nejvíc zaplatí Phoenix

Čtyři tuzemští distributoři léčiv s 96procentním podílem na trhu dostali za únorové přerušení dodávek léků do tří nemocnic pokutu v souhrnné výši 113,064 milionu korun. Firmy Alliance UniChem CZ, GEHE Pharma Praha, Pharmos a Phoenix porušily zákon tím, že se na zmrazení dodávek domluvily společně, řekl ve čtvrtek novinářům předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Nejvíc, 53,736 milionu, zaplatí firma Phoenix Lékárenský velkoobchod. Verdikt zatím není pravomocný. Firmy už po středeční zprávě o pokutě oznámily, že se odvolají. Antimonopolní úřad určil výši pokut podle obratu firem a podle polehčujících a přitěžujících okolností, uvedl Pecina.

EK: Česká vláda při prodeji mobilních licencí nepochybila

Česká vláda nepochybila a nedopustila se nezákonné státní pomoci, když prodala licence na provozování mobilních sítí třetí generace za různé ceny. Rozhodla o tom ve čtvrtek Evropská komise. Podle ní je postup vlády v pořádku, protože o různých cenách rozhodovaly podmínky na trhu. Případ se týká hlavně společnosti Vodafone CR. Vláda v roce 2001 prodala společnosti Eurotel, nyní Telefónica O2, licenci na provozování sítě třetí generace za 3,54 miliardy korun. Společnost T-Mobile za licenci zaplatila 3,81 miliardy Kč. Připraveny byly ještě další dvě licence, o které ale nebyl v té době zájem. Vláda potom jednu z nich prodala společnosti Oskar, nynější Vodafone CR, ovšem jen za dvě miliardy korun. Eurotel a T-Mobile si později na vládu stěžovaly, že rozdíl mezi cenou pro ně a pro Oskar představuje formu státní pomoci.

Langra potrestal vrchní soud osmi roky; část kauzy vrátil zpět

Vlivný podnikatel a bývalý funkcionář olomoucké ODS Miroslav Langer obžalovaný z desetimilionových zpronevěr, podvodů a dalších majetkových deliktů si má odpykat ve vězení osm let. Původní trest krajského soudu mu ve čtvrtek Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení sice snížil, část případu ale vrátil zpět krajskému soudu k novému projednání. "Z větší části jsme rozsudek potvrdili. Celkem šlo v tomto případě o 20 bodů trestné činnosti, z nichž část byla zprošťujících. Pět bodů jsme vrátili zpět krajskému soudu. Je potřeba, aby soud doplnil dokazování. Obžalovaný ve čtvrtek doložil další důkazy," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Nárůst pacientů s listeriózou se zastavil, oznámilo ministerstvo

Pacientů s listeriózou v posledním týdnu nepřibylo a hygienici doufají, že nárůst počtu případů z posledních dvou měsíců se podařilo zastavit. Aktuálně je potvrzeno 47 nemocných, další desítka se prověřuje. Hlášeno je šest úmrtí, z toho dva do října; v listopadu zemřeli tři dospělí a jeden novorozenec. V prosinci žádná úmrtí na listeriózu nebyla, řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Poznamenal, že inkubační doba listeriózy je až 70 dní, takže je možné, že i přes zvýšená hygienická opatření ještě pacienti přibudou. Panika však podle mluvčího není na místě. Epidemie v Česku nebyla a není, šlo jen zvýšený počet jednotlivých případů. O situaci byla informována Evropská komise.

Požár zničil v Hatích jen část tržnice, již jej vyšetřuje policie

Po asi 20 hodinách skončila ve čtvrtek po poledni likvidace rozsáhlého požáru, který ve středu zachvátil tržnici Excalibur City v Hatích na Znojemsku. Byl sice rozsáhlý, zničil ale pouhou desetinu obřího nákupního komplexu. Vyhořel jeden z objektů. Škody se odhadují na 40 milionů korun. Majitelé se je nyní snaží vyčíslit přesně. Policie zahájila ohledání místa neštěstí. Požár vyšetřuje pro podezření ze spáchání obecného ohrožení, za které hrozí až pět let vězení. "Zatím ale nemůžeme mluvit o pachateli. Kdo je za neštěstí odpovědný, to ukáže teprve vyšetřování," řekl ČTK Jan Křepela ze znojemského policejního ředitelství. Podle hasičů mohl požár založit vietnamský prodejce neodborným zacházením se zábavní pyrotechnikou. Někteří svědci tvrdí, že do hromady tohoto nebezpečného zboží nedopatřením odpálil jednu z raket.

Záhrobská jela slalom bez hůlky, ve Val d'Isere skončila osmá

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v čtvrtečním slalomu Světového poháru ve francouzském Val d'Isere osmou pozici. Druhé kolo přitom absolvovala bez hůlky, která se jí hned na startu zasekla, přesto udržela své umístění z úvodního dějství. Vyhrála Rakušanka Marlies Schildová, bronzová olympijská medailistka a vítězka obou předchozích slalomových závodů v této sezoně v Levi a v Aspenu. Díky stobodovému zisku se dostala do čela Světového poháru. Na dalších pozicích za současnou slalomářskou suverénkou, která vedla už po prvním kole, skončily s odstupem více než dvou desetin sekundy Annemarie Gergová z Německa a Švédka Therese Borssenová. Gergová přitom dosáhla v 31 letech svého nejlepšího výsledku v kariéře. Na páté místo se nejlepším časem druhého kola posunula slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová.

Počasí

Po oblačné noci s teplotami od +2 do -2 stupňů se v pátek očekává většinou zataženo nízkou oblačností, mlhavo, ojediněle mrholení, které může namrzat. Na horách a ojediněle i jinde slunečno. Teploty 0 až + 4 stupně.

21-12-2006