Denní souhrn zpráv Zprávy

04-02-2007

Zaorálek o konzultacích k radaru od své vlády nevěděl

Zahraniční expert ČSSD Lubomír Zaorálek uvedl, že ani jako předseda sněmovny nevěděl o konzultacích k umístění americké základny v Česku, byť je v únoru 2004 schválila vlády v čele s ČSSD. Nynější místopředseda sněmovny Zaorálek to uvedl v pořadu Nedělní partie televize Prima. "Byl jsme členem Bezpečnostní rady státu, na žádném jednání se tento bod prostě neobjevil. Pro mě ta informace byla tajná nebo neznámá stejně jako pro vás," řekl Zaorálek své oponentce, ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL), která se této nevědomosti podivovala. Zaorálek v tom ale problém nevidí, neboť konzultace podle něj vedli pouze vojenští experti.

Formánek: Nebyl jsem součástí dohody o podpoře vládě

Bývalý náměstek ministra kultury František Formánek v neděli důrazně odmítl informace médií, podle nichž byl mimo jiné součástí dohody o podpoře druhé Topolánkově vládě. Podle něj není pravda, že by ho ODS prosazovala zpět na pozici náměstka ministerstva na základě takové domluvy. Formánek novinářům řekl, že se stal zřejmě "nějakým zajímavým předmětem v nějaké hře" a že někdo mohl mít zájem ho zdiskreditovat. Uvedl, že jeho jméno mohly chtít poškodit silné zájmové skupiny spjaté s ministerstvem kultury. Řekl, že i když by rád pracoval na ministerstvu, v současnosti není doba na to, aby se tam vracel. V době hlasování o důvěře nové Topolánkově vládě se spekulovalo o tom, že jí Formánek zajistil podporu poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Krátce poté rezignovala ministryně kultury Helena Třeštíková, údajně kvůli tomu, že ji někdo nutil přijmout Formánka zpět na ministerstvo.

LČR v pondělí vyhlásí vítěze tendrů na likvidaci kalamity

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) by měl v pondělí vyhlásit vítěze takzvaných jednoduchých výběrových řízení na likvidaci větrné kalamity. Tentýž den by měl podnik také s vítěznými firmami podepsat smlouvy. Tendry státní lesy vypsaly na 140 územních jednotkách v regionech, v nichž vláda vyhlásila nouzový stav. Stav nouze skončí o pondělní půlnoci. Do tendrů se přihlásily všechny významné firmy podnikající v oboru těžby dřeva v Česku. O každou zakázku se uchází nejméně tři a nejvíce osm subjektů. Smlouvy budou uzavírány pouze na těžbu a prodej kalamitního dříví včetně úklidu klestí. Hodnotícím kritériem je nabídnutá cena. Po vichřici z poloviny ledna zůstalo ve státních lesích nejméně pět milionů metrů krychlových polomů. Představuje to přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby LČR a největší kalamitu v historii firmy.

Týden: Světoví giganti chtějí Ruzyni, cena až 65 miliard Kč

Cena v privatizaci státního podniku Letiště Praha by se mohla vyšplhat až na 65 miliard korun. Takovou tržní hodnotu má česká společnost ve srovnání s podobnými letišti v regionu. Ve svém nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, to uvádí časopis Týden s tím, že o letiště projevily předběžný zájem velké zahraniční společnosti. Jedna z posledních velkých privatizací je na spadnutí. Pražské ruzyňské letiště bude pravděpodobně ještě letos převedeno na akciovou společnost a do dvou let je vláda hodlá prodat. Předběžný zájem projevila společnost Hochtief Airport, součást koncernu Hochtief. "Je to pro nás zajímavá příležitost. Pražské letiště má velký potenciál," řekla Týdnu mluvčí firmy Donatella Gasserová. Podle ní však bude záležet na podmínkách tendru. Případnou účast v privatizaci nevyloučila ani australská investiční banka Macquarie Bank

Insolvenční zákon asi vstoupí v platnost o půl roku později

Platnost nového insolvenčního zákona, který upravuje konkurzní právo, bude zřejmě posunuta o půl roku, a to na 1. ledna 2008. Návrh na odložení účinnosti zákona předloží na pondělní jednání vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle informací z ministerstva je důvodem odkladu mj. zpoždění legislativních a technických prací na vzniku takzvaného insolvenčního rejstříku, který je nedílnou součástí zákona a reformu úpadkového práva bez něj nelze spustit. "Jedním ze základních prvků, bez něhož celou reformu úpadkového práva v ČR nelze spustit, je insolvenční rejstřík, který je koncipován s ohledem na kompatibilitu s e-Governmentem a je pilotním projektem e-justice. Vzhledem k tomu, že jde o klíčový projekt elektronizace justice, je vývoji tohoto systému věnována maximální pozornost. Časová náročnost této přípravy však přesahuje období stanovené při přijetí zákona insolvenční zákona, tj. do 1. 7. 2007. S přihlédnutím k uvedenému se navrhuje odložení účinnosti zákona o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon) o půl roku na 1. ledna 2008," odůvodnilo ministerstvo svůj návrh.

Týdeník Focus: RWE plánuje plynovod z Česka do Belgie

Německý energetický koncern RWE plánuje výstavbu plynovodu z Česka do Belgie. V neděli o tom informovaly webové servery s odvoláním na nejnovější číslo časopisu Focus, které vyjde v pondělí. Magazín své informace čerpá z podnikových zdrojů. Šéf RWE Harry Roels údajně výstavbu oznámí příští týden. Projekt má stát kolem jedné miliardy eur (28 miliard korun). Mluvčí firmy v neděli nechtěli informace Focusu komentovat. Podle dalších informací RWE hodlá uskutečnit nejen nákupní, ale také přepravní část projektu. Experti upozorňují na to, že plynovod je velmi komplexní záměr s řadou možných překážek, ať už z podnikatelského nebo politického hlediska.

Čeští vojáci v Etiopii monitorují konflikt a pomáhají místním

Čeští vojenští pozorovatelé, kteří působí v mírové misi OSN v Etiopii (UNMEE), mají za úkol podobně jako jejich zahraniční kolegové monitorovat konflikt na hranicích s Eritreou. Pomáhají také místním obyvatelům bránit se například proti únosům a krádežím dobytka. ČTK to řekl Karel Kučera, který se z Etiopie před týdnem vrátil. V misi strávil jeden rok. Česko v zemi působí od roku 2001 a tradičně vysílá dvojici pozorovatelů. Podle Kučery je hlavním úkolem zástupců OSN dohlížet na bezpečnost na hranici a hlídat útoky z jedné nebo druhé strany. Tradiční náplní dne bylo podle něj patrolování. "Dvě patroly byly ráno a jedna byla odpolední nebo noční," řekl ČTK Kučera.

Kraj uvažuje o finančním daru pro rodiny obětí vražd v nemocnici

Kraj Vysočina uvažuje o tom, že pozůstalým po obětech takzvaného heparinového vraha poskytne finanční dar, než soud rozhodne o možnostech jejich odškodnění. Tato překlenovací částka má být kolem 100.000 korun. V Otázkách Václava Moravce na ČT to řekl hejtman Miloš Vystrčil (ODS). Podezřelý Petr Zelenka v nemocnici Havlíčkův Brod údajně zabíjel tím, že pacientům ARO podával lék na ředění krve a oni vykrváceli. Hejtman již dříve uvedl, že kraj se dohodne s pozůstalými mimosoudně, soud však musí nejprve stanovit, kdo a v jaké míře je za úmrtí osmi lidí zodpovědný. Vystrčil v ČT řekl, že v úterý navrhne krajské radě, aby zvážila jednorázový dar pro poškozené. Hned v pondělí prý bude jednat s generálním pojistitelem, zda by nepřistoupil na mimořádnou pomoc. Nezávisela by na tom, kdo je za smrt pacientů odpovědný. Podle hejtmana kraj za poškození pacientů odpovědnost nenese. Případná odpovědnost nemocnice se vyšetřuje.

Median: Zdravotnictví se zlepšilo podle dvou třetin Čechů

Úroveň současné zdravotní péče v porovnání s dobou před rokem 1989 je lepší podle dvou třetin Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury Median, uvedla v neděli Česká televize (ČT). Průzkum, kterého se zúčastnilo asi 400 respondentů, rovněž ukázal, že většina lidí si myslí, že mají čeští lékaři odpovídající platy. Zdravotnictví je výrazně lepší podle 14,2 procenta lidí, spíše lepší podle 53,1 procenta respondentů. Naopak za spíše horší ho nyní považuje 25,6 procenta občanů, za výrazně horší asi sedm procent. S tvrzením, že se české zdravotnictví od roku 1989 zlepšilo, se ztotožňují především příznivci ODS, lidovců a Strany zelených. Voliči KSČM a ČSSD s tím souhlasí v menší míře, přesto i u této skupiny dotázaných představovaly pozitivní odpovědi nadpoloviční většinu. Většina lidí se také domnívá, že čeští lékaři dostávají za svou práci v současné době odpovídající ohodnocení.

V Praze na jeden vůz připadá 1,94 obyvatele, na severu Moravy tři

Nejméně obyvatel se o jeden automobil dělí v Praze, naopak nejvíce v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze statistiky Sdružení automobilového průmyslu. Zatímco v Praze na konci minulého roku připadalo na jeden osobní vůz 1,94 obyvatele, na severu Moravy jsou to více než tři lidé. Vedle Prahy jsou osobními vozy nejlépe vybaveni lidé z Plzeňského kraje, kde na jeden vůz připadá 2,24 obyvatele, a ze středních Čech s 2,28 obyvatele na vůz. Naopak v Olomouckém kraji je se o jedno auto dělí přesně tři lidé a ve Zlínském 2,93 obyvatele. Celorepublikový průměr je 2,5 obyvatele na automobil, což je o 3,5 procenta méně než před rokem.

Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou zahájil letošní folklórní sezónu

Letošní folklorní sezonu v Česku zahájil v sobotu Národní krojový ples, který podle předsedy Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenici v Evropě svým rozsahem nemá obdoby. Ve Žďáru nad Sázavou se na něm představily především soubory z Horácka, které pomyslnou štafetu převzaly od Jihočechů a pro příští rok ji předají Slezanům.

Horácké soubory zahájily ples předtančením několika lidových tanců. Hlavní program s názvem Horácko se představuje byl vystavěn na ukázkách řemeslnických tanců. Tanečníky na parketu kromě muzik a souborů provázela hasičská dechovka Božejáci z Pelhřimovska, která byla založena před více než stovkou let, ale také vojenský umělecký soubor Ondráš. Českomoravskou vrchovinu na plese reprezentovalo 15 národopisných souborů a muzik od Velké Bíteše po Pacovsko, od Třebíče po Hlinsko. Vystoupili také muzikanti, zpěváci a tanečníci několika souborů ze Slezska. Přijeli i hosté ze zahraničí. Mezi několika stovkami tanečníků v krojích byli i hejtmani Vysočiny a Jihočeského kraje Miloš Vystrčil a Jan Zahradník nebo bývalý hejtman Vysočiny a nyní prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Ústecký kraj obnovuje zaniklé tradice masopustu

V Ústeckém kraji, do něhož se značná část současných obyvatel přistěhovala až po druhé světové válce, se snaží obnovovat české tradice, které tam zanikly. Jednou z nich je masopust a průvody, které jej provázejí. Masopust je mezi Severočechy podle pořadatelů stále populárnější. Za příklad mohou sloužit Merboltice na Děčínsku, kde se masopustní rej uskuteční 17. února. Minulý rok jej podle starostky Hany Kučerové místní nadšenci uspořádali pro několik svých přátel poprvé. Obyvatelům obce ale údajně bylo líto, že průvod nezašel i k nim. Proto se za dva týdny do akce zapojí mnohem více lidí. Kdo bude chtít, aby jej průvod navštívil, stačí když branku domu označí červenou mašlí. Velmi populární bývá masopust, který se koná ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku. Jádro tradičního průvodu masek budou i letos tvořit členové folklorního souboru Dykyta z Krásné Lípy na Děčínsku.

Česko-slovenský bál navázal na úspěch toho loňského

Loňskou bilanci, kdy se na česko-slovenském bále v pražském Obecním domě vypilo 1500 lahví výběrového vína, 100 litrů pálenky a na halušky bylo použito 110 kilogramů brynzy, chtěl v sobotu překonat jeho druhý ročník. Zřejmě se mu to podařilo; skončil až v neděli nad ránem, přičemž ti nejvytrvalejší ochutnali pravou pohronskou kapustnicu neboli zelňačku. Zaměstnal desítky kuchařů a číšníků a pobavil hodně na 1600 hostů včetně politiků a celebrit obou republik. "Cílem bylo připomenout si společné kořeny českého a slovenského národa," řekla ČTK šéfka pořádající slovensko-české agentury Zuzana Horová. A je pochopitelné, že se tak vedle ryze internacionálního programu a hovorů v dobrém rozpoložení dělo i prostřednictvím gastronomických specialit. A tak se baštila svíčková, bramborový salát i Paulínyho halušky, které slovenský šéfkuchař vozil čerstvé přímo z hotelové kuchyně. Přítomným šla k duhu slivovice a merunčice, výrobky Bošácké pálenice, vína z Nitry i Modre.

Ve Žďáru si připomněli narození architekta Jana Santiniho

V konventním kostele Nanebevzetí Panny Marie na zámku Radslava Kinského ve Žďáru nad Sázavou si v neděli lidé připomněli 330. výročí narození architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Santini je kromě řady jiných staveb autorem kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsán na prestižní seznam památek UNESCO. Santiniho význam připomněl zřejmě největší znalec jeho díla, prorektor Univerzity Karlovy Mojmír Horyna, zazněla varhanní hudba v podání Václava Horáka. Santini se narodil 4. února 1677 v Praze v sousedství svatovítského chrámu, na jehož dostavbě pracoval jeho otec. Výtvarný talent zúročil při studiu malířství a architektury. Osud Santinimu vyměřil pouhá dvě desetiletí tvůrčí práce. Kolem roku 1700 ho do Žďáru povolal osvícený a uměnímilovný opat cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva. "Žďár se stal ohniskem jeho tvorby," řekl ČTK organizátor nedělních oslav Stanislav Růžička. Santiniho stavby je však možné najít na řadě míst. Známá je například jeho barokně gotická přestavba klášterního kostela v Sedleci, poutní kostel ve Křtinách u Brna či benediktýnský klášterní kostel v Kladrubech u Stříbra.

Policie hledá majitele ukradených map za deset milionů

Policie se obrátila na knihovníky v republice s žádostí o pomoc při zjišťování původu vzácných map, které údajně ukradl středoškolský učitel zeměpisu Zdeněk Kučera z Poděbrad-Kluk. Muž prý od poloviny 90. let odcizil více než tisíc historických map v hodnotě přes deset milionů korun. Vzácné tisky podle policie odnášel z knihoven, vědeckých ústavů, muzeí a galerií. Používal je jednak ve svých publikacích, ale také na výstavách. Policie sice mapy u Kučery našla, nyní ale neví, odkud pocházejí a kam je vrátit. Obrátila se tedy na Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, aby jim pomohl najít původní majitele vzácných dokumentů. Podle policie se Kučera především zajímal o mědirytiny z oboru astronomie, astrologie, rostlinopisu a grafiky krajin.

Volný víkend přilákal do pražské Národní galerie 28.000 lidí

Až 28.000 lidí přilákal o víkendu volný vstup do všech stálých expozic a výstav Národní galerie v Praze (NG). Akce se konala při příležitosti 211. výročí jejího založení a podle mluvčí Petry Jungwirthové splnila svůj účel - byla motivem k návštěvě sbírek, a upevnila tak kladný vztah veřejnosti k umění. I když Národní galerie umožňuje zájemcům zhlédnout sbírky i výstavy zdarma vždy každou první středu v měsíci od 15:00 do 20:00, což rovněž přitahuje zájem lidí, víkendový "den otevřených dveří" zatraktivnila navíc řada doplňkových akcí. Třeba možnost prohlédnout si sbírky s výkladem odborníka či spousta výtvarných dílen. Například z Muzea českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží odcházela v neděli odpoledne řada malých i velkých vybavena zrcadélkem inspirovaným kubistickým tvaroslovím, které si sami vytvořili. Svět kolem nich rozložilo do spousty malých ploch a jejich tvář proměnilo v kubistický portrét.

Maňáskovou groteskou pokračovala přehlídka regionálních scén

Maňáskovou verzí Tří mušketýrů Alexandra Dumase v podání Divadla Alfa z Plzně pokračovala v neděli odpoledne v Praze přehlídka regionálních scén, kterou pod názvem České divadlo 2007 pořádá umělecká agentura Foibos. Plzeňští loutkáři vystoupili na komorním jevišti Divadla Minor a přivezli představení, které upoutalo pozornost kritiků i diváků. V anketě Divadelních novin se stalo jako vůbec první loutkářský projekt Inscenací roku 2006. Dumasův příběh v Plzni nastudoval ve stylu drsné rakvičkárny pod názvem Všichni za jednoho režisér Tomáš Dvořák. Pro jeho projekt hlasovalo jedenáct z celkem 99 tipujících kritiků a divadelních publicistů.

O titul nejlepší komedie se v Pardubicích utká sedm divadel

Sedm divadel se v Pardubicích od 11. do 18. února utká o titul nejlepší divadelní komedie loňského roku. Na sedmém ročníku Grand festivalu smíchu se divákům i s nesoutěžní částí představí přes 20 komedií. ČTK to v neděli řekl mluvčí Východočeského divadla Pardubice Radek Smetana. "Ohlasy předchozích ročníků ukazují, že si festival našel své nezastupitelné místo na poli divadelních festivalů v České republice," uvedl Smetana. Každoročně festival navštíví několik tisíc diváků. Soutěžit mohou pouze takzvaná repertoárová divadla s vlastním hereckým souborem. Vyloučena je účast agenturních divadel a účelových seskupení herců. Letos se v soutěži vedle pardubického souboru z regionů představí Jihočeské divadlo České Budějovice, plzeňské Divadlo J. K. Tyla, Moravské divadlo Olomouc a liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Prahu budou reprezentovat Divadlo v Dlouhé a Divadlo Bez zábradlí, které se na pardubickém festivalu představí vůbec poprvé.

Českým tenistům se antuka v ostravské hale zamlouvá

Antuka v ostravské hale skoro přesně splňuje představy českých tenistů, kteří na ní za týden budou v prvním kole Davisova poháru bojovat se Spojenými státy. Tým nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila má za sebou úvodní dva tréninky a o kvalitě povrchu mluví v superlativech. "Je vynikající, přesně, jak jsme si přáli, i když zatím si to asi ještě úplně nesedlo," řekl po dopoledním tréninku novinářům Tomáš Berdych, který jako jediný v sobotu večer na dvorci chyběl. Čerstvě nachystané hřiště prý ještě bude samovolně "pracovat". "Základ je tvrdší, kurt je teď poměrně měkký, ale časem se asi bude zrychlovat," podotkl Berdych.

Sáblíková obsadila na patnáctistovce dvanácté místo

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v nedělním závodě Světového poháru na trati 1500 metrů dvanácté místo. Na olympijském ovále Lignotto v Turíně skončila neporazitelnost německé hvězdy Anni Friesingerové, jež poprvé v sezoně na své parádní trati nevyhrála. Z vítězství se ve čtvrtém závodě v ročníku radovala Nizozemka Ireen Wüstová, která skončila v sobotu na dvojnásobné trati o půl sekundy druhá za Sáblíkovou. Devatenáctiletá Češka bere tratě kratší než 3000 m pouze jako doplňkové, bude na nich nicméně závodit příští týden na mistrovství světa ve víceboji v Heerenveenu. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která se v sobotu radovala z premiérového vítězství v SP, zajela čas 1:59,97 a za Wüstovou zaostala o téměř pět sekund. V celkovém pořadí disciplíny patří Sáblíkové po druhém nejlepším umístění v sezoně čtrnácté místo.

Enge bodoval v Sydney pátým místem v hlavním závodě

Tomáš Enge vybojoval v nedělním hlavním závodě A1 Grand Prix v Sydney šest bodů za páté místo. V předchozím sprintu si z šesté řady na startu polepšil na konečné deváté místo a zaostal zhruba o půl sekundy za bodovanou pozicí. V Austrálii slavil dvě neohrožená prvenství německý vítěz kvalifikace Nico Hülkenberg, jehož tým vede suverénně i hodnocení národů, Češi jsou jedenáctí. Engemu se na okruhu Eastern Creek dařily starty. V kratším ze závodů předjel záhy dva vozy a neustále jezdil desátý, přes velkou snahu se mu ale nepodařilo předjet Američana Philipa Gieblera, a tak další posun v pořadí přišel až po technických problémech britského týmu. Do hlavního závodu Enge vyrazil ještě lépe a z deváté výchozí pozice za sebou nechal do druhé zatáčky pět soupeřů. O čtvrté místo Engeho připravil v polovině závodu Číňan Tung Chou-pchin, který později senzačně dojel do cíle jako třetí a získal pro svou zemi první medailové umístění v historii soutěže. Engeho pak ještě postihly problémy s řazením, ale pozici udržel.

Šlesingra připravila o medaili na MS chyba při poslední střelbě

Příliš dlouhé otálení a následná chyba při posledním výstřelu připravily českého biatlonistu Michala Šlesingra o další cenný kov z mistrovství světa v italské Anterselvě. Čtyřiadvacetiletý reprezentant se v nedělním stíhacím závodě na 12,5 km dlouho držel v boji o medaile, ale po trestném kole na závěrečné položce vstoje nestačil finiši pronásledovatelů a skončil čtvrtý. Svoje druhé zlato získal norský biatlonový suverén Ole Einar Björndalen, stříbro vybojoval Rus Maxim Čudov a bronz Vincent Defrasne z Francie.

Korbel vypadl na turnaji TOP 12 znovu ve čtvrtfinále

Třetí rok za sebou vypadl český stolní tenista Petr Korbel na prestižním turnaji TOP 12 pro nejlepší Evropany ve čtvrtfinále. K postupu mezi nejlepší kvarteto měl přitom v italském Arezzu hodně blízko, nad Chorvatem Zoranem Primoracem v sobotu vedl 3:1 na sety. Ale v obrovské bitvě nezvládl nervózní koncovku páté sady a v rozhodující sedmé prohrál 6:11. Šestatřicetiletý Korbel, hrající bundesligu za Borussii Düsseldorf, nejprve zvládl postup z těžké základní skupiny A, kde se postupně střetl s obhájcem prvenství Němcem Timem Bollem a pak se zkušeným Polákem Lucjanem Blaszcykem. Bollovi český reprezentant podlehl 1:4, ale po výhře 4:2 nad polským soupeřem postoupil z druhého místa.

Badmintonista Koukal ukončil Fröhlichovu domácí nadvládu

Badmintonista Petr Koukal v neděli ukončil tuzemskou nadvládu Jana Fröhlicha, který na domácích šampionátech triumfoval nepřetržitě od roku 1998. Ve finále národního mistrovství v Českém Krumlově zdolal dvacetiletý reprezentant nejvýše nasazeného hráče a devítinásobného šampiona 2:1 a připravil mu vůbec první porážku po pěti předchozích vzájemných soubojích. Šestadvacetiletý Fröhlich coby česká jednička se dočkal finálové porážky i ve smíšené čtyřhře. Nejúspěšnější hráčkou šampionátu byla pětadvacetiletá Eva Titěrová-Brožová, jež získala stejně jako vloni tituly ve dvouhře, s Hanou Milisovou v deblu i s Martinem Heroutem v mixu. V mužské čtyřhře zase obhájili prvenství Stanislav Kohoutek a Pavel Florián.

Na horách je zatím sněhu dost, sjezdovky navštívily tisíce lyžařů

Na českých horách je stále dostatek sněhu. Sjezdovky o víkendu zaplnily tisíce lyžařů, kteří si především v neděli užívali slunečného počasí. Řada provozovatelů vleků považuje uplynulý víkend za zatím nejúspěšnější v letošní sezoně, která začala se zpožděním kvůli nedostatku sněhu. Návštěvnost ovlivnily i prázdniny, které začaly v některých okresech českým školákům i například dětem z Německa. Podmínky k lyžování ve východní části Krkonoš i v Orlických horách byly v neděli zatím nejlepší v dosavadní sezoně. Vítr, který lyžaře trápil v sobotu, se nad ránem utišil a za slunečného počasí svahy zaplnily tisíce lyžařů. Na čtyřsedačkových lanovkách v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn se tvořily fronty do deseti minut. Přestože je plná sezona, ubytovatelé ve Špindlerově Mlýně stále nabízejí volná místa. Naproti tomu 1ubytovací kapacity v Janských Lázních jsou téměř vyprodané. Ve Krkonoších leží od 20 do 75 centimetrů sněhu, nejvíce v Horních Mísečkách, Medvědíně a na Černé hoře u Janských Lázní. V lavinových lokalitách platí druhý nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. V Orlických horách je na sjezdovkách kolem 40 centimetrů sněhu.

Počasí

V pondělí místy mlhy nebo nízká oblačnost, většinou ale polojasno, odpoledne a večer přibývání oblačnosti. Místy déšť, ve vyšších polohách sněžení. Teploty 4 až 8 stupňů, na horách kolem 3 st. C. Jihozápadní až západní vítr bude zesilovat.

04-02-2007