Denní souhrn zpráv Zprávy

21-01-2007

Topolánek: Příští rozpočet ukáže, zda mají reformy šanci

Klíčovým zákonem, na kterém se ukáže, jestli je vláda schopna prosazovat reformy, by mohl být státní rozpočet na příští rok. Uvedl to premiér Mirek Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle něj je možné, že rozpočet na rok 2008 bude mít nižší schodek než 50 miliard korun. Letos má stát hospodařit s deficitem 91,3 miliardy. Rozpočet kabinet sněmovně předkládá do konce září. Z Topolánkova vyjádření také vyplynulo, že státní rozpočet by mohly předcházet návrhy změn v sociálních dávkách a dalších mandatorních, tedy povinných výdajích. Musí být adresnější než dosud, uvedl předseda vlády. Změny v mandatorních výdajích jdou podle něj ruku v ruce s daňovými novelami.

Premiér i další ministři říkají, že osud jejich vlády je spjat právě s reformami. Když prý je neprosadí, budou nové volby. Ve dvousetčlenné dolní komoře ale kabinet nemá spolehlivou většinu. Trojkoalice ODS, lidovců a zelených má jen 100 mandátů. Bývalí členové klubu ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák sice vládu při hlasování o důvěře tolerovali, ale nezavázali se k podpoře jejích dalších kroků. Melčák v neděli v televizi Prima zopakoval, že přes odchod z frakce ČSSD zůstává levicovým poslancem a že poměr mezi levicí a pravicí ve sněmovně je 100:100.

Paroubek zřejmě bude usilovat o funkci předsedy sněmovny

Šéf ČSSD Jiří Paroubek bude zřejmě usilovat o funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Paroubek to řekl v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že ODS si nyní nebude činit na křeslo předsedy sněmovny nárok. V koalici i v ODS se podle něj ale o této otázce ještě bude diskutovat.

V minulých dnech se objevily spekulace o tom, že ODS by mohla chtít získat místo šéfa sněmovny pro Vlastimila Tlustého, který byl ministrem financí v první Topolánkově vládě. Topolánek ho v médiích kritizoval, a Tlustý naopak patřil ke kritikům nové Topolánkovy vlády v době, kdy se připravovala.

Topolánek nabídne Dalíkovi místo, zatím neřekl jaké

Premiér Mirek Topolánek chce Marku Dalíkovi, s nímž dosud spolupracoval na neformálním základě, nabídnout místo. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Neřekl, zda by Dalík mohl pracovat jako šéf jeho poradců na úřadu vlády. Odmítl také názory, podle nichž má Dalík na jeho rozhodování příliš velký vliv. "Kdybych poslouchal opravdu jeho rady, jak se někdy tvrdí, ... tak bych měl podstatně méně problémů," dodal.

Média někdy spekulují o tom, že Topolánek až příliš podléhá Dalíkovým doporučením. Podobný pocit možná mají i někteří členové ODS, kteří z Dalíka nejsou nadšeni. Mladá fronta Dnes loni zveřejnila také Dalíkovy názory zachycené skrytou kamerou při rozhovoru s redaktorem listu. Dalík se na záznamu zmínil i o tom, že ODS přetahuje poslance ČSSD a že oficiální jednání s touto stranou se vedou jen "naoko". Socialisté proto nyní hovoří o tom, že se naplnil "Dalíkův scénář". Kabinet totiž nakonec skutečně dostal důvěru díky toleranci dvou bývalých členů klubu ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka.

Topolánkova spolupráce s Dalíkem se stala už i tématem billboardu. Premiér se v novém roce objevil na plakátech v Praze i mimo hlavní město. Za ruku ho na něm jako malého "Mirečka" vede "správným směrem" právě poradce Dalík. Premiér v neděli v televizi řekl, že takovým věcem se může smát, ale považuje je za urážlivé.

Paroubek o víkendu sbíral další krajské nominace, má jich už 9

Předseda ČSSD Jiří Paroubek o víkendu získal další krajské nominace pro znovuzvolení do funkce šéfa nejsilnější opoziční strany. Po neděli má podporu už devíti ze 14 regionů a zdá se, že před březnovým sjezdem je jeho pozice v čele sociální demokracie pevná. Žádní protikandidáti se zatím nehlásí, i když někdejší předseda strany Miloš Zeman, který nyní Paroubka kritizuje, by v roli předsedy socialistů rád viděl Zdeňka Škromacha. Místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce Škromach o to prý ale nestojí a říká, že také podpoří Paroubka. V sobotu ho nominovaly pražská, liberecká, královéhradecká a jihomoravská ČSSD, dnes to udělaly krajské organizace v Ústeckém a v Plzeňském kraji.

Termín pro odpověď ČR na žádost USA o radar nebyl stanoven

Americká strana nestanovila termín pro odpověď České republiky na zájem Spojených států vybudovat v České republice radarovou základnu své protiraketové obrany. ČTK to dnes řekl mluvčí protiraketové agentury MDA Rick Lehner. "Jde o začátek diskuse," uvedl k oznámení, o němž informoval v sobotu v Praze předseda vlády Mirek Topolánek. Mluvčí zopakoval, že USA chtějí, aby základna byla v provozu do roku 2011. Místo, kde by měla vzniknout, stejně jako umístění základny s protiraketovými střelami, nesdělil. Uvedl pouze, že radarové stanoviště bude mít jediný radar s obsluhou asi 100 až 200 lidí.

Ačkoli americká ani polská strana zatím neoznámily, zda USA počítají s umístěním protiraketových střel v Polsku, český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář "by se divil", kdyby si Spojené státy vybraly jinou zemi. Při rozhodnutí rozdělit protiraketovou základnu na dvě části - radar v ČR a střely zřejmě v Polsku - vycházeli Američané podle něj z politických i technických hledisek. Nechtěli možná, aby mezi ČR a Polskem "vznikl pocit rivality nebo nezdravé soutěže", řekl k politické stránce věci. Stejně důležité ale mohly být i technické parametry. České území je blíže předpokládané dráze nepřátelské útočné rakety, což se může projevit v jejím rychlejším zaměření. Reakce tak může přijít asi o dvě minuty dříve, což je z hlediska zhruba sedmnáctiminutového "okna" pro protiútok významné. V Polsku jsou zase příhodnější geologické podmínky pro hloubení sil pro protiraketové střely a díky mořským přístavům i lepší dopravní podmínky. Podle Koláře nyní USA specifikuje svou žádost diplomatickou nótou, na niž česká vláda odpoví a pak by mělo začít vyjednávání za účasti vojenských oborníků, znalců mezinárodního práva a dalších expertů, které posoudí veškeré stránky věci včetně například postavení amerických vojáků na českém území, uvedl Kolář.

Česko se podle Topolánka k ratifikaci euroústavy vracet nebude

Česká republika se podle premiéra Mirka Topolánka k ratifikaci evropské ústavy vracet nebude. Členské státy EU by se měly dohodnout na novém, jednodušším a srozumitelném dokumentu, který by unii umožnil efektivně fungovat i po případném dalším rozšíření. Vyplynulo to z dnešního Topolánkova vyjádření v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Topolánek to řekl několik dnů před návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Diplomatické zdroje v Praze i v Berlíně se shodují na tom, že Merkelová bude chtít slyšet od svých českých partnerů především názory na evropský integrační proces a evropskou ústavu, kterou často kritizuje prezident Václav Klaus. Německo v tomto pololetí předsedá EU a jako jeden ze svých hlavních cílů si vytklo oživení ratifikace ústavní smlouvy, která zamrzla předloni po odmítavých referendech ve Francii a Nizozemsku. Také Česko pak ratifikační debatu odložilo.

Hradecký kraj zasáhla vichřice, poráží stromy a trhá střechy

Královéhradecký kraj v neděli odpoledne opět zasáhla silná vichřice. Vítr o rychlosti až 90 kilometrů v hodině začal porážet stromy a ničit střechy. Hasičské jednotky jsou opět v pohotovosti. Během noci by měl vítr zeslábnout. Ničivý orkán z noci na pátek by se tak opakovat neměl. ČTK to sdělili hasiči a meteorologové.

Vichřice způsobila velké polomy a rozsáhlé výpadky proudu

Obrovské polomy a rozsáhlé výpadky proudu po sobě zanechala vichřice, která v uplynulých dnech postihla Česko. Klienti pojišťoven nahlásili tisíce škod za stovky milionů, objem pokáceného dřeva v lesích se blíží třem čtvrtinám roční těžby. Energetici již v pátek vyhlásili stav nouze, o víkendu dodávky obnovovali. Na většině postižených míst již v neděli večer elektřina opět fungovala.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá finanční pomoc pro obce zasažené vichřicí. Pomoc by se týkala škod na objektech, které nemohly být pojištěny. Obce by podle ministra Jiřího Čunka mohly získat náhradu až do výše 80 procent vzniklé škody.

Kvůli velkým polomům navrhne ministr zemědělství Petr Gandalovič vládě, aby povolila zrychlený režim těžby dřeva. Zabránit šíření kůrovce se ale nepodaří ani při zrychlených postupech. Škody po vichřici ve státních lesích podle ministra překročily 70 procent roční těžby, která je přes sedm milionů metrů krychlových, tedy odhadem kolem šesti až sedmi miliard korun. S mimořádnou částkou na likvidaci ale Gandalovič nepočítá. Větrná smršť, zejména ze čtvrtka na pátek, způsobila v lesích státního podniku Lesy České republiky největší kalamitu v historii firmy. Podle odhadů z pátku poničil vítr nejméně čtyři miliony metrů krychlových dřeva. V soukromých lesích podle Gandaloviče polomy nejsou tak rozsáhlé. Na území Krkonošského národního parku popadalo kvůli vichru nejméně 50.000 metrů krychlových dřeva. To je více než polovina z předpokládané roční těžby. Právě v Krkonoších měl pustošivý živel největší sílu - v noci na pátek tam vítr vanul rychlostí 216 kilometrů v hodině. Síly orkánu dosáhl i v noci na neděli, kdy měl rychlost až 137 kilometrů v hodině. Společnost ČEZ obnovila o víkendu dodávku elektřiny více než 99 procentům postižených odběratelů. Bez proudu ale bylo ještě v neděli odpoledne 3000 odběrních míst. Celkové odhadované škody na distribučních zařízeních se pohybují v desítkách milionů korun. Nejvíce pocítily výpadky domácnosti na jihu a západě Čech. V některých těžko přístupných oblastech dodávají lidem elektřinu náhradní zdroje. Ještě dnes zůstávaly bez proudu i obce na východě Čech, zejména v podhůří Krkonoš. Na severu Čech byla komplikovaná situace hlavně na Liberecku a Děčínsku, ve středních Čechách přetrvávaly problémy v okolí Štěchovic. Bez proudu se musely obejít i stovky odběratelů na severní Moravě, především na Frýdecko-Místecku. Situace se tam postupně zlepšuje, podle meteorologů by však ostražitost lidí neměla polevit, protože silný vítr se má na sever Moravy vrátit.

Výročí česko-německé deklarace si Němci moc nevšímají

Česko-německá deklarace z roku 1997 je milníkem ve vzájemných vztazích a úspěchem na cestě k porozumění mezi Čechy a Němci. K 10. výročí od podpisu dokumentu to uvádí prohlášení německého křesťanského bloku CDU/CSU, který je nejsilnější formací ve Spolkovém sněmu. Prohlášení je však jedním z mála, které na německé politické scéně výročí připomínají. "Nespočet společných akcí a opatření přispěly k tomu, že se dějinami zatížené německo-české vztahy trvale zlepšují," konstatoval mluvčí skupiny vysídlených Němců v CDU/CSU Jochen-Konrad Fromme. Za "nevyřešený problém" ale považuje, že ČR nezrušila zákon o amnestii z 8. května 1946, který mimo jiné ospravedlňoval násilí na Němcích těsně po skončení války, jakož i dekrety prezidenta Edvarda Beneše, které rozhodly o vyvlastnění majetku sudetských Němců a o zrušení jejich občanských práv.

Tradičně kriticky se vyjádřilo Sudetoněmecké krajanské sdružení, které už v roce 1997 deklaraci odmítlo. Týdeník Sudetendeutsche Zeitung poukázal na "otevřené" právní otázky dekretů, práva na domovinu a zabaveného jmění. V souvislosti s návštěvou kancléřky Angely Merkelové 26. ledna v Praze landsmanšaft vyjadřuje opět připravenost hledat řešení.

Deklarace, kterou podepsali 21. ledna 1997 premiéři Václav Klaus a Helmut Kohl, orientuje vztahy do budoucnosti, kterou by neměly zatěžovat problémy z minulosti. Sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder o dva roky později zopakoval stanovisko dosavadních vlád, že majetkové nároky vysídlenců sice zůstávají právně otevřené, avšak nově zdůraznil, že je německá vláda nebude podporovat. To zdůraznila i kancléřka Merkelová.

V Berlíně tento týden debatovali k výročí politikové a historikové. Podle dlouholeté předsedkyně česko-německé skupiny ve Spolkovém sněmu Petry Ernstbergerové (SPD) deklarace přispěla k odstraňování vzájemných historických předsudků a ke stovkám společných projektů.

Německo v deklaraci uznalo odpovědnost za rozbití a okupaci Československa po roce 1938 a za nacistické zločiny. Česko na druhé straně vyjádřilo lítost nad utrpením Němců při vysídlení z Československa.

Řebíček: ČD a ČSA budou připraveny na vstup investorů letos

České dráhy, České aerolinie a Letiště Praha by měly být ještě letos připraveny k zahájení procesu vstupu případných strategických partnerů. Vstup investora například do nákladní dopravy Českých drah je reálný v příštím roce. Řekl to ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Nové vedení Českých aerolinií už podle ministra přijalo některá opatření, která přispěla k počáteční stabilizaci firmy. "Já myslím, že ČSA budou v roce 2007 stabilizované k případnému vstupu strategického partnera," řekl Řebíček. Stínový ministr dopravy ČSSD Petr Moos zdůraznil, že pro ČSA je třeba nalézt takového partnera, který povede podnik k dlouhodobé prosperitě.

U Českých drah se nejvíce v přípravách pokročilo v nákladní části. "Je reálné, že by do nákladní dopravy ČD vstoupil strategický partner v roce 2008," řekl Řebíček. Strategičtí partneři by měli podle Řebíčka vstupovat do jednotlivých dcer Českých drah, ne do mateřské společnosti. Nákladní doprava Českých drah by se měla vyčlenit do samostatné dceřiné společnosti nejpozději k 1. červenci. Transformace Letiště Praha na akciovou společnost je schválená vládou a probíhá. Ke vstupu strategického partnera bude Letiště Praha připraveno v posledním letošním čtvrtletí, a případná privatizace by se tak mohla uskutečnit také hned v příštím roce, doplnil ministr.

Kapsch prý za tři týdny na mýtném vybral 260 milionů Kč

Dopravci k dnešnímu dni zaplatili na mýtném přes 260 milionů korun. Odhadem by provozovatel mýtných bran, společnost Kapsch, mohla vybrat za celý rok pět a více miliard korun. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix. Mýtné se na českých dálnicích a rychlostních komunikacích vybírá od 1. ledna.

Podle odborníka na dopravu a zároveň pedagoga z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze Václava Jirovského bude roční částka získaná na mýtném nižší, půjde o zhruba 2,6 až 2,7, maximálně o tři miliardy korun. Vyplývá to prý z denního výběru částek, který se údajně pohybuje v průměru okolo deseti milionů korun. Z toho se podle něj musí odečíst roční náklady na výběr mýtného asi miliarda korun.

Aktuálně: ODS chce zrušit povinné členství v lékařské komoře

Občanští demokraté chtějí předložit novelu zákona, která by zrušila povinné členství v České lékařské komoře. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz. "Jakmile bude situace na politické scéně stabilnější, požádáme ministerstvo zdravotnictví o předložení tohoto návrhu vládě. Novela je připravena," řekl serveru místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jozef Kochan.

ČLK v současné době sdružuje přes 44.000 lékařů. Zatím je členství povinné pro všechny lékaře. Kdyby povinné nebylo, zřejmě by se radikálně snížila členská základna. "Komora by však mohla získat větší vážnost. Nebyl by v ní totiž nikdo z donucení, ale členové by byli aktivnější," řekl serveru expert na zdravotnictví Karel Vepřek. Kolik lékařů by v ČLK zůstalo, nedokázal odhadnout.

Pro zrušení povinného členství v komoře by pravděpodobně hlasovali také lidovci. "V minulosti jsme takový návrh ve sněmovně podporovali," uvedl Jiří Carbol, který má v KDU-ČSL zdravotnictví na starosti. Ostře proti tomuto návrhu jsou naopak předseda zdravotního výboru sněmovny David Rath (ČSSD), který stál dříve v čele komory, i jeho nástupce ve funkci Milan Kubek.

Čtvrtá mobilní síť začne v polovině roku, konkurovat chce cenou

MobilKom plánuje zahájení komerčního provozu čtvrtého mobilního operátora v Česku na druhou polovinu roku. V první fázi by mělo jít o vysokorychlostní mobilní připojení k internetu, po několika měsících bude následovat nabídka hlasových služeb. Konkurovat chce především cenou. Náklady na vybudování nového operátora se pohybují kolem jedné miliardy korun. Uvedl to týdeník Euro v pondělním vydání. Zdroje týdeníku potvrdily, že MobilKom chce na své služby nasadit agresivní cenovou strategii. Například vysokorychlostní připojení k internetu by mělo stát polovinu toho, co platí zákazníci Telefóniky O2 za srovnatelné CDMA připojení. Tedy v současnosti 830 korun s daní.

MobilKom nebude takzvaným virtuálním operátorem, ale bude mít vlastní síť základnových stanic BTS ve standardu CDMA. Ten nyní využívá jen firma Telefónica O2 pro vysokorychlostní bezdrátové připojení k internetu, pro hlasové služby tedy nikdo. Penta se rozhodla pro CDMA kvůli licenci, ekonomice celého projektu a rychlosti výstavby sítě. "Máme spočítáno, že pro pokrytí území celé ČR budeme muset postavit pouze asi 350 vysílačů. Další se budou doplňovat podle aktuálních potřeb a zájmu o služby. Zároveň přepokládáme, že zhruba 80 procent všech základnových stanic budeme moci umístit na již existující stožáry," řekla Euru mluvčí Penty Jitka Studničková.

Pro CDMA pásmo se licence nemusí dražit, jako tomu bylo v GSM tendrech ve druhé polovině 90. let nebo loni na Slovensku; postačí základní licence a získání kmitočtů od Českého telekomunikačního úřadu. Technologie CDMA nabízí efektivnější šíření signálu než GSM a během mnohem kratší doby lze dosáhnout plného pokrytí. Za novým operátorem stojí investiční společnost Penta.

Pouť tygra Luckyho: Ze statku přes libereckou zoo až do Košic

Tygr Lucky, který vyrostl jako domácí hýčkané zvíře, opustil zoologickou zahradu v Liberci, kam ho loni v únoru převezli veterináři ze statku ve Višňové na Frýdlantsku. Téměř třísetkilogramová šelma je od víkendu v košické zoo. Měla by tam najít trvalé útočiště. ČTK to řekl ředitel liberecké zahrady David Nejedlo. "Tygr Lucky se nám jako kříženec tygra ussurijského a sumaterského nehodil do chovu a ani do expozice. Hledali jsme pro něj jinou zoologickou zahradu a v Košicích se uvolnilo místo po tygřici, jež se vrátila do zoo ve Dvoře Králové," uvedl Nejedlo.

Tygr z Višňové se stal loni v zimě mediální hvězdou a mezi návštěvníky byl velmi oblíbený. Patřil manželce libereckého podnikatele Vladimíra Krále, odsouzeného do vězení za usmrcení člověka. Král muže při vyhroceném konfliktu střelil do nohy tak nešťastně, že vykrvácel. Pětiletá šelma před převozem do zoo sama obývala opuštěný statek ve Višňové a dostávala tam jen krmení a vodu. Obyvatelé vesnice se tygra báli a úředníci z radnice ve Frýdlantu ho nakonec nechali přestěhovat z nevyhovujícího kotce do liberecké zoo. Po přijetí do zoo se tygr zpočátku choval bázlivě, časem si však zvykl na nové prostředí i na šelmy ve vedlejších výbězích. "Pobyt v zahradě tygrovi prospěl a dostal se u nás do úplné pohody," shrnul Nejedlo.

Skladatel Hanzlík napsal už třetí operu na barokní text

Pětatřicetiletý český skladatel Tomáš Hanzlík napsal již třetí komorní operu na latinský text z 18. století. Jeho dílo Slzy Alexandra Velikého, které má mít světovou premiéru 25. ledna ve Stavovském divadle, vzniklo na objednávku Národního divadla, a to na základě autorova úspěchu s operou Yta innocens v únoru 2004. Svůj vlastní skladatelský styl Hanzlík označuje jako neobarokní minimalismus. Se svým souborem Ensemble Damian uvádí vedle staré hudby a vlastních děl také soudobé autory z minimalistického okruhu. Opery Kirké a Krvavá pavlač mají zaznít v březnu v Divadle Kolowrat v rámci pražského festivalu Opera 2007.

Dakar vyhráli Després, Peterhansel a Stacey, Loprais byl třetí

Aleš Loprais s kamionem Tatra obsadil třetí místo na Rallye Dakar, která dnes skončila v senegalské metropoli. V celkovém pořadí motocyklistů triumfoval Francouz Cyril Després, kategorii automobilů vyhrál jeho krajan Stéphane Peterhansel a mezi kamiony byl nejrychlejší Hans Stacey z Nizozemska.

Synovec šestinásobného vítěze dakarské rallye Karla Lopraise si mohl užívat posun na celkové třetí místo, který se mu povedl po sobotním útoku. Na své internetové stránce přiznal, že jel vabank. "Dnes nám vyšlo skoro všechno, i když je auto znovu dobité. Zlikvidovali jsme zrcátka a znovu vysklili přední okno, ale jízda si vyžadovala maximální nasazení," uvedl po sobotní etapě Loprais.

Cyklokrosař Dlask zakončil Světový pohár druhým místem

Druhé místo vybojoval v závěrečném jedenáctém závodu Světového poháru cyklokrosařů český reprezentant Petr Dlask. Na okruhu v nizozemském Hoogerheide nestačil v neděli jen na Belgičana Svena Nijse, který získal sedmé prvenství v letošním seriálu. Třetí dojel úřadující světový šampion Erwin Vervecken z Belgie.

Tenistka Šafářová vyřadila na Australian Open Mauresmovou

Česká tenistka Lucie Šafářová se na grandslamovém turnaji Australian Open postarala o dosud největší senzaci, když dnes v Melbourne vyřadila obhájkyni titulu Amélii Mauresmovou. Druhou nasazenou Francouzku zdolala po setech 6:4, 6:3. Český tenis má jistou účast v semifinále ženské dvouhry, neboť Šafářová se v dalším zápase utká s Nicole Vaidišovou. Úspěšný den českých barev korunoval Tomáš Berdych postupem do osmifinále. Prohra se Šafářovou připravila Mauresmovou o možnost stát se po turnaji v Melbourne znovu světovou jedničkou. Do čela žebříčku se vrátí Ruska Maria Šarapovová, která sesadí Belgičanku Justine Heninovou-Hardennevou, jež v Austrálii z osobních důvodů chybí.

Vaidišovou těší, že se lepší každým zápasem

Česká tenistka Nicole Vaidišová byla po osmifinálové výhře nad Jelenou Dementěvovou spokojená se svým výkonem a pochvalovala si, že se její hra na Australian Open lepší každým zápasem. Turnajová desítka Vaidišová vyřadila sedmou nasazenou ruskou tenistku za 68 minut. "Určitě jsem spokojená, jak jsem dneska hrála. Věděla jsem, že budu muset zvednout svoji hru, hrála jsem s hráčkou top ten," řekla Českému rozhlasu.

Tisk: Mauresmovou dostala do úzkých drzost Šafářové

Francouzský tisk podruhé během půl roku "oplakává" vyřazení Amélie Mauresmové na grandslamovém turnaji rukou české tenistky. Po neúspěchu na loňském Roland Garros v osmifinále s Nicole Vaidišovou senzačně vyřadila francouzskou hvězdu obhajující titul v Melbourne Lucie Šafářová. Podle internetového vydání deníku Le Figaro zahnala Mauresmovou do úzkých drzost Šafářové a světová dvojka zůstala jako omráčená. "Dobrodružství Mauresmové skončilo rychle v osmifinále," píše Le Figaro. Až do stavu 4:1 v prvním setu podle něj francouzská jednička na kurtu kralovala, aniž by předváděla geniální hru. "Pak se ale stroj začal zadrhovat, když se Češka probudila a nedala Mauresmové vydechnout." "Na Australian Open dnes padaly hlavy," napsal na své internetové stránce francouzský deník LúÉquipe. Obhájkyně titulu Mauresmová podle něj utrpěla od Šafářové tvrdou porážku, kterou by málokdo čekal. "Doplatila na třetí 'ová', která jí přišla do cesty. Až na to, že tato se těm předchozím moc nepodobala," uvedl francouzský sportovní deník v narážce na zápasy Mauresmové s Evou Birnerovou a Olgou Pučkovovou. Podle LúÉquipe způsob hry Šafářové neodpovídá "stereotypům hráček z Východu". "Je levačka, má velmi silný forhend, ale i téměř stejně silný bekhend, slušné první podání a třešničkou na dortu je fakt, že je docela obratná na síti," píše list. Česká hráčka v zápase s Mauresmovou podle něj prokázala ohromnou fyzickou, ale i psychickou odolnost.

Novotná skončila po diskvalifikaci devátá na ME ve víceboji

Česká rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná na evropském šampionátu v Sheffieldu nedosáhla na vysněnou medaili. Ve čtvrtfinále dnešního závodu na 1000 metrů byla diskvalifikována a ve víceboji obsadila konečnou devátou pozici. Netýkal se jí tak závěrečný závod na tři kilometry, v němž startovalo osm nejlepších z víceboje. Novotná doplatila na kolizi s Italkou Martou Capursovou, po níž obě závodnice upadly a česká reprezentantka byla označena za viníka srážky. Po diskvalifikaci tak jejím maximem v Sheffieldu zůstalo čtvrté místo z úvodní patnáctistovky a ve víceboji zopakovala devátou příčku z loňského roku. Už v rozjížďce byl na kilometru diskvalifikován další český zástupce v Sheffieldu Petr Hargaš, který ve víceboji skončil sedmadvacátý.

Počasí:

V pondělí očekávají meteorologové polojasno, během dne bude přibývat oblačnost, odpoledne a večer na jihu občasné sněžení, v nížinách déšť se sněhem. Teploty vystoupí na 3 až 7 stupňů Celsia, na horách bude kolem 1 stupně pod nulou. Vát má jen mírný jihozápadní až jižní vítr do 20 km za hodinu.

21-01-2007