Denní souhrn zpráv Zprávy

30-12-2006

MZV: Saddámova poprava je alespoň částečné zadostiučinění

Vykonáním rozsudku nad bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem se Irák podle šéfa české diplomacie Alexandra Vondry vyrovnává se svou minulostí. Je to také alespoň částečné zadostiučinění pro pozůstalé po obětech Husajnových zločinů. Uvádí se to v prohlášení ministerstva zahraničí, které poskytla jeho mluvčí Zuzana Opletalová. "Vykonání rozsudku respektujeme jako akt, kterým se Irák vyrovnává s vůdcem režimu, který zemi přivedl do několika nesmyslných válek a přinesl utrpení mnoha nevinným lidem," uvedl Alexandr Vondra. Přestože je trest smrti v rozporu s evropskými hodnotami, podle české diplomacie je třeba rozsudek nad iráckým diktátorem posuzovat z pohledu současného Iráku. Ministerstvo se domnívá, že pro násilím zmítanou zemi je důležitý především fakt, že Saddám byl pravomocně odsouzen iráckým soudem. V prohlášení se dále uvádí, že v Iráku je stále řada příznivců bývalého iráckého prezidenta, a tak se dá očekávat, že krátkodobě vyvolá vykonání rozsudku v zemi nepokoje. "Věříme ale, že z dlouhodobého hlediska posune ukončení éry Saddáma Husajna Irák blíž ke stabilitě a demokracii," stojí v prohlášení.

Ministryní kultury by mohla být režisérka Třeštíková

Ministryní kultury v koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) by se mohla stát režisérka Helena Třeštíková. Informoval o tom internetový server Česká média. "Uvažuji o tom," řekl šéf lidovců Jiří Čunek. Jde podle něj jen o jednu z variant, kterou konzultoval s některými stranickými kolegy, nikoliv však s Topolánkem. Původně měli křesťanští demokraté v úmyslu vyslat na post ministra kultury Cyrila Svobodu. Ten by se ale mohl stát ministrem bez portfeje a vést legislativní radu vlády. Právě obsazení této funkce Čunek nyní řeší. Původní kandidátka, nestranička Simeona Zikmundová se nominace vzdala kvůli kritice v médiích a dala přednost práci na krajském úřadu Vysočina. Třeštíková se ke svému případnému angažmá ve vysoké politice nechtěla zatím vyjadřovat. Lidovci budou mít v osmnáctičlenném kabinetu pět zástupců. Čunek se stane ministrem pro místní rozvoj, státní finance bude přes odpor části ODS spravovat Miroslav Kalousek. Vlasta Parkanová se stane první ženou v čele armády. Občanští demokraté obsadí dalších devět vládních křesel, zelení čtyři.

Stát převzal od firmy Kapsch systém mýtného na dálnicích

Stát formálně převzal do firmy Kapsch systém pro výběr elektronického mýta. V sobotu to oznámili zástupci ministerstva dopravy a společnosti Kapsch. Od 1. ledna budou mýtné na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací platit nákladní vozidla a autobusy s hmotností 12 tun a více. Průměrná sazba bude 4,05 koruny za kilometr. Ministerstvo dopravy uvádí, že systém má několik desítek typů vad a nedodělků. Ty však podle společnosti Kapsch nebrání provozu. K nedodělkům podle ředitele společnosti Karla Feixe patří například zatravnění ploch, které byly použity pro stavbu mýtných bran. Nedodělkem jsou ale i naftové agregáty, které zatím nahrazují elektrické přípojky a pohánějí 150 ze 172 bran. Jejich provoz je několikanásobně vyšší nežli u přípojek. Tyto agregáty musí být nejpozději do roka a půl odstraněny. Ministerstvo nyní porovnává systém s dokumentací a v nejbližších dnech bude mít výsledky této analýzy. Pokud systém nebude funkční, hrozí Kapschi smluvní pokuta až 14 milionů korun denně. Podle Feixe se ke konci prosince opět zvýšil počet kamionů vybavených palubními jednotkami pro platbu mýtného. Dosud je aktivováno 65.000 vozů. Podle zadávacích podmínek k systému se počítá s tím, že si jednotku zaregistruje až 80.000 řidičů.

Soud uvalil na údajného únosce ruského letadla vazbu

Obvodní soud pro Prahu 6 uvalil vazbu na muže, kvůli němuž muselo ve čtvrtek nouzově přistát ruské letadlo letící z Moskvy do Ženevy na pražském ruzyňském letišti. Policie ho viní z ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla. Muži hrozí osm až 15 let vězení. Nelze vyloučit, že na žádost ruských úřadů bude muž vydán do své vlasti. Dvaatřicetiletý Jevgenij Dogajev se údajně domáhal přistání v Káhiře a hrozil výbuchem. Podle svědků byl opilý. Členové posádky spolu s několika cestujícími ho zneškodnili a předali české policii. Po 11 hodinách v Praze letadlo s většinou cestujících odletělo do Ženevy. V pátek dopoledne odletěli z Prahy do Curychu také příbuzní únosce. Podobně jako většina dalších pasažérů se zřejmě chystali na lyžařský pobyt do švýcarských Alpách.

Náklady za incident s letadlem uhradí Letiště Praha i Aeroflot

Ruská společnost Aeroflot, jejíž letadlo muselo ve čtvrtek nouzově přistát v Ruzyni, uhradí náklady spojené s provozem letadla a přepravou cestujících. Česká strana pak zaplatí výdaje spojené se zajištěním bezpečnosti při této mimořádné události. Potvrdil to ředitel pražského zastoupení ruské společnosti Viktor Parchimovič. Výše nákladů zatím nebyla vyčíslena. Parchimovič ale v rozhovoru pro Českou televizi upřesnil, že Aeroflot je ochoten zaplatit zhruba 25.000 dolarů (kolem 520.000 korun). Podle ČT však budou náklady představovat miliony korun. Mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí řekla, že zvláštní náklady si vyžádala zvýšená ostraha letiště, přísnější bezpečnostní kontroly a také asistence hasičů, kteří patří mezi letištní zaměstnance. Česká strana rovněž uhradila náklady spojené s občerstvením cestujících. Vyčíslení nákladů by podle Krejčí mělo být známo v prvním lednovém týdnu.

Na severu Moravy zřejmě umrzli dva bezdomovci

Zima letos není příliš mrazivá, přesto ve čtvrtek našli policisté v Moravskoslezském kraji dva mrtvé lidi, zřejmě bezdomovce, kteří umrzli. Pravděpodobnou příčinou jejich úmrtí bylo podchlazení v kombinaci s požitím většího množství alkoholu. První oběť našli policisté ve čtvrtek brzy ráno na parkovišti u obchodního domu Tesco v Karviné. "Přivolaný lékař jako možnou příčinu smrti sedmatřicetiletého muže uvedl podchlazení," upřesnila mluvčí severomoravské policie. Další mrtvolu objevil ve čtvrtek odpoledne v Novém Jičíně chodec. Osmapadesátiletý muž ležel v křoví v parku bez známek života. I zde bylo příčinou smrti pravděpodobně podchlazení v kombinaci s alkoholem.

V Pelhřimově přepadl lupič čerpací stanici

V Pelhřimově byla v pátek přepadena čerpací stanice. Mluvčí jihočeské policejní správy Jana Kameníková uvedla, že lupič ohrožoval její obsluhu krátkou střelnou zbraní. V obavě o zdraví mu vydala přesně nezjištěnou hotovost. Třiačtyřicetiletého muže později policie dopadla v jiné části města. Nyní je v policejní cele a rozhoduje se o jeho vzetí do vazby. Loupežné přepadení vyšetřují pelhřimovští kriminalisté. Loupež se stala v čerpací stanici před viaduktem na silnici ve směru na Kamenici nad Lipou. Pachatele viděla další osoba, která ho potkala při jeho odchodu ze stanice.

Sbírka Vánoční hvězda vynesla rekordní částku pro nemocné děti

Rekordních téměř 800.000 korun vynesla letošní veřejná sbírka na pomoc těžce nemocným dětem, která se konala na střední Moravě. V době před vánočními svátky mohli lidé na tuto sbírku přispět zakoupením květiny vánoční hvězda, která symbolizovala blížící se svátky. Výtěžek pomůže dětem, které onemocněly leukémií. Polovina bude podle Evy Dvořákové ze sdružení Šance věnovaná na humanizaci prostředí a léčby pro děti na hematoonkologickém oddělení na dětské klinice v Olomouci. Druhá polovina bude použita na financování rekondičních zimních, letních a víkendových pobytů pro děti po náročné léčbě. Celou akci připravují léčené děti, jejich rodiče, příbuzní a studenti. Sbírka se koná pod záštitou přednosty dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Vladimíra Mihála. Veřejná sbírka Vánoční hvězda má na střední Moravě tradici. Letos se konala už podeváté. Loni přispěli lidé 608.580 korunami. Dosud se v této sbírce podařilo shromáždit již 3,5 milionu korun.

Vychází první monografie o romské literatuře

Občanské sdružení Athinganoi vydává knihu, která je prvním monografickým zpracováním tématu romské literatury v České republice. Publikace Aleny Scheinostové nazvaná Romipen: Literaturou k moderní identitě představuje romské psaní jako jev úzce provázaný s celosvětovým emancipačním úsilím Romů. Uvedla to ředitelka společnosti Athinganoi Gabriela Hrabanová. Kniha sleduje zdroje, směřování i dopady romské autorské tvorby. Devětadvacetiletá autorka publikace vystudovala český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK v Praze, od roku 2003 pokračuje tamtéž v postgraduálním studiu. Pravidelně přispívá do odborných periodik, věnuje se také uměleckému překladu z romštiny. Informace o tom, kde je možné knihu zakoupit, zájemci najdou na internetové stránce sdružení Athinganoi www.athinganoi.cz.

ZOO ve Dvoře Králové má vzácný přírůstek

V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se před vánočními svátky narodilo 200. mládě žirafy od začátku jejich chovu v roce 1972. Novým přírůstkem je sameček vzácné žirafy Rotschildovy. Potvrdila to ředitelka zoo Dana Holečková. Dvorská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele žiraf na světě. Současné žirafí stádo má asi 30 kusů, z nichž polovinu tvoří žirafy Rotschildovy a druhou žirafy síťované. Zoo také chová tři kusy vzácné pralesní žirafy okapi. Letos v říjnu v zoo tři mladé žirafy uhynuly, když se při výpadku proudu a blikání lamp splašily a po pádech na zem utrpěly smrtelná zranění. Úmrtí vyšetřovala i policie, která podle Holečkové případ uzavřela jako nešťastnou náhodu bez určení konkrétního viníka. Hodnotu uhynulých žiraf zoo vyčíslila na asi 400.000 korun. První žirafy přivezli pracovníci zoo do Dvora Králové v letech 1969 a 1970. V roce 1975 však museli veterináři celé stádo zlikvidovat kvůli podezření z nakažlivé choroby. S chovem se pak začínalo znovu. Žirafy patří mezi ohrožené druhy. Nyní se jejich stáda vyskytují v přibližně 20 afrických státech. Žiraf Rotschildových žije ve volné přírodě posledních několik set kusů.

Mladí čeští hokejisté porazili Bělorusko 2:1

Čeští hokejisté vybojovali ve svém třetím utkání na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Švédsku první vítězství, když porazili Bělorusko 2:1. Úspěšně tak zvládli jeden ze dvou kroků za postupem do čtvrtfinále. O jejich dalším osudu rozhodne v neděli závěrečný zápas skupiny B proti Švýcarsku.

Ručinský exceloval v NHL

Český útočník Martin Ručinský vstřelil v pátečním zápase Colorado - St. Louis dvě branky a podepsal se tak pod vítězství Blues 4:2. Následně byl vyhlášen nejlepším hráčem duelu. Na úspěchu St. Louis se jednou asistencí podíleli i jeho krajané Radek Dvořák a Petr Čajánek. K těsné výhře New Jersey nad Washingtonem 4:3 zase přispěl kapitán Devils Patrik Eliáš. Nejprve pomohl k oběma gólům Scottu Gomezovi, vítěznou trefu si připsal sám a byl zvolen druhou hvězdou utkání. Do střelecké listiny se v pátek zapsal i Patrik Štefan, který střelou do prázdné branky jistil vítězství Dallasu nad Nashvillem 4:1.

Hokejisté Liberce vedou v extralize o čtyři body

Hokejisté Liberce vstoupí do nového roku s náskokem čtyř bodů v čele extraligy. V pátečním zápase 36. kola zvítězili nad Zlínem 4:2. Za Liberec se posunuli hráči Pardubic, třetí je pražská Sparta. po výhře 4:3 nad Karlovými Vary. Týmy na druhém až čtvrtém místě mají shodně 63 bodů. Výsledky - 36. kolo:

Hamé Zlín - Bílí Tygři Liberec 2:4 (1:0, 1:0, 0:4)

Moeller Pardubice - Mountfield Č. Budějovice 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Sparta Praha - Energie Karlovy Vary 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)

Chemopetrol Litvínov - Slavia Praha 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Lasselsberger Plzeň - Oceláři Třinec 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)

Rabat Kladno - Vsetínská hokejová 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)

Vítkovice Steel - Znojemští Orli 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Janda s Koudelkou postoupili do 2. kola Turné 4 můstků

Čeští skokané Jakub Janda a Roman Koudelka postoupili z 28. a 29. místa do druhého kola úvodního závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu. Obhájce celkového triumfu z minulého ročníku Turné Janda dopadl do vzdálenosti 121,5 m, Koudelka si připsal 120 metrů. Sedmnáctiletý český debutant postoupil díky K.O. systému, v němž porazil Toma Hildeho z Norska. Za normálních okolnosti by mu ve Světovém poháru jeho výkon na účast mezi třiceti nejlepšími nestačil. Třetí český zástupce v sobotním závodě Antonín Hájek prohrál souboj s domácím Michaelem Uhrmannem a je klasifikován jako šestatřicátý.

Beskydy zaplnili lyžaři

Na beskydských svazích si lyžaři poprvé v letošní sezoně plně užívají zimy. Kromě již dříve otevřených sjezdovek na Pustevnách, v Bílé, Mezivodí a Mostech u Jablunkova se tuto sobotu rozjely vleky také v Dolní Lomné a na Lysé hoře, od rána je navíc upraven devítikilometrový okruh pro běžkaře v okolí Pusteven. "Podařilo se nám zprovoznit celou více než kilometr dlouhou hlavní sjezdovku, lyžuje se také na sedmisetmetrovém jižním svahu. Podmínky jsou téměř ideální," řekl Jaromír Vlček, který provozuje vleky v Bílé na Frýdecko-Místecku. Na Pustevnách je zatím v provozu jen část areálu, kterou obsluhují dva vleky. "Zájemců o lyžování je hodně, takže dále zasněžujeme a v neděli bychom chtěli spustit třetí vlek," upřesnil provozovatel areálu Jan Mikeska. V provozu jsou také vleky na Mezivodí a v Mostech u Jablunkova a od soboty navíc v Dolní Lomné a na nejvýše položené moravskoslezské sjezdovce na Lysé hoře.

Účastníci česko-slovenského Silvestra vyrazili do Bílých Karpat

Více než sedm desítek lidí se tuto sobotu vydalo na pochod do Bílých Karpat. Akce je součástí 15. ročníku Česko-slovenského Silvestra na pomezí, který vyvrcholí nedělním výstupem na Velkou Javořinu. Tam si Češi a Slováci tradičně připijí u hraničního kamene bratrství. Turisté vyrazili na více než deset kilometrů dlouhý pochod ze Starého Hrozenkova, cíl je ve Stráni. Ve Strání se uskuteční večerní setkání, na Velkou Javořinu se vydají zájemci v neděli dopoledne. Pořadatelé očekávají, že se ho zúčastní kolem čtyř set lidí. Výstup je i vzpomínkou na zakladatele této akce Josefa Vavrouška, který v roce 1995 tragicky zahynul i s dcerou ve Vysokých Tatrách. Někdejší ministr životního prostředí patřil mimo jiné k propagátorům česko-slovenské vzájemnosti.

V Olešnici zahájilo provoz největší jihomoravské lyžařské centrum

V Olešnici na Blanensku v sobotu zahájil provoz největší lyžařský areál na jižní Moravě. Uměle zasněžovaná sjezdovka bude otevřena každý den od 09:00 do 22:00. S vysokohorskými středisky sice nelze areál srovnávat, méně nároční Jihomoravané ale už nebudou muset jezdit na svahy v Beskydech či Jeseníkách. Pět set metrů dlouhá sjezdovka prošla letos v říjnu modernizací. Oprava stráně na vrchu Kopaniny přišla na přibližně 35 milionů korun. Moderní areál vznikl na místě starého lyžařského svahu. Může odbavit za hodinu až 1500 lyžařů. Na výstavbě areálu se podílelo město, Evropská unie, stát a také soukromý investor. Vznikla tu nejen budova s občerstvením a lyžárnou, ale i ubytovna pro 15 turistů. Areál bude v provozu díky zařízením na výrobu sněhu i v chladných dnech, kdy nebude vydatná sněhová nadílka. Jižní Morava rozhodně není lyžařským regionem. Přesto se může pochlubit lyžařskou kuriozitou - sjezdovkou v Němčičkách na Břeclavsku, která leží mezi meruňkovými sady a vinicemi. Měří pouhých 250 metrů, nachází se pouhých 180 metrů nad moře a je nejníže položeným lyžařským svahem ve střední Evropě.

Počasí:

Bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, na horách má sněžit, teploty 5 až 9 stupňů.

30-12-2006