Zprávy

Prezident Klaus považuje plán ČSSD za pojistku proti ústavní krizi

Prezident Václav Klaus pokládá návrh ČSSD za pojistku proti vzniku ústavní krize v případě, že nevyjde ani druhý pokus premiéra Mirka Topolánka (ODS) přesvědčit většinu sněmovny. Plán své strany na společnou vládu s ODS a lidovci představil prezidentovi předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Návrh spočívá v tom, že by v případném třetím pokusu o sestavení vlády předseda sněmovny za ČSSD nominoval premiéra podle představ ODS. Ještě před tím by do čela sněmovny poslanci znovu zvolili sociálního demokrata Miloslava Vlčka. Předseda dolní komory se stává klíčovou postavou na politické scéně právě ve třetím pokusu, protože od prezidenta přebírá pravomoc vybírat premiéra.

Pokud strany tento návrh nepřijmou, je ČSSD připravena sestavit vlastní menšinovou vládu a ucházet se s ní o důvěru poslanců. Paroubek dává druhé vládě zhruba pětiprocentní šanci získat důvěru poslanců. Myslí si, že jeho plán má šanci uspět. Klaus podle něho přijal jeho představu na řešení dlouhotrvajícího politického patu příznivě. Václav Klaus zopakoval, že byl vždy a je i teď pro dohodu politických stran a je proti takzvanému přeběhlictví. "To platí i pro tuto chvíli a i pro eventuální třetí pokus o sestavení vlády," uvedl v prohlášení mluvčí Hradu Petr Hájek. Klausovi vadí, že Topolánek nemá pro svou sestavu dohodnutou většinovou podporu, nelíbí se mu ani některá jména ministrů. Vládu zatím nejmenoval.

Klausovo hodnocení Paroubkova plánu kritizoval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), podle něhož "je nezodpovědné mluvit o ústavní krizi" ještě před dokončením druhého pokusu o sestavení Topolánkovy vlády. "Paroubkův projekt nabízí místo programu obchodování s funkcemi. Je to pokus o silové a nátlakové řešení, jehož smyslem je vytvořit faktickou vládu velké koalice bez programového a proreformního průniku programů," uvedl Sobotka v prohlášení, které obdržela ČTK. Návrh ČSSD na řešení dlouhotrvajícího politického patu odmítl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

V ODS sílí hlasy, aby Topolánek při neúspěchu vlády odstoupil

V regionálních organizacích ODS sílí názory, že by předseda ODS a premiér Mirek Topolánek měl v případě neúspěchu své druhé vlády opustit místo v čele ODS. Podle zjištění ČTK jsou mu zatím ochotny v případě neúspěchu jeho vlády svěřit i nadále důvěru představitelé dvou regionů ze 14, a to jihomoravského a libereckého. V sedmi regionech zaznívají hlasy, které Topolánka vyzývají v případě neúspěchu k odstoupení. Zbylých pět krajů ještě nemá zcela vyhraněný názor. Oficiální stanoviska zazněla zatím jen od Středočechů a Pražanů. Tvrdí, že dohodnutá vláda je pro ODS nevýhodná a Topolánek se tím, že koaliční dohodu neprojednal ve výkonné radě, odchýlil od závěrů kongresu. Topolánek tak podle nich převzal osobní odpovědnost. Jejich názor ale není jednotný. Například pražský poslanec Tomáš Kladívko si nemyslí, že by Topolánek měl odstupovat. Připomněl, že výkonná rada ODS zamítla koalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL a nasměrovala Topolánka k jednání s lidovci a zelenými. Premiér měl podle něj úzký manévrovací prostor a musel se vypořádat se situací, kdy malí koaliční partneři mohli žádat "prakticky cokoliv".

CVVM: Nejdůvěryhodnější politik je Parkanová, Čunek je třetí

Nejdůvěryhodnějším politikem byla podle prosincového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) i nadále předsedkyně poslanců KDU-ČSL Vlasta Parkanová. Nový předseda lidovců Jiří Čunek se při svém premiérovém umístění v žebříčku vyhoupl na třetí příčku za pražského primátora a místopředsedu ODS Pavla Béma. Důvěra v předsedu ČSSD Jiřího Paroubka se snížila o sedm procentních bodů ve srovnání s předcházejícím říjnovým průzkumem, zatímco důvěra v předsedu ODS Mirka Topolánka naopak mírně vzrostla o dva procentní body, oznámilo CVVM. Předseda ODS tak byl nadále šestý, šéf ČSSD klesl z pátého na 13. místo v žebříčku.

Mluvčí vlády: Premiér se sešel s novinářem, vyjasnili si konflikt

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se sešel s fotografem Blesku Zbyňkem Pecákem a probrali spolu úterní konflikt, který podle deníku vyvrcholil poničením fotografova auta. Topolánek a Pecák se shodli na tom, že proti sobě osobně nic nemají, uvedl mluvčí vlády. Předseda kabinetu podle něj navrhl, že případnou škodu na fotografově osobním automobilu budou řešit po vzájemné dohodě. Pecák to prý přijal. Fotograf se v úterý večer snažil v centru Prahy Topolánka vyfotografovat ve chvíli, kdy přicházel k domu místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové. O jejím vztahu s šéfem ODS se již několik měsíců spekuluje. Premiér podle mluvčího novináři řekl, že "reagoval na situaci, kdy je dlouhodobě 24 hodin denně sledován a je hrubě zasahováno do jeho soukromí". Topolánek již před čase přiznal krizi v manželství. Ve středu nevyloučil, že jeho stranická kolegyně Lucie Talmanová čeká dítě.

Práce politika obnáší enormní zátěž, občasné podrážděné reakce proto odborníci považují za pochopitelné. Shodují se na tom psychologové, které oslovila ČTK. "Musí být pod neskutečným tlakem, tohle dělají i lidé vystavení mnohem menší zátěži," uvedl psycholog Jiří Šípek. Topolánkovi se více než půl roku nedaří sestavit vládu, ostře sledován je i jeho soukromý život. "Chápu, že se to sčítá," dodal psycholog. Přesto ale veřejnost očekává, že politik udrží svou tvář a svá vnitřní pnutí nebude navenek projevovat. Naplněný rezervoár emocí pak ale někdy přeteče, popisují reakce na tento druh stresu psychologické studie. "Je to takový chlap, který je asi trošku divoký, na druhé straně jiný by to tam asi nevydržel," pokračoval Šípek. Upozornil však na to, že obdobně reagoval po červnových volbách i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ve svém projevu tehdy varoval před "modrou totalitou" a situaci v zemi přirovnal k roku 1948. Za své výroky se rovněž po několika dnech omluvil. Obdobné reakce se dají vysledovat podle psychologů i v rejstříku jiných politiků.

Anonym, prý poslanec ODS, o sobě prohlašuje, že nepodpoří vládu

Anonym, který o sobě prohlašuje, že je poslancem ODS, tvrdí, že při hlasování o důvěře nepodpoří trojkoaliční vládu Mirka Topolánka (ODS). Předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř ČTK řekl, že o nikom takovém neví a celou věc považuje za provokaci. Podle serveru iDnes jde o aktivitu falešného asistenta bývalého poslance ČSSD Jana Kavana Lukáše Kohouta, který byl odsouzen za cestování po světě pod hlavičkou sněmovny. Anonym do ČTK poslal mail, v němž uvedl, že Topolánkův kabinet nepodpoří a za řešení situace označil velkou koalici ODS a ČSSD. Na přiloženém mobilním čísle se ozval mužský hlas. ČTK řekl, že v anonymitě zůstane až do hlasování. "Kdybych to řekl veřejně, tak bude 'hon na čarodějnice'," uvedl. Tvrdí, že je z pražské ODS. V textu krátkého mailu jsou překlepy a gramatická chyba. Podle iDnes patří přiložené telefonní číslo právě Kohoutovi, který v minulosti již média mystifikoval například tím, že se vydával za mluvčího technoparty CzechTek.

Někteří občanští demokraté se netají výhradami ke složení Topolánkova kabinetu. Sněmovní klub ale vládu ve středu navzdory tomu podpořil. Hlasování se zdržela jen Alena Páralová. Tato poslankyně ČTK řekla, že bude loajální a pro kabinet bude hlasovat, i když se jí nelíbí personální složení ani část koaliční dohody věnovaná energetice.

Čeští vojenští policisté se vrátili z Iráku

Zbylých 37 příslušníků 12. kontingentu české vojenské policie se po tříměsíčním působení v Iráku vrátilo do Česka. Školili irácké policisty, učili je například střelbě nebo sebeobraně. První část přibližně stočlenného kontingentu se vrátila již loni v prosinci. Vojáky 12. kontingentu v Iráku postupně střídá nově sestavený 1. kontingent, který však již bude mít jiné úkoly. Nebude už školit irácké policisty, ale bude se starat o bezpečnost mezinárodní základny poblíž jihoirácké Basry. Češi budou také iráckým policistům pomáhat při práci na policejních stanicích. Češi budou spolu s britskými, australskými, novozélandskými a dánskými kolegy dohlížet na to, jak iráčtí policisté na stanicích pracují. Budou například kontrolovat, jak mají uložené zbraně nebo jak evidují munici. Podle velitele kontingentu Ladislava Tvrdého budou Češi a jejich zahraniční kolegové využívat nové britské obrněné vozy, které by měly zajistit větší bezpečnost například proti nástražným výbušným systémům nebo jiným druhům ohrožení. Jiří Preka, který měl ve 12. kontingentu na starosti logistiku, si myslí, že tlak ze strany útočníků na koaliční jednotky v Iráku narůstá.

V Táboře se 400 vojáků rozloučilo před odletem do Kosova

Vojáci z 42. mechanizovaného praporu v Táboře se rozloučili před odletem do zahraniční mise v Kosovu. Celkem 400 vojáků 10. kontingentu vystřídá v silách KFOR své předchůdce v polovině ledna a v provincii budou působit od poloviny ledna do července. "Je to jedna z nejvýznamnějších misí, které vůbec v zahraničí máme," řekl novinářům ministr obrany Jiří Šedivý. Podle něj je nyní na Balkáně situace složitější, protože se odkládá rozhodnutí o statutu Kosova. Česká armáda má na starosti území v severovýchodní části provincie o rozloze 700 kilometrů čtverečních a 104 kilometry společné administrativní hranice se Srbskem.

Antimonopolní úřad vede správní řízení kvůli prvnímu dodatku smlouvy na mýtné

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil s ministerstvem dopravy správní řízení kvůli prvnímu dodatku ke smlouvě na mýtné. Dodatek ke smlouvě stále platí, podle některých odborníků je ale pro stát nevýhodný. Umožňuje, aby se v prvních třech měsících snížila efektivita výběru mýta až na 85 procent, zatímco v uzavřené smlouvě byla o deset procentních bodů vyšší. Při překročení 95procentní úspěšnosti by firma dostala vše, co se vybere nad 95 procent. Na doplnění původní smlouvy se Kapsch dohodl s bývalým ministrem dopravy Milanem Šimonovským kvůli pozdějšímu zahájení výstavby. Termíny se posunuly asi o tři měsíce kvůli prvnímu správnímu řízení antimonopolního úřadu a následnému rozhodování soudu.

Společnost Kapsch, která mýtný systém v ČR buduje, se domnívá, že dodatek je pro ČR výhodný. ČTK to řekl mediální zástupce firmy David Šimoník. Podle něj by bez dodatku nebylo možné mýtné spustit od ledna 2007, a stát by přišel o miliardy korun. Dodatek byl uzavřen podle mezinárodních standardů a možnost uzavření takového dodatku obsahovala i původní smlouva, sdělil Šimoník.

Guvernér Tůma: Podmínky pro zavádění eura zastaraly, na místě jsou reformy

Pravidla zavádění jednotné evropské měny v zemích EU zastarala a na místě jsou reformy. V listu Financial Times (FT) to napsal guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. V době, kdy má unie 27 členů, se pravidla zavádění eura řídí stejnými podmínkami, jako když bylo v unii šest zemí, upozorňuje bankéř. Proces rozšiřování unie podle něj znamená dilema: s rostoucím počtem členů je víc než kdy jindy nutné mít pravidla, která budou všichni respektovat. Režim měl podle Tůmy smysl v situaci, kdy se měnová politika v západní Evropě opírala hlavně o pevné kurzy vázané na německou marku. Dnes ale takový systém nemá pro většinu zemí EU smysl, protože měnová politika se v jednotlivých zemích provádí jinak. Někde jsou měnové výbory, jinde mají pevný kurz, a v některých zemích centrální banky směřují inflaci k určitému cíli. To je třeba příklad České republiky. Existují ale také jiné přístupy.

Podobně se Tůma dívá i na podmínku mít rozpočtový deficit do tří procent hrubého domácího produktu. "Předpokládá se, že paktem stability a růstu se budou řídit všichni členové EU. Takže udržet maastrichtské kritérium maximálně tříprocentního deficitu je jen formalita. Toto kritérium je možné zrušit, aniž to způsobí problémy," upozorňuje guvernér. Česká republika původně plánovala, že euro zavede v roce 2010. Nyní se ale tento termín nezdá být kvůli vysokému schodku veřejných rozpočtů reálný.

Policisté a hasiči jednali s vedením ministerstva o platech

Vedení ministerstva vnitra, policie i hasičů jednalo se svými odbory o výši platů. Někteří policisté a hasiči se na odborovou organizaci obrátili poté, co dostali platové výměry podle nového služebního zákona. Tvrdí, že nyní budou brát méně peněz než loni. Podle vedení vnitra jde spíše o nepochopení nových platových pravidel. Policisté i hasiči prý porovnávali svou současnou reálnou mzdu zahrnující i řadu dalších příspěvků a platové výměry na rok 2007, tedy peníze garantované rozkazem. "Garantujeme, že platové výměry v roce 2007 jsou vyšší u všech policistů než v roce 2006 a garantujeme, že v meziročním porovnání budou v letošním roce vyšší i reálné mzdy," řekl policejní prezident Vladislav Husák. Za měsíc až dva by se měly obě strany opět setkat a společně zjistit, jak se platy v reálu vyvíjejí.

Nový zákon o služebním poměru platný od 1. ledna přináší policistům, hasičům, celníkům nebo příslušníkům vězeňské služby řadu změn. Podle nových pravidel se budou muset například více vzdělávat, bude snazší jejich propouštění, přijdou o příplatky za práci o svátcích a hodnostní příplatek. Na druhou stranu mají slíbené vyšší mzdy.

Nový zákoník práce zřejmě přinese firmám stamilionové náklady

Zákoník práce, který vstoupil v platnost 1. ledna, zřejmě přinese velkým firmám až stamilionové dodatečné náklady. Bude znamenat i nárůst administrativy. V řadě případů se také prodloužila vyjednávání o kolektivních smlouvách mezi odbory a vedením. Z nových opatření firmám vadí zejména omezení přesčasové práce, zrušení vedlejších pracovních poměrů a vyšší odstupné. Vyplývá to z ankety, kterou ČTK provedla u velkých firem v jednotlivých krajích. České dráhy, které jsou s 57.000 lidmi největším zaměstnavatelem v zemi, předpokládají, že dodatečné náklady by mohou dosáhnout až 390 milionů Kč. České poště, která zaměstnává zhruba 38.000 lidí, přinesl nový zákoník podle mluvčí Dity Václavíkové kromě stresu personalistů zvýšení personálních nákladů, změny v podmínkách pro vyplácení příplatků i nové položky. "Například práce o sobotách a nedělích bude Českou poštu stát řádově desítky milionů korun navíc," řekla.

Nemocnice kvůli zákoníku mění organizaci práce, některé vyčkávají

Nemocnice již kvůli novému zákoníku práce mění organizaci práce, některé ale zatím vyčkávají a věří, že se právní předpis ještě změní. Striktní dodržování zákona by podle ředitelů nemocnic způsobilo nedostatek lékařů i prostředků na mzdy. Potíží se obávají i záchranné služby a ústavy sociální péče. Mnozí otevřeně hovoří o tom, že jim nezbude nic jiného než normu obcházet. Zákon, jenž platí od 1. ledna, naopak hájí odbory. Nová úprava pracovní doby nedovoluje nemocnicím dohodnout si se zaměstnanci kromě povolených 416 přesčasových hodin ročně dalších 400 hodin pohotovosti navíc jako v minulosti. Nemocnice by tak měly pro zajištění péče přijmout další lékaře a zdravotníky. V zákoníku práce již neexistuje institut pohotovosti na pracovišti. Pražské nemocnice a ústavy sociální péče většinou zavedly směny a lékaři držívají pohotovost místo v práci doma.

S radikálním řešením přišel ředitel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Ilja Deyl. Domnívá se, že záchranáři by měli dostat takovou výjimku ze zákoníku práce, jako mají pracovníci v dopravě a hasiči. Umožňuje jim plnit jejich povinnosti s dosavadním počtem pracovníků. Deyl upozornil na to, že na trhu práce lékaři nejsou.

V Argentině byla zadržena Češka, která pašovala kokain

V Argentině byla zadržena Češka, která pašovala 3,3 kilogramu kokainu. Devětadvacetiletou ženu zatkla policie na mezinárodním letišti poté, co u ní při běžné kontrole objevila kokain. Za pašování drogy jí hrozí trest vězení ve výši od čtyř a půl do 16 let. "Žena je teď v předběžné vyšetřovací vazbě, dostala obhájkyni a česká konzulka je s ní v kontaktu. Příbuzní zadržené Češky už byli informováni," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Češka cestovala sama, domů se měla vracet přes Madrid.

Podle ministerstva je už šestým českým občanem, který je v Argentině uvězněný za pašeráctví. Jednotlivé příběhy si jsou přitom podobné. V Česku člověka někdo kontaktuje, nabídne týdenní pobyt v Buenos Aires a odměnu pár desítek tisíc korun. Zpáteční letenku dostane pašerák až se zásilkou, uvedla Opletalová. Žena je podle ní další z těch, kteří nevyslyšeli opakovaná varování české diplomacie. Na řádově desetitisícový výdělek se zpravidla nechávají nalákat mladí lidé bez zkušeností, často s nižším vzděláním a z menších měst nebo vesnic.

Soud potrestal matku za zavinění smrti dcerky deseti lety vězení

Deseti lety vězení potrestal plzeňský krajský soud šestadvacetiletou Moniku Kafkovou z Chrástu u Plzně za surové násilí, kterého se loni dopustila na své dvouleté dceři Monice. Byla obžalovaná z ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby. Žena podle soudu dítě loni v červnu brutálně zbila tak, že holčička na následky těžkých zranění mozku i přes péči lékařů o několik dní později v nemocnici zemřela. Kafková u soudu odmítla vypovídat, stejně jako její manžel. V přípravném řízení přiznala, že dítě 13. června 2006 zbila. Policistům u výslechu řekla, že dítě udeřila, protože jí neodpovědělo, jestli bude jíst. "Dala jsem jí facku, malá jen sklonila hlavu a plakala," stojí v policejním protokolu z výpovědi ženy. Pak prý do ní vjel vztek a ona se za chvíli přistihla, jak do dítěte bije pěstmi.

V Ostravě vyskočila z okna žena, zřejmě pobodala své dítě

Skokem z okna v sedmém poschodí ukončila život na ostravském sídlišti Hrabůvka jedenatřicetiletá žena. Z okna zřejmě vyskočila poté, co pobodala svou sedmiletou dceru. Tu přivezl přibližně ve stejnou dobu otec ve velmi vážném stavu do ostravské nemocnice, řekla ČTK mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Policie vyšetřuje smrt muže na Přerovsku; byl zastřelen

Policisté vyšetřují smrt devětatřicetiletého muže, podle informací ČTK podnikatele z Přerova. Byl zastřelen několika ranami ze samopalu. Muže podle policistů nalezla ve středu v noci jeho čtyřiadvacetiletá přítelkyně. "Je to známá osoba z okruhu přerovských podnikatelů. Podnikal v oblasti přes auta a restaurace," řekl zdroj, který má o případu informace. Prostříleno bylo i auto. "Motivů je hodně a je předčasné o tom mluvit," řekl policejní zdroj.

Země EU by mohly shodně řešit domácí násilí, experti tvoří návrh

Členské státy EU by v budoucnu mohly postupovat shodně proti domácímu násilí. Podklady pro evropské směrnice, z nichž by země měly při řešení útoků za dveřmi domovů vycházet, se chystají příští týden v Praze připravit odborníci a odbornice ze 16 států. Novinářům to řekla právnička Ivana Spoustová z pořádající organizace proFem. Podklady pro EK se měly stát výsledkem mezinárodního kongresu, který se koná v Praze od 7. do 10. ledna. Zaměří se na ochranu obětí a postih pachatelů.

Domácí násilí patří v ČR mezi trestné činy od června 2004. Od letoška může policie násilné osoby, které doma týrají své blízké, vykázat na deset dní z domova. Podle dostupných informací k vykázání policisté zatím přikročili třikrát. Jednotlivé státy přistupují k domácímu násilí různě. Vykázání platí například ve Švédsku, Německu či Rakousku. V některých zemích existuje i terapie pro násilné osoby, která v Česku zatím chybí. Jednotný evropský přístup považují mnozí odborníci za potřebný. Evropské země by podle nich měly dát jasně najevo, že je pro ně domácí násilí nepřijatelné.

Podle loňského výzkumu agentury STEM se v Česku s domácím násilím setkalo 23 procent lidí, a to v roli oběti, násilníka či svědka. Třináct procent Češek a Čechů je zažilo na vlastní kůži. Každý stý člověk přiznal, že se choval násilně.

Česko nepřijde o peníze z fondů EU pro rok 2004

Česká republika nepřijde o peníze z evropských fondů pro rok 2004, které musely být využity do konce loňského roku. Celkem šlo o 410,8 milionu eur, tedy asi 11,32 miliardy korun. Podle aktuálních údajů o čerpání k 31. prosinci 2006 byly peníze vyčerpány i v programech pro hlavní město Praha, kde ještě před měsícem vracení peněz reálně hrozilo. ČTK to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Havířovský důl Dukla definitivně končí, těžba nebyla rentabilní

Dobývání uhlí v dole Dukla v Havířově definitivně končí. Pravidelnou těžbu ukončilo OKD na Silvestra, 10. ledna ještě horníci slavnostně vyvezou poslední vozík uhlí. Těžba už nebyla v poslední době rentabilní, náklady na vytěžené uhlí byly vyšší než prodejní cena. Drtivé většině ze 1600 zaměstnanců dolu zajistily OKD práci na jiných šachtách.

Počet dotazů do úvěrového registru Solus loni vzrostl o 72 procent

Počet dotazů do úvěrového registru neplatících klientů sdružení SOLUS se v roce 2006 zvýšil o 72 procent na 1,975 milionu. Hlavními důvody jsou velký nárůst členské základny sdružení a rostoucí ekonomika. ČTK o tom informoval tajemník sdružení SOLUS Jan Stopka. Za listopad a prosinec 2006 bylo vzneseno více než 490.000 dotazů. Aktuálně obsahuje negativní registr téměř 580.000 záznamů o více než 409.000 klientech. Z nich se již více než 22 procent díky činnosti sdružení ze svých finančních problémů za poslední tři roky dostalo a své dřívější závazky po splatnosti uhradilo.

Dcera hraběte Salma neuspěla s trestním oznámením na pracovnici vnitra

Dcera hraběte Huga Salma (1893 až 1946), která usiluje o vrácení rodového majetku na Blanensku, neuspěla se svým trestním oznámením na vedoucí oddělení státního občanství a matrik ministerstva vnitra. Podle ní patrně úřednice zneužila pravomoci veřejného činitele tím, že vnitro loni v dubnu zpětně nepřiznalo Salmovi československé občanství, čímž odepřelo jeho potomkům nárok na restituci. Policisté se s tím ale neztotožnili a případ proto v uplynulých dnech odložili. "Podali jsme proti tomu stížnost," řekl ČTK advokát Salmů Felix Nevřela.

Potomci Salma vytýkají vnitru, že údajně nepostupovalo ve správním řízení o občanství hraběte podle rozhodnutí, která v této kauze učinil Ústavní soud. Ten předloni zrušil dosavadní rozhodnutí, jimiž bylo Salmovi odepřeno československé občanství. Soud poukázal na to, že v řízení nebyly posouzeny četné důkazy, upozornil, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudci připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům. Salmovi byl majetek zabaven na základě Benešových dekretů po druhé světové válce.

Lidé už přes organizaci ADRA pomáhají tisícovce dětí

Zlínská pobočka humanitární organizace ADRA loni překročila ve svém projektu BangBaby hranici 1000 sponzorovaných dětí. V roce 2006 se do programu podpory vzdělávání díky českým a slovenským dárcům dostalo nově 425 malých Bengálců. Počet sponzorovaných dětí se tak zvýšil na 1028, na adopci zatím čeká 87 dětí. ČTK to řekla vedoucí zlínské pobočky humanitární organizace ADRA Alena Rusová. Zájem o adopci podle ní roste. Největším sponzorem projektu je Radim Passer z Prahy, který podporuje 252 dětí. Na konci února se společně se zástupci organizace vydá do Bangladéše. Každý ze sponzorů zaplatí za dítě 500 až 700 korun měsíčně. Letos chtěla ADRA tento příspěvek vzhledem ke klesajícímu kurzu dolaru snížit, sponzoři ale nechtěli. "Zavedli jsme proto vkladní knížky. Až děti vyjdou ze školy, dostanou naspořené peníze jako startovné do života," uvedla Rusová.

Projekt BangBaby vznikl ve zlínském pracovišti ADRA v roce 1999 z iniciativy českého lékaře a misionáře Milana Moskaly, který v Bangladéši žije s celou rodinou od roku 1998. Projekt má část zdravotnickou, potravinovou, rekonstrukční a vzdělávací.

Tým českých vědců čeká v Argentině na cestu do Antarktidy

V jihoargentinském městě Rio Gallegos nyní čeká na odlet do Antarktidy tým vědců, který bude pracovat na české polární stanici Johanna Gregora Mendela. Do cíle svého putování, jímž je ostrov Jamese Rosse, dorazí asi do poloviny příštího týdne. Na cestu vyrazila skupina před deseti dny. Čtrnáctičlenný doplnil své vybavení, a to nejen o proviant, ale také o techniku, v jihochilském Punta Arenas. "Na hranicích mezi oběma státy (Chile a Argentina) jsme se dostali do nemilého celně-administrativního mlýna," informoval ČTK vedoucí týmu Pavel Prošek z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Celní odbavení vědců prý trvalo několik hodin. Jejich další cesta by měla vést z Rio Gallegos letecky na argentinskou polární stanici Marambio, odkud je to necelou hodinu letu vrtulníkem na českou Mendelovu polární stanici.

Stavba stanice na ostrově Jamese Rosse byla dokončena loni v únoru. Stála 60 milionů korun a má sloužit dvacet až třicet let. Čeští geologové, biologové a geografové zkoumají v tomto místě změnu klimatu a takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec a kde se uchycuje první život v podobě jednoduchých rostlin - řas, mechů, lišejníků. Český výzkum může odpovědět na mnohé otázky spojené s globálním oteplováním. Vědci cestují na ostrov Jamese Rosse v době, kdy v Antarktidě panuje jižní polární léto, které je pro výzkum nejpříhodnější.

V Rakouskou se učí česky zhruba 1600 dětí

V Rakousku se učí zhruba 1600 dětí ve věku od 6 až 14 let na základních školách česky. Z údajů rakouského ministerstva školství vyplývá, že o jazyky sousedních zemí je v Rakousku zájem jen v příhraničních regionech. Například češtinu se učí děti do deseti let na prvním stupni (Volksschulen) jen ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Přímo ve Vídni však působí škola Českého spolku Komenský, jejíž základní školu a gymnázium navštěvuje v současnosti dohromady na 400 žáků a studentů. Čeština je tu dokonce hlavním vyučovacím jazykem.

Typickým příkladem základní školy s volitelnou výukou češtiny je ovšem základní škola druhého stupně v dolnorakouském Retzu, jenž je vzdálen pouhé tři kilometry od hranic s Českou republikou. Kurzy češtiny tu fungují tři roky a letos je navštěvuje 34 žáků, řekl ČTK ředitel školy Reinhold Griebler. "Počet zájemců o češtinu je stálý," potvrdil ředitel. Všichni žáci jsou přitom Rakušané.

Národní divadlo chce vést šest lidí včetně pověřeného ředitele

Do výběrového řízení na obsazení funkce ředitele Národního divadla se přihlásilo šest zájemců. Je mezi nimi například ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý či nynější pověřený ředitel Národního divadla Jan Mrzena. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková. První jednání výběrové komise se uskuteční 8. ledna, slyšení kandidátů pak 15. ledna.

Před Vánocemi zaslala většina herců činohry Národního divadla dopis ministrovi kultury Martinu Štěpánkovi, ve kterém ho žádali, aby odvolal pověřeného ředitele Mrzenu a zrušil výběrové řízení. Mrzenu obvinili z nekompetentnosti a konkurz je podle nich špatně připraven a zájemci měli příliš krátkou dobu na přípravu. Za herce se později postavilo i vedení činohry a baletu, dále více než polovina baletního souboru. Naopak za Mrzenou stojí orchestr a vedení opery, několik členů operního souboru zase vyjadřuje sympatie názorům herců.

Dubského kolekce asijských fotografií se představí i v cizině

Pohledem na ojedinělou kolekci fotografií, které si v 19. století přivezl hrabě Erwin Antonín Anna Dubský (1836 - 1909) z Japonska, Číny a Thajska, se budou moci pokochat milovníci umění také v zahraničí. Ve sbírce jsou snímky, jež vytvořili průkopníci a zakladatelé fotografie v Asii. "Od května by část kolekce měla být vystavena v rakouské Kremži. Na možnost zapůjčení fotografií se již dotazovalo i muzeum v americkém Detroitu," řekla kastelánka lysického zámku Martina Medková-Rudolfová.

Dubský získal fotografie, když se jako první důstojník na korvetě Erzherzog Friedrich rakousko-uherského námořnictva účastnil cesty kolem světa. Sbírka obsahuje jeho vlastní snímky i fotky významných japonských, čínských či thajských fotografů. Hrabě vyrazil na plavbu kolem světa 16. května 1874. Z cest si přivezl 500 fotografií a 60 beden s 1300 předměty. Osudy výpravy jsou zaznamenány v jeho dvousvazkovém deníku.

Sázením si loni přišlo na více než milion korun 75 Čechů

Více než milion korun loni vyhrálo v některé ze sázkových her a loterií 75 Čechů. A přes deset milionů korun 28 z nich. Každých pět dnů se tak zrodil nový milionář a jednou za dva týdny multimilionář. Rekordní výhra přesáhla 65 milionů korun, oznámila v tiskové zprávě společnost Sazka. Nejvyšší částky opět padaly v číselné loterii Sportka.

Slalomářka Záhrobská si třetím místem vytvořila maximum ve SP

Lyžařka Šárka Záhrobská vybojovala v slalomu v Záhřebu třetí místo a poprvé v kariéře se ve Světovém poháru prosadila na stupně vítězů. Na vítěznou rakouskou favoritku Marlies Schildovou ztratila česká reprezentantka vteřinu a 85 setin.

Třetí závod Turné vyhrál Jacobsen, Janda byl devatenáctý

Třetí závod skokanského Turné čtyř můstků dnes vyhrál Nor Anders Jacobsen a dostal se do čela průběžného vedení. Druhý byl Rakušan Thomas Morgenstern a třetí Švýcar Simon Amman. Jediný český zástupce v druhém kole Jakub Janda, obhájce celkového vítězství, obsadil devatenáctou pozici po skocích dlouhých 119,5 a 113,5 metru.

Dálkový běžec na lyžích Řezáč se opět vrátil z Číny s vítězstvím

Už potřetí za sebou přijel z novoročního závodu v Číně nejlepší český dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč jako vítěz. V Čchang-čchunu byl opět nejrychlejší v závodu na 50 kilometrů, nečekaně vyhrál i tamní exhibiční sprint klasicky. Bývalý vítěz FIS Marathon Cupu věří, že formu bude moci zúročit při Jizerské padesátce v příštím týdnu. "Musím ale přiznat, že letos tam nebyla úplně největší konkurence," upozornil v rozhovoru pro ČTK Řezáč, že chyběli jeho tradiční soupeři na dálkových závodech Švéd Oskar Svärd a Nor Jörgen Auckland. Číňané účastníkům platí všechny výdaje, Řezáč navíc jako vítěz dostal finanční odměnu. Podnik provází plno společenských akcí, skoro každý večer byla party. "Už jsem tam ani nechodil, znám to z minulých let. Byl jsem jen jednou, protože jsem musel," přiznal. "Ale i když pořád vyhrávám, oni stejně nevědí, kde je Česká republika," dodal s úsměvem.

Martin Koukal onemocněl a odjel z Tour de Ski

Běžec na lyžích Martin Koukal onemocněl a odjel z Tour de Ski, čímž pro něj premiérový seriál konaný v rámci Světového poháru skončil. ČTK to řekl jeho manažer Josef Jindra. Koukal zahájil Tour de Ski dvacátým místem ve sprintu v Mnichově, v následném skiatlonu v Oberstdorfu byl klasifikován na třinácté pozici. Už tehdy se však nechal slyšet, že cítí příznaky nemoci, která ovlivnila o den později jeho výkon na klasické patnáctce, v níž doběhl na 58. místě. V průběžné klasifikaci Tour figuruje na 37. příčce, před ním je z Čechů jen čtyřiadvacátý Jiří Magál.

Šestinásobného vítěze Lopraise střídá na Dakaru synovec Aleš

I když v nadcházejícím ročníku Rallye Dakar nebude závodit šestinásobný vítěz soutěže Karel Loprais, slavné jméno ze startovní listiny nezmizí. Vůz Tatra Teamu bude řídit Lopraisův synovec Aleš. Jubilejní dvacátý start v soutěži kamionů znemožnily jednomu z nejúspěšnějších jezdců dakarské rallye přetrvávající potíže se zády. Na 8708 kilometrů dlouhé trase 29. ročníku, který začne v sobotu opět v Lisabonu, se Loprais přesto objeví, a to coby člen novinářského doprovodu tatrovácké výpravy. Z českého pohledu bývá na Dakaru nejzajímavější právě kategorie kamionů. Podle dosavadních zpráv lze usuzovat, že se v ní letos sejde největší konkurence v historii závodu. Českými jezdci budou vedle Aleše Lopraise dále Tomáš Tomeček z týmu Livescore (rovněž Tatra) a Martin Macík (Liaz). Hned šestice pilotů se představí v soutěži motocyklů, dvě posádky zkusí štěstí mezi automobily.

Legendární závod, jenž se původně jmenoval Rallye Paříž-Dakar, přinesl českým barvám největší úspěchy v soutěži kamionů. Od roku 1985 získali čeští jezdci vedle šesti Lopraisových titulů šest druhých a sedm třetích míst. S myšlenkou uspořádat závod protínající africký kontinent přišel Francouz Thierry Sabine. Ten se v roce 1975 během závodu Abidžan - Nice ztratil v poušti a po svém návratu se rozhodl, že se o silný zážitek podělí s co největším počtem odvážlivců.

Čeští tenisté nepostoupí do finále Hopman Cupu, Berdych prohrál

Čeští tenisté nepostoupí do finále Hopmanova poháru smíšených družstev. V australském Perthu na výhru Lucie Šafářové nenavázal Tomáš Berdych, který podlehl Mariu Ančičovi 6:7 a 4:6. Stav zápasu s Chorvatskem je tak vyrovnaný 1:1 a Češi už nemohou vybojovat vítězství 3:0, které potřebovali k uchování naděje na postup.

Počasí

Je zataženo, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.