Denní souhrn zpráv Zprávy

02-02-2007

Vedení ČSSD je proti americké radarové základně v Česku

Sociální demokracie s největší pravděpodobností umístění americké radarové základny v České republice odmítne. Proti se postavilo vedení strany. Stanovisko ČSSD projednají i další orgány včetně ústředního výboru, předseda Jiří Paroubek ale nepředpokládá, že by se na něm ještě něco významně měnilo. Potvrdil také, že socialisté budou žádat, aby o základně rozhodlo v referendu. Většina sociálních demokratů již několik týdnů dávala najevo, že základnu nechce, postoj grémia je ale dosud nejjednoznačnější odmítnutí. Socialisté míní, že umístění základny by bylo dvoustranným aktem USA a Česka, mimo rámec principů kolektivní obrany.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) referendum v této věci nepodporuje. Zdůraznila, že jednání se Spojenými státy zahájily a v letech 2004 až 2006 právě vlády s převahou sociálních demokratů. "A jestli je mi něčeho líto, tak že tato jednání probíhala za naprostého utajení, nevěděla o tom ani veřejnost, ani politici v parlamentu," dodala. ČSSD se proti těmto slovům znovu ohradila. Tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) podle socialistů Američanům jasně řekl, že rozhodnutí o základně musí učinit vláda a parlament. Šéf ČSSD Paroubek od počátku říkal, že on sám je pro to, aby Česko Američanům vybudování základny umožnilo. Připouštěl ale, že je jeho názor ve straně v menšině. Nyní novinářům řekl, že je správné, aby ČSSD základnu odmítla.

Poslanec Strany zelených Ondřej Liška připravuje cestu do Spojených států. Jeho cílem je získat více informací o systému americké protiraketové obrany, jehož součástí je radarová základna, která by mohla stát v Česku. Uvedl, že cílem cesty je získání informací, které zeleným ulehčí rozhodnutí, zda umístění radaru v ČR podpoří. Plánuje také setkání s členy různých analytických nevládních skupin, jejichž materiály mají vliv na zahraniční politiku. Postoj zelených k radarové základně je zatím nejasný. Pro zelené je podle dřívějších vyjádření představitelů strany důležité, zda bude základna na českém území začleněná do společné obrany NATO.

Američané představili své nároky na bezvízový styk

Skupině odborníků z českého ministerstva vnitra zástupci amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost představili technické nároky pro případné zařazení České republiky do amerického bezvízového programu. Jak dodal ředitel odboru ministerstva vnitra Tomáš Haišman, ani americká strana není v pozici, kdy by měla jasně a definitivně určené požadavky. Je to poměrně velmi živá diskuse o tom, co by americkou stranu zajímalo. Na setkání se hovořilo o deseti oblastech, mimo jiné o cestovních pasech s biometrickými údaji, repatriaci lidí, kteří pozbyli práva pobytu v USA, o ukradených a ztracených cestovních dokladech či o výměně dat o občanech.

Poslanci Melčák s Pohankou se přestěhovali do koaličních lavic

Poslanci zvolení za ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří před dvěma týdny umožnili koaliční vládě získat důvěru, už ve sněmovně nebudou sedět mezi sociálními demokraty. Přestěhují se do lavic, vyhrazených v jednacím sále koaličním stranám. Novými sousedy Pohanky s Melčákem tak budou lidovci a občanští demokraté. Oba bývalí členové poslaneckého klubu ČSSD se už dříve vystěhovali ze svých poslaneckých kanceláří. V jednacím sále teď budou sedět v zadních lavicích. Naplnila se tak Melčákova prognóza, že "sebevrazi se pochovávají u zdi".

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že ve zlínské stranické organizaci jsou černé duše. Její představitelé to popírají. Paroubek považuje za černé duše 30 sociálních demokratů, kteří se nedostavili na jednání zlínské organizace ČSSD, která rozhodovala o vyloučení poslance Miloše Melčáka z ČSSD. Zasedání zlínské organizace se zúčastnilo 48 ze 79 členů. Právě absence mnohých přispěla k tomu, že organizace nevyloučila z ČSSD Melčáka, který spolu s bývalým poslancem ČSSD Michalem Pohankou v rozporu s postojem sociální demokracie podpořili při parlamentním hlasování o důvěře koaliční kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Pohanka již z ČSSD vystoupil, Melčák to odmítá a argumentuje, že se cítí být nadále sociálním demokratem. Paroubek v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 na adresu absentérů řekl, že jsou to černé duše. "Rozhodně nejde o černé duše. Zřejmě nepřišli proto, že jim bylo proti srsti, o něčem takovém jednat," reagoval předseda zlínské organizace ČSSD Zdeněk Szpak.

Oteplování bude podle expertů pokračovat

Teplota na Zemi se může do konce století zvýšit až o 6,4 stupně a hladina oceánů stoupnout až o 58 centimetrů. Uvádí to zpráva odborníků z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), která byla zveřejněna v Paříži. Vědci upozorňují, že i když se podaří snížit nynější úroveň emisí skleníkových plynů, bude oteplování ovzduší i zvyšování hladiny oceánů pokračovat ještě stovky let. Zpráva byla zveřejněna na závěr týdenního jednání vědců z celého světa, kteří posuzovali vědecké poznatky shromažďované během uplynulých tří let a sumarizovali je pro potřeby politiků. Autoři dokumentu připomínají, že jedenáct z posledních dvanácti let figuruje na žebříčku tuctu nejteplejších let od roku 1850, kdy se o tom začaly vést záznamy. Český klimatolog Jan Pretel řekl, že důsledkem zvýšení hladiny oceánů by bylo zaplavení některých území, poškození vegetace v daných oblastech a zvýšení "ekologické migrace".

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) uvažuje o zavedení daně z oxidu uhličitého, který jako skleníkový plyn přispívá k oteplování planety. Daň by mohla začít fungovat od roku 2010 a Bursík ji chce zahrnout do ekologické daňové reformy. Jak řekl, jeho cílem je hlavně motivovat výrobce energie k zavádění nových technologií. Záměr nyní budou analyzovat odborníci.

Domácí energetické firmy počítají s miliardovými investicemi na omezování emisí skleníkových plynů. Plán skupiny ČEZ například předpokládá investovat do obnovitelných zdrojů energie až 30 miliard korun. S desítkami miliard do modernizace a ekologizace rozvoje zdrojů a sítí počítají i teplárenské společnosti. Z analýz konference v Paříži vyplývá, že pokud se bude světová energetika rozvíjet dosavadním způsobem, emise oxidu uhličitého se do roku 2050 zdvojnásobí, dramaticky se zvýší ceny elektřiny a lidstvo bude muset čelit extrémním klimatickým jevům. Řešením ale jsou úsporné technologie a investice do alternativních zdrojů energií. ČR patří s 12 tunami oxidu uhličitého na hlavu k největším znečišťovatelům EU a má jedno z energeticky nejnáročnějších hospodářství zemí OECD. Investice ČEZ do obnovitelných zdrojů mají směřovat hlavně do budování větrníků a pěstování biomasy.

Ministr Bursík chce zavést dotace na zateplení a výměnu kotlů z peněz EU

Část ze 140 miliard korun, které v příštích sedmi letech může vyčerpat Česko z fondů EU na ekologii, chce ministr životního prostředí Martin Bursík použít na zaplacení výměny domácích kotlů na uhlí za čistější alternativy. Jak řekl, Státní fond životního prostředí připravuje nový dotační program, ze kterého bude možné získat peníze na výměnu kotlů, ale i na izolaci domů, aby teplo vyrobené drahými technologiemi zbytečně neutíkalo. Uhlím podle Bursíka topí v současnosti na 450.000 domácností.

S myšlenkou zakázat v roce 2010 topení uhlím přišli zelení před rokem v průběhu předvolební kampaně. Idea tehdy vzbudila nevoli s ohledem na finanční možnosti domácností. I když se zákaz neobjevil v koaliční smlouvě vlády Mirka Topolánka, zelení se podle Bursíka svého cíle nevzdali.

Hasiči kvůli orkánu vyjížděli až desetkrát častěji

Hasiči kvůli nedávnému řádění orkánu vyjížděli k zásahům až desetkrát častěji než v jiné dny. Jejich nasazení tak bylo nejintenzivnější od povodní v roce 2002, přičemž likvidace následků byla v mnohém ještě obtížnější, sdělil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. Mezi 18. a 21. lednem zasahovali hasiči u 6860 mimořádných událostí, tedy u stejného počtu případů jako za 26 průměrných dní.

Policista z Kostelce přiznal prodej posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody

Policista z Kostelce nad Černými Lesy se Inspekci ministra vnitra přiznal k prodeji posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody. Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník v neděli v Jevanech na Kolínsku spáchal sebevraždu. Údajně jde o dvaadvacetiletého muže, který u policie slouží dva roky. Mluvčí ministerstva vnitra Radek Holý doplnil, že pracovníci inspekce obstarali ještě další důkazy, které vinu podezřelého také potvrzují. Inspekce proto navrhla státnímu zástupci, aby policistu obvinil ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Za to by mu podle trestního zákona hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, nebo zákaz činnosti. "Nejde však o policistu, který by se přímo podílel na vlastních prvotních úkonech na místě úmrtí Karla Svobody," řekl okresní státní zástupce pro Prahu-východ František Krejčí. Podezřelý policista na místě činu podle zdroje ČTK v neděli vůbec nebyl. V práci si snímky stáhnul ze služebního počítače. Od policie byl v pátek propuštěn.

Karel Svoboda se zastřelil v neděli odpoledne na zahradě svého domu legálně drženou zbraní. Našla ho manželka Vendula, přivolaný lékař již hudebníkovi nemohl pomoci. Následně neznámý člověk, který se představil jako soused Svobodových, nabídl deníku Blesk fotografie zachycující mrtvého skladatele. Deník je koupil údajně proto, aby zabránil jejich dalšímu šíření. Svobodova manželka Vendula se rozhodla kvůli fotografiím podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Hudebního skladatele Karla Svobodu si v pražském Divadle Hybernia minutou ticha připomněli herci a diváci po představení jeho posledního muzikálu Golem. Na dosavadního kmenového autora divadla z pódia zavzpomínal režisér představení Filip Renč. Svobodův muzikál Golem se sice nesetkal s příznivým ohlasem kritiky, pro publikum ale byl od listopadové premiéry velkým lákadlem a vidělo ho již 50.000 diváků. Svoboda bude pohřben 6. února. Již od počátku týdne je jeho tragická smrt i její okolnosti hlavním tématem bulvárního tisku, což nyní těžce nese jeho manželka. Některé noviny totiž naznačují, že Svobodu k sebevraždě mohlo dovést její chování. "Jsem přesvědčena, že situaci jsem nijak nemohla zabránit a ani nijak uspíšit," uvedla Svobodová, jež se cítí být obětí "mediálního honu a hyenismu". Vendule Svobodové prý vyjádřila podporu řada osobností, například Karel Gott nebo Dagmar Havlová.

Soudy musí pečlivěji zkoumat mezinárodní únosy dětí

České soudy budou muset mnohem pečlivěji posuzovat takzvané mezinárodní únosy dětí, kdy jeden z rodičů odveze dítě do jiné země a druhý se domáhá jeho navrácení. Podle průlomového rozhodnutí Nejvyššího soudu, nemusí být v podobných případech dítě nutně vráceno zpět. Soudy musejí přihlížet k právům, zájmům a také přáním dítěte a zkoumat, zda mu v zahraničí nehrozí újma. Po obdobné změně soudní praxe volaly v poslední době organizace bojující za práva dětí i někteří politici.

Nejvyšší soud projednával případ matky, která odvezla tehdy dvacetiměsíční dceru z Německa, kde žili spolu s otcem dítěte, do České republiky. Soudy jí přikázaly dceru vydat, aniž zkoumaly okolnosti, za kterých dcera žila a znovu měla žít za hranicemi. Odvolávaly se na haagskou úmluvu o právních aspektech mezinárodních únosů dětí. Nejvyšší soud oba verdikty zrušil a přikázal věc znovu projednat. Ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, která se podobnými případy zabývá, zveřejnění verdiktu vítá. Nejvyšší soud takto rozhodl na uzavřeném jednání loni v listopadu. "Jak je tedy možné, že soudy toto rozhodnutí nerespektují, vždyť to také musí znát," řekla Vodičková. Poukázala i na to, že verdikt se týkal Obvodního soudu pro Prahu 5, z rozhodnutí stejného soudu byla letos za otcem do Portugalska odvezena Sára Baraová.

Hustota kamionové dopravy se po zavedení mýta nezměnila

Hustota kamionové dopravy se po zavedení elektronického mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích výrazně nezměnila, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Do systému mýtného, který funguje od 1. ledna, se dosud zaregistrovalo přes 120.000 kamionů. Nejvíce kamionů jezdí podle statistik firmy Kapsch, která mýtný systém obhospodařuje, mezi 9:00 a 18:00, vrchol je kolem 14:00 hodiny. Podle ředitele Kapsche Karla Feixe by se na základě těchto údajů daly měnit mýtné poplatky tak, aby se provoz rozprostřel rovnoměrněji do celého dne i noci. To je v kompetenci ministerstva dopravy, dodal Feix.

Za první měsíc provozu mýtného zaplatili dopravci za projetí 102 milionů kilometrů celkem téměř 422 milionů korun. Podle ředitele úseku mýtného Václava Nestrašila bude výnos v dalších měsících ještě vyšší, neboť lednový provoz je vždy slabší.

Více než dvě pětiny osobních vozů, které jezdí po českých silnicích, jsou mladší pěti let. Naopak více než 20leté vozy v provozu tvoří jen necelá tři procenta. Vyplývá to z průzkumu Ředitelství silnic a dálnic. Podle Jana Hořeního je skutečný stav vozového parku na silnicích optimističtější, než uvádí oficiální statistiky z centrálního registru vozidel. "Jedná se totiž o měření přímo ze silnic, zaznamenány tak jsou vozidla, která skutečně jezdí. Zaregistrované vraky, které se na dopravním proudu podílejí minimálně či vůbec, zde statistické výstupy nezatěžují," dodal Hoření. Výzkum také potvrdil prvenství tradiční české značky osobních vozů Škoda na českých silnicích.

Američtí Židé ocenili český Senát za boj s antisemitismem

Zástupci amerických židovských organizací ocenili odmítavý postoj českého Senátu ke snahám o zpochybňování a popírání holokaustu. Zástupce Konference prezidentů hlavních amerických židovských organizací Stephen Savitsky to pokládá za odvážný přístup v boji proti antisemitismu. Uvedl to při setkání s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou v Praze. Senát se před půldruhým měsícem připojil usnesením k protestu proti zpochybňování a popírání holokaustu. Podle senátorů jsou takové snahy odporují historickým faktům.

Pro dobrý skutek si lze vybrat konkrétního příjemce

Při většině charitativních akcí vybírají neziskové organizace peníze pro anonymní lidi, kteří potřebují pomoc. Občanské sdružení Dobrý skutek nabízí na svých stránkách www.dobryskutek.cz příběhy potřebných, pro které aktuálně získává peníze. Také uvádí na co a v jakém množství budou použity. Sdružení loni získalo celkem 1,7 milionu korun a tyto peníze pomohly 26 lidem. Server Dobrý skutek v roce 2006 získal i prestižní internetové ocenění IEA 2006 a nastartoval dlouhodobý projekt Adopce Dobrého skutku.

Zájemci si mohou koupit podepsané fotografie sportovců a umělců za 100 či 200 korun a také například fotbalový dres a ručně šitý míč s podpisy členů fotbalového klubu Amfora za 4000 korun či oblíbené horské kolo Dominika Haška s jeho podpisem za 60.000 korun. Za stejnou částku je v nabídce brankářská přilba, s níž Petr Bříza zakončil svoji kariéru. Zájemce o přilbu bude mít možnost se osobně s Břízou setkat, nechat si na ni napsat věnování a také se s ním vyfotit.

Česko čelí plošné epidemii chřipky

Česko čelí plošné epidemii chřipky. Počet lidí, kteří stonají s chřipkou a nachlazením, v porovnání s minulým týdnem mírně stoupl. Na 100.000 obyvatel připadalo 2322 nemocných. To je o 4,2 procenta více než předchozí týden. Zatímco v moravských krajích, které tabulkám kralovaly v uplynulých týdnech, počet nemocných pozvolna klesá, v Čechách přichází do ordinací praktických lékařů stále více pacientů.

V Rakousku obviněn Čech z ozbrojené loupeže a vloupání

Rakouští policisté obvinili z ozbrojené loupeže a nejméně pěti vloupání občana České republiky. Jak informovala agentura APA, všech trestných činů se devětatřicetiletý, údajně již několikrát soudně trestaný muž dopustil v okresu Mistelbach ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Podle policejního ředitelství namířil 18. ledna na pokladní v jednom obchodě brokovnici. Poté ji donutil vydat hotovost 250 eur (asi 7000 korun) a ještě jí sebral mobilní telefon. Už předtím údajně při nejméně pěti vloupáních do objektů v městečku Bernhardsthal odcizil dva obrazy zatím nevyčíslené hodnoty nebo například jízdní kolo, na němž z místa činu ujel.

Přibývá výpovědí nespokojených policistů

Výpovědí nespokojených policistů přibývá. Zatímco v polovině ledna bylo na odchodu zhruba 200 policistů, nyní se chystá opustit řady policie více než 600 lidí a další zřejmě budou přibývat. Starší funkcionáři odcházejí, protože čekali na vyšší výsluhy, mladí policisté se obávají, že kvůli novému služebnímu zákonu budou brát méně peněz než loni. Jak píše deník Právo, policejního prezidenta Vladislava Husáka zatím nechávají odchody policistů do civilu klidným. "Není to nic, z čeho bych byl nadšený, a doufám, že se toto číslo už nebude nijak výrazně navyšovat," řekl Právu Husák.

Premiér Topolánek udělal vulgární gesto, pak se sněmovně omlouval

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve sněmovně udělal vulgární gesto, vzápětí se za něj ale omluvil. Opozičním poslancům, které tím pobouřil, řekl, že nebylo určeno jim. "Hluboce ho lituji," omlouval svůj zdvižený prostředník. Gesto udělal Topolánek ve chvíli, kdy si opoziční poslanci stěžovali na nepřítomnost členů vlády při jednání dolní komory. Později uvedl, že šlo o "nonverbální komunikaci" s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). Totéž prohlásil i Kalousek. Někteří opoziční poslanci ale míní, že ministr financí se jen snažil krýt tímto způsobem Topolánkovi záda. Na jeho gesto, které by řada poslanců i novinářů přehlédla, upozornil sněmovnu předseda komunistického klubu Pavel Kováčik.

V cele skončilo šest Číňanů, kteří přiletěli s korejskými pasy

V policejní cele v Plzni skončilo šest Číňanů, kteří přiletěli ve čtvrtek večer z Moskvy. Cizinci se policistům prokázali padělanými pasy Korejské republiky. Zdály se jim podezřelé. "Při důkladné kontrole našli v zavazadlech cizinců jejich pravé cestovní doklady," dodala mluvčí cizinecké policie Helena Fajrajzlová. Z nich zjistili, že jde o čtyři ženy a dva muže ve věku od 26 do 36 let, kteří všichni pocházejí z Číny.

Česká obchodní inspekce zakázala prodej nebezpečných dětských kočárků

Česká obchodní inspekce při kontrole dětských kočárků zjistila, že deset ze 12 odebraných typů kočárků je pro dítě velmi nebezpečných. Někdy mohou způsobit až zlomení končetin. U pěti kočárků zjistila inspekce až stonásobné překročení povolené hladiny ftalátů. Uvedla to televize Nova. Inspekce s okamžitou platností zakázala jejich prodej. Většina nebezpečných kočárků přitom pochází ze zemí EU. Inspektoři našli u kočárků například ostré hrany, otvory, kde mohou uvíznout dětské končetiny, nebo nedokonalé zajištění, které způsobovalo samovolné složení konstrukce.

Hana Hegerová dostala za loňské DVD multiplatinovou desku

Zpěvačka Hana Hegerová v Praze převzala multiplatinovou desku za prodej loni vydaného DVD se záznamem pořízeným počátkem října na jejím koncertě v Olomouci. Platinová deska se uděluje za více než 2000 prodaných kusů; Hegerové se podařilo prodat přes 7000 DVD, čímž si vysloužila nominaci na cenu Deska roku. Kapelník doprovodného souboru zpěvačky Petr Malásek Hegerovou obdaroval lahví domácí slivovice, aby jí dodala zdraví k natáčení nového alba, o němž první dáma českého šansonu uvažuje. Přestože Hegerová prý nesnáší kamery, a proto nerada vystupuje v televizi, natáčení DVD v Olomouci se z jejího pohledu nijak nelišilo od běžného koncertu. "Měla jsem ideální podmínky. Neviděla jsem kameru a neslyšela jsem zvukaře," vysvětlila. "Pracuji teď hlavně na sobě, abych ještě v pětasedmdesáti ještě chvilinku mohla 'hopsat' po jevišti," dodala Hegerová.

V Ústí nad Labem připravují stěhování portálu ze 14. století

V Ústí nad Labem začaly přípravy na přestěhování kamenného gotického portálu ze 14. století, který archeologové objevili loni při výzkumu na staveništi paláce Zdar. Město chce památku zachránit a instalovat ji tak, aby byla veřejnosti přístupná. V následujících dnech bude portál obepnut kovovou klecí, zabalen do fólie a zalit do odlehčeného betonu. Práce mají trvat přibližně 14 dnů. Potom přijede jeřáb, který památku přemístí na určené místo. Vyzvednutí portálu bude stát 7,5 milionu korun. Lidé, kteří práci pozorovali, vesměs s rozhodnutím města souhlasili, a to i za cenu vyšších nákladů.

Na Hromnice o hodinu více

Počátkem února se ve střední Evropě den začíná už prodlužovat, za měsíc se bude blížit jaro. S druhým únorovým dnem jsou proto spojena pořekadla "Na Hromnice o hodinu více" nebo "Na Hromnice si musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout". V katolické církvi se ovšem druhý únorový den, lidově Hromnice, slaví především jako Den zasvěcených osob. Svátek mají proto řeholníci a řeholnice, kterých je v českých zemích na tři tisíce.

Hromnicemi je 2. únor nazýván v lidové tradici podle svíček, které se v ten den v katolických kostelech žehnají. Jejich světlo má být symbolem Krista, jsou ale také připomínkou jara - symbolem světla, které bylo dočasně vytlačeno zimní tmou a zjara se vrací. Pověra říkala, že tyto svíce zapálené při bouřce slouží jako ochrana.

Skifař Vabroušek ukončil kariéru a je reprezentačním trenérem

Jediný držitel veslařského titulu mistra světa v České republice Michal Vabroušek ukončil kariéru. Bývalý úspěšný skifař lehkých vah však bude i nadále působit ve svém sportu, od 1. února se totiž stal reprezentačním trenérem týmu do 23 let. "Je sice možné, že se třeba za dva roky zblázním a začnu opět veslovat, ale moc pravděpodobné to není," řekl jednatřicetiletý Vabroušek.

Tomáš Kraus skončil druhý ve Světovém poháru skikrosařů

Skikrosař Tomáš Kraus se i v druhém závodu Světového poháru probojoval na stupně vítězů. Úřadující mistr světa skončil ve francouzském středisku Les Contamines druhý. První se umístil Audun Grönvold z Norska. Krausovi patří v pořadí seriálu druhá příčka. Skikrosaři původně měli závodit v Peci pod Sněžkou, ale vinou špatných sněhových podmínek musel být závod odložen do Les Contamines.

Skokan na lyžích Jakub Janda se v kvalifikaci v Titisee blýskl šestým místem

Skokan na lyžích Jakub Janda zvládl bez problémů kvalifikaci na sobotní závod v Titisee-Neustadtu, kde před dvěma lety vyhrál poprvé závod Světového poháru. Obhájce celkového vítězství v seriálu SP předvedl skok dlouhý 132,5 metru. Byl klasifikován jako šestý. V závodě se představí ještě Roman Koudelka, který skočil 129 metrů a Antonín Hájek.

Počasí

Je polojasno až oblačno, ojediněle se objeví slabý déšť, na horách se sněžením. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 3 stupňů Celsia.

02-02-2007