Denní souhrn zpráv Zprávy

03-02-2007

Středočeská ČSSD podpořila znovuzvolení Paroubka do čela strany

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zřejmě zůstane v čele nejsilnější opoziční strany i po jejím březnovém sjezdu. Jeho znovuzvolení v sobotu podpořili delegáti středočeské konference ČSSD. Připojili se tak k účastníkům ostatních 12 krajských konferencí strany, kteří už Paroubka na předsedu nominovali. Paroubek dostal od středočeských socialistů 86 hlasů z 94, oznámil předseda volební komise. Na místopředsedy strany nominovali exministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana, kteří obdrželi o něco méně hlasů než Paroubek. Paroubek navíc nemá žádné protikandidáty. Někdejší předseda strany Miloš Zeman by sice byl rád, kdyby Paroubka vystřídal Zdeněk Škromach. Tento místopředseda ČSSD o to prý ale nestojí a říká, že také podpoří nynějšího předsedu strany.

Paroubek: Udělám vše pro to, aby Melčák přestal být členem ČSSD

Předseda ČSSD Jiří Paroubek hodlá udělat vše pro to, aby poslanec Miloš Melčák přestal být v krátké době členem strany. Řekl to v sobotu novinářům po projevu na středočeské krajské konferenci ČSSD. O Melčákově vyloučení může příští sobotu rozhodnout ústřední výkonný výbor strany a Paroubek vyzval všechny jeho členy, aby na jednání přišli. Značná absence provázela pondělní jednání zlínské ČSSD, která Melčáka zbavit členství ve straně odmítla. "Když to nevyjde na schůzi ústředního výkonného výboru, tak to zcela nepochybně vyjde na sjezdu," prohlásil Paroubek. K tomu, aby mohl ÚVV Melčáka vyloučit, musí být pro tři pětiny jeho členů. Jednání se však podle Paroubka obvykle účastní kolem 60 procent členů. Apeloval proto na odpovědnost každého z členů, zvláštní opatření kvůli tomu přijímat nehodlá. Staronový předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš je přesvědčen o tom, že drtivá většina středočeských zástupců bude hlasovat pro zrušení Melčákova členství.

Dusík a Moldan: Zpráva expertů o klimatu pro ČR velmi významná

Zpráva světových expertů o oteplování planety je pro Českou republiku velmi významná, shodli se v sobotu v rozhovorech pro ČTK v Paříži náměstek českého ministra životního prostředí Jan Dusík a senátor a bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. Dusík ji označil také za argument ve prospěch racionálnějšího vedení agendy životního prostředí v mezinárodním měřítku. Zpráva, kterou v pátek v Paříži zveřejnil Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), označuje oteplování planety za nepochybné a poukazuje na to, že velkou měrou se na něm svou činností podílí lidstvo. Moldan ocenil, že se zprávě v České republice věnuje tak velká pozornost, což přičetl její autoritativnosti. Na materiálu pracovalo po tři roky několik tisíc vědců z celého světa. Podle Moldana může tato zpráva v České republice přesvědčit některé skeptiky. "Když nic jiného, tak to povede k velmi vážné revizi v podstatě naivních názorů, které bez odborného podkladu tezi o globálním oteplování odmítají," řekl. Dodal, že zatímco jinde v Evropě je debata o životním prostředí věc naprosto obvyklá, Češi k tomu ještě nedospěli. Z tohoto hlediska proto podle něj může zpráva IPCC sehrát v České republice ještě větší roli než jinde v Evropě.

Focus: RWE plánuje plynovod z Česka do Belgie

Německý energetický koncern RWE plánuje výstavbu plynovodu z Česka do Belgie. V sobotu o tom informují webové servery s odvoláním na nejnovější vydání časopisu Focus, které vyjde v pondělí. Magazín své informace čerpá z podnikových zdrojů. Šéf RWE Harry Roels údajně výstavbu oznámí příští týden. Projekt má stát kolem jedné miliardy eur (28 miliard korun). Mluvčí firmy v sobotu nechtěli informace Focusu komentovat. V Česku firma RWE Transgas ovládá 80 procent českého trhu s plynem.

Parkanová podepíše dohodu o rozdělení archivů kontrarozvědky

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) v úterý navštíví Slovensko a se svým protějškem Františkem Kašickým podepíše dohodu o rozdělení archivních materiálů československé vojenské kontrarozvědky, která byla součástí třetí správy komunistické Státní bezpečnosti (StB). Pro Parkanovou to bude vůbec první oficiální zahraniční cesta od uvedení do funkce. Čeští a slovenští experti již loni v srpnu připravili návrh dohody, který by usnadnil a rozšířil výměnu archivních dokumentů bývalých zpravodajských služeb mezi institucemi obou zemí. Doposud mohly ze slovenské strany využít přístup do archivu jen některé instituce. Podle mluvčího vojenského zpravodajství Ladislava Štichy by výměna dokumentů mohla začít přibližně v polovině února, kdy čeští a slovenští zástupci podepíšou prováděcí protokol. Češi však budou moci dokumenty nadále využívat. "Není to tak, že nám nebudou k dispozici," řekl ČTK Šticha.

V Jincích protestovalo asi 300 lidí proti americké základně

V Jincích na Příbramsku se v sobotu sešli odpůrci americké radarové základny, která má stát ve vojenském újezdu Brdy. Na náměstí v městysi, který leží na jeho východním okraji, se podle odhadu koordinátora akce Jana Bednáře sešlo kolem 300 lidí. Zastánce radarové základny mezi nimi vidět ani slyšet nebylo až na jednoho muže, který přišel na shromáždění s americkou vlajkou. Někteří z účastníků drželi transparenty s nápisy "Ne základnám v ČR", "Ne válce", "Ne imperialismu". Svůj nesouhlas dávali najevo i skandováním různých hesel. Většina lidí zároveň připojila svůj podpis pod petici za vypsání referenda o základně.

Byli mezi nimi i Dana a Stanislav Šestákovi ze Sedlčan. ČTK řekli, že jim chybí konkrétní informace o radarové základně. Zkusili už i telefonní linku, kterou pro tento účel zřídil Středočeský kraj. "Dověděla jsem se lži. Třeba to, že se radar postaví v rámci Evropské unie," tvrdí Šestáková. Postrádá především informace o tom, jaký dopad by měl radar na zdraví lidí. V zahraničí se podobná zařízení staví mimo obydlená území, tady by měl stát v sousedství obcí, poznamenala. Starosta Jinců Josef Hála (KSČM) přítomným řekl, že vítá všechny aktivity, které povedou k rozvinutí celonárodní odborné diskuse k problematice radarové základny. ČTK pak řekl, že o otázce místního referenda zastupitelstvo ještě nejednalo. "Lidem chybí odborné podklady pro rozhodnutí," dodal.

Lékařská komora má opět problémy s vydáváním profesního časopisu

Česká lékařská komora (ČLK) má opět problémy s vydáváním profesního časopisu Tempus Medicorum. Poté, co loni vypověděla spolupráci s firmou Evy Klimovičové Meditempus s.r.o. kvůli pochybnostem o výnosech inzerce, měl od září vydávat časopis Vít Hrachovský. ČLK měla vydělat milion korun ročně. Podle lednového zápisu z jednání představenstva ČLK však Hrachovský dluží peníze za inzertní plochu a nezaplatil ani smluvní provizi za zprostředkování reklamy. Představenstvo pověřilo prezidenta ČLK Milana Kubka, aby hledal nového strategického partnera. Do té doby má vydávat časopis na náklady ČLK.

Policie v Praze zadržela cizince, který ohrožoval dvě rukojmí

Policisté v sobotu ráno zadrželi pětadvacetiletého Slováka, který je podezřelý z toho, že ohrožoval dvě ženy a držel je jako rukojmí v jednom z barů ve Vyšehradské ulici v Praze 2. Muž mimo jiné vyhrožoval, že bar vyhodí do povětří. Policisté však žádnou výbušninu nenašli. Pražská policie o tom informovala na svých internetových stránkách. Cizinec podle policie kolem 06:00 zavolal na tísňovou linku 158 a vyhrožoval, že výbušninou usmrtí dvě rukojmí. Policisté zjistili, že muž telefonuje z baru ve Vyšehradské ulici a drží nůž na krku jedné z žen. Hlídky proto ulici uzavřely a přichystaly se na zásah.

"Situace byla kritická, byla zde důvodná obava z toho, že muž své výhružky naplní," uvedla pražská policejní mluvčí Iva Knolová. Podle ní mohl jakýkoliv unáhlený krok vést ke zkratkovitému jednání pachatele. Policisté v té době také neměli informace o tom, kolik rukojmích muž má. Když muž uviděl policisty, vyšel s jednou ze zadržovaných žen ven a křičel na ně, aby okamžitě odešli. Vyhrožoval, že když ho neuposlechnou, zabije rukojmí a bar vyhodí do povětří. Cizinec vyšel ven z podniku několikrát a své výhrůžky opakoval. Kolem 06:45 z baru vyběhla mladá žena, kterou násilník zadržoval. Byla v šoku, ale neměla žádná zjevná zranění. Ujali se jí lékaři. Policisté se od ní dozvěděli, že muž zadržuje ještě barmanku. Ta o několik minut později také vyšla z baru a předala policistům vzkaz. Útočník požadoval, aby do baru přišel pouze jeden policista. Policisté se poté rozhodli proti podezřelému zakročit. Vtrhli do baru a podezřelého muže zadrželi. Žádnou výbušninu nenašli, muži bylo při dechové zkoušce naměřeno 1,6 promile alkoholu. Cizinec, kterého policisté obviní z vydírání, se poté ještě neúspěšně pokusil o útěk.

Brněnské biskupství slaví výročí a připravilo soutěže pro děti

Brněnské biskupství si letos připomíná 230. výročí založení. Předzvěstí oslav, které se uskuteční v prosinci, je série soutěží pro děti. Ve vědomostních a výtvarných disciplínách mohou mladí věřící vyhrát například počítač, mobilní telefon, přehrávač MP3 nebo knihy, řekla ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová. Brněnské biskupství vzniklo 5. prosince 1777. Papež Pius VI. tehdy na žádost rakouské císařovny Marie Terezie vydal bulu, kterou povýšil olomouckou diecézi na arcibiskupství. Zároveň měla vzniknout dvě nová biskupství, a to v Brně a Opavě. Došlo však pouze na první zmíněné a ostravsko-opavská diecéze byla založena až o dvě století později, v roce 1996.

Dráhy pojmenovaly po tenistovi Berdychovi soupravu Pendolina

Jedna z nejmodernějších vlakových souprav Pendolino od nynějška křižuje české železnice pod názvem Tomáš Berdych. Své jméno jí propůjčil nejúspěšnější český tenista současnosti, který v sobotu v Ostravě lokomotivu slavnostně pokřtil šampaňským. "Nikdy by mě něco takového ani v duchu nenapadlo. Ale je to rozhodně zajímavé, když je po vás pojmenovaný vlak," řekl novinářům Berdych. Dráhy pro svůj reklamní záměr vyčlenily soupravu číslo 6. Dvanáctý hráč světového žebříčku ATP je na ní zachycen v klasické tenisové momentce ze hry. "Berdychův" vlak v sobotu české tenisty přivezl do Ostravy, kde se za týden utkají v prvním kole Davisova poháru se Spojenými státy. Osmifinalista nedávného mezinárodní mistrovství Austrálie bude klíčovým hráčem výběru nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila.

V cenách televize Óčko zvítězili Bárta, Langerová a J.A.R.

Zpěváci Dan Bárta a Aneta Langerová se stejně jako v předchozím roce stali vítězi výročních hudebních cen televize Óčko; v kategorii skupina roku tentokrát zvítězili J.A.R. Objevem roku se podle hlasujících příznivců populární hudby stala zpěvačka Ewa Farna, v kategorii klip roku zvítězila kapela The Prostitutes s písní Sunshine. Výsledky cen v pátek byly vyhlášeny na ceremoniálu ve Velkém sále pražské Lucerny. V kategorii rock stejně jako minule zvítězila skupina Divokej Bill, v kategorii pop kapela Mig 21. Vítězem kategorie hip hop se stal Marpo, v kategorii dance zvítězili Skyline. V kategorii hard'n'heavy se prosadili The Switch a v kategorii r'n'b stejně jako loni Sámer Issa. Zahraničním zpěvákem roku byl podle Óčka Robbie Williams, zpěvačkou Christina Aguilera a nejlepší kapelou Red Hot Chili Peppers, kteří bodovali také v další kategorii s klipem k písni Dani California.

Zrakově postižená dívka ze Zlína vyhrála pěveckou soutěž v USA

Těžce zrakově postižená Kateřina Uličná ze Zlína se stala jedním z vítězů pěvecké soutěže, kterou vyhlásily Spojené státy. Dvacetiletá studentka pražské konzervatoře Jana Deyla pojede za oceán předvést své pěvecké umění v polovině března. Uličná to řekla ČTK. Z pěvecké soutěže vzešli čtyři vítězové, dva z Ameriky a dva z Evropy. Uličná je členkou tria, které je jedním z evropských vítězů. Celosvětová americká soutěž mladých talentů je pro studentku zatím největším životním úspěchem. Jak ale sama říká, velmi si váží dlouholeté spolupráce také se známou cimbálovou kapelou Hradišťan. Do soutěže přihlásila její dívčí trio Makabara zástupkyně ředitele pražské konzervatoře.

Národní galerie láká o víkendu vstupem zdarma - a úspěšně

Volným vstupem do všech stálých expozic a výstav připomíná o víkendu Národní galerie (NG) v Praze 211. výročí svého založení. Ruch kolem jejích objektů už od sobotního dopoledne svědčil o tom, že toho milovníci výtvarného umění rádi využívají. Nadstandardně bohatá byla nabídka doprovodných programů ve všech stálých expozicích. Jsou mezi nimi výtvarné dílny pro děti i dospělé a možnost zúčastnit se komentovaných a tematicky zaměřených prohlídek. V Malé dvoraně Veletržního paláce se činili malí i velcí, když uprostřed monumentálních plastik vytvářeli instalaci, viditelnou ze všech pater budovy. Ředitel sbírky starého umění Národní galerie Vít Vlnas tam po poledni odpověděl na spoustu dotazů. Týkaly se například předchůdkyně NG Obrazárny vlasteneckých přátel umění, jejího fungování a nákupu obrazů.

Miss Moravy se v Brně stala studentka Veronika Pompeová

Titulem Miss Moravia se pyšní jedenadvacetiletá brunetka Veronika Pompeová. Studentka z Jeseníku zaujala porotu mimo jiné kabaretním tanečním číslem ve volné disciplíně. První vicemiss se stala stejně stará Gabriela Kořínková z Přerova, druhou dvacetiletá Karolína Havránková z Brna, která předvedla virtuózní hru na flétnu. Brněnské klání o nejkrásnější dívku Moravy představovalo zároveň semifinále soutěže Miss České republiky.

Sáblíková poprvé vyhrála závod SP a vede celkové pořadí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru a jako první Češka v historii se dostala do čela celkového pořadí. Na olympijském oválu v Turíně v sobotu nedala devatenáctiletá reprezentantka na tříkilometrové trati šanci žádné z věhlasných soupeřek a zvítězila časem 4:03,88 minuty. O více než půl sekundy pomalejší byla na druhém místě olympijská vítězka Ireen Wüstová z Nizozemska, třetí skončila o další sekundu zpět majitelka pěti medailí z Turína Cindy Klassenová, která se v SP na dlouhých tratích představila v sezoně poprvé. Čtvrté místo patřilo mnohonásobné olympijské šampionce Claudii Pechsteinové z Německa. "Porazila je všechny po ohromně taktické jízdě a výtečném finiši," řekl v tiskové zprávě trenér Sáblíkové Petr Novák.

Devatenáctiletá Sáblíková se tak vrátila vítězně na ovál Lignotto, na němž před rokem na olympijských hrách obsadila sedmé místo časem o pět sekund pomalejším. Suverénním vítězstvím poslala soupeřkám vizitku před mistrovstvím světa ve víceboji v Heerenveenu, kde bude příští víkend hájit pozici nejlepší Evropanky z kontinentálního šampionátu v Collalbu. Druhá česká rychlobruslařka, sedmnáctiletá Andrea Jirků, v sobotu obsadila osmnácté místo z dvaceti žen na startu.

Mazoch: Jsem v pořádku, jen mě trochu bolí hlava a jsem unavený

Zaněný skokan na lyžích Jan Mazoch v pátek poprvé od svého vážného zranění sám promluvil před veřejností a ujistil své fanoušky, že je v pořádku. Prý ho stále jen trochu bolí hlava a je unavený. Mazoch, který ošklivě upadl před dvěma týdny při závodu Světového poháru v Zakopaném, se v těchto dnech zotavuje ve střešovické nemocnici v Praze ze zranění hlavy, které zprvu vážně ohrožovalo jeho život. Do Prahy byl reprezentant převezen letecky tento týden ve středu. Jeho stav je podle lékařů z neurologického oddělení, kde je hospitalizován, velmi dobrý a stále se zlepšuje. Nyní skokan podle jejich slov potřebuje hlavně klid. Podle odborníků by vážná zranění neměla zanechat žádné následky. "Svědomitě se o mě starají a pečují, takže jinak je to dobré," vzkázal pro ČTK Mazoch prostřednictvím svého manažera Jana Baiera.

Oslavenec Šlesingr si splnil sny a večer si připije šampaňským

Krásnější dárek si k sobotním čtyřiadvacátým narozeninám snad ani nemohl český biatlonista Michal Šlesingr nadělit. Nečekanou stříbrnou medaili z úvodního sprintu na světovém šampionátu v italské Anterselvě označil v rozhovoru s ČTK za životní úspěch a splnění svých závodnických snů a přání. Jako první mu k ní v cíli gratulovali čínští biatlonisté, s kolegy v národním týmu ji prý oslaví až večer šampaňským. "Moc oslavovat nemůžu, čeká mě stíhačka, takže budu slavit regenerací. Už ráno jsem měl na stole připravené šampáňo, ale naštěstí jsem se ho nedotkl. Večer si ale s klukama a realizačním týmem určitě připijeme," prohlásil Šlesingr. Juniorský mistr světa si prý teprve v sobotu naplno uvědomil rozdíl mezi medailí v mládežnické a seniorské kategorii. "Když mi říkali, že je to jen taková dětská medaile, cítil jsem se ukřivděný. Až při Světovém poháru vidí člověk ten rozdíl, ty lidi okolo," řekl Šlesingr.

Kubíček zůstal místopředsedou fotbalového svazu

Olomoucký ředitel Jiří Kubíček zůstane místopředsedou Českomoravského fotbalového svazu za Moravu. Delegáti moravské komory o tom rozhodli ve veřejném hlasování po tříhodinovém jednání sobotní valné hromady svazu. Trest disciplinární komise, která Kubíčkovi zakázala výkon funkce do dubna příštího roku, nicméně platí dál. Návrh na Kubíčkovo odvolání podal na počátku sobotního jednání ředitel Brna Karel Jarůšek. Pro setrvání olomouckého funkcionáře hlasovalo 41 ze 74 delegátů za moravskou část. "Necítím žádnou satisfakci, beru to pouze jako dílčí vítězství," uvedl Kubíček po hlasování před novináři a dodal, že byl v případě prohry připraven na dva roky odejít z fotbalu.

Novelizace stanov ČMFS neprošla, v listopadu se bude jednat znovu

Valná hromada Českomoravského fotbalového svazu nepřinesla významné změny ve stanovách, přestože se k nim svaz chystal už od minulého jednání v roce 2005. Výraznější změny zablokovaly odlišné návrhy novelizace, jak je navrhlo na jedné straně vedení fotbalového svazu a na druhé straně svazová opozice v čele s právníkem Ondřejem Lněničkou, který na jednání zastupoval střížkovský klub Bohemians Praha. K novelizaci stanov proto dojde nejdříve na mimořádné valné hromadě, která se uskuteční podle všeho v listopadu.

Neumannovou dělilo v Davosu 0,6 sekundy od třetího místa

Běžkyni na lyžích Kateřině Neumannové uniklo v sobotním závodě Světového poháru v Davosu těsně umístění na stupních vítězů. Na trati 10 km volnou technikou, v níž bude na blížícím se mistrovství světa v Sapporu obhajovat zlatou medaili, skončila česká Sportovkyně roku čtvrtá s odstupem 0,6 sekundy za třetí Marit Björgenovou. Z vítězství se v sobotu ve Švýcarsku radovala vedoucí žena průběžného pořadí SP Virpi Kuitunenová, která porazila o téměř dvanáct sekund Rusku Olgu Savjalovovou. Obhájkyně celkového vítězství v poháru Björgenová zaostala za nejrychlejší Finkou o 17,7 sekundy.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, ojediněle slabě zaprší, na horách bude zpočátku sněžit. Později se začne vyjasňovat. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 3 st. C.

03-02-2007