Denní souhrn zpráv Zprávy

15-02-2007

Odborníkům z ČVUT se nelíbí návrh Kapsche pro druhou etapu mýta

Odborníkům z ČVUT se nelíbí návrh firmy Kapsch pro druhou etapu mýtného. Stanovisko expertů obdrželo ve čtvrtek ministerstvo dopravy, které si ho objednalo. Řešení mýtného na silnicích první třídy se tak opět vzdálilo.

Základní rozpor stále panuje kolem druhu použitých palubních jednotek a také kolem počtu mýtných bran s mikrovlnnou technologií. Kapsch navrhl kombinaci mikrovlnné a satelitní technologie, ministerstvo a nyní i odborný tým požadují převážně satelitní systém. Kapsch ale dál trvá na tom, že mikrovlnné řešení má prokazatelně vyšší efektivitu a nižší provozní náklady než satelit.

Podle původní smlouvy měla být stejně jako na dálnicích i na silnicích první třídy využita mikrovlnná technologie. MD však požádalo na podzim firmu Kapsch o návrh satelitního řešení. Nyní je jasné, že dopravci nezačnou na silnicích první třídy platit v původním termínu od 1. července. Pokud se jednání mezi oběma stranami protáhnou, je ohrožen i nově určený termín, 1. leden 2008.

Kula: Archiv Vězeňské služby bude odtajněn od 1. ledna 2008

Archiv Vězeňské služby, který má obsahovat i údaje o spolupráci vězňů a dozorců s komunistickou Státní bezpečností před listopadem 1989, bude kompletně odtajněn od 1. ledna příštího roku. V pořadu Press Klub rozhlasové stanice Frekvence 1 to s odvoláním na novelu příslušného zákona uvedl generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula. S ohledem na kompletní odtajnění archivu od 1. ledna by proto podle něj nemělo smysl, kdyby už teď byla odtajněna některá jeho část.

Obecně má přístup k materiálům StB zjednodušit také projekt Otevřená minulost, který připravuje ministerstvo vnitra. Hlavním cílem projektu je umožnit lidem nahlédnout do materiálů, které popisují praxi totalitního režimu, ale až dosud se nedostaly na veřejnost. Všechny písemnosti týkající se StB by podle projektu měly být shromážděny na jednom pracovišti ministerstva, odtajněny a v digitální podobě přístupné na internetu.

Bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti budou trvat do neděle

Bezpečnostní opatření na pražském ruzyňském letišti, která policie zavedla po upozornění senzibilky na možnost teroristického útoku, budou trvat minimálně do konce týdne. Pavel Hanták z policejního prezidia uvedl, že kriminalisté případ stále vyšetřují. V případě obdržení informace o teroristickém útoku je podle Hantáka na prvním místě zajištění ochrany zdraví osob. Policie si prý nemůže dovolit podcenit žádné riziko.

Policie možná bude muset řešit, kteří jasnovidci jsou opravdoví

Lidé, kteří se označí za senzibily, a varují policii před bombovým útokem, mohou být vyšetřováni kvůli šíření poplašné zprávy. Dokázat jim, že policií úmyslně manipulovali, ale možná bude obtížné. ČTK to ve čtvrtek řekl pražský právník Josef Lžičař.

Varování ženy, která se představila policii jménem a označila se za senzibilku, spustilo ve středu přísnější bezpečnostní opatření na pražském ruzyňském letišti. Policie před letiště umístila obrněný transportér a na bezpečnost dohlíželi ozbrojení policisté se samopaly. Odborník na psychotroniku Vladimír Liška ČTK řekl, že mu není znám případ, kdy by v Česku psychotronik pomohl policii při pátrání. Případ, kdy by senzibil varoval před teroristickým útokem, prý nezná. "Osobně jsem k tomu skeptický a trochu mne překvapilo, že na to u nás policie takto zareagovala," řekl Liška.

Představitelé ČSSD vyzvali ministra Langera k resignaci

Představitelé ČSSD zpochybnili bezpečnostní aktivity ministra vnitra Ivana Langera, odmítli jeho projekt Otevřená minulost a vyzvali ho k veřejné omluvě a resignaci. V opačném případě hrozí mezinárodní blamáž a především skutečné ohrožení republiky, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Nasazení desítek policistů ve středu na letišti v Praze Ruzyni na základě podnětu "jakési vědmy" svědčí podle Paroubka o chybě celého systému a především o naprosté nekompetentnosti ministra vnitra, který za podobné výstřelky plně odpovídá. "Svým činem naznačil, čeho všeho tato vláda může být schopna, když jeden z jejích nejvlivnějších členů zjevně podléhá tmářství," dodal Paroubek.

Moc nad Prahou převzal karneval

Vládu nad Prahou převzali ve čtvrtek na šest dnů kejklíři a maškary. Za doprovodu bubeníků a šašků se alegorický král a královna dostavili před radnici, aby tam od vedení města dostali pro festival Bohemian Carnevale pomyslné svolení k vládnutí. Podpořily je desítky Pražanů i turistů, které vysoké pestrobarevné figury přivítaly na Staroměstském náměstí potleskem. "Jménem všech maškar a masek žádáme, abyste nechal náš masopustní rej ve městě chviličku pobýt a nechal krále a královnu, aby šest dní vládli dle všech zákonů a vší počestností," požádal zástupce radnice jeden člen průvodu. "S radostí. Ať vám přejí múzy a lepší počasí," dostalo se mu odpovědi od úředníka.

Dělníci začali s demolicí památky v Přerově, úřad je zatím zastavil

Dělníci začali ve čtvrtek znovu s demolicí přerovského spolkového domu Trávník, nazývaný též Komuna, který chce ministerstvo znovu zařadit na seznam kulturních památek. Práce však vzápětí znovu zastavili úředníci stavebního úřadu za pomoci strážníků s tím, že stále nejsou dodrženy podmínky demoličního výměru.

Dům Trávník byl ještě před půl rokem vedený jako kulturní památka. Vinou někdejšího ministerského úředníka byl ze seznamu vyňat a jeho majiteli se tak otevřela cesta k demolici domu. O záchranu spolkového domu Trávník usilují Přerované i zástupci radnice již šestým dnem. Na místo přijel v pondělí také ministr kultury Václav Jehlička. Pro záchranu památky by podle ministerstva přitom stačilo pozdržet demoliční práce do příštího čtvrtka. I když si majitel objektu nepřevezme rozhodnutí ministerstva o zahájení správního řízení, které má za cíl vrátit objekt na seznam kulturních památek, tento den nabude toto usnesení po desetidenní lhůtě právní moci. Od čtvrtka by pak musel majitel objekt chránit před poškozením. Úředníci však přiznávají, že je to stále boj o čas. Pokud totiž podle šéfa stavebního úřadu stavební firma všechny podmínky demoličního výběru dodrží, nemůže jim v krocích již nijak zabránit. Majiteli objektu, brněnské firmě Reinvest Corporation, která chce na místě vybudovat obchodní centrum, se vyrozumění o zahájení řízení ministerstva kultury dosud doručit ani za pomoci policie nepodařilo.

Schengen má být rozšířen včas, Slovensko dohání zpoždění

Přípravy na rozšíření schengenského systému o nové členské země Evropské unie probíhají podle plánu a hraniční kontroly se starými členskými státy by měly padnout na konci roku. Po jednání ministrů vnitra EU v Bruselu to řekl český ministr Ivan Langer, který si pojede koncem března do Portugalska pro technologie potřebné k rozšíření Schengenu. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ujistil, že jeho země dožene zpoždění v přípravách na zavedení Schengenu. Langer připustil, že ČR musí po vstupu do Schengenu v případě slovenského zpoždění počítat i s alternativou hraničních přechodů na slovenské hranici. Podle něj ale může Bratislava "počítat s maximální technickou i lidskou pomocí". Ministr také v Bruselu oznámil, že ČR poskytne unijní agentuře Frontex, která bojuje s ilegálním přistěhovalectvím do EU, dva speciální vozy vybavené kamerou pro noční vidění.

Ústavní soud zrušil odškodnění klientů tří zkrachovalých bank

Ústavní soud zrušil část zákona, která umožňovala odškodnit klienty zkrachovalé Plzeňské banky, Union banky a Kreditní banky Plzeň. Vkladatelé měli z Fondu pojištění vkladů dostat až 3,7 miliardy korun. Ústavní soud se nezabýval správností odškodnění, normu zrušil kvůli nestandardnímu způsobu přijetí, byla totiž přidána k nesouvisejícímu zákonu. Nález soudu bude patrně možné vztáhnout i na další zákony schválené podobným způsobem. Ústavní soud uvedl, že poslanci musejí propříště klást větší důraz na správnou legislativní proceduru. Nevhodné je podle Ústavního soudu novelizování zákonů jinými normami, které s nimi věcně nesouvisejí. Právní řád se tak mění v nepřehledný a zmatečný systém, uvedl ÚS

Takzvané poslanecké přílepky, tedy novely zákona dodatečně přidané k nesouvisejícímu zákonu, jsou v posledních letech mezi českými zákonodárci velmi užívané. Tuto legislativní praxi, která vnáší chaos do právního řádu, sice neustále kritizují právníci, podnikatelé, různé oborové svazy, média i mnozí politici, v parlamentu ji však hojně využívají zástupci takřka všech politických stran. Přidáním pozměňujícího návrhu k nesouvisejícímu zákonu lze obejít legislativní proces.

Z Madety podle šetření SVS nešla na trh žádná závadná Niva

Čeští veterináři nezjistili v sýru Niva ze společnosti Madeta z doby dodávky na Slovensko žádný nadlimitní výskyt nebezpečné bakterie listerie. "Podle provedených vyšetření, zaměřených i na pozdější dobu, se nemohlo na trh dostat nic závadného," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Slovenští hygienici koncem minulého týdne upozornili na listerii v sýru Niva Pilos z produkce Madety, který byl k dostání v tamních prodejnách Lidl. Ředitel Madety Milan Teplý ČTK řekl, že se potvrdilo jejich tvrzení od samého začátku, že sýr z českokrumlovského závodu byl zdravotně v pořádku. Testy na Slovensku podle Dubna ukázaly mírné překročení normy. Bakterie se mohly pomnožit při nesprávné přepravě či skladování, podotkl.

Bursík: K uspořádání referenda o radaru nemáme dost informací

Čechům nyní podle předsedy zelených Martina Bursíka chybějí informace k tomu, aby mohli o umístění radaru protiraketové obrany Spojených států rozhodnout formou referenda. Bursík zopakoval, že zelení budou usilovat o to, aby vláda požádala americkou vládu o garanci, že radarový systém bude začleněn do řízení a velení NATO. Někteří Bursíkovi straničtí kolegové ale chtějí na víkendovém sjezdu zelených šest poslanců vládní koalice zavázat, aby hlasovali pro vypsání referenda. Podle Bursíka by však lidové hlasování vypovídalo pouze "o rozložení emocí ve společnosti, nikoli o bezpečnostně-politických aspektech projektu". O vypsání referenda usilují komunisté, přednost by mu dali i sociální demokraté.

Klaus zavítal do Hirošimy, další program je omezen

Český prezident Václav Klaus, který je na státní návštěvě Japonska, ve čtvrtek s určitým zpožděním a jen s oficiální částí delegace zavítal do Hirošimy. Navštívil památník zasvěcený obětem bombardování včetně atomového dómu. Tato budova projektovaná českým architektem Janem Letzelem jako jediná v širším okolí zůstala po výbuchu stát. Součástí památníku, na kterém je nápis "Nikdy neopakujte chybu", je monument z bílého kamene, u kterého Klaus položil věnec.

Narušení prezidentova programu v Japonsku způsobila závada na českém vládním letadle. Klaus proto ráno musel plánovanou cestu do Hirošimy nejprve odložit a nakonec ji se značným zpožděním uskutečnit japonskou vnitrostátní linkou. V další části dne měl Klaus navštívit ještě jedno památné místo na ostrově Mijadžima nedaleko Hirošimy. Stojí na něm pověstná svatyně Icukušima. Tento bod programu musel být kvůli zdržení vypuštěn a prezident se vlakem přesunul z Hirošimy rovnou do Beppu na ostrově Kjúšú.

Majitel firmy H&B Real podal stížnost proti svému obvinění

Majitel vsetínské firmy H&B Real Petr Hurta, který je společně s vicepremiérem a předsedou KDU-ČSL Jiřím Čunkem obviněn v případu údajné korupce, podal proti svému obvinění stížnost. Hurta jakékoliv podezření z korupce odmítá. Je podezřelý z toho, že v únoru 2002 dal půlmilionový úplatek tehdejšímu vsetínskému starostovi Čunkovi za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Místopředseda vlády Čunek podezření také popírá a proti obvinění podal prostřednictvím svého advokáta v pondělí rovněž stížnost. Koaliční partneři i lidovci zatím vyčkávají, jestli se Čunek od nařčení z korupčního chování očistí. Některé organizace KDU-ČSL vyjádřily svému předsedovi podporu a vyzvaly ho, aby neodstupoval. Čunek je prvním obviněným členem české vlády v době, kdy působí ve funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá.

ZS: Farmáři loni i přes propad produkce asi vydělali o něco více

Podle odhadu Zemědělského svazu ČR čeští farmáři v uplynulém roce vydělali 7,5 miliardy až osm miliard korun, zatímco v roce 2005 to bylo 7,6 miliardy. Podniky si tak zřejmě o něco polepšily, přestože jejich hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách loni klesla na historické minimum - zhruba 66 miliard korun. K lepšímu hospodářskému výsledku v zemědělství přispěly především dotace, které meziročně stouply asi o pět procent, ale i výhodnější zpeněžení obilí. Na čtvrtečním zasedání svazu to řekl jeho předseda Miroslav Jirovský. Se ziskem čeští zemědělci podnikají od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Jirovský uvedl, že k udržení zisku kromě dotací přispívá také snižování výrobních nákladů včetně počtu pracovníků. Podle Jirovského by ale farmáři potřebovali vydělávat více, aby měli peníze na úpravy svých provozů podle požadavků EU.

V tunelech budovaného úseku metra už se dá jezdit po kolejích

Hrubá stavba nového úseku metra trasy C z Ládví do Letňan je hotova. V tunelech jsou i koleje a celým úsekem o délce zhruba 4,6 kilometru je možné projíždět. Podle předpokladů by měl být nový úsek metra otevřen pro cestující příští rok v červnu. Výstavba nové části podzemní dráhy začala v létě 2004. Bude mít tři stanice: Střížkov, Prosek a konečnou v Letňanech, kde bude i velký autobusový terminál a záchytné parkoviště zhruba pro 600 automobilů. Nové tři stanice obslouží oblast, v níž bydlí kolem 50.000 lidí.

Růst tržeb potvrzuje dle analytiků bohatnutí Čechů a chuť utrácet

Rekordní růst maloobchodní tržeb v loňském roce svědčí o stále větší chuti lidí utrácet, a to díky vyšším mzdám, klesající nezaměstnanosti a nízkým úrokovým sazbám. Zároveň ale zatím nehrozí, že by tento trend měl výrazně zvýšit v nejbližší době inflaci. Časem však centrální banka při nastavení měnové politiky bude muset vzít růst tržeb v úvahu, shodují se na tom analytici. Maloobchodní tržby vzrostly za loňský rok ve stálých cenách o 6,5 procenta, což představuje nejlepší celoroční výsledek od roku 1997.

Rakouský kancléř míří do Prahy, zřejmě bude hovořit i o Temelíně

Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer navštíví 27. února Prahu. Dá se očekávat, že kancléř bude s českými představiteli hovořit i o sporech kolem provozu jaderné elektrárny Temelín jež kalí vztahy ve vzájemných rakousko-českých vztazích. Rakouští odpůrci JETE i politici napříč politickým spektrem tvrdí, že Česká republika porušuje bilaterální dohodu z Melku o bezpečnostních opatřeních a dialogu kolem JETE.Česká strana obvinění odmítá a naopak jí vadí, že především hornorakouští radikální odpůrci jihočeské jaderné elektrárny opakovaně blokují hraniční přechody mezi Rakouskem a ČR. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že česká diplomacie hodlá reagovat na příští blokády hraničních přechodů s alpskou republikou podle toho, zda půjde o blokády úplné, jak tomu bylo naposled ve středu na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti, nebo částečné. "V případě úplné blokády předáme rakouské straně nótu s ostřejším tónem," dodal s tím, že by šlo o porušení unijního principu volného pohybu.

Greenpeace: Těžba uhlí za limity zdvojnásobí emise škodlivin

Na 30 aktivistů Greenpeace dnes na hraně velkolomu ČSA společnosti Mostecká uhelná u Černic na Mostecku vytvořilo z desek s písmeny nápis Klimatická změna začíná zde/Climate change starts here. Chtěli tak upozornit na emise oxidu uhličitého, který vzniká těžbou a spalováním hnědého uhlí. Varovali zároveň před prolomením územních ekologických limitů těžby, jež by podle nich téměř zdvojnásobilo emise.

Na Pražském hradě je výstava vzácných zbraní a vojenské výstroje

Vzácné historické zbraně a výstroj mohou od čtvrtka vidět návštěvníci Pražského hradu. Výstavu s názvem Krása vojenského řemesla pořádá pražský Vojenský historický ústav a Správa Pražského hradu. Ve vitrínách si lidé mohou prohlédnout výzbroj z období Rakouska - Uherska a z americké občanské války, výstroj českých legionářů a příslušníků českých speciálních sil v Afghánistánu či vojenské nemocnice v irácké Basře, ale i staré dýky, meče a pistole z Íránu, Turecka, Sumatry, Indie a Nepálu, většinou z 19. století. Výstava v Tereziánském křídle Starého královského paláce Pražského hradu potrvá do 24. června.

Armáda představila v Kbelích opravený unikátní maják

Armáda představila ve čtvrtek na vojenském letišti v pražských Kbelích opravený unikátní letecký maják. Opravu věže, která původně v roce 1928 sloužila pro navigaci letadel a její součástí byl také vodojem, ze svého rozpočtu zaplatilo ministerstvo obrany. Měla by se stát symbolem vojenského letectví a městské části Praha Kbely. Letecký maják, který je 43 metrů vysoký, byl dominantou kbelského letiště téměř 80 let. V současnosti však již svému původnímu účelu samozřejmě neslouží. Součástí rekonstrukce byla mimo jiné oprava vnější podoby věže tak, aby vypadala stejně jako v roce 1928. Na samém vrcholu věže byl umístěný letecký maják, které byl v období první republiky pro piloty jednou z mála navigačních pomůcek. Za jasného počasí byl paprsek, otáčející se v intervalu čtyř vteřin, viditelný až na vzdálenost 80 kilometrů.

Radnice Prahy 3 upustila od zřízení vinice na Vítkově

Radnice Prahy 3 upustila od záměru vybudovat vinici na vrchu Vítkov. Důvodem je to, že pozemek, který určil magistrát, je v příkrém svahu. Náklady na zřízení vinice a cest by byly příliš vysoké. Radnice bude pro vinici hledat jinou parcelu. Plán na vybudování vinice na Vítkově oznámila žižkovská radnice zhruba před dvěma lety. Chtěla připomenout slavnou historii pěstování vinné révy a mít zázemí pro pořádání vinobraní.

Svoboda po smrti v čele žebříčku stahování hudby do mobilů

Skladatel Karel Svoboda, který nedávno zemřel, po své smrti opanoval nejen rozhlasové stanice, ale i vyzvánění na mobilních telefonech. Jednou z nejstahovanějších melodií se podle informací mobilních operátorů v minulém týdnu stal jeho hit Ještě že tě, lásko, mám v podání Petra Koláře. Dalším hitem je píseň Spomal od slovenské Pehy či Měls mě rád od Ewy Farné.

O finále Eurovize budou usilovat Kabát, Kolář i lidé ze SuperStar

O finále pěvecké soutěže Evropské vysílací unie s názvem Eurovision Song Contest, známé dříve jako Velká cena Eurovize, bude usilovat deset českých kapel a interpretů. Budou moci uspět při vůbec první účasti České republiky v soutěži od jejího vzniku v roce 1956 a postoupit do evropského semifinále a případně finále. Mezi účastníky národního kola jsou rocková skupina Kabát, zpěvák Petr Kolář, zpěvačka Helena Vondráčková, tři finalisté Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth, Petr Bende a Sámer Issa a nepříliš známá skupina Lili Marlen. O jediné postupové místo s nimi budou soupeřit romská hip-hopová skupina Gipsy.cz a zpěvačky Helena Zeťová a Markéta Poulíčková, která se skrývá pod zkratkou L.B.P. Národní kolo písničkové soutěže se uskuteční 10. března v pražském Veletržním paláci. O tom, kdo postoupí do semifinále, rozhodnou diváci prostřednictvím SMS hlasů.

Letos se do soutěže přihlásilo 42 států. Někter é státy jmenují účastníka semifinále přímo, jiné volí cestu hlasování v národním kole. V semifinále se vítěz českého národního kola utká se soupeři z dalších 27 států Evropy.

Písničková soutěže Eurovision Song Contest se poprvé konala před 51 lety. Během let v ní například uspěla pozdější proslulá jména popové scény, například v roce 1974 se prosadila do té doby nepříliš známá Abba s megahitem Waterloo. V roce 1968 zvítězil Cliff Richards a o 20 let později to byla zpěvačka Celine Dion, která v té době reprezentovala Švýcarsko. Jediným českým účastníkem soutěže v celé její historii byl Karel Gott v roce 1968, který však nesoutěžil v barvách Československa, ale reprezentoval Rakousko s písní Tisíce oken (Tausend Fenster). Jak uvedli zástupci České televize, letos Karla Gotta neoslovili, mimo jiné proto, že již v soutěži účinkoval. Navíc původně zvažovali, aby Gott působil jako jakýsi patron soutěže; od této myšlenky nakonec ustoupili.

Tři zaměstnanci Petrofu ukradli sedm pian za 1,7 milionu korun

Tři zaměstnanci největšího evropského výrobce pian Petrof Hradec Králové jsou podezřelí z toho, že ukradli sedm pian v hodnotě 1,66 milionu korun. Policie je v minulých dnech obvinila z krádeže, firma je propustila. ČTK to řekla jednatelka Petrofu Zuzana Ceralová-Petrofová. Krádež nástrojů zjistila vnitřní kontrola podniku na konci loňského roku. Firma Petrof, která ročně vyrobí kolem 4000 pian a 800 klavírů, podobnou krádež podle své jednatelky zažila poprvé.

Pozemkáři míří do semifinále

Čeští pozemní hokejisté míří na halovém mistrovství světa ve Vídni do semifinále. Díky čtvrtečním výhrám nad Austrálií 7:2 a Ruskem 5:4 jsou s devíti body v tabulce skupiny A druzí. Důležitou výhru nad Rusy zajistil v poslední minutě utkání Ondřej Vudmaska. Svěřencům Michala Tomse zajistí postup do boje o medaile výhra v pátečním utkání nad Trinidadem a Tobagem, tedy outsiderem, který zatím na turnaji nebodoval. Naopak české pozemkářky prohrály i třetí duel na turnaji, když favorizovanému Německu podlehly 2:8.

České juniorky mají stříbro v orientačním běhu na lyžích

Štafeta českých juniorek vybojovala ve čtvrtek na mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu stříbrné medaile. Michaela Marešová, Lenka Mechlová a mistryně světa ze sprintu Hana Hančíková nestačily pouze na favorizovaný tým Švédska, jehož reprezentanti zvítězili i mezi juniory. Česká trojice Štěpán Kodeda, Jakub Škoda a Michal Drobník byla pátá. Juniorky ztratily na vítězné Švédky dvě a půl minuty. Po bronzu z loňského roku si tak české trio o příčku polepšilo.

Hunal přestupuje z Teplic do Příbrami

Zkušený fotbalový obránce Tomáš Hunal po necelých pěti letech opouští Teplice a přestupuje do Příbrami, které bude na jaře pomáhat se záchranou v nejvyšší soutěži. Třiatřicetiletý hráč ve čtvrtek v Marile podepsal blíže neupřesněnou smlouvu s tím, že pokud bude v létě o jeho služby zájem v zahraničí, bude moci odejít. ČTK to řekl prezident příbramského klubu Jaroslav Starka. Hunal už v Příbrami, které po podzimu patří předposlední místo v lize, poprvé trénoval. Tým kouče Jiřího Kotrby v něm získá nového vůdce defenzivy. Bývalému hráči pražské Slavie a Žižkova by v létě v Teplicích skončila smlouva. Teplice o něj ale už neměly zájem. Příbram proto za něj prý nemusela platit žádné odstupné, pouze převezme kontrakt, který měl v severočeském klubu. V Hunalovi ale Marila ulovila suverénně největší posilu. Spolehlivý zadák patřil pokaždé k nejlépe hodnoceným ligovým obráncům, v soutěži nasbíral už 281 startů a zaznamenal čtyři branky. Když v létě roku 2002 opouštěl ve zlém Žižkov, obvinili ho někteří spoluhráči z toho, že úmyslně vypustil závěrečný zápas sezony se Slavií, v němž Viktorii kvůli prohře těsně unikl titul.

Teplice sice uvolnily Hunala, ale teď řeší, co bude s brankářem Tomášem Poštulkou, kterému také v létě končí smlouva a Teplice nemají o jeho služby dál zájem. Poštulka ani s prvoligovým týmem neodcestoval na soustředění na Kypr a připravuje se individuálně. V nejbližších dnech by se mělo rozhodnout o jeho dalším osudu.

Plavecký svaz řeší dopingový případ prsaře Vaisochera

Český plavec Daniel Vaisocher měl v létě a na podzim loňského roku pozitivní testy na stimulant efedrin. Podle deníku Sport neprošel třiadvacetiletý prsař USK Praha kontrolou při domácím šampionátu v Praze, na kterém vybojoval stříbrnou a bronzovou medaili, podruhé se měl provinit při listopadové Velké ceně Brna a do vyřešení případu má dočasně zastavenou činnost. Generální ředitel svazu Jan Novotný listu řekl, že kauzu bude řešit disciplinární komise 27. února. Vaisocher podle něj obvinění antidopingového výboru odmítá. Český plavecký svaz se po Vaisocherově pozitivním testu rozhodl podrobit kontrole všechny reprezentanty, kteří budou v březnu startovat na mistrovství světa v Melbourne.

Počasí:

V pátek očekávají meteorologové polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky, ve vyšších polohách srážky sněhové. Teploty vystoupí na 3 až 7, na horách bude kolem 1 stupně Celsia.

15-02-2007