Denní souhrn zpráv Zprávy

22-12-2006

Trojkoalice si chce s prezidentem Klausem vyjasnit pochybnosti kolem vlády

Občanští demokraté, lidovci a zelení jsou připraveni si s prezidentem Václavem Klausem vyjasnit pochybnosti o některých navržených ministrech. Po schůzce předsedů trojkoaličních stran to novinářům šéf zelených Martin Bursík. Zatím nechtěl předjímat, zda ve vládní sestavě politici provedou nějaké změny. Zdůraznil, že jeho strana trvá na nominaci Karla Schwarzenberga na funkci ministra zahraničí, vůči němuž má Klaus i část ODS výhrady. Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených věří, že prezidentovi vysvětlí své kandidáty a Klaus v co nejbližší době kabinet jmenuje. Ještě mezi vánočními svátky by strany chtěly podepsat koaliční smlouvu, dodal Bursík.

Mluvčí Hájek: Prezident Klaus navrženou vládu jmenuje, má ale právo na názor

Prezident Václav Klaus nakonec jmenuje vládu, kterou mu její předseda navrhne, řekl ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Kdy se tak stane, však zatím neví. Ke jmenování vlády navržené premiérem Klause zavazuje ústava, což ale podle Hájka neznamená, že na ni prezident nemůže říci svůj názor. Klaus ve čtvrtek vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby ještě jednal o širší parlamentní podpoře pro nový kabinet. Měl také výhrady vůči tomu, aby se ministrem zahraničí stal Karel Schwarzenberg.

Premiér a šéf ODS Topolánek ve čtvrtek přinesl Klausovi na Pražský hrad návrh ministrů vlády, na které se občanští demokraté dohodli s lidovci a zelenými. Takzvaná trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ale nemá v Poslanecké sněmovně většinu hlasů. Vláda proto spoléhá na to, že ji při hlasování o důvěře podpoří některý z "konstruktivních" poslanců opozice. Nejčastěji se v této souvislosti skloňuje jméno Miloše Melčáka, který před časem opustil sociálnědemokratický poslanecký klub. Klaus si však nepřeje, aby se vláda v parlamentu musela spoléhal na přeběhlíky z opozičních lavic. "Nikde ve svém vyjádření neřekl, že ji (vládu) nejmenuje. Chce jen, aby měla jinou podporu, aby nebyla závislá na přeběhlících, a aby se ještě jednalo o složení té vlády," uvedl Hájek.

Topolánek na trojkoalici trvá. Občanští demokraté ale připustili, že se mohou s lidovci a zelenými dohodnou na dílčích změnách v personálním složení kabinetu. Některá média po čtvrteční schůzce na Pražském hradě hovoří o otevřeném konfliktu mezi zakladatelem ODS Klausem a nynějším předsedou strany Topolánkem. Objevují se také spekulace, zda napětí mezi Klausem a jeho mateřskou stranou neovlivní Klausovo znovuzvolení do čela státu. Parlament by měl prezidenta volit na začátku roku 2008.

Představitelé ODS v krajích vesměs volají po tom, aby se kvůli sestavování vlády sešla výkonná rada občanských demokratů. Některým z nich se nelíbí to, že ODS by měla přijít o ministerstva financí a místního rozvoje. Stejně jako prezident Václav Klaus má část občanských demokratů výhrady ke Karlu Schwarzenbergovi, kterého navrhla Strana zelených za ministra zahraničí. Topolánek uvedl, že chce o složení vlády dál jednat a ke svolání výkonné rady není důvod, protože od ní má jasný mandát.

Paroubek: Stabilní vláda může vzniknout jen na dohodě ODS a ČSSD

Sociální demokracie je podle svého předsedy Jiřího Paroubka stále připravena s ODS jednat o stabilní vládě. Šéf nejsilnější opoziční strany řekl, že ve čtvrtek telefonicky hovořil s prezidentem Václavem Klausem. "Já myslím, že panu prezidentovi je jasné, že tady nemůže vzniknout jiná stabilní vláda, než vláda postavená na spolupráci dvou největších politických stran," dodal. Paroubek řekl, že dosud s předsedou vlády nehovořil. Sám prý nebude dělat žádné kroky. Sdílí prý také názor prezidenta na Karla Schwarzenberga. Podle Klause je jeho nominace na ministra zahraničí nevhodná kvůli jeho vazbám na Rakousko. Připustil ale, že Schwarzenberg je dobrým senátorem. Dodal, že ČSSD ho při senátních volbách podpořila.

STEM: Dvě třetiny lidí si přejí předčasné volby

Dvě třetiny lidí si přejí předčasné volby. Vyplynulo to z prosincového průzkumu agentury STEM. Výzkum tak v prosinci přinesl podobné výsledky jako v září tohoto roku, uvedl STEM. Česko čeká na novou vládu od začátku června, kdy se konaly volby do Poslanecké sněmovny, tedy téměř sedm měsíců. Předčasné volby si v prosinci přálo 64 procent lidí, v září 62 procent. Nejméně si je přejí voliči ČSSD, naopak největší podporu mají u sympatizantů ODS.

Zeman: Řešením je vláda odborníků do předčasných voleb

Řešením současné bezvýchodné situace je podle bývalého předsedy vlády a ČSSD Miloše Zemana vláda odborníků do předčasných voleb. Ta by podle něj měla jako hlavní úkol připravit nový volební zákon posilující v rámci poměrného volebního systému většinové prvky a připravit předčasné volby. Do politiky se Zeman, který ji často kritizuje, vracet nehodlá. "Mnohokrát jsem řekl, že se vrátím do práce tehdy, když se do ní vrátí i všichni starobní důchodci, což mimochodem vyřeší i důchodovou reformu," řekl žertem.

Prezident Klaus rozhodl o výměně velitele armády, Štefku nahradí Picek

Prezident Václav Klaus rozhodl o odvolání Pavla Štefky z funkce náčelníka armádního generálního štábu. V čele armády ho 1. března nahradí současný šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky Vlastimil Picek. Výměnu náčelníka generálního štábu Klausovi koncem listopadu navrhla vláda. Dvaapadesátiletý Štefka ve funkci náčelníka generálního štábu skončí 28. února. Štáb řídil od prosince 2002.

Vlastimil Picek vystudoval vojenskou akademii v Brně, poté působil u spojovacího vojska a na generálním štábu. Náčelníkem vojenské kanceláře na Hradě je od května 2003.

Vojáci v Iráku budou trávit Vánoce bez kapra, ale s jedličkou

Čeští vojáci v Iráku budou trávit Vánoce bez kapra, ale se stromečkem. Příslušníci 12. kontingentu vojenské policie si na základně poblíž letiště v Basře nazdobí jedličku přivezenou od Berouna. Místo tradiční ryby s bramborovým salátem se na štědrovečerní tabuli objeví libanonské speciality, řekl velitel Ladislav Tvrdý. S rodinou a blízkými budou moci oslavit Vánoce až počátkem ledna, kdy se vrátí do vlasti a kdy je v Iráku vystřídají jejich kolegové. Na ně čekají nové úkoly. Nebudou už školit irácké policisty, ale pomáhat jim při práci na policejních stanicích. V Iráku by měla podobně jako dosud působit přibližně stovka vojáků. Většina z nich se bude starat o bezpečnost mezinárodní základny poblíž jihoirácké Basry. Ta bývá nyní označována za druhé nejnebezpečnější město v Iráku po Bagdádu. Podle Tvrdého, který je v zemi potřetí, se bezpečnostní situace zhoršila.

Jiří Paroubek: Nestíhat plukovníka Kubiceho je skandální rozhodnutí

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ohradil proti rozhodnutí státního zástupce, který nechce trestně stíhat ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho ani jeho dva podřízené. Sociální demokraté už dříve podali na Kubiceho trestní oznámení. Vadilo jim, že těsně před červnovými parlamentními volbami zveřejnil zprávu svého útvaru, ve které se psalo o propojení sociálních demokratů s organizovaným zločinem a také o pedofilii jejich předsedy Paroubka. Ten ještě tento týden v médiích vyzýval policejního prezidenta Vladislava Husáka, který se Kubiceho a jeho útvaru zastal, aby rezignoval na svou funkci.

Podle poslance Jana Vidíma je naopak rozhodnutí nestíhat Kubiceho zcela v pořádku. "Byl to od počátku nesmysl. To stíhání mě přišlo jako zakázka a jsem rád, že státní zástupce rozhodl, tak jak rozhodl," řekl ČTK. Ministr vnitra Langer se k případu nechtěl podrobně vyjadřovat. Uvedl pouze, že rozhodnutí státního zástupce respektuje. Vyšetřit by se podle něj měly ještě okolnosti "desítek podivných odposlechů", které policie v souvislosti s Kubiceho případem použila.

Kubice předložil zprávu svého útvaru na květnovém zasedání sněmovního branného výboru, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty v režimu utajení "D" (důvěrné) unikly do médií. Sociální demokraté to už tehdy označili za zneužití policie k politickému boji. Inspekce ministra vnitra chtěla Kubiceho a jeho podřízené obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Kdyby bylo stíhání zahájeno, hrozilo by jim až desetileté vězení. Rozhodnutí státního zástupce nestíhat Kubiceho se týká pouze obsahu zprávy, a ne jejího úniku. Ten je stále předmětem vyšetřování.

Nova: Vyhnanci z Podkarpatské Rusi žalují stát u Evropského soudu

Přes dvě stě potomků bývalých obyvatel někdejšího československého území - Podkarpatské Rusi, kteří při nuceném odsunu přišli o majetek, podalo hromadnou žalobu na Česko u Evropského soudu. Stát je prý odmítá odškodnit, přestože peníze na to dostal už kdysi od Sovětského svazu. Uvedla to televize Nova. Sdružení Podkarpatská Rus podalo žalobu poté, co zjistilo, že ani do rozpočtu na příští rok se jejich nárok nedostal. Ministerstvo financí ale podle své mluvčí Kateřiny Hovorkové postupuje podle platných zákonů.

K odškodnění československých občanů, kteří obývali oblast, jež byla k Československu připojena v roce 1919, se stát zavázal na základě poválečné smlouvy mezi ČSR a SSSR. Podkarpatskou Rus museli opustit nejprve před druhou světovou válkou, kdy tam přišli Maďaři, a pak po válce, kdy území připadlo sovětské Ukrajině. V souvislosti s únorovými událostmi roku 1948 však byly kompenzace pozastaveny a úřady se k nim vrátily teprve koncem 50. let na základě nového zákona. Byl ovšem poplatný sovětskému právu a vylučoval odškodnění "buržoazního" majetku. Zkrátka tak přišli lidé, kteří vlastnili velké domy, hospodářská stavení, lesy, pilu nebo továrnu. Nárok neměly ani židovské rodiny.

Zpráva: Romové čelí v ČR diskriminaci v práci, škole i bydlení

Romové v Česku čelí diskriminaci. Na trhu práce jsou nejvýznamnější skupinou, která je jí vystavena. Nerovný přístup se projevuje ale i v bydlení a vzdělávání. Konstatuje to zpráva Raxen o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČR v roce 2006. Vypracovala ji společnost Člověk v tísni. Shrnula v ní poznatky odborných analýz i zpráv neziskových organizací. Dokument obdrželo Evropské monitorovací centrum (EUMC). Podle zprávy není rasismus v Česku "nijak dramatický". Diskriminace se ale stále objevuje, a to jak veřejná, tak skrytá.

Podle studie o zaměstnanosti nejsou Romové na trhu práce diskriminováni ani tak kvůli své etnické příslušnosti, jako spíš kvůli všeobecně rozšířenému názoru mezi zaměstnavateli. Panuje totiž přesvědčení, že mají špatnou pracovní morálku a nepracují kvalitně. Míru nezaměstnanosti Romů odhadují experti na 70 procent, přitom v ČR v listopadu činila 7,3 procenta. Odborníci upozorňují na to, že v takovém prostředí vyrůstá další romská generace. Tyto děti nikdy neviděly své rodiče pracovat a studovat, znají jen život ze státní podpory. Považují ho za normální. Za nezaměstnaností Romů vidí zpráva Raxen malou kvalifikaci, špatný zdravotní stav, nižší schopnost jednat s okolím i "demotivující sociální systém".

V Senátu USA zazněla obava o vývoj ve východní Evropě, i v ČR

Nedávné rozhodnutí Evropské unie pozdržet přijímání nových členů vyslalo nebezpečný vzkaz zájemcům o členství ve východní Evropě a může zpomalit tamní demokratické reformy. Uvádí se to ve zprávě zahraničního výboru amerického Senátu. Její autoři také vyjádřili obavu z budoucího možného negativního vývoje v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku.

ČR má nejvyšší míru investic ze zemí OECD

Česká republika měla v roce 2004 nejvyšší míru investic ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česko se tak ocitlo v investicích na špičce zemí OECD spolu se Španělskem a Koreou. Míra investic v ČR však v posledních letech mírně klesá. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad. V letech 1995 až 2005 tvořily téměř třetinu výdajů na hrubý domácí produkt v ČR výdaje na investice. Takovouto úroveň investiční aktivity vykazují podle OECD z globálního hlediska země s nejvyšším sklonem investovat jako je například Korea, Mexiko a Čína.

Prezident Klaus podepsal zákon o rozpočtu ČR na příští rok

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o rozpočtu České republiky na příští rok. Sněmovna minulý týden schválila, že stát bude hospodařit se schodkem 91,3 miliardy korun při příjmech 949,5 miliardy a výdajích 1,0408 bilionu korun. Ekonomičtí analytici soudí, že poslanci schválením rozpočtu ukázali, že nemají zájem na reformách veřejných financí. Poslanci navíc k uvedenému schodku příští vládě "nadělili" ještě schodek další - skrytý, a to ve výši 6,4 miliardy korun. O uvedenou sumu totiž zkrátili zákonem předurčené výdaje státu a peníze poslali na rozmanité investiční akce, takzvané poslanecké pomníčky, především do regionů.

Předseda KSČM Filip chce kvůli temelínským protestům zrušit nákup transportérů

Předseda komunistů Vojtěch Filip vyzval vládu, aby kvůli rakouským stížnostem na Temelín zrušila nákup transportérů pro českou armádu z Rakouska. Tamní parlament minulý týden vybídl vídeňskou vládu, aby podala žalobu na Českou republiku, pokud Praha ihned nepředloží důkazy o posílení bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny. Usnesení, jež následovalo po kolaudaci temelínské elektrárny, pobouřilo také další české politiky. Prezident Václav Klaus jej označil za skandální a ministerstvo zahraničí pohrozilo vypovězením takzvané dohody z Melku. Díky ní Rakušané například dostávají více informací o Temelínu.

Kabelové společnosti UPC a Karneval se mohou spojit

Společnosti UPC a Karneval se mohou spojit. Fúzi jedničky a dvojky mezi kabelovými operátory schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firmy ale musí splnit několik podmínek, které mají zajistit rovnováhu na českém trhu, například mají do roku 2010 omezené možnosti při zvyšování cen, řekl předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Spojením vznikne dominantní společnost v oboru kabelových televizí a silnější protihráč Telefónice 02 na trzích hlasových služeb a internetu.

Ministr Tlustý odvolal generálního ředitele celní správy Richtra

Odstupující ministr financí Vlastimil Tlustý odvolal generálního ředitele celní správy Zdeňka Richtra. Hlavním důvodem je podle mluvčí osobní odpovědnost Richtra za postup celní správy v případu firmy Bena, která obchodovala s ropnými produkty. Podle ministerstva nevybrala celní správa od Beny spotřební daně a DPH v úhrnné výši zhruba sedmi miliard Kč. Případ celního úniku kolem Beny šetří podle informací ČTK policie.

Na Jávě byla otevřena díky pomoci ČR po zemětřesení multifunkční hala

Díky příspěvkům českých občanů a pražského magistrátu na sbírku SOS Jáva, kterou vyhlásila společnost Člověk v tísni na pomoc obětem letošního květnového zemětřesení v Indonésii, byla v jávské vesnici Gwantinarmo předána místním občanům bambusová multifunkční hala. Bude sloužit především jako výrobní místo pro drobné ženské podnikatelky, jež při otřesech půdy přišly o dům, a nemají tak kde svou činnost provozovat, informovala ČTK Jana Mračková z Člověka v tísni. V hale zprovozněné v rámci projektu na pomoc postiženým je umístěna i knihovna pro děti a dětské centrum pro volný čas s bazénem. A jelikož jde o jednu z mála staveb se střechou v celé oblasti, slouží také jaké místo pro nejrůznější setkání a kulturní akce.

iDnes: Do babyboxu v Praze někdo odložil pětidenní dítě

Do babyboxu v Praze Hloubětíně někdo odložil zhruba pětidenní dítě. Zdravý chlapec zabalený v zavinovačce skončil v péči lékařů porodnice Všeobecné fakultní nemocnice, uvedl server iDnes. Podle dostupných informací jde o pátý případ v ČR. V Česku fungují tři zařízení tohoto druhu. Kromě Prahy jsou také v Brně a Olomouci.

Badatel: České experimenty s LSD neměly obdobu jinde na světě

Experimenty s LSD, které prováděli čeští a slovenští vědci v padesátých až sedmdesátých letech, neměly obdobu jinde ve světě. ČTK to řekl kanadský badatel Ross Crockford, který v Česku zpovídá jejich pamětníky. Podle odborníků se jich účastnily stovky dobrovolníků a podílelo se na nich několik desítek psychiatrů a psychologů. Výzkum omamných látek v Česku začal již před druhou světovou válku. V roce 1974 bylo používání halucinogenů v léčbě a výzkumu zakázáno. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let ale experimentovala s LSD tehdejší československá armáda. Na dobrovolnících z řad vojáků základní služby zkoušela jejich chování a především to, jak jsou schopni se soustředit. Jejich reakce si natáčela. "Zajímám se o osobní příběhy pacientů a dobrovolníků. Jak je LSD ovlivnilo, zda bylo pro ně dobré či špatné," popsal svůj výzkumný záměr Crockford. Domnívá se, že o českých pokusech v zahraničí mnoho nevědí.

Drogy se však v tehdejším Československu nevyužívaly pouze k vědeckým pokusům. Zejména v 50. letech s nimi ráda experimentovala komunistická státní bezpečnost (StB). Při výsleších například používala skopolamin, který zintenzivňuje vnímání. Násilí vyšetřovatelů pak bylo pro vězně mnohem trýznivější. Podle historiků takto StB postupovala i při výslechu bývalého tajemníka prezidenta Edvarda Beneše Josefa Václava Sýkory, který byl zatčen na konci roku 1949. Komunistická policie se z něj snažila dostat informace o tom, kde je ukryt Benešův archiv.

Ministryně podepsala vstup ČR do Evropské jižní observatoře

Ministryně školství Miroslava Kopicová podepsala dohodu, podle které se Česko stane členem Evropské jižní observatoře (ESO). Dohodu musí ještě schválit obě komory parlamentu a ratifikovat prezident republiky. "Před několika týdny jsem měl možnost ESO navštívit, je to místo v poušti, kde není 200 kilometrů žádné světlo, žádná budova," uvedl předseda Akademie věd Václav Pačes. Automaticky pracující stanici vysoko v Andách podle něj astronomové z různých koutů světa řídí prostřednictvím svých počítačů. Vstup do ESO otevře nové možnosti nejen českým astronomům a astrofyzikům, ale i českému průmyslu. Pačes připomněl, že Česko už například navrhlo a dodalo observatoři Pierra Augera v Argentině velkoplošná zrcadla pro 12 teleskopů.

CVVM: Tři čtvrtiny Čechů se těší na Vánoce, jen desetina ne

Tři čtvrtiny Čechů se na Vánoce těší. Opačný pocit má pouze každý desátý obyvatel republiky. Bezmála všichni ale v tomto období obdarovávají své blízké, jen tři procenta lidí pro nikoho dárky nemají. Ve většině domácností se dodržuje tradice, že dárky nosí Ježíšek. Vyplynulo to z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pro 94 procent dotázaných jsou Vánoce především rodinnými svátky, 85 procent dodržuje alespoň nějaké zvyky a tradice. O Štědrém dnu vyrazí na půlnoční mši podle svého tvrzení třetina respondentů. Téměř pětina oslovených se o Vánocích cítí osaměle.

Ježíšek je tradiční českou postavou, která nosí dárky. Uvedlo to 92 procent respondentů. Pro pět procent populace přináší vánoční dárky někdo jiný. Například rodiče nebo babička. V našem kulturním prostoru Ježíšek a Mikuláš s andělem a čertem z hlediska obliby jednoznačně dominují nad starším i novějším importem východní i západní provenience v podobě Dědy Mráze či Santy Klause," uvedlo CVVM.

Božídarská pošta letos orazítkovala půl tuny zásilek Ježíškovi

Desítky poštovních pytlů plných dopisů či pohlednic určených jedinému adresátovi, a to Ježíškovi, dorazily od 4. prosince do dneška na poštovní úřad v krušnohorském Božím Daru. Pokud by pošťáci zvážili všechny zásilky najednou, bylo by jich letos kolem půl tuny, řekla poštmistrová Gabriela Slavíková. Zásilky orazítkované ježíškovskou poštou opět putují z Božího Daru do celého světa. Objevily se adresy příjemců na Novém Zélandu, v Jihoafrické republice, Anglii, Rumunsku, vyjmenovává namátkou poštmistrová. Jak vypadá Ježíšek, to už je před letošními Vánocemi také téměř jasné. Alespoň soudě podle výsledků soutěže Česko kreslí Ježíška, která byla vyhodnocena v polovině prosince. Vyhrála kresba, znázorňující Ježíška jako malého blonďatého chlapce s andělskými křídly na obláčku s pytlem dárků.

Tenista Štěpánek skončil s Davis Cupem

Český tenista Radek Štěpánek oznámil definitivní ukončení své kariéry v Davisově poháru. Českému týmu tak nepomůže v únorovém zápase prvního kola Světové skupiny proti USA, i když v to kapitán Jaroslav Navrátil věřil. Čtvrtfinalista letošního Wimbledonu zdůraznil, že nikdy nepovažoval svůj návrat do daviscupového týmu za hotovou věc. Pro jeho definitivní odchod z týmu bylo klíčové vyjádření nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila z páteční tiskové konference. Ten na ní vyjádřil přesvědčení, že se Štěpánek do týmu vrátí, a mluvil o schůzce plánované na tento týden. "Tím už jsem byl vážně šokován a rozhodl se reagovat a vše rázně utnout. Žádnou schůzku jsme domluvenou neměli, do Čech jsem žádnou cestu neplánoval," uvedl Štěpánek v tiskovém prohlášení. Kapitán Navrátil ČTK v telefonickém rozhovoru řekl, že se Štěpánkem o možné schůzce předběžně mluvil před třemi týdny a od jeho realizačního týmu se dozvěděl, že by měl tenista tento týden zavítat do Prahy. "Tak jsem mu v úterý zavolal, abych si domluvil termín schůzky. On se se mnou prakticky odmítl bavit s tím, že se k tiskovce vyjádří do médií," popsal poslední rozhovor Navrátil.

Štěpánek v tiskovém prohlášení dlouze vysvětloval svou anabázi kolem omluvenky ze zápasu s Argentinou v roce 2005 a následných sporech s nehrajícím kapitánem Cyrilem Sukem. Situaci měla letos v srpnu uklidnit schůzka s šéfem svazu Ivem Kaderkou, po níž Suk odstoupil z funkce, aby uvolnil Štěpánkovi cestu do týmu. Aktuálně devatenáctý hráč světa tvrdí, že Sukovo odstoupení nikdy nepožadoval, a stěžuje si na přetrvávající špatný přístup ze strany svazu i kapitána.

Český tenisový svaz (ČTS) Štěpánkovo rozhodnutí označil za pohrdání českým tenisem, spoluhráči, funkcionáři i tenisovými fanoušky. ČTS prý splnil jeho přání i podmínky tak, aby nic nebránilo jeho návratu do daviscupového týmu. "Jediné přání, které nemohlo být splněno, bylo jmenování Petra Kordy nehrajícím kapitánem týmu České republiky," uvádí ČTS v prohlášení s tím, že nejvyšší trenérskou autoritou nemůže být člověk, který byl v minulosti potrestán za doping. Nehrající kapitán Navrátil si myslí, že se Štěpánek celou dobu spíše vymlouvá. "Prostě nechce reprezentovat," prohlásil.

Snowboardista Novotný pojede na X-Games

Nečekaný dárek k Vánocům dostal nejlepší český snowboardista Michal Novotný. Třináctý muž z olympijských her v Turíně ve snowboardcrossu dostal pozvánku na prestižní X-Games, jimž se přezdívá olympiáda extrémních sportů. V americkém Aspenu ve státě Colorado se bude v letošní zimní sezoně závodit od 25. do 28. ledna. Novotný se na prestižní soutěže vydá do USA jako první český snowboardista.

Dálkový plavec David Čech touží překonat La Manche třikrát za sebou

Dálkový plavec David Čech zkusí v příštích letech překonat kanál La Manche třikrát za sebou. Dosud se podobný výkon podařil pouze třem plavcům na světě. Jednadvacetiletý Čech se stal letos začátkem srpna prvním českým plavcem v historii, který překonal La Manche oběma směry; dosáhl přitom času 19 hodin a 54 minut.

Rychlobruslařka Sáblíková překonala v Collalbu rekord dráhy

S novým rekordem dráhy se vrátila rychlobruslařka Martina Sáblíková ze soustředění v italském Collalbu, které bude od 12. do 14. ledna dějištěm mistrovství Evropy ve víceboji. Do Itálie se kvarteto českých reprezentantů vrátí hned po Novém roce k závěrečnému doladění výkonnosti před šampionátem. Sáblíková zlepšila na tříkilometrové trati rekord otevřené dráhy v Collalbu o plných osm sekund na čas 4:09.

Nejlepší rovinový kůň české historie Darsalam se pokusí o návrat

Nejlepší český kůň z let 2004 a 2005 Darsalam se místo zařazení do chovu znovu pokusí o návrat na dráhu. Šestiletý hřebec měl po loňském zranění a letošním neúspěšném pokusu o návrat ukončit dostihovou kariéru, po sérii vyšetření se ale nyní situace změnila. Darsalam je jediným koněm v českém tréninku, který vyhrál německý klasický dostih, předloňský St. Leger. Zároveň se jako jediný kůň z České republiky zúčastnil prestižního Ascot Gold Cupu a vyhrál dostih zařazený do mezinárodní kategorie grupy 1.

Zima začala, ale zatím jen astronomická

Zima začala, ale zatím jen astronomická. Slunce vstoupilo do znamení Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Sníh o Vánocích nebude nebo aspoň ne dost, aby se dalo lyžovat. Pokud počasí vydrží, pak meteorologové očekávají, že bude letošní prosinec nejteplejší za posledních 45 let. Lyžařům počasí nepřeje, naopak houbařům se sezona výrazně prodloužila. Nejteplejší první zimní den byl v roce 1989, kdy meteorologové v pražském Klementinu naměřili 14,3 stupně Celsia. Naopak nejchladnější byl v roce 1927, kdy na témže místě bylo minus 20,4 stupně Celsia.

A jak bude? Oblačno, teploty 0 až 4 stupně Celsia.

22-12-2006