Denní souhrn zpráv Zprávy

17-02-2007

V Praze probíhá sjezd Strany zelených

V Kulturním domě Vltavská začal v sobotu dopoledne sjezd Strany zelených. Zástupci zelených z celé České republiky se tak scházejí poprvé, co jejich strana vstoupila do parlamentu i do vlády. Na úvod sjezdu vystoupil předseda strany Martin Bursík. Prohlásil, že Zelení jsou respektovanou stranou, která nese vládní odpovědnost. Podařilo se jí také prosadit zelená témata do vládní agendy. Bursík připomněl, že díky zeleným přistoupil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) v jednáních s Bruselem na zvýšení podílu biopaliv v benzínu. Problém však vidí v tom, že zelení ještě nejsou připraveni na zájem médií. První místopředsedkyně strany a ministryně školství Dana Kuchtová uvedla, že zeleným se podařilo ze dvou procent volebních preferencí vystoupat na stabilních deset procent. Zelení uspěli i v komunálních volbách. V posledních měsících také narostla základna Strany zelených, a to na 2100 členů.

Hlavním bodem sobotního jednání sjezdu měla být volba předsednictva strany. Odsunula ji ale debata o tom, zda zelení budou trvat na uspořádání referenda k případnému umístění amerického radaru v Česku. Diskusi o radaru inicioval člen republikové rady Matěj Stropnický, když navrhl změnu programu sjezdu. Pro debatu se vyslovila většina delegátů. Z diskuse vyplynulo, že vedení zelených odmítá podpořit komunistický návrh na jednorázové referendum o umístění americké radarové základny v Česku. Poslanecký klub Strany zelených ale chce v příštích týdnech předložit návrh zákona o obecném referendu. Místopředseda klubu Ondřej Liška řekl, že návrh bude obsahovat přesná pravidla pro pořádání všelidového hlasování. Pro referendum o základně se vyslovil místopředseda strany Petr Štěpánek. Kritizoval také to, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kterého do vlády nominovala Strana zelených, v rozporu s principy zelených radar ve vesnicích kolem vojenského újezdu Brdy propagoval.

Unie podala na Česko osm žalob kvůli zákonům

Evropská komise v poslední době podala osm žalob na Českou republiku kvůli tomu, že neuvedla některé zákony do souladu s unijními normami. Jednu žalobu, která se týká hodnocení hluku, už obdržel Evropský soudní dvůr, avšak podle ministra Cyrila Svobody již Praha tento nedostatek odstranila. "Existuje důvodný předpoklad, že bude řízení zastaveno," uvedl ministr a předseda legislativní rady vlády. Ten současně očekává, že k soudu v blízké době dorazí zbylých sedm žalob. "Většina se týká dosud neprovedených transpozic směrnic z oblasti humánních a veterinárních léčivých přípravků," upřesnil Svoboda. Převedení těchto směrnic do českého práva má na starosti ministerstvo zdravotnictví. Celkově komise rozhodla o devíti žalobách. Na její popud Evropský soudní dvůr v lednu poprvé odsoudil Českou republiku za porušování unijního práva. Bylo to kvůli uznávání diplomů lékařů a zubařů. Česko totiž nutí zahraniční doktory, aby byli členy lékařské komory v ČR, přestože jim má stačit osvědčení úřadů domovské země. Vláda musí tento nedostatek napravit. Svoboda sdělil, že ministerstvo školství už vypracovalo novelu, která má záležitost vyřešit.

Nejvyšší soud zrušil rozsudky, které přiřkly chrám sv. Víta církvi

Nejvyšší soud zrušil rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, podle kterých katedrála svatého Víta patří církvi. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud. Spor o vlastnictví památky se vedl více než 13 let. První rozhodnutí, že katedrála patří církvi, padlo v říjnu 2005 u Obvodního soudu. Proti rozsudku se odvolal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Městský soud ale rozhodnutí v srpnu 2006 potvrdil. Soudci dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem chrámu být nepřestala. Poté podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dovolání k Nejvyššího soudu. Dovolání ale nemělo odkladný účinek a loni v září předala Správa Pražského hradu svatovítskou katedrálu katolické církvi. Nejvyšší soud však předchozí rozsudky zrušil. Zástupci církve se k tomuto rozhodnutí zatím příliš nevyjadřují. "Zatím nemáme rozsudek a neznáme tedy zdůvodnění. Pokud bych měl reagovat principiálně, mohu pouze vyjádřit lítost," řekl ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha, odpovědný za správu majetku. Správa Pražského hradu předpokládá, že jí církev předá katedrálu svatého Víta v brzké době. Neočekává přitom, že by tento krok mohly provázet potíže. Řekl to mluvčí Hradu Petr Hájek. Poté, co katedrálu převezme zpět od církve Správa Pražského hradu, již její návštěvníci nebudou muset platit zvláštní vstupné. "Se stoprocentní jistotou mohu říci, že vstupné v katedrále bude zrušeno," dodal mluvčí.

Likvidace přerovské památky pokračuje

I během soboty pokračovala v Přerově demolice spolkového domu Trávník. Jeho likvidace je tak už zřejmě definitivní. O záchranu budovy, která byla ještě před půl rokem na seznamu kulturních památek, usilovali obyvatelé města, přerovská radnice i ministerstvo kultury. To chtělo dům zvaný také Komuna na seznam kulturních památek vrátit, jeho rozhodnutí se však nepodařilo vlastníkovi objektu doručit. Pro záchranu památky přitom stačilo pozdržet demoliční práce do příštího čtvrtka, kdy by usnesení ministerstva o zahájení správního řízení nabylo právní moci. Radnice se v minulých dnech snažila demolici památky zabránit kvůli různým formálním nedostatkům, firma však podle šéfa přerovského stavebního úřadu Jiřího Justa v pátek ráno splnila všechny podmínky demoličního výměru, a mohla proto začít bourat. Zástupce firmy v pátek uvedl, že objekt bude definitivně zbořen do tří dnů, poté se bude místo odklízet. Na uvolněné parcele má vyrůst obchodní centrum. Dělnický dům byl postaven na počátku 20. století. Stal se střediskem stranického života, proletářské tělovýchovy, kulturních, divadelních a hudebních složek strany v přerovském okrese. Budova byla zapsána na seznam nemovitých kulturních památek jako památka dělnického hnutí s odkazem na činnost KSČ v roce 1963. Brněnská firma objekt koupila od Českých drah, které byly do té doby majitelem tohoto domu.

Menzelův film získal na Berlinale cenu filmových kritiků

Český film režiséra Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále získal na filmovém festivalu Berlinale cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI). Oznámila to agentura DPA. Předání finančně nedotovaného ocenění tvůrcům naplánovali organizátoři na páteční slavnostní večer. V hlavní soutěži se o Zlatého nebo Stříbrného medvěda uchází jako první český film po 17 letech.

Česko se začalo soudit ve Vídni o cholinskou madonu

Zemský soud ve Vídni začal v pátek projednávat žalobu českého ministerstva kultury o vydání unikátní gotické sochy madony s dítětem, kterou před deseti lety ukradli zloději v obci Cholina na Olomoucku. Plastiku našli loni na jaře policisté u vídeňského starožitníka. Její hodnota se odhaduje na čtyři miliony korun. Podle právního zástupce Česka soudce vyslechl obě strany a případ odročil s návrhem na předvolání dalších svědků. Česká republika již před několika týdny prokázala vídeňským úřadům, že unikátní plastika skutečně pochází z cholinské farnosti, a není téměř pochyb, že nakonec bude do země navrácena. Soud má však rozhodnout o tom, zda starožitníkovi, u něhož byla ukradená plastika objevena, má Česko vyplatit nějakou náhradu, případně v jaké výši. Obchodník se starožitnosti již několikrát prohlásil, že za ošetření sochy z 15. století bude chtít peníze. "Odškodnění bychom měli požadovat my za neodborný zásah, který mohl sochu poškodit. A za její uvedení do původního stavu profesionálem," uvedl však cholinský farář Josef Trtík. Ten chce, aby se socha vrátila zpět do Choliny. Tvrdí, že se postará o takové zajištění, aby socha byla v bezpečí. Před obavami z krádeže byla z Choliny odvezena další vzácná plastika Oplakávání ze 16. století. Byla uložena v olomouckém Muzeu umění.

Prahou prošel masopustní průvod alegorických kočárků

Průvod alegorických kočárků v doprovodu klaunů na chůdách, maškar a dalších atributů masopustních oslav se v sobotu vydal centrem Prahy. Pořadatelé festivalu Bohemia Carnevale se tak rozhodli oslavit patnácté výročí založení nadace Sítě mateřských center. "Když jsme přemýšleli, jak obrodíme karneval, který navazuje na bohémské tradice, přišlo nám nejrozumnější začít u dětí. Když vložíme do dětí tradici a historii, povedou ji dál," řekla ředitelka festivalu Zlatuše Müllerová. Účastníci průvodu uspořádali na Staroměstském náměstí zhruba hodinové představení, které sledovaly davy lidí. Společně pak zazpívali několik písniček jako Pec nám spadla, nebo Skákal pes přes oves. Nastrojit se do masek mohli zájemci v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, odkud průvod vyrazil. V jeho prostorách se také konají představení floristů, stylistů a hvězd bohémské módy. V centru Prahy se ve vybraných pražských hotelech, restauracích a barech konají také gastronomické přehlídky masopustní kuchyně.

U pražského Hlavního nádraží vykolejil rychlík

V sobotu před půl jedenáctou vykolejil na výhybce mezi pražským Hlavním nádražím a Libní mezinárodní rychlík Eurocity jedoucí do Varšavy. Z kolejí vypadla lokomotiva a pět vagonů. Nehoda se obešla bez zranění, znamená ale vážnou komplikaci pro železniční dopravu. Zablokován je totiž jeden z nejvytíženějších úseků kolejí v ČR, kudy projíždí vlaky mířící na Ostravu, Brno, Děčín, Mladou Boleslav či Hradec Králové. Spoje mířící na pražské Hlavní nádraží z východu a severu Čech jsou odkloněny přes Malešice a Vršovice, odklon se netýká spojů do stanice Praha Holešovice, tedy vlaků SC Pendolino, mezinárodních vlaků EuroCity a vnitrostátních spojů na trase severní Čechy - východní Čechy - Morava, které jedou mimo Hlavní nádraží. Pro cestující z vykolejeného vlaku je podle mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje zajištěna náhradní doprava jinými spoji. Podle dosavadního vyšetřování zavinila nehodu závada na výhybce. Samotné nastavení výhybky bylo ale podle mluvčího správné. Na vyšetřování nehody budou České dráhy spolupracovat se Správou železniční dopravní cesty.

Záhrobská vyhrála zlato na mistrovství světa

Lyžařka Šárka Záhrobská se stala mistryní světa ve slalomu. Ve švédském Aare získala pro Českou republiku historicky první titul v alpském lyžování. Vyhrála časem 52,77 sekundy, druhá skončila se ztrátou pouhých jedenácti setin rakouská favoritka Marlies Schildová. Bronz patří Švédce Anje Pärsonové, tato olympijská vítězka a mistryně světa ve slalomu z roku 2001 ztratila na Záhrobskou 16 setin vteřiny. Záhrobská na sebe poprvé upozornila už v patnácti letech, když vyhrála slalom na neoficiálním žákovském světovém šampionátu v italském Trofeo Topolino. Ke zlaté medaili tehdy přidala ještě bronz z obřího slalomu. Později zdolala celé startovní pole i na mistrovství světa juniorů. Mezi seniory odcestovala posbírat první zkušenosti na MS ve Sv. Antonu před šesti lety. Rok nato si odbyla debut ve Světovém poháru a na dalším MS ve Sv. Mořici v roce 2003 se už mohla těšit z prvního umístění mezi elitní desítkou. V kombinaci dojela na devátém místě. Další výkonnostní skok vynesl Záhrobské první seniorskou medaili, bronz v Santa Caterině.

Sáblíková na 1500 m dojela čtvrtá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v Erfurtu čtvrté místo v sobotním závodě na 1500 metrů, čímž dosáhla nejlepšího výsledku ve Světovém poháru na této trati. Časem 1:57,57 minuty si česká reprezentantka vytvořila osobní rekord na evropských drahách. Hlavní závod Sáblíkovou v Erfurtu čeká v neděli, kdy chce evropská šampionka ve víceboji útočit na vítězství na trati 5000 metrů.

Kopecký ztratil na trati v Norsku 17 minut

Neúspěchem začala pro českého jezdce Jana Kopeckého druhá etapa Norské rallye. Na úvodním měřeném úseku dlouhém 44 kilometrů ho zdržel vůz Brita Guye Wilkse, který zablokoval trať, a pilot s fabií ztratil sedmnáct minut. V následné rychlostní zkoušce se ale Kopecký blýskl šestým časem a patří mu průběžná 29. pozice. Po páteční úvodní etapě byl dvaadvacátý. V čele třetího dílu mistrovství světa je dál finský jezdec Mikko Hirvonen s fordem, který vyhrál úvodní erzetu druhé etapy. Na prvním místě má náskok téměř 20 sekund před krajanem Marcusem Grönholmem, jedničkou továrního týmu ford. Za oběma Seveřany se dál drží s přijatelným odstupem úřadující světový šampion Francouz Sébastien Loeb s citroenem.

Český horolezec nepřežil pád v Západních Tatrách

Český horolezec, který se v pátek v Západních Tatrách zřítil do hloubky několika desítek metrů, pád nepřežil. Mrtvého jednadvacetiletého skialpinistu našli záchranáři. Potvrdil to Rudolf Žuffa z Horské záchranné služby v Západních Tatrách. Pod turistou se během hřebenové túry utrhl sněhový převis. Po pádu mladého Čecha zůstal na hřebeni jeho kolega, který zpočátku informoval, že skialpinista přežil a že ho slyší. Nebyl však s to se k němu dostat, protože neměl lano a stěna byla strmá. V minulých dnech na severu Slovenska zemřel asi na selhání srdce třiatřicetiletý český turista z Prahy, který přespával v horách ve stanu spolu s dalšími pěti kolegy. Čeští turisté patří mezi časté oběti slovenských hor, od roku 2001 jich zahynulo více než 40. Jeden z nejhorších případů se stal na přelomu let 2005 a 2006, kdy v Západních Tatrách našlo v lavině smrt sedm českých turistů.

Basketbalisté Brna zaplatí 50 tisíc korun za opuštění hřiště

Pokutu ve výši 50.000 korun dostali basketbalisté A PLUS ŽS Brno za to, že v průběhu sobotního utkání 24. kola první ligy v Novém Jičíně odešli v zápase s domácí Mlékárnou Kunín na čtvrt hodiny ze hřiště. Příčinou odchodu byl nesouhlas s verdikty sudích. Verze brněnských funkcionářů sice hovořila i o tom, že diváci plivali na hráče, kteří se šli do šatny umýt. Zástupce týmu A Plus údajně také napadl šéf Mlékárny Kunín Miloš Vajgl. Sportovní ředitel ligy Zdeněk Ringsmuth ale po zhlédnutí videozáznamu a vyjádření komisaře zápasu a rozhodčích nic takového neřešil a případ předal disciplinární komisi. Brňanům body neodebral, neboť utkání se dohrálo. Ředitel disciplinární komise Pavel Hlaváček sáhl k polovině možného finančního trestu, který mohl činit až 100.000 korun. Trenér Pospíšil prohlásil, že pokutu ve výši padesát tisíc korun osobně zaplatí. Brněnský tým prohrál v zápase 64:87.

Při požáru na Liberecku zahynulo šest koní

Při požáru stáje v Křižanech na Liberecku zahynulo v sobotu časně ráno šest koní. Zvířata ustájená v boxech nemohla před plameny utéci, další více než tři desítky koní před ohněm uprchly. Požár byl na dispečink hasičů nahlášen kolem 03:20. Přestože stáj stojí prakticky v centru obce, požár zpozorovali obyvatelé ve chvíli, kdy už hořela celá budova. Hasiči, kteří na místo dorazili, už neměli šanci budovu zachránit a prakticky celá vzala za své. Na místě zasahovalo pět profesionálních a dobrovolných jednotek. Co bylo příčinou požáru, zatím hasiči nevědí, případ vyšetřuje také policie. Oheň podle nich napáchal škody za dva miliony korun. Zničil stáje, které patří Občanskému sdružení Rolinka - koňský domov důchodců. Toto sdružení se už osmý rok snaží pomáhat nemocným, starým, nechtěným, jatečným a týraným koním, kteří byli odebráni na základě rozhodnutí orgánů státní správy. V současné době se starají o čtyři desítky koní. V Křižanech působí od roku 2005, do rekonstrukce tamního objektu investovalo sdružení nemalé prostředky a úsilí.

A ještě krátce o počasí:

Bude jasno, teploty 5 až 9 stupňů.

17-02-2007