Denní souhrn zpráv Zprávy

19-02-2007

Policie zrušila bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti

Policie dnes odvolala zvýšená bezpečnostní opatření na pražském ruzyňském letišti. Zavedla je v polovině minulého týdne, kdy dostala varování senzibilky, že na letišti hrozí teroristický útok. Informaci o nebezpečí přijala policie ve středu a okamžitě přistoupila k velmi přísným opatřením. Ještě v noci na čtvrtek je ale zmírnila, protože varování přišlo od ženy, která se označila za senzibilku. Její věrohodnost však podle policie zvyšovala skutečnost, že nevystupovala anonymně a poskytla velmi konkrétní informace o strojích, které se mají stát cílem útoku.

Lídr opoziční ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že nasazení desítek policistů na letišti na základě podnětu "jakési vědmy" svědčí o naprosté nekompetentnosti ministra vnitra, který za podobné výstřelky plně odpovídá. Langra vyzval k odstoupení.

Kalous: Mimosoudní dohoda s majiteli domů už zřejmě není možná

Případné mimosoudní vyrovnání majitelů domů s Českou republikou v jejich sporu o náhradu škody kvůli deregulaci nájmů zřejmě již není možné. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to připustil náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Mimosoudní vyrovnání bylo možností, jak předejít soudnímu sporu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Část majitelů domů ale v mimosoudním vyrovnání požaduje 50 miliard korun, což ministerstvo odmítá. Potíž je podle Kalouse v tom, že dodnes majitelé domů nepředložili nějakou reálnou metodiku, jak k sumě 50 miliard dospěli. Také z tohoto důvodu v lednu vznikla pracovní skupina, složená ze zástupců ministerstva spravedlnosti, poslanců a senátorů, která by podle Kalouse měla najít vlastní metodiku, jak případnou sumu určit. Právnička Klára Veselá-Samková, která zastupuje více než 4500 majitelů domů, uvedla, požadavky zastupovaných majitelů domů mají dvě části, finanční a legislativní, návrhy na změny v zákonech předali již v září. "Dodnes nemáme konkrétní odpověď a pokud jsem měla možnost se seznámit s novým zněním návrhu občanského zákoníku, tam tyto návrhy, na kterých jsme se shodli, zakotveny nejsou," uvedla Veselá-Samková. S tím Kalous nesouhlasí a podle něj jsou připomínky a návrhy v navrhované novele občanského zákoníku zahrnuty. Dodal, že novou právní úpravu je nutné přijmout co nejdříve, neboť tím se výrazně vylepší pozice ČR před štrasburským soudem a novela by se podle něj stala jedním z argumentů, proč by mohla ČR uspět.

ČT: Podle průzkumu třetina řidičů kamionů objíždí placené úseky

Třetina řidičů kamionů přiznává, že kvůli mýtnému aspoň jednou objela část placeného úseku po vedlejší silnici. Uvedla to Česká televize s tím, že údaj vyplývá z anonymního průzkumu mezi řidiči. Podle ČT se objíždění týká především obchvatů měst, jako příklad uvedla Plzeň. Plzeňský kraj podle ČT žádal výjimku, kterou ale nedostal, a kamiony tak nyní platí i za jízdu přes obchvat. Někteří řidiči proto raději volí levnější cestu přes město. "Řidiči zmiňovali, že při objetí tohoto obchvatu po vedlejší silnici ušetří sto korun," uvedl v ČT zástupce agentury inPuncto Stanislav Papež. Podle televize se placeným úsekům vyhýbají zejména řidiči z východoevropských zemí.

Topolánek bude ve Varšavě jednat o americké základně

Americká protiraketová základna, evropská ústava, postavení polské menšiny v Česku či vztahy s Německem jsou otázky, které se mohou objevit na pořadu pondělní a úterní návštěvy českého premiéra Mirka Topolánka v Polsku. Praha i Varšava dostaly nedávno nabídku na umístění části amerického protiraketového deštníku. V Česku by si Washington přál umístit vyhledávací radar, v Polsku sila s desítkou protiraketových střel. Topolánek i jeho polský protějšek Jaroslaw Kaczynski již dali najevo, že s americkým plánem v zásadě souhlasí, oba však musí přesvědčit i vlastní koaliční partnery. Oba premiéři zřejmě posoudí, zda by bylo vhodné koordinovat postup vyjednávacích týmů vůči Američanům. České a polské vedení spojuje i poněkud skeptický přístup k snahám německého předsednictví Evropské unie znovuoživit ústavní smlouvu, kterou v referendech zavrhli Francouzi a Nizozemci. Minulý měsíc se ve Varšavě český prezident Václav Klaus shodl se svým protějškem Lechem Kaczynským na tom, že situaci okolo euroústavy netřeba rychle řešit. Topolánka bude na cestě do Varšavy doprovázet mimo jiné vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten se setká i s polskou ministryní regionálního rozvoje Gražynou Gesickou, s níž bude jednat o regionální politice a problematice strukturálních fondů.

Český rozhlas: V případu Čunka je nová nevysvětlená investice

V případu vicepremiéra, šéfa lidovců a bývalého starosty Vsetína Jiřího Čunka obviněného z korupce se podle stanice Českého rozhlasu Rádia Česko objevila nová nevysvětlená investice. Čunek v roce 2000 koupil část rekreačního objektu v Jeseníkách oceněnou na 500.000 korun, uvedlo rádio. Čunek to stanici přiznal, ale nechtěl uvést podrobnosti. Policie Čunka podezírá z přijetí úplatku. "To je spoluvlastnictví jedné ideální třetiny. Ano, je to rekreační chalupa," přiznal Čunek Rádiu Česko koupi třetiny horské chalupy v Suché Rudné na Bruntálsku. O výši investice hovořit nechtěl. Z kupní smlouvy, kterou si Rádio Česko vyžádalo na katastrálním úřadu v Bruntále, vyplývá, že část nemovitosti převedené na Čunka byla oceněna na 500.000 korun. "Jedná se o kauzu před mým vstupem do politiky. Doklady na nákup nemovitosti mám a v tomto případě jsem pouze použil všechny zajišťovací instrumenty k tomu, abych nepřišel o své peníze," vzkázal Čunek Rádiu Česko prostřednictvím mluvčího lidovců Martina Horálka.

Státní zastupitelství čeká na doplnění odůvodnění stížnosti Čunka

Přerovské státní zastupitelství posečká s rozhodnutím o stížnosti, kterou vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek podal proti svému obvinění z korupce. Čunkův advokát požádal o pozdržení rozhodnutí, neboť hodlá doplnit odůvodnění stížnosti, řekl to dnes ČTK přerovský státní zastupitel Radim Obst. Čunkův obhájce Eduard Bruna ČTK řekl, že nechal vypracovat posudek na hodnotu Čunkova bytu. Jak dlouho bude státnímu zastupitelství hodnocení posudku trvat, nechtěl předjímat, dokument bude mít několik stran. Čunek je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve své funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Stranický mluvčí Martin Horálek dnes ČTK zopakoval, že Čunek hodlá s úvahami o setrvání ve vládní funkci čekat do rozhodnutí o své stížnosti.

Za neoprávněný odposlech by stát mohl platit

Neoprávněně odposlouchávaní lidé by mohli mít nárok na odškodné. O tom, že byli odposloucháváni, by se měli dozvědět do jednoho roku po pravomocném skončení věci a o oprávněnosti odposlechu by rozhodoval soud. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Předloha proces odposlechu zpřísňuje a výslovně stanoví princip subsidiarity. To znamená, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak.

Nova: Kaufland prodával perníčky, ve kterých byli červi

Obchodní dům Kaufland v Praze 8 prodával jablečné perníčky, ve kterých byli moli a červi. Sladkosti, které byly i plesnivé, měly navíc již několik týdnů prošlou spotřební lhůtu. Uvedla to televize Nova. Případ prošetří Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle televize nešlo o problém jednoho balení, také její štáb koupil ve stejné prodejně Kauflandu balení perníčků se stejným datem spotřeby, tedy 26. ledna 2007, ve kterém byli červi. Vedoucí oddělení potravin Patrik Eler odmítl případ vysvětlit, tiskového mluvčího obchodního řetězce Michaela Šperla se Nově nepodařilo kontaktovat. Podobný případ se stal v hradeckém Kauflandu před 11 dny, kdy obchod prodával zapáchající drůbeží paštiku s červy, uvedla Nova.

CVVM: Podle většiny Čechů mají být pravomoci prezidenta zachovány

Téměř dvě třetiny Čechů se domnívají, že by měly být zachovány stávající pravomoci prezidenta republiky. Vyplývá to z lednového průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Většina respondentů také uvedla, že hlava státu by měla zasahovat do činnosti vlády jen v omezené míře, jmenovat ministry na doporučení premiéra a v oblasti zahraniční politiky se angažovat ve směru, který udal kabinet a ministerstvo zahraničí, uvedlo CVVM. Pravomoc prezidenta rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vypsat nové volby má podle 69 procent dotázaných nastat pouze ve výjimečných případech daných ústavou.

Přerov možná udělí sankci firmě za pochybení při demolici Komuny

Pracovníci stavebního úřadu přerovského magistrátu začali kvůli demolici spolkového domu Trávník, zvaného Komuna, připravovat podklady pro správní řízení. Jeho výsledkem by mohla být sankce za nedodržení podmínek demoličního výměru pro majitele domu a demoliční firmu. ČTK to dnes řekl vedoucí stavebního úřadu Jiří Just. Dříve památkově chráněnou budovu chtělo ministerstvo kultury znovu zařadit na seznam kulturních památek, to se však již nepodaří.

Do demolice domu, který by mělo nahradit obchodní centrum, se dělníci pustili 10. února. O den později likvidaci zastavili přerovští úředníci s tím, že nebyly splněny podmínky demoličního výměru. Podmínky demoličního výměru byly splněny v pátek ráno a nová demoliční firma, kterou si najal vlastník domu, mohla znovu začít s jeho likvidací. Demoliční práce pokračují i dnes, nyní jsou už z budovy jen trosky. Památkovou ochranu budovy zrušilo ministerstvo kultury před půl rokem, vlastník ji tudíž mohl zlikvidovat. Před nedávnem však stát uznal zrušení ochrany jako chybu a chtěl dům znovu chránit. Nepodařilo se mu ale doručit majiteli budovy příslušné rozhodnutí.

Slovácké divadlo je podle portálu druhým nejoblíbenějším souborem

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uspělo v anketě, kterou počtvrté zorganizoval internetový portál i-divadlo. V kategorii o nejoblíbenější divadlo obsadilo druhé místo za vítěznou činohrou Národního divadla v Praze. Divadelníci ze Slovácka zabodovali také v dalších kategoriích. Například muzikál Sugar se podle hodnotitelů stal třetí nejlepší inscenací loňského roku. Podle šéfredaktora portálu Michala Nováka je Slovácké divadlo svěžím průvanem mezi českými divadly a zaujímá bezesporu pozici nejlepšího regionálního divadla. "Jsme rádi, že jsme i recenzenty z Prahy dokázali konečně přesvědčit o našich kvalitách," uvedla manažerka divadla Naděžda Slachová.

Slovácké divadlo dostalo loni několik ocenění. Inscenaci muzikálu Donaha! označili diváci v přímém přenosu z udělování Cen Alfréda Radoka za největší divácký zážitek v sezoně. Herec Tomáš Šulaj si na konci března odnesl za roli Jerryho Lukowského v tomto muzikálu Thálii udělovanou v kategorii opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr. Ocenění si soubor přivezl i z několika festivalů. Od předloňského roku je divadlo, jehož zřizovatelem je město, stabilně označováno jako nejlepší mimopražská scéna.

Muzeum Brněnska vystaví kočár, jakým jezdil císař František Josef

Nově opravený historický koněspřežný kočár představí v pátek lidem Muzeum Brněnska ve Šlapanicích. Muzeum neváhalo vynaložit na opravy 200.000 korun, přestože neví, jak se vůz do šlapanického depozitáře dostal a komu v minulosti sloužil. Jisté pouze je, že jde o kvalitní zakázkovou vídeňskou práci, ve stejném typu se vozil i císař František Josef I. Je to ojedinělý kočár, řekl ČTK ředitel muzea Antotnín Reček. "Kočár bude nyní nastálo vystaven ve vestibulu muzea," řekl Reček. Asi 80 procent materiálu je původního, restaurátoři museli pečlivě obnovit některé kovové součástky a nepoužitelné textilní prvky.

Úspěšná premiéra melodramu českého skladatele Mařatky v Paříži

Srdečným potlesk a voláním "bravo" odměnilo v neděli pařížské publikum světovou premiéru melodramu Čtyřnohá vrána, který na motivy ruského spisovatele Daniila Charmse složil český skladatel Kryštof Mařatka. Dílo bylo provedeno v paláci Radio France v rámci festivalu moderní hudby Présences 2007, na jehož objednávku bylo napsáno. Pětatřicetiletého autora, který působí v Paříži od roku 1994, k jeho napsání inspirovaly groteskní a ve svém vyznění tragické texty spisovatele, který se pro svou nekonformnost stal v roce 1942 ve věku 37 let obětí stalinských represí.

Muchovy pohlednice se na aukci prodaly za 850.000 korun

Téměř kompletní soubor 85 litografických pohlednic od Alfonse Muchy z jeho "francouzského období" byl v neděli v Praze vydražen za 850.000 korun. Stal se tak nejdražší prodanou položkou z aukce uspořádané aukčním domem Sýpka na pražském Žofíně. Z 303 nabízených uměleckých předmětů a starožitností se prodala celá polovina. Vedle obrazů autorů české moderny i současné české tvorby měli sběratelé možnost získat předměty užitého umění - v nabídce bylo stříbro, sklo, porcelán, drobný design i díla orientálního původu. Největší nárůst ceny organizátoři aukce zaznamenali u sady šesti židlí s chromovanou konstrukcí a dřevěným sedákem a opěrákem z počátku 30. let minulého století od Jindřicha Halabaly. Sada s vyvolávací cenou osm tisíc korun byla vydražena za částku 60.000 korun.

Pivovarské muzeum v Plzni vystavuje básnické pivní kaligramy

Neobvyklou výstavu Pivní kaligramy a ty druhé experimentálního básníka, výtvarníka a performera Miroslava Koupila nabízí plzeňské Pivovarské muzeum. Kaligramy jsou vlastně krátké básně, jejichž text je výtvarně upraven do obrazce. Některé z nich jak literárně, tak i výtvarně připomínají vztah k pivu. Koupil ve svých kaligramech navazuje na Guillauma Apollinaira, Vítězslava Nezvala nebo Jiřího Koláře. Jako středoškolský učitel češtiny, šéf studentského divadelního souboru a člen obce spisovatelů nemá ke hře se slovy a vtipnému glosování životní reality daleko. Koupil vydal devět básnických sbírek a uspořádal řadu výstav. Pivní kaligramy a ty druhé jsou v Pivovarském muzeu přístupné veřejnosti do 27. dubna.

Dlouhý s Víznerem obhájili deblový titul v Brazílii

Týden po neúspěšné čtyřhře v Davisově poháru s favorizovanými bratry Bryanovými získali Lukáš Dlouhý a Pavel Vízner titul na turnaji ATP v Brazílii. Ve městě Costa do Sauipe obhájili loňské prvenství, když ve finále vyhráli nad Španěly Albertem Montaňesem a Rubenem Ramirezem-Hidalgem 6:2 a 7:6.

Počasí:

Je zataženo až oblačno, místy, hlavně na severu mrholení nebo slabý déšť, ve vyšších polohách slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Nejvyšší teploty 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem 0.

19-02-2007