Denní souhrn zpráv Zprávy

16-01-2007

Poslanci ČSSD Melčák a Pohanka umožní Topolánkově vládě získat důvěru

Poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka umožní koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) získat důvěru sněmovny. V pátek se nezúčastní hlasování Poslanecké sněmovny. Topolánek to oznámil na společné tiskové konferenci s oběma poslanci, kteří loni opustili poslanecký klub ČSSD. Pohanka a Melčák řekli, že jejich hlavní motivací bylo ukončit dlouhotrvající politickou agonii, která v zemi trvá od loňských červnových voleb. Vyjádřili spokojenost s tím, že koalice jejich programové požadavky v oblasti daní, sociální politiky či zdravotnictví promítne do programového prohlášení vlády. Svůj postoj nechápou jako zradu na voličích. "Vycházíme z toho, že tolerance vlády není podpora," prohlásil Pohanka s tím, že chtěli zemi zajistit stabilitu. Topolánek řekl, že vláda s nimi hodlá konzultovat významné reformní kroky, i když Melčák ani Pohanka neslíbili podporu vládě na celé volební období.

Koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených má ve dvousetčlenné sněmovně stovku hlasů. ČSSD jako celek stejně jako komunisté vládu odmítli podpořit i tolerovat, proto Topolánek oslovil dopisem všech 74 poslanců sociální demokracie.

ČSSD: Dohoda ODS s Melčákem a Pohankou je ukázkou korupce

Rozhodnutí poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka umožnit koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) získat důvěru sněmovny je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ukázkou politické korupce a nečestnosti. Paroubek oba své stranické kolegy označil za zrádce. Kabinet vzniká na základě vydírání, podvodu a zrady, prohlásil Paroubek na tiskové konferenci ve sněmovně krátce poté, co na stejném místě Melčák s Pohankou za přítomnosti premiéra oznámili svůj záměr tolerovat kabinet. Sociální demokraté podle Paroubka o záměru obou poslanců, kteří loni opustili klub ČSSD, věděli od pondělního večera, ale zdráhali se tomu uvěřit. Oba hráli pokryteckou hru a jejich rozhodnutí je pro ČSSD obrovským zklamáním, řekl Paroubek. Připomněl slova prezidenta Václava Klause, který už dříve varoval před vládou závislou na "přeběhlících" včetně podezření z korupce. Lídři ČSSD už dříve řekli, že pokud by někdo ze sociálních demokratů v rozporu s rozhodnutím strany umožnil Topolánkově vládě existenci, hrozí jim vyloučení z ČSSD.

Premiér Topolánek je nemocný, prezident Klaus odložil schůzku k zahraniční politice

Premiér Mirek Topolánek (ODS) je nemocný, prezident Václav Klaus proto odložil dnešní schůzku k zahraniční politice. Na Pražském hradě se měl sejít právě s Topolánkem, vicepremiérem pro Evropu Alexandrem Vondrou a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Mluvčí vlády řekl, že Topolánek má angínu či chřipku a bere antibiotika.

Euro: Policie chce po Senátu vydání Čunka k trestnímu stíhání

Policie požádala Senát o vydání předsedy KDU-ČSL a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka k trestnímu stíhání. Podle serveru Euro OnLine se žádost o zbavení senátorské imunity týká údajného trestného činu, který údajně spáchal 11. února 2002. "Žádný trestný čin jsem nespáchal," uvedl Čunek v prohlášení s tím, že s orgány činnými v trestním řízení bude spolupracovat "v maximální míře". ČTK řekl, že zatím neví, čeho se případ z roku 2002 týká. Připomenul, že policie se zabývá více trestními oznámeními na jeho osobu. Do sporu s obecným míněním se jako starosta Vsetína dostal kvůli vystěhování romských neplatičů nájemného z centra města. Později obhájce lidských práv pohoršily jeho výroky v tisku. Média také v době Čunkova vzestupu informovala o tom, že ho obvinila bývalá sekretářka ze sexuálního obtěžování. To Čunek odmítl a na ženu podal trestní oznámení. Žádost o Čunkovo vydání není prvním případem, kdy policie krátce před důležitou politickou událostí zveřejnila závažné obvinění související s politickými stranami.

Čunek by prý měl být podle serveru Euro stíhán za přijímání úplatku. Deník Mladá fronta Dnes loni v prosinci uvedl, že policie vyšetřuje vsetínského starostu Čunka kvůli podezření z korupce. Je podezřelý, že převzal od jedné vsetínské firmy úplatek ve výši půl milionu korun. "Je to totální nesmysl," reagoval na to tehdy předseda KDU-ČSL.

Ministerstvo financí připravilo novou variantu definice sociálního bydlení

Ministerstvo financí připravilo novou variantu definice tzv. sociálního bydlení. Podle nové varianty budou do kategorie sociálního bydlení, na jehož výstavbu se bude vztahovat nižší sazba DPH, spadat byty s výměrou do 120 metrů čtverečních a domy s výměrou do 350 metrů čtverečních. Původní návrh počítal s tím, že do sociálního bydlení budou spadat všechny nově postavené byty a domy. Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá v EU Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko. Nulovou sazbu DPH u výstavby nových bytů a domů má například Velká Británie.

Studenti filozofické fakulty si připomněli Palachovu památku

Památku studenta filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha si ve výroční den jeho upálení připomněli dnešní studenti této školy. Palach se 16. ledna 1969 veřejně upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Těžkým popáleninám po třech dnech podlehl. Palachův pohřeb na Olšanských hřbitovech 25. ledna 1969 se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. Atmosféru doby před osmatřiceti lety dal prožít dnešním studentům emotivní snímek z Palachova pohřbu "Jan '69", který natočil Stanislav Milota. Film přečkal desítky let v národním filmovém archivu v oddíle označeném hospodářské stroje, kde byl před třemi lety znovu objeven.

Pocity překvapení po zhlédnutí Milotovy filmové eseje zažíval student Přemysl Ondra. ČTK řekl, že netušil, že by Češi byli schopni tak silné piety a tak silného citového prožitku ze smrti člověka, který je chtěl vyburcovat z letargie. "Bylo vidět na tvářích těch lidí, že se smrtí Jana Palacha neumřel pouze student filozofické fakulty, ale umřela část přímo z nás všech. A ti lidé si toho byli vědomi," řekl.

CVVM: Občané Visegrádu nejméně důvěřují politickým stranám

Politické strany patří mezi instituce, jimž občané zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, důvěřují nejméně. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjistilo, že v České republice jim v první polovině loňského prosince důvěřovalo jen 13 procent lidí. Naopak rovných 80 procent dotázaných zaujalo opačný postoj. Rovněž v ostatních zemích visegrádské čtyřky patří strany k nejméně důvěryhodným institucím - důvěřuje jim jen 14 až 24 procent lidí. Všechny čtyři země se shodují i v tom, že jejich parlamentům důvěřuje méně než polovina obyvatel.

Světová banka upozorňuje na možný všestranný přínos migrace

Země, do kterých směřují migranti, by své přistěhovalecké politiky neměly vytvářet samy. Měly by na nich spolupracovat a koordinovat je se státy, z nichž přistěhovalci přicházejí. Obě strany pak mohou mít z migrace větší přínos. Vyplývá to ze zprávy o migraci, kterou vypracovala a zveřejnila Světová banka (SB). Podle dokumentu společný postup přispěje i ke snížení chudoby migrantů. Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Moldavsko a Ukrajinu označila Světová banka za skupinu zemí, v nichž ubývá obyvatel. Opouští je víc lidí, než do nich přijde. Počet narozených bývá také menší než počet zemřelých. "Ve všech těchto zemích se očekává, že oba tyto trendy budou v budoucnu pokračovat, což povede k velkému úbytku populace a jejímu rychlému stárnutí," uvedli autoři textu.

Úbytek obyvatel v Česku již několik let dorovnávají právě cizinci. Ročně jich v zemi přibude kolem 30.000. Letos poprvé od roku 1993 také počet narozených překročil počet zemřelých. České matky ale dál přivádějí na svět méně dětí než matky v jiných zemích. Zpráva odhaduje, že v Česku bylo v roce 2003 na 236.000 imigrantů, z toho asi 40.000 nelegálně.

Hybášková: Obce podají žalobu na ministerstvo financí kvůli sázkovým terminálům

Skupina obcí připravuje žalobu na ministerstvo financí k Ústavnímu soudu kvůli sázkovým terminálům. Obec se sice může postavit proti výherním hracím automatům, ale ministerstvo financí na stejném místě povolí mnohem nebezpečnější videoterminály, na které jsou obce krátké. Na tiskové konferenci to uvedla europoslankyně Jana Hybášková (SNK ED). Videoterminály přestavují novou generaci hazardních her. Jsou propojené v síti, lze na nich hrát množství her a možné výhry jsou až v řádech milionů korun, proto lákají větší pozornost hráčů. V tomto případě se hovoří o takzvané tvrdší formě hazardu. Chystaná žaloba vychází z principu, že videoterminál je hrací automat. Nejkřiklavějším příkladem v Česku je podle Hybáškové Praha 1, která má největší koncentraci kasin, terminálů a hracích automatů na světě, tedy větší než v kolébce hazardu v Las Vegas. Videoterminály a k němu připojené videoloterní terminály, podle ministerstva financí výherními hracími přístroji nejsou.

ČEZ plánuje postavit u Dukovan 40 větrných elektráren

Společnost ČEZ plánuje vybudovat u Jaderné elektrárny Dukovany 40 větrných elektráren. První stožáry dosahující do výše 150 metrů by se mohly stavět v závěru roku 2008 nebo v roce 2009. Výstavbou větrného parku by ČEZ přispěl ke splnění závazků státu vůči Evropské unii na využívání energie z obnovitelných zdrojů. Starostové okolních obcí se o záměru dověděli před několika dny, hodlají o něm diskutovat s občany. Uvádí to regionální příloha Mladé fronty Dnes. Dukovanskému starostovi a senátoru za ODS Vítězslavu Jonášovi se záměr nelíbí. "Za sebe říkám jasné ne větrníkům, udělám vše pro to, aby tu větrný park nestál,", řekl deníku. Podotkl, že osobně by raději podporoval rozšíření jaderné elektrárny.

CzechInvest: Studenti chtějí podnikat, ale potřebují pomoc

Polovina vysokoškoláků v Olomouci a Ústí nad Labem má chuť pustit se po dokončení studií do podnikání, potřebují ale informace o možnostech podpory. Vyplývá to z průzkumu, který na Univerzitě Palackého a Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně provedla v závěru loňského roku agentura CzechInvest. Dotazník vyplnilo přes 600 studentů, řekla mluvčí agentury CzechInvest Alžběta Honsová. O podnikání uvažuje v průměru 50 procent všech námi oslovených studentů. Většinou chtějí podnikat v ekonomice a ve službách, uvedl ředitel Regionální kanceláře CzechInvestu pro Olomoucký kraj Jiří Herinek. Kolik studentů se bude podnikání skutečně věnovat, záleží podle odborníků i na podpoře státu, škol a dalších institucí.

Studenti většinou požadují pomoc s vyřízením úvěru či zajištěním startovacího kapitálu, obecné informace o podnikání a prostory pro tuto činnost. Uvítali by i odborné poradenství a zprostředkování kontaktů. Podle regionálního projektového manažera pro Ústecký kraj Jaroslava Koutského by jim v tom mohly pomoci podnikatelské inkubátory, které poskytnou nízký nájem, poradenství, technické vybavení a další výhody. V Olomouci již podnikatelský inkubátor funguje. Vznikl při vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého a nabízí prostor zhruba 20 začínajícím firmám.

Praha: V nočních tramvajích bude více strážníků i revizorů

V nočních tramvajích v Praze bude více strážníků i revizorů. Už loni se uvažovalo o tom, že se v nočních tramvajích objeví průvodčí. Mluvilo se zároveň o zdražení jízdného na těchto spojích. Zatím zůstane stejné. "Případné úpravě tarifu musí předcházet zlepšení bezpečnosti a komfortu," řekl novinářům radní Radovan Šteiner (ODS). Pokud by město ke zvýšení jízdného přistoupilo, týkalo by se to jednorázových jízdenek, nikoli kuponů, dodal. Dosud v nočních tramvajích jezdilo šest až osm hlídek strážníků. Nyní to bude 15 hlídek, tedy 30 strážníků. "Vedle náhodných cestujících se v nočních tramvajích pohybují opilci a bezdomovci. Komfort cestování, ke kterému patří pocit bezpečí, je narušen," podotkl ředitel dopravního podniku Tomáš Jílek.

Provoz v českém vzdušném prostoru zhoustl loni o 2,2 procenta

Loni přelétlo území České republiky 620.072 letadel, což je o 2,2 procenta více než rok předtím. Výsledky zveřejnil státní podnik Řízení letového provozu. Provoz v českém vzdušném prostoru tak loni opět překonal dosavadní rekord. Přes nárůst provozu se podařilo udržet údaj o průměrném zpoždění jednoho letu na stejné úrovni jako v roce 2005. Letadla nad ČR průměrně nabrala časový skluz 0,8 minuty.

Veleba: Zemědělci letos přijdou na dotacích z EU o 600 mil. Kč

Čeští zemědělci letos podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby přijdou na dotacích z Evropské unie asi o 600 milionů korun. Důvodem je to, že přihlášky zemědělců do ekologických programů nového Programu rozvoje venkova na období 2007 až 2013 se budou v Česku přijímat až letos na podzim. Na vině je údajně ministerstvo zemědělství. Veleba to řekl na Ovocnářských dnech v Hradci Králové. Ministerstvo ale tvrdí, že zahájení programu brzdí Evropská unie.

Projekt Doktor nonstop nabízí péči kdykoli, ale za peníze

Projekt Doktor nonstop by měl podle jeho tvůrců vyplnit mezeru na trhu zdravotních služeb. Lidé, kteří do něj vstoupí, budou mít 24 hodin denně možnost poradit se po telefonu o svých zdravotních obtížích a přivolat si lékaře domů. Za to zaplatí ročně 4200 korun, řekl ředitel projektu Rudolf Foglar. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že kdo nepřetržitou službu nabízí, nemůže chtít peníze za nic, co je hrazeno ze zdravotního pojištění. Platit prý lze za trvalou dostupnost péče, ale ne za péči samotnou. "Když je někdo ochoten službu nabízet a lidé ji chtějí a mají na to peníze, nevidím na tom nic špatného," dodal.

Foglar vysvětlil, že pečují o pacienty, kteří se sami přihlásili a souhlasí s poplatkem. Smlouvu se zdravotními pojišťovnami nemají a nežádají od nich ani, aby jim péči proplatily. "Lékaři nemají pro tuto službu smlouvu s pojišťovnou, ošetření tak je určitou formou nadstandardu," řekl. Projekt se zatím ověřuje v Praze, do půl roku se rozšíří i do krajů.

Analýza ukázala, že jedovatou rtuť má v těle téměř každá žena

U 95 procent žen z 21 zemí analýzy zjistily přítomnost jedovaté rtuti ve vlasech. Testy nechala udělat mezinárodní koalice sdružení zabývajících se zdravotními aspekty znečištění životního prostředí Health Care Without Harm Europe (HCWH). Zaměřila se na ženy v plodném období života, protože rtuť v jejich těle může ovlivnit vývoj mozku dítěte. "Výsledky se nedají zobecňovat, protože vzorek byl malý. Ilustrují ale stav znečištění životního prostředí," řekla k testu vlasů 263 žen koordinátorka projektu Karolína Růžičková. Testy ukázaly, že nejvíce jsou ohroženy ženy, které ve větším množství jedí ryby. Nejvyšší koncentrace analýzy prokázaly ve vlasech Španělek, Filipínek, Francouzek a Chorvatek.

Češky skončily zhruba v polovině testovaných zemí. Nejvyšší koncentraci rtuti ve vlasech z deseti českých účastnic zjistily testy u poslankyně za Stranu zelených Kateřiny Jacques. Předsedkyně poslaneckého klubu zelených novinářům řekla, že jí zubaři nikdy nedali amalgámovou plombu a nikdy nepřišla do přímého styku se rtutí, například vyteklou z teploměru. Už deset let ale jí pouze rybí maso. Hlavními zdroji rtuti jsou podle Hany Kuncové ze sdružení Arnika uhelné elektrárny, chlorové provozy a například také spalovny zdravotnického materiálu. Odtud se rtuť dostává do vody, a později se kumuluje v tělech ryb.

Zemřel zakladatel Ekologické sekce Jaroslav Stoklasa

Veřejnost se v úterý 23. ledna ve strašnickém krematoriu rozloučí se spoluzakladatelem Ekologické sekce při Československé akademii věd Jaroslavem Stoklasou. "Členové sekce byli v socialistickém Československu prvními, kdo začal hlasitě upozorňovat na neúnosné ekologické důsledky způsobu života a hospodaření tehdejší společnosti," řekl ČTK Jakub Kašpar z odboru vnějších styků ministerstva životního prostředí. Autor desítek odborných i vědecko-popularizačních prací zemřel v pátek 12. ledna. V roce 1974 stál Stoklasa, který by se letos dožil 81. narozenin, u založení dodnes populárního filmového festivalu Ekofilm.

Policisté vykázali kvůli násilí další muže

Trutnovští policisté o víkendu vykázali z rodinného domu na Trutnovsku pětačtyřicetiletého muže, který opakovaně fyzicky napadal svou o čtyři roky mladší manželku. Na Trutnovsku jde o druhý případ, kdy policie rozhodla o vykázání útočníka z bytu. Umožňuje to novela zákona, která platí od 1. ledna. "Napadená žena měla viditelné hematomy na rukou, krku a na koleni, policistům řekla, že k agresi ze strany manžela mělo docházet už dva roky, což potvrdili i vyslechnutí svědci," uvedl mluvčí. Poprvé přikročili k vykázání z bytu plzeňští policisté. Obrátila se na ně šestašedesátiletá žena a oznámila, že ji manžel fyzicky napadl.

Žalobci zrušili obvinění bývalého důstojníka inspekce vnitra

Bývalý šéf pražského oddělení Inspekce ministra vnitra Miroslav Milec už není stíhán kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a za nadržování zločincům. Žalobci totiž vyhověli jeho stížnosti a obvinění Milce zrušili. Byl podezřelý z toho, že před několika lety zlikvidoval záznam odposlechů mezi lidmi obviněnými ze závažné kriminality - údajně šlo o lidi blízké gangu kolem Davida Berdycha a elitních policejních důstojníků.

Reportér televize Nova Janek Kroupa v knize Zločin jako profese napsal, že Milec byl spolužákem Josefa Opavy z důstojnické školy. Opava, bývalý elitní detektiv pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ), a jeho kolega Petr Koňařík dostali v pondělí u soudu přísné tresty za podíl na loupežích údajného Berdychova gangu. Bývalý šéf pražské inspekce vnitra Milec podle Kroupy činnost detektivů kryl.

MfD: Otec šestileté Sáry v Portugalsku nezvládá péči o dítě

Otec šestileté Sáry Baraové, již soud vydal do Portugalska, nezvládá péči o dítě. Holčička, kterou si před třemi dny přivezl z Česka, nepřestává plakat a nejí. Muž proto o víkendu zavolal Sářině matce, se kterou se soudí, aby alespoň na měsíc za dcerou přiletěla. Uvedla to Mladá fronta Dnes. Baraová manžela opustila v roce 2004. Podle soudu měla dceru Sáru vrátit otci už před dvěma lety, místo toho ji schovávala před exekutorem. Natálie Baraová v pondělí ráno v doprovodu svého otce za dcerou skutečně odcestovala. Rozvodové stání i rozhodnutí, do čí péče bude holčička svěřena, by se měly odehrát v Portugalsku, kde rodina naposledy žila.

Případy, kdy české matky musí vrátit děti svým bývalým manželům do zahraničí, nejsou nijak výjimečné. Například loni v říjnu Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že Veronika Horváthová musí poslat tehdy tříletého syna do Kalifornie za jeho otcem. Soud uvedl, že rozhodl o navrácení dítěte, protože to nařizuje Haagská úmluva o únosech dětí. Známý je také případ Marcely Krajníkové, jejíž děti musely odcestovat za svým otcem do Argentiny. Děti matce odebral loni v květnu exekutor.

Pedagog údajně ukradl vzácné mapy za deset milionů

Středočeští kriminalisté obvinili nymburského středoškolského profesora z krádeže vzácných historických map za zhruba deset milionů korun. Pětačtyřicetiletý muž mapy údajně vyřezával z atlasů, ke kterým měl jako uznávaný expert přístup. Pedagog, jemuž se sběratelská vášeň stala osudnou, se ke krádežím přiznal, uvedla televize Nova. Profesor byl obviněn z krádeže 266 kusů historických map, které odcizil na zámku v Nelahozevsi. Mapy pocházejí z 16. až 18. století. Některé z nich jsou dokonce vystaveny v nymburském muzeu na expozici, kterou pedagog připravoval.

Záchranáři v Krkonoších vzpomínali na tragédii z roku 1975

Členové Horské služby v Krkonoších si na hřebenech Krkonoš připomněli 32. výročí úmrtí členů horské služby Jana Messnera a Štefana Spusty. Oba muži zemřeli v roce 1975 při záchranné akci na nejvyšší hoře České republiky Sněžce. Součástí bylo také znovuodhalení pamětní desky na Luční boudě v Krkonoších, řekl náčelník krkonošských záchranářů Adolf Klepš.

Spusta a Messner zahynuli v lednu 1975 při záchraně turisty na Sněžce. Původně šli vysekávat řetězy zamrzlé do ledu na cestě ze Sněžky, poté se dozvěděli, že nedaleko spadl turista, který se drží na kameni, jejich pokus o rychý přesun skončil pádem do dolu Lomniczka na polské straně hor. Nepřežil ani turista, který se také zřítil po zledovatělém úbočí hory.

Menzelův "anglický král" odsunul fantasy Eragon na druhé místo

Na druhé místo v návštěvnosti kin odsunul americkou fantasy Eragon Menzelův přepis Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Dlouho očekávaný snímek zhlédlo podle informací Unie filmových distributorů o víkendu 103.364 diváků, čímž se v dlouhodobé statistice popremiérových víkendů umístil jako šestý. Také díky týdenní předvánoční projekci v kině Lucerna a několika uvedením mimo Prahu si "anglický král" připsal na konto prvních 13 milionů na tržbách. Zájem zahraničních distributorů o něj zřejmě zvýší i to, že byl přijat do hlavní soutěže prestižního festivalu Berlinale, jehož 57. ročník se uskuteční od 8. do 18. února.

Na Slovensko už nejde poslat telegram

Na Slovensko ani ze Slovenska už nejde poslat telegram. Slovenský provozovatel Slovak Telekom totiž tuto službu zrušil. Dnes to uvedla televize Nova. Důvodem je klesající zájem lidí. Ještě v roce 2000 poslali Slováci téměř 400 tisíc telegramů, v roce 2005 už jich bylo jen 23,5 tisíce. Český provozovatel, společnost Telefónica O2, o zrušení telegramů neuvažuje. Podle mluvčího společnosti Vlastimila Sršně je v Česku v současné době měsíčně odesláno zhruba kolem devíti tisíc telegramů. Před rokem přestala službu poskytovat kvůli malému zájmu i rakouská pošta. Mezi země, které telegramy nepřijímají, patří například Německo a Švýcarsko.

Milostín se opět stane pro zamilované sídlem Valentýnské pošty

Letos se Milostín na Rakovnicku již pošesté stane sídlem Valentýnské pošty. U příležitosti svátku zamilovaných svatého Valentýna, který připadá na 14. února, si mohou lidé v době od 5. do 14. února na adresu pošty v Milostíně posílat přání s prosbou o razítko a následné doručení. Česká pošta si poštu v Milostíně vybrala kvůli názvu, stejně jako o Vánocích Boží dar. Milostín však patrně s láskou nesouvisí. Podle pověsti tímto místem ve velkém horku táhl rytíř s vojskem, který se zde utábořil pod stromy. A protože mu poskytly milý stín, nazval místo Milostínem.

Masopust v Praze - průvod masek i alegorických kočárků

Obnovit historickou tradici českých alegorických masopustních slavností se rozhodli pořadatelé festivalu Bohemian Carnevale. Od 15. do 20. února budou moci Pražané i turisté v rámci karnevalu zhlédnout v centru města průvody masek a avantgardní scénografické kreace. Karneval chce podle ředitelky festivalu Zlatuše Müller navázat na oslavy, jejichž počátek sahá do období středověku, a obnovit rudolfínské slavnosti z dob Rudolfa II., které byly městskou obdobou masopustních průvodů. Pořadatelé se inspirovali českými vesnickými oslavami a karnevaly ve světě, například v italských Benátkách. V budoucnu by chtěli festival propojit i s regionálními slavnostmi v jiných částech Prahy a České republiky. Již letos se ve stejnou dobu uskuteční také průvod na Kampě, který pořádá první městská část. Během festivalového týdne bude v Clam-Gallasově paláci v Praze otevřen karnevalový salon, kde se představí módní návrháři, vlasová studia a květinářství. Bude zde i dílna masek a kostýmů. Karnevalového týdne se budou podle pořadatelů účastnit také pražské restaurace, hotely a bary, které zajistí gastronomické přehlídky masopustního kulinářského umění.

Další závody SP lyžařů v Česku jsou velmi vážně ohroženy

Jen razantní ochlazení či přívaly sněhu mohou zachránit nadcházející závody Světových pohárů v lyžování v tuzemsku. Sdruženáři by měli soutěžit příští víkend v Harrachově, akrobatičtí lyžaři mají mít další díl SP o týden později v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně. Na skokanské můstky v Harrachově se organizátorům za poslední dva dny podařilo nastříkat asi pět centimetrů umělého sněhu, na tratích je však zelená tráva.

Sáblíková má rychlobruslařský ovál, zatím jen z dortu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková, čerstvá mistryně Evropy ve čtyřboji, má konečně vlastní rychlobruslařský ovál. Zatím však pouze v podobě dortu, který dostala od hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila. Navíc kraj obdaroval devatenáctiletou držitelku tří světových rekordů pod širým nebem přenosným počítačem a účtem na 100.000 korun. Loni získala Sáblíková stipendium, které kraj Vysočina vypsal pro mimořádné sportovní talenty. Podle trenéra Petra Nováka se po úspěchu pro Sáblíkovou i celý jeho tým zřejmě pronikavě zlepší tréninkové podmínky.

Dráhaři Mixa se Šubrtem skončili druzí na šestidenní v Brémách

Druhé místo obsadili čeští cyklisté Marek Mixa a Pavel Šubrt na šestidenních dráhových závodech v Brémách. Mezi jezdci do 25 let podlehli jen německo-dánské dvojici Robert Kriegs, Daniel Kreutzfeldt. Ještě před závěrečným dnem přitom jezdci Dukly Praha vedli, když měli kolo náskoku před pozdějšími vítězi. V poslední etapě ale ztratili dva okruhy a museli se spokojit s druhým místem.

Po přechodném ochlazení mohou koncem týdne zase padat rekordy

Teplé počasí letošní zimy a prvního měsíce nového roku přerušily noční a ranní teploty pod bodem mrazu. Přes den se však oteplilo a oteplovat se bude i v dalších dnech. Podle meteorologů vystoupí páteční a sobotní teploty pravděpodobně opět nad deset stupňů Celsia, a mohly by tak být opět překonány teplotní rekordy. S počátkem dalšího týdne se znovu ochladí a dešťové srážky by se mohly měnit ve sněhové. Meteorologové však překonávání teplotních rekordů nepřikládají velký význam. Je to podle nich spíše zajímavost, protože někdy jsou rekordy překročeny pouze o několik desetin stupně.

A jaké je počasí? Polojasno, až oblačno, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

16-01-2007