Denní souhrn zpráv Zprávy

26-01-2007

Radar má stát na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje

Radarová část americké protiraketové základny má vyrůst v západní části vojenského prostoru Brdy, tedy na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje. Při páteční debatě se starosty to uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Starostové mají z radaru obavy, kontroverze vzbuzuje vojenské zařízení i u části obyvatel Česka. Celková americká investice do výstavby radaru má dosáhnout 1,5 až 2,7 miliardy korun, přičemž na tendrech se budou moci podílet i české firmy. Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) starostům slíbil, že v příštím týdnu pro ně vyčlení zvláštní telefonní linku, na kterou se mohou obracet s dotazy k základně. Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann uvedl, že kolem radaru by měla být bezpečná zóna dva krát dva kilometry.

Hejtmani vyzvali starosty, aby využili záměru na výstavbu radarového zařízení a vytvořili seznam požadavků na zlepšení infrastruktury. Ty by měly být zahrnuty do jednání se Spojenými státy. Podle ministerstva obrany by ve vojenském prostoru neměla být omezena činnost českých dělostřelců. Na základně budou platit české zákony.

Premiér: Antisemitismus je hanbou Evropy

Antisemitismus je stále živý. Na shromáždění, které se konalo v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holocaustu to řekl premiér Mirek Topolánek. "Evropané vidí v židovském státě málem větší riziko pro mezinárodní mír, než představují teroristé. Je hanbou starého kontinentu, že takto uvažuje spousta jeho obyvatel 60 let poté, co jejich předci dopustili holokaust," řekl Topolánek. "Snažíme se prokazovat úctu cizím kulturám, které se k nám často chovají nepřátelsky. A nemáme v našich srdcích dost místa pro bratry, jimž jsme dovolili tak strašně ublížit," dodal.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) mimo jiné kritizoval snahy antisemitů o popírání holokaustu. "Dnes se ovšem tito lidé neštítí dovolávat se svobody slova, ačkoli sami by ji v případě své vlády nikdy nedopřáli druhým," uvedl. Viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner podotkl, že "největší nepřítel, kterého máme, je lhostejnost". Ocenil proto skutečnost, že OSN má dnes odmítnout zneuznávání holokaustu.

Na shromáždění se sešli lidé, kteří přežili hrůzy nacistických koncentračních táborů. Podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause i proto, aby jejich individuální paměť přešla do paměti kolektivní. Představitelé židovských organizací na následné tiskové konferenci představovali své aktivity a upozorňovali na nedostatečný postih neonacismu.

Den památky obětí holokaustu připadá na 27. leden, kdy byl na sklonku války osvobozen osvětimský tábor. V Česku, stejně jako ve většině států Evropské unie a dalších zemích, je připomínán od roku 2004. O rok později OSN tento den schválila jako Mezinárodní den uctění památky obětí holokaustu.

Výstava prací českých žáků o holokaustu byla zahájena ve Washingtonu

Ojedinělá výstava prací žáků českých škol, kteří pátrali po osudech obětí nacistické zvůle za druhé světové války, doputovala do Washingtonu. Expozice s názvem Zmizelí sousedé mapuje především tragické životní příběhy židovského obyvatelstva českých a moravských měst. Po Spojených státech cestuje výstava od loňského dubna. Na českém velvyslanectví ve Washingtonu byla ve čtvrtek slavnostně zahájena jako příspěvek k mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu připadajícímu na 27. leden, výroční den osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi.

Církev: opatrně při vynášení soudů o spolupracovnících s StB

Biskupové katolické církve v českých zemích vydali prohlášení ke spolupráci některých kněží s komunistickou Státní bezpečností, v němž prosí o opatrnost - o respektování důstojnosti každého člověka a o takový postup, který by neubližoval vynášením povrchních a neověřených soudů a neodsuzoval nikoho bez zjištění skutečnosti. Obracejí se zejména na média, která si podle nich nevšímají těch, kteří stáli za pronásledováním osob nepohodlných tehdejšímu státnímu režimu, ale útočí na lidi, kteří by spíše zasloužili soucit.

Přímí pokračovatelé komunistické strany podle textu zveřejněného dnes církví sedí "bez skrupulí a bez námitek veřejnosti" v parlamentě, ti, kteří pronásledovali, psychicky mučili a fyzicky likvidovali jiné, jsou mnohdy inkognito stále v různých úřadech. "Společnost se s tímto faktem nevyrovnala a kupodivu tuto skutečnost toleruje. O to více zaráží mnohdy útočný zájem médií o osoby, které - alespoň co se týká kněží - byly většinou oběťmi nátlaku a vydírání," napsali církevní hodnostáři. Vydání seznamů bylo podle dřívějšího vyjádření kardinála Miloslava Vlka promyšleným a zdařilým tahem StB, který obrátil pozornost od skutečných viníků na oběti. Dosud nedořešenými případy je církev připravena se dále zabývat. Kardinál MiloslavVlk se domnívá, že situace byla v Československu pro církev horší než v Polsku.

Kvůli zrušení víz odletí do USA experti ministerstva vnitra

O technických podmínkách bezvízového styku mezi USA a Českou republikou bude ve Spojených státech jednat skupina expertů ministerstva vnitra. Pět pracovníků ministerstva odlétá 31. února. Kvůli možnému zrušení víz navštívil tento týden Prahu také tajemník ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zahraniční záležitosti Paul Rosenzweig. Americké úřady vyžadují zajištění bezpečnosti při cestování do USA a ochranu před teroristy.

Jehlička vystřídal v čele ministerstva kultury Třeštílkovou

Prezident Václav Klaus jmenoval v pátek na Pražském hradě novým ministrem kultury Václava Jehličku. Senátor KDU-ČSL a bývalý starosta Telče nahradí v koaliční vládě Mirka Topolánka dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, která rezignovala tento týden. Třeštíková vydržela v čele ministerstva pouhých 16 dní. Z kabinetu odešla, protože ji vadil tlak ze strany Topolánka a lidí z jeho okolí na jmenování Františka Formánka jejím náměstkem. Topolánek ale tvrdí, že on ani lidé z jeho okolí na ni nenaléhali a respektovali, že s Formánkem nechce spolupracovat.

Premiérova poradkyně Dostálová: Na Třeštíkovou jsem netlačila

Premiérova poradkyně Kateřina Dostálová prohlásila, že na ministryni kultury Helenu Třeštíkovou žádný nátlak nevyvíjela. Informace tisku, podle nichž ji nutila k tomu, aby se jejím blízkým spolupracovníkem stal František Formánek, nejsou podle ní pravdivé. Řekla to ČTK.

Třeštíková ve středu oznámila, že z funkce odchází a svůj odchod zdůvodnila politickým tlakem. Podle jejího mediálního zástupce Milana Řepky se tak rozhodla proto, že ji někdo opakovaně nutil přijmout zpět na ministerstvo bývalého náměstka Františka Formánka. Některé deníky v pátek uvedly, že takový tlak vyvíjela právě poradkyně premiéra Dostálová. Bývalá poslankyně ODS Dostálová ČTK řekla, že v úterý se s Třeštíkovou skutečně sešly, Formánka jí ale nenutila. Dodala, že se jí tato věc velmi dotýká, protože se s Třeštíkovou zná řadu měsíců a váží si jí. S ministryní prý v úterý hovořily například o tom, co politika obnáší, co "to je za řemeslo", o tom, s čím se třeba Dostálová ve své bývalé pozici poslankyně setkala. Dostálová má dojem, že Třeštíková si asi zpočátku neuvědomila, co politika obnáší, a nyní takto reaguje "pod objemem a vahou všeho možného, co se na ni ze všech stran řítilo zásadního". Možná se zalekla zodpovědnosti vládní funkce, soudí.

Před 70 lety měla světovou premiéru Čapkova hra Bílá nemoc

Protifašistické a protiválečné drama Bílá nemoc psal spisovatel Karel Čapek v době, kdy nacistické Německo uzavřelo smlouvy s fašistickou Itálií a Japonskem a vehementně, prozatím jen slovně, začalo napadat Československo. I když formy válečného nebezpečí a násilí se za 70 let poněkud změnily, střetávání humanismu s fanatiky nejrůznějších "svatých pravd" je dnes stejně aktuálním tématem jako 29. ledna 1937, kdy měla hra světovou premiéru. Bílá nemoc byla od té doby také přeložena do mnoha jazyků.

Hra byla poprvé uvedena na dvou jevištích zároveň, a to ve Stavovském divadle v Praze a v Zemském divadle v Brně. Bez povšimnutí nezůstalo režijní provedení ani herecké výkony, které na pražské scéně předvedli Hugo Haas (pacifista doktor Galén), Zdeněk Štěpánek (válkychtivý Maršál), Bedřich Karen (ředitel výzkumné kliniky) nebo Václav Vydra (zbrojař Krüg). Dobová kritika vyzdvihla mistrnost Čapkových dialogů či dokonale vyhrocený konflikt, autorovi ale naopak vytkla zjednodušenou psychologizaci postav nebo závěrečný patos.

První airbus pro vládní letku přiletí do ČR v úterý

První z dvojice strojů Airbus A-319 CJ určených pro takzvanou vládní letku přiletí z Hamburku v úterý do ČR. V pondělí a v úterý by také zástupci ministerstva obrany měli s francouzskou firmou Airbus S.A.S podepsat závěrečné předávací listiny, které umožní armádě airbus využívat. Česko si za zhruba tři miliardy korun pořídilo dvě letadla, druhý stroj by do ČR měl přiletět v září. Airbusy by u takzvané vládní letky měly nahradit ruské stroje Tu-154. Obě letadla by měla mít svou domovskou základnu na vojenském letišti v pražských Kbelích. Nová letadla nebudou sloužit jen politikům, ale měla by také přepravovat české vojáky do zahraničních misí.

Na rozdíl od ruských strojů jsou rovněž airbusy schopny doletět bez mezipřistání do USA, Afghánistánu či Iráku. Nové letouny mají i nižší spotřebu paliva a jsou lehčí. Vojáci proto zaplatí nižší přistávací poplatky na mezinárodních letištích.

Produkce masa i mléka se loni snížila, vyplývá z čísel ČSÚ

Produkce masa i mléka loni v České republice poklesla. Podle pátečních čísel Českého statistického úřadu se v roce 2006 v Česku vyrobilo 630.794 tun masa v jatečné hmotnosti, což bylo o 2,3 procenta méně než v roce 2005. Nákup mléka do mlékáren dosáhl 2,3 miliardy litrů a ve srovnání s rokem 2005 se snížil o 5,9 procenta.

"Ta čísla ukazují, že české zemědělství ještě nedosáhlo svého dna. Už tak nízká výroba dále klesá," řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Povážlivé je to podle něj zvlášť za stavu, kdy už Česko není soběstačné prakticky ve všech komoditách kromě obilí a mléka a výrobků z nich. Sněm Agrární komory koncem března projedná návrhy opatření, která by měla pomoci nepříznivý vývoj zvrátit. "Pak vyzveme ministerstvo zemědělství, abychom zasedli za stůl a zahájili diskusi, na jejímž konci by měly být korekce agrární politiky," uvedl Veleba.

Vinaři: Úroda hroznů byla loni menší, ale velmi kvalitní

Loňská sklizeň hroznů byla podle statistik domácích vinařů objemově sice nižší, ale zato velmi kvalitní. Průměrná cukernatost byla 21,2 stupně, což je nejvíce od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

"Zbytek loňského roku byl pro vinaře ideální. Červencová vedra a sucho vinné révě nevadí, protože má hluboké kořeny. Naopak v srpnu se díky dešťům krásně nalila zrna," řekl ČTK předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Teplý a slunečný podzim navíc způsobil vyzrání vína do ideálního poměru kyselin a cukru, tedy harmoničnosti.

Soud zamítl žaloby Novy a Primy proti pokutám za reality show

Městský soud v Praze zamítl čtyři žaloby Novy na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Žaloby se týkaly rozhodnutí rady udělit televizi pokuty ve výši 4,5 milionu korun za přílišnou vulgaritu, erotiku a konzumaci alkoholických nápojů v několika dílech reality show Big Brother. Soud zároveň zrušil žalobu Primy na radu kvůli půlmilionové pokutě za stejné přečiny v první řadě reality show VyVolení.

Nova a Prima předchozí soudy kvůli dřívějším pokutám nad radou vyhrály, nyní je to poprvé, co se svými žalobami kvůli finančním postihům za reality show neuspěly. Nova podá proti rozsudku kasační stížnost, sdělil ČTK zástupce televize.

Za údajný podvod s dluhem z Peru dostali dva muži sedm let

V případu údajně fingovaného vymáhání prý nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerické republiky Peru padly v pátek tresty. Bývalý úředník ministerstva financí Karel Ponocný, který je na útěku, a podnikatel Anton Murárik mají jít za podvod každý na sedm let do vězení. V hlavním líčení tak rozhodl pražský městský soud. Oběma obžalovaným navíc uložil peněžitý trest milion korun. Oba mají společně uhradit státu škodu přes 43 milionů korun.

Obžaloba vinila Ponocného a Murárika z toho, že bývalému náměstkovi ministra financí Ladislavu Zelinkovi zamlčeli skutečný stav údajného peruánského dluhu vůči ČR. Šestačtyřicetimilionovou pohledávku totiž nebylo třeba vymáhat, neboť peníze ležely od 90. let na účtu v Československé obchodní bance. Ačkoli podle žalobce obvinění věděli, že jihoamerický stát už České republice nic nedluží, předstírali, že jde o nedobytné pohledávky. Murárik podle žalobce Zelinkovi slíbil, že se pohledávky pokusí nějak vyřídit za pomoci svého bratra a jeho firmy v Bolívii. Smlouva mezi bolivijskou firmou a ministerstvem financí, za které ji podepsal Zelinka, byla uzavřena v září 2001, v dodatku z roku 2002 pak byla stanovena odměna - 95 procent z vymožené částky. O pár měsíců později dal Ponocný jako šéf ministerského odboru pokyn ČSOB, aby oněch 95 procent, zhruba 43 milionů korun, převedla na bankovní účet založený Murárikem. Ten z něj vybral 200.000 dolarů a zbytek peněz zmizel na kontech v zahraničí. Do státního rozpočtu putovalo jen zbylých pět procent, tedy asi 2,3 milionu korun.

Kvůli kauze Zelinka na funkci ministerského náměstka rezignoval, skončil i Ponocný, který se před stíháním skrývá v cizině. Soud na návrh žalobce postupně vydal na Ponocného tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Podle informací ČTK se již pomocí Interpolu podařilo pobyt Ponocného vypátrat. Prý žije v Kostarice, kde se údajně oženil.

Strážníci objevili v Boleslavi opuštěnou laboratoř s jedy

Velké množství injekčních stříkaček, zkumavek, hnojiv a dalších chemikálií objevili ve čtvrtek městští strážníci v Mladé Boleslavi při kontrole lokalit s bezdomovci na kraji města. Podle stop ve sněhu došli až do bývalého ústavu experimentální botaniky, oddělení fyziologie a genetiky rostlin. Laboratoře v rozsáhlém komplexu ve Vodárenské ulici byly před pěti lety opuštěny. Při páteční schůzce se zástupci městské policie, hasičů a magistrátu ústav jako vlastník objektu přislíbil, že v příštím týdnu vše odveze, vyčistí a znovu zabezpečí.

Ústavní soud bude řešit délku trestu českého pašeráka Novotného

Ústavní soud se bude zabývat případem pašeráka drog Emila Novotného, který byl v Thajsku odsouzen k mnohaletému trestu a v českých věznicích má strávit ještě asi 25 let. Novotného advokát Tomáš Sokol v ústavní stížnosti podané v roce 2004 kritizoval nepřiměřenou délku trestu. "Na jedné straně máme omezení týkající se ukládání nelidských a krutých trestů, jež se v praxi projevuje tím, že existují trestní sazby. A na druhé straně naše soudy akceptovaly trest, který je mnohem delší než trest, který by byl uložen u nás a který je u nás považován za přiměřený a humánní," vysvětlil před časem Sokol, o jaké argumenty se ústavní stížnost opírá.

Novotný měl v Thajsku za pašování heroinu původně dostat trest smrti, tamní justice mu poté uložila padesát let vězení. Později mu byl trest snížen o sedm let, loni thajský král Ráma IX. vyhlásil další amnestii, po které Novotného trest činí 37 let. V thajských věznicích strávil devět let, od roku 2004 vykonává trest v České republice. Zbývá mu asi 25 let.

Trenér Šimůnek půjde za pohlavní zneužívání na pět let do vězení

Nejvyšší soud v Brně snížil sportovnímu trenérovi Martinu Šimůnkovi trest za pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy dvou nezletilých dívek ze sedmi na pět let vězení. Dalších pět let nesmí trenér pracovat s dětmi, rozhodli dnes soudci Nejvyššího soudu.

Šimůnek se nyní skrývá, do vězení dosud nenastoupil. Soud ho potrestal za to, že v několika desítkách případů souložil se svou svěřenkou třináctiletou Terezou K.. a další dívku osahával. Šimůnkův advokát Tomáš Sokol uvedl, že vztah s Terezou K. vztah byl "relativně plnohodnotným mileneckým vztahem", v němž nešlo o vztah závislosti. Soud to však odmítnul.

Třiačtyřicetiletý Martin Šimůnek byl mistrem republiky ve sportovní akrobacii, později trenérem mladých gymnastek TJ Bohemians. Byly mezi nimi i obě dívky, které proti trenérovi později svědčily.

Soud: Pytlákovi z Ořechova hrozí obžaloba za pokus o vraždu

Josefovi Konečnému z Ořechova na Brněnsku, který je podle policie jedním z největších pytláků v historii republiky, hrozí obžaloba z pokusu o vraždu. Vyplývá to z pátečního rozhodnutí Okresního soudu Brno-venkov. Soud se zabýval počínáním Konečného, který v říjnu 2005 v opilosti a v záchvatu žárlivosti střílel v Syrovicích na Brněnsku, přičemž zranil řidiče projíždějícího auta.

Při domovní prohlídce u Konečného se nestačili policisté divit. V jeho domku našli 1350 srnčích, jeleních, mufloních a dančích trofejí za celkem 9,6 milionu korun. Muž podle odborníků upytlačil tolik zvířat, že by je ani zdatný myslivec za život nestihl odlovit. Tímto případem se zabývá jiný senát Okresního soudu Brno-venkov. Po ukončení procesu bude rozhodnuto, co se stane s kolekcí trofejí. Zájem o ně mají památkáři, kteří jimi chtějí vyzdobit chodby zámku v Rosicích na Brněnsku, nebo myslivci, jejichž záměrem je vytvořit expozici věnovanou pytláctví.

V Česku vznikne nový prales, bude na Moravě

Ministerstvo životního prostředí souhlasí, aby na česko-slovenské hranici vznikla přírodní rezervace Javorina s unikátním pralesem. Se vznikem nové národní přírodní rezervace Javorina, do které se sloučí dvě chráněná území v okolí Javořiny, ministerstvo počítá od července letošního roku. A součástí rezervace bude i osmnáctihektarové ochranné pásmo, které bude chránit prales před rušivými vlivy, píše zpravodajský server Aktuálně.cz.

Les pod Velkou Javořinou roste bez velkých zásahů už více jak sto let. V lese na česko-slovenském pomezí rostou hlavně buky, javory a jasany, stáří některých stromů se odhaduje až na dvě stě let. Prales je součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla vyhlášena v roce 1980. Má rozlohu 715 kilometrů čtverečních a nachází se na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín. Zasahuje i na Slovensko, moravská část má délku 70 kilometrů. V roce 1996 byla CHKO Bílé Karpaty zařazena mezi evropské biosférické rezervace.

Otužilci se chystají v Praze využít ochlazení a nadílky sněhu

Otužilci z Klubu Ledních medvědů se chystají využít ochlazení a nadílky sněhu. Sejdou se v sobotu v Praze na Výtoni u umělé pláže mezi botelem Admirál a železničním mostem a budou trénovat výdrž v chladných vodách Vltavy. ČTK to řekl předseda klubu, dálkový plavec a přemožitel kanálu La Manche Richard Blatný. Šéf Ledních medvědů jde příkladem. Loni v lednu vydržel ve Vltavě teplé jen tři stupně Celsia 65,5 minuty a v lednu 2000 ve vodě teplé 1,5 stupně Celsia 57 minut.

Letošní zimní sezona zatím otužilcům nepřála. Vltavské vody měly loni 26. prosince při memoriálu Alfreda Nikodéma teplotu 6,3 stupně Celsia. Největší zimu zažili otužilci v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Teplota vzduchu ale klesla na 25 stupňů pod nulu, a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž led rozbíjeli. Voda totiž okamžitě zamrzala.

Vzácná fena porodila 15 zápasníků

Je jich patnáct, mají svůj vlastní pokoj, denně spořádají plato pribináčků a naplní dvě pračky špinavým prádlem. Řeč není o dětech, jak by se mohlo zdát, ale o vzácných štěňatech psa japonského národního plemene tosa inu, vyšlechtěného pro psí zápasy sumo. Narodila se mezi Silvestrem a Novým rokem liberecké chovatelce Lence Zindulkové a její byt přeměnila v psí školku. "Očekávali jsme dvě až osm štěňat, jak je u této rasy obvyklé, když se hlásila na svět v hodinových intervalech další a další, nevěřili jsme vlastním očím," řekla chovatelka. Až dorostou dosáhnou téměř lidské váhy, od 60 do 80 kilo.

V Česku je jen přes stovku těchto psů, i v Evropě jsou velmi vzácní. Plemeno vyšlechtili Japonci k nekrvavým psím zápasům sumo. Jejich smyslem je protivníka povalit na zem, znehybnit ho a postavit se nad něj jako vítěz. "Není v tom žádná agrese" řekla Zindulková, které chlupaté zápasníky chová již deset let. Mezi lidmi se plemeno těší stále větší oblibě, protože psi jsou klidní, pohodoví a inteligentní. Téměř všech 15 štěňátek, deset kluků a pět holek, s mimořádně kvalitním původem už je také zadaných.

Stav zraněného skokana na lyžích Mazocha se zlepšil

Stav zraněného skokana na lyžích Jana Mazocha se den po probuzení z umělého spánku razantně zlepšil. Český reprezentant podle zpráv z krakovské nemocnice, kde leží od sobotního těžkého pádu v závodě Světového poháru v Zakopaném, hýbe rukama i nohama a reaguje na hlasové podněty. Jeho aktuální stav dokonce podle skokanova manažera Jana Baiera přiměl doktory, aby upustili od plánovaných neurologických vyšetření, která se měla uskutečnit v pátek.

Podle mluvčí nemocnice Anny Niedzwiedzké podstupuje jednadvacetiletý sportovec další léčbu a rehabilitaci. "Dochází ke stále intenzivnějšímu kontaktu s pacientem. Pozorujeme výrazné zlepšení jeho zdravotního stavu. Reaguje na hlas a pokud nedojde k nějakým nepředvídaným okolnostem, bude proces zlepšování nadále pokračovat," vyslovila mluvčí nadějnou prognózu. Nezmění-li se současný trend, bude podle ní možné Mazocha převést v příštím týdnu do Prahy.

Češi věří v úspěšnou spolupráci s Platinim, volba dělí Evropu

Vedení Českomoravského fotbalového svazu nezveřejnilo, jestli při páteční volbě předsedy UEFA podpořilo Lennarta Johanssona, či Michela Platiniho. Věří ale v úspěšnou spolupráci s vítězným francouzským internacionálem, který po sedmnácti letech vystřídal ve funkci právě Johanssona. Páteční verdikt pak vyvolal ve fotbalové Evropě rozporuplné reakce.

"Dnešní vítězství Platiniho momentálně žádné zásadní změny pro český fotbal neznamená. Musíme počkat na další jednání," řekl ČTK generální sekretář svazu Petr Fousek. Podle něj je zatím předčasné řešit otázku, jestli Platiniho triumf může v budoucnu českému fotbalu přinést zvýšení počtu míst v prestižní Lize mistrů. Platini při své kandidatuře totiž slíbil, že by rád změnil poměr sil v prestižní soutěži tak, že by ubral počet míst nejvyspělejším zahraničním soutěžím. "Je to zatím jenom pracovní studie a návrh a změny budou během na dlouhou trať," řekl Fousek. "Stejně jako návrh na zvýšení počtu účastníků na mistrovství Evropy ze šestnácti na čtyřiadvacet. Kdybychom chtěli kandidovat na jeho pořádání, bylo by to pro nás logisticky mnohem složitější, ale zase by se zprůchodnila cesta na závěrečný turnaj pro naši reprezentaci," upozornil Fousek.

Bývalého reprezentanta Antonína Panenku, který se s Platinim osobně dobře zná, vítězství legendárního francouzského fotbalisty potěšilo. "Johansson určitě svoji funkci dělal dobře, když v ní zůstal tak dlouho, ale po 17 letech podle mě nadešel správný čas k tomu, aby došlo ke změně. Platini přinese do celého dění čerstvý vítr, bude mít nové nápady a vize. Je dobře, že do takové funkce usedl člověk s bohatými hráčskými zkušenostmi, navíc je to už i velmi vyspělý funkcionář," řekl ČTK Panenka.

O Sionka je zájem ve Francii, Glasgow Rangers ho zatím neuvolní

Reprezentační záložník Libor Sionko by znovu mohl změnit klubový dres, avšak jeho současný klub Glasgow Rangers ho zatím ze svých služeb uvolnit nehodlá. O českého fotbalistu se ale údajně zajímá hned několik francouzských klubů včetně St. Etienne, které trénuje Ivan Hašek. Ve hře je i případný odchod do Paris St. Germain za trenérem Le Guenem, který si Sionka přivedl v létě do Skotska. O osudu Sionka se začalo ve Skotsku spekulovat ve chvíli, kdy byl Paul Le Guen nucen svůj post v Rangers opustit. Český fotbalista totiž patřil mezi hráče, které si Francouz přivedl a kteří od něj dostávali dostatek šancí.

Dlask trénoval do poslední chvíle doma, sníh mu nevadil

Až den před začátkem světového šampionátu cyklokrosařů přijel do dějiště v belgickém Hooglede-Gits Petr Dlask, který je největší českou nadějí na medaili v elitní kategorii. Do poslední chvíle trénoval vicemistr světa z roku 2001 v domácích podmínkách navzdory vydatné sněhové nadílce, která mu prý závěrečnou přípravu nijak neztížila. "Kdyby to trvalo čtrnáct dnů, tak ano, ale takto jsem jeden den strávil na trenažéru, což nic nezkomplikovalo," řekl Dlask novinářům. Na šampionátu se těší hlavně na bouřlivou atmosféru. "Přijede autobus fanoušků z Mladé Boleslavi, své příznivce mám i v Belgii," uvedl pětinásobný mistr republiky, který se v uplynulých týdnech dvakrát prosadil na stupně vítězů ve Světovém poháru.

Reprezentační trenér Petr Klouček věří, že Dlask může promluvit do boje o medaile i na šampionátu. "Formu má a na hlavní závod sezony se umí připravit. Petr je přesvědčen, že když bude bláto, tak mu trať bude více vyhovovat. Je dobře, že tak uvažuje," prohlásil Klouček. Podle něj bude hodně obtížné medaili získat, zvlášť když vládci současného cyklokrosu Belgičané pojedou v domácím prostředí. Jedním z mála jezdců, kteří v této sezoně dokázali porazit Belgičany ve Světovém poháru, je Radomír Šimůnek. "Poslední dva závody jsem ale nejel, a tak budu startovat až ze třetí řady, což bude trochu složitější," uvedl vítěz listopadového závodu v Táboře. Medaili očekává Klouček od dvojnásobného mistra světa jezdců do 23 let Zdeňka Štybara. "Trať mu asi příliš sedět nebude, ale když má formu, tak umí zajet na všem. Určitě však není hlavní favorit - těmi jsou Belgičan Albert a Boom z Nizozemska. Letos je ale dokázal porážet, zatímco loni se mu to až na mistrovství světa vůbec nepovedlo," uvedl český kouč.

Nejblíže by měli mít čeští jezdci ke stupňům vítězů mezi juniory. " Polnický, Adel a Petruš pojedou z první řady a to je oproti minulým letům obrovské plus. Hned po startu se mohou dostat do čela, což je pro vývoj závodu hrozně důležité," řekl Klouček.

Za další zlato může mít cyklokrosař Štybar nové auto

Zisk třetího titulu mistra světa mezi cyklokrosaři do 23 let by Zdeňku Štybarovi vynesl i přírůstek do garáže. Šéf belgické stáje Fidea, za kterou Štybar jezdí spolu s Petrem Dlaskem, mu slíbil, že by si mohl vybrat jakýkoliv model automobilky Renault. Před rokem od něj český jezdec dostal prémii 5000 eur a na víkend mu šéf půjčil své luxusní ferrari. "Tentokrát mám slíbeno o něco více a auto. Kdyby se mi to povedlo, tak bych si vybral espace," řekl novinářům Štybar, který by byl prvním jezdcem v historii, jenž by v této kategorii vyhrál tři tituly.

Počasí

V sobotu čekáme zpočátku oblačno až zataženo, občas sněžení, během dne od severozápadu proměnlivá oblačnost a místy sněhové přeháňky. Teploty -4 až 0, na horách kolem mínus pěti stupňů Celsia. Západní až severozápadní vítr bude vát v nárazech a na horách rychlostí kolem 70ti kilometrů za hodinu.

26-01-2007