Denní souhrn zpráv Zprávy

01-02-2007

Bývalý tajemník sociálnědemokratických premiérů Doležel byl propuštěn z vazby

Bývalý tajemník sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel byl propuštěn z vazby. Tu na něj soud uvalil kvůli obvinění, že společně s dalšími muži nadhodnotil cenu rekonstrukce zámku v Budišově na Třebíčsku tak, aby si mohli rozdělit zhruba 30 milionů korun. Podle obhájce Filipa Prince Obvodní soud pro Prahu 1 uznal jeho stížnost, že Doležel již nemůže opakovat svou trestnou činnost. O propuštění informoval server iDnes.

Doležel je stíhán pro trestné činy vydírání, nepřímé úplatkářství a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Policie loni v říjnu zatkla Doležela společně s Ladislavem Péťou a Miloslavem Řehulkou kvůli vyšetřování machinací s dotacemi EU a vydírání architekta Marka Řičáře, který policii na údajný chystaný podvod s evropskými fondy upozornil.

Topolánek: Pozici k euroústavě projedná vláda do dvou týdnů

Vláda v nejbližších dnech, nejpozději do dvou týdnů, projedná vlastní stanovisko k euroústavě. Pak ho představí příslušným parlamentním výborům a teprve pak má prý cenu hovořit o české pozici k evropské ústavě na schůzi dolní komory. Při interpelacích to ve čtvrtek řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). ČSSD chce ale o euroústavě mluvit na mimořádné schůzi sněmovny příští týden. Socialisté kabinet za postoj k evropské ústavě kritizují, podle nich je nejasný a pasivní.

O euroústavě hovořil český premiér minulý týden s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její návštěvě České republiky. Německo si oživení debaty o ústavní smlouvě zvolilo za jednu ze svých priorit při svém nynějším předsednictví EU. Topolánek již dříve uvedl, že se Česká republika nebude vracet k ratifikaci textu evropské ústavy, který odmítly v referendech Francie a Nizozemsko. Členské státy EU by se podle něj měly dohodnout na novém, jednodušším a srozumitelném dokumentu, který by unii umožnil fungovat i po dalším rozšíření.

Ve čtvrtek premiér uvedl, že dokument by měl striktně vymezovat unijní a národní kompetence, umožňovat další rozšiřování, odstraňovat diskriminaci nových členů a měl by země EU spojovat, nikoli rozdělovat. Topolánek také uvedl, že "v řádu spíše týdnů, maximálně několika měsíců" by měl navštívit Berlín.

Čunek popřel tvrzení, že měnil výpovědi o údajném úplatku

Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) popřel tvrzení, že měnil své výpovědi ohledně podezření, že před pěti lety jako vsetínský starosta přijal zhruba půlmilionový úplatek. Opačný pocit je podle něj dán mimo jiné růzností otázek, na které odpovídal. Čunek to ve čtvrtek řekl v reakci na interpelaci poslankyně ČSSD Lenky Mazuchové. Čunek zopakoval, že žádný úplatek nikdy nevzal. "A když se mě někdo ptá, co jsem nedělal před pěti lety, tak to skutečně nedokážu zodpovědět," uvedl. "Upřímně musím říct: Ano, jsem tak hloupý," dodal jemně ironicky. Všechna svá vyjádření ke kauze podle svých slov zveřejnil na internetových stránkách. "Díky Bohu to dneska už jde a díky technice taky," dodal vicepremiér, ministr pro místní rozvoj, senátor a předseda KDU-ČSL.

Státní zástupkyně: Policie získala bankovní údaje týkající se Jiřího Čunka v souladu se zákonem

Policie získala bankovní údaje týkající se vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka v souladu se zákonem. ČTK to ve čtvrtek sdělila přerovská okresní státní zástupkyně Jana Staňková. Policie podezírá Čunka z toho, že si před pěti lety dojednal úplatek se zástupcem vsetínské realitní firmy H&B Real. Čunkova advokátka Jana Rejžková vyjádřila pochybnosti o způsobu, jakým policie získala výpis. Uvedla, že o něj může požádat pouze majitel účtu nebo policie po řádném zahájení úkonů v trestním řízení. Doplnila, že výpis si nemusela opatřit přímo policie, mohla ho dostat od někoho jiného. Okresní státní zástupkyně ale uvedla, že příslušný žalobce požádal o údaje chráněné bankovním tajemstvím po zahájení trestního řízení, jak stanoví zákon. Čunek i firma obvinění odmítají.

Stát v lednu hospodařil s přebytkem pěti miliard Kč

Stát v lednu hospodařil s přebytkem pěti miliard korun. V lednu loňského roku státní rozpočet vykázal přebytek 3,4 miliardy korun. ČTK o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Rozpočet za celý letošní rok je naplánován se schodkem 91,3 miliardy korun; loni stát hospodařil s deficitem 97,6 miliardy.

Stát v lednu vykázal příjmy 83,1 miliardy korun, což je ve srovnání s lednem předchozího roku o 3,5 miliardy více. Z toho příjmy z daní a poplatků představují více než polovinu, tedy 45,9 miliardy korun. Meziročně jsou daňové příjmy o 3,5 miliardy vyšší. Z pojistného na sociální zabezpečení stát získal 30,8 miliardy korun, meziročně o 8,5 procenta více.

Meziroční růst byl podle ministerstva financí ovlivněn především vyšším inkasem daně z přidané hodnoty a spotřebních daní. Na DPH stát vybral 24,8 miliardy korun, meziročně o 11,3 procenta více. Na spotřebních daních získal 10,2 miliardy korun, což je o 6,9 procenta více.

Méně než loni stát vybral na daních od firem, celkem 800 milionů korun. V meziročním srovnání je to o 200 milionů méně. Rozpočet přitom počítá s růstem o 12,6 procenta proti roku 2006. "Nízké lednové inkaso souvisí především s platebním kalendářem, kdy zálohy na daň platí větší plátci až v polovině třetího měsíce příslušného čtvrtletí," uvedlo ministerstvo.

Na daních z příjmu fyzických osob stát získal 8,8 miliardy korun, tedy o 2,1 procenta více než před rokem. Rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta. Celkové výdaje státu činily v lednu 78,1 miliardy korun a v meziročním srovnání stouply o 2,5 procenta. Na sociální dávky stát vynaložil 29,6 miliardy korun, meziročně o 9,4 procenta méně. Z toho na důchodech stát vyplatil 22,7 miliardy korun, což je meziročně o 12,3 procenta méně. Na úrocích ze svého dluhu stát v lednu zaplatil v meziročním srovnání o 1,1 miliardy korun méně, tedy tři miliardy korun.

Na mýtném se v lednu vybralo 422 milionů korun

Dopravci v lednu zaplatili na mýtném téměř 422 milionů korun. Naopak od těch, kteří řádně neplatili, vybrali celníci do 29. ledna přes 2,5 milionu korun na pokutách. Do systému se zatím zaregistrovalo 124.000 vozidel. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Mýtné se od začátku roku vybírá zhruba na tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic; povinnost se vztahuje na vozy o hmotnosti 12 tun a více.

Podíl zahraničních a domácích dopravců je přibližně vyrovnaný. Podle statistiky firmy Kapsch z 25. ledna, pochází nejvíce zahraničních kamionů z Polska (přes 11.000 jednotek), pak ze Slovenska (zhruba 10.000) a z Maďarska (více než 5000). Podobně jako Maďaři jsou na tom čtvrtí Němci. Mýtné v ČR zaplatil i jeden jemenský kamion, čtyři íránské a šest libyjských vozů.

Státní fond dopravní infrastruktury, na jehož účet výnosy z mýtného jdou, plánuje ve svém rozpočtu na rok 2007 čistý příjem z mýtného 2,8 miliardy. Aby se předpoklad fondu splnil, musel by být celkový výnos systému asi 4,8 miliardy korun, protože přibližně dvě miliardy je nutné zaplatit firmě Kapsch za služby a vybudování systému. Ředitel Kapsche Karel Feix odhaduje celoroční výnos z mýtného na 5,4 miliardy.

Dopravci ale zdražují své služby. Podle dostupných údajů zvýšili nákladní dopravci ceny o 15 až 30 procent a rostly také ceny autobusových jízdenek. Mýtné povinnosti totiž podléhají i autobusy. Nejvíce se zdražení jízdenek dotklo trasy z Prahy do Brna, kde zdražili prakticky všichni dopravci.

Systém elektronického mýtného trápí i některé technické nedostatky. Problémy zaznamenali například celníci, kteří mají řádné placení mýtného kontrolovat. Kvůli potížím s programovým vybavením svých počítačů vázne komunikace mezi nimi a centrálou Kapsche. Údaje o neplatícím kamionu se tak někdy dostanou k celníkům až s dvouhodinovým zpožděním. Potíže zřejmě nastanou i při dohadování mezi Kapschem a státem o výši odměny pro firmu za výběr mýtného za leden. Na mýtné totiž téměř celý měsíc nedohlížel nezávislý auditor, takže stát nemá k dispozici data, na základě kterých by odměnu vyplatil. Kapsch však hodlá odměnu požadovat podle vlastních měření a odvolává se na smlouvu, podle které je stát povinen kontrolu zajistit.

Doplňovací senátní volby na Chomutovsku budou v půlce dubna

Doplňovací senátní volby na Chomutovsku, ze kterých vzejde nástupce Petra Skály, se budou konat 13. a 14. dubna. Termín ve čtvrtek vyhlásil prezident Václav Klaus. ČTK to oznámil jeho mluvčí Petr Hájek. Petr Skála rezignoval v úterý ze zdravotních důvodů, senátorem byl zhruba tři měsíce. Zájemci o uvolněné místo se musí přihlásit do voleb nejpozději 26. února, což je v souladu s volebním zákonem 46 dní před zahájením voleb.

Skálovo působení v horní komoře parlamentu oficiálně skončilo v úterý odpoledne, kdy předseda Senátu Přemysl Sobotka dostal příslušný notářský zápis o vzdání se mandátu. Skálův nástupce nebude zvolen na celých šest let, jeho mandát bude o pět a půl měsíce kratší. V doplňovacích volbách je totiž senátor volen pouze na zbytek volebního období, které patřilo jeho předchůdci.

Volby v Brně-Starém Lískovci se nebudou opakovat

Volby do zastupitelstva brněnské městské části Starý Lískovec se v celé čtvrti nebudou opakovat. Rozhodl o tom Ústavní soud. Zrušil tak dřívější verdikt krajského soudu v Brně nařizující opakování voleb kvůli tomu, že pracovníci volebních komisí špatně zacházeli s dokumenty. Volební lístky například místo zapečetění jenom převázali provázkem. Rozhodnutí krajského soudu napadli tři z lídrů kandidátek a senátor Richard Svoboda. Podle nich případné pochybení ve volebním okrsku číslo 214, kde hlasovalo v říjnových komunálních volbách přes 400 lidí, nemohlo ovlivnit výsledek voleb v celé městské části, kde k volbám přišlo téměř 5000 lidí. Ústavní soud jejich stížnosti vyhověl.

CVVM: Volby by vyhrála v lednu ODS, ČSSD by na ni ztrácela 12,5 %

Kdyby se konaly v druhé polovině ledna volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila by s 37 procenty ODS. Sociální demokraté by skončili druzí s 24,5 procenta, následovala by je KSČM s 16 procenty, čtvrtí by byli zelení s 11,5 procenta. Jako poslední by se do dolní komory dostali lidovci s osmi procenty voličských hlasů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Větší než jednoprocentní změnu oproti stejnému průzkumu z prosince zaznamenali v lednu pouze komunisté a lidovci. Zatímco KSČM by o 4,5 procenta posílila, KDU-ČSL by zaznamenala ztrátu třech procent.

Kanada v dubnu přezkoumá vízovou povinnost pro Čechy

Kanada v dubnu znovu přezkoumá vízovou povinnost pro české občany, aby zjistila, zda a kdy by bylo možné víza zrušit. Na dotaz ČTK to sdělilo kanadské velvyslanectví v Praze. Zastupitelský úřad Kanady uvedl, že 91 procent českých žádostí o vízum vyřídí ještě v den jejich podání. Velvyslanectví podotklo, že Ottawa bude při posuzování otázky víz brát v potaz i postoj sousedních Spojených států.

Česká republika dlouhodobě usiluje o zrušení amerických i kanadských víz. Spojené státy se nyní k této věci začaly stavět vstřícněji a není vyloučeno, že americký Kongres by mohl víza pro Čechy zrušit do dvou let. Bude záležet také na tom, zda Praha splní bezpečnostní podmínky. Američané a Kanaďané pro návštěvu Česka vízum nepotřebují.

Sněmovna schválila připojení ČR k úmluvě proti dopingu

Poslanecká sněmovna podpořila přistoupení České republiky k Mezinárodní úmluvě UNESCO proti dopingu ve sportu. Česko by kvůli úmluvě mělo například přijmout zákon, který omezí dostupnost dopingových látek, zavést antidopingové výchovné programy a zajistit požadovanou úroveň dopingových kontrol. Úmluvu nyní posoudí Senát.

V současné době v České republice hrozí člověku, který podává doping, i přistiženému sportovci pouze zákaz činnosti. Za opakovaný prohřešek pak v souladu s mezinárodními sportovními normami následuje doživotní zákaz. Vězení, a to nejvýše jednoroční, nyní hrozí pouze tomu, kdo podá zakázané povzbuzující prostředky nezletilému. To vše platí pouze pro organizované sportovce. Například rekreační návštěvníci ve fitness centrech mohou beztrestně užívat, co chtějí.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) úmluvu proti dopingu jednomyslně schválila v říjnu 2005. Netýká se jen vrcholového sportu, bojovat chce i proti rozšiřování dopingu mezi amatérskými sportovci. Podle studie Evropské komise z roku 2002 se v zemích tehdejší patnáctičlenné Evropské unie k dopingu uchylovalo šest procent návštěvníků fitcenter.

Komunisté předloží dva zákony o referendu, obecný a k základně

Komunisté předloží dva zákony o referendu: obecný zákon, se kterým počítá ústava, a jednorázový, který by měl umožnit všelidové hlasování o americké radarové základně. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekla předsedkyně petičního výboru Poslanecké sněmovny Zuzka Rujbrová-Bebarová. Obecný zákon už bude sněmovna podle ní projednávat poosmé. "Možná neprojde ani tentokrát," připustila. Proto podle ní komunisté předloží i druhý návrh. Domnívají se totiž, že by pro zákon, který by umožnil občanům rozhodnout o radarové základně, mohli získat mezi poslanci širší podporu.

Pro vyhlášení referenda by se muselo vyslovit nejméně 101 poslanců nebo 41 senátorů. Stačit by k tomu měla také petice, kterou by podepsalo alespoň 200.000 občanů. Vyhlašoval by je prezident republiky. Pokud by z nějakých důvodů odmítl vyhlásit referendum, podléhalo by jeho rozhodnutí přezkoumání u Ústavního soudu.

V případě rozhodování o radarové základně, kterou by Američané chtěli postavit ve vojenském prostoru Jince u Příbrami, by mohly konání referenda navrhnout kraje. Již dříve to uvedl místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Starosta Jinců Josef Hála z KSČM na tiskové konferenci uvedl, že jejich obyvatelé, kterých je nyní 2214, základnu odmítají. Starostové obcí z okolí vojenského prostoru se na setkání se středočeským hejtmanem Petrem Bendlem (ODS) podle Hály dozvěděli jen obecné informace s odkazem na to, že vše ostatní bude obsahem smlouvy ČR a USA.

Epidemii listeriózy způsobil zřejmě jeden zdroj

Epidemii listeriózy, která má na svém kontě 14 úmrtí, způsobil zřejmě jeden zdroj. Novinářům to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Jméno firmy upřesnit nechtěl, dokud výsledky nepotvrdí Pasteurův institut v Paříži. Vít pouze řekl, že je to firma vyrábějící mléčné výrobky a její provoz byl již zastaven. "Jsem přesvědčen, že jeden zdroj, který už dnes je mimo provoz, mohl způsobit epidemii a v příštích měsících lze očekávat pokles počtu onemocnění," řekl Vít.

Hlavní hygienik upřesnil, že loni bylo zjištěno celkem 80 onemocnění, to je pětkrát více než v roce předcházejícím. Sedm nových onemocnění bylo potvrzeno v lednu. Epidemie vrcholila loni v listopadu, kdy bylo 20 onemocnění a v prosinci, kdy bylo 19 nových případů. Loni zemřelo 13 nemocných, z toho dva novorozenci a 11 lidí s průměrným věkem 71 let. Nejvíce úmrtí bylo mezi lidmi nad 75 let. Letos zemřel jeden novorozenec.

U velké části pacientů bylo podle Víta zjištěno, že jedli před onemocněním zrající, plísňové nebo měkké sýry, případně paštiky, lahůdkové saláty, tlačenky či aspik. Epidemie zasáhla prakticky polovinu republiky, konkrétně 39 okresů ve všech 14 krajích, letos byla infekce zjištěna zatím v pěti okresech.

Ministr průmyslu a obchodu změnil strukturu úřadu

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman odvolal svého náměstka Robert Szurmana a některé další vedoucí pracovníky a změnil organizační strukturu úřadu, který má od čtvrtka méně sekcí a odborů. Ministerstvo má nyní místo pěti pouze čtyři náměstky. Szurman bude pracovat jako zmocněnec ministerstva pro projekt nové továrny jihokorejské automobilky Hyundai v Nošovicích v Moravskoslezském kraji.

Podle Kateřiny Koubové z tiskového oddělení úřadu organizační změna snižuje počet stupňů řízení ministerstva průmyslu a obchodu. "Počet sekcí je snížen o tři. Počet odborů je nižší o sedm. V první fázi se změna netýká počtu zaměstnanců," dodala Koubová. Změny by podle ní měly zlepšit připravenost ministerstva na čerpání peněz ze strukturálních fondů, zvýšit efektivitu práce a motivovat úředníky k vyšší aktivitě. "Valná většina nově obsazených míst je obsazena dočasně pověřenými zaměstnanci a proběhnou na ně vnitřní, v některých případech i vnější výběrová řízení," dodala mluvčí.

Ministerstvo chce sloučit agentury CzechInvest a CzechTrade

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce sloučit agenturu pro podporu podnikání a investic CzechInvest s agenturou CzechTrade, která má na starost podporu českého exportu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. "Sloučení podřízených agentur MPO CzechInvest a CzechTrade se v současné době plánuje. Jakmile začne fungovat nově zřízená sekce strukturálních fondů, bude okamžitě zahájena praktická příprava fúze," uvedl Bartovský.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman v rozhovoru pro týdeník Ekonom řekl, že se z CzechInvestu stává grantová agentura, která má na starost strukturální fondy, a naopak se vytrácí jeho původní poslání lákat do země investory. Říman upozornil, že o dotacích ze strukturálních fondů ale nakonec stejně rozhoduje ministerstvo průmyslu a obchodu. Říman dodal, že není vhodné spojit dohromady CzechInvest, CzechTrade, Česká centra a agenturu CzechTourism. Výhodnější je podle něj fúze dvojic agentur.

NKÚ: Stát modernizuje železnici i tam, kde to není efektivní

Státní fond dopravní infrastruktury a Správa železniční dopravní cesty opravují a modernizují i takové železniční stavby, u nichž je to ekonomicky a společensky neefektivní. Ve čtvrtek to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad na základě kontrol provedených v letech 2004 až 2006. Reakci SFDI ani SŽDC se ve čtvrtek ČTK nepodařilo získat. Po obou organizacích však žádá vysvětlení ministerstvo dopravy, sdělil k tomu mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. "Na žádost premiéra musí ministerstvo dopravy vládě předložit zprávu do 23. února," řekl Hanzelka. Podle něj jde ale o záležitost předchozího vedení resortu.

"Celkem 20 investičních akcí bylo hodnoceno z hlediska efektivnosti jako nevhodné, přesto byly realizovány. U dalších 15 akcí vůbec nebyla efektivnost posuzována," uvedl prezident NKÚ František Dohnal. Podle úřadu byl výběr staveb závislý na subjektivních názorech lidí, kteří se podíleli na sestavování rozpočtu SFDI. Ministerstvo dopravy podle kontrolorů nestanovilo jasná kritéria pro posuzování efektivnosti staveb. Jasnou metodiku vydalo až v roce 2006. Jako příklad NKÚ uvádí chystanou rekonstrukci brněnského nádraží, u které nebyly ve studii proveditelnosti uvedeny všechny varianty přestavby.

Ve čtvrtině telefonních budek bude možné platit eury

Telekomunikační společnost Telefónica O2 od čtvrtka zavedla možnost platit ve zhruba čtvrtině telefonních budek za hovory, SMS a e-maily v eurech. ČTK to řekl mluvčí Martin Žabka. Vybraných 6200 telefonních automatů po celé ČR začne přijímat mince od deseti eurocentů do dvou eur. Budky bude firma postupně označovat štítky se zobrazením konkrétního seznamu mincí, které je možné použít. Novou službu chce firma nabídnout jak návštěvníkům ze zahraničí, tak českým občanům, kterým zbyly doma drobné euro mince a nemají pro ně jiné využití.

Automaty budou fungovat tak, že po vhození euro mincí do automatu se zákazníkovi zobrazí na displeji výše kreditu v Kč. Pokud zákazník s kreditem nesouhlasí, může zavěsit a přístroj mu neprovolanou minci nebo mince vrátí. V případě, že kredit po vhození euro mince nestačí k uskutečnění hovoru, nebo pokud se blíží vyčerpání kreditu, může volající doplnit kredit buď opět v eurech, nebo také v korunách. Obě měny lze tedy libovolně střídat.

Společnost v současnosti provozuje kolem 25.000 telefonních automatů. Jejich provoz je kvůli vysokému rozšíření mobilních telefonů dlouhodobě ztrátový.

Mít u sebe dětskou pornografii možná bude trestné

Zákon možná v budoucnu bude trestat nejen distribuci, ale i držení dětské pornografie. Tresty za šíření dětského porna by se zároveň měly podstatně zpřísnit. Sněmovna propustila prvním čtením návrh poslanců KSČM, který s touto úpravou počítá. Zpřísnění trestů za dětskou pornografii podpořil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Novelu z dílny poslanců KSČM ale odmítl s tím, že je nesystémová. "Salámové úpravy" trestního práva podle něj vedou k tomu, že trestní sazby nejsou v souladu. Vláda podle Pospíšila přijde s vlastní úpravou trestů za dětskou pornografii, která bude zapadat do koncepce nového trestního zákoníku. Norma má české trestní právo celkově modernizovat.

Také šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) na poslance apeloval na to, aby se neuchylovali k dílčím novelám a počkali na nový trestní zákoník. Kabinet ho podle něj předloží sněmovně zhruba v polovině roku. Autoři poslanecké novely o trestání dětské pornografie se ale obávají, že projednávání nového zákoníku bude zdlouhavé. Dětská pornografie je přitom podle nich vzhledem ke stále masovějšímu využívání internetu na prudkém vzestupu. Vzhledem k tomu, že souvisí se sexuálním zneužíváním dětí, je nutné trestní zákon zpřísnit co nejdříve.

Nejvyšší soud definitivně zbavil soudce Moltaše taláru

Nejvyšší soud definitivně zbavil taláru soudce zlínské pobočky brněnského krajského soudu Miroslava Moltaše, který se prohřešil, když v řadě případů nevyhotovil včas rozhodnutí a navíc telefonoval s vězněm v kuřimské věznici a neoznámil to. Trestanci totiž mobilní telefony mít nesmějí. Moltašovi přitížila i skutečnost, že se s odsouzeným mužem stýkal dlouhodobě. Kárné řízení s Moltašem podnítili jeho nadřízení z krajského soudu. "Nebezpečnost je vysoká, pracovní dopady výrazné," zdůvodnil soudce Aleš Flídr, který za krajský soud jednal. Prvoinstanční kárný senát Vrchního soudu v Olomouci se vyjádřil pro zbavení Moltaše funkce. Do rozhodnutí Nejvyššího soudu mu pak odejmul talár ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Čtvrteční rozhodnutí je konečné. Senát Nejvyššího soudu je poslední instancí při projednávání kárných provinění představitelů justice.

Bývalý plzeňský místostarosta dostal za úplatkářství podmínku

Dvouletý podmíněný trest, pokutu 100.000 korun a zákaz činnosti ve státní správě a samosprávě udělil Okresní soud Plzeň-město za úplatkářství bývalému místostarostovi třetího plzeňského obvodu Radimu Kopáčkovi. Podle rozsudku přijal za přidělení městského bytu úplatek od Antonína Háka, kterému dal soud roční podmínku. Kopáček ani Hák si rozsudek nevyslechli osobně, požádali, aby se jednání konalo v jejich nepřítomnosti.

Obžaloba dále Kopáčka vinila, že slíbil v březnu 2004 přidělení bytu za úplatek reportérce televize Novy Lucii Šťastné. Novinářka si situaci, kdy si Kopáček údajně o úplatek řekl, nahrála skrytou kamerou. Kopáček ale tvrdí, že o žádném úplatku nemluvil. Pokud se prý mluvilo o nějakých částkách, týkaly se případných investic do bytu určeného k rekonstrukci. V tomto případě soud Kopáčkovi vinu neprokázal.

Z centra Brna postupně mizí tržnice, brzy skončí další

Z centra Brna postupně mizí tržnice. V nejbližší době by se měla uvolnit i jedna z posledních ploch v městské části Brno-střed v Křížové ulici. Nájemce pozemku se o tržnici nestaral podle smlouvy a radnice mu nájem neprodloužila, řekl novinářům starosta městské části Michal Bortel. Zatím neví, co stánky nahradí. Místo tržiště v ulici Josefská stojí obchodní pasáž, z tržnice Malá Amerika u Nových sadů je kluziště. "Obecně se teď zabýváme podobou centra města," doplnil starosta. Už dříve radnice zakázala, aby měli prodejci v kamenných obchodech vystavené své zboží, hlavně textil, na historických fasádách.

Ve Velkém Meziříčí se děti budou učit starým řemeslům

Zajímavosti o starých řemeslech nebo o životě na vesnici se dozvědí děti i dospělí v nové dílně Střediska ekologické výchovy Ostrůvek ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Zkusí si například upříst ovčí vlnu na kolovrátku, utkat látku na ručním stavu, vyrobit na hrnčířském kruhu nádobí nebo upéct chlebovou placku. Mohou se dozvědět, jak se vyráběl ruční papír či provazy. Nová učebna vznikla díky dotacím mikroregionu a města.

Potápěči našli ve Vltavě části nápisu ze sochy z Karlova mostu

Policejní potápěči ve čtvrtek našli ve Vltavě pod pražským Karlovým mostem tři části nápisu ze sousoší svatého Kříže, které někdo minulý týden poškodil. Z kříže zmizel kus hebrejského textu. V řece leží s největší pravděpodobností ještě jeden fragment ze zlaceného bronzu. Potápěči prohledávali dno řeky od čtvrtečního rána. V pátrání po další části nápisu budou pokračovat v dalších dnech, řekla ČTK policejní mluvčí.

Na sousoší, které je známé také pod názvem Kalvárie, chybí část bronzového nápisu "Svatý, Svatý, Svatý je Hospodin zástupů". Podle památkářů neznámý pachatel způsobil nevyčíslitelnou historickou a uměleckou škodu. Podle jedné z vyšetřovacích verzí mohl nápis skončit v řece, což se potvrdilo.

Národní galerie zpřístupní o víkendu zdarma své expozice i výstavy

Během prvního únorového víkendu zpřístupní Národní galerie v Praze zdarma všechny své stálé expozice a výstavy. Mimořádnou akci doplní například výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky. Galerie tak připomíná nadcházející 211. výročí svého založení. Národní galerie vystavuje ve Šternberském paláci, v klášteře sv. Jiří a v Anežském klášteře staré umění, v paláci Kinských české krajinářství od 17. do 20. století, ve Veletržním paláci umění 19., 20. a 21. století a na zámku Zbraslav umění orientální. Ke stálým expozicím patří také Muzeum českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží.

Galerie se zdarma otevírá každou první středu v měsíci. Ředitel Milan Knížák nedávno zveřejnil svůj názor, že by lidé měli chodit do stálých expozic této instituce zdarma pořád. Zatím však naráží na odpor ministerstva kultury - trvalé odpuštění vstupného návštěvníkům by si prý vyžádalo přidání deseti milionů korun k současné dotaci od státu, jež činí ročně kolem 210 milionů korun.

Zemědělské muzeum na Letné přiblíží historii chovu krav

Všemu, co souvisí s chovem hovězího dobytka na venkově, je věnována výstava, která se v pátek otevírá pro veřejnost v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Výstava se jmenuje A ta kráva mléko dává a vznikla ve spolupráci s Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea Brno. Výstava přiblíží význam chovu krav na venkově a jeho využití, zpracování mléka a mléčných produktů, vznik mlékáren a mlékárenství, péči o hovězí dobytek a jeho léčbu, ale také ohlasy v lidové slovesnosti. K vidění budou formy na máslo, odstředivky na mléko, potřeby k výrobě tvarohu nebo staré nástroje zvěrolékařů.

Na vzniku expozice se podílelo i Muzeum Brněnska, v jehož pobočce v Předklášteří u Tišnova měla v roce 2002 premiéru. Výstava pak putovala po několika moravských městech. Návštěvníci na ní uvidí například způsoby ustájení a krmení dobytka, seznámí se s pomůckami pro ošetřování krav, s dojením, ukládáním mléka ve sklepech a haltýřích i s jeho zpracováním v máselnicích.

Pražské stádo žiraf Rothschildových se rozrostlo o samičku

Od příštího týdne doplní stádo žiraf v pavilonu pražské zoo nový přírůstek - samička narozená 26. ledna. Jedná se o 56. mládě žiraf Rothschildových, které se narodilo v Praze. "Mládě je v pořádku, je velmi čilé a aktivní, návštěvníci jej mohou vidět od příštího týdne, kdy se připojí spolu s matkou ke svému stádu," informoval ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle. Pražská zoo v současnosti chová celkem 17 žiraf Rothschildových ve dvou stádech, v každém z nich je jeden vůdčí samec.

Tenista Cakl vypadl v Záhřebu ve druhém kole

Český tenista Tomáš Cakl vypadl na halovém turnaji v Záhřebu ve druhém kole s nasazenou čtyřkou Rusem Michailem Južným po setech 4:6 a 2:6.

Ostrava je v play off volejbalové Ligy mistrů, utká se s Tours

Volejbalisté DHL Ostrava se v únorovém play off Ligy mistrů utkají s francouzským týmem Tours VB. Ve čtvrtek o tom rozhodlo losování, před nímž evropská volejbalová konfederace vybrala za pořadatele finálového turnaje Moskvu. Český mistr se dostal do vyřazovací části jako nejlepší celek ze čtvrtých míst.

Meteorologové potvrdili, že leden byl nejteplejší za 46 let

Meteorologové potvrdili odhad, že letošní leden byl nejteplejší za posledních 46 let. Že překoná dosavadní statistiky, věděli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu už v neděli. Ve čtvrtek potvrdili, že podle předběžných údajů průměrná měsíční teplota dosáhla 3,5 stupně Celsia, což je o 5,2 stupně více, než činí dlouhodobý normál.

Na celém území státu mrzlo celý den během prvního měsíce roku pouze jednou, a to 26. ledna. Naopak na řadě míst padaly během měsíce teplotní rekordy, jen v pražském Klementinu čtyřikrát. Další velmi teplé ledny byly zaznamenány v letech 1975, 1990 a 1998. Tehdy byly průměrné teploty přibližně o půl stupně Celsia nižší než letos.

Páteční počasí

V pátek bude podle meteorologů polojasno až oblačno, ojediněle se objeví slabý déšť, zpočátku na horách se sněžením. Během pátečního odpoledne se od severozápadu začne zatahovat a v Čechách bude pršet. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 3 stupňů Celsia. Západní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.

01-02-2007