Denní souhrn zpráv Zprávy

20-02-2007

Topolánek: polské a české priority v jednání s USA se liší

Praha a Varšava budou podle českého premiéra Mirka Topolánka koordinovat postup při vyjednávání s Washingtonem o umístění části amerického systému protiraketové obrany, nebudou ale mluvit s Američany jednohlasně. "Půjde i o to vyjednat co nejlepší podmínky. Naše priority nejsou zcela totožné s polskými," řekl v debatě s varšavskými studenty premiér. Právě americká základna v Česku a Polsku byla stěžejním bodem Topolánkových pondělních jednání s šéfem polské vlády Jaroslawem Kaczynským. Premiér ovšem upozornil, že jednání jsou na počátku, ani Polsko, ani Česko zatím neodpověděly na americkou nótu, navrhující jednat o umístění radaru v Česku a sil s protiraketovými střelami v Polsku. V debatě se studenty bohemistiky na Varšavské univerzitě Topolánek kritizoval i zásahy médií do soukromého života a bulvarizaci českých médií, kterou sám pocítil. Prohlásil ale, že je nepřítelem cenzury a zásahu do světa médií.

Nejpopulárnější nadále Parkanová, Čunek ztrácí

Nejpopulárnějším českým politikem je nadále lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Příznivě ji nyní hodnotí 66 procent oslovených, tedy o tři procenta více než v lednu. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM. Naopak sympatizantů šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka proti lednu ubylo, a to o 13 procent. Vicepremiér Čunek je nyní na sedmé pozici. Druhé místě na žebříčku nejpopulárnějších politiků stále patří místopředsedovi ODS Pavlu Bémovi, třetí vicepremiérovi a šéfovi zelených Martinu Bursíkovi. Do první pětice se ještě probojovali místopředsedové ČSSD a ODS Bohuslav Sobotka a Petr Bendl. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek si podle STEM polepšil o čtyři procentní body, příznivě ho nyní hodnotí 42 procent respondentů. Alespoň o tři procentní body si proti minulému měsíci polepšili i místopředsedové ODS a ministři vnitra a zemědělství Ivan Langer a Petr Gandalovič, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a šéf KSČM Vojtěch Filip. Popularita předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je dlouhodobě stabilní - příznivě ho hodnotí 34 procent lidí.

Zelení připravili návrh zákona o obecném referendu

Poslanci Strany zelených připravili vlastní návrh zákona o obecném celostátním referendu. Podporu pro něj chtějí hledat napříč politickým spektrem. Po jednání poslaneckého klubu Strany zelených to řekla jeho předsedkyně Kateřina Jacques. Uzákonění referenda by mohlo umožnit i lidové hlasování o umístění americké základny v ČR. K vypsání referenda by podle návrhu Strany zelených stačila petice s podpisem 300.000 občanů nebo vůle nadpoloviční většiny poslanců či senátorů. Debata se podle Jacques povede také o vymezení témat, o kterých se v referendu rozhodovat nesmí. "To jsou třeba ústavně zaručená práva a svobody nebo daňová oblast," řekla. S návrhem na vypsání jednorázového referenda k americké základně přišli i komunisté, strany vládní koalice ale tento návrh odmítly. Podle komunistů by k vyvolání referenda mělo stačit 200.000 podpisů.

Vlk odmítl návrh, aby církev a stát spravovaly katedrálu sv. Víta společně

Kardinál Miloslav Vlk odmítl návrh, aby církev a stát společně spravovaly katedrálu svatého Víta. O její vlastnictví vedou už letitý spor. Shodu na společné správě katedrály v pondělí nabídl ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Podle českého primase je ale potřeba nejprve vyřešit otázku, komu katedrála patří. Nejvyšší soud minulý týden zrušil rozsudky nižších soudů, podle kterých svatovítská katedrála patří církvi. O kauze bude znovu jednat Obvodní soud pro Prahu 1. Podle ministra Svobody by se ale stát i církev měly držet tradice a shodnout se na tom, že památka patří "sama sobě". Spravovat by ji měly společně například prostřednictvím Metropolitní kapituly u svatého Víta. Premiér Mirek Topolánek (ODS) dal v úterý najevo, že by byl ochoten akceptovat vrácení svatovítské katedrály církvi. "Přestože stavba byla z větší části vytvářena jako světská, je to památka, která by měla patřit církvi," řekl ve Varšavě v debatě se studenty, kteří se na spor dotázali. Výsledek sporu ale nechává na soudu. Předpokládá, že chrám jako celonárodní památku bude nadále financovat stát.

Hrad: církev by se měla připravit na předání katedrály

Kancelář prezidenta republiky předpokládá, že český katolický primas kardinál Miloslav Vlk bude v nejbližších dnech připraven k rozhovoru o předání katedrály. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka je páteční rozsudek Nejvyššího soudu, který zrušil vrácení chrámu církvi, jednoznačný. Teď bude potřeba dohodnout především technické věci. "Loňské předávání katedrály církvi bylo docela složitou a do jisté míry nákladnou záležitostí, zpětný krok by ale měl být záležitostí spíše formální," uvedl Hájek. Nepředpokládá také, že by ještě nastala situace, kdy by měla chrám převzít opět církev. Ministr a šéf Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se ale domnívá, že potáhne-li se soudní spor dál, nakonec jej církev vyhraje. Právník Petr Zderčík, zastupující katolickou církev, očekává další soudní řízení až ke konečné fázi, tedy ke stížnosti směřující k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Křesťané požadují v petici nápravu ve vztazích státu a církví

Ústavním činitelům bylo v úterý předáno Memorandum za nápravu vztahu státu a církví v ČR. Jeho autoři z Moravskoslezské křesťanské akademie v něm požadují, aby byl vyřešen léta odkládaný problém církevního majetku, aby došlo k nápravě vztahu mezi státem a církví a aby byla přijata smlouva s Vatikánem. Česko je jednou z mála evropských zemí, která nemá vztahy s Vatikánem upraveny smluvně. Memorandum podle autorů nijak nesouvisí se současnou situací kolem katedrály sv. Víta, vzniklo totiž už před rokem. Dosud je podepsalo kolem 15 000 lidí. Kardinál Miloslav Vlk petici ocenil jako iniciativu věřících. Podle lidoveckého místopředsedy sněmovny Jana Kasala je současná vládní koalice schopná otázky obsažené v memorandu v tomto volebních období vyřešit. Vláda Mirka Topolánka se v programovém prohlášení zavázala k úsilí o dořešení vztahů mezi státem a církvemi včetně smlouvy s Vatikánem. Kasal se domnívá, že budou souhlasit i poslanci. Možnost některých restitucí církevního majetku připustila i poslankyně KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová. Uvedla, že sněmovní petiční výbor pod jejím vedením uspořádá k problematice veřejné slyšení. Podobný postup možná zvolí i senátoři, kteří se budou peticí zabývat na své schůzi. Uvedl to místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS).

Vnitro začalo prověřovat lustrační osvědčení policistů

Bezpečnostní odbor ministerstva vnitra začal kontrolovat lustrační osvědčení téměř devíti set policejních důstojníků. Největší kontrolní akci v dějinách policie spustil ministr vnitra Ivan Langer. Reagoval tak na kauzu šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála, který je přes negativní osvědčení veden v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti. Prověrka se má týkat pracovníků policejního prezidia, ředitelů útvarů s celostátní působností a jejich zástupců, šéfů správ krajů a jejich zástupců a ředitelů okresních ředitelství. Policie prověří také civilní zaměstnance policejního prezidia, kteří pobírají příplatek za vedení. Omezením je věk policistů. Ti, kteří se narodili po roce 1971, podle zákona lustrační osvědčení předkládat nemusejí. Bezpečnostní odbor ministerstva bude policisty prověřovat celkem ve čtyřech evidencích, a to v materiálech bývalé StB uložených v archivech ministerstva, písemnostech bývalé komunistické špionáže spravované současnou rozvědkou i dokumentech bývalé vojenské kontrarozvědky, které jsou uloženy na ministerstvu obrany. Pozornosti neujdou ani takzvané osobní evidenční karty policistů, ze kterých lze zjistit, kde všude policista za svou kariéru působil.

Všichni členové Rady ČT předali prohlášení, že nebyli v milicích

Všech 15 členů Rady České televize již odevzdalo volebnímu výboru sněmovny čestná prohlášení o tom, že nebyli členy Lidových milicí. Členům výboru to při úterním jednání řekl jeho předseda Petr Tluchoř (ODS). Reagoval tak na současnou situaci v ČT, jejíž vrchní ředitel František Lambert čelí kritice kvůli předlistopadovému členství v Lidových milicích. Jeho kauzou se má ve středu zabývat Rada ČT.

Lidé z Trokavce budou mít referendum kvůli radaru 17. března

Dospělí obyvatelé obce Trokavec na Rokycansku, která leží v samé blízkosti území vytypovaného pro případné umístění amerického radaru, budou o základně hlasovat v místním referendu v sobotu 17. března. Rozhodli o tom jednomyslně zastupitelé obce se stovkou obyvatel na úpatí Brd. Vedení obce se původně domnívalo, že v referendu budou moci obyvatelé odpovídat jen na jednoduchou otázku, zda si přejí nebo nepřejí radar. Zjistili ale, že v referendu se mohou obyvatelé vyjadřovat jen k věcem, které se přímo týkají samosprávy. Lidé proto budou kladně nebo záporně reagovat na text: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."

Kapsch odsunul jednání s MD o druhé etapě mýtného

Společnost Kapsch odsunula jednání s ministerstvem dopravy o mýtném systému pro silnice první třídy na čtvrtek. Podle mediálního zástupce Kapsche Davida Šimoníka se společnost musí podrobně seznámit s výhradami, které má ministerstvo vůči navrhovanému systému firmy. Kapsch pro zpoplatnění silnic první třídy navrhl kombinaci mikrovlnného a satelitního systému. To se ovšem nelíbí ministerstvu dopravy a jeho poradní skupině v čele s děkanem dopravní fakulty ČVUT Petrem Moosem. MD preferuje pro druhou etapu převážně satelitní systém. Spory panují například i kolem druhu palubních jednotek a finanční výhodnosti toho kterého systému. Podle původní smlouvy měla být stejně jako na dálnicích i na silnicích první třídy využita mikrovlnná technologie. MD však požádalo na podzim firmu Kapsch o návrh systému se satelitní technologií. Nyní je jasné, že dopravci nezačnou na silnicích první třídy platit v původním termínu od 1. července. Pokud se jednání mezi oběma stranami protáhnou, je ohrožen i nově určený termín 1. ledna 2008. Mýtné se v ČR vybírá zatím na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic.

Financial Times: Saab ve Švédsku je vyšetřován kvůli gripenům pro ČR

Švédská prokuratura podezírá zbrojovku Saab, v níž má pětinový podíl britská firma BAE Systems, z kroupce při prodeji stihaček do České republiky. Ve svém úterním vydání to píše britský deník Financial Times. BAE Systems i Saab ale popírají, že by se dopustily něčeho nelegálního. Vyšetřování se týká plánovaného prodeje 24 stíhaček Gripen české armádě v roce 2001. Šlo o společný podnik mezi Saabem a BAE v poměru 50:50. Obchod byl nakonec zrušen. Švédský vrchní prokurátor Christer van der Kwast řekl Financial Times, že zahájil předběžné vyšetřování o roli Saabu v českém obchodu. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který stál v čele armády do prosince 2002, odmítl, že by se tehdejší armádní vedení při tendru na nákup stíhaček setkalo s nestandardními praktikami firmy BAE. Podle něj však nebylo koncepční, že se vláda rozhodla koupit či později pronajmout právě gripeny. Myslí si, že by bylo vhodnější nakoupit levnější letouny F-16 a časem se soustředit na nákup nových moderních stíhaček. Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Svaz dopravy žádá nejméně sto miliard ročně do infrastruktury

Svaz dopravy České republiky požaduje v letech 2007 až 2013 nejméně 100 miliard korun ročně do dopravní infrastruktury. Po úterní valné hromadě svazu to sdělil jeho prezident Jaroslav Hanák. V současné době je tato částka i s evropskými penězi zhruba o 30 miliard nižší. Právě v následujících sedmi letech bude moci ČR naposledy čerpat peníze na dopravní stavby z evropských fondů. Podle Hanáka je prioritou, aby ČR vyčerpala všechny peníze, které Evropská unie nabízí. Podle ministerstva dopravy má jít na operační program Doprava v příštích sedmi letech z EU zhruba 161 miliard korun, v průměru tedy asi 23 miliard každý rok. EU však proplácí až investované peníze, proto je nutné předfinancovat projekty ze státního rozpočtu. To chce ministerstvo mimo jiné řešit půjčkou od Evropské investiční banky. Další z priorit Svazu je výstavba velkých logistických center, která by sloužila více druhům dopravy. ČR podle něj potřebuje minimálně pět až šest multimodálních logistických center typických pro Evropu. Svaz se také postavil za lodní dopravce, kteří si stěžují na špatné plavební podmínky na Labi. Podle svazu je nutná výstavba jezu u Děčína a u Přelouče.

Hypermarkety Interspar budou v Česku prodávat rakouské maso

Hypermarkety Interspar začnou v Česku od března prodávat maso od rakouských dodavatelů. Interspar bude v krátké době druhým obchodním řetězcem, který v tuzemských prodejnách omezil nabídku českého masa. Společnost Ahold od loňského podzimu v Česku prodává maso pod vlastní značkou AH Quality, které v Polsku vyrábí severoirská společnost Hilton. Výraznou část masa podle Agrární komory dováží do českých obchodů také obchodní řetězec Tesco. Zemědělci tvrdí, že jim kvůli tomu vznikají miliardové ztráty. "Mohu potvrdit, že u základního sortimentu masa pro hypermarkety Interspar jsme se rozhodli přejít na rakouského dodavatele, a to z důvodu kvality dodávaného sortimentu při dodržení stávajících cen," řekl ČTK jednatel sítě 24 hypermarketů Interspar Martin Hruška. Interspar již zahájil zkušební prodej rakouského masa.

U Mníšku vykolejil nákladní vlak

Mezi Mníškem pod Brdy a Čisovicemi u Prahy vykolejil v úterý před polednem nákladní vlak. Z kolejí vypadla lokomotiva a šest ze sedmi vozů nákladního vlaku. Ve služebním voze za lokomotivou se přitom zranili dva posunovači. Oba byli převezeni do nemocnice v Praze-Motole. Provoz na trati byl přerušen. Podle prvních odhadů vznikla na vlaku škoda 1,2 milionu korun a na trati 100.000 korun. Příčina vykolejení vlaku a možná zodpovědnost zúčastněných osob se stále vyšetřuje.

Do Labe v Ústí vytekl olej

Do řeky Labe v Přístavní ulici v Ústí nad Labem vytekl v úterý po poledni z kanalizace olej. Natekl do slepého ramene, kde jej hasiči zasypali sorbentem a na řeku položili nornou stěnu. Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan řekl, že se únik již podařilo zastavit. Olej podle Marvana vytvořil na hladině ramene jen slabou vrstvu. Hasiči zatím nevědí, jak se olej do kanalizace dostal.

Pražští celníci odhalili 19 tun zdravotně závadných arašídů

Pražští celníci v pondělí odhalili kontejnery s 19 tunami zdravotně závadných nepražených arašídových oříšků z Číny. Odborníci při analýze zjistili, že v oříšcích byla překročena povolená hranice aflatoxinů, jež některé plísně produkují při látkové výměně. Tyto látky mohou být rakovinotvorné. Na základě testů, jež provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), nevpustil příslušný celní úřad zásilku do České republiky, a zabránil tak i její další distribuci po celém území EU. Loni nepustili pražští celníci do ČR, a tím i do ostatních zemí EU více než 40 tun potravin, které byly nebezpečné pro zdraví lidí.

Formánek: Přerovská Komuna byla památkou pouze revoluční

Přerovský spolkový dům zvaný Komuna byl prohlášen památkou na základě hodnot čistě revolučních, prohlásil v České televizi bývalý první náměstek ministerstva kultury František Formánek. Jiný historický význam prý objekt zřejmě neměl. Dům, který by mělo nahradit obchodní centrum, dělníci zdemolovali. Formánek se angažoval ve prospěch zrušení památkové ochrany, o což zřejmě stál i vlastník budovy. Ministerstvu kultury se již rozhodnutí nepodařilo zvrátit. Formánkovo jméno je známé hlavně jako důvod rezignace ministryně kultury Heleny Třeštíkové - nechtěla jej zpět do úřadu angažovat jen na základě politických dohod. O Formánkovi se také spekuluje jako o člověku, který prostřednictvím dvou sociálně demokratických poslanců zajistil vládě Mirka Topolánka důvěru sněmovny.

Začalo několik výstav o zločinech komunismu

V Praze byly tento týden zahájeny hned dvě výstavy, které ukazují zločiny komunismu. Výstavy jsou součástí festivalu Mene Tekel, který v hlavním městě probíhá tento týden. Výstava Pocta všem, kteří vzdorovali, byla otevřena v Karolinu a potrvá do 25. února. Podle svého kurátora Michala Kuchty ukazuje nejen oběti komunismu, ale i bojovníky proti němu. Část výstavy zahrnuje rozměrné portréty žijících vězňů totality, které zachytil švýcarský fotograf Simon Frey. Další expozice má název Třetí odboj v Československu a byla původně instalovaná v Bruselu. Věnuje se kořenům nástupu komunismu v tehdejším Československu, struktuře represivního aparátu a jeho obětem. Vyjmenovává popravené politické vězně, líčí procesy a zabývá se i mimosoudními represemi, jakými byly například pomocné technické prapory v armádě pro "politicky nespolehlivé". Projekt zahrnuje ještě výstavu o pomocných technických praporech zapůjčenou ze zámku v Brandýse nad Labem či reportáže o dnešním životě bývalých politických vězňů sdružených v Konfederaci politických vězňů ČR.

Menzelův "anglický král" má na kontě přes půl milionu diváků

Přes půl milionu diváků nasbíral v kinech od premiéry v široké distribuci 11. ledna Menzelův přepis Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Minulý týden režisér převzal na festivalu Berlinale cenu poroty Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI, o jeho snímek je zájem i v zahraničí. Dosažení půlmilionové hranice diváků jako v případě Menzelova projektu je na české poměry slušným úspěchem. Podle informací unie distributorů ji loni z domácí tvorby přesáhly jen tři tituly - Vejdělkovi Účastníci zájezdu (788.126 diváků), Janákovi Rafťáci (692.447) a Jak se krotí krokodýli Marie Poledňákové (608.865). Další domácí filmy loni skončily hluboko pod laťkou 500.000 diváků; včetně Hřebejkovy Krásky v nesnázích (296.685 lidí) a snímků pro teenagery Prachy dělaj člověka či Ro(c)k podvraťáků (207.531 respektive 200.082 diváků).

Fulghum přijede znovu do Česka

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede na přelomu dubna a května opět do České republiky, aby tady představil svoji novou knihu esejů. Kniha s názvem "Co jsem to proboha udělal" vyjde 30. září a autor z ní bude číst v Havlíčkově Brodě, Brně, Českých Budějovicích a na pražském veletrhu Svět knihy. Knihu připravuje k vydání nakladatelství Argo, jehož je Fulghum kmenovým autorem. Fulghum má v Česku široké publikum, jeho knihy se v tuzemsku staly bestsellery stejně jako v mnoha dalších zemích. První část série Třetí přání dokonce česky vyšla na podzim roku 2004 ve světové premiéře, ještě před vydáním v anglickém originále. Propagovat své knihy přijel Fulghum do Česka již několikrát.

Potápěči našli další fragment ze sochy na Karlově mostě

Další úlomek ze sochy na pražském Karlově mostě našli potápěči městské policie v úterý dopoledne. Na dně Vltavy objevili mosazný předmět připomínající věžičku. Podle Petry Hoftichové z městské galerie by to mohl být zbytek věčného světla ze sochy Krista Spasitele neboli Salvátora. Nález je podle odborníků cenný, předpoklad, že jde skutečně o věčné světlo ze sochy Salvátora, se ale musí ještě ověřit. Potápěči prohledávali dno pod mostem už před dvěma týdny poté, co kdosi poškodil hebrejský nápis na sousoší svatého Kříže. Na dně pod touto sochou našli tři kusy zlacených bronzových písmen. Vše nasvědčuje tomu, že nápis kdosi poškodil záměrně. Písmena podle zjištění restaurátorů nebyla utržena, ale odstřižena kleštěmi. Magistrát podal trestní oznámení.

Ve Vyškově obnovují renesanční zámeckou zahradu

Zhruba za měsíc se ve Vyškově otevře zrekonstruovaná zámecká zahrada, která má renesanční původ. Stavaři tu vybudovali novou kašnu, opravili cesty i osvětlení, založili nové trávníky a vysadili aleje. Byla opravena i barokní lodžie zámku, která bude sloužit jako vyhlídková terasa. Obnova zahrady přišla na téměř deset milionů korun. Zahrada byla založena už ve středověku a patří mezi tři zahrady v zemi, u nichž zůstal zachovaný původní půdorys. Zámek se zahradou býval příležitostnou rezidencí olomouckých biskupů a byl přezdíván "moravské Versailles". Později ale stavbu významného architekta Giovanniho Pietra Tencally čekaly spíše nešťastné zásahy. V 19. století přistavěli k lodžii budovu s bytem správce zámeckého hospodářství. Za druhé světové války byl v zahradě sběrný pracovní tábor.

Ve Strání vyvrcholil masopust

V úterý vyvrcholilo ve Strání na Uherskohradišťku masopustní veselí. Tzv. fašankáři po celé obci předvedli unikátní mečový tanec. Tanec zvaný také pod šable se dříve tančil téměř ve všech obcích Uherskobrodska, občas byl k vidění také na Uherskohradišťsku. Nyní v tomto regionu prožívá renesanci. Masopust ukončí půlnoční pohřbívání basy. Nad hrobem se s nástrojem rozloučí farář, ministranti, kostelník a hrobař. Po půlnoci, kdy začíná popeleční středa, již nastane šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce. Masopust ve Strání letos začal již ve čtvrtek, o víkendu v obci vystoupilo rekordních 12 folklorních souborů z Česka i ze zahraničí. Jubilejní 20. lidovou slavnost během víkendu navštívilo přes 1400 lidí.

Montéři Škody Power obnovili turbínu a generátor z roku 1922

Na více než 1,5 milionu korun a 1500 hodin práce čtyř montérů přišla renovace jedné z nejstarších turbín v Česku, kterou vyrobila plzeňská Škoda v roce 1922. "Vyšperkovanou" turbínu i generátor s výkonem jeden megawatt Škoda Power v úterý zdarma předala Muzeu Škoda. Bude umístěna v připravovaném Regionálním technickém muzeu Technorama Emila Škody. Raritou zachovalého exponátu je to, že má hlavní části 6,5metrového turbosoustrojí vidět v řezech provedených v rámu stroje. Škodováci se nechali inspirovat Technickým muzeem v Mnichově. "Je na ní vidět preciznost a jednoduchost. Ruční mechanická práce tvoří 95 procent díla," řekl ČTK mistr montáže Jaroslav Havel. Podle něj je dnes každá turbína řízena elektronicky, ale tento starý kus má mechanické ovládání. Podle Havla je cena zařízení nevyčíslitelná. Většina takových strojů je dávno sešrotována. "Je to něco podobného jako automobilový veterán," dodal.

Brněnské basketbalisty triumfovaly v Moskvě

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno v prvním zápase čtvrtfinále Evropské ligy zvítězily na hřišti Spartaku Moskva 73:58. Hlavní podíl na vítězství měla Eva Vítečková, autorka 33 bodů. Pokud české hráčky v páteční domácí odvetě znovu vyhrají, probojují se popáté za sebou do Final Four nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Berdych podlehl v Rotterdamu Južnému

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji v Rotterdamu v prvním kole poté, co ve třech setech podlehl Michailu Južnému z Ruska. Jednadvacetiletý Berdych ve více než dvouhodinovém utkání neproměnil ani jeden z osmi brejkbolů a s ruským vítězem Davis Cupu prohrál 4:6, 7:6 a 1:6. Aktuálně dvanáctý hráč světa prohrál hned svůj úvodní zápas na turnaji naposledy loni v srpnu. V Nizozemsku nenaplnil roli jednoho z favoritů na celkové vítězství v turnaji, kde byl nasazený jako číslo čtyři.

Fotbalista Loučka se vrací ze Sparty do Jablonce

Fotbalový obránce Luboš Loučka se vrací ze Sparty Praha do Jablonce, kde působil na podzim na hostování. Tentokrát ale do severočeského klubu už přestoupil a v nejbližších dnech odcestuje za týmem na Kypr, kde je Jablonec na herním soustředění. Podle mluvčího klubu ještě nebyla ujasněna délka hráčské smlouvy. Loučka se stěhuje do Jablonce už potřetí v kariéře. Poprvé zde působil před dvěma lety, tehdy si ho vyžádal zpět do Sparty trenér Jaroslav Hřebík. Na letošní zimu si ho Sparta stáhla ze severu Čech znovu, stejně jako Štěpána Kučeru. Zatímco Kučera ve sparťanském kádru zůstal, Loučka dostal zelenou k odchodu.

Počasí

Bude většinou slunečno, zpočátku místy nízká oblačnost, ojediněle mlhy. Teploty 7 až 11 stupňů, na horách okolo dvou.

20-02-2007