Denní souhrn zpráv Zprávy

07-02-2007

Vládní koalice zablokovala schůze sněmovny k euroústavě a k radaru

Mimořádná schůze sněmovny, kde měli poslanci jednat o euroústavě a americké radarové stanici, se nekonala. Vládní koalice zablokovala schválení programu jednání, které proto hned skončilo. ČSSD chtěla diskutovat i o kauze údajné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka a o ustavení vyšetřovací komise v souvislosti s takzvanou Kubiceho zprávou. Postoj koaličních poslanců je podle ČSSD a KSČM důkazem toho, že kabinet nemá zájem o debatu s opozicí. Vládní strany toto nařčení odmítají. Říkají, že se parlamentní rozpravě nebrání. Mluvit teď o radaru a euroústavě na schůzi je ale podle nich předčasné. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že například o české pozici k euroústavě nemá smysl diskutovat dříve, než vláda předloží vlastní stanovisko k tomuto dokumentu.

Vládní koalici se zamítnutím programu pomohl ve středu i bývalý člen klubu ČSSD Michal Pohanka. Hlasování se totiž zdržel, a jeho hlas tak ke schválení chyběl. Miloš Melčák, další někdejší člen sociálnědemokratické frakce, naopak hlasoval stejně jako ostatní sociální demokraté, tedy pro program.

Senát vydal Čunka k trestnímu stíhání pro podezření z korupce

Vicepremiér, předseda KDU-ČSL a senátor Jiří Čunek bude trestně stíhán pro podezření z korupce. Senát ho dnes těsnou většinou zbavil imunity, aby bylo možné prošetřit, zda před pěti lety jako vsetínský starosta přijal půlmilionový úplatek. Vicepremiér bude prvním trestně stíhaným členem české vlády.

Čunek dnes znovu řekl, že na své funkce rezignovat nehodlá a udělá vše pro to, aby se vyšetřování nedotklo ministerstva pro místní rozvoj, které vede. Po hlasování řekl, že výsledek čekal a respektuje ho. Všechny důkazy, které má, prý svědčí jednoznačně o jeho nevině. Senátorům dnes nabídl dokumenty, které podle něj dokládají původ jeho peněz a dokazují, že k přijetí údajného úplatku nebyl žádný důvod. Čunkovi se ale zdá, že jeho případ je zpolitizovaný. Připadá mu zvláštní, že ačkoli byl osm let starostou, neměl žádný problém. To nastane až ve chvíli, kdy se stane senátorem, který začne stoupat na politickém poli výš.

Topolánek nehodlá naléhat na Čunka, aby složil vládní funkce

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nehodlá vyzývat předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, aby kvůli trestnímu stíhání pro podezření z korupce rezignoval na funkci vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj v koaličním kabinetu. Opoziční ČSSD si naopak myslí, že Čunek měl už dávno kabinet opustit. Poukazuje na to, že šéf lidovců se stal v polistopadové historii země prvním aktivním členem vlády, který je trestně stíhán pro podezření z korupce. Lidová strana za svým předsedou stojí a věří, že se Čunek obhájí. Mnozí lidovci nicméně neoficiálně připouštějí, že je Čunek - a s ním i celá strana - ve svízelné situaci. Někteří vládní i opoziční politici věští, že jak raketový byl vzestup donedávna málo známého starosty do nejvyšších pater české politiky, tak rychlý bude jeho pád.

Parkanová požádá o bezpečnostní prověrku v nejbližší době

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) požádá Národní bezpečnostní úřad o prověrku na stupeň "tajné" v nejbližší době. Poslanecká sněmovna totiž ve středu schválila vládní novelu zužující okruh lidí, kteří mohou i bez příslušné prověrky pracovat s tajnými údaji NATO a EU. Týká se to prezidenta, premiéra, ministra zahraničí a předsedy obou komor parlamentu, nikoliv však ministryně obrany.

Zpřísnění pravidel po Česku žádá Severoatlantická aliance. Tak široký přístup k tajným materiálům prý není v ostatních členských státech NATO obvyklý. Představitelé aliance Česko již dříve varovali, že pokud zákon neupraví, přestanou mu spojenci v plné míře sdělovat některé informace. Současný zákon umožňuje, aby se s tajnými informacemi NATO a EU bez prověrky seznamovali všichni ministři, poslanci, senátoři, ale například i státní zástupci a soudci. Celkem jde asi o 5000 lidí.

Poslanec Šťastný podal návrh na omezení kouření, kolegové z ODS jsou proti

Omezení kouření v restauracích i na dalších místech by mohla přinést novela takzvaného protikuřáckého zákona, kterou sněmovně předložil poslanec Boris Šťastný z ODS. Podal ji i přesto, že klub ODS s návrhem nesouhlasí. Novelu tak na některé z příštích schůzí začne projednávat dolní komora parlamentu. Šťastný ČTK řekl, že spolu s ním ji podepsali i lidovec Jiří Carbol a Eva Zubová ze Strany zelených.

Návrh předpokládá, že obce by mohly zakázat kouření v místech, kde se pohybují děti a mládež. Kouření by mělo být zakázáno také ve společných prostorách bytových domů, tedy třeba na chodbách. V domě by ale mohla být stavebně oddělená a mimo budovu odvětraná kuřárna. Předloha také upřesňuje, kde konkrétně se nesmí kouřit na zastávkách veřejné dopravy. Novela se týká i restaurací, kaváren a barů. Pro kuřáky by měly vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Zatím stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky.

Senátor Špaček vyhrál spor kvůli údajné spolupráci s StB

Senátor Milan Špaček (KDU-ČSL) se dnes u odvolacího senátu Městského soud v Praze domohl soudního výroku, že nebyl vědomým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Senátor žaloval ministerstvo vnitra, přestože vlastní již dvě negativní lustrační osvědčení. Kvůli informacím některých médií, že před rokem 1990 pracoval pro vojenskou kontrarozvědku, někdejší součást StB, požadoval jednoznačný výrok soudu, že s tajnou bezpečností nespolupracoval.

ČSSD: Zahraniční politika vlády je scestná, chceme ji korigovat

Zahraniční politika koaliční vlády je podle sociální demokracie bezradná, scestná a krátkozraká. Nejsilnější opoziční strana se proto bude snažit při vlastních jednáních se zahraničními politiky doma i za hranicemi korigovat negativní obraz, který podle ČSSD zásluhou kabinetu Mirka Topolánka v cizině o České republice vznikl. Je dobré, aby ostatní země věděly, že existuje i alternativní politika, uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Společně se stínovým ministrem zahraničí za ČSSD Lubomírem Zaorálkem kritizoval chybějící názor vládní koalice na euroústavu či energetickou politiku EU. ČSSD vadí jim způsob, jakým vládní politici jednají o umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Politici ČSSD na druhou stranu zdůraznili, že i když se k umístění radarové základny staví skepticky, považují spojenectví se Spojenými státy za klíčové - nemusí ale souhlasit se všemi cíli světové supervelmoce. V tom je podpořil i bývalý československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier, podle něhož je vyjádření pochybností či výhrad vůči americkým záměrům důkazem rovnocenného partnerství.

Sdružení: Emisní limit může zvýšit cenu aut o 30.000 Kč na vůz

Navrhované snížení emisí oxidu uhličitého u nových automobilů na 130 gramů do roku 2012, které ve středu navrhla Evropská komise, by mohlo zvýšit cenu vyráběných vozů o 20.000 až 30.000 korun. ČTK to řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Výdaje na vývoj nových technologií by podle něj cenu mohly dále zvýšit. Člen představenstva Škody Auto Martin Jahn pro středeční Hospodářské noviny odhadl zdražení na 40.000 až 70.000 Kč a zároveň pohrozil, že by automobilka mohla odstěhovat výrobu dále na východ. Emisní limit přitom již nyní na trhu plní některé menší vozy s nízkou spotřebou. Například automobily z kolínské automobilky TPCA. Do limitu se například vejde i Škoda Fabia s dieselovým motorem 1,4 TDI/PD. Vliv opatření na stav životního prostředí v Česku ale podle Šípka nebude oproti například zemím západní Evropy nijak výrazný, protože v současnosti tvoří kolem 55 procent nově přihlašovaných vozů ojetiny z dovozu s průměrným stářím kolem sedmi až osmi let, které neplní ani současné limity platné pro nové vozy.

Policie odložila případ šéfa ČSOB Kavánka kvůli převzetí IPB

Protikorupční policie odložila případ generálního ředitele a předsedy představenstva Československé obchodní banky Pavla Kavánka. Detektivové prověřovali, zda se nedopustil podvodu, když před lety vyjednával se státem o převzetí kolabující Investiční a poštovní banky. Policie případ odložila proto, že se nestal trestný čin, řekla ČTK její mluvčí Veronika Dumková. Policie začala případ vyšetřovat loni v září na základě trestního oznámení Sdružení akcionářů IPB.

Pecina: Některé obchodní řetězce stále jednají s dodavateli nefér

Některé obchodní řetězce se podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny stále chovají k dodavatelům nekalým způsobem. Antimonopolní úřad ale nemá nástroje, jak v tom obchodníkům zabránit. Pecina zmínil vysoké poplatky za zavedení výrobků do nabídky obchodů či různé příspěvky na chod provozoven, jejichž smluvní podmínky ale obchodníci později mění ve svůj prospěch. Podle Peciny by zákon měl tyto praktiky postihovat.

Na ruském trhu je místo pro české podnikatele, tvrdí Rusové

Trhy v ruských regionech skýtají prostor pro spolupráci malých a středních firem z Ruska a České republiky. Zatímco Moskva a další velká města jsou již nasycená, v jiných oblastech je potenciál trhu stále nevyužitý. Na Ruském business dnu ve Zlíně to ČTK a Českému rozhlasu řekl Ivan Viktorovič Galaktionov z Obchodního zastupitelství Ruské federace v České republice. Podle Viktora Šimečka z agentury CzechTrade ale nyní nad realizací investičních celků převládá hlavně prodej výrobků a služeb z České republiky na trzích v Ruské federaci. "Nejlepší obchody jsou přitom mimo Moskvu," dodal. V loňském roce pomohla agentura českým podnikatelům mířícím na ruský trh s kontrakty v celkovém objemu dvě miliardy korun.

Branický pivovar ukončil výrobu, pivo Braník vaří Staropramen

Pivovary Staropramen v závěru ledna ukončily produkci v pivovaru Braník a pivo této značky se nyní vaří ve smíchovském Staropramenu. Záměr sloučit výroby v Praze oznámila firma loni v únoru s tím, že v Braníku již nelze dále zvyšovat výrobu. Na prodej objektu pivovaru Braník bude vypsáno výběrové řízení. Produkce pivovaru Braník se neustále zvyšovala, a to prý vyžadovalo modernizaci výroby, kterou branický pivovar vzhledem ke své uzavřené poloze a statusu kulturní památky neumožňoval. Naopak pivovar Staropramen prošel rozsáhlou modernizací, jejíž třetí fáze v současnosti vrcholí. Tradice výroby Braníku sahá do roku 1899.

Škoda Electric chce prodat trolejbusy do Itálie a na Balkáně

Plzeňská Škoda Electric, jeden ze tří největších evropských výrobců trolejbusů, se zúčastní tří významných tendrů v Itálii, Rumunsku a Bulharsku. S exportními dodávkami trolejbusů nové generace s autobusovými karosériemi z produkce Iveco-Irisbus se chce dále prosadit v Pobaltí. ČTK to řekl šéf Škody Electric Jaromír Šilhánek. Firma je podle něj v užším kole v Miláně, kde by šlo o dodávku až 70 vozů, tendry připravují také v Římě a Rimini. V rumunském Temešváru se zúčastní tendru na dodávku 50 vozů, následovat mají výběrová řízení v Bukurešti. Čeká se na výsledky výběru v bulharské Ruse a na vyhlášení tendru v Sofii. Velkou šanci vidí Škoda Electric na svém tradičním trhu v Pobaltí, kde tento měsíc uspěla s dodávkou 150 nízkopodlažních vozů, a také v Rusku.

Ve Zbrojovce nebude těžká výroba

Areál zkrachovalé Zbrojovky Brno, který před týdnem získala v dražbě česko-slovenská investiční skupina J&T, v budoucnu s největší pravděpodobností nebude sloužit výrobě. Nový majitel plánuje využít 22 hektarů spíše pro administrativu, obchodní plochy nebo pro bytovou výstavbu. Plánuje také, že areál si zachová název Zbrojovka, pokud to umožní ochrana obchodní značky. Vyplývá to z prvního jednání mezi J&T a představiteli brněnské radnice.

Soutěž Concertino Praga vyhrál ruský klavírista Syčev

Absolutním vítězem Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga se stal devatenáctiletý ruský klavírista Alexej Syčev. Z českých účastníků získali ve svých kategoriích laureátské tituly Petr Špaček, který byl první mezi violoncellisty, a Barbora Valečková, druhá v oboru hry na housle. Úroveň nositelů prvních cen byla podle houslisty Václava Hudečka, předsedy mezinárodní poroty, úžasná. Usedl v ní poprvé, a to 40 let po svém vlastním vítězství v soutěži. Klání pořádá a organizuje Český rozhlas.

Concertino Praga se letos uskutečnilo v kategoriích klavír, housle, violoncello a klasická kytara. Kytarový obor byl v tomto 41. ročníku soutěže začleněn poprvé, kytaristů bylo pět a první se umístila Judith Bunková z Německa. Soutěžní snímky, které musí být bez střihů, zasílají partnerské rozhlasové stanice. Českým účastníkům je pořizuje veřejnoprávní rozhlas.

Ekologové a myslivci se dohodli na ochraně velkých šelem

Českomoravská myslivecká jednota a ekologové z Hnutí Duha se dohodli na tom, že budou spolupracovat při ochraně velkých šelem v Česku. Společně se také rozhodli bojovat proti pytláctví v českých lesích. Vzájemnou dohodu myslivci a ekologové podepíší v pondělí v pražském sídle Hnutí Duha. ČMMJ také dá ochráncům přírody na zvláštní konto 10.000 korun - částka bude sloužit jako odměna za získání informací vedoucích k dopadení pytláka velkých šelem, jako jsou medvěd, rys a vlk. Podle myslivců za současné malé množství velkých šelem v přírodě mohou především civilizační faktory - šelmy pak nemají vhodné podmínky pro výběr svého teritoria. Negativně na ně působí také narůstající turistika, hustá dopravní síť nebo právě pytláctví.

Expert: Dráhu bolidu zjistí astronomové s přesností na 50 metrů

Astronomický ústav Akademie věd vyhodnocuje snímky bolidu, tedy velmi jasného meteoru, který v neděli necelou minutu před půlnocí zazářil nad jižní Moravou. Čeští odborníci počítají jeho dráhu a zjišťují, co se vlastně stalo. "My tu dráhu budeme znát s přesností na nějakých 50 metrů. Můžeme s naprostou určitostí určit dráhu a kam mohl spadnout. Ještě k tomu potřebujeme tak den," řekl ČTK Pavel Spurný z Astronomického ústavu. Nyní je možné podle Spurného říci, že se ve 23:59:16 Země potkala s menším tělesem meziplanetární hmoty o velikosti několika desítek centimetrů až jednoho metru. Naprostá většina tohoto tělesa v atmosféře shořela. "Obávám se, že k nám tentokrát nebyla příroda příliš příznivá," uvedl astronom. Připomněl, že Tunguzský meteorit počátkem minulého století také vybouchl v atmosféře a nic z něj nezbylo, přestože to bylo těleso o průměru 60 metrů. Vědecký význam bolidu, jehož dráhu se podaří dokonale dokumentovat a nalézt jeho zbytky na zemském povrchu, je podle Spurného značný. Spočívá především v tom, že rozšiřuje znalosti o sluneční soustavě.

Kvůli prodeji snímků Svobody byl propuštěn druhý policista

Za prodej posmrtných fotografií skladatele Karla Svobody byl dnes propuštěn již druhý policista z obvodního policejního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy na Kolínsku. Za podíl na prodeji služebních fotografií deníku Blesk chce Inspekce ministra vnitra vrchního inspektora kostelecké služebny trestně stíhat. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva vnitra Radek Holý. K prodeji snímků se již dříve přiznal dvaadvacetiletý policista z obvodního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy Aleš S., kterého nadřízení v pátek z policie propustili.

Nehrající kapitán Navrátil pošle s Berdychem do dvouhry Mináře

Nehrající kapitán české tenisové reprezentace Jaroslav Navrátil vyřešil složení svého týmu pro páteční dvouhry v utkání prvního kola Davisova poháru proti Spojeným státům. Den před čtvrtečním losováním oznámil, že vedle týmové jedničky Tomáše Berdycha pošle na ostravskou antuku Iva Mináře, který tak v prestižní týmové soutěži zažije premiéru. Pro dvaadvacetiletého nováčka v českém výběru to bude velký debut. Navrátila však přesvědčil při dopoledním tréninkovém utkání, v němž se Minář ve dvou setech hladce vypořádal s Tomášem Berdychem. Stošedesátý muž světového žebříčku Minář by se tak měl v pátek utkat s americkou jedničkou Andym Roddickem, ale definitivní rozhodnutí padne až ve čtvrtek v pravé poledne, kdy se obě strany sejdou na ostravské radnici k rozlosování.

V Příbrami se po Starkově návratu vrací fotbalový život k normálu

Pro některé obyvatele Příbrami je Jaroslav Starka mužem s kontroverzní pověstí se styky s podsvětím, v tamním fotbalovém klubu je však jednoznačně kladným hrdinou. Jeho úterní návrat z vazby a středeční příchod na stadion u Litavky jako by z prvoligového mužstva sňal pocit tíživé nejistoty. Hráči i trenér Jiří Kotrba věří, že Starkovým propuštěním na kauci skončilo těžké období.

Příbramský boss, který čelí společně s dalšími šesti lidmi obvinění z únosu a následné vraždy otce podnikatele Radovana Krejčíře, se s hráči krátce sešel ještě před dopoledním tréninkem. Po obědě si pak v Praze poprvé po třech měsících na vlastní oči vychutnal fotbalový zápas. Marila hrála na Tipsport Cupu s Viktorií Žižkov. V předchozích třech utkáních zimního turnaje Tipsport Cup získala Marila pouze jediný bod, ale se svým bossem v hledišti ve středu deklasovala v závěrečném utkání skupiny A druholigovou Viktorii Žižkov 4:0.

Počasí

Ve středu čekají meteorologové oblačno až zataženo, místy déšť se sněhem nebo déšť. Od vyšších poloh sněžení. Teploty 1 až 4 stupně Celsia, na jihu a východě 4 až 8, na horách +1, na severu a severozápadě Čech 2 pod nulou.

07-02-2007