Denní souhrn zpráv Zprávy

14-01-2007

Koalice má manévr "Vlček za Vlčka" za podraz, ČSSD za pojistku

Snaha ČSSD prosadit dva dny před hlasováním o důvěře vládě rezignaci a poté znovuzvolení sociálnědemokratického předsedy sněmovny Miloslava Vlčka je podle vládní koalice "podraz" a porušení veřejného slibu, že Vlček odstoupí až po druhém neúspěšném pokusu složit kabinet s důvěrou. Kvůli tomu chtějí vládní poslanci program středeční mimořádné schůze zablokovat. ČSSD ale tvrdí, že tímto krokem svému závazku dostojí a současně zabrání chaosu a mocenskému vakuu. Sociální demokraté totiž předpokládají, že druhá vláda šéfa ODS Mirka Topolánka v pátek u poslanců neuspěje.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek v nedělním diskusním pořadu televize Prima uvedl, že "téměř nepochybuje" o tom, že ani váhající poslanec ČSSD Miloš Melčák neumožní trojkoalici zůstat u moci. Program vlády Paroubek označil kvůli sociálním škrtům za protilidový a kvůli energetické politice za protinárodní. "Stojíme o každý hlas... Nevím, jestli to bude pan Melčák a nevím, zda to bude jenom pan Melčák," uvedl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek v nedělním diskusním pořadu České televize. Reagoval tak na Melčákovo vyjádření, že na hlasování možná nepřijde. Tím by pomohl vládě získat důvěru.

I když Melčák doufá, že trojkoalice bude ještě s ČSSD jednat o úpravách vládního programu, politici ani jedné ze stran už to nepředpokládají. "Ve druhém pokusu jsou už dveře zavřeny, ale zabouchla je ODS," uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Případné vládě závislé na "přeběhlíkovi" předvídá krátké trvání. Pokud koalice zablokuje program sněmovní schůze zahrnující rezignaci a novou volbu předsedy sněmovny, sociální demokraté až poté rozhodnou o dalším postupu. Nyní je předčasné hovořit o tom, zda Vlček v takovém případě rezignuje, uvedl Sobotka.

Zatím ani komunisté podle svého místopředsedy Jiřího Dolejše nejsou rozhodnuti, zda návrh ČSSD podpoří. KSČM bude chtít znát důvody a způsob provedení nové volby šéfa dolní komory. "Moje rozpaky směřují k tomu, že převolení předsedy Poslanecké sněmovny má stejné hlasovací poměry jako důvěra vlády, pokud se tedy nic nezmění," vysvětlil v ČT Dolejš.

Kalousek si myslí, že Vlček může rezignovat nejen na schůzi sněmovny. "Jestli rezignovat chce, ať rezignuje, to může kdykoliv. Ale snažit se tohoto slibu zbavit účelovou převolbou Vlčka za Vlčka mi nedává žádný smysl. Ať ten slib dodrží, nebo poruší," prohlásil bývalý předseda KDU-ČSL. "Cílem tohoto návrhu není nic jiného než vytvořit chaos," uvedl na Primě předseda zelených Martin Bursík. Paroubek ale namítl, že je to pojistka, protože jinak hrozí, že země bude mít vládu bez důvěry a sněmovnu bez předsedy. "Chceme držet slovo, tímto se ho zbavíme. A pak bude mít předseda sněmovna volné ruce," prohlásil.

Jiří Paroubek: ČR by měla jednat s Ruskem o snížení ceny zemního plynu

Česko by mělo zahájit s Ruskem jednání o snížení ceny dodávek plynu. V nedělním diskusním pořadu televize Prima to řekl šéf ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Pokud by byla ČSSD schopna nižší ceny dojednat, je ministr životního prostředí Martin Bursík připraven navrhnout ministrovi zahraničí případné Paroubkovo jmenování velvyslancem ČR pro vyjednávání ceny plynu v Rusku. Uvedl to v televizní debatě. Společnost RWE Transgas koncem loňského roku prodloužila s ruským plynárenským monopolem Gazprom smlouvu o dodávkách zemního plynu do ČR až do roku 2035. Smlouva se ale netýkala cen. Zhruba 83 procent zemního plynu ČR loni dovezlo z Ruska, zbytek z Norska.

Paroubek ještě jako bývalý premiér jednal o levnějším plynu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem při jeho loňské návštěvě Prahy. Po ní mu poslal i dopis, v němž o snížení ceny žádal. Zemní plyn, který by se používal k výrobě elektřiny, by měl podle něj být o pětinu levnější. Na list nedostal šéf ČSSD odpověď. Podle Paroubka je nutné na Putinovu návštěvu navázat. "Oni (ruská strana) čekají, co se stane. Je potřeba, aby někdo zajel do Ruska," uvedl Paroubek.

Bursík řekl, že pokud má ČSSD "nějaké náznaky" o možnosti jednání o ceně plynu, stojí vyjednávání za zkoušku. "Mohu navrhnout panu ministru Schwarzenbergovi, budete-li mít zájem, že by vás mohl jmenovat velvyslancem ČR pro vyjednání ceny plynu v Rusku, jestli skutečně máte ty páky a umíte to," řekl Bursík Paroubkovi. Ministr životního prostředí se ale obává toho, že Rusko bude s Českem jako s členem EU jednat stejně jako s jinými evropskými partnery a nabídne mu standardní ceny.

Česko by mělo podle Paroubka usilovat o dojednání dlouhodobého kontraktu na dodávky ruského zemního plynu. "Nevím, jestli bych to dokázal (vyjednat levnější plyn). O tuto možnost je potřeba se pokusit," uvedl šéf ČSSD. Ruský zemní plyn je podle něj levnější než plyn z Norska, Dánska či Alžírska. Smlouva o dodávkách ruského plynu platila původně do roku 2014. Díky kontraktu by mělo mít Česko jistotu, že sjednané množství plynu dodrží i v dalších letech, uvedli představitelé RWE Transgas. Ceny plynu se stanovují podle cenového vzorce, který reaguje na vývoj na světových trzích.

Ministr Kalousek: Úpravu sazeb daně doplní i změna odečitatelných položek

Úpravu sazeb daně z příjmů, kterou plánuje nová vláda Mirka Topolánka, doplní i změna výše odečitatelných položek. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Odečitatelné položky podle něj musí být výrazně zvýšeny. Podle bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS) se odečitatelné položky budou muset zvýšit až na trojnásobek. Při zavedení 19procentní sazby daně z příjmu fyzických osob by odečitatelná položka na poplatníka mohla činit 100.000 Kč a na vyživovanou osobu 30.000 Kč, uvedl Kalousek jednu z možných variant.

Při zachování současných odečitatelných položek by lidé s nižšími a středními příjmy platili na daních více. Například lidé, kteří vydělávají do 15.000 hrubého, dnes mají sazbu daně 12 procent. Tento nárůst by mohlo podle Tlustého vykompenzovat jen výrazné zvýšení odečitatelných položek. Pokud se při 19procentní sazbě daně odečitatelné položky nezvýší minimálně na 2,5násobek nebo trojnásobek, přijdou lidé s nejnižšími příjmy podle Tlustého v průměru o 800 korun měsíčně.

Tlustý navrhl vytvoření pracovní skupiny pro daňovou reformu, obdoby Bezděkovy komise. Mezistranická skupina, pojmenovaná podle svého šéfa, Vladimíra Bezděka z České národní banky, se osvědčila v přípravě reformy penzí. Podle Tlustého by skupina odborníků měla propočítat jednotlivé návrhy daňové reformy, které dnes existují. Vytvoření pracovní skupiny podpořil i místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka, podle něj by se ČSSD jednání takové komise účastnila. Ministr Kalousek však tuto variantu odmítá a chce standardní postup, tedy že daňové návrhy bude předkládat ministerstvo financí a projednávat je bude rozpočtový výbor parlamentu. Konečné rozhodnutí pak bude mít parlament.

Vláda hodlá zavést jednotnou sazbu daně z příjmu u fyzických i právnických osob, která by měla činit 17 až 19 procent. Podklady pro politické rozhodnutí o tom, jaká sazba bude zavedena, budou podle Kalouska hotovy zhruba do konce dubna či května. Daňová reforma nové vlády podle něj nezvýší daňové zatížení pro obyvatele ani nepřinese výrazný výpadek příjmů státního rozpočtu.

Vláda chce do roku 2009 snížit složenou daňovou kvótu pod 34 procent, což je oproti současnému stavu pokles o zhruba 3,5 až 3,7 procenta. Podle Kalouska je to méně než předpokládaný meziroční nárůst HDP, k faktickému výpadku příjmů tedy nedojde. "Dojde ke snížení celkové míry přerozdělování, dojde ke snížení relativní daňové zátěže, ale k absolutnímu výpadku daňových příjmů nedojde," uvedl. Snížení daní nebude mít za důsledek výpadek z příjmů státního rozpočtu, který by ohrozil dosažení cíleného deficitu, dodal. Součástí daňové reformy nepochybně musí být i novela zákona o rozpočtovém určení daní. "Počítáme s tím, že upravíme sdílené daně tak, aby to pro obce, kraje i státní rozpočet znamenalo rozloženou zátěž, nikoli aby to dopadalo více na obce, kraje, či stát," prohlásil Kalousek.

Úřad vlády Topolánkové prý doporučil, ať na "oficiality" nechodí

Úřad vlády prý doporučil manželce premiéra Pavle Topolánkové, aby se dál neúčastnila jako žena předsedy vlády oficiálních akcí. Topolánková to řekla v nedělním diskusním pořadu České televize. Uvedla, že se sama rozhodne, zda doporučení uposlechne. Mluvčí vlády Martin Schmarcz se k případnému doporučení úřadu nechtěl vyjadřovat. ČTK řekl, že ani je, ani slova premiérovy ženy nebude komentovat. "Nemůžu na to říct ani "no comment". Ona (Topolánková) není zaměstnancem Úřadu vlády, takže já to nebudu komentovat," uvedl. Premiér Mirek Topolánek (ODS) před několika dny oznámil, že nežije s manželkou a přechodně bydlí s místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou (ODS). Nevyloučil, že s ní čeká dítě.

Topolánková v pátek řekla, že o rozvod požádat nehodlá. Uvedla, že by roli premiérovy ženy chtěla hrát i nadále. V neděli, že jí Úřad vlády doporučil, aby se "vysoce oficiálních akcí" neúčastnila. Podle Topolánkové práce manželky předsedy vlády nespočívá jen v účasti na oficiálních příležitostech, ale obsahuje například návštěvy domovů dětí či důchodců nebo záštitu nad charitativními akcemi. "Já budu dále pokračovat, pokud vůbec bude příležitost, protože nic není jistého, v takové běžné práci manželky premiéra," řekla Topolánková.

Topolánková v minulosti manžela podporovala. Doprovázela ho v jeho předvolebních kampaních. Před čtyřmi lety přispěla podle některých na kongresu ODS svým emotivním projevem ke zvolení svého muže šéfem strany. V loňských senátních volbách se rozhodla na Ostravsku kandidovat za stranu Politika 21, kterou založila europoslankyně Jana Bobošíková. Topolánek tehdy kandidaturu své ženy označil za "sladkou pomstu". Topolánková na páteční tiskové konferenci uvedla, že měla vždy politické ambice, v minulosti je ale vnímala jako výsledek společné práce s manželem. Hodlá se prý proto nyní sama politicky angažovat. V neděli dodala, že o vstupu do Politiky 21 ale neuvažuje.

Moravskoslezská ČSSD podpoří Paroubka na postu šéfa strany

ČSSD v Moravskoslezském kraji podpoří na březnovém celostátním sjezdu sociálních demokratů při volbě předsedy současného šéfa strany Jiřího Paroubka. Rozhodla o tom nedělní krajská konference, která současně vyjádřila souhlas s Paroubkovým jednáním o vytvoření vlády. Informoval o tom krajský předseda ČSSD Petr Vícha. "Jiří Paroubek dostal tyto nominace z okresních konferencí, proto byl jediný kandidátem a dostal hlasy od 91 ze 108 přítomných delegátů," upřesnil. Podle Víchy je to dobře, protože strana nemůže střídat předsedy jako ponožky a Paroubek navíc dokázal stranu pozdvihnout a v červnových volbách ji dovést k nejlepším výsledkům v historii, byť je ČSSD nevyhrála. Vícha povede moravskoslezskou ČSSD jen do příští krajské konference, která se uskuteční na podzim. Jeho nástupce v čele krajské organizace zatím není jasný. Kandidaturu Paroubka do čela sociální demokracie již podpořila jihočeská a karlovarská ČSSD a v sociální demokraté v kraji Vysočina.

Aktuálně.cz: O čerpání peněz z EU už nebude rozhodovat MMR

O čerpání většiny peněz z Evropské unie už nebude rozhodovat ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Adresátem dotací na podporu regionů jsou od letošního roku samotné kraje. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek tak nemá v nové koaliční vládě Mirka Topolánka tak výnosný resort, jak se zdálo. Boj regionálních politiků ODS za to, aby ministerstvo pro místní rozvoj zůstalo jejich straně, byl tedy zbytečný, napsal internetový server Aktuálně.cz. Nespokojení hejtmani mylně předpokládali, že o 700 miliardách korun v rozpočtovém období 2007 - 2013 se bude rozhodovat stejným způsobem, jako o 70 miliardách v období 2004 - 2006. Byli tak přesvědčeni, že o všech evropských dotacích bude rozhodovat Čunek, napsal server.

Do minulého roku rozdělovalo MMR peníze z EU na podporu regionů operačním programem SROP. Šlo přitom o třetinu všech evropských dotací. Od Nového roku jsou však adresátem regionálních dotací podle serveru přímo kraje, přesněji řečeno osm tzv. "regionů soudržnosti", do kterých se 14 krajů sdružilo. Přitom dostanou mnohem větší částky než dosud. Ministr pro místní rozvoj jim v posledních třech letech posílal ročně 150 milionů eur (4,2 miliardy korun), napříště kraje samy každý rok rozhodnou o 700 milionech eur (19,6 miliardy korun). Navíc budou smět žádat u ostatních resortů, přitom nejbohatší operační program bude podle serveru spravovat ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Martin Bursík (SZ) a Dana Kuchtová (SZ) kontrolují na životním prostředí a ve školství téměř devět miliard eur, tedy třetinu z evropských dotací. Především od Bursíka budou muset kraje a města žádat podporu například na stavby čistíren odpadních vod.

Průzkum: Češi nakupují běžky hlavně ve specializovaných obchodech

Češi nakupují běžecké lyže hlavně ve specializovaných prodejnách, přičemž většina z nich je ochotna za tyto sportovní potřeby utratit nejvýše 3000 korun. Vyplývá to z průzkumu spotřebitelského časopisu Q magazín a agentury NMS, výsledky jsou zveřejněny na internetových stránkách www.spotrebitel.cz. Letos však obchodníkům nepřeje počasí a prodej lyží je kvůli nedostatku sněhu nižší než v minulé zimní sezóně. Ve speciálním kamenném obchodě se sportovními potřebami naposledy koupilo běžky 70 procent účastníků průzkumu. Do hypermarketu či supermarketu zamířilo pro tyto sportovní potřeby 20 procent lidí a dvě procenta respondentů dala přednost internetových prodejnám.

"Zatímco internetové nákupy elektroniky, domácích spotřebičů, kosmetiky a dokonce i šperků jsou na vzestupu, sportovní zboží nakupujeme převážně v klasických kamenných obchodech, kde si zboží můžeme důkladně prohlédnout v reálném měřítku a dokonce i osahat," komentovalo výsledky průzkumu sdružení Spotřebitel.cz. Z ankety vyplývá, že pro Čechy je při nákupu běžeckého vybavení nejdůležitějším kritériem cena, podle které se řídí 68 procent účastníků průzkumu. Na doporučení odborníka dá 56 procent lidí, design běžek ovlivňuje 38 procent a značka běžeckých lyží 35 procent lidí.

Obchodníci letos kvůli nedostatku sněhu hlásí pokles prodeje lyžařského vybavení, a proto hned na začátku roku odstartovali sezónní výprodeje tohoto zboží. Ceny klesly až o několik desítek procent. "Jsme dosud na úrovni loňského roku, což je vůči plánu samozřejmě propad," řekl ČTK na začátku ledna jednatel sítě sportovních obchodů Hervis Luděk Semrád. Teplá zima podle něj prověří sílu jednotlivých obchodníků se sportovním zbožím. "Je tady spousta hráčů, kteří mají finanční problémy a neplatí dodavatelům. Vždy to nějak překlenuli další sezonou. V okamžiku, kdy nastane jedna špatná sezona, se ukáže, kdo na to má, a kdo ne," podotkl Semrád.

Václav Klaus dostane od ČVUT čestný doktorát

Čestný doktorát Českého vysokého učení technického převezme ve středu v Betlémské kapli prezident Václav Klaus. Ocenit hlavu státu se tato vysoká škola rozhodla u příležitosti 300. výročí svého založení. O den později se na Pražském hradě uskuteční slavnostní zasedání akademického senátu a ČVUT. "Titul čestný doktor uděluje ČVUT významným českým i zahraničním odborníkům za celoživotní zásluhy o rozvoj jejich oboru a za přínos ve vědě, technice, managementu a politice," sdělil rektorát ČVUT. Vedle Klause udělí škola ocenění také šéfovi švédské stavební společnosti Skanska Grahamu Stuartovi a vědci Josefu Kittlerovi, který působí na britské Univerzitě v Surrey. V rámci oslav výročí založení ČVUT se v tomto školním roce konají různé společenské akce, vědecké konference a naučné pořady pro studenty vysokých a středních škol i pro žáky základních škol.

V Praze bude Noc otevřených kostelů

Křesťanské církve chystají v Praze Noc otevřených kostelů. Programy, které 22. ledna netradičně zpřístupní lidem několik chrámů v okolí Staroměstského náměstí, obsáhnou podle organizátorů od odpoledne do pozdního večera zábavné akce pro děti a rodiče, koncerty, panelovou diskusi a představení nových členských států Evropské unie. "Za vzor máme podobné, už zavedené aktivity v západní Evropě, u nás jde zatím o první pokus," řekla ČTK tajemnice Ekumenické rady církví Jitka Klubalová. Iniciátoři předpokládají, že by Noc otevřených kostelů - jednou možná skutečně až do noci a ve větším měřítku - pořádali každý rok v rámci lednového Týdne modliteb za jednotu křesťanů.

Tentýž den se v Praze vpodvečer koná letos v rámci modlitebního týdne bohoslužba. Představitelé Ekumenické rady církví a biskupské konference římskokatolické církve, která je v ní přidruženým členem, při té příležitosti podepíší mezinárodní dokument Charta Oecumenica. Do programu Noci otevřených kostelů se zapojí pořadatelé především v chrámu sv. Mikuláše Církve československé husitské na Staroměstském náměstí, v evangelickém kostele U Salvátora, v refektáři dominikánského kláštera v Jilské ulici a ve sboru Církve bratrské v Soukenické ulici. Dětský program obsáhne divadlo v podání dramatického souboru Základní umělecké školy Adolfa Voborského, vystoupení dětské kapely, výtvarnou soutěž a tvůrčí dílny a umělecké aktivity. V nabídce koncertů figuruje vystoupení písničkáře, faráře a politika Svatopluka Karáska a varhanní recitál Václava Rabase. O dokumentu Charta Oecumenica mají veřejně diskutovat duchovní tří církví - kardinál Miloslav Vlk a teologové Zdeněk Kučera a Pavel Filipi.

Připravena je rovněž prezentace základních informací o 3. evropském ekumenickém setkání, která se letos od 4. do 9. září uskuteční v rumunském městě Sibiu. Křesťané tam chtějí diskutovat o přínosu, který mají Evropě dávat. Shromáždění s tématem o "naději pro obnovu a jednotu v Evropě" navazuje na obdobná setkání z roku 1989 v Basileji a v roce 1997 ve Štýrském Hradci. Charta Oecumenica byla podepsána ve Štrasburku roku 2001.

Výstavy betlémů stále připomínají vánoční atmosféru

Ještě na dvou místech v Moravskoslezském kraji je možné shlédnout působivé výstavy betlémů a připomenout si tak atmosféru uplynulých Vánoc. Na betlémy se lze zajít podívat do Frýdku-Místku nebo do Hlučína na Opavsku, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. V Muzeu Beskyd na zámku ve Frýdku-Místku trvá výstava betlémů do 21. ledna. Na výstavě jsou k vidění kromě současných autorů také historická díla lidových umělců. "Odborníci řadí expozici mezi jednu z nejkrásnějších výstav vánoční sezóny v České republice," uvedl Siuda s tím, že na její přípravě se podílelo České sdružení přátel betlémů a záštitu převzalo Biskupství ostravsko-opavské. Muzeum Hlučínska v Hlučíně společně s Českým sdružením přátel betlémů vystavuje betlémy do 4. února v prostorách hlučínského zámku. Lidové betlémy umocňují atmosféru Vánoc už několik staletí. Postavičky, které symbolizují pastýře a koledníky přicházející s dary k Ježíškovi do Betléma, se staly inspirací pro mnohé umělce i pro díla lidových řezbářů.

Sněhové sympozium na Pustevnách má své vítěze

Karel Dvořák z Českého Krumlova a Alena Teimerová z Turnova. To jsou jména nejlepších sochařů, kteří svá díla vytvořili v rámci sochařského sympozia nazvaného Sněhové království na Vsetínsku. ČTK a Českému rozhlasu to řekl organizátor akce Miroslav Hrabal. Sympozium se uskutečnilo v areálu Pustevny na hřebeni Beskyd na Vsetínsku. Karel Dvořák uchvátil porotu svým ledovým Hráškem na princezně, divákům se zase nejvíce líbil ledový páv Aleny Teimerové. Vítězové si odnesli pohár a zajistili si účast ve Sněhovém království v roce 2008. "Má socha je pro mě kompromisem mezi počasím a uměním," řekla Alena Teimerová. Na Pustevnách byla poprvé, dávat ledu nějaký tvar ale není pro ni žádnou novinkou. "Už jsem byla na Sibiři, kde jsme ale měli k dispozici dvoumetrový led. Nebyli jsme tak vázáni prostorem," podotkla. Prozradila, že při práci se zahřívala medovinou.

Prestižního sympozia se zúčastnila necelá třicítka výtvarníků z České republiky i zahraničí například z Bulharska. Na hřebeni Beskyd pod jejich rukama vyrostlo deset ledových a dvě sněhové sochy. Kromě děl vítězů mohli návštěvníci obdivovat i šachovou partii či sochu nazvanou Čtyři lišky v díře. Ještě před týdnem se organizátoři rozhodovali, jak bojovat s nedostatkem sněhu. Nakonec jej z větší části nahradili uměle vyrobeným ledem. Z vrcholů kopců museli i přesto svést asi 15 tatrovek sněhu. Část z něj výtvarníci použili na podstavce k ledovým sochám.

Sympozium na Pustevnách se koná již od roku 1998. Setkání se koná i v dalších lyžařských střediscích. Na konci ledna budou sochy ze sněhu vznikat ve Zadově na Šumavě, v únoru v Ostrožné v Jeseníkách. Na konci února celý ročník uzavře klání v Donovalech v Nízkých Tatrách.

Ze sportu

Martina Sáblíková se v italském Collalbu stala rychlobruslařskou mistryní Evropy ve víceboji. Česká reprezentantka vyhrála závěrečný závod na 5000 metrů a na nejdelší trati čtyřboje zlikvidovala v novém světovém rekordu na otevřeném oválu 6:58,45 minuty i čtrnáctisekundový náskok dosud vedoucí Ireen Wüstové z Nizozemska. Také bodový součet 162,954 znamená po třídenním klání světový rekord pod širým nebem. V devatenácti letech se navíc Sáblíková stala nejmladší mistryní Evropy v historii.

Dílčí prvenství ve slalomu a celkově páté místo vybojovala v superkombinaci lyžařka Šárka Záhrobská v Zauchensee. Pátá slalomářka Světového poháru vyhrála druhou část soutěže všestrannosti s půlsekundovým náskokem a v součtu obou jízd ztratila vteřinu a 34 setin na vítěznou Američanku Julii Mancusovou. Záhrobská tak zopakovala své umístění z prosincové kombinace v jiném rakouském středisku Reiteralmu a po dalším přídělu 45 bodů se posunula v pořadí Světového poháru už na osmou příčku.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová v neděli ujistila, že letošní sezona je její skutečně poslední. Před slavnostním vyhlášením nejlepších sportovců České republiky to řekla s vědomím, že už se jí nepodaří s největší pravděpodobností vyhrát Světový pohár, poslední trofej, kterou ve své kariéře dosud nezískala. Přesto však bude i dál v seriálu závodit a nechce se upírat pouze k mistrovství světa v japonském Sapporu. Olympijská vítězka popřela zprávy, že by mohla po letošním konci kariéry ještě uvažovat o návratu.

Fotbalisté Bohemians 1905 se stali vítězi premiérového ročníku turnaje Víkend šampionů v pražské Sazka Areně a vybojovali finanční prémii 300 tisíc korun. Ve finále zdolali 4:3 slovenský Ružomberok. Třetí skončila Mladá Boleslav, která porazila Liberec 6:2. V soubojích o konečná umístění Sparta deklasovala 8:3 Debrecín a skončila pátá, Slavia v duelu o sedmou pozici porazila polský Plock 3:1.

Hokejisté Vítkovic deklasovali v předehrávce 42. kola extraligy Plzeň 7:1 a posunuli se na deváté místo tabulky, jež zaručuje postup do vyřazovacích bojů. Ostravský tým však odehrál o dva zápasy více než jeho konkurenti.

Jubilejní desáté utkání v profesionálním ringu zvládl český boxer Rudolf Kraj na výbornou a po sobotním vítězství nad Cesarem Davidem Crenzem obhájil mezinárodní titul organizace WBC v těžké váze. Stříbrný medailista z olympiády v Sydney porazil argentinského soupeře v německém Halle technickým k.o. v osmém kole. Po odchodu od amatérů tak zůstal Kraj neporažen.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

14-01-2007